Venray 'lonkt' naar Vierlin^beek In OVERLOON Geen rekening gehouden met reaktie konkurrentie 1 Raad van State legt werk op Wilhelminaplein stil Rl Indien gemeente Vierlingsbeek wordt opgeheven: r,pm. Venray Onderzoek naar besluitvorming rond 'De Sprank': Minister Bukman naar Venray matinicuë ƒ45,- Wist u dat Verschillende uitleg over betekenis uitspraak ini v.d. Leur FOTO-SERVICE ONDERDAG 1 APRlly 1993 Nr. 13 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG TOViNET I rWANKENGROEP Venray lens»'iiiusslraal I ('4780-81801 PEEL EN MAAS rGAVE: DRUKKËRij »K» MUNCKHOF VVEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING otestraat 68 - Postbus 1 - rel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 Advertentieprijs: 35 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar 15.00 Abonnementsprijs buiten de regio f21,00 uitsluitend bij vooruitbetaling i uur 19.» De gemeente Venray gaat zich in mengen in de gemeentelijke herin deling in Noord-Oost Brabant. Begin maart is door leden van de Vaste Kamercommissie voor bin nenlandse zaken, aangegeven is dat Hoe is het toch mogelijk dat de rognoses en de werkelijkheid tmd de exploitatie van De Sprank over uit elkaar liggen? Die vraag menig Venraynaar zichzelf e afgelopen maanden wellicht esteld. De gemeenteraad van tenray stelde die vraag aan het inderzoeksbureau Twijnstra en iudde uit Amersfoort Eind vori- week kreeg de gemeente ntwoord. De drie partijen die bij het zwem- In het kader van het 12Vk-jarig be- taan van het CDA vindt in Venray zaterdag 3 april een inloop- ifestatie plaats. Plaats van han- ing is zaal In den Engel en ingrijkste gast zal minister Buk- van Landbouw en Visserij Het publiek krijgt tussen 10.30 «a 1330 uur de gelegenheid om iet de minister over diverse onder- >en van gedachten te wisselen, gebeurt in het bijzijn van Lim- CDA-kamerleden, -gedepu- len, -leden van de Provinciale :n en van de Venrayse gemeen- De inloopmanifestatie is er •ral op gericht om onder het ge not van een gratis kop koffie de ge in politici informeel te kunnen leren. Behalve politiek is er ook nog iment De Limburgse zanger Diederen zal enkele malen op- 1 treden terwijl ook de Venrayse fames-joekskapel 'Van toete noch blaoze' aanwezig zal zijn. Verder heeft de LLTB laten weten nog iets voor de minister te hebben terwijl het CDA ook nog iets voor Venray in petto heeft. De inloopmanifestatie van het CDA zal aan elkaar gepraat worden door Joos Truijen, wethouder van ten ray. w la e ei Henseniusplein 4a Venray complex betrokken zijn (projekt- ontwikkelaar Hevo, exploitant Sportfondsen en de gemeente als eigenaar), hebben allemaal ver zuimd om een diepgaande analyse te maken van de aanwezige konkur- renten in de regio -lees 'Meerdal' en 'Loohorst'-. Ook is er bij de progno ses geen rekening gehouden met een reaktie van de bungalowparken na de komst van De Sprank. Dat is de voornaamste reden voor het ste vig achterblijven van het aantal rekreatieve bezoekers by het voor spelde aantal, schrijven de onder zoekers van Twijnstra en Gudde in hun rapport In plaats van de voorspelde 170.000 kwamen er in 1992 slechts 100.000 rekreatieve bezoekers door de schuifdeuren van De Sprank. Dat is niet puur te wijten aan de verkeerde marktanalyse. Ook een aantal vergissingen en tegenslagen hebben meegespeeld. Sportfondsen Venray BV is te laat met de voorbe reiding begonnen. De manager werd pas één maand voor de ope ning benoemd en ook de promotie campagne kwam te laat op gang. Bovendien werd De Sprank in de beginfase door technische proble men geteisterd. Dat zijn echter fak- toren die vaker voorkomen by de start van dergelijke projekten. Op een organisatie die op een stevig fundament is gebouwd hebben die geen blijvende invloed. Hoofdoor zaak voor de huidige desastreuze fi nanciële situatie blijft een te optimistische inschatting van de met tekst van eigen negatief f 1,25 per stuk (min. 10 stuks) UUR FOTOSERVICE DE BLEEK 39 ACHTER DE SCHOUWBURG VERGROTING IN 5 MIN. markt, door geen rekening te hou den met de konkurrentie. STERKE POSITIE Hoewel daar alle reden voor was, concluderen de onderzoekers van Twynstra en Gudde in hun rapport Weliswaar bleek uit het markton derzoek - in juni 1989 uitgevoerd in opdracht van Hevo - dat de bevol king in de regio 'zwemminded' is, maar daaruit kon ook worden afge leid dat het gemeentelijk combibad zeker niet het alleenrecht had. Het marktaandeel van het oude zwem bad lag op 36%, terwijl 22% van de zwemmers naar Meerdal of Loo horst trok, voornamelijk vanwege de speciale attrakties. Bovendien, schetsen de onderzoekers, was het rekreatieve bezoek aan het combi zwembad dalende. Dat betekende dat De Sprank alle bezoekers die in de prognose boven het bezoekersaantal van het oude combibad uitkwamen, bij de kon kurrentie moest weghalen. De prog nose was gesteld op 170.000, het combibad had in 1986 nog onge veer 70.000 bezoekers. Resteren 100.000 plezierzwemmers per jaar. Gezien het aanbod van de zwemba den op de parken en hun markt aandeel noemt het rapport dit 'een ambitieuze opgave'. Tegen de attrak ties kon De Sprank niet opboksen en dus bleef alleen de prijs over, waarmee het Venrayse bad de strijd moest aangaan. Toen 'Meerdal' en 'Loohorst' na de opening van De Sprank hun tarieven verlaagden en openstelling voor mensen van bui ten het park verruimden, viel dit v voordeel weg. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Explosieven gevonden Spelende kinderen vonden in de buurt van de Sparrendreef enkele granaten. Ze handelden zoals het hoort, heten het spul braaf liggen en waarschuwden de politie. Die heeft in afwachting van de komst van de EOD, dit oorlogstuig veilig gesteld. Tijdens landbouwwerkzaamhe- den aan de Eikenhofweg werd een nog gevaarlijk staartstuk van een granaat naar boven gehaald. Ook dat oorlogstuig werd door de politie veilig gesteld. er twijfels bestaan over de levens vatbaarheid van de gemeente Vier lingsbeek na die herindeling (Vortum-Mullem gaat dan naar Box meer). Reden voor het Venrayse ge meentebestuur om nu (pas) een standpunt in te nemen met betrek king tot die herindeling. De dorpen Overloon, Holthees, Maashees en in mindere mate Vierlingsbeek, zou den by het verdwijnen van de ge meente Vierlingsbeek, gezien de relaties met Venray, evengoed bij Venray gevoegd kunnen worden. 'Maar', zo lichtte burgemeester Waals vorige week toe. 'De zelfstan digheid van Vieilingsbeek wordt door ons niet ter discussie gesteld.' HERINDELING In 1989 bracht de commissie Schampers een rapport uit over de herindeling van de provincie Bra bant Tben al werd aangegeven dat Vierlingsbeek in Boxmeer en Oploo opgedeeld zou moeten worden. Een advies dat door de Provincie Noord Brabant niet werd overgenomen. De gemeente Venray heeft zich toendertyd, na overleg met Vier lingsbeek, afzijdig gehouden van de discussie rondom de herindeling. Het vertrouwen van het Vierlings- beekse gemeentebestuur in haar zelfstandigheid was zo groot dat in menging de goede relatie tussen beide gemeentes niet ten goede zou komen. Nu er vanuit Den Haag steeds meer geluiden komen dat er aan de zelfstandigheid van Vierlingsbeek wordt getwijfeld, heeft de gemeente Venray in een brief aan de Tweede Kamer toch een standpunt in genomen. FUNKTIE Allereerst wijzen b. en w. op de belangrijke funktie van Venray als Noordlimburgse centrumgemeente voor de eerdergenoemde plaatsen in Noord-Brabant Zo kent Venray een inkomende pendel van werknemers van 3.700 personen. Ongeveer de helft daar van komt uit de regio Vierlings beek. Bovendien zijn Overloon, Maashees en Holthees voor meer dan 50% afhankelijk van Venrayse bedrijven. Dat geldt in mindere ma te voor het dorp Vierlingsbeek. Een duidelijke werkgelegenheidsrelatie met Boxmeer of St Anthonis bestaat er niet Verder wordt door Holthees. Maashees en Overloon voor bijna 100% gebruik gemaakt van de tweedelijns medische voorzienin gen van het St Elisabeth zieken huis. Ook met betrekking tot het voortgezet onderwijs speelt Venray een belangrijke rol voor deze dor pen. Tussen de 40 en 100% van leerlingen uit genoemde dorpen, volgt dit onderwijs in Venray. Oriëntatie op Boxmeer bestaat er niet aldus b. en w. Zy wijzen er ver der op dat de gemeente Vierlings beek nagenoeg geheel op het Venrayse winkelcentrum is ge oriënteerd. Burgemeester en wet houders vinden het darom niet oiyuist als het draagvlak van de ge meente Venray zou worden uitge breid met die mensen die voor hun particuliere welzijn en welvaart in zeer belangrijke mate zijn aangewe zen op de gemeente Vierlingsbeek. BESTUUR B. en w. wijzen verder erop dat bij een herindeling uitdrukkelijk op de bestuurlijke en maatschappelij ke samenhang moet worden aan gesloten. 'Wij menen dat een provinciegrens daarbij geen hard gegeven mag zijn'. B. en w. verwijf Zou dit bord ooit werkelijkheid worden? zen daarbij naar een enquete van de dorpsraad Smakt-Holthees en een rapport van de gemeente Vier lingsbeek, waarin die samenhang nog eens onderstreept wordt Ver der geven b. en w. aan dat er van oudsher bestuurlijk overleg is tus sen de twee gemeenten en dat dat overleg goed is. Ook geven b. en w. aan dat het huidige voorstel (met een zelfstan dig Vierlingsbeek) gezien het inwo nersaantal voor Vierlingsbeek niet haalbaar en ook niet leidt tot een verbetering van het draagvlak van de centrumgemeenten Boxmeer en Venray. LAAT Het feit dat de relatie met Venray, gezien de provinciegrenzen, steeds buiten beschouwing is gelaten, noe men b. en w. een onvolledige bena dering, wat uiteindelijk geen voldoende recht doet aan de ge meenten Boxmeer, Venray en Vier lingsbeek. 'Het bestuur van de gemeente Venray realiseert zich dat haar verzoek, de gemeente Venray uitdrukkelijk te betrekken by de herindeling die ook nog de grenzen van twee provincies overstijgt, op een laat moment komt Desalniette min menen wij dat de meningsvor ming over het voorliggende voorstel Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor een lentemenu Ook bent u van harte welkom voor een kopje koffie met Limburgse vlaai. Uiteraard geven wij U graag een rondleiding door onze gloednieuwe zaak met al z'n mogelijkheden zoals: een sfeervol restaurant 40 hotelkamers gezellige lounge en hotelbar ruime accommodatie voor familie- of personeelsfeesten, vergaderingen, en congressen. uladc van paddestoelen en spekjes Lamsbouillon met kruidenfiensjes Gebakken zalm met basilicumsaus Mango-framboos bavarois prijs HOTEL ASTERIA VENRAY MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAr INLICHTINGEN EN RESERVERINGEN: TEL. 04780-11466 GRAAG TOT ZIENS! HANS VAN DER STERREN EN MEDEWERKERS van wet ons de gelegenhi ons standpunt thans aan U kenbaar te maken.' besluiten b. en w. in de brief. Burgemeester Waals meent niet dat Venray te laat heeft gereageerd. 'We hebben hierover gesproken met Tweedekamer-leden. Er is met de twyfels over Vierlingsbeek spra ke van een nieuw feit Wy hebben niet de indruk dat niet serieus naar onze brief gekeken wordt, anders hadden we die ook niet gestuurd', was het commentaar van Ven rays eerste burger. Hy gelooft ook niet dat door de inmenging van Venray in de discussie, de twyfels over Vierlingsbeek vergroot zullen wor den. *Vierlingsbeek zal blijven vechten voor haar eigen gemeente. Het bestuur van Vierlingsbeek kan wel begrip opbrengen voor onze stap. Die zal dus ook niet leiden tot ontwrichting van onze samen werking'. REAKTIES De reakties uit het Vierlingsbeek- se wyzen erop dat men daar er van uit bly ft gaan dat Vierlingsbeek een zelfstandige gemeente blijft. Men kan zich de Venrayse reaktie wel voorstellen en als Vierlingsbeek op geheven zou worden, vindt men het samengaan met Venray niet eens zo onlogisch. Opvallend is dat de Overloonse fraktie, zou Vierlingsbeek worden opgedeeld, vindt dat Overloon, ge zien haar agrarische karakter, beter by Oploo zou kunnen worden ge voegd. Samengaan met Venray lykt dhr. V.d. Pas, fraktievoorzitter, niets. Hy is bovendien van mening dat Venray te laat is met haar ambities. In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON wij ook gebruikte kantoormeubelen verkopen Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Vernieling aan auto Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een aan de Vullings straat geparkeerde personenauto. De antenne u-as moedwillig afge broken. De Raad van State heeft vorige week beslist dat de bouwaktivitei- ten op het Wilhelminaplein voor lopig moeten worden stilgelegd. De bouw ligt stil tot dertig dagen nadat de gemeente de bezwaren van Venrayse ondernemers tegen het verlenen van de bouwvergun ning heeft beoordeeld. Die bezwa ren komen aan de orde in een hoorzitting op maandag 5 april. De gemeente hoeft van het recht scollege het plein niet voorlopig te verharden. Volgens de uitspraak van de Raad van State heeft de gemeente Venray op de zitting onvoldoende duidelijk gemaakt hoe de verloren gegane parkeerplaatsen op het Wilhelmi naplein gecompenseerd worden. In de periode van stillegging moet de gemeente maar eens duidelijk ma ken waar de klanten hun auto kun nen parkeren tydens de bouw en daarna. Ven rays wethouder Bert Kersten is met de uitspraak in Den Haag niet erg tevreden. Volgens hem le vert het alleen verliezers op. \hn Schaijjk moet wachten, de winke liers hebben langer overlast dan no dig is, bouwer Nelissen Van Egteren kan niet verder en de consument heeft geen parkeerplaats. De Venrayse ondernemers zijn minder negatief over de betekenis van de uitspraak. 'We hebben ge vraagd om een schorsing en voorlo pig ligt de bouw in elk geval stil', aldus één van de ondernemers. Vol gens de bezwaarmakers is door de uitspraak nu de gemeente aan zet en wachten de winkeliers af. De Venrayse ondernemers wilden ver der kw\j/aat de advertentieaktie in arayse one r kwyVdat dit weekblad 1300 adhesiebetuigin gen heeft opgeleverd. Een andere handtekeningenlijst over hetzelfde onderwerp werd nog door 250 men sen getekend. Voor de bezwaarma kers een teken dat veel Venray- naren het met hun standpunten eens zijn. POLITIEK De plaatselijke politiek staat ach ter het college van b. en w. in de parkeerkwestie. In de raadsverga dering van afgelopen dinsdag wer den de bezwaren tegen het voorbe- reidingsbesluit voor de bouw van Van Schayik deels ongegrond en deels niet ontvankelijk verklaard. Een voorbereidingsbesluit voor de aanleg van het parkeerterrein ach ter Eurotel weni aangenomen. De woordvoerders van de verschillen de partijen hadden meer of minder begrip voor de situatie van de on dernemers aan het Wilhelmina plein, maar steunden de gemeente unaniem. Wü-woordvoerder Leo Janssen riep beide partijen op om tijdens de bouw regelmatig te over leggen, zodat hernieuwde strubbe lingen voorkomen worden. Na aandringen van de WD'er zegde wethouder Kersten dit toe. UITLEG Verschillende Venrayse politici spraken tydens de vergadering over de verstoorde relatie en de sfeer van wantrouwen tussen de ge meente en de bezwaarmakende on dernemers. Dat blijkt opnieuw uit de betekenis die de beide partijen hechten aan de uitspraak van de Raad van State. Wethouder Kersten gaat er van uit dat de gemeente de cyfers over het aantal parkeerplaat sen in het centrum nog eens moet controleren. Dat zou de Raad bedoe len met duidelijkheid verschaffen. Over de vraag of de gemeente met het starten van een artikel 19-procedure de juiste juridische weg heeft bewandeld heeft de Raad van State in de uitspraak niet ge rept Volgens Kersten krijgt de ge meente daarmee op hoofdpunten groen licht De ondernemers daarentegen hebben de indruk dal de uitspraak de gemeente verplicht om hen ty dens de bouw alternatieve parkeer gelegenheid aan te bieden. Slaagt de gemeente daarin niet volgt waarschyniyk de definitieve schor sing. Dit soort van interpretaties is mogelyk omdat alle belanghebben den vorige week alleen summier te lefonisch zyn geïnformeerd. De komplete schriftelijke uitspraak volgt pas over enkele weken. foto I video Patersstraat 10 - Venray

Peel en Maas | 1993 | | pagina 1