PEEL EN MAAS Mia in sigarenland VéGé Band nu op CD Galerie start in augustus met kunstuitleen Doe-Dagen bij Intratuin Venray Gehandicapte juniorgroep van Scouting Venray bezocht brandweer PEEL EN MAAS Venrayse groep presenteert 'Memories' volgende week zondag Gemeente heeft medewerking toegezegd Venrayse bezocht Cuba Hartstichting zoekt kollektanten Op zaterdag 6 en 13 maart organi seert Intratuin Venray, gevestigd aan de Langstraat 133 te Venray, de traditionele doe dagen. Tydens de ze dagen is er volop informatie te vergaren over alle soorten voor- jaarsklussen. Bovendien heeft In tratuin tijdens deze periode extra scherpe aanbiedingen. Tydens de doe dagen is er heel wat te zien bij Intratuin. Het nieuwste op het gebied van tuin, terras, balkon en huiskamer is binnen by Intratuin. Kamerplanten Hoe kunt u nu het beste kamer planten op- en verpotten. In pot grond, maar welke? Of op hydro cultuur? Voor alle informatie kunt u terecht op onze kamerplantenaf deling of informatiebalie. Milieuvriendelijk tuinieren wint terecht aan populariteit Uitgebrei de informatie kunt u verkrijgen by onze specialist. Intertuin is immers erkend bio-vakhandel. Videodemonstraties en voorlich ting over de aanleg en verzorging van vyvers maar ook accessoires als pompen, beelden, etc. zijn te be wonderen. Een nieuw assortiment vaste tuinplanten, bomen, heesters en tuin rozen is te bewonderen op onze tuinafdeling. Onze tuinmedewer- kers adviseren u graag by het aan leggen van uw tuin. Speurtocht Tydens het oriënteren kunnen de kinderen meedoen aan een spe ciaal voor hen georganiseerde speurtocht. Met vragen en opdrach ten over allerlei dingen die by In tratuin te beleven zyn. Ieder deelnemertje ontvangt na afloop een leuke verrassing. Op zaterdag 6 maart worden er in teressante demonstraties hout ver werken gegeven van 1.00-17.00 uur. Op zaterdag 13 maart zullen di vers demonstraties plaatsvinden op het gebied van bemesting en plan tenvoeding, tussen 11.00-17.00 uur. Twee winkelruiten vernield Er werd aangifte gedaan van ver nieling van twee ruiten van een aan de Grotestraat gelegen kledingzaak. 'n abonnement waard Verkeersongevallen met gewonden Vorige week woensdag omstreeks kwart over zes bemerkte een 25- jarige bestuurder van een perso nenauto te laat een vanuit de Oost singel, by de splitsing met de Henri Dunantstraat, afremmende perso nenauto bestuurd door een 23- jarige plaatsgenoot By de daardoor ontstane kop-staart botsing werd de 23-jarige bestuurder dusdanig ge wond dat hy voor behandeling naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Donderdagavond raakte een bromfiets bestuurd door een 16- jarige inwoner op de Stationsweg ter hoogte van de Klaproos in een slip, waardoor de bestuurde de kon- trole over zyn bromfiets verloor en op het wegdek terecht kwam. Ge lukkig kon een bestuurder van een personenauto die over de weg schuivende bromfietser ontwyken. Die moest voor behandeling van licht verwondingen naar het zie kenhuis worden vervoerd. Twee gewonden bij botsing in Ysselsteyn Donderdagavond omstreeks 23.30 uur lette een 23-jarige bestuurder van een personenauto uit Bergharen onvoldoende op toen hy, komende vanaf de Ysselsteynse- weg, de Jan Poelsweg wilde overste ken. Op dat moment kwam over de Jan Poelsweg een personenauto bestuurd door een 26-jarige inwo ner van Ysselsteyn. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De twee auto's schoven over de weg en botsten vervolgens tegen drie auto's, die voor café D'n Herberg stonden geparkeerd. Bovendien botste een van de auto's tegen een transformatorhuisje, wat weer tot gevolg had dat een groot gedeelte van Ysselsteyn zonder stroom kwam te zitten. De naast de bestuurder uit Bergharen zittende 22-jarige dame uit het Duitse Ober- hausen raakte dusdanig bekneld dat ze door de brandweer uit de auto moest worden bevryd. Met bekken- en been fraktu ren werd zy naar het ziekenhuis overgebracht en op de intensive care opgeno men. De bestuurder moest even eens met verschillende verwon dingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De Ysselsteynse bestuur der liep slechts lichte verwondin gen op. DONDERDAG 4 MAART 1993 Nr. 9 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De VéGé Band Want die is al in kannen en krui ken. Volgende week zondag staan de Sparks, In Between en de VéGé Band om 15.30 uur klaar om hun bedragen op de CD nog eens live te laten horen. In café de Volle Maan, waar de drie groepen, alleen of sa men, al vaker te zien zyn geweest. In de Volle Maan ontstond ook het idee voor het muziekprojekt Frans van Gerven kwam er mee, collega- VéGé-er Bas van Meygaarden be dacht de naam. Gewoon voor de lol. De vreugde werd wat getemperd toen de kosten bekend werden. 'Aanvankelijk was het idee om al leen met de VéGé Band de CD op te nemen', zegt Frans van Gerven, 'maar dat ging toch wat teveel in de papieren lopen. Ik heb zo links en rechts een geïnformeerd, maar twintig tot dertigduizend gulden ben je by een professionele studio gauw kwyt', aldus Van Gerven. Op zoek naar alternatieven dus. want die CD wilde de groep toch wel maken. Allereerst vonden ze de Sparks uit Horst en de groep In Be tween. In beide groepen zingt Ven- raynaar Ben Hermsen, net als Van Gerven een oudgediende in de plaatselijke 'muziekscene'. Allebei de groepen wilden graag meedoen. Vervolgens kwamen de groepen te recht in Overloon. Daar zit Hans van der Zanden, van beroep kwe ker, maar hartstochtelijk muziek liefhebber. 'Hans heeft by z'n huis een behoorlijk professionele studio, alleen voor de hobby. Hij wilde daar met ons de CD wel opnemen', ver telt Bas van Meygaarden. GROEIZAAM WEER Vorig jaar zomer was het zover en gingen de drie groepen om beurten de Overloonse studio in. De opna men vergden nogal wat tyd, vooral omdat Hans van der Zanden ook aan z'n broodwinning moest den ken. 'En het was nogal groeizaam weer', schetst Frans van Gerven droogjes. Voor allemaal was het wer ken in een studio een hele ervaring. Om acht nummers te spelen een hele dag bezig zijn. 'Als je de vijfde keer hetzelfde nummer speelt, heb je het gevoel alsof het steeds slech- In Between ter gaat', zegt Van Gerven. De ande re twee groepen hadden nog meer werk, want de zangpartijen moesten over. Het afmixen gebeurde by een be- dryf uit Swalmen, dat er ook voor zorgt dat het eindresultaat op CD te recht komt Daarop zitten de drie groepen nu te wachten. Bijna een uur (58 minuten en 12 seconden) muziek uit de jaren '50, '60 en '70. Instrumentaal werk door de VéGé Band, met uiteraard veel Shadows- nummers, de wat ongepolijste rock 'n roll en rythm blues van de Horster Sparks en de melodieuzer muziek van In Between. De enige groep ook met een vrouw in de gele deren. Een dwarsdoorsnede van wat de groepen zelf leuke muziek vinden. Zondag 14 maart wordt de CD ge presenteerd, vanaf 15.30 uur. De groepen spelen tracks van 'Memo ries', aangevuld met repertoire dat niet op de CD staat Uiteraard is de CD tydens de presentatie ook te koop. De toegang is gratis. De Venrayse galerie Toro aan de Langeweg wil medio augustus starten met de uitleen van kunst werken. Afgelopen vrijdag werd daartoe alvast de aangepaste bo venverdieping in gebruik geno men. Volgens galeriehouder Rooyendyk heeft de gemeente Venray groen licht gegeven voor het projekt Toro start met 50 tot 100 kunstwerken van uiteenlo pende aard. Belangstellenden kunnen middels een formulier hun smaak en wensen kenbaar maken. De kunstuitleen, die wordt on dergebracht in een aparte stichting, is bedoeld voor particulieren, be drijven en instellingen. Tegen een vergoeding kan het publiek schilde rijen, keramiek, beeldhouwwerk en kunstfoto's een bepaalde tijd mee naar huis nemen. De kollektie wordt samengesteld aan de hand van de wensen van de belangstel lenden. Het initiatief komt van de grond op het moment dat de gemeente Venray nog steeds beky kt of een de pendance van de Venlose kunstuit leen in de gemeente haalbaar is. Mocht dat doorgaan, dan wil de ga leriehouder wel samenwerken met de Venlose kunstuitleen. Volgens Rooyendyk maken van de kunst uitleen in Venlo, die is gevestigd in de bibliotheek, slechts weinig Ven- raynaren gebruik. Slechts een» klein percentage van de uitgeleen de werken komt in Venray terecht. TENTOONSTELLING Afgelopen vrijdag werd in de gale rie aan de Langeweg ook een dub beltentoonstelling geopend. Tot en De beoogde ruimte voor de kunstuitleen in galerie Toro. met 28 maart z(jn er fotowerken van Jo Brunenberg en beelden van Pieter Kortekaas te zien. In de gale rie is ook het nieuwe fotoboek van Brunenberg te koop. Het boek heet 'Theater Anatomicum' en wordt binnenkort in Nederland. Enge- land, Amerika en Australië uitge bracht Zwitserse Tegelkachels Antiek in Ciken en grenen Gopie Antiek geloogd grenen Get- en Salontafels Stoelen Kasten Dressoirs en Gommodes Slaapkamers it Babykamers 13anken en Fauteuils Loyd Loopt en 'Riet ïïlessing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tiuindecoraties it Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Bestratingsmaterialen Stationsweg 86 5Ö07 AG Oostrum-Venray tel. 04780-85956/8036/ Open; di. t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21.00 uur za. 9.00-16.00 uur Weer parkeerbonnen uitgereikt Het afgelopen weekend deelde de politie in het centrum weer ver schillende parkeerbonnen uit aan automobilisten die hun auto hin- derlyk geparkeerd hadden. Nu de parkeerruimte in het centrum, me de door het niet meer kunnen ge bruiken van het Wilhelminaplein geringer is geworden, verzoekt de politie ons mede te delen dat in de toekomst strenger zal worden opge treden. Uit diverse kontroles is ge bleken dat op loopafstand van het centrum de parkeerplaats met de ingang vanaf de Hoenderstraat (te genover de parkeerplaats by Tbrro) er vry wel ongebruikt en verlaten by lag. Ook kan tydens het week end nog een parkeerplaats gevon den worden aan de Maasheseweg by het gemeentehuis. De Venrayse Mia Jansen is vori ge week teruggekeerd van een tiendaagse reis naar het eiland Cuba. Daar, waar momenteel be slist wordt over het leiderschap van Fidel Castro, bracht mevrouw Jansen een bezoek aan de planta ges waar de tabak voor de be roemde havanasigaren verbouwd wordt. Mia Jansen, die samen met haar echtgenoot Chris een respek- tabele rookwarenzaak voert, was op uitnodiging van de Nederland se importeur van de Cubaanse ha- vana's afgereisd naar het zonnige eiland. Samen met 20 andere ge- selekteerde detaillisten beleefde z(j een onvergetelijke tyd. De uitnodiging voor de reis kwam van Luc Vercammen, direkteur van Robert Suter uit liet Belgische Over- ysse. De firma Robert Suter is de al leenvertegenwoordiger voor de Benelux van Cubatabaco, het staats- bedryf dat als enige Cubaanse siga ren verkoopt. Een informatiereis over het produkt dat Mia Jansen in haar zaak verkoopt: de echte Cu baanse havanasigaren. Een produkt dat niet voor iedereen is weggelegd, want echte havana's zijn duur. 'Een senorita kost een gulden of elf en dat loopt op tot wel zestig gulden per stuk', vertelt Mia Jansen. Op het zonnige Caribische eiland, waar Fi del Castro al meer dan dertig jaar de communistische scepter zwaait, kwam zy erachter waarom de siga ren zo prijzig zijn. 'Het is van begin tot het eind handwerk, waaraan ontzettend veel zorg wordt besteed', vertelt Mia. 'De tabaksplanten waarvan het dekblad (de buitenkant van de sigaar, red.) wordt gehaald staan allemaal onder witte doeken. Er mag geen gaatje of verkleuring in het blad zitten. De bladeren worden stuk voor stuk ge plukt en verzameld in stapeltjes van tien. Daarna worden ze aaneen geregen en aan stokken opgehan gen om te drogen'. Ook het maken van de sigaren is uiteraard werk van vaardige handen. Een post die de kostprys eveneens hoger maakt is de veelvuldige kontrole tydens het produktieproces. Aan het einde van de menselyke ketting zit bij voorbeeld nog iemand die de hava na's op smaak kontroleert! 'Die zit daar inderdaad de hele dag te ro ken', zegt Mia Jansen, die daarvan zelf ook verbaasd opkeek. ZWART Geen wonder dat de echte hava na's duur zijn. Desondanks worden er op Cuba jaarlyks 80 miljoen siga ren geproduceerd. Die zyn voor negentig proent voor de export bestemd. Naar alle landen van de wereld. Circa één mihoen havana's gaan naar Nederland. 'Sparde is een grote afnemer', weet Mia. 'Alleen Amerika niet', vervolgt ze. De ver houdingen tussen het communisti sche Cuba van Castro en het grote Amerika, op een steenworp afstand, zijn nooit erg vriendschappelijk geweest. De sigarenmakers van de fabrie ken verdienen zwart een paar cen ten by door zelf op een stuly e land tabak te verbouwen. De sigaren die ze er van maken, verkopen ze op straat aan toeristen. 'Dat zijn na tuurlijk niet de echte havana's'. zegt Mia Jansen. 'Je kunt immers de Burgemeester Jos Waals heeft het niet-roken weer opgegeven e n wordt regelmatig met een sigaar gesigna leerd. Mia Jansen bracht, voor he m een doos echte havanasigaren mee. kwaliteit niet kontroleren. Je weel niet eens wal voor tabak er in zit'. 't'HIC'KLET GRAZIA' De Cubanen zelf kunnen nauwe lijks genieten van hun nationale ex- portptodukt De meesten hebben daarvoor geen geld en als ze het al hadden zouden ze het wel besteden aan andere zaken. Want op het eiland is het geen vetpot. Mia Jan sen kan er over meepraten. Van al les heeft ze aan de Cubanen uitgedeeld, tot aan de inhoud van haar make up-koffer toe. 'De groten vragen om sigaretten, de jeugd om kauwgom. 'Chickiet grazia'. roepen ze dan. Nee, voor de Cubanen zelf is in de winkels weinig te koop. Ten minste in Havana niet. Op het plat teland is de situatie een stuk beter', aldus de Venrayse. "Maar de men sen zyn allemaal erg vriendelijk. Misschien dat het aan het klinuuu ligt Ze hebben in elk geval altijd mooi weer'. Dankzij He gidsen van de Cubaan se tabaksindustrie kreeg het Neder landse gezelschap het eiland te zien zoals toeristen dat nooit voor ogen krygen. De prachtige natuur, de fraaie gebouwen uit de Spaans kolo niale tyd. maar ook de minder mooie kanten. Zoals de armoe in de straten van Havana, tegenover de rijkdom in dezelfde stad. Alles by elkaar een geweldige ervaring die de Venrayse niet graag had willen missen. Tbt slot van de dag mogen zij alle maal bulten een deel van de 2000 li ter bluswater zelf wegspuiten. Dat is een mooie afsluiting zeker als de fotograaf daarby door Jan ook nog eens kletsnat wordt gespoten... foutje, bedankt! Is uw zoon of dochter ook gehan dicapt en tussen de 7 en 14 jaar. waarom laat u hem of haar dan niet eens vrybiyvend kennis maken met deze enthousiaste spelvorm van Scouting Venray? De komende weken zyn zy aktief met snoezelen, knutselen met Federik Scheure- maar, heitje voor karweitje, zwem men. playback, etc. Informeer eens vrybiyvend by de groepssekretaris Thy» Blomsma, tel. 04780-87691 of Charlotte Rivier, tel. 04780-88213. die de speltakbe- geleidster is van de groep die wy binnen Scouting Venray 'de Beer- yes' noemen. Tydens de Nationale Hartweek van '25 april t/m 1 mei 1993 vragen duizenden kollektanten van de Ne derlandse Hartstichting om uw gift voor de stryd tegen hart- en vaat ziekten. Het comité van de Hart stichting in Venray zoekt nog enkele vry willigere voor de kollekte. Hart- en vaatziekten zyn nog steeds volksvyand nummer één. De Hartstichting bestrijdt hart- en vaatziekten door het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek, het geven van gezondheidsvoorlich ting en het verbeteren van patiën tenzorg Wilt u dit werk van de Hartstich ting steunen door een paar uurtjes te kollekteren by u in de buurt? U kunt zich telefonisch of schriftelyk opgeven by mevr. H.L.P. Poels- Pwere. De Poelsstraat 16. 5802 AX Venray. tel. 81782. Als alles naar wens verloopt presenteert de Végé Band zondag 14 maart haar eerste CD, getiteld 'Memories'. Een onderneming die de groep rond Frans van Gerven heeft opgezet samen met twee an dere groepen. Alleen de CD- fabriek In het besneeuwde Oostenrijk kan nog roet in het eten gooien. Ze hadden er al moeten zijn, de zilveren schy'Qes met daarop de 21 nummers van de VéGé Band, de groep In Between, waarin eveneens Venrayse muzikanten, en de Hor ster Sparks. Maar door carnaval en het slechte weer in Oostenryk is de levering van de 500 CD's al enkele keren uitgesteld. Dat baart de drie groepen wel een beeye zorgen, maar vooralsnog ziet het er naar uit dat de plaatjes dit weekend arrive ren. Een week voor de presentatie. The Sparks Het is zaterdag 14.00 uur als <le ouders en in totaal acht geesteiyk en/of lichamelijk gehandicapte kin deren by het Scoutinggebouw 't Peppelshuus buiten staan te wachten. Het duurt maar even want Johan Pouwels, één van de vijf groeps- leid(st)ers, heeft het allemaal goed afgesproken, als een grote tank/ spuitauto van de brandweer uit Venray komt voorryden. Dan wordt het de kinderen duidelyk: zy wor den opgehaald voor een bezoek aan de brandweer. M. Manders, één van de vyf be roepskrachten van het korps, is verantwoordelyk voor het onder houd van de kazerne en het mate rieel. maar zal vandaag de kinderen rondleiden tussen de imposante rood/witte wagens en materialen. De groep wordt opgesplitst zodat ook Marion de Bresser en M. Arts. beiden vry willigere van de brand weer, met een groepje kinderen by zich en ondersteund door de lei ding de kazerne doorloopt. Niek heeft in de commandowa gen over de mobilofoon een heel ge sprek met M. Arts en kan daar maar moeilyk genoeg van krygen. Zy die dat willen én durven, mogen een echt uniform aan. Annemieke is daar druk mee doende, terwyi Jan zyn eigen hoofddeksel 'de Beer- yespet' ruilt voor een brand weerhelm. Niet alles is even toegankciyk voor alle kinderen aangezien een enkele zich in een rolstoel ver plaatst. Maar Nicole. Miriam. Saskla en Sandra en de overige groepslei ding. zorgen er wel voor dat zy niets te kort komen. Nicole krygl een pereluchtinstal- latie opgebonden door Mandere. maar daar moet Haul niets van we ten als daarby allerlei vreemde pie pende geluiden vry komen.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9