Hermans kiest menselijke benadering Korpschef Den Teuling nam afscheid van de Venrayse politie orgariet Kans op sporthal in Landweert klein Gemeentesekretaris De Bever begeleidt 'Sprank'-onderzoek w Installatie distriktschef komende woensdag 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND In memoriam Piet Philipsen PEEL EN MAAS OPRUIMING PEEL EN MAAS Donderdag 14 januari - Pagina 5 Woensdag 20 januari zal in de burgerzaal van het gemeentehuis de officiële installatie plaatsvinden van de heer R.H. Hermans als chef van het distrikt Venray van de Regi onale politie Limburg Noord. De in stallatie begint om 16.00 uur. I De 39-jarige hoogste baas van het distrikt Venray van de regionale po litie is in Australië geboren, waar heen zyn ouders vanuit Nederland waren geëmigreerd. Van zyn emi- grantentyd kan hy zich niets meer herinneren, want toen hy twee jaar oud was keerden zyn ouders naar Nederland terug, i 11 Zijn jeugd bracht hy door in Zuid-Limburg en na zyn opleiding aan de politieacademie, startte hij zyn loopbaan by de gemeentepoli tie in Arnhem. 'Van mobiele een heid tot automatisering, van verdovende middelen tot manage ment, van Rheden tot Venray' zo schetste hy zyn loopbaan. s l Na zestien jaar specialisme heeft hy doelbewust gekozen voor een zelfstandig commando, daarby j gesteund door zyn echtgenote en i zyn vyf kinderen. Tb rug naar zijn loopbaan bij de I gemeentepolitie van Arnhem. Via I de geüniformeerde dienst, de crimi- j nele inlichtingendienst, de recher che en de surveillancedienst startte hij in 1988 als regiokoördinator Po- I litieregio Gelderland Oost/Midden. In die funktie was hij ook verant- woordelyk voor het regionale bu reau voorkoming misdryven. In j 1991 verruilde hy die funktie voor die van plaatsvervangend korpscef van de gemeentepolitie Rheden. waarna hij de funktie kreeg van waarnemend korpschef. In die tyd werden de voorbereidingen getrof fen voor de stap naar zyn nieuwe I funktie als chef van de regionale politie van het distrikt Venray. Waarschijnlyk zal de familie Her mans in de zomervakantie naar de ze regio verhuizen. ETHIEK Hermans geeft al enkele jaren les aan leerlingen van de recherche school. Zyn lessen gaan over de ethiek, hoe ga je er als politie mee om en hoe kom je tot een professi- nele afwegen. 'Keihard zijn is niet moeilijk. Veel moeilijker is het om een goede afweging te maken, waar- by je alle aspekten zorgvuldig de re vue laat passeren alvorens je een beslissing gaat nemen. Om goed te funktioneren als politieorganisatie moetje gaan praten met de belang- rykste publieksgroepen. Je moet het zoeken in de kleinschaligheid en daarop inspelen'. Van de politie man verwacht Hermans dat hy to lerant is. Het oplossen van problemen begint bij een gesprek met de betreffende personen. Poli tiewerk is mensenwerk en die woorden kwamen verschillende ke ren uit zijn mond tijdens het ge sprek. 'Je moet oprecht vertrouwen hebben in de mens waar ook in de organisatie en ik geloof in die oprechte samenwerking. Als er pro blemen ontstaan moeten die krea- tief worden opgelost'. Als één van zijn belangrijkste ta ken de komende tyd ziet hy de zorg om de eenheid in het distrikt, zowel in de persoonlyke sfeer als in het zakelijke. Het plaatsen van de men sen en de positieve en negatieve kanten goed doordacht in tekening brengen. Veel personeelsleden zowel van de ry ks- als van de gemeentepolitie verkeren nog in onzekerheid over hoe hun toekomst en wat him plaats in die regiopolitie zal zijn. Hermans is er voor dat die perso neelsleden zo snel mogelijk duide lijkheid krijgen omtrent hun plaats en toekomst. De opbouw van het distrikt Venray moet evenwichtig en gelykwaardig zijn. HERKENBAAR Het distrikt Venray zal uit 150 personeelsleden bestaan waarvan 28,2 medewerkers basispolitiezorg, hetgeen betekent geüniformeerde politie. By de basiseenheden Horst en Gennep-Bergen zyn die aantal len iets minder. Daarnaast zyn in het Venrayse politiebureau ook ondergebracht het bedrijfsbureau, de recherche, de vreemdelingendienst, de milieu dienst, de herkennings- en de cri minele inlichtingendienst. In ieder geval zal de Venrayse po litie in de toekomst binnen de regiopolitie herkenbaar aanwezig zyn en zal de bevolking ook in de toekomst een 24-uurs dienstverle ning kunnen tegemoetzien. Na tuurlijk zullen in de toekomst prioriteiten worden gesteld. In Ven ray zal juist aan de kleine crimina liteit hoge aandacht worden gegeven. Ook de verkeersveiligheid op de Venrayse wegen en de regio moet worden verbeterd, want er val len nog teveel slachtoffers. RACISME In zyn Arnhemse tyd en later ook in Rheden werd hy gekonfron- tecrd met de vreemdelingenproble matiek en als men dan ook nog de beelden op de televisie ziet van de vreemdelingehaat in Duitsland, dan hou je je hart vast dat zoiets niet naar ons land en met name naar de regio Noord-Limburg zal overwaaien. 'Als het hier zo zou zijn dan zal ik niet schromen om de meest harde maatregelen met de grootste prioriteit aan te pakken. Ik blyf weigeren toe te zien als dat an tisemitisme en racisme de kop zal opsteken'. Of de bestaande wetge ving voldoende is om daar hard handig tegen te kunnen optreden is een andere vraag. Als waarne men korpschef in Rheden werd hy gekonfronteerd met de problemen rond de 'zwarte weduWe'. de wedu we van de NSB-leider Rost van 'Ibn- ningen, als die bezoek kreeg van Duitse neo-nazi's. Deze dame be zoekt ook regelmatig, al dan niet vergezeld van haar volgelingen, het Duits kerkhof in Ysselsteyn, waar haar broer begraven ligt SPORTMAN' Een ander facet van de nieuwe distriktschef is atletiek. Hy is on dermeer ex-kampioen kogelstoten en discuswerpen. Jarenlang be hoorde hy tot de Nederlandse top in deze takken van sport. 'Alle jeugdrekords hebben op myn naam gestaan', vertelt hy niet zon der trots. Ook binnen de poli- tiesport stond Hermans bovenaan. Liefst 24 keer Nederlands politie kampioen. Ook nu is de konditie nog goed. al is de laatste tyd weinig aan sport gedaan. 'Ik sta te popelen om daar weer aan te beginnen en het zal niet verwonderiyk zyn als ik straks mee ga doen aan wedstry- den. Gezien myn leeltyd (dan 40) wel by de veteranen'. In Venray liggen zeker mogeiyk- heden en de toekomst zal uitwyzen of dat zal lukken. Dezelfde toekomst zal ook uitwyzen of de nieuwe dis triktschef zyn verwachtingen zal kunnen waarmaken. In ieder geval zal hy met voortvarendheid aan die klus beginnen en zal. als de gele genheid zich voordoet zeker gesprekken aangaan om oplossing van welke problematiek dan ook. want de mens zal altyd centraal staan. Wanneer de ofTIciële opheffing van het korps Gemeentepolitie Vfen- ray zal plaatsvinden is nog niet te zeggen. Formeel moet in ieder geval de regiopolitie ingaan op 1 januari 1994 maar de verwachtingen zyn dat de overgang van de gemeente politie en de rykspolitie in distrikt Limburg Noord in het distrikt Ven ray reeds eerder een feit zal zyn. Trilplaat ontvreemd Tussen woensdag 6 en maandag 11 januari werd vanaf een afgeslo ten terrein aan de Metaalweg een trilplaat ter waarde van ƒ18.000.- ontvreemd. Weer parkeerbonnen uitgereikt Zaterdag deelde de politie weer 25 parkeerbonnen uit aan personen auto's die aan de Kempweg gepar keerd stonden. Reeds eerder werden waarschuwingen uitge reikt, maar omdat die geen effekt hadden, is de politie overgegaan tot het uitdelen van bonnen. Ook kregen twaalf autobestuur ders zaterdag een proces-verbaal omdat ze de in ry verboden in het centrum hadden genegeerd. Geen geld voor aanleg fietspad. Wegens het aanvaarden van de funktie Hoofd Personeel en Orga nisatie bij de Regionale Politie Limburg-Noord was er afgelopen woensdag in de burgerzaal van de gemeente een afscheidsbijeen komst georganiseerd voor de heer George Den Teuling, commissaris en korpschef van de gemeentepo litie Venray. Het was tevens een voorteken van het afscheid van de zelfstandigheid van de gemeente politie Venray die binnenkort zal opgaan in de regionale politie. Voor korpsbeheerder burge meester Waals was dat aanleiding om aan het afscheid een byzonder karakter te geven. De korpsbeheer der memoreerde de ruim vier jaar dat commissaris Den Teuling de hoogste chef was van de Venrayse politie, die de opdracht tevens had meegekregen by zijn benoeming om de vastgeroeste politie-organisa- tie nieuw leven in'te blazen. Extra geld kon niet ter beschikking wor den gesteld maar wel lukte het het korps te reaktiveren door koersen te verleggen. Er kwam een betere organisatie, deskundig, energiek en planmatig, en Den Teuling bewees konflikten niet uit de weg te willen gaan. Maar weer tekenden zich de zorgen aan want in het kader van de aan de po litie opgelegde bezuinigingen moesten er formatieplaatsten wor den ingeleverd. Wilde de Venrayse politie aan de burgers de optimale dienstverlening garanderen, dan zouden de prioriteiten moeten wor den verlegd. Omdat Den Teuling in zijn vorige standplaats de automati sering had doorgevoerd, kon hy die automatisering ook in Venray door zetten. Kostendekkend handelen zou ook moeten door samenwerking te zoeken en Den Teuling zocht die sa menwerking met de rykspolitie in Horst In die samenwerking zou Horst verdwijnen en dankzy de oplaaiende oude rivaliteit tussen Horst en Venray ging dat niet door. Kort daarna diende zich de vor ming van de regionale politie aan en commissaris Den Tsuling zag dat als de juiste oplossing. Het laat ste half jaar heeft Den Teuling al zyn energie gestoken om de samen werking te krijgen, die op kleinere schaal niet was gelukt. Als tastbaar aandenken aan zyn Venrayse tyd kon de korpsbeheeri der de gebruikelyke zilveren dasspeld aanbieden. Officier van Justitie mr. Laumen stelde in zyn toespraak overduide- lyk dat hij sprak op persoonlyke ti tel en niet namens het Openbaar Ministerie, want hij wilde zijn per soonlyke visie kwijt op de overgang van de ry'ks- en gemeentepolitie in de regionale politie. Bij de verde ling van de politiemensen binnen het nieuwe regiokorps worden z.i. teveel mensen ingedeeld voor sur- veillancewerk en te weinig voor re cherchewerkzaamheden. In het onlangs goedgekeurde in richtingsplan voor de regiopolitie is 42% van alle politiemensen binnen het distrikt bij de surveillance dienst ingedeeld, terwyl voor het eigenlyke recherchewerk voor het distrikt Venray maar zes mensen zijn ingedeeld. Volgens Laumen hebben enque- tes aangetoond dat 70% van de Ne derlandse bevolking vindt dat voorrang moet worden gegeven aan de bestrijding van geweldsmisdrij ven, drugshandel, inbraak en mi- lieudelikten, terwijl maar 55% van de bevolking vindt dat er te weinig agenten op straat zyn. Voor de hui dige verdeling is bewust gekozen om de inwoners een beter gevoel van veiligheid te geven. 'Maar dat gevoel kan snel omslaan als er niets wordt gedaan aan de faktoren die de veiligheid werkelyk bevorderen. Justitie moet er alles aan doen' vol gens mr. Laumen 'om de zware jon gens te kunnen opsporen en aanpakken. Als 42% van de politie- kapaciteit wordt ingezet om te ga randeren dat de politie binnen een kwartier ter plaatse is, terwijl er slechts zes mensen als het ware uit een doosje kunnen worden getrok ken, dan heb ik daar mijn twijfels over of dat bewaarheid kan worden. Maar het is kortzichtig om te den ken dat wy door kunnen gaan als in het verleden'. WERKVLOER Adjudant Sjef Janssen, de rech terhand van de korpschef was er- Van overtuigd dat hy de scheidende korpschef nog wel op de 'werk vloer' zou tegenkomen, zoals met de invulling van de personele bezet ting van het distrikt Venray. Den Teuling was van het begin af een druk baasje geweest die wel wist hoe de oplossing moest worden ge vonden en die geen probleem uit de weg ging 'en dat waren er in die vier jaar toch voldoende', aldus de waar nemend korpschef. Hy sprak de dank namens alle korpsleden, voor wat Den Teuling gedaan had maar ook voor wat hy nog zal mogen doen. Hy verzekerde dat Den Teuling de komende maan den verzekerd kon zyn van de me dewerking vanuit Venray. ANDERS DAN VERWACHT 'Veel moeite heb ik met byeen- komsten als deze. Myn komst van uit Landgraaf is anders verlopen dan ik toen had verwacht Immers van die idealen van toen is eigenlyk niets overgebleven' meende Den Teuling in een dankwoord. 'Al ga ik naar de regio Noord, ik blyf in het distrikt waar Venray toe behoort'. 'Ik ben bly dat ik de Venrayse po litie heb mogen begeleiden naar de regiopolitie. Het Venrayse korps was als eerste korps klaar om die overstap aan te gaan. Natuurlyk zyn er twyfels en onzekerheden binnen het Venrayse korps omtrent 1 de toekomst en de plaats waar de nieuwe fase gaat beginnen. De klus is echter nog niet afgerond'. Hy had waardering aan het adres van alle korpsleden. 'De bereidheid was hoog om de inzet 24-uurs politie zorg te garanderen. Ik verklaar met plezier in Venray te hebben ge werkt en wens de korpsleden alle sukses voor de toekomst in de hoop al de verwachtingen te kunnen waarmaken'. Na het dankwoord kregen de ge nodigden de gelegenheid persoon lijk afscheid te nemen van de heeer Den Teuling die vergezeld was van zyn echtgenote en kinderen. Oproep voor getuigen De politie vraagt dringend getui gen van het volgende verkeersonge val zich te melden: Donderdagmorgen omstreeks 08.25 uur vond op de Stationsweg ter hoogte van de Fluitekruid een botsing plaats tussen een bromfiet ser en een fietsster; een dame uit Oostrum die komende vanuit Oos trum over de fietsstrook van de Sta tionsweg reed. De dame werd by de botsing behoorlijk gewond en moest zich onder medische behan deling stellen. Haar jas en fiets wer den beschadigd. De botsing vond plaats doordat de onbekend gebleven bromfietser de vrouw op de Stationsweg inhaalde en vervolgens voor haar langs reed. Haar voorwiel werd geraakt waar door zij ten val kwam. De bromfiet ser bekommerde zich niet om het slachtoffer en reed met grote snel heid het Fluitekruid op. Op dinsdag 12 januari jl. is vry onverwachts Piet Philipsen overle den. Vorige week kondigden wy in onze krant nog aan dat Piet Philip sen aan het eind van dit voetbalsei zoen zou stoppen als leider van SV Venray, om zo meer van zijn andere hobby, de duivensport, te genieten. Het mocht niet zo zyn. De naam Piet Philipsen zal altyd aan SV Venray verbonden zyn. Twintig jaar, vanaf de oprichting van SV Venray tot en met 1965, voetbalde hy in het eerste elftal van de Venrayse voetbalclub. Zelfs aan biedingen van PSV en VW (welis waar met de hulp van de broeders van St. Servatius) legde hy naast zich neer. Vele jaren was hy stop- perspil, in het jubileumboek van SV Venray omschreven als een spil zonder pardon. In 1965, op 37- jarige leeftyd, stopte hy met voet ballen. Hy had toen vanwege bles sures de halve kompetitie moeten missen. Het behandelen van die blessures met spuiten, om toch maar te kunnen voetballen, maakte uiteindelyk een einde aan de lange voetbalkarriere van Piet Philipsen. Als afscheidscadeau ontving hy toen een horloge met inscriptie 'S.W. 1945-1965'. Tbch bleef ook daarna de naam Piet Philipsen verbonden aan SV Venray. Dit mede door zyn zoons, waarvan er twee eveneens jaren in het standaardelftal van SV Venray voetbalden. In de jaren 1971 t/m 1973 was Piet Philipsen enkele ma len interim-trainer van SV Venray. In het seizoen 1983-1984 werd Piet Philipsen leider van SV Venray 1 en mocht hy het kampioenschap in de hoofdklasse C meemaken evenals het winnen van de Amateur KNVB beker. Piet Philipsen, hier met Noud Jans sen. op zijn vertrouwde plek naast de dugout Wieldoppen ontvreemd Er werd aangifte gedaan van diefstal van vier wieldoppen van een aan de Bazuinstraat geparkeer de personenauto van een inwoner van Venray. Met zyn 65e veijaardag in zicht, gaf hy vorige week te kennen om zyn leiderschap bij SV Venray neer te leggen. Een hartaanval maakte echter een abrupt einde aan zyn le ven. A.s. vrydag zal hy, na een uit vaartdienst om 10.30 uur in de Paterskerk, op de begraafplaats Boschhuizen begraven worden. Mo ge hy rusten in vrede. Gemeentesekretaris De Bever zal onderzoeksbureau Tw(jnstra en Gudde terzijde staan by haar werk zaamheden rond het debacle van zwembad De Sprank. Dat maakte wethouder Driessen van sj>ortza- ken bekend ty'dens de begrotings behandeling in deze commissie. Het college komt daarmee tegemoet aan de wens van de Venrayse poli tiek. Die wilde niet dat ambtenaren of bestuurders die by de bouw be trokken waren ook adviezen zou den geven aan de onderzoekers. Verder maakte de wethouder van de gelegenheid gebruik om nog eens omstandig uit te leggen wat de opdracht van het gemeentebestuur is aan het bureau en het verschil te verklaren tussen een 'konklusie' en een 'waardeoordeel'. De fraktie Vkn de Vorle had zich in haar alge mene beschouwingen verbaasd over de inhoud van de opdracht aan Twynstra en Gudde. De fraktie is van mening dat mensen die fouten hebben gemaakt ter verantwoor ding geroepen moeten worden. \hn de Vbrle miste dat aspekt in de on derzoeksopdracht. De kans dat in de wyk Landweert de gymzaal uitgebouwd zal kunnen worden tot een sporthal is klein. Dat valt af te leiden uit de opmer kingen van wethouder Driessen van sportzaken. "Zelfs een kleine wyksporthal in Landweert is niet kostendekkend te exploiteren', deelde de wethouder vorige week de commissieleden mee. Tbpambtenaar Wydeven voeg de er aan toe dat in deze begroting geen extra geld voor de bouw van een sporthal is opgenomen. Wil de Wethouder Driessen legde uit dat Twynstra en Gudde de feiten objek- tief moet weergeven, de oorzaken van het mislukken moet blootleg gen en eventuele inschattingsfou ten aan het licht brengen. Het bureau moet ook de rol van de drie participanten in het zwembadpro- jekt, de gemeente Venray, Sport fondsen Nederland en projektont- wikkelaar Hevo, duidelijk maken. De gemeenteraad moet uiteindelyk over het rapport van het onder zoeksbureau oordelen. GIDDETJES Driessen maakte van de gelegen heid gebruik om een sneer uit te delen naar de pers. 'Ik konstateer dat er de laatste tyd steeds meer kleine Twynstra en Gudde^jes aan t opstaan zyn, die er meer van we ten dan wy', aldus Driessen. De wet houder noemde in dit verband de jaariykse 'Nieuwjaerswensch' in dit blad. waarin ook het zwembad wordt aangehaald. politiek persé een sporthal, dan zal er elders beknibbeld moeten wor den. Nog dit kwartaal krygt de raad het voorstel van het college over de bouw op tafel. De plaats van de gymzaal is in middels ook definitief. De rail wordt gebouwd op het braakliggen de stuk naast het wykcentrum. 'n abonnement waard slaapkamer buitenkansjes nu met liefst 20 - 50% korting stijl kwaliteit voor de nachtelijke helft van je leven slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer. 08855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5