Harmonie Sub Matris Tutela bestaat 75 jaar 'EHBO niet in ten onrechte rampenplan' Wethouder De Loo stuit op morrend CDA Venray laat licht schijnen op openbare verlichting Het vaandel van Harmonie Sub Matris Tutela Voorzitter Venrayse EHBO-vereniging: LOUWMAAND WAO VAN SOEST Discussie over lozingsbesluit SYSTEM:CARE PEEL EN MAAS Donderdag 14 januari Pagina 7 h De Belg Edmond Vandevenne bracht de serieuze muziekbeoefe ning naar Oostrum. In 1912 kwam hy vanuit het klooster der Broeders van Liefde in Gent naar St. Servati- us (nu Vincent van Gogh Instituut) dat nog in aanbouw was. In Oos trum leerde hy een meisje kennen waarmee hy op 1 oktober 1915 trouwde. Hy kwam in Oostrum wonen. Zyn woning werd al gauw het middelpunt van nieuwsgierigheid. In huize Vandevenne aan de Geys- terseweg werd muziek gemaakt. Dat was iets nieuws. In Gent maakte Ed mond al deel uit van een muziekge zelschap. In. St. Servatius ging hy door met muziek maken. Dat bete kende thuis oefenen. De jeugd ver gaapte zich er aan. De brutaalste jongens vroegen Edmond of zy ook eens op het koperen ding mochten spelen. Pierre Poels was de eerste, I die de smaak te pakken kreeg, spoe dig gevolgd door Piet Lemmens, An- toon Camps en anderen. In de jaren 1916 en 1917 zat een flink groepje jongelui in de keuken van Edmond, by een walmend olie pitje, op van SL Servatius geleende instrumenten yverig te repeteren. Later verhuisde men naar het ketel huis van de stoomzuivelfabriek. Een ladder op twee rechtopstaande kruiwagens diende als lessenaar. In 1917 zei Edmond tegen Antoon Camps: 'Koenderken, we gaan een meziek maken, maar hoe dat weet ik nog nie'. Het kerkbestuur en de toenmali ge rektor Grispen volgden de ver richtingen met belangstelling. Met die steun in de rug ging de wens van Edmond in vervulling. In 1918 was de fanfare een feit Als naam koos men Sub Matris Tutela (onder Twee jaar na de oprichting in 1918 schonk beschermheer Ant Poels aan de fanfare Sub Matris Tutela (onder Moeders bescherming) te Venray-Oostrum het eerste vaandel. Tydens de Tweede Wereldoorlog werd het vaandel opgeslagen by zaal Linders. By de verwoesting van het repetitielokaal liep ook het vaandel de nodige schade op. Na de oorlog werd het vaandel, zo goed en zo kwaad als het ging, hersteld maar helemaal lukte dat niet Tbt in 1963 heeft het vaandel nog dienst gedaan. In dat jaar kreeg de harmonie nieuwe uniformen aangemeten. Leverancier Pisa te Eindhoven maakte meteen een nieuw vaandel. Met. 'lapjeswerk' werd een Maria met harp op donderblauwe stof genaaid; dezelfde stof als dat van de uniformen. Helemaal tevreden waren maar weinig mensen met dit 'moderne' vaandel. De wens bleef van het oude tot een nieuw vaandel te ko men. De opbrengst van jubileumfeesten (70 jaar harmonie, 50 jaar parochie, 40 jaar werkcomité) in 1988 werd gereserveerd voor een nieuw vaandel. Sindsdien is stad en land afgereisd om iemand te vinden, die het borduurwerk zou kunnen njaken. In 1991 kwam Sub Matris Tutela terecht by Riek Vermeulen-Joosten in Sevenum. Zy bleek in staat* een getrouwe kopie te maken van het eerste vaandel. Riek maakt en restaureert vaandels; uit liefhebberij. Alles doet zy met de hand. Nadat Harrie van Nunen uit Oostrum het ontwerp had gemaakt en Riek een middagje was gaan buurten by pastoor De Ceuster, kon zy aan de slag gaan. Het vaandel is een prachtig stuk borduurwerk geworden van Onze Lieve Vrouw in het vlas, op een donkerrode pluchen stof. Pastoor De Ceuster zal het nieuwe vaandel inzegenen op zondag 17 januari wanneer de officiële jubileumviering (75 jaar) van Sub Matris Tutela van start gaat Aansluitend vindt er een receptie plaats in het gemeenschapshuis te Oostrum (12.00-13.00 uur). Moeders bescherming), verwijzend naar O.L. Vrouw van Oostrum, die al meer dan zes eeuwen hier wordt vereerd als O.L. Vrouw Behoudenis der Kranken. Over de juiste oprichtingsdatum bestaan twyfels: 6, 12, 13 of 18 ja nuari. In ieder geval schonk be schermheer Hub. Jenniskens op 20 januari 1918 een kleine trom. Het kerkbestuur zorgde voor een grote trom. Zeven leden hadden een eigen instrument; zy betaalden 5 cent kontributie. Voor degenen, die geen eigen instrument hadden, werd de kontributie vastgesteld op een dubbeltje. De bestuursleden stelden ieder ƒ20,- als renteloos voorschot ter beschikking om in strumenten te kunnen betalen. De repetities werden voortaan gehou den in café Jacob van de Voort DE KONINGIN De fanfare trad op 14 april 1918 naar buiten. Men haalde 's morgens om half zeven de kinderen op voor de plechtige communie, die in dat jaar voor de eerste maal in de Oostrumse kerk plaatsvond, daar voor ging men naar de Grote Kerk in Ven ray. Op zondag 5 en maandag 6 janua ri 1919 werden concerten met to neeluitvoering in het café georga niseerd. Voor de eerste rang was de toegangsprijs ƒ0,75, voor de tweede rang ƒ0,50. Maar van rang kan nau- welyks sprake zyn geweest want de meeste stoelen waren uit de zaal verwijderd. De concerten brachten ƒ138,25 op. Muziekbeoefening en toneelkunst gingen hand in hand. De fanfare verhuisde naar het pakhuis van Jacob van de Voort Hier konden meer bezoekers een plaatsje vinden, alhoewel telkens het pakhuis ontruimd moest worden. Beschermheer Ant. Poels schonk in 1921 een vaandel aan de fanfare. Ter gelegenheid hiervan organi seerde men een groots festival waaraan veertien gezelschappen uit Ven ray en omgeving deelnamen. De harmonie van Arcen kon niet aanwezig zijn. Een telegram ver meldde dat door de lage waterstand in de Maas hun gezelschap niet met het pont kon overvaren. Op 14 februari 1921 werd een in- strukteur benoemd om eens per week les te komen geven; het was L. Feiten uit Venlo. Er kwam een extra kontributie tot een bedrag van vijf tien cent om de instrukteur te kun nen betalen. Op 13 december 1925 verliet de fanfare de repetitieruimte by Jacob van de Voort en trok in by M. Jans sen, die een nieuwe zaal had ge bouwd. Het was toch al een heuglyk jaar: Sub Matris Tutela mocht op 22 oktober Koningin Wilhelmina op het perron met het volkslied bin nen halen. In 1959 stond Sub Ma tris Tutela opnieuw aangetreden om. tesamen met de Venrayse har monie. Koning Juliana met het Wil helmus te begroeten. HARMONIE EN JAZZBAND Op 18 januari 1927 werd besloten de fanfare om te zetten in een har monie; de eerste in de gemeente Venray. Rector Berden vond dat harmoniemuziek beter zou voldoen by processies. In datzelfde jaar ging Pierre Poels als eerste lid naar een solistencon cours, in Aarle-Rixtel; hy won er meteen een eerste prys. In 1929 schonk de familie Jennis kens ƒ1.000,- met de bepaling dat 'zo lang de harmonie nog vyf wer kende leden heeft deze blyft bestaan'. Omstreeks 1930 vormden enkele leden een jazzband; rond 1950 kwam daar een boerenkapel voor in de plaats. In 1939 stelde Hub. Jenniskens voor een concert voor de radio te verzorgen. Vanwege de oorlog ging dit niet door. Op 5 en 6 januari 1941 vond voor lopig het laatste concert met toneel uitvoering plaats. Op 15 januari 1942 besloot Sub Matris Tutela het muziekgezelschap als slapend te be schouwen; men wilde niet voldoen aan de verplichting tot aansluiting aan de Kulturkammer van de be zetter. NIEUWE START Na de oorlog namen de terugge keerde muzikanten de draad snel weer op. Op 9 mei 1945 vond de eer ste vergadering plaats. Helaas moest toen herdacht worden, dat Edmond Vandevenne op 13 oktober 1944 door een granaat dodelyk was getroffen. Ook de tweede direkteur, Tbng Camps, had de oorlog niet overleefd. Op 17 oktober 1944 werd h(j het slachtoffer in de angstige da gen die vooraf gingen aan de bevrij ding van Oostrum. Het zou tot 1956 duren voor de harmonie weer over een vast repeti tielokaal kon beschikken. In dat jaar werd het parochiehuis (nu ge meenschapshuis) in gebruik genomen. Het zilveren jubileum (eigenlijk in 1943) vierde Sub Matris Tutela op zondag 21 juli 1946 met een groots festival met fanfare-, harmonie- en zanggezelschappen. De Philips Har monie besloot het concert in de vei linghal te Oostrum. In 1960 werd een tamboerkorps aan de harmonie verbonden. De eerste tamboer-maitre was G.F. Hermsen. Op 26 november 1963 stak het he le gezelschap zich in het nieuw. Het uniformencomité wist ƒ10.709,20 in te zamelen. Op 13 april 1964 werd eindelyk het besluit genomen ook dames in de gelegenheid te stellen lid te worden. Op 16 oktober 1972 werd de boe renkapel omgedoopt in Eiken hofkapel. De 200 gediplomeerde EHBO 'ere in Venray mogen wat de GGD Ijetreft in de wachtkamer blijven zitten. De Venrayse EHBO'ere ho pen op een plaatsje als hulpverle ner in de gemeentelijke rampen- organisatie. De naam van de vereniging komt in het onlangs vastgestelde rampenplan echter niet voor. I)e Gemeenschappelijke Geneeskundige Dienst (GGD), na mens de gemeente uitvoerder van de geneeskundige onderdelen van het rampenplan, heeft geen behoefte EHBO-mensen. Niet uit Venray en evenmin uit andere plaatsen. De geneeskundige hulp by rampen is voldoende afgedekt door het Rode Kruis Noord- Limburg, deelt een woordvoerder van de GGD desgevraagd mee. De Venrayse EHBO-vereniging heeft rond de jaarwisseling het ge meentebestuur een brief gestuurd. Daarin beklaagt de vereniging zich over de kontakten met de gemeente Venray. De EHBO Venray wacht vol gens de brief al jaren op erkenning door de gemeente. Ook wil de EHBO-vereniging een taak krijgen in het gemeentelijk rampenplan. In de brief schryft voorzitter Kes- sels dat de EHBO-vereniging al meermalen haar medewerking by rampen heeft toegezegd, maar van JANUARI Deze maand bij uw Echte Bakker tijd voor ambachtelijk roggebrood Uw Echic Bikker baki nog stced! ambachtelijk roggebrood. Van de bette ingrediënten, «trwcrki lot een urvig deeg. Iedere Echte Bakker heeft 10 rijn eigen t noten, rtuijnen, muesli. Vanaf vrijdag 15 januari de heie week: roggebrood, pakje nu slechts f 1.50 Wegens succes ook deze week; volkoren rogge notenbrood, pakje nu slechts f 1,50 Weekend-aanbieding vrijdag en zaterdag: thuis-bak harde broodjes 5 halen 4 betalen mokka-slagroom turko taartje; proefprijs 113,50 5 kandijbollen f 2,95 Maandag 18 januari: 5 zachte melkbollen; aanbieding f 2,- Dinsdag - Woensdag Donderdag 19 - 20 - 21 januari: 400 grams 3-granenbrood f 1.80 5 volkorenbollen f 2,40 10 roomboter knapkoeken f 3,80 echte bakker GBOIESTRAAT 57 VIWAV 04710 de gemeente nooit antwoord heeft gekregen. Inmiddels is het basisplan voor de rampenbestryding in de ge meente Venray door de gemeente raad behandeld. Veel hulpverle ningstaken by rampen worden in gewcsteiyk verband aangepakt Ook de geneeskundige hulp. Die wordt voor Noord-Limburg gekoör- dineerd door de Gemeensehappeiy- ke Geneeskundige DIensL Daar ls de EHBO-vereniging niet als hulp verlener by rampen bekend. En de GGD laat weten ook geen behoefte te hebben aan hun hulp omdat wordt samengewerkt met het Rode Kruis Noord-Limburg. WET Woordvoerder Peraer van de GGD: 'Niets tegen de EHBO vi n ui gingen. Ik zou willen dat iedereen een EHBO-diploma had. We zullen ook dankbaar gebruik maken van de spontane hulp van ElIBO'ers ids dat nodig is. Maar formeel geven w(j de voorkeur aan het Rode Kruis'. Volgens Peraer staat dat ook In de Wet Geneeskundige Hulpverlening 'Die wet wy.st de GGD's aan ids koördinajoren by rampen en advi seert hen om samen te werken met het Rode Kruis', aldus Peraer. De voorkeur van de wetgever voor het Rode Kruis komt waarschyniyk omdat deze organisatie haar men sen opleidt om in rampensituaties te werken en ook regelmatig oefe ningen onder vergelijkbare om standigheden houdt RICHTLIJN 'Wie dat beweert weet niet waar over hy praat', is de reaktie van voorzitter Jules Kessels van de EHBO-vereniging. 'Bovendien komt hy gemaakte afspraken niet na. De riehtiyn van Provinciale Staten uit 1992 is duideiyk: de EHBO-vereni- gingen moeten in de rampenplan nen van Limburgse gemeenten worden opgenomen. De EHBO zorgt voor de eerste, zogenaamde ongeor ganiseerde hulp. Zodra de georgani seerde hulpverlening aanwezig is. worden de EHBO'ers ondergeschikt aan de Rode Kruis-colonne'. vat Kes sels samen. Hy noemt die riehtiyn ook heel logisch. 'Een georganisserd Rode Kruis-peloton is pas na een uur of vier op de been. In die tyd ligt iedereen al in het ziekenhuis of is dood. De EHBO'ers zyn er veel eer der. dus ls het duideiyk dat we wel een rol hebben by de rampen bestryding'. Het wordt volgens Kessels dan ook hoog tyd dat ook Venray de EHBO-vereniging opneemt in bet gemeenteiyk rampenplan. 'Venray is één van de weinige gemeenten in Limburg die de richtiynen van de provincie nog niet heeft toegepast'. De vereniging is daarover al enkele jaren bezig, maar tot nu toe zonder resultaat. De gemeente Venray wil de open bare verlichting, gekombineerd met de openbare veiligheid, gestruktureerd gaan bekyken. De gemeente zal daarom samen met MEGA Limburg het Venrayse ver lichtingsplan onder de loupe ne men om te komen tot een optimaal verlichtingsniveau. Bovendien zal de gemeente samen met AREA de kombinatie verlichtingfveiligheid bekyken. AREA is een organisatie die zich bezig houdt met de beoor deling van veiligheid in woonomge- beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIi Gemmadal 12. 5801 HJ Venn Telefoon 04780-86408 vingen. Dit deelde wethouder Truyen vorige week donderdag me de aan de commissie voor openbare werken en verkeer. De resultaten van deze twee on derzoeken zullen over elkaar gelegd worden om zo voor Venray een zo'n optimaal en veilig mogeiyk verlich tingsplan te realiseren. Een en ander houdt in dat er voor 1993 geen verlichtingen worden aangebracht op z.g. 'donkere plek ken'. plekken die in liet rap)>ort 'Hoe vruuwvriendeiyk is Venray' als onveilig werden bestempeld. Volgens de wethouder zyn die plek ken overigens al allemaal verlicht'. Dhr. A. Jansen (PvdA) vroeg wel aan de wethouder om oog te hou den voor signalen vanuit de bevol king. De wethouder antwoordde daarop wel oog daarvoor te hebben maar dat de gemeente hierin geen adhoc beleid meer wilde voeren. De wethouder had er overigens ver trouwen in dat signalen vanuit de bevolking ook in de rapportage van AREA voor zouden komen. Milieu-wethouder Marlies de Loo (CDA) kreeg vorige week te maken met een aantal tegenstrib belende partygenoten. Wat als in gekomen stuk normaliter ter kennisgeving wordt aangeno men, was voor de CDA-fraktie aan leiding voor vragen en vooretel len. Tot ongenoegen van de wethouder. Het ging allemaal over het lozingsbesluit, een uitvloeisel van de wet bodembescherming. Het besluit verbiedt in principe het lo zen van afvalwater op of in de bo dem. In de gemeente Venray is echter nagenoeg het hele buitenge bied niet op de riolering aangeslo ten. Deze woningen en (agrarische) bed ry ven lozen hun afvalwater op het oppervlaktewater of in de bo dem. Het oppervlaktewater is de verantwoordelykheid van de water schappen. Voor de zogenaamde "bo- demlozers' moet de gemeente van de wetgever een oplossing verzin nen. Op termyn moet iedereen op het riool worden aangesloten of zor gen dat het milieu met zyn of haar afvalwater niet wordt belast. Tyde- ïyk wordt echter gewerkt met ont heffingen. Om een ontheffing te krygen moeten de aanvragers wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Voor het uitvoeren van de wet op de bodembescherming heeft de ge meente een plan opgesteld. Het eer ste aktiepunt is het in kaart brengen van het aantal bodemlo- zers. Dat gebeurt via een enquete. Pas na verwerking van de gegevens weet de gemeente precies hoeveel bodemlozers er in het buitengebied zitten en hoeveel aanvragen om een ontheffing er by de milieuambtena ren op het bureau terecht komen. Grove schattingen geven het getal 600. Uitgaande van dat aantal heb ben de ambtenaren 15.000 uur werk met de ontheffingsverzoeken. De Venrayse ambtenaren kunnen daarvan maximaal 1500 uur voor hun rekening nemen. De rest moet worden uitbesteed. BELONING De commissie, en met name het CDA. wilde in de aanpak en inhoud van die enquete nog wat wyzigen. In dezelfde vragenlyst kun je ook vragen of het pand is aangesloten op het aardgasnet, opperde CDA- woordvoerder Wim Willems. De PvdA pleitte ervoor om ook de huis houdens in de enquete te betrek ken. Een ander idee van het CDA was om de snelle inzender van een korrekt ingevulde vragenlyst te "be lonen" met een tydelyke ontheffing van het lozingsverbod. Alle verzoeken van de commissie leden wees wethouder De Loo af. Huishoudens erby betrekken kost alleen maar extra werk dat niets oplevert, omdat huishoudens geen ontheffing nodig hebben. Ook de inventarisatie van aardgasaanslui tingen in het buitengebied wil de wethouder maar liever buiten de enquete houden. Dat schept me teen verwachtingen by de geënquê teerden. Het idee van 'ontheffing Vier gewonden bij botsing Zaterdagavond raakten vier per sonen licht gewond by een botsing tussen twee personenauto's op de Noordsingel. Een 21-jarige bestuur der van een personenauto uit Ven ray gaf by het verlaten van een tankstation geen voorrang aan de over de Noordsingel rydende perso nenauto bestuurd door een 29- jarige plaatsgenoot Drie inzitten den van de laatstgenoemde auto moesten, met de bestuurder van de auto die geen voorrang verleende, naar het ziekenhuis worden ver voerd. Na^éhandeling konden zy allen naar huis worden overge bracht/ De materiële schade was voor invullen' stond de wethouder al helemaal niet aan. WERKGELEGENHEII) Het CDA was met de antwoorden van de milieuwethouder niet echt tevreden. Commissielid Franken bracht daarom wat grover geschut in stelling. 'Het hele projekt ïykt meer gericht op werkgelegenheid dan op milieubeleid,' sprak hy. Een gedoogperiode, minder tyd aan het opstellen van een ontheffingstelsel (15.000 uren. red.) besteden en het bespaarde geld aan de boeren ge ven. Die kunnen dan investeringen doen die direkt het milieu ten goe de komen, in plaats van geld uit te geven aan ontheffingen, was het be toog van de CDA'er. Collega Willems viel hem by door te beweren dat 70% van elke gulden, die voor het milieu bestemd is. daar niet voor wordt gebruikt. En je kunt elke gul den maar één keer uitgeven. Op die suggestie wilde wethouder De Loo al helemaal niet ingaan. 'Het is nu eenmaal landelykc regelge ving. Wy hebben die als gemeente gewoon maar uit te voeren'. En te gen haar CDA-partygenoten sneer de ze: ik hoop niet dat het hele CDA bestaat uit ondernemers, die zich op deze manier met de problema tiek bezig houden'. Automatisering voor het kleine bedrijf. n Automatiseringsadviezen Systeembeheer O Netwerkbeheer Instructie Programma's op maat O Computers Netwerken Printers - Mj? Meer weten S. Bel even. wij komen graag langs voor een kennismakingsgesprek. TT 04780 85138 Inbraken in auto's Attente buurtbewoners vonden het zaterdagavond verdacht dat met een zaklamp geparkeerde perso nenauto's in de Langstraat werden onderzocht Then de politie arri veerde konden geen sporen ont dekt worden van pogingen tot inbraak. Zondagavond werd er wel Inge broken in twee aan de Langstraat geparkeerde personenauto's. Een inwoonster deed aangifte van in braak in haar auto. De radio en een aantal goederen werden ont vreemd. Waarde enkele honderden guldens. Met een inbraak In zyn auto werd ook een inwoner gekonfronteerd. Ook uit zyn auto was de radio ont vreemd. Beide auto's stonden daar vrydagavond ook geparkeerd. Het is niet onmogeiyk dat door de oplettend van de buurtbewoners de inbraak toen is verydeld. Een inwoonster deed aangifte van inbraak in haar aan de Paterelaan j^eparkeerde personenauto. Ver moedelijk was toegang verkregen door een valse sleutel. Ontvreemd werd de autoradlocassettespeler. De diefstal heeft In het afgelopen week end plaats gevonden. Vernieling aan auto Een Inwoner van Holthees deed aangifte van vernielingen aan zyn aan de Dagoberthof geparkeerde personenauto. Met een scherp voor werp waren diepe krassen in het kofferdeksel aangebracht.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7