PEEL EN MAAS Informatieavond voornamelijk bezocht door omwonenden Koninklijke onderscheiding voor jubilerende bakker OPRUIMIN Gemeentebestuur spreekt bezorgdheid uit over de toekomst De lente in een mandje. Landelijke prijs voor Inalfa-produkt Hoop voor LOV? Scenarioschrijfwedstrijd INGEZONDEN Film over Venray bij Veldeke exclusief Bedrijven willen Burgmanstraat open houden EasyBoard tel. 04780-12484 Bezorger in Heide gezocht alle jacks halve prijs )UNG Donderdag 21 jan. zal in zaal In den Engel in de Poststraat te Ven ray, de opening van het nieuwe sei zoen van Veldeke Venray plaats vinden. Vanaf 20.00 uur zal een film van de heer Wim Loonen uit Oostrum te zien z(jn met de titel "t Markante in het allerdaagse'. De heer Loonen laat in deze film vooral aardige, rustieke, markante, ruimtelijke .en landschappelijke waardevolle elementen van Venray en haar direkte omgeving zien; plelyes die iets uitademen, sfeer ge ven en soms een rijk verleden ken nen. Een film dus om te gaan bekijken. Alle Veldeke leden en be langstellenden zijn van harte wel kom en zoals u gewend bent van Veldeke, is de entree gratis. .„amesmode mananne strvnm grotesfaai 7 centrum venray tel 04780-84263 Nrd-Limburg's grootste BBS Meer dan 2 Gigabyte share"* DONDERDAG 14 JANUARI 1993 Nr. 2 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG Voor onze krantenroute in Heide zoeken wij met spoed een nieuwe bezorger. Het betreft ongeveer 175 kranten die in en om Heide op don- derdagmiddag/avond moeten wor den bezorgd. Geïnteresseerden kunnen zieh melden bij Christ van den Munckhof, tel. 82727. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het feit dat dhr. J. Fleurkens van de Lollebeekweg in Casten ray 45 jaar in het bakkersvak heeft geze ten en dat hij van een welverdiende oudedag zal gaan genieten, werd af gelopen zondag niet alleen door zijn werkgever ENPE in Sevenum aangegrepen om dhr. Fleurkens te huldigen. Ook Hare Majesteit, in de persoon van burgemeester Waals, was afgelopen zondag tijdens de nieuwjaarsviering van dit bedrijf, present om dhr. Kleurkeus te on derscheiden met de Eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Orarye-Nassau. Dhr. Fleurkens trad in 1948, op 13-jarige leeltyd, in het bakkersvak. Bij bakkerij Rongen, toendertyd ge vestigd in Oirlo leerde hij het vak. Na 15 jaar Oirlo ging dhr. Fleurkens voor bakkerij Sehattorjé in Venlo werken. Deze bakker^ werd in 1972 ov Qfgenomen door de Werkgever van dhr. Fleurkens, kery ENPE uit Sevenum. Bij die laatste werkgever 1 dhr. Fleurkens zich opgewerkt tol ploegchef. Sinds 1982 gaf hij lei ding aan een ploeg van 20 bakkers, werkzaam in ploegendienst Daar bij zijn o.a. heel wat broden en Lim burgse vlaaien onder zijn toezicht uit de oven gekomen. Behalve dat hij 45 jaar bakker is, heeft dhr. Fleurkens zich ook op sportief gebied verdienstelijk ge maakt By de plaatselijke voetbal vereniging. S.V. Casten ray, is dhr. Fleurkens al meer dan 20 jaar ak- tief als jeugdleider. In de regio Ven ray is hy dan ook geen onbekende op de voetbalvelden. Tweede plaats bij Mechatronics Trophy Metaalwarenfabriek Inalfa heeft dinsdag in Amsterdam de tweede prijs in ontvangst mogen nemen in de strijd om de Mechatronics Trop hy '93. Het Venrayse bedrijf was één van de drie genomineerden. Inalfa had een electronische schuifdak- besturing ingezonden. Mechatronica Is een samentrek king van de woorden mechanica en electronica. De schuifdakbesturing van Inalfa, de Sunroof Control Unit, is dan ook een goetl voorbeeld daar van. Het mechanische schuifdak wordt met behulp van computer software. electron iea en optische hulpmiddelen bestuurd. De Sun roof Control Unit kan op talloze ma nieren het dak open en sluiten, naar gelang de wens van de klanL De bediening van het schuifdak wordt daardoor eenvoudiger en vei liger. De veiligheid wordt extra ver groot door het Anti Trap System. Dat systeem opent het dak weer automatisch als tyden.s het dicht schuiven iets of Iemand tussen het dak bekneld raakt. Het ATS- systeem voor schuifdaken wordt nog dit jaar verplicht in de Verenig de Staten. Inalia, dat schuifdaken produ ceert voor een aantal autofabrikan ten. heeft de Sunroof Control Unit ontwikkeld in samenwerking met twee andere Nederlandse bedry- ven, Nedap en Betronic. Aan het projekt werkte verder TNO in Delft mee. Het ministerie van Economi sche Zaken verleende Inalfa een subsidie van 80.000 gulden. Het jongste produkt van het Ven rayse bedryf wordt gepresenteerd op de electronicabeurs. die eind maart in de RAI te Amsterdam wordt gehouden. De Venrayse politiek overweegt toch een eenmalige startsubsidie te geven aan de lokale Omroep Venray. Maar dan zal de omroep wel met een beleidsplan en wat cyfermateriaal op de proppen moeten komen. De LOV had ge vraagd om een startsubsidie van 35.000 gulden. Het college heeft in de begroting 1993 geen geld voor de omroep uitgetrokken. CDA-raadslid Koster stelde by de bespreking van die begroting in de commissie voor cultuur, onderwijs, sport en rekreatie voor om de helft van het gevraagde bedrag toe te kennen. Zy deed haar voorstel naar aanleiding van de ontwikkelingen binnen de LOV. De lokale omroep heeft een nieuw bestuur en heeft 1993 uitgeroepen tot het cruciale jaar voor de omroep. Het bestuur wil onder meer een groot aantal vrywilligers werven en de zendap paratuur overnemen. Bovendien re fereerde de CDA-polltlca aan het coalitieprogrumma van CDA en PvdA. Daarin staat dat beide party- en in beginsel bereid ztyn <>in de lokale omroep in de startfase finan ciële steun te bieden. Het college van b. en w. heeft in de begroting 1993 echter geen geld vrygemaakt voor de LOV. Wil de po litiek toch subsidie geven, dan moet ze ook aangeven waar het geld vandaan moet komen, zo luidt de afspraak binnen de raad. Mevrouw Koster wil het verzoek van de LOV honoreren uit de begroting 1992. Inj het potye 'Onvoorzien welzyn' van vorig jaar zit nog 1R500 gulden, maar de helft van het gevraagde be drag vindt Koster 'een goede aanzet'. Coalitiegenoot PvdA vond die mo tivatie niet voldoende om meteen 'ja' te zeggen tegen het voorstel. Commissielid Min Vugt vond dat het omroepbestuur eerst maar eens op papier moet laten zien wat de plannen zyn. CDA'er Poels was het daarmee eens. Het bestuur van de lokale omroep wordt nu uitgenodigd om in de commissie te komen kennis maken en de plannen toe te lichten. Waar- sehyniyk gebeurt dat al in de ver gadcnng van 28 Januari. Daarna beslist de politiek over hel voorstel van mevrouw .Koster. Belanghebbende ondernemers op industrieterrein Smakterheide willen ook na vernieuwing van het industrieterrein via de Paul Burgmanstraat een rechtstreekse aansluiting op de Maasheseweg. I De gemeente denkt over afslui ting van de weg, maar daarover valt te praten. Ongeveer 50 verte genwoordigers van bedryven en bewoners van de wijk bezochten afgelopen dinsdagavond een in formatieavond over de gemeente- lijke plannen met het gebied. De ondernemers zyn bang dat hun bedrijven schade ondervinden I doordat ze moeilyker bereikbaar I worden. In de struktuurvisie Smak terheide wordt de Nieuwhuisweg hoofdontsluiting van het terrein. Om de bedryven aan de Paul Burg manstraat, zoals de autobedryven AMV en Allers Bedryfswagens, te bereiken, moet in de toekomst een kleine omweg via de Nieuwhuisweg worden gemaakt Vertegenwoordi gers van Venrayse bedrijven vrezen verder dat de verbindingen tussen de bedryven onderling slechter worden. De keuze voor de Nieuwhuisweg wekte by de bedryven bevreemding omdat in eerdere plannen de Paul Burgmanstraat hoofdverkeersader voor Smakterheide zou worden. Die plannen zyn echter gewyzigd om één kruispunt Maasheseweg-Kei- zersveld-Nieuwhuisweg te kreëren en daardoor het aantal verkeers lichten op de Maasheseweg te ver minderen. De Burgmanstraat wordt nu een doodlopende weg, maar de gemeente is bereid om de straat toch op de Maasheseweg te laten aansluiten. Dan moeten de ondernemers wel met sterke argu menten komen. De gemeente zal de voordelen van de bedryven afwe gen tegen het gevaar dat de straat een sluiproute wordt voor verkeer dat Venray in en uit gaat FIETSPADEN Niet alleen ondernemers zetten vraagtekens by de gemeentelyke plannen. Ook bewoners van de wyk Smakterheide hadden opmerkin gen. 'Hoe komen wy vanuit de wyk de drukke Maasheseweg op?', vroeg een bewoner zich af. De plaats waar de toegangsweg tot de wyk. de Industriestraat-Oude Maasheseweg, op de Maasheseweg uitkomt wordt namelyk niet voorzien van ver keerslichten. Andere belanghebbenden die in het gebied wonen pleitten voor vry- liggende fietspaden langs de rond- De Nieuwjaerswensch van den courantier van 7 januari jl. in Peel en Maas is my en ik denk vele in woners van Venray uit het hart ge grepen. Ik hoop, dat de gemeenteraadsle den met de burgemeester incluis, het ook hebben gelezen en hier een les uit leren. Dergelyke bestuurly- ke fouten en verkwistingen kan men zich niet veroorloven. Laten zy hieruit leren, dat de burgery het niet met hen eens is. Wy hebben 't oude Venray lief. Zet alle zeilen by om 't zo te houden. Van Hengstum Naar aanleiding van het artikel in het Dagblad voor Noord-Limburg d.d. 09-01-1993 'De sinterklaastyd in subsidieland is voorby' door de coalitiepartners CDA en PvdA, resp. Cees v.d. Ven en Twan Jansen wil ik het volgende mededelen: In het laatste gedeelte van het ar tikel staat 'de talloze sport- en mu ziekverenigingen mogen wel vast een dikke winteijas aantrekken'. Met betrekking tot de muziek verenigingen wil ik de betreffende 'HEREN' wel mededelen dat deze verenigingen al sedert 1983 in een dikke winteijas met ysmuts en oor- warmers rondlopen. Sedert die tyd zyn zy al 35% gekort op de gemeen- telyke subsidie. Is het nu dan de bedoeling dat zy ook nog een 'IGLO' aanschaffen? Het is al zeer moeily k voor de mu ziekverenigingen, maar het wordt nog moeiiyke voor het CDA en de PvdA om ook nog maar enigszins geloofwaardig over te komen op hun 'KIEZERS'. Ik denk dat de Venrayse muziek verenigingen al meer dan genoeg hebben bygedragen aan de bezuini gingsdrift van de Venrayse gemeen tepolitici!? Louis Vroemen Het gemeentebestuur van Venray spreekt in een brief aan het mini sterie van Binnenlandse zaken de bezorgdheid uit over de (financiële) toekomst van Venray. In die brief, een formeel verweerschrift tegen de Rijksbijdrage in het kader van de artikel 12 status, zegt het ge meentebestuur dat ze tegen de fi nanciële bydragen van het Ryk voor de komende jaren geen bezwa ren te hebben. Die moeten voldoen de basis vormen voor het financieel herstel van Venray. Wel wordt er in de brief naar de toekomst gekeken, door een aantal onzekerheden op te noemen. Die onzekerheden kun nen voor de toekomst een zware last voor Venray gaan vormen. BTW De gemeente is nog steeds in dis cussie met het Rijk over het afdra gen van BTW, betrekking hebbende op grondverkopen. In het ergste ge val zal Venray aan het Ryk 6,1 mil joen gulden moeten betalen. 'In de rapportage van het Ryk wordt gesteld dat het Venrayse grondbe drijf gesaneerd is. De Venrayse ge meentebestuurders zyn echter van mening dat deze claim ook nog on der de sanering ran het grondbe drijf betrokken moet worden. Zou de discussie over deze BTW-kwestie voor Venray negatief uitvallen dan zal de gemeente met het Gemeente fonds, die de artikel 12 financiën beheert, hierover in overleg gaan om deze problemen zo efficiënt mo- gelyk op te lossen. WEGEN Ook de kosten voor wegenonder- houd vormen voor de toekomst nog een probleem. Het gemeentebe stuur acht het niet uitgesloten dat de kosten voor wegenonderhoud de komende jaren hoger uit zullen val len dan tot nog toe geraamd. De eer ste stappen tot de vorming van een wegenbeheersplan voor Venray, ge- Drie gewonden bij botsing in Ysselsteyn Woensdagavond om 17.30 uur heeft op de Midden Peelweg, aan het Lovinckplein in Ysselsteyn, een frontale botsing plaatsgevonden tussen twee personenauto's. In de flauwe bocht kwam een personen auto, bestuurd door een 39-jarige inwoner van Venlo, op het verkeer de weggedeelte terecht en botste frontaal tegen een uit de richting America komende personenauto, bestuurd door een 59-jarige inwo ner van Almelo. Na de botsing schoof de auto van de Venlonaar door en kwam in een voortuin van een woning aan het Lovinckplein tot stilstand. De echtgenote van de bestuurder uit Almelo moest door de brand weer uit haar beknelde positie wor den bevryd. Zy liep vry ernstige verwondingen op. Beide bestuur ders moesten eveneens met ver wondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De ravage was groot ven dat al enigszins aan. Ook daar ligt voor Venray een zorg voor de toekomst die richting Ryk wordt uitgesproken. BEZUINIGINGEN Bezuinigingen door het Ryk in haar uitkeringen aan gemeenten, zullen in 1994 ook Venray treffen. Al eerder heeft het Ryk kunnen konstateren dat het Venrayse uitga- vepatroon uiterst sober is. Verdere bezuinigingen van wezeniyke bete kenis zijn niet meer haalbaar. Ge vraagd wordt om voor Venray te bekyken wat de gevolgen zullen zyn van deze ryksbezuinigingen. RESERVES Met al deze mogeiyke financiële problemen voor de toekomst wyst het gemeentebestuur op de wanke le financiële basis van Venray waar reserves ontbreken. Bovendien is de belastingdruk, mede door het belastingvoorschrift dat Venray heeft opgelegd gekregen (ƒ60,- in vier jaar per inwoner). De belasting druk in Venray is hiermee volgens het gemeentebestuur wel op een heel hoog niveau uitgekomen. Tenslotte wyst het gemeente bestuur in haar brief nog eens op de toebedachte postitie van cen trumgemeente. Om die verder waar te kunnen maken cq. uit te kunnen bouwen moet Venray wel in staat zyn om de noodzakelyke struk- tuurversterkende maatregelen te kunnen nemen. Vernielingen aan personenauto's Maandagmiddag werden vernie lingen aangericht aan een in de Fkgotstraat geparkeerde personen auto van een inwoner. In het linker portier was een deuk getrapt Dinsdagmorgen werden met een scherp voorwerp diepe krassen aangebracht in een personenauto die aan de Julianasingel gepar keerd stond. De krassen waren op de motorkap en het voorportier aangebracht Het afgelopen weekend werden aan twee in de Pr. Beatrixstraat ge parkeerde personenauto's vernie lingen aangebracht Van een auto was de rechter spiegel vernield en van de andere auto eveneens een spiegel en er was tevens een deuk in de auto geschopt De gedupeer den waren inwoners. Inbraak garage In de nacht van maandag op dins dag werd door het forceren van een schuifdeur toegang verkregen tot een garagebedryf aan de Raad huisstraat Het gehele bedryf werd doorzocht en er werd een perso nenauto van het merk Ford Escort ontvreemd. Die auto werd later op de Noordsingel aangetroffen. 1b- vens werden enkele autoradio's en cd-spelers ontvreemd. De waarde van de gestolen goederen kon niet worden medegedeeld. Winkeldiefstal Donderdag werd in een super markt aan het Henseniusplein een 14-jarige jongen op heterdaad be trapt toen hy enkele palyes sigaret ten wilde meenemen. Hy werd aan de politie overgegeven die van de diefstal proces-verbaal opmaakte. Want bij ons bloeien de primula's volop. In allerlei kleuren. Kiest u maar uit. Drie primula's in rieten mandje i voor Tevens los verkrijgbaar: Primula 1,95 Mandje 2,95 weg van het industrieterrein. 'Nu kan het nog eenvoudig. Later komt u er toch aan toe', voorspelde een toehoorder. Een extra brede weg, zonder fietsstroken, zoals de ge meente van plan is, vond hy onvol doende veilig. Volgens de verkeers- deskundige van de gemeente zyn vryliggende fietspaden langs de rondweg overdreven. Er zyn niet zoveel fietsers die van de weg ge bruik maken heeft men berekend. Langs de weg Spurkt, op het ge deelte tussen de Overloonseweg en het industrieterrein, komt wel een vryliggend fietspad. Het wordt één pad met twee rijrichtingen aan de. noordelijke kant van de weg. Het fietspad is zowel bedoeld voor woon-werkverkeer als voor de re- kreatieve fietsers, die meestal ver der de Spurkt infietsen. De struktuurvisie Smakterhei de ligt nog tot 22 januari ter inza ge op het gemeentehuis. Na inspraak stelt het college een voorstel op voor een nieuw bestemmingsplan Goede scenario's zyn schaars. Dit geldt niet alleen voor de Nederland se filmindustrie maar het geldt ook voor ieder die in zyn vrye tyd filmt Op de tot nu toe gehouden regiona le en landeiyke videofestivals voor amateurs is opnieuw gebleken dat een goed filmverhaal de onmisbare basis is voor een boeiende film. Om de deelnemers aan de festi vals in de gelegenheid te stellen hun filmische mogeiykheden volle dig te laten zien is het idee ontstaan om kant en klare scenario's van een behooriyke kwaliteit ter verfil ming aan te bieden. Voor het ko mende festival Zuiderlicht is hier voor al een scenario beschikbaar. Maar voor enthousiaste amateur- schry vers is het dit jaar ook moge- lyk scenario's in te sturen. Deelna me aan deze wedstryd houdt in dat elk scenario besproken en beoor deeld wordt door een vakkundige commissie. De schryver van het winnende scenario krygt de VAK- prys scenarioschryven van het lan- delyke videofestiral 1993: een geld bedrag van ƒ600.-. Tevens worden de winnende scenario's aan ama teurfilmers aangeboden voor verfil ming voor het festival in 1994. Meer informatie over de deelname aan de scenariowedstryd is verkrygbaar by de stichting Kunst en Cultuur Limburg, Hoogbrugstraat 72a, 6221 CS Maastricht, tel. 043-256767 (vra gen naar Hay Joosten). De geplande afsluiting van de Paul Burgmanstraat met de Maashese weg stuit op nogal wat tegenstand.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9