Eerste steen seniorenwoningen Joriskwartier Serieuze plannen om St. Odapark nieuw leven in te blazen Militairen Ibrengen zichzelf in kaart Met Max Havelaar op de koffie! OOK Theehuis in verre staat van verval Rapport woonwensen bevestigt positie Venray Gespreksgroep voor familieleden van dementerende ouderen N KWESTIE VAN EEN BETERE SMAAK. volop aktief om diverse subsidies binnen te krijgen. Het gaat daarby om een bedrag van /65.ÜOO,-. De kosten van het jaariyks onder houd worden geraamd op ongeveer ƒ15.000.-. Door middel van gillen, sponsorbydragen en vrywilligers- werk is de Stichting i.a van mening deze kosten te kunnen dekken. BEHEER Tenslotte zal er naar gestreefd worden om een beheerder voor het St. Odapark aan te stellen die dage lijks een oogje in het zeil kan hou den. De initiatiefnemers zyn zich er van bewust dat vandalisme niet uit te sluiten is maar zy zullen zo veel mogeiyk maatregelen nemen om het vandalisme tot een mini mum te beperken. Daurby is de ma teriaalkeuze belangryk maar ook de sociale kontrole die ontstaat doordat het park meer gebruikt gaat worden, is volgens de initiatief nemers een waardevol instrument Donderdag 18 mei - Pagina 11 voor uw i KETTING- j m FORMULIEREN w drukkerij 0 van den munckhof bv 0 grotestraat 68 venray A tel. 04780-82727 Verder wil de Stichting St Oda park i.o. zoveel mogelyk bevol kingsgroepen hierby betrekken. Daarby wordt gedacht aan nat uur- verenigingen zoals de IVN. de Jeugdnatuurwacht. de imkersver eniging maar ook aan de blaarden van het Schuttersveld. Het beschadigde St Jozejbeeldje op een van de resten van een prieeltje. daarvan worden geraamd op ƒ215.000,-. De grote ruimte van het Theehuis zal in haar omvang biy- ven bestaan. De kleinere ruimtes zullen opgedeeld worden. Daarin zullen een keuken, kleedruimtes, een berging en een garderobe wor den gerealiseerd. De werkzaamhe den die verricht moeten gaan worden bestaan hoofdzakelyk uit het herstel van muren, kozynen en vloeren en het aanbrengen van een nieuwe dakbedekking. Het Theehuis zal in de toekomst dienst moeten gaan doen als onder komen voor bepaalde groeperingen en als ruimte voor aktiviteiten op het gebied van kunst en cultuur. Er wordt naar gestreefd om het Thee huis voor 10 september a.s. groten deels gerenoveerd te hebben. Dan start namely k de zes weken duren de manifestatie '93 Geheimen', ge organiseerd door de Stichting Venrayse Kunstkring WANDELPARK De Stichting St Odapark i.o. wil van het St. Odapark een wandel park maken dat voor iedereen toe- gankeiyk zal zyn. Er zullen naast de huidige ingang nog twee entrees worden gerealiseerd. De afrastering die nu nog rond een deel van het park ligt zal worden verwyderd zo dat ook vrye toegang wordt verkre gen tot het stuifduinengebied. Dit is zeer belangryk voor het behoud van dit gebied. Doordat daar gewan deld worden biyft het zand in beweging en wordt dichtgroeien voorkomen. Er zullen op diverse plaatsen bankjes en afvalemmers worden geplaatst om wandelen in dit gebied aantrekkelyk te maken. OUDE GEDEELTE Het oude gedeelte van het park, zal zoveel mogelyk in oorspronke- ïyke staat worden hersteld. De ver eniging Jong Nederland is momen teel al volop aktief in het park om de oorspronkeiyke paden zoveel mogelyk bloot te leggen. Het "boven de grond halen' van een oude be tonnen rolschaatsbaan, waar de meisjes van het internaat, in vroe ger jaren, hun ontspanning von den, is een heel karwei geweest Een laag van 20 tot 30 cm zand en humus moest daarvoor verwyderd worden. Ook de prieeltjes die her en der in het park liggen zullen worden opgeknapt en in oude staat worden hersteld. Op een van die restanten ontdekten wy onlangs nog een St Jozefbeeltye, dat weliswaar bescha- Een houten kruis, waarvan de her komst ons onbekend is. Afgelopen vrydag metselde wet houder Kersten de eerste steen in het projekt van Verhoeven Bouw- groep in het Joriskwartier. De wethouder deed dit samen met de heer Jacobs, toekomstige bewo ner van het huis waarin de steen zich bevindt Het projekt van seni orenwoningen wordt uitgevoerd door jeugdige bouwvakkers als een leerlingbouwplaats van de stichting Vakopleiding Bouwny- verheid. Sinds 1979 heeft het Venrayse bedryf al meer dan 25 van zulke projecten uitgevoerd. De woningen staan in het Joris kwartier. de naam voor het voorma lige Wit Desselke. Dat wylye werd eind tachtiger jaren gesloopt omdat de karakteristieke witte woningen met de platte daken niet meer vol deden en renovatie te duur zou wor den. By de sloop werd beloofd dat Snelheidskontroles Zaterdagmorgen hield de politie tussen 10.30 en 12.00 uur op de Langstraat in beide richtingen snel heidskontroles. Ook deze keer was het weer de moeite waard. Ybn de 180 gekontroleerde voertuigen ble ken er 68 chauffeurs de toegestan- de max. snelheid aan hun laars te lappen. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 82 km per uur. De po litie heeft aangekondigd met deze kontroles door te gaan. er een passend plan voor in de plaats zou komen, waarby de bewo ners de kans kregen om terug te ke ren als ze dat wilden. In het gebied realiseerde vervolgens woning bouwvereniging Noord-Limburg een woonzorgprojekt van 29 wonin gen plus een gemeenschappelyke ruimte en 28 kleine woningen, eveneens voomamelyk door oude ren bewoond. Ook deze huizen zyn gebouwd door bouwbedryf Verhoe ven. Van de oorspronkeiyke bewo ners van Wit Desselke zyn er uiteindelijk slechts een han<yevol teruggekeerd. De rest is volgens een woordvoerder van de woningbouw vereniging 'naar tevredenheid' el ders in Venray gehuisvest. Het deel dat Bouwgroep Verhoe ven voor eigen rekening heeft geno men bestaat uit 22 koopwoningen voorouderen. De woningen worden onder meer gebouwd door twaalf jeugdige bouwvakkers onder lei ding van leermeesters van Verhoe ven. Met de zogenaamde leerling- bouwplaatsen wil de stichting Vakopleiding Bouwny verheid jonge mensen na hun opleiding praktij kervaring laten opdoen. Voor Ver hoeven is een lecrlingbouwplaats een bekend fenomeen. De aanne mer bouwde met leerlingen al in 1979 de woningen aan de Wil lemstraat en was sindsdien by meer dan 25 van dergelyke projek- ten betrokken. Binnenkort ont vangt het Venrayse bouwbedrijf voor die mylpaal een certificaat van de Stichting Leerlingbouwplaats. De eerste van de 22 woningen zyn inmiddels glasdicht, anderen zyn nog maar net in aanbouw. Het is de bedoeling dat alle seniorenwo- ningen nog dit jaar worden opgele verd. In totaal bouwt de firma Verhoeven in Joriskwartier 41 wo ningen voor eigen rekening Behal ve de 22 seniorenwoningen zyn dat nog zeven premie A-woningen en twaalf koophuizen in de vrye sektor. Bejaarde vrouw vast op tollet De politie kreeg in de nacht van zondag om maandag een ongewoon telefoontje vanuit de Hoge Beek. Omstreeks half twee meldde een bewoonster dat ze hulpgeroep had gehoord, vcrmocdeiyk afkomstig van een 83-jarige mevrouw die pre- cies een verdieping lager woont De politie probeerde via de brievenbus kontakt te krygen met de om hulp roepende blaarde. Uit de antwoor den was het de politie niet duideiyk wat er aan de hand was. waarna de politie zich toegang tot de woning verschafte. De bejaarde vrouw bleek op het toilet te zyn uitgegle den en heeft daarby vermoedeiyk een been- of bekkenfraktuur opge lopen. Zy werd vervolgens naar het ziekenhuis overgebrachL PEEL EN MAAS »i. C|1 De Stichting St. Odapark i.o. heeft iMlJ deze week haar plannen bekend ge- maakt om het St. Odapark nieuw le ven in te blazen. Het park moet meer toegankelyk worden gemaakt i de voor de mensen, geschikt voor pas- n de sieve rekreatie. Verder zal het Thee- »zins buis, voordat dit onherstelbaar in it ze verval geraakt, gerestaureerd moe- paar ten worden. had De totale kosten van dit plan be rt ze dragen ƒ325.000,-, terwyl voor de ling- toekomst jaariyks ƒ15.000,- voor rolgt onderhoud nodig zal zyn. In tegen- eler- stelling tot eerdere plannen in dit park. komen de initiatiefnemers met een financiële onderbouwing van de plannen. Financiën die deze keer, niet alleen door de gemeente, maar ook via sponsoring gedragen zullen gaan worden. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich afgelopen dinsdag over deze plannen gebo gen. De gemeente is immers eigena res van het park, dat in 1980 voor ƒ542.000,- werd .gekocht van de zusters Ursulinen. In de raadsver gadering van maart zal de gemeen teraad beslissen of dat aan deze plannen medewerking wordt ver leend. THEEHUIS Het ruim 90 jaar oude Theehuis ligt er momenteel zeer slecht by. De laatste jaren is hier, bezydens wat lapwerk, nauwelyks onderhoud aan besteed. Betreding van het pand is niet geheel zonder risiko. Daarom is het Theehuis nu hele maal dichtgetimmerd. Als de gemeenteraad in maart groen licht geeft voor voor deze plannen, dan zal zo spoedig moge lyk met het herstel van het Thee huis begonnen worden. De kosten Het St Odapark ligt er doorgaans veriaten bij. De Stichting i.o. wil daarin verandering brengen. digd is, maar ai. toch nog te restau reren valt Mogelyk een taak voor de werkgroep Kruisen en Kapellen. In dat beeldje is nog half zichtbaar de naam van de maker te lezen, Wim Harzin Aan de andere kant van het park, naby de parkeerplaats van het zie kenhuis, troffen wy een oud kruis aan, in zeer vervallen staat. De her komst van dit kruis is niet geheel duidelyk. De overlevering wil dat op die plek een van de zusters Ursu linen ooit is overleden. Ook dit kruis zal onderdeel uitmaken van de renovatieplannen van het park. FINANCIËN De stichting St Odapark i.o. bestaat uit Paul Jansen, Bert Lerou, Joop Wismans en Fred Welschen. Behalve aan plannen hebben zy ook aan de financiën gedacht Zoals gezegd zullen de herstelplannen voor het park ƒ325.000,- kosten. Een deel daarvan zal worden gedra gen door de gemeente Venray. Het gaat hier om ƒ115.000,-. De Stich ting i.o. koopt daarmee voor de ko mende tien jaar het jaarlijks onderhoud van het park af bij de gemeente. Deze gelden zyn dus by de gemeente gereserveerd voor on derhoud. Verder zal de gemeente achterstallig onderhoud van het park wegwerken. Een even groot bedrag willen de initiatiefnemers byeenkrygen via sponsorgelden. Inmiddels is al voor ƒ65.000.- toezeggingen gedaan aan de Stichting in oprichting. Dhr. Welschen die namens de stichting de plannen aan burgemeester Waals overhandigde, is vol vertrou wen dat ook de resterende gelden byeengebracht zullen worden. Ook zal er naar sponsors gezocht wor den die kleine renovatieprojekten in het park voor hun rekening wil len nemen. Verder zyn de initiatiefnemers Op zaterdag 27 februari is het kof- fiesehenkdag in de Wereldwinkel Venray, Henseniusstraat 3a. Er wordt een (h)eeriyk gratis kopje koffie geschonken van het Max Ha- velaarkeurmerk. Koffie is één van de produkten uit de Derde Wereld, die de Wereldwinkel verkoopt Deze Produkten worden direkt inge kocht door idieële importorganisa ties, waardoor niet de tussen handelaar maar de producent het grootste deel van de winst in han den krijgt Dit maakt dat de bestaansmogelijkheid van de pro ducent en zijn familie verbetert Door de meerprys voor het produkt en in veel gevallen de vóórfinancie- fag is er geld voor onderwys en medische en sociale zorg. Wist u dat al in veel huishoudens, hedryven en instellingen en zelfs op het gemeentehuis in Venray 'eer- ïyke' koffie wordt gedronken? Elke derde zaterdag van de maand is er een koffiesehenkdag in de Wereldwinkel Venray. Vanaf 27 februari wordt er op de koffie sehenkdag ook thee geschonken, uiteraard ook 'eeriyke' thee. Kom eens een kyiye nemen in de Wereldwinkel, adres Hensenius straat 3a. Tbt en met zaterdag 20 fe bruari geldt nog een korting van 10% op alle sieraden! De openingstyden zyn: maandag 12.-17.00 uur; dinsdag t/m donder dag 14.00-17.00 uur; vrydag 14.00- 21.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Voor meer informatie tydens ope ningsuren: tel. 88571. U kunt ook terecht by An Wondergem, tel. 84545 of Karla Menger, tel. 88005. Dementie is een ziekte waarby het funktioneren van de hersenen achteruit gaat Het begint meestal met vergeetachtigheid. Daarna tre den er problemen in de oriëntatie op: men weet niet goed meer welke dag het is of men kan de weg naar huis niet meer terug vinden. Gelei- delyk aan kunnen er zich verande ringen in karakter gaan voordoen. Soms wordt de zieke achterdochtig of agressief. De meeste dementerenden wo nen thuis en worden bygestaan door de partner of andere familiele den. Het zorgen voor een demente rend familielid is geen eenvoudige taak. Het is in de meeste gevallen een eenzame klus, die alleen met de nodige inspanning en vaak veel opoffering ten einde kan worden gebracht De RIAGG Noord-Limburg organi seert gespreksgroepen voor familie leden die betrokken zyn by de zorg voor een dementerende. Praten met anderen die in een zelfde situa tie verkeren kan helpen om de pro blemen over de zorg te verwerken. Een gespreksgroep zal in het vooijaar 1993 plaatsvinden. Elke byeenkomst duurt 2 uur en totaal vinden er 6 byeenkomsten plaats. De groep zal uit 6 k 8 deelnemers bestaan. De plaats, data en het tydstip worden in overleg met de deelnemers vastgesteld. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot: Patty Broekman, afd. Preventie en Helmi Savelkoul, afd. Ouderen. RIAGG Noord-Limburg. Beiden zyn bereikbaar onder tel.nr. 077-550222. ken. De partners van de militairen die willen gaan werken hebben vooral ervaring in de administratie ve sektor, in de winkelbranche en in de verplegende en verzorgende beroepen. Eén op de vyf onder vraagden zegt behoefte te hebben aan opvang voor de kinderen. Ook de woonwensen van de mili tairen zyn heel gemiddeld. Meer dan de helft wil liever kopen dan huren, waarby ruim driekwart een koopwoning zoekt in de prysklasse tussen de 100.000 en 175.000 gul den. Van de mensen die liever hu ren is ruim tweederde bereid om tussen de 650 en 800 gulden kale huur per maand te betalen. Slechts een handjevol wil een bouwkavel kopen en zelf bouwen. Winkeldiefstallen Een 34-jarige inwoner van Swol- gen werd in een warenhuis in de Grotestraat betrapt toen hy twee oplaadbare batteryen wilde meene men, zonder die af te rekenen. Hy werd aan de politie overgegeven, die hem na opmaking van proces-ver baal huiswaarts stuurde. In datzelfde warenhuis werd een 16-jarige jongedame betrapt toen ze drie haarclips mee wilde nemen zonder die af te rekenen. De jonge dame werd aan de politie overgege ven en ook zy kon, nadat proces verbaal was opgemaakt huiswaarts keren. Vandaag maakte de Koninkiyke Luchtmacht de uitslag van de en- quete onder haar personeel in Blomberg en Stolzenau bekend. Via de vrageniyst hebben de luchtmachters van de derde en v(jfde Groep Geleide Wapens (GGW), die in 1994 en 1995 op vliegbasis De Peel gelegerd wor den, zichzelf in kaart gebracht Zoals al eerder bekend werd, is Venray bij een groot deel van het luchtmaehtpersoneel favoriet als woonplaats. Deurne iykt een goe de tweede. De sektie Woonvoorziening van de luchtmacht wil met de enquete de gemeentebesturen in de regio inzicht geven in de samenstelling van de groep die naar Nederland komt en in de woonwensen van de militairen. In totaal verstuurde de luchtmacht daarom een vrageniyst naar 773 adressen in Blomberg en Stolzenau. Daarvan zyn er 441 inge vuld teruggekomen, een respons van 57%. Uit de enquete valt af te leiden dat de groep militairen en hun gezin nen bestaat uit ongeveer 2500 men sen. Ruim de helft van de 773 gezinnen verhuist in 1994 naar de ze regio, de rest volgt een jaar later. Venray heeft daarby duidelyk de voorkeur als toekomstige woon plaats. Liefst 42% van de onder vraagden geeft Venray aan als favoriete woonplaats. Nog eens 19% zet Venray op de tweede plaats. Om gerekend betekent dat voor Venray een toename van het inwonertal met ruim duizend mensen, de tweede keuze niet meegerekend. Iets meer dan de helft kunnen we volgend jaar verwachten. GEWOON In het rapport 'Van huis naar huis', waarin de gegevens van de enquete zyn verwerkt, geeft de luchtmacht voor de vier meest genoemde ge meenten - behalve Venray zyn dat Deurne, Bakel-Milheeze en Hel mond - een meer gedetailleerde be- schryving van de mogelyke nieuwe burgers. Hoe is de samenstelling van de gezinnen, wat voor oplei dingsniveau, wil de partner al dan niet werken en naar welke school gaan de eventuele kinderen? Ook naar de voorkeur voor koop- of huurwoning wordt gevraagd, net als naar de prysklasse. Daaruit komt een - uiteraard met de nodige voorzichtigheid te schet sen - beeld van de toekomstige mede-Venraynaren naar voren. Het gaat om een groep mensen waarvan ruim 40% een gezin vormt van vier personen. Je mag dus aannemen in de meeste gevallen man, vrouw en twee kinderen. Een kwart van de kinderen bezoekt nog de basis school, de rest volgt voortgezet on- derwijs. Twee van de drie vrouwen willen graag in Venray gaan wer- Wereldwinkel Venray Tijdens de carnaval de gehele week GESLOTEN Wij wensen u gezellige carnavalsdagen VELTUMSE KLEFFEN 62 VENRAY TEL. 04780-11122

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11