Landschap van gisteren wordt behouden voor morgen Hein Roethof Prijs 199J naar bedrijfsleven PEEL EN MAAS Veranderingen bij Groene Kruis Op de man af Als u weet dat bijna 90% van alle Venrayers onze krant leest, dan weet u natuurlijk ook waar u moet adverteren OOK Openbare info-avond breed WAO-firont over de nieuwe WAO Wederom afslankkursus Voeding en Sport 17e Werkpocket van Randstad PEEL EN MAAS Reuma-onderzoek raakt in stroomversnelling RISC Ouderenwerl organiseert kursus geheugentraining PEEL EN MAAS Donderdag 18 maart Pag- PEE De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg. IKL, startte in 1988 met een onderhoudsprojekt voor kleine landschapselementen in Ven ray. Hieronder vallen onder meer hout wallen, houtsingels en kleine bos jes. Hiervoor werd een gemeente lijk beheersplan opgesteld. In dit plan zijn zo'n 300 elementen opge nomen. Deze zijn grotendeels eigendom van particulieren. Door vakkundig onderhoud tracht de IKL de schoonheid en af wisseling van deze groene elemen ten in het landschap van Ven ray te behouden. Het onderhoud is bepa lend voor de vitaliteit van de sfeer bepalende oude landschapselemen ten. Naast de landschappelijke waarde is de natuurwaarde van de plaatselijke landschapselementen hoog. Ze bieden veel planten en die ren een woon- en verblijfplaats. Ook vormen de groene patronen in het cultuurlandschap voor veel vogels, amfibieën, insekten en zoogdieren een onmisbare schakel tussen de grotere natuurgebieden. Vroeger was het onderhoud aan de landschapselementen onlosma kelijk verbonden met het boeren bedrijf. De boer kapte het hout uit de houtwallen voor gereedschap, timmer- en brandhout Aangezien de noodzaak van dit hout te oogsten verdwenen is, raken veel land schapselementen onderkomen. Ze gaan overlast veroorzaken. De stich ting IKL neemt het oude gebruik weer op. Nu echter met moderne middelen. De stichting IKL voert dit werk aan natuur en landschap uit op ba sis van jaarlijkse werkplannen per gemeente. De opzet van zo'n plan wordt in goed overleg met vertegen woordigers van de gemeente, land bouw, natuurbescherming en de wildbeheereenheid vastgesteld. De daadwerkelijke uitvoering kan na tuurlijk alleen plaatsvinden nadat de eigenaar/gebruiksgerechtigde diens toestemming heeft verleend. Het werk van IKL geschiedt dus al leen op basis van vrijwilligheid. De ze aanpak heeft sukses. By hoge uitzondering wordt medewerking geweigerd. In het werkplan voor het huidige winterseizoen zyn 14 elementen opgenomen. Het betreft oa. een aantal houtsingels in de Pastoor Ja- cobspeel, enkele singels naby Proelboerdery Dalland, een loof- houtboqje op het Smakterveld en een broekbosje naby Beek. De ele menten worden niet in één jaar in zyn geheel aangepakt Het onder houd van een bepaald objekt wordt in fases uitgevoerd. Hierdoor zyn de gevolgen voor het landschap en de natuur minder ingrijpend. De houtsingels uit het werkplan zyn als hakhout beheerd. Dit bete kent dat vrywel alle bomen en struiken worden gekapt. Maar wel op zo'n manier dat zich op de stob ben van de afgezaagde bomen en struiken weer nieuwe uitlopers ont wikkelen in het vooijaar. Binnen enkele jaren ontwikkelen de uitlo pers zich tot een dichte en struik achtige begroeiing Tkl van dieren kunnen die dan gebruiken als nest en schuilplaats. Wanneer geen on derhoud zou worden gedaan groei en de houtsingels uit tot hoge en holle beplantingen die veel overlast kunnen veroorzaken voor aangren zende landbouwgronden en die voor de natuur minder waardevol zyn. Ook delen van de loofhoutbos jes zyn als hakhout beheerd. Voor meer informatie over het projekt voor landschapsonderhoud in de gemeente Venray kunt u kon- takt opnemen met Jo Geurts, pro- jektvoorbereider by de stichting IKL, tel. 04750-31200. Wijkverpleegkundige oude stijl verdwijnt per 1 april Per 1 april 1993 verandert de organisatie van het Groene Kruis Noord-Limburg De bekende w\jk- vorpleging wordt verdeeld over twee afzonderlijke diensten; de jeugdgezondheidszorg voor kin deren van O tot 4 jaar en hun ouders en patiëntenzorg voor de verpleging van patiënten thuis. Ook het aantal uitleencentra ver andert en het Groene Kruis start met een vervoersdienst om grote re spullen by de mensen thuis te l>ezorgen. De kraamzorg, voor lichting over voeding en diëetad- vlezen biyven ongewijzigd. Voor de kliënten verandert er volgens een woordvoerder van het Groene Kruis hoegenaamd niets. Het Groene Kruis Noord-Limburg heeft de nieuwe organisatie af gestemd op de twee hoofdtaken van de vereniging patiëntenzorg en jeugdgezondheidszorg. Voorheen was de organisatie geografisch van opzet, een erfenisje van de vroegere plaatseiyke Groene Kruisverenigin gen. In die opzet doen wykverpleeg- kundigen in hun werkgebied alle voorkomende werkzaamheden. Per 1 april verandert dat Een wykver- pleegkundigc werkt óf by de patiën tenzorg óf by de jeugdg«oond- heidszorg De kliënten merken daar volgens direktiesekretaris P. Greyn van het Groene Kruis weinig van. 'Mogeiyk krygen zy te maken met een ande re wykverpleegkundige. maar de zorg biyft hetzelfde. De kliënten worden door de wykvcrpleegkundi- gen persooniyk op de hoogte ge bracht', aldus Greyn. 'Ook het fynmazige netwerk van consulta tiebureaus blijft'. Met de nieuwe organisatievorm verwacht het Groene Kruis beter te kunnen inspelen op de ontwikke lingen in de zorgsektor. De vraag neemt toe en wordt ingewikkelder. Overheid en verzekeraars stellen hogere eisen aan doeltreffendheid en efficiency. Door de reorganisatie kunnen de medewerkers zich spe cialiseren in één van de hoofdta ken. By de dienst patiëntenzorg komen circa 180 mensen te 3ver- ken, by de jeugdgezondheidszorg ongeveer 70. NOORD-ZUID De nieuwe dienst patiëntenzorg wordt verder wel onderverdeeld in rayons. Dat zyn er zes, waarvan de kantoren allemaal in bekende Groene Kruisvcstigingen biyven. Het rayonkantoor voor de gemeente Venray biyft in de Clockert Patiën ten uit de gemeenten Horst, Seve- nuni. Grubbenvorst. Broekhuizen en Meerlo-Wanssum vallen onder rayonkantoor Horst De andere ray onkantoren. voor patiëntenzorg lig gen in Gennep, Venlo, Hagelen en Pannlngen. De jeugdgezondheidszorg is orga nisatorisch slechts in twee rayons verdeeld, waarbij op het eerste ge zicht een wat vreemde scheidslyn is gehanteerd. Zo valt Venlo, net als Venray en Meerlo-Wanssum, onder het rayon Noord, waarvan het hoofdkantoor in Gennep wordt ge vestigd. De gemeente Horst hoort daarentegen by rayon Zuid, waar ook Blerick byhoort. Ook het ray onkantoor is in Blerick gevestigd. Door de rayonindeling worden met name de gemeenten Venlo en Meerlo-Wanssum 'getroffen'. Inwo ners van Venlo vallen onder rayon Gennep, de rest van de gemeente naren onder Blerick. Inwoners van Meerlo en Wanssum horen in rayon Noord thuis, de mensen uit Tienray vallen onder Zuid. Volgens mevrouw Boersma, hoofd van de dienst Jeugdgezondheids zorg. is die indeling puur organisa torisch en merken de klanten ook hiervan in de praktijk niets. De mensen in Tienray biyven bediend worden vanuit Horst, de inwoners van Wanssum moesten en moeten naar Venray. MEER OPEN Uitleen vindt voortaan plaats van uit acht centra, de zes rayonkanto ren voor de patiëntenzorg plus het Groene Kruisgebouw in Bergen en het hoofdkantoor in Blerick. Tbt nu toe vindt er uitleen plaats vanuit twaalf centra. Welke vier uitleen centra verdwijnen kon men giste ren by het Groene Kruis niet meedelen. Wel dat de uitleencentra meer uren geopend zullen zyn. El ke werkdag van 15.00 tot 17.30 uur. In de huidige situatie zyn de uit leencentra, met name in de kleine re plaatsen, slechts enkele uren per week geopend. Taal op reis De Volksuniversiteit Venray e.o. organiseert in het vooijaar 1993 kursussen.die bedoeld zyn als ken nismaking met de taal en de cul tuur van een Engels-, Frans-, Spaanstalig vakantieland, voor be ginners dus. Thai is het communi catiemiddel by uitstek. U begrypt, omdat leren van een taal langzaam gaat, dat deze kursus, vanwege de duur. niet meer dan een kennisma king met de taal is. U leert aan de hand van praktische situaties om de taal te gebruiken, om u verstaan baar te maken. De nadruk ligt op het spreken, het doen. Een aantal praktische za ken die in de lessen behandeld wor den zyn: voorstellen, camping/ hotel, reserveringen, bestellen in .»on restaurant, autohulp inroepen. Voor meer informatie: Volksuni versiteit Venray eo.. tel. 04780- 80185. Mannen gezocht voor vrijwilligerswerk in de hulpverlening Oude mensen zoeken een harte lijke begeleider of chauffeur. Psycho-geriatrische patiënten ge nieten van een muziekavond. Een man die al vier jaar revalideert heeft visioenen van een biertje in de kroeg. Het echtpaar dat slachtof fer werd van een inbraak, wordt ge holpen met het invullen van papieren en tevens emotioneel op gevangen. Een vrouw, die jarenlang haar ge handicapte zoon thuis verzoegt, kan er elke week eventjes een paar uur tussenuit omdat er een ver trouwde oppas in huis is. Een al leenstaande oudere man leeft er elke week naar toe om een partytje te schaken. De man met huwelijksproblemen zou graag eens anoniem de visie van een andere man over dit soort zaken horen. Betaalde hulpverleners zyn te duur voor dit soort onbetaalbare dingen. Zy hebben vaak geen tyd voor de leukste kanten van hun werk. Geen tijd om te praten en te luisteren, om een party te schaken of om muziek te maken voor de mensen waar ze voor zorgen. Vry- willigers hebben dat wel. Er zyn een aantal organisaties die staan te springen om extra mensen om de zaak echt goed te laten draai en. In de zorginstellingen zyn vol doende betaalde krachten voor verpleging en verzorging, maar er is niet veel tyd voor leuke dingen. Voor een dag uit, voor een goed ge sprek, voor een spelletje. Vrywilli- gers nemen die taken over en hebben er zelf ook plezier van. MANNEN GEZOCHT... Het beeld dat de meeste mannen hebben van de vrywilligers is dat van gryze dames die iets doen met bloemen schikken of met hand- werkjes. Niks voor mannen dus. Bloemen en handwerkjes zyn echter maar een klein onderdeel van het vrijwilligerswerk in de sek- tor hulpverlening. Hulpverlening is te vinden in ziekenhuizen en reva lidatiecentra, maar ook by mensen thuis, op sportterreinen, in buurt huizen. in de hulpverlening... noem maar op. Deze organisaties zoeken allemaal vrywilligers. Met name mannen. Als chauffeur, als klusjes man, als gesprekspartner of 'ge woon voor de gezelligheid'. VOOR VRIJWILLIGERSWERK... Een aantal organisaties in Noord- Limburg zoekt met name mannely- ke vrywilligers. Elke organisatie heeft eigen regelingen ta.v. vergoe dingen, werktijden, opleidingen, etc. Voor meer informatie kan men zich wenden tot het centrale mel- dingspunt, de SOS Telefonische Hulpdienst, tel. 077-548888. voor uw A KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft besloten om een forse wyziging aan te brengen in de WAO. Daarover is veel onduideiykheid. Wat moeten werkenden extra gaan betalen? Hoe zit het met het by ver zekeren? Wat veranderd er voor de mensen die nu in de WAO zitten? En wat staat u te wachten wanneer u morgen iets op het werk overkomt? Op al deze vragen zal worden in gegaan door mr. Piet Brauer, advo- kaat van de SP. Natuurlijk zullen ook de aanwezigen in de gelegen heid worden gesteld vragen te stel len. Op de bijeenkomst zal tevens stil gestaan worden by de ontwik kelingen met de sociale zekerheid in het algemeen. Tenslotte zullen op de openbare byeenkomst mensen van de aan gesloten organisaties een standje inrichten, waar men nadere infor matie kan krygen of afspraken kan maken voor eventuele hulp by pro blemen. Maandag 22 maart in 't Gashoës. Gasthuisstraat 25 in Horst We be ginnen om 20.00 uur. De toegang is vry. De lente en de zomer zyn in aan tocht! Velen van ons zyn dit jaarge tijde aan het lijnen om op deze manier van het overgewicht af te komen. Een eindeloos terugkerend probleem. Magische afslankmetho den bestaan niet Wel is uit onder zoek gebleken dat de sleutel van het suksesvol afvaUen en op gewicht biyven ligt in een leefstylverande- ring; dus meer bewegen en minder, maar vooral gezonder eten. Dit is eveneens het doel van de afslank kursus Voeding en Sport die in Ven ray wordt gegeven door Maria v.d. Geer (diëtiste) en Lon Wetjens (aerobic-dancing). Het kursusprogramma bestaat uit tien gekombineerde bijeenkomsten waarin u deskundig begeleid wordt. Het bewegingsprogramma helpt u om: uw stofwisseling te aktiveren; uw figuur te verbeteren; u te stimu leren om te gaan bewegen; uw kon- ditie te verbeteren. Het voedingsprogramma helpt u te motiveren om: uw eetgewoonten te veranderen; uw gewicht te ver minderen; uw gewicht op langere termyn te handhaven. In de week van 19 april a.s. star ten we in Venray weer met nieuwe kursussen. Voor opgave en verdere informa tie kimt u kontakt opnemen met Maria v.d. Geer, diëtiste, tel. 04780-89646; Lon Wetjes, aerobic dancing, tel. 04780-12519. Zojuist is de 17e editie van de Werkpocket van Randstad Uitzend bureau verschenen, hèt vademe cum voor iedereen met tijdelyk of vast werk. In deze uitgave worden op alles ingegaan wat met werk sa menhangt vanaf de beroepskeuze tot en met de VUT. Uitgebreide in formatie wordt verschaft o.a. over werken via een uitzendbureau, ar beidsomstandigheden, inkomen, volksverzekeringen en belast in- gen. ziekte en arbeidsongeschikt heid, werken en studeren in het buitenland en over ontslag By al deze onderwerpen worden nuttige tips gegeven. In dit handige en overzichtelijke boelye zyn alle nieuwste cyfers en wettelijke rege lingen verwerkt. De Werkpocket is te verkrygen by de Venrayse vestiging van Randstad Uitzendbureau in de Poststraat elke week nieuws BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt met uw bezorgklachten in onze boek- en kantoorboekhan del. Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en 'annuleringen die nen. voor dinsdagmiddag 12.30 uur bij ons zijn doorgegeven. Al leen dan kunnen ze nog dezelfde week worden doorgevoerd. An ders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. Jaarlijkse reumacollecte van 21 t/m 27 maart 1993: 'Het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van reuma is in een stroomversnelling geraakt. Er wordt steeds meer bekend over de oorzaken van reumatoïde artritis, zodat een betere behandeling mogelijk is.' Dat zegt dr A.P.A. Prins, reumatoloog en wetenschappelijk medewerker van het Nationaal Reumafonds, aan de vooravond van de grote landelijke collecte. 350.000 Nederlanders Naar schatting 350.000 Nederlanders lijden aan een ernstige vorm van chronische reuma. Tien procent van hen raakt lichamelijk gehandicapt. Reuma is een verzamelnaam voor een groot aantal ziekten die gepaard gaan met pijnen in het bewegingsapparaat en het steunweefsel: gewrichten, pezen, spieren en beenderen. Er zijn ongeveer 200 verschillende vormen van reumatische aandoeningen, waarvan reumatoïde artritis de bekendste is. Naar schatting een a twee procent van de bevolking lijdt aan deze vorm van artritis. Erfelijkheid Er wordt in Nederland met steun van het Nationaal Reumafonds heel wal onderzoek gedaan naar de erfelijkheid van reumatische aandoeningen. Zo is er vooral veel duidelijk geworden over de erfelijkheid van de ziekte van Bechterew. Recent onderzoek heeft aan getoond dat er ook bij mensen met reumatoïde artritis een zekere erfelijke factor in het spel is: in sommige families komt deze vorm van reuma meer voor dan in andere families. Onduidelijk is nog hoe deze erfelijke aanleg precies verklaard zou kunnen worden. Verdergaand onderzoek is nodig om de exacte oorzaak van deze gevreesde aandoening te achterhalen. Ziekte voorkomen of genezen Door diepgaand onderzoek naar de wijze waarop ontstekingscellen (wille bloedlichaampjes) reageren op hun omgeving en met elkaar communiceren, weten we thans veel over het chronisch ontstëkingsproces in gewrichten. Er worden nu moleculen geconstrueerd of langs biologische weg opgekweekt, die heel precies kunnen ingrijpen in het zeer ingewikkelde proces van de chronische ontsteking. Dit soort gemanipuleer op moleculair niveau is zo specifiek, zo precies gericht, dat tot nu toe gebruikelijke dierexperimenten haast niet meer voldoen. Immers wanneer in een dierexperiment een chronische gewrichtsontsteking ontslaat dan is dat niet precies hetzelfde als de chronische ontsteking in het gewricht van een patiënt met reumatoïde artritis. We zijn met het onderzoek aangeland bij de 'experimentele geneeskunde', d.w.z. dat sommige experimenten, onder zeer strikte voorwaarden natuurlijk, gedaan moeten worden bij patiënten met voor hen speciaal geproduceerde moleculen, b.v. antistoffen. Ook wat betreft de gevonden erfelijke factoren van enkele ernstiger vormen van gewrichtsaandoeningen. denkt men aan hel ontwikkelen van stoffen, specifieke moleculen, die de erfelijke aanleg kunnen blokkeren, waardoor de ziekte zich niet meer 201 kunnen ontwikkelen. De reumatolooj spreekt over een doorbraak in de zogenaamde moleculaire geneeskuixj die voor een belangrijk deel wordt gefinancierd door het Nationaal Reumafonds. 'Vooralsnog is het toekomstmuziek, maar nu we meeru over de oorzaken, kunnen wij in ieder geval de ziekte gerichter behandelen. Aldus dr Prins. Verbeteren van huidige behandel^ De hierboven beschreven therapieën nog niet voorhanden. Veel wordt goh aan het verbeteren van de behandelmogelijkheden die er nu ali Veel geneesmiddelen hebben bijwerkingen. Gekeken wordt in hoei het te voorspellen is welke patiënt ka heeft op welke bijwerkingen. Veel pijnstillers kunnen maagklachten gen Nieuwe medicijnen kunnen dit voorkomen en de gevolgen genezen. Soms zijn pijnstillers niet voldoende* zijn andere therapieën nodig zoals fysiotherapie en ook psychotherapie, onderzoek wordt ook gedaan naardc invloed van goede voorlichting ophc beloop en de lasten van de ziekte, O» zonder dat het 'high-tech' onderzoeki nieuwe geneeswijzen opgeleverd, m patiënt er toch op vertrouwen dat de behandelingen steeds beter worden. Volksziekte 'Reuma is een echte volksziekte,' zeg Prins. 'Bijna iedereen boven de zeslij heeft wel eens last van pijn in de nel rug. de schouders, de ellebogen of de knieën. En ook al is de pijn niet altijd hevig, het kan wel knap vervelend q Van 21 tot en met 27 maart is er wen jaarlijkse collecte van het Nationaal Reumafonds. Vorig jaar werd het formidabele bedrag van 6.097.353,00 opgehaald. Het geldi gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting, persoonlijk financiële ondersteuning van mensen reuma en subsidiëring van reumapatiëntenorganisaties. Het Nationaal Reumafonds rekent tijdens collecteweek graag op ieders steunJ geen collectant aan de deur treft, kan een bijdrage overmaken op giro 324 bankrekening 70.70.70.848 Wilt u meer weten over het Nationaal Reumafonds? Dit is het adres: Statenlaan 128. 2582 GW Den Haag tel.:070-3503231 J(X Joz ei LIS Elis 111 «ie Mei Stal Hai Cla D Kat 58( tel. Pet Hai Nel Lia Eri t 1 1 I Pa Ve St. 58i Tel Mc nu tot 22 Pe m; 1 RI Er I11 het najaar van 1993 zal voor de zevende maal de Hein Roethof Prijs worden uitgereikt Deze prys wordt toegekend aan het initiatief dat in 1992 de beste resultaten met de preventie van veel voorko mende criminaliteit heeft ge boekt In tegenstelling tot voorgaande jaren staat deelname voor de prijs in 1993 alleen open voor het Nederlandse bedryfsle- ven; in 1994 kan iedereen weer meedingen. Verslagen dienen te voldoen aan vooraf gestelde crite ria en dienen uiterlyk maandag 19 april a.s. by het commissie- sekretariaat te zyn ingediend. De prys is in het leven geroepen door de redaktie van SEC, Tyd- schrift over Samenleving en Crimi naliteitspreventie, een uitgave van de Direktie Criminaliteitspreventie van het Ministerie van Justitie. Vyf genomineerden krijgen elk een oorkonde, en een bedrag van ƒ2.500,- te besteden aan het projekt. Eén van de projekten - de winnaar - kan deze cheque inruilen voor een bedrag van ƒ15.000,-. Dergelyke be dragen mogen wellicht voor de gro te en middelgrote bedryven nauwelyks interessant lyken, de ervaring uit de afgelopen jaren heeft wel geleerd dat de genomi neerde projekten - met name het uiteindelijk winnende - kunnen re kenen op uitgebreide aandacht in de geschreven en audiovisuele me dia. En die is normaliter alleen te koop in de vorm van advertenties- Ieder initiatief, projekt of pakket van maatregelen van het bedryfsle- ven in Nederland, dat zich op de een of andere wy ze richt of heeft ge richt op het voorkomen van veel voorkomende criminaliteit, kan zich dit jaar bij de jury ter beoorde ling aanmelden. Dit behoeven niet noodzakelyk initiatieven van be dryven te zijn, ook branche- en standsorganisaties en andere sa menwerkingsverbanden - zoals bedrijfs- en winkeliersverenigingen - kunnen deelnemen. Ook is het niet noodzakelyk dat men zélf deel neemt aan het projekt Het is zeer wel mogelyk dat anderen - zoals de branche-organisatie, de winkeliers vereniging de wy kraad in de woon plaats of particulieren - een opmerkelijk en suksesvol initiatief van een bedrijf onder de aandacht van de commissie brengen. Projek ten die in een van de voorafgaande jaren reeds door de commissie zijn genomineerd, zyn van deelname uitgesloten. De desbetreffende orga nisaties (zoals de vervoersmaat schappij Centraal Nederland en het Hoofdbedrijfschap Detailhandel) mogen daarentegen wel andere pro jekten aanmelden. SPELREGELS Projekten moeten strikt voldoen aan een vyftal criteria. Deze zyn (in het kort): - Er moet een relatie met criminali teit zyn. - De oplossing voor het probleem moet in de 'eigen kring' zyn ge zocht (dus binnen het eigen be drijf, of binnen de branche, of binnen de winkeliersvereniging, om maar'iets te noemen. Dus niet het louter afschuiven op politie en/of justitie alleen). - Er moeten aantoonbare resultaten zijn te melden. - Het projekt moet elders toepas baar zyn. - De leefbaarheid van de (woon-)om- geving mag door de genomen maatregelen niet zijn aangetast. Voor 1993 is het daarnaast dus ook noodzakelijk dat de vyf genoemde criteria van toepassing moeten zyn op het bedrijfsleven in Nederland (grote en kleine bedryven). Samen werkingsverbanden met overheid sorganisaties zyn zeker niet uitgesloten, doch het zwaartepunt dient te liggen by het bedryfsleven. nadere inlichtingen zyn verkryg- baar by het sekretariaat, tydens kantooruren bereikbaar op num mer 070-3706542. De Commissie-Hein Roethof Prys besloot de jaargang 1993 geheel te wijden aan het Nederlandse be drijfsleven, nadat was gebleken dat deelname uit die sektor slechts spo radisch voorkwam. Kwade tongen beweerden zelfs dat het bedryfsle ven geen enkele maatregel zou tref fen 0111 criminal tiet (door derden, of door het eigen personeel) te voor komen. Ten onrechte, getuige de talloze initiatievenvan kleine win keliers. winkeliersverenigingen, be dryven en soms gehele branche organisaties. Niet alle maatregelen bleken - of blijken - suksesvol. maar het stak de jury dat nauwelyks een suksesvol initiatief uit die sektoren voor het voetlicht kon worden ge bracht Er waren in de afgelopen zes jaar slechts drie uitzonderin gen: het projekt Winkelcentrum Zuidplein te Rotterdam (een zeer grote inbreng vanuit de winkeliers), het Projekt Winkeldiefstal van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel en het projekt Discovervoer van de vervoersmaatschappij Centraal Ne derland. Dat het bedryfsleven zeker niet uitgesloten was voor de prys, bewijst wel het feit dat het projekt zuidplein Rotterdam won (in 1987), terwyl de Zuidhollandse ver voersmaatschappij zowel een nomi natie als een eervolle vermelding mee naar huis mocht nemen. Daarnaast is het voor de jury een mooie gelegenheid om te bezien of het samenwerkingsverband tussen overheid en bedryfsleven - het me dio 1992 opgerichte Nationaal Plat form Criminaliteitsbeheersing - reeds op korte termen vruchten heeft kunnen afwerpen. AANMELD! r Aanmelding kan geschieden d« alle vijf criteria de revue te lau passeren in een kort verslag (mai maal 5 vellen A4-formaat) en dit zenden naar: Ministerie van Jus tie, t.a.v. de sekretaris van Commissie-Hein Roethof Prjj R.G.H. van Kaam. DCP/Kamer H 92 Postbus 20301. 2500 EH Den H& Een uitgebreid overzicht van 'spelregels' is aldaar op aanvnj verkrijgbaar. Verslagen dient uiterlijk maandag 19 april 1993 12.00 uur bij het sekretariaat te zy ingediend. Daartoe kan eventue een gefaxt bericht (070-37079tt volstaan, met dien verstande d het origineel uiterlyk donderdi 22 april 1993 in het bezit van des kretaris moet zyn. Alle ingedien verslagen worden vertrouwelj door de commissie behandeld. de winnaars, de vyf uiteindelijkf nomineerde projekten, zal in b kort een karakteristiek worden c genomen in het juli-nummer w SEC. Over de overige projekten a len geen mededelingeii worden l daan; na verkiezing van de v genomineerden worden deze pi jektverslagen vernietigd. De jury wordt gevormd door pa dr. G.P. Hoefnagels (Erasmus li versiteit Rotterdam, zoorzittz R.G.H. van Kaam (Ministerie w Justitie, sekretaris), prof. dr. JJJ van Dyk (Ministerie van Jus tie/Ry ksuniversiteit Leiden(, pn mr. P.C. Gilhuis (Katholieke Unlvi siteit Brabant), dr. H.J. Roetb (oud-lid Tweede Kamer der State Generaal), drs. J.R. Soetenhoi (hoofdredakteur Haagsche Co rant), drs. A.K. de Vries-v.d. Zi (sociologe) en dr. E.C. Wessels (d rekteur TBBS, Bureau voor Schad preventie). Een onderzoek naar de ontwitt ling van een rekreatief en edukatt programma voor ouderen geelt dat 24% van de ondervraagden geïnteresseerd in een kursus p heugentraining. Het RISC is vod neniens een dergelyke kursus organiseren in samenwerking® de volksuniversiteit. De kursus vat 10 byeenkomsten. De start s vermoedelijk plaats vinden eto maart, steeds op woensdagmoi# om 09.30 uur in het aktiviteit* centrum voor ouderen De Ken< haan. Kennedyplein 1 te Venray Als u wilt deelnemen aan d" kursus kimt u zich aanmelden' de stichting RISC, afd. oudeid werk, 's morgens tussen 09.00" 10.00 uur, tel. 04780-86706.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 16