Indianenadvokaat Claudemir in Venray Exploitant De Zwaan was deurwaarder te snel af Er komt nooit 'ti tweede 'Burlesk' Schouwburg moet uitgroeien tot kleinschalig multi- funktioneel centrum V oordeligegézinskaarten seizoen 1^93 De Bergen Wahroij Inschrijving run-bike-run gestart V oordeelaanbieding 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Nieuwe predikante protestantse kerk PEEL EN S 'Vur 't laest' peel en maas Donderdag 11 maart - Pagina 5 Vervolg van pag. 1. Daarom wordt aangeraden om de bouwkundige uitwerking van de vernieuwingsplannen uit te gaan van toekomstige uitbreidingen, ge richt op een gefaseerde realisatie van een grootschaliger centrum. FIN ANCIEN Met de realisatie van een klein schalig multifunktioneel centrum is een bedrag gemoeid van 2,75 mil joen gulden. De gemeente Venray heeft voor achterstallig onderhoud een bedrag van ƒ300.000,- gereser veerd. Om de kapitaalslasten van de verbouwing niet ten laste van de ex ploitatie te laten komen (i.v.m. de haalbaarheid), zullen elders midde len gevonden worden. Gedacht wordt daarby aan eenmalige bijdra gen van de gemeente Venray, de Provincie Limburg en het Rijk. Ook het regionale bedrijfsleven zou via sponsoring een bijdrage kunnen le veren aan de vernieuwing van de schouwburg. Het schouwburgbestuur zal daar om een financierings- en een spon- soringplan op moeten zetten. AANDACHT De vernieuwing van de schouw burg omvat volgens de onderzoe kers echter meer dan alleen een verbetering van de akkommodatie. Zo zal er een marketingplan opge zet moeten worden om de mogelijk heden van die nieuwe akkommo datie optimaal te benutten. Verder zal de continuiteit van de bedrijfs voering evenals de bestuurssa- mensteling in de gaten moeten worden gehouden. Verder is er een intensieve samenwerking tussen gemeente en het bestuur cq. direk- tie van De Beejekurf vereist. Het in voeren van budgetfinanciering, waarbij het schouwburgbestuur meer vrijheid krijgt, kan daartoe goed bijdragen. Op donderdag 18 maart 1993 1 vindt in scholengemeenschap Je- rusalem. Heuvelstraat 4, 5801 CS Venray de vierde (openbare) bijeen komst plaats van het Platform Mon diale Vraagstukken. De bijeen komst begint om 20.30 uur. Deze bijeenkomst staat volledig in het teken van het bezoek van in dianenadvokaat Raimundo Claude mir Bezerra de Queiroz (kortweg Claudemir) aan Noord-Limburg. Het programma van de avond, dat tot stand is gekomen in samenwerking met de Landelijke Vastenaktie Werkgroep Noord-Limburg, ziet er als volgt uit: 1. Opening van de bijeenkomst door wethouder Driessen, voor- i zitter van het Platform Mondiale Vraagstrukken. 2. Tbelichting door René Poels op het ontstaan van de kontakten met Claudemir en de achtergron den van zyn verblijf in Noord- Limburg. 3. Vertoning dia-serie over de Macu- indianen uit het Amazonege- bied. Deze dia-serie is vervaar digd door de Venrayse fotograaf Gé Hirdes. 4 Het verhaal van Claudemir. De advokaat zal voornamelijk pra ten over de volgende onderwer pen: de indianen-problematiek; het behoud van de meren (vis recht); grondpolitiek; zijn prak tijk (spanningen, bedreigingen). Aansluitend gelegenheid voor vragen en diskussie. 5. Sluiting van de bijeenkomst. Claudemir werd 43 jaar geleden ge boren in de Braziliaanse Amazone. Op jonge leeftijd kwam hy in kon- takt met missionarissen in het bis dom Tefé. Al snel werd hij aktief als vrijwilliger voor parochie en bis dom. Hij begon er als klusjesman, runde de bioscoop van het bisdom en werd sekretaris van de toenmali ge Nederlandse missie-bisschop Jouke de Lange. In 1974 begon hjj als medewerker van het Centrum Pastorale Aktiviteiten met als speci aliteit het familie-recht. Hij reisde met een gammel bootje naar alle dorpjes in het uitgestrekte Amazo negebied. Was soms maanden on derweg. Enthousiast en bewogen gaf hjj de mensen in de nederzet tingen kursussen en wees hy hen op hun rechten. Zyn grote inzet en gedrevenheid vielen toen al op. Dankzij missie-bisschop De Lan ge kreeg Claudemir de gelegenheid om aan de universiteit van Juiz de Foria een rechtenstudie te volgen. De Nederlandse organisatie AMA fi- nancieerde de studie. In 1989 sloot hy de rechtenstudie met lof af en startte hy onder auspiciën van het bisdom een eigen advokatenprak- tyk in het bisdom Tefé. Hij heeft een klein kantoortje (drie by vier meter) in het centrum van het stadje. Hy is getrouwd en heeft 4 kinderen in de leeftyd van 15 tot 21 jaar. Claudemir heeft zich ontpopt als een advokaat die als enige in de re gio Tefé opkomt voor de rechten van de kleine boeren en vissers. In zyn praktyk wordt hy dagelyks ge- konfronteerd met mensenrechten, indianen recht, grondkwesties en visrecht. Autoriteiten, bestuurders en hoge funktionarissen uit het bedrijfsle- Groeilampen in trek J De diefstal van groeilampen blykt nog steeds aantrekkelyk te zijn. Dat heeft een aan de Lorbaan wonende .rozenkweker ondervonden. Uit zyn kas bleken op deskundige wijze 48 groeilampen met een waarde van 25.000 gulden ontvreemd te zyn. De daders hebben die op een aan hangwagen van het bedrijf geladen om het spul naar hun eigen auto, die elders geparkeerd stond, over te laden. De inbraak vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag. In dien er mensen zyn die die nacht iets hebben gezien, wat in verband kan worden gebracht met deze dief stal. dan worden die dringend ver zocht kontakt op te nemen met de politie. 1 ven zyn niet gelukkig met het werk van deze kleine advokaat Steeds vaker verliezen zy processen die Claudemir namens de indianen aanspant De gevestigde macht pikt dat niet langer. Claudemir en zijn familieleden worden regelmatig be dreigd met de door. 'Vroeger won nen de grote jongens alle proces sen. Die tyd is voorby' zegt hy. Met de wet in de hand en zonder steekpenningen beschermt hy de kleine man. 'Ik ben vaak gevraagd om advokaat te worden bij banken, autoriteiten en het bedryfsleven. Daar kan ik astronomische salaris sen verdienen en me baden in een luxe. Tien procent van de mensen hier is ryk, de rest is arm. Die ryke groep hoef ik niet te helpen. Ik heb voor de armen gekozen. Als ik voor de ryken zou kiezen verraad ik de kerk en de armen', is zyn credo. Belangstellenden worden van harte uitgenodigd aan deze avond deel te nemen. Deurwaarder Jacobs keek afgelo pen dinsdagmorgen wel vreemd op, toen hij, in gezelschap van de poli tie, beslag wilde leggen op de inboe del van het hotel De Zwaan aan de Grote Markt. Het enige wat hij aan trof was wat 'rommel'. Verder was het komplete inventaris ver dwenen. De exploitant, de 37-jarig in Ven ray woonachtige Belg Patrick de Cock, had de nacht daarvoor het he le gebouw ontruimd. Dat gebeurde nadat hij op maandag een kort ge ding had verloren. Daarin had hy een op handen zijnde ontruiming van De Zwaan willen voorkomen. Die ontruiming was weer het gevolg van een opgelopen huurachter stand by de brouwerydie het pand aan de Cock had verhuurd. Ongeveer anderhalf jaar geleden ontvouwde De Cock nog grootse plannen voor het hotel De Zwaan, in ons weekblad. Hij wilde het hotel laten uitgroeien tot een van de bes te in de regio en de werkzaamhe den waren al volop in gang. Nog voor carnaval 1992 kon hij de deu ren van de Brasserie openen maar werd vlak daarna door de politie op gepakt. Dit in verband met een ver oordeling in België, waar hy nog een gevangenisstraf van 555 dagen uit moest zitten. Als gevolg daarvan zegden leveranciers het vertrouwen in De Cock op en bleef de bouw ver der stil liggen. Volgens de politie staat nog niet vast of het handelen van de exploi tant onrechtmatig is geweest. Waar de inboedel is gebleven is ook niet duidelijk. Gloednieuwe speeltuin meKschitterend strandbad Uw hele gezin kan een keel seizoen onbe- een avontuurlijke en veilige sjs^eltuin er in perkt genieten van eejxfantastisch nieuwe 1993 uit kan zien. En op de eers^wat war- speeltuin, boordevor verrassende speelele- mere dag heerlijk afkoelen in heN menten. Of bruinbakken op het strand en bad. zwemmen in hetXprankelend zuivere water Maar de Bergen biedt meer: gratis parfct van het enornre zwembad. Dal kan alle- ren - talloze picknickbanken - zonneweiden\ maal van 1/april tot I oktober en in de - uitgebreide horeca - dierenpark - trapskel- herfstvakamie voor slechts 80,- voor hel terbaan - minicars - midgetgolf - roeien - hele gezin. trampolines - pony- en paardrijden, enz. Bel of schrijf en wij sturen u een aanvraag- formeer toe Als dit formulier voor 1 WANROU. AFSLAG T b'n"en t' be'aa" S'5ChlS L 1 MIDDEN PEELWEG f/6 0,-. Na deze datum kost een gozinskaart y|A anthONIS /Voor uw gezin 90,-. Profiteer van deze aanbieding en reageer R^rTl^r"! snel. Op 1 april gaan immers onze poorten L4C7 LJv.1 yt.' v /~yryr(-\jj weer open om te kunnen ontdekken hoe Wdl II Uil BRABANT Postbus 2 - 5446 ZG Wanroij Telefoon 08859 - 78900 Telefax 08859 - 78392 Tweede Paasdag, maandag 12 april, wordt in en om Venray het Nederlands kampioenschap run- bike-run gehouden. Behalve de wedstrijdatleten verschynen ook rekreanten aan de start. Voor hen is de voorinschryving inmiddels gestart. Om te kunnen meedoen is voorinschryven noodzakelyk. Rekreatieve deelnemers worden verdeeld in jeugd van 12 t/m 17 jaar en volwassenen (18 jaar en ouder). Jeugdige deelnemers moeten 3.5 km hardlopen, daarna 15 km fiet sen en vervolgens weer 3,5 km hardlopen. De senioren dienen lo pend 7 km, fietsend 30 km en daar na lopend nog eens 7,5 km af te leggen. De wedstrijden vinden plaats op een parcours in het cen trum van Venray en richting Over- loon. Het keerpunt voor de fietsers ligt by het Oorlogsmuseum. Het parcours in Venray is vry van verkeer. Voor het publiek is de wedstryd in het centrum goed te volgen, want start, diverse doorkomsten, de wissels tussen loop- en fietsonder delen plus de finish spelen zich al lemaal af op het Schouwburgplein. Deelnemen kost voor rekreanten ƒ12,50 (jeugd) en ƒ17,50 (volwasse nen). Iedereen ontvangt een mooie herinnering. Voor de deelnemers zyn douches, masseurs en een be waakte fietsenstalling aanwezig. In schrijven voor de run-bike-run kan by het wedstrydsekretariaat, tel. 04780-89615 (Marielle Jenniskens) en bij het Venrayse VW-kantoor, tel. 04780-10505. Vernielingen aan personenauto's Een aan de Pavanestraat gepar keerde auto werd beschadigd aan getroffen. Het linker portier was met een scherp voorwerp "bewerkt'. Vermoedelyk is gebruik gemaakt van een stuk gereedschap om een gat in de achterruit van een aan de Handelstraat geparkeerde auto te slaan. Vm een aan het Mgr. Gou- mansplein geparkeerde personen auto waren beide spiegels vernield. Belangrijke archeologische vondst op Wilhelminaplein Groepsleden kijken terug bij afscheid Mevrouw Wendelieke Weersma (33) is de nieuwe predikante van de protestantse kerkgemeenschap in Venray en omgeving. Waarschyn- lyk zal mevrouw Weersma begin ju ni haar ambt aanvaarden. Dat heeft een bestuurslid van de protestantse gemeenschap gisteren bekend gemaakt. Mevrouw Weers ma is gekozen uit acht kandidaten, waarvan zy het beste paste in het profiel dat de gemeenschap voor haar nieuwe predikant had ge schetst Wendelieke Weersma is momen teel werkzaam als part-time pasto raal werkster in de Rotterdamse Pauluskerk. Daarnaast is ze hulp predikant in de wyk Krooswyk, eveneens in Rotterdam. In Venray vervangt ze dominee van Es die me dio vorigjaar is vertrokken. 'n abonneme Wilfred van Els (bas), Wilco Lu- cassen (sax, klarinet, dwarsfluit), Thei van Els (trombone). Jack van Els (gitaar, zang), Peter Verberne (zang, gitaar), Otto Kooien (toet sen, trompet). Hans van Els (drums). De samenstelling van het bekendste Venrayse orkest van de afgelopen jaren, 'Burlesk'. Die naam stond by na dertien jaar voor feest plezier en een goed stuk muziek. Enkele weken gele den maakte de vennootschap on der firma 'Burlesk' bekend dat ze hun aktiviteiten staken. Door mu zikaal en feestvierend Venray ging een golf van verbazing. 'Doodzon de' is de algemene indruk. Voor de muzikanten zelf is dat niet zo. Hieronder leggen ze uit waarom. Te groot voor servet te klein voor tafellaken. Dat is de situatie waarin Burlesk momenteel verkeert Een band met een ruime personele be zetting. flink wat apparatuur, een eigen oefenlokaal en veel werk. Vooral in Brabant en de Randstad, waar de Venrayse muzikanten graag geziene gasten zfjn op be drijfsfeesten en in zalen. Maar Bur lesk is, ondanks het voorvoegsel 'vof, nog steeds een amateur-orkest De leden hebben allemaal een volle dige baan en sommigen inmiddels een gezin. En dat wringt wel eens, want om een dergelyk orkest finan cieel draaiend te houden, moet er veelvuldig worden opgetreden. 'We zitten op een breekpunt een splitsing', vertellen de leden. 'Een punt waarvoor elke groeiende band een keer komt te staan', zegt zan ger/gitarist Peter Verberne. 'Moetje doorgaan en dat betekent in de praktyk professioneel worden, of doe je een stapje terug'. Uit het gek- nik en gemompel van de overige le den blykt zyn geiyk. Het besluit is dan ook unaniem genomen. Het or kest stopt als geheel, niemand gaat met een paar vervangers verder. 'Dat kan ook niet', zegt drummer Hans van Els. 'Deze mensen zyn Burlesk, we kennen elkaar al zo lang. Zo'n orkest richt je niet nog 'ns op. Je kunt wel een andere groep beginnen, maar een tweede Burlesk'. BRASSE, LOL EN BRAOJE Het verhaal Burlesk begint eigen- lyk by de Venrayse harmonie. De meeste muzikanten, afkomstig uit de muzikale families Van Els en Lu- cassen. hebben daar hun basis lig gen. \fenuit de harmonie richten de piepjonge jongens een joekskapel op, genaamd 'Brandholt'. Daarmee wordt met carnaval gespeeld, maar ook op feesten, bradertes en by sporttoernooien. Dixieland-achtige In Venray hangen op talloze plaatsen affiches voor de af scheidsavond van Burlesk. Het affiche is trouwens getekend door Johan van Krey. Aan die avond werken, behalve de groep zelf en hun twee ex-leden, ook Grad en Petran en de Eugener Musikanten mee. Nard Reyn- ders, de bekende arrangeur en begeleider van Herman van Veen. heeft speciaal voor de avond een arrangement voor 'Burlesk' geschreven. Iedereen kan zaterdag 20 maart in de foy er van de schouwburg voor de laatste keer feesten met en ge nieten van 'Burlesk'. klanken onder het motto "brasse, lol maken en braoje'. De enthousi aste en 'vochtige' presentatie heeft succes, Brandholt wordt steeds va ker gevraagd. De leden zitten niet stil en gaan ook muzikaal vooruit Om meer mogelykheden te hebben gaan ze ook zingen en de versterkte instru menten doen hun intrede. Een klei ne dertien jaar geleden wordt naast 'Brandholt' de groep 'Burlesk' opge richt orkest voor bruiloften en part (jen. Daarna is het een verhaal van veel spelen, sukses hebben en gro ter worden. De eerste PA, gekocht door Hans en Wilfred. De optredens op bruiloften en de eerste tent feesten. in Leunen. 'We traden toen twee tot drie keer per maand op en dat vonden we al heel wat', lachen de groepsleden. Weer een nieuwe PA, meer en betere instrumenten en een eigen bus. 'Burlesk' treedt een keer op in de schouwburg, be geleidt de Venrayse Revue en het duo Grad en Petran. Met name Otto Kooien gaat steeds meer arrange menten maken. In 1988 wordt 'Bur lesk' een vennootschap onder firma en daarna wordt er pas echt heilig geïnvesteerd. En die kosten kan de groep alleen terugverdienen door veel te spelen. De afgelopen drie jaar z(jn wat dat betreft top pers. De keerzijde van de medaille begint echter steeds duidelijker te worden: nooit thuis, veel uren ma ken. weinig slapen. En hoewel het onderling nog steeds uitstekend gaat. besluit 'Burlesk' <lat het zo niet vertier gaat. De rest is bekend. HABBEKRATC Op de vraag of 'Burlesk' Venray een beetje vergeten is. reageren de groepsleden ongemeen fel. 'In Ven ray denken ze dat ze alles voor een habbekrats moeten hebben', zegt gi tarist Jack. 'Of voor niks. Dat is voor jullie toch leuke publiciteit. Ze ver geten dat we geen joekskapel meer zyn. maar een allround orkest Dat wonlt hier niet gewaardeerd. Je wordt meteen voor geldwolven uit gemaakt'. 'We misten in Venray de voor waarden om een leuk live-circuit op te bouwen. De horeca wil over het algemeen niet betalen en als er al een ondernemende kroegbaas is, kr\jgt hij geen vergunning', vat Thei van Els samen. Hy heeft meer waar dering voor de zaalhouders in het westen, maar ook voor de Organisa ties op de kerkdorpen. Daar wordt een professioneel stuk muziek ook financieel gewaardeerd. 'We spelen niet alleen voor het geld. In de 'Venrayse Revue' hebben we een halfjaar tyd gestopt. Andere optredens afgezegd. Gok in de jubi leumshow van 'Grad en Petran' is veel t(jd gaan zitten. Voor een of an der goed doel zyn we altyd bereid te spelen. Maar daar hoor je niets over', zegt trombonist Thei, terwyi de rest instemmend knikt. VRIENDSCHAP In hun repetitieruimte, de kanti ne van de voormalige melkfabriek, repeteert 'Burlesk' voor hun laatste optreden, volgende week zaterdag in de schouwburg. Een optreden waaraan de enige twee ex-leden van de groep, accordeonist Johan van Krey en zangeres Mariska Hom mers. meewerken. En het duo 'Grad en Petran'. Ongetwijfeld een avond die helemaal past in de traditie van 'Burlesk'; muziek en plezier ma ken. Daarna kunnen de leden te rugkijken op de afgelopen dertien jaar. De hoogtepunten, de Venrayse Revue, de optredens met Grad en Petran. de nachtelijke avonturen in den lande, maar ook de bruiloften in de begii\jaren. 'Als Je dat alle maal wilt opschrijven heb Je aan één 'Peel en Maas' niet genoeg*, lacht Jack van Els. Het meest ken merkende aan 'Burlesk, vinden de groepsleden zelf de onderlinge vriendschap. 'Daardoor hebben we het überhaupt zo lang volgehou den'. Is de stellige overtuiging van alle leden. Over het 'leven na Burlesk' heb ben ze nog niet echt nagedacht. Misschien terug naar de harmonie, een andere groep. Jack zingt samen met Mariska al in bruiloftsmissen. Peter is in hetzelfde circuit aktief. 'Brandholt' bestaat ook nog steeds en wie weet komt er nog eens een nieuwe band. Maar nooit geen 'Bur lesk' meer. daarvan zyn Hans. Otto. Peter. Jack. Thei. Wilco en Wilfred overtuigd. Tbch zonde.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5