PEEL EN MAAS H Parkeerterrein 'Eurotel' op z'n vroegst over half jaar Strengere regels voor Dingus Eerste steenlegging projekt 'Bouw je eigen huis' bij KTS Venray Kosten Garantiefonds in '93 toch uit post Bijzondere Bijstand Vliegbasis steunt Vereniging Wereldkinderen Vincent van Gogh Instituut kan beginnen met ECT-therapie Bewoners omgeving Wilhelminastraat blijven ongerust isyBoard kU4780-12/ Uitslaande brand in woning aan de Langstraat (C College komt in augustus met voorstel over partnerregister Ook geluidsbegrenzer voor zaalgedeelte Venrayer dodelijk verongelukt UITNODIGING ONDERTROUWBAL Ondertrouwbal en uitreiking A.P.K.-Plak 23 jan. 1993 Mooi Venray bij Veldeke De gemeente Ven ray heeft vorige week haar plannen bekend ge maakt met het terrein achter Euro- tel en Eurotapyt Op het binnen terrein komen 90 parkeerplaatsen voor lang parkeren. Het nieuwe parkeerterrein is bedoeld om het verlies aan parkeerruimte op te vangen. Door de bouw van de Vhn Schay ik-winkel verdwijnen par keerplaatsen. De omwonenden en belanghebbenden zijn er nog lang niet gerust op. Een met klinkers verhard ter rein. omzoomd door een twee me ter hoge muur en verlicht door acht meter hoge lantaarns. Zo wil de ge meente het beoogde parkeerterrein gaan inrichten. Parkeerterrein 'Eu rotel' is bestemd voor de zogenaam de langparkeerders, veelal mensen die in het centrum werken en hun auto een groot deel van de dag laten staan. Het terrein is bereikbaar via de inrit tussen Eurotapijt en de ABN-Amrobank. Momenteel is deze toegang slechts 3.5 tot 4 meter breed. De gemeente wil een stuk van de bank aankopen om de inrit te verbreden tot circa 8 meter. Dan kunnen twee auto's gelijktijdig door de poort Tbt die tijd moeten verkeerslichten het komen en gaan van auto's regelen. Dat is het voorstel van de gemeen te. waarover de belanghebbenden vorige week donderdag in de bur gerzaal werden geïnformeerd. De gemeente wil in een vroeg stadium naar buiten treden, zodat bewoners van de Dr. Poels- en Wilhelmina straat en andere betrokkenen nog kunnen meepraten over het defini tieve plan. Ongeveer 50 betrokkenen deden dat afgelopen donderdag. Uit hun vragen en opmerkingen bleek dat als het aan hen ligt het terrein er nog lang niet ligt Ze vrezen dat het parkeerterrein vandalen en crimi nelen aantrekt zeker als het 24 uur per dag toegankelijk is. Via de muur - twee meter is te laag. werd opgemerkt -, zitten die in een mum van tyd in de omliggende tuinen. Aan- en afrijdende auto's zorgen voor geluids- en stankoverlast BELANGHEBBEND Minstens net zoveel zorgen ma ken de mensen zich over de leef baarheid van hun wijk in de toekomst Na de reKonstruKtie van de wegen in het gebied begrensd door Stationsweg, Oostsingel, Oude Oostrumseweg en Julianasingel. wordt de maximumsnelheid 30 km/p.u. Daarmee zyn de bewoners wel tevreden, maar veel minder met het parkeerregime dat op 1 no vember van dit jaar in werking treedt Parkeren in de straten wordt dan waarschijnlijk verboden, be halve voor belanghebbenden. Die krijgen - tegen betaling - een vignet waarmee zy wel een parkeerplaats mogen bezetten. De belanghebbenden vroegen zich meteen af wie er tot deze Kate- gorie behoort Zyn dat alleen bewo ners, of ook medewerkers van de bedrijven? En hoe zit het met de leerkrachten van de Petrus Ban- denschool en de vele ouders die hun kinderen brengen en halen? Opa en oma die op bezoek komen, mogen die wel parkeren? Vragen waarop de deskundigen achter de tafel slechts ten dele een antwoord paraat hadden. Verkeers- deskundige Rutten van de gemeen te vond niet dat bezoekers een vignet moeten krijgen. Zy moeten hun auto op een parkeerplaats voor langparkeerders stallen. Wethou der Truyen wilde wel bestuderen of werknemers van bedrijven voor een vignet in aanmerking komen. Verder werd beloofd dat de opmer kingen worden meegenomen in de verdere besluitvorming. Als de ge meente erin slaagt de grond te ko pen en er geen bezwaren komen, kan de eerste spade over een half jaar de grond in. Patiëntenraad en instituut tekenen protocol Het Vincent van Gogh Instituut kan over enkele weken beginnen met de electroconvulsie therapie (ECT). Afgelopen dinsdag tekenden M. van Weers, namens de direktie, en G. Hoeymakers, namens de pa tiëntenraad, een protocol. Daarin staat omschreven welke regels gel den voor toepassing van de thera pie, die in de volksmond bekend staat als electroshock. Centraal in de afspraken staat de toestemming van de patiënt. Het Vincent van Gogh Instituut maakte in 1990 bekend de omstre den therapie opnieuw te willen gaan toepassen. De patiëntenraad was tegen de herinvoering, omdat dit vooral by oudere patiënten te veel emoties teweeg zou brengen. De electroshock-therapie werd in de jaren vyftig en zestig toegepast, ,soms tegen de wil van de patiënten. Nu er duidelyke regels zyn af gesproken en het belang van de pa tiënten zo goed mogeiy'k is gewaarborgd, heeft de patiënten raad alsnog toegestemd. Het protocol omvat een zevental punten, waarvan instemming van de patiënt de belangrykste is. In dien een patiënt in staat is om zelf te oordelen is zyn toestemming doorslaggevend. Geeft hy of zy geen toestemming, dan wordt de thera pie niet toegepast In geval van twy- fel over de vraag of de patiënt zelf kan oordelen, wordt overlegd met de naaste relaties en is het instituut verplicht om het oordeel van een onafhankelijke psychiater te vra gen. Ook als de betrokkene zelf niet kan oordelen is deze procedure ver plicht De patiënt kan bovendien al voor af aangeven of hy überhaupt met electroshocks behandeld wil wor den. Dat kan via een zogenaamde wilsbeschikking non-ECT. Deze wilsbeschikking wordt by het me disch dossier van de patiënt be waard. Alleen in geval van een acute noodsituatie, waarby voor het leven van de patiënt wordt ge vreesd, kan de behandelend arts zelfstandig besluiten tot het toedie nen van electroshocks. De ECT-therapie wordt toegepast by psychiatrische patiënten die iy- den aan depressies en by wie ande re behandelingsmethoden niet helpen. Het Vincent van Gogh In stituut wil de therapie opnieuw invoeren omdat deze behande lingsmethode een aanvulling vormt op de bestaande therapieën. In het yenrayse instituut worden depres- Twee crossmotoren gestolen Zondagmiddag tussen 13.45 en 14.45 uur werden uit het renners kwartier aan de Buntweg in Yssel- steyn, twee 250cc crossmotoren van het merk Honda ontvreemd. De motoren waren daar, tydens de motorwedstrijden die in de manege werden gehouden, gestald. De bena deelden zijn een 18-jarige en een 22-jarige inwoner van Lottum. De waarde van de motoren kon niet worden medegedeeld. Ook hier ver zoekt de politie dat, indien getuigen iets verdachts hebben gezien, kon- takt op te nemen met hen. Transportleiding verzakt Dinsdagavond omstreeks half zes stroomde een enorme watermassa over de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum. De straat moest voor het verkeer worden afgesloten. De oor zaak was de afvoerleiding van de bronbemaling voor de aanleg van de transportleiding naar de water zuiveringsinstallatie die was door-' gezakt. Gemeentewerken zorgde i voor afsluiting en het bedryf uit Mill, dat voor de aanleg van de af voerleiding zorgde, voor herstel; sies ook behandeld met psychothe rapie, medieynen, slaapdeprivatie - mensen lange tyd wakker houden, red. - en lichttherapie. Moeder sloot zich buiten Een moeder had zich buiten gesloten van haar woning aan de Melchiorhof. Omdat ook haar twee kinderen, waaronder een baby, bui ten moesten blyven, ze geen reser vesleutel had en haar man in Geldrop verbleef, riep ze de hulp van de politie in. Het lukte hen met een koevoet de deur open te krij gen. De schade bleef beperkt De kosten van het gemeentelyk Garantiefonds zullen voor 1993 toch gedekt worden uit de Bijzon dere Bystand. Dat was het resultaat van een uitgebreide discussie tus sen wethouder Driessen van Socia le Zaken en PvdA-fraktievoorzitter Twan Jansen. De PvdA-fraktie sprak zich daarom tegen deze in hun ogen bezuiniging van ƒ49.000,-. GARANTIEFONDS Het Garantiefonds is een fonds waaruit geput kan worden in geval len van schuldsanering. Op het fonds kan een beroep worden ge daan als andere instanties geen hulp meer kunnen bieden by schuldsanering. Op dit fonds kan in principe iedereen een beroep doen. De Byzondere Bijstand is een bystandsvorm, voor mensen die met noodzakelyke aanschaf van zaken zitten maar dit niet zelf kunnen be kostigen. Volgens de PvdA-leider werd hier het gemeentelyk sociaal beleid aan getast Gelden uit het Garantiefonds zyn volgens Jansen bovendien voor een grotere groep mensen toegan kelijk dan gelden uit de Byzondere Bystand. Dat op dat fonds te weinig beroep wordt gedaan, heeft de PvdA-fraktie volgens Jansen al va ker laten blijken. Vooralsnog wilde zijn fraktie op dit punt niet ak koord gaan. Wethouder Driessen liet aan dhr. Jansen weten dat de afdeling Socia le Zaken van alles had ondernomen om de burger op de mogelijkheden van de byzondere bystand te wy- zen. 'Waar kansen liggen benutten wy die om de Bijzondere Bystand onder de aandacht van de burger te brengen'. De wethouder wilde in de loop van 1993 wel binnen de com missie discussiëren over de druk op de minima. Dat ging dhr. Jansen nog niet ver genoeg. Hy wilde de in spanningsverplichting van het col lege dat er in 1993 naar een andere dekkingsvorm voor het Garantie fonds wordt gezocht 'Met het voor uitzicht dat reëel gezocht wordt naar een andere dekking, kunnen wij er mee leven' aldus Jansen. Na dat de wethouder dit toegezegd had, ging ook de PvdA-fraktie met dit voorstel akkoord. Een cheque ter waarde van ƒ6.500,- is op 14 januari jl. door de commandant vliegbasis Volkel/De Peel en kolonel-vlieger EW. Olie mans, overhandigd aan de heer A.F. van de Heyden, penningmeester van de Vereniging Wereldkinderen Afdeling Oost-Brabant Dit gebeur de in aanwezigheid van de afde lingsvoorzitter de heer F. Jonkers en bestuurslid mevrouw E. Sak. Deze cheque vertegenwoordigt de opbrengst van de lotery die gehou den werd tydens de 'Eindejaarsvie ring 1992' op de vliegbasis Volkel/ De Peel. Traditioneel is de opbrengst bestemd voor een goed doel. Dit jaar is gekozen voor de Vereniging Wereldkinderen. Deze vereniging heeft een aantal dove kinderen in Sri Lanka geadop teerd. Doel van deze adoptie is deze kinderen in de gelegenheid te stel len speciaal onderwijs te volgen aan een internaat te Moratuwa in Sri Lanka. Voor slechts ƒ500,- kan één kind één jaar lang het by zon der onderwijs in Moratuwa volgen. Het streefbedrag van deze aktie op de vliegbasis Volkel/De Peel was ƒ6.000,-; één jaar aangepast onder- wys voor 12 kinderen. Van de Spotting Group Volkel werd voor dit doel een bydrage van ruim ƒ350,- ontvangen. Tydens de Spottersdag 'VOLKIT 92' werd door hen onder de aanwezige spotters een inzameling gehouden. Nrd-Limbür§<qrootste BBS Meer dan 2t sfj. DONDERDAG 21 JANUARI 1993 Nr. 3 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG Terwyi de bewoners donderdag avond afwezig waren ontstond brand op de bovenverdieping van een woning aan de Langstraat- Om dat veel buurtbewoners in de Pa terskerk de avondmis voor een buurtgenoot bywoonden, werd de brand ontdekt door een voorbygan ger. Tben de brandweer ter plaatse kwam werd al direkt inzet van alle beschikbare manschappen ge vraagd omdat er sprake was van een uitslaande brand. De brand weer deed alle moeite om de belen dende percelen vry te houden en dat is ook voor het grootste gedeelte gelukt De brandweer kon niet ver hinderen dat het bovenste gedeelte van de woning geheel uitbrandde en dat de benedenverdieping door waterschade ook als verloren moet worden beschouwd. Na ongeveer een uur kon de brandweer het sein "brand meester' geven. De schade wordt door deskundigen geschat op ongeveer ƒ150.000,-. Salvace werd ingeschakeld voor opvang en onderdak van het gezin. De brandweer ondervond veel last van de toegestroomde kyklustigen, maar toen de politie de omgeving had afgezet was van overlast geen sprake meer. Door het verkeer om te leiden kon de brandweer haar werk beter doen. Deskundigen stellen een onder zoek in omtrent de oorzaak van de brand. Reeds eerder werd het gezin getroffen, toen een grote brand uit brak in de verkoopruimte en maga- zy'n van schoenen. Steenstraat 4 Horst tel. 04709-86570 exclusieve Italiaanse schoenmode uitzoeken nu halve prijs In de raadsvergadering van augustus zal de Venrayse politiek buigen over het instellen van een partnerregister, waarin mensen die samenwonen, dit by de gemeente kunnen laten registreren, ongeacht hun geaardheid. Afgelopen dinsdag gaf burgemeester Waals aan dat het college hierover een voorstel zal voorbereiden. Dat partnerregister moet volgens de burgemeester wel voldoen aan de wettel yke regelge ving. De regels die de gemeente zal hanteren, zullen wel zeer voorzich tig zyn, om te voorkomen dat, wan neer er een landelyke regelgeving komt, die regels negatief moeten worden aangepast Het CDA, de enige fraktie die zich in de commissievergadering nog niet uitsprak als voorstander van een partnerregister, kan zich daar in vinden. Dhr. V.d. Ven pleitte er wel voor dat dezelfde rechten en plichten voor partners gelden als voor gehuwden. Burgemeester Waals gaf daarop aan dat de ge meente geen alternatieve huwely- ken sluit dus dat partners niet dezelfde rechten en plichten opge legd kunnen krygen. Winkeldiefstal Een 50-jarige inwoner werd in een warenhuis aan de Grotestraat betrapt toen hy een fietsband mee wilde nemen zonder die te betalen. Hy werd aan de politie overgegeven, die proces-verbaal opmaakte. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Jongerencentrum Dingus kan weer gewoon draaien zogauw ook het zaalgedeelte Is voorzien van een geluidsbegrenzer. Het maximale ge luidsniveau in de zaal mag 100 deci bel bedragen. Tbt nu toe werd een geluidsbegrenzer in de zaal alleen by house-avonden gebruikt. In het café stond het geluid wel afgesteld. Jongerencentrum Dingus werd af gelopen weekend door de burge meester gesloten, nadat by een kontrole was gebleken dat de ge luidsbegrenzer niet aan de eisen voldeed. De strengere regels voor het jon gerencentrum zyn opgesteld door de gemeente en dinsdag aan Din gus meegedeeld. Zonder limiter (ge luidsbegrenzer) mogen in de zaal geen muziek-aktiviteiten meer plaats vinden. In de zaal worden re gelmatig concerten gegeven en disco- en house-avonden gehouden. Wal de gevolgen daarvoor zyn kan Annelies Smits, begeleidster van Dingus namens RISC op dit mo ment niet inschatten. 'We moeten de bands maar informeren dat 100 Db het maximum is in onze zaal. Wal dat gaat betekenen voor de toe komst weet ik niet'. Het eerste concert staat gepland op 6 februari. Dan treedt het trio Whistler-Courbois-Whistler op. Een week eerder staat een presentatie van Venrayse groepen op het pro gramma. Beide aktlviteiten gaan zo als het er nu naar uitziet gewoon door. ONDERZOEK De maatregelen van de gemeente zyn eigeniyk nog meegevallen vindt Smits. 'Vin de andere kant is het vreseiyk jammer dat het zo heeft moeten lopen. Het is nu wel heel belangryk dat het nooit meer voorkomt', realiseert ze zich. Die garantie geven is moeiiyk. strukturele voorzieningen om de overlast te beperken zyn natuuriyk beter. Vborlopig blyven die echter uiL Zowel Dingus als de gemeente hebben daar geen geld voor. Boven dien staat nieuwe wetgeving op sta pel waarin de eisen waarschyniyk wel weer anders worden geformu leerd. Afhankeiyk van die regels moet worden bekeken welke voor zieningen nodig zyn wil Dingus in de toekomst in aanmerking kun nen komen voor een hinderwet- en muziekvergunning. Daarvoor is on der meer een geluidsonderzoek no dig Uit dat onderzoek wordt ook duideiyk welke voorzieningen no dig zyn om het geluidsniveau op een acceptabel niveau te houden. Op het terrein van de Katholieke Ttechnische School Venray wordt door de leerlingen, in het kader van het projekt 'Bouw je eigen huis', een echt huidje gemetseld. Het projekt is opgezet door de Stichting Algemene Bouwdoelein den Zuid (SABZ), een initiatief van Zuidnederlandse aannemers. In Venray is het projekt geadopteerd door Raedts Bouwbedryf bv en wordt mede gesponsord door het Nederlands Verbond voor de Onder nemers in de Bouwnyverheid (NVOB) afd. Venray en andere be- Donderdagmorgen om kwart over zeven reed de 21-jarige R. Tbminiau met zyn personenauto over de Sta- tenweg van Venhorst naar Boekei. Door onbekende oorzaak verloor de bestuurder in een flauwe bocht de macht over het stuur. Het gelukte hem niet de auto in de juiste koers te krygen. De auto botste tegen twee bomen en sloeg over de kop. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. Een 20-jarige plaatsgenoot, die naast hem zat, kwam vry wel onge deerd uit het wrak. Zaterdag 23 januari vindt er een grote happening plaats in de schouwburg. Deze avond zal worden geopend met een grote koffietafel, aanvang 19.00 uur. Tijdens deze koffietafel zal de APK-plak uitgereikt worden aan Dhr. Dick van den Munckhof. Na de koffietafel zal om 21.00 uur de receptie plaats vinden. Omstreeks 21.30 uur begint het ondertrouwbal, o.l.v. de hofkap- pel zal de familie van het bruidspaar 1993 bekend gemaakt wor den. Uiteraard zal na de receptie een grandioos bal plaatsvinden. De kosten zijn: koffietafel met entree f17,50 p.p. L^sse entree (zonder koffietafel) f3,- V' dryven. zoals Steenhandel Kuste rs bv uit Heide, Timmerfabriek Van Duynhoven uit Vredepeel en Beton- fabriek J. Geelen bv uit PosterholL De sponsoring bestaat uit het leve ren van materialen, verbruiksarti- kelen en kennis. Andere mogeiyke sponsors zullen nog benaderd worden. Overigens wordt het gehele pro- Inbreker Horster restaurant in Veulen gepakt Donderdagmiddag kreeg de poli tie enkele meldingen binnen dat een onbekende man. die onder het bloed zat, in de omgeving van de Houbenweg in Veulen rondliep. De politie kon de man aanvankelyk niet vinden totdat de vreemde posi tie van één van de destruktiebak- ken, waaronder veehouders kada vers leggen, opviel. De destruktor was al geweest en als die is geweest staat de bak op zyn kop. Omdat de bak anders lag ging de politie een kyiye nemen en jawel hoor. in de bak trof men de onbekende man aan. Het bleek een 32-jarige inwo ner van Middelburg te zyn. Het bleek een goede vangst, want zoals hy later bekende, had hy in de nacht van dinsdag op woensdag een inbraak gepleegd in een Chi nees restaurant in Horst Hy was daar betrapt door de 17-jarige zoon van de exploitant van het restau rant De zoon was alleen thuis. Tben hy in de slaapkamer van zyn ouders gestommel hoorde, ging hy kyken en werd daar gekonfron- teerd met de inbreker. Er ontstond een handgemeen en daarby kreeg de zoon een klap op zyn hoofd met een fles. De inbreker ging naar be neden en kwam terug met twee kapmessen en er ontstond weer een worsteling. Het lukte de jongen de inbreker te veijagen hoewel hy verschillende snywonden opliep, maar hy had ook klappen aan de inbreker uitgedeeld. De inbreker vertrok zonder buit De man is ingesloten, voorgeleid aan de officier van justitie en die heeft in het belang van het onder zoek in verzekerstelling geëist De verdachte heeft een gedeelteiyke bekentenis afgelegd, maar ontkent de hakmessen te hebben gebruikt jekt begeleid door het Bouwoplei dingscentrum (BOC) in Horst KTS-leerlingen van de afdelingen timmeren, metselen, schilderen en installatietechniek werken onder begeleiding van hun docenten en een leermeester aan het huidje. De bedoeling van alle inspanningen is dat de leerlingen een beter inzicht verkrygen in echte praktijksitua ties. Leerlingen van het vierde leer jaar. ook die van de afdelingen mechanische techniek en motor voertuigentechniek, hebben al te maken met praktykervaring omdat deze groep dit schooyaar, voor het eerst gedurende 14 woensdagen sta ges lopen by bedryven in Venray en omgeving. Op dinsdag 19 januari jl. werd om 15.00 uur de eerste steen van het KTS-huisje gelegd door de heer L Dykmans, direkteur van het BOG Heden, donderdag 21 Januari, zal in zaal In den Engel ln de Poststraat de opening van het nieuwe seizoen plaatsvinden. Vanaf 20.00 uur zal een film van de heer Wim Loonen uit Oostrum te zien zyn met de titel "t Markante in het allerdaagse'. De heer Loonen laat in deze film vooral aardige, rustieke, markante, ruimteiyke en landschappelyk waardevolle elementen van Venray en liaar direkte omgeving zien; plekjes die iets uitademen, sfeer ge ven soms een ryk verleden ken nen. Een film dus om te gaan bekyken. Alle Veldeke-leden en be langstellenden zyn van harte wel kom en zoals u gewend bent van Veldeke, is de entree gratis. Bedryfsongeval in Veulen Een 52-jarige werknemer van een veevoederbedryf in \feulen werd donderdagmiddag ernstig gewond aan één van zyn handen, toen hy met die hand in een korrelpers te recht kwam. Hy zal vermoedeiyk vier vingers moeten missen. Hy werd naar het ziekenhuis overge bracht en de politie stelt in samen werking met de arbeidainspektle een onderzoek in of de veiligheids voorschriften overtreden zyn.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11