ROB tevreden over opgravingen op het Wilhelminaplein Schoonmaken moet, maar doe het met milde middelen Kom in beweging, doe aan atletiek! Herindeling houdt gemeente bezig Geen geld voor speelplaatsen basisscholen 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PEEL EN MAAS VLOOIENMARKT VENRAY sporthal De Wetteling zondag 28 maart PEEL EN MAAS Donderdag 25 maart - Pagina 5 *En dit is Pétran in een agrarische outfit met bijpassende occesQ aoires. Let u op de in pink uitgevoerde zeug. Het ensemble kan gecompleteerd worden rneLS 5000 blanc leghennen. 1 ^Het parfum is Stable no 'n abonnement waard 10.00-17.00 uur Org. v. Aerle b' 04920-25483 De gemeente wil geen geld uit trekken voor het opnieuw bestra ten van de speelplaatsen by de basisscholen de Kemp en Coninx- hof. Volgens een nieuwe richtlyn moet het schoolbestuur dergel yke onderhoudswerkzaamheden voort aan aanmelden by de minister Die besluit dan of er geld voor beschik baar komt Tbt en met 1992 viel herstel van bestrating en dergelyke onder groot onderhoud in het kader van de Wet op het Basisonderwijs. Met ingang van dit jaar valt onderhoud met een afschryvingstermyn van 40 jaar en langer onder een andere wet. Daarvoor is het nodig dat de minister z'n goedkeuring geeft aan de werkzaamheden. Hoewel het schoolbestuur het verzoek om ver goeding in 1992 heeft ingediend, valt het herstel van de bestrating toch onder de nieuwe richtlyn. Be palend daarvoor is namelijk de da tum van beslissing door de over heid en die ligt in 1993. Ook voor de aanleg van een nieu-^ we berging by de Qoninxhof-s :n mem f-schoolV geeft de gemeente geen geld. Het schoolbestuur had gevraagd om op de plaats van de vroegere fietsen stalling een berging te mogen aan leggen. maar die is niet noodzake- lyk volgens het gemeentebestuur. Coninxhof heeft nog bergruimte in de kelder en in een leegstaand lokaal. De school had gevraagd om diver se aanpassingen en veranderingen vergoed te krygen in verband met het afstoten van de westvleugel van de school. De tien lokalen van die vleugel zyn al langer in gebruik by de OnderwysbegeleidingsdiensL de Volksuniversiteit en basisschool de Keg. By het begin van volgend schooyaar wordt de vleugel officieel afgestoten. Dat betekent dat er een echte afscheiding moet komen en ook de nutsvoorzieningen gesplitst moeten worden. Die werkzaamhe den worden door de gemeente wel vergoed. Het onderzoek van Mega dj» aan de splitsing vooraf gaat. oet het schoolbestuur zelf betalen. Zondag 28 maart Venray modestad hebben we met afvalscherven te maken. Op de vraag of er ook stoffelijke resten van kleding of schoeisel ge vonden zyn. antwoord Jacob Schot ten ontkennend, maar ook daar voor is een verklaring. Doonlat hier zandgronden liggen, die zuurstof- ryk zyn. vergaat dat materiaal. In een veengrond, zou zoiets nog wel gevonden kunnen worden. BURGGRAAF Verder is er door de onderzoekers een deel van de Burggraaf blootge legd. 'De burggraaf (burg staat voor borg. geborgen voelen en niet voor burcht), stamt uit de 14e en 15e eeuw. Dat kunnen we opmaken uit de scherven, die daarin gevonden zyn' legt Jacob Schotten aan de geïnteresseerde politici uit'. In de gele zand zyn duideiyk de contou ren van de burggraaf te zien. De gnuif is ongeveer vyf meter breed, en twee tot drie meter diep. Ver- moedeiyk heeft de burggraaf niet geheel vol met water gestaan. Don kere plekken geven verder ;uui dat er in het verleden heideplaggen aan de rand van de hurggnuif zijn gelegd, om het afkalven van de zy- wand van de graaf tegen te gaan. Over de ftinktie van de hurggnuif. lopen de meningen uiteen. I)e graaf, die overigens al in de 14c of 15e eeuw gedempt weni. zou gezien de breedte, een verdedigingslunk- tie kunnen hebben gehuil. Een an dere mogeiykheid is een soort statusftinktie. een symbolische ftinktie voor de omgeving. Deze week worden de werkzaam heden afgesloten. Morgen, vrydag zal het terrein geëgaliseerd worden, waarna volgende week met de bouw van Van Schayik begonnen wordL Daarmee wordt een stulye 'parkeer historie' afgerond, maar is het on derzoek naar een nieuw stuk histo rie van Venray in een nieuwe fase terecht gekomen. Informatie van de Consumentenwinkel Venray De schoonmaak is een lastige maar onvermydelyke klus. Daar voor hoeft u echter niet perse een allesreiniger te nemen die volgens de reklame met één veeg alle vuil verwydert. De allesreinigers reini gen lang niet alles. Beter kunt u de groene zeep in zachte of vloeibare vorm gebruiken, dat is ook voor het milieu de beste keus. Alleen oppervlakken die echt glanzend moeten blinken, kunt u daarmee niet bewerken, want deze zeep maakt ze dof. Kies dan een middel met half synthetische wasmiddelen of gewoon afwasmid- del. Voor het verwyderen van hard nekkige vlekken kunt u gebruik maken van een schuurmiddel. Het toilet Gebruik voor het toilet geen chloor. Chloor is een desinfektie- middel maar geen schoonmaak middel. Het beste kunt u groene zeep gebruiken. Met azijn kunt u kalkaanslag verwyderen, daar hoeft u geen apart middel voor te kopen. Een apart toiletblolye werk nauwelyks. Door een goede ventila tie en het afsteken van een lucifer verdryft u de stank. Ramen Ramen hoeft u niet met een apart middel schoon te maken. Het gaat ook goed door afwasmiddel en een scheutje spiritus aan het water toe te voegen. Speciale schoonmaakmiddelen Wees voorzichtig met gespeciali seerde schoonmaakmiddelen zoals kauwgomreinigers, roestreinigers en ovenreinigers. Het zyn vaak ge- konsentreerde oplossingen van een zuur, bleekmiddel of oplosmidde len. Myd huidkontakt en berg ze veilig op. Bovendien belasten ze vaak het milieu. Voor een test van schoonmaak middelen of andere consumenten informatie kunt u terecht by de Consumentenwinkel, Marktstraat 8. Venray. tel. 04780-10799. Openingstyden: Maandag Dinsdag t/m vrydag Zaterdag 13.30-17.30 10.00-13.00 13.30-17.30 11.00-14.00 Atletiekvereniging Venray-Regio Dit is een spreuk die bij Atletiek vereniging Venray-Regio hoog in het vaandel staat. En dat deze spreuk aanslaat in Venray en omge ving is duidelyk aan het ledenaan tal van deze vereniging te merken. Inmiddels starten bijna 200 leden op 1 april a.s. aan het 18e zomersei zoen van deze regiovereniging. PROEFLI DM AATSCHAP Als onderdeel van de aktieve le denwerving, kent AV Venray-Regio en inclusief haar Lopersgroep Ven ray, een proeflidmaatschap. Ieder een die geïnteresseerd is in atletiek, van pupil tot senior, kan proeflid worden. Hy/zy kan gedu rende 4 weken gratis meetrainen en hierna beslissen of men inder daad lid wil worden van de vereni ging. Je kunt je hiervoor aanmel den by de wekelykse trainingen. LOPERSGROEP 'Kom in beweging, doe aan atle tiek' is een slogan die voor iedereen geldt Dus ook voor degenen die hun konditie willen opvyzelen of vinden dat hieraan dringend wat gedaan moet worden. Dit betekent dus tezamen met anderen op je eigen niveau trainen en hiervoor de nuttige aanwijzingen van de erva ren trainers/trainsters krygen. De Lopersgroep Venray is hiervoor uit stekend geschikt en beslist niet prestatiegericht Met ieders kapaci- teiien en wensen wordt rekening gehouden zodat op eenontspannen wyze uw konditie wordt op gebouwd. START ZOMERSEIZOEN Op 1 april start traditioneel het zomerseizoen. Door de jeugd wordt deelgenomen aan de distriktskom- pentie en de ciistriktskampioen- schappen. Voorts zal op 5 juni de jaarlykse scholenatletiek voor alle basisscholen in Venray en omge ving worden gehouden. Ook zal AV Venray-Regio zelf enkele wedstrij den organiseren. Dit betreft een kompetitiewedstryd voor pupillen op 8 mei a.s. en een open wedstryd voor pupillen en C/D-junioren op zaterdag 4 september. Nieuw in het programma is een 15 km wegwedstryd op zondag 26 september en waarby ook een trimloop over 5 en 10 km deel uitmaken. Aan het einde van het baansei- zoen, zullen op 3 en 4 oktober, weer de jaarlykse officiële meerkampen voor alle (categorieën worden ge houden. Tevens is dit voor de leden van eigen vereniging het clubkam pioenschap meerkampen. SOCIALE AKTIVITEITEN Behalve trainen en wedstryden voor de wedstrydatleten en de ak tieve hardlopers op de langere af stand, is het ook belangryk om aktiviteiten te organiseren die de onderlinge band in deze sport die ook wel de 'koning van alle sporten' wordt genoemd, te verstevingen. Hiervoor zyn de jeugdcommissie en de lopersraad van de Lopers- groep aktief. INLICHTINGEN Inlichtingen zyn te verkrygen by de ledenadministratie, tel. 82842 of voor de Lopersgroep tevens by mar- jo van Heyster, tel. 82397 of Gerd Vermeulen, tel. 80999. Zie ook de mededelingen die wekelyks in dit blad staan over onze vereniging. Thuisslachten komt tegenwoordig niet meer zoveel voor. En ge beurt dat, dan is dat aan zeer strenge eisen verbonden. Een keur meester zal na de slacht hei v lees in ieder geval moeten keuren. Dat gebeurde ook afgelopen donderdag, toen Oerrit Verkoeijen na lan ge tijd weer eens het slagersmes ter luind nam en up de ouderwetse manier een varken slachtte. Niet zomaar. Oerrit wilde daarmee zijn zoon John laten zien hoe er in vroeger dagen, 'op de lier', geslacht werd. John Verkoeijen doet dit jaar zijn IIAVO-esamen en wil daarna naar de Slagers Vak Opleiding in Utrecht. En daarmee wordt weer aangegeven dat bepaalde beroepen bij bepaalde fami lies in het bloed zitDe grootvader van Gerrit Verkoeijen ivas al sla ger van beroep. John zal. als hij zijn slagersdiploma haalt, de vierde generatie 'slager Verkoeijen' zijn. Opvallend was dat John's jongere broer. Martin, zijn ogen ook goed de kost gaf. Niemand zat verbaasd opkijken als ook hij straks voor liet slagersvak kiest Op de foto zijn Oerrit. Martin en John Verkoeijen bezig om het do de varken 'op de lier te binden', zodat de slacht vertier voltooid kan wor&en. Raadsvergadering gemeente Vierlingsbeek Tydens de donderdag gehouden raadsvergadering in Vierlingsbeek kwam tot drie keer toe de op han den zijnde herindeling aan de orde. Burgemeester Dittner herhaalde nog eens zijn eerder gedane uit spraken, er vast van overtuigd te zyn dat de gemeente Vierlingsbeek zelfstandig zal verder gaan. 'Er zyn geen knelpunten, de gemeente is fi nancieel gezond en straks zal by de behandeling in de Tweede Kamer duidelyk worden dat de gemeente voldoende steekhoudende argu menten heeft aangevoerd voor die zelfstandigheid. Op 1 april zal de memorie van antwoord van de minister komen en op 28 april zal de laatste inbreng zyn. Vervanging van de telefooncen trale, voor een bedrag van ƒ59.155.- ontlokte de kritiek van zowel de PK- fraktie als de Overloonse fraktie. Beide frakties wilde een uitstel van drie maanden hebben omdat er dan duidelijkheid is over het voort bestaan van Vierlingsbeek. Dat wachten was volgens burgemeester Dittner nergens voor nodig, want ook als de gemeente wordt opge deeld is een telefooncentrale nodig. Met een nipte meerderheid ging het voorstel van het college over de streep. Tydens de raadsvergadering kwam ook aan het licht dat de Over loonse fraktie een brief had ge schreven aan de vaste kamercom missie en de voorzitters van de vier grootste frakties, waarin zy hun be zorgdheid uitspreekt over de herin delingsplannen, zoals die op dit moment by geruchten Overloon be reiken. In het verleden heeft de fraktie Overloon een ongedeelde zelfstandige gemeente Vierlings beek ondersteund. Mocht het zo zyn dat de gemeente Vierlingsbeek toch zal worden opgedeeld, wil het kerkdorp Overloon by de nieuwe gemeente Oploo-Wanroy. Het kerk dorp Overloon heeft niet de minste binding met de gemeente Boxmeer. De brief werd ondersteund door het bestuur van de Boerenbond Over loon. Het volume besluit 1993 werd Tterwyl een aantal ondernemers in Den Haag by de Raad van State hun best deden om een schorsing van de bouwvergunning voor Van Schayik te realiseren, stapten enke le Venrayse politici op het Wilhel minaplein terug in de tyd. Zy kregen daar afgelopen dinsdag tekst en uitleg van dhr. Jacob Schotten van de ROB (Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek), over de werkzaamheden die de afgelopen weken op dat plein hebben plaatsgevonden. 'Opgravin gen die zeker de moeite waard zijn geweest' aldus dhr. Schotten. 'Het feit dat we 9e eeuws bewoningsspo- ren aangetroffen hebben, is een be- langryke stap'. VERSCHIL Een vondst die door de ROB ook enigszins verwacht werd. Wat dat betreft liepen de uitgangspunten van de ROB, en die van de Archeolo gische Werkgroep (een groep Ven rayse vrywilligers) sterk uiteen. De Werkgroep wilde verder zoeken naar de Burggraaf, waarvan men wist dat die daar ergens gelegen moest hebben. De ROB wilde verder zoeken. Zoeken naar sporen van be woning binnen de grenzen van de Burggraaf. Sporen, die erop wezen dat Venray ouder is dan tot op dat moment werd aangenomen. Spo ren. die inderdaad ook gevonden brengen. SCHERVEN Dat nu aangetoond kan worden dat de geschiedenis van Venray te ruggaat naar de 9e eeuw (tot op he den was 1221 het oudste jaartal, waaraan Venray gerelateerd werd), gebeurt in feit met enkele 'eenvou dige' scherven. Afval, dat door de toenmalige bewoners werd weg gegooid. Nadat het terrein van de boven laag ontdaan was, vond men in de oorspronkelijke gele zand donkere. Op de voorgrond in de kuil zijn dui delijk de contouren van de oude Burggraaf van Venray te zien. vlekken. Jacob Schotten noemt het littekens van meerdere periodes. De vlekken zyn voor het meeren- deel paalgaten. Oaten die gegraven werden om er palen in te zetten, en die vervolgens weer werden dicht gegooid met vaak donkere zand. In dat zand, zaten vaak scherven van potten en borden uit die jaren. De vondst van scherven uit de Karolin gische tyd, tonen aan dat dit gebied al rond 900 intensief bewoond moet zyn geweest. 'Voor de gewone mensen zeggen scherven, zoals ze nu gevonden zyn weinig, en is het ook weinig spcktakulair. Voor ar cheologen, zyn scherven van on schatbare waarde' legt Jacob Schotten uit. Door de ronding en de beschildering van de scherven kan men vaak tot op 25 jaar nauwkeu rig de oudheid bepalen. Al die paalgaten zyn zorgvuldig in kaart gebracht en men kan aan de hand van de gegeven die men nu heeft, aantonen dat er een 12e eeuws boerdery heeft gestaan op de noordzyde van het Wilhelmina plein. Onder het pand van Leo Hen driks en het voormalige warenhuis van Pouwels liggen, aldus Jacob Schotten, meer bewyzen van die boerdery. Opvallend is dat langs de Hento- bar nauwelyks sporen te vinden zijn. Dat geeft aan dat mensen zo dicht mogelyk in de buurt van de kerk woonden. De ROB gaat nu de gemaakte kaartindeling zorgvuldig analyse ren, evenals de gevonden scherven, en zal over enige tyd met een ein drapportage komen. 'Wat hier ge beurt is, is vry uniek, zeker voor Noord-Limburg' meent Jacob Schotten. 'Het komt niet vaak voor dat we op zo'n groot terrein, in een oude dorpskern, kunnen gaan zoeken'. Het feit dat er alleen maar scher ven worden gevonden, en geen hele kruiken, potten of kannen, heeft te maken met het feit dat hier een woongebied onderzocht wordt In een veld, werden vaak zaken begra ven. al dan niet tegelyk met overle den personen. Daar vindt men die nog wel terug. In een woongebied aangepast. Dat houdt in dat voor beeldbepalende panden een bedrag beschikbaar is van ƒ20.911,- en voor infrastruktuur een bedrag van ƒ50.481,-. Een bedrag van ƒ71.393,- kan nu beschikbaar worden gesteld voor stads- en dorpsvernieuwing. Verschillende straatnamen wer den aangepast omdat de schrijfwij ze verwarrend werkte. Het college was het niet eens met de stelling van de PK omtrent het voorbereidingsbesluit St Come- lisstraat Met de stemmen van de PK tegen werd het voorstel toch aanvaard. Een krediet van ƒ131.370,- werd beschikbaar gesteld om daarmee de beheerssystemen voor groen en we gen op te zetten. De postduivenvereniging Suizen de Vogels in Vierlingsbeek kreeg alle medewerking om haar vereni gingslokaal te realiseren by de ge- meenteloods, nu dat niet meer mogelijk is by firma Verbeeten, die de ruimte voor uitbreiding nodig had. Alle medewerking werd ook gege ven aan de aanpassing van de peu terspeelzaal in Holthees. Over de te betalen huur zal later een voorstel komen. RONDVRAAG Wethouder Ron nes had de signa len begrepen, maar dat de emanci patienota al in april aan de orde zal komen, daarover had de wethouder zyn twyfels. Voor de PK-fraktie was de maat echt vol. Voor wat betreft de ver nieuwing van de bestuursstruktuur waar de CDA-fraktie naar vroeg wil de burgemeester Dittner wel kwijt dat eigenlyk de provincies Gelder land en Noord-Brabant te vroeg hebben gepraat Ze hebben duide lyk voor hun beurt gepraat Winkeldiefstal By een elektrozaak aan de Albi- onstraat werd woensdag een CD- speler ontvreemd. Aan de hand van het door getuigen opgenomen ken teken kon de politie op de Midden Peelweg een auto staande houden. Behalve de in Leunen gestolen CD- speler werden ook nog andere goe deren ter waarde van enkele hon derden guldens, afkomstig van winkeldiefstallen in Venray, aange troffen. De twee inzittenden waren inwo ners van Roermond. Het duo werd ingesloten en is vrydag weer in vryheid gesteld.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5