berden Venray 400 jaar ouder dan tot nog toe werd aangenomen Schouwburg moet uitgroeien tot kleinschalig multifunktioneel centrum Canon 1 kleur copieën FOTO-SERVICE! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Scherven uit Karolingische tijd tonen aan: Rapport over toekomst cultureel centrum: matinicuë Asteria DONDERDAG 11 MAART 1993 Nr. 10 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG COViNET WIJNgjDRANKENGr.OEP llnsoniiisslraat 1 047KO-K1801 PEEL EN MAAS COViNET WUNÖDRANKENGFOEP Ven ray llciiM-niusslnuil 1 04780-81801 0.30 UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 Advertentieprijs: 35 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar M5.00 Abonnementsprijs buiten de regio f21,00 uitsluitend bij vooruitbetaling 3 19.0C 16.30 r) ■RVICl look for more at tour store modehuis Venray Het bestuur van het cultureel centrum De Beejekurf wordt aan geraden om van de schouwburg een kleinschalig multifunktio neel centrum te maken, met een theaterzaal van 640 plaatsen. Om dit te realiseren is er een bedrag van 2,75 miljoen gulden nodig. Dat valt te lezen in een rapport van het bureau Marketing Resul tants uit Den Haag, dat in op dracht van de gemeente Venray is gemaakt. Aanleiding voor dit rap port waren de uitbreidingsplan nen die twee jaar geleden door het Schouwburgbestuur, by het 25-jarig bestaan van het Cultureel Centrum, naar buiten zijn ge bracht ACHTERSTAND De Venrayse schouwburg is een ftmktioneel en technisch verou derd gebouw. Daarover is iedereen het in Venray wel eens. Er is grote achterstand in onderhoud en de ak- kommodatie voldoet op maatschap pelijk terrein ook niet meer aan de hedendaagse normen. Dat was an derhalfjaar geleden reden voor het schouwburgbestuur om een uit breidingsplan te presenteren, waar mee de toekomst van De Beejekurf voor de volgende 25 jaar veilig moest worden gesteld. Dat uitbrei dingsplan bevatte twee opties, een uitbreiding met 981m2 die 3,25 mil joen gulden moest gaan kosten of een uitbreiding met 1.605m2 wat een investering van 3,88 mihoen gulden zou moeten vergen. De gemeente Venray toonde zich positief tegenover deze plannen, maar kampte met een bekend pro bleem: het ontbreken van finan ciën. Verder was er, in verband met de financiële gevolgen van een ver bouwing voor de exploitatie van de schouwburg, de noodzaak van een aanvullend onderzoek. Daarin moest bekeken worden op welke manier De Beejekurf op een ekono- De foyer van de schouwburg komt in het rapport met een negatieve beoordeling uit de bus: qua inrich ting en akoestiek zal daar veel aan moeten gebeuren. Henseniusplein 4a Venray misch verantwoorde manier kan voldoen aan de vraag naar zaal ruimte voor culturele, maatschap pelijke en commerciële aktivi- teiten. ONDERZOEK In het onderzoek wordt aangege ven dat het programma-aanbod van de schouwburg zich in de jaren 1987-1992 sterk heeft ontwikkeld met meer voorstellingen, meer be zoekers, ook per voorstelling. Ver der stelt het rapport dat De Beejekurf een belangiijke streek- funktie heeft, een belangrijke funk- tie heeft voor amateurtoneel, scholen en maatschappelijke in stellingen en ook voor niet- culturele aktiviteiten zoals beur zen, vergaderingen, recepties, start punt van wandel- en fietstochten. Voor wat betreft de zaalkapaciteit wordt, gezien de te verwachten be volkingsgroei en de toenemende belangstelling voor podium kunsten een uitbreiding van de ka- paciteit van de theaterzaal voorgesteld van 580 naar 640. Wil De Beejekurf ook konkurre- ren op de markt van zakelijke en feestelijke bijeenkomsten dan zijn kwalitatieve aspekten van groot be lang. 'Door de beperkte omvang van de lokale en regionale markt is de kwaliteit van de dienstverlening van doorslaggevend belang voor een verbetering van de marktposi tie. Het verbeteren van de akkom- modatie is echter een eerste vereiste voor versterking van de konkurrentiepositie' aldus de sa menstellers van het rapport VARIANTEN In het rapport worden vier ver schillende varianten gepresenteert voor aanpassing van de akkommo- datie. Die variëren van een mini maal vereiste verbetering van de akkommodatie tot het realiseren van een uitgebreid multifunktio neel centrum, gelijk aan het 'grote' uitbreidingsplan van het schouw burgbestuur. Ook worden de finan ciële gevolgen van die varianten in beeld gebracht waarby de kapi- taalslasten van de verbouwing een belangrijke rol spelen. Als deze ten laste van de jaarlijkse exploitatie worden gebracht blijken de mee ropbrengsten niet op te wegen te gen de verhoogde jaarlast Worden de kapitaalslasten buiten beschou wing gehouden dan leidt dit wel tot een positief exploitatieresultaat KLEINSCHALIG De samenstellers van het rapport geven de voorkeur aan de realisatie van een kleinschalig multifunktio neel centrum met een theaterzaal van 640 plaatsen. Het schouwburg bestuur geeft volgens het rapport echter de voorkeur aan de realisatie van een grootschalig multifunktio neel centrum. Op basis van het marktonderzoek raden de samen stellers van het rapport deze va riant af omdat de financiële risico's daarbij op korte termyn te groot zyn. Wel geven de onderzoekers aan dat als de regionale markt voor zakelyke en feestelijke bijeen komsten groeit, een grootschalig centrum haalbaar kan maken. Lees verder op pag. 5. Het verzoek van de Archeologi sche Werkgroep Venray, aan de ge meente om op het Wilhelminaplein naar de vroegere Burggraaf te mo gen zoeken, is niet voor niets ge weest Sinds de afgravingen begonnen zijn, vorige week, heb ben diverse vondsten van scherven aangetoond dat deze plek al rond 800 na Christus, druk bewoond moet zijn geweest Daarmee is aan getoond dat de geschiedenis van Venray zo'n vierhonderd jaar ver der teruggaat dan tot op l.r -'en werd aangenomen. 1220 Tbt op heden stamt het oudste be wijs van het bestaan van Venray uit 1220. Venray moest toen al een flin ke plaats zijn geweest maar vroege re bewijzen werden nooit aange troffen. Venray werd toen nog Rode genoemd. Des te opvallender is dat er in een schrijven van de bekende graaf Gerard van Gelder, in 1224. ineens sprake is van Venray. Uit de bodem van het Wilhelmi naplein werden afgelopen week honderden scherven uit de grond gehaald. Die scherven stammen uit verschillende tijdperken maar een aantal scherven stamt, volgens de deskundigen van de Rijksdienst .voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) uit het Karolingische tijdperk, of, nog specifieker, uit de achtste of negende eeuw. Verder is er een afwateringssloot gevonden die vanuit het centrum naar de voormalige burggraaf loopt. Van de ze sloot was tot op heden nog niets van bekend. Overigens zijn er in het verleden in Venray ook vondsten gedaan van resten uit oudere t ij den zoals uitjje Diefstal uit auto Een inwoner van Veulen deed aangifte van inbraak in zijn aan de Noordsingel geparkeerde auto. Door vernieling van een ruit was toegang verkregen. Ontvreemd werd de ra- diocassettespeler. Steentijd, Bronstijd en de Uzertyd. Die vondsten gaven wel aan dat de ze omgeving bewoond was maar duidden niet op een grotere neder zetting. De vondsten van afgelopen week duiden daar wel op. UNIEK Ben Kruysen en Louis Rutten zijn twee van de leden van de Ar cheologische Werkgroep Venray die samen met dhr. Horbach van het ROB deze en volgende week het Wilhelmjnaplein afschrapen naar andere resten uit het verleden. Door de vondst van een aantal 'paal gaten' (vlekken zwarte zand in de gele zand, waar vroeger palen heb ben gestaan, die vergaan zijn), heeft men al gedeeltelijk de omtrek van een boerderij of schuur bloot kun nen leggen. Die donkere vlekken worden centimeter voor centimeter afgeschraapt, in de hoop dat men op scherven of andere resten stuit Die resten kunnen dan meer uit sluitsel geven of het een schuur of boerderij betreft Volgens Louis Rutten is er hier sprake van een unieke gebeurtenis. 'Het zal waarschijnlijk niet meer voorkomen dat op een zo'n grote lo- katie in het centrum, binnen de voormalige burggraaf, archeolo gisch onderzoek gepleegd kan wor den.' Over het feit dat ze nu aangetoond hebben dat Venray al veel eerder bestond dan tot nog toe werd aangenomen stelt hen dan ook zeer tevreden en is een motiva tie voor de Werkgroep om door te zoeken. In een schuurtje dat door Ijzer handel Leo Hendriks beschikbaar is gesteld, toont Ben Kruysen ver der vol trots de schenen en andere resten die tot op heden gevonden zijn. 'Aan het materiaal en de ron dingen kunnen de mensen van de ROB zeer nauwkeurig bepalen uit welke tyd die scherven stammen. Verder zijn er zo'n twintigtal munt jes gevonden uit uiteenlopende tij den. Op sommige muntjes is zelfs een jaartal te lezen zoals op een al dus (vroegere munteenheid) uit 1625. Overigens stammen niet alle vondsten uit vroegere tijden. Zo werd, van vrij recent, de fundering van de boerderij van Sjang Arts aan de vroegere Veldstraat (Wilhelmi- nastraat) blootgelegd. Vlak daar naast zijn de stoffelijke resten van een paard gevonden, dat daar, met hoef\jzers(!) begraven lag. De boer derij is niet na de oorlog gesloopt. Tegenover die boerderij, waar nu Thomassen Interieur is ge vestigd. lag in die tyd ook een chi- choreifabriek van Eugene Esser, alwaar koffie werd gemaakt. WEINIG TUD De Archeologische Werkgroep, een onderdeel van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e^x. mag deze en volgende week nog verder zoeken naar resten uit Ven- rays verleden. De gemeente Venray heeft daarvoor in eerste instantie 10.000,- beschikbaar gesteld, maar burgemeester en wethouders heb ben dinsdag besloten om ƒ3.000,- aan dit bedrag toe te voegen. Tbch ligt er nog een heel groot karwei omdat de tyd dringt en er maar met relatief weinig mensen aan ge werkt kan worden. Kruysen en Rut ten willen in ieder geval nog een groot deel van de burggraaf zelf bloot leggen, die vanuit Mandera, niet een boog naar het pand van Hotel Restaurant nodigt u uit voor... een heerlijk fijnproevers-menu Salade gerookte forel en gemarineerde zalm Heldere runderbouillon met tuinkruiden Gegrilde parelhoen met een tomaat-basilicum saus Creatie van sorbetijs prijs ƒ45,- Ook bent u van harte welkom voor een kopje koffie met Limburgse vlaai. Uiteraard geven wij u graag een rondleiding door onze gloednieuwe zaak met al z'n mogelijkheden zoals: een sfeervol restaurant 40 hotelkamers gezellige lounge en hotelbar ruime accomodatic voor familic-of personeelsfeesten, vergaderingen en congressen. Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80a, 5804 AD VENRAY INLICHTINGENEN RESERVERINGEN: TEL. 04780-1 1466 Graag tot ziens! Hans van oer Sterren en medewerkers Een zaakje dat stinkt Vorige week dinsdagmiddag verschenen twee mannen by een aan de Rozemaryn gelegen woning en vroegen de be woonster of zy de tuin mochten doen. Zy waren werkzaam by het tuinbedryf De Linde in Haarlem. De werkzaamheden zouden ƒ85,- gaan kosten. Later zeiden deze mannen dat ze voor 50,- de tuin konden doen omdat ze meer opdrach ten in de buurt hadden gekre gen. Deze prys was wel exclu sief de mest Halverwege de klus kwam een van de mannen naar de be woonster toe en vertelde dat het nu 500,- zou gaan kosten. De bewoonster vroeg daarop tekst en uitleg en de man verklaarde dat ze voor zoveel geld mest in de tuin hadden gereden. Vol gens de man zouden dat 96 kruiwagens met mest zyn ge weest De vrouw betaiilde de ƒ500,- maar voelde zich later toch be donderd: 96 knrwagens mest dat kon toch helemaal niet Ze zocht de mannen op die nu aan een andere tuin aan het werken waren en vroeg weder om om tekst en uitleg De man nen legden haar hun verhaal opnieuw uit Ze vroeg vervolgens een kwi tantie en kreeg een brieQe met daarop de naam van het bedryf en de tekst dat ze de tuin ge- freest hadden en bemest voor totaal ƒ500,-. De vrouw meldde zich vervol gens met het brieQe en het ken tekennummer van de bedryfs- auto by de politie. De Venrayse politie nam vervolgens kontakt op met de Recherche Informa tiedienst van de Haarlemse po litie. Die waren op de hoogte van de werkzaamheden van dat bedryf. De firma werkt reeds enkele jaren op dezelfde wyze. De mannen maken er gebruik van dat er van tevoren geen goe de afspaken worden gemaakt over de prys. Als de opdrachtge vers niet willen betalen schro men ze er volgens de Haarlem se politie niet voor om bedrei gingen te uiten. Helaas kan de politie tegen die praktyken niet optreden. De mannen spelen het spel gewoon slim en weten dat ze strafrechtelyk niet kun nen worden aangepakt De politie waarschuwt daar om voor dergelyke praktyken. De ene keer gaat het om het siy- pen van messen en scharen, de andere keer om het vegen van schoorstenen of zoals nu. om de tuin in orde te brengen. Maak goede afspraken over de prys dan kan het achteraf nooit te genvallen. In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering tel. 04781-41774 HOLTHESEDfJK 2 OVERLOON Zwitserse Tegelkachels /Indek in Ciken en grenen Gopie /Intiek geloogd g renen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten 'Dressoirs en Gommodes Slaapkamers Babykamers Banken en fauteuils Loyd Loom en Biet Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting Bielsen en fiekwerk Bestratingsmateriulen Stationsweg 86 5807 LIG Oostrum-Venray tel. 04780-85956/8036l Open: di t/m do 1330-1730 ui vrij 13 30-21.00 uur za 900-16.00 uur VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 lUUR FOTOSERVICE DE BLEEK 39 ACHTER DE SCHOUWBURG VERGROTING IN 5 MIN. toto I video riini v.d. Leur Patarsstraat 10 - Venray

Peel en Maas | 1993 | | pagina 1