'Acteren is 'n iieel persoonlijk vak' Verkopen 'Keizersveld' vallen tegen Cultuurbeleidsplan in aantocht Venray pakt werving bedrijven niet op eigen houtje aan Venrayse actrice speelt in 'Zaterdagavondcafé' Pinda in beschouwing Teveel nota's PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 7 januari - Pagina 7 en omdat de Vlaamse academie een 'degelyke' school is, met veel vak ken, was Anne-Mieke van alle markten thuis. Ilaar staat van dienst sinds die ty'd vermeldt dan ook heel dive ree projekten. Jeugd toneel, musicals, repertoiretoneel, experimenteel theater, televisie en sinds kort zelfs nasynchronisatie by tekenfilms. Twee seizoenen geleden stond ze in 'Harold en Maude', samen met onder meer Mary Dresselhuys. De ze vooretelling was destyds ook in de Venrayse schouwburg te zien. Ze speelde in 'Don Quichote', 'De meta morfose' van Kafka en vertolkte de vrouwelijke hoofdrol in 'De dans- marathon', by het grote publiek be ter bekend als film onder de titel 'They shoot horses, don't they?'. Bo vendien zat Anne-Mieke in de eer ste cast van de musical 'West Side Story', met sukses gespeeld door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen. Alleen de klassieke drama's ont breken nog, maar verder een heel behoorlijke lyst Daaraan voegde ze dus de genoemde tv-produkties toe en is ze te horen als 'Babs het ko nijntje' in de tekenfilmserie 'Tiny Tbons'. In datzelfde genre gaf ze haar stem aan de aangenomen dochter van 'Darkwing Duck' in de gelijknamige tekenfilm. Johnny Kraaykamp jr. is in die film haar vader. MENSEN RAKEN Anne-Mieke Ruyten kan dus ver gelijken en dat valt by haar ten gunste van het theater uit. Zoals zo veel acteurs en actrices noemt ook zy het kontakt met het publiek dat iets toevoegt aan een theatervoor stelling. Ook al heb je het stuk we ken gerepeteerd en God-weet-hoe- vaak gespeeld dan nog. 'Elke zaal is écht andere', bezweert Anne-Mieke. 'Je hebt niet alleen een dialoog met je medespelers, maar ook met het publiek. Het mooiste is toch als je een reaktie krijgt van de mensen. Als je mensen weet te raken, of ze nou lachen of een traantje laten. Kun je het publiek dan ook nog een klein stukje van een boodschap meegeven, dan heb ik een topavond gehad. Zoiets had ik by 'De dansma- rathon', vervolgt ze. 'Een stuk met een boodschap, het publiek kon toch lachen en ik mocht nog een liet\je zingen ook'. Maar zelfs het in de bus zitten van thuis naar het theater vindt Anne-Mieke leuk. AKTUEEL Dan is werken voor televisie een heel andere ervaring. De opnames worden in een aantal weken of maanden voor meerdere afleverin gen of soms voor de hele serie ge maakt. Meestal gewoon overdag, in de studio. Vergeleken met theater voor een acteur een geregeld leven tje. Tegen de tyd dat de serie wordt uitgezonden zijn de spelers allang weer met andere dingen bezig. Anne-Mieke had zoiets by 'Spijker- hoek'. "Iben ik de afleveringen zag kon ik me van de opnamen al niet veel meer herinneren', vertelt ze. Het programma waaraan ze nu met veel plezier meewerkt is daar entegen weer heel anders. 'Zater dagavondcafé', de naam zegt het al, speelt zich af in een café, waar gasten en personeel praten over (al ledaagse) aktualiteiten en waar ze natuurly k ook zelf hun problemen hebben. Het laatste is lang tevoren bedacht, de rest is zo aktueel moge lijk. Snel werken dus. Anne-Mieke Ruyten: 'We krijgen pas op woens dag de teksten. Die kun je dan door nemen en de aflevering wordt zaterdagochtend pas opgenomen. Dat betekent dat er die ochtend nog regelmatig teksten worden aange past De krant die we 's avonds in de uitzending zitten te lezen is van de zelfde dag. Dat maakt 'Zaterdag avondcafé' zo leuk om te doen'. CIRCUS MOK Anne-Mieke is een dochter van de Venrayse oud-tandarts Jan. Haar va der was jarenlang cultureel en car navalesk gangmaker in Venray. Haar eerste stappen op het toneel deed de actrice dan ook samen met pa in Circus Mök. Als hondje van de straatveger, gehuld in een haze* pak... Haar grote passie was echter ballet. 'Ik wilde balletdanseres wor den en heb ook de vooropleiding van de Dansaeademie in Arnhem gedaan'. Een prima ballerina is Anne- Mieke nooit geworden vanwege een knieblessure. Na een paar jaar HBO- Jongerenwerk, waarin ze zich niet echt gelukkig voelde, werd het de toneelacademie in Maastricht Maar ook daar voelde de Noordlimburgse zich niet op haar gemak. Nu zegt ze: 'Maastricht is een prima school hoor, maar ik had moeite met de mentaliteit. Er zaten veel Hollandse meiden op en daar keek ik erg te genop. Achteraf was ik er destyds misschien nog niet aan toe', vertelt ze in een Venrayse koffieshop. Een jaar later probeerde ze het in Ant werpen en daar ging het stukken THUIS Inmiddels is Anne-Mieke b(jna zelf een 'Hollandse' meid geworden. Ze woont al sinds haar afstuderen in Amsterdam, met af en toe een uitstapje naar Antwerpen als ze in een Belgische produktie staat. Re gelmatig komt ze echter nog in Ven ray, om te zien hoe het daar alle maal weer veranderd. En om te genieten van alledaagse dingen als een tuin. het praatje by de bakker of een beetje stilte. Want stil is het in Amsterdam nooit 'Het is een beetje "te", vindt Anne-Mieke. 'En je blyfl toch al t(jd een bee^e Ven ray- naar', meent ze. Dit jaar wil ze zelfs in het 'dörp ien de Piel' carnaval vieren.... terdag weer op de vaderlandse buis. Anne-Mieke vindt theater en televisie allebei leuk om te doen. Toch blijft theater haar voorkeur houden. Het woord sleur komt in haar woordenboek van het werkend le ven niet voor. Sinds ze de opleiding in Antwerpen voltooide is ze voort durend fulltime als actrice aan het werk geweest. Toen ze aan de oplei ding begon had ze geen vastomlijn de voorkeuren binnen het toneel Gemeente desondanks tevreden over grondbedrijf De verkopen van grond op bedry- venterrein 'Keizersveld' vallen te gen. Vorig jaar werd slechts voor 18.000 gulden grond verkocht. De grond op de andere industrieterrei nen en voor de woningbouw gaat gemakkelijker van de hand. In to taal heeft het grondbedryf voor 9,6 miljoen gulden verkocht, meer dan het dubbele dan het zich tot taak had gesteld. Verantwoordelyk voor dit positieve resultaat is de verkoop van bouwgrond voor woningen. Vernachtte de gemeente voor 2,8 miljoen gulden aan bouwgrond te sly ten, het werden er uiteindelijk liefst 7,9 miljoen. Ook op de kerk dorpen scoorde het grondbedrijf beter dan gepland: 5 ton tegenover de gestelde 3. In Venray-centrum werd het leeuwedeel uiteraard ver kocht in Landweert, terwijl het uit breidingsplan Oostrum-Zuid voor het grootste deel van de grondver- kopen op de kerkdorpen verant woordelyk was. Met industriegrond blijft het moéilyker. Het paradepaarcye van de Venrayse bedrijventerreinen, Keizersveld, beantwoordt niet aan de verwachtingen. Berichten over belangstelling en opties waren er wel, maar het kwam vorig jaar slechts tot weinig verkopen. 'Wordt Keizersveld het begin van nieuwe ellende binnen het grondbedrijf?', vroeg de WD zich daarom in haar algemene beschouwingen af. De li beralen koppelden daaraan het voorstel om makelaars en projekt- ontwikkelaars in te schakelen om Keizersveld aan de man te brengen. Wethouder Kersten stond niet te trappelen van ongeduld om aan die wens tegemoet te komen. 'Er lopen voorzichtige gesprekken met pro- jektontwikkelaars. In maart of april komen we weer bij elkaar. De ge meente wil alleen met hen in zee gaan als ze ook een stukje risico willen dragen', aldus Kersten in de commissie ruimtelijke ordening, waar een deel van de begroting aan de orde kwam. Kersten zegde wel toe dat de gemeente zich gaat bezin nen op de acquisitie voor de bedrij venterreinen. Er komt een beleids stuk over de aanpak van de promo tie en acquisitie van de gemeente. Wethouder en ambtenaren zyn echter niet pessimistisch over de verkochte industriegronden. Het resultaat van Keizersveld wordt zwaar beïnvloed door het terugko pen van de optie van Nelipak, hoe wel een deel van die grond inmid dels tegen een hogere pry's weer is verkocht. Bovendien moet nog ruim 8 ton binnenkomen die eigen lijk by vorig jaar horen. Ook lopen onderhandelingen met bedrijven die vorig jaar belangstelling toon den nog steeds door. Voor de rest zet de gemeente hun geld op de rijksweg 73. Als die klaar is, en ge- lijkty dig Smakterheide is opge knapt worden beide terreinen een stuk aantrekkelyker. Ook burgemeester Waals wees ty- dens de commissievergadering voor economische zaken op de te rugverkoop van Nelipak en het be lang van de A773. Hij voegde daarbij aan toe dat de economie dusdanig is dat veel bedrijven wachten met investeringen. 'De kandidaten voor Venrayse industriegrond bestaan voor 75% uit 'eigen' Venrayse be- dryven en 25% uit bedry ven van el ders. Met name is er onder de Venrayse bedry ven veel aarzelin gen terwijl het moeite kost om be drijven van buitenaf naar Venray te trekken'. De komst van de R73 speelt een be langrijke rol bij de invulling van Venray's industrieterreinen. Met name Keizersveld ligt er nog 'leeg' bij. De fraktie Samenwerking Venray let niet alleen op Venrays cultureel erfgoed, maar heeft ook korrekt Ne derlands hoog in het vaandel staan. Allerlei uit het Engels of Ameri kaans afkomstige woorden zyn de Samenwerkere dan ook vreemd. In dien nodig worden ze met gevoel voor humor in de landstaal vertaald. Een voorbeeld daarvan in de alge mene beschouwingen van de frak tie. Een bezuiniging van 2500 gulden op het onderhoud van tore nuurwerken in de gemeente zou de gemiddelde Nederlander met een béétje gevoel voor trendy taalge bruik 'peanuts' noemen. Zo niet Sa menwerking. Een dergelyke futili teit noemt de fraktie in goed Nederlands 'een pinda'. Pinda of peanut. Samenwerking slaagde er niet in die bezuiniging ongedaan te maken. Overigens is de Nederland se benaming voor pinda 'aardnoot'... In de algemene beschouwingen van sommige frakties klinkt een zacht geweeklaag door over het aan tal nota's, rapporten, plannen en notities dat door ambtenaren en ex terne bureaus worden geprodu ceerd. 'Het is vrywel onmogelyk om de grote lyn te zien zonder een goed overzicht en kontrole op wat er met die nota's allemaal gebeurt', schrijft de fraktie Samenwerking in haar algemene beschouwingen. De WD meent dat alles in de Ven rayse politiek nu wel is vastgelegd in één of andere nota. Het wordt nu tijd om wat meer te doen. 'Garen van de klos', aldus een citaat uit het stuk van de liberalen. uw weekblad 'Geslaagd', 'Leuk', 'Druk', 'Ge zellig'. Zo nuiar enkele kreten van mensen die de Süvesterpar- ty in de schouwburg hadden be zocht tijdens de jaarwisseling. En druk was het Al voor m id dernacht waren er al zo'n 600 mensen binnen waarna de zaal verder volstroomde en het feest was tot de klok van zes uur. Toen konden ook de mensen van het orkest Design, en van de organisatie 'moe maar vol daan' zoals zij zelf zegden, naar huis gaan. De organisatie is vooral blij met hel soepele ver loop van de Süvesterparty. 'We zijn blij dat er geen ongeregeld heden zijn gebeurd. Er is hele maal yiiets geweest Daarom is het niet uitgesloten dat we vol gend jaar opnieuw een Süves terparty organiseren. Als het aan ons en aan de schouwburg- direktie. en -medewerkers ligt wel', aldus Jack Michiels, een van de organisatoren. Wat hem ook tevreden stemde was de sa menstelling van de party-bezoe kers. 'Er waren jongeren van 18 jaar, maar ook jongere ouderen van rond de vijftig. Dat geeft ivel aan dat er een brede behoefte bestaat'. De opbrengst van de party is voor de Invaliden Sportvereni ging Venray. Over enkele weken zal het duidelijk zijn hoeveel dit opgeleverd heeft, waarna een spoedige overhandiging van het bedrag zal plaatsvinden in het artiestencafé van de schouw burg. Bestelbus over voet Een 22-jarige bezoeker van de jongerensoos in Ysselsteyn kreeg zaterdagavond omstreeks 22.15 uur een wiel van een bestelbus, bestuurd door een 34-jarige inwo ner van Amsterdam, over zyn voet toen deze wegreed. De man. een in woner van Oostrum. werd per am bulance naar het ziekenhuis vervoerd, maar by het onderzoek bleek dat er niets gebroken was. Met een mes gestoken Tydens de jaarwisseling is een 19-jarige jongeman uit Venray van uit zyn ouderlijke woning per am bulance naar het ziekenhuis ver voerd voor de behandeling van een steekwond, enkele uren daarvoor opgelopen in een discotheek in Leunen. Omstreeks 01.45 uur ontstonden daar op de dansvloer wat proble men tussen twee groepjes jonge ren, waarby zich ook het slacht offer bevond. Het slachtoffer bemiddelde om een vechtpartij te voorkomen en wilde, zoals men dat van hem gewend was, de zaak sus sen. Tydens die gesprekken kreeg hy plotseling een stomp in zyn lin kerzij. Hy voelde wel wat pyn maar schonk daar verder geen aandacht aan. De ruzie was mede door zijn optreden snel beëindigd. De zaak werd ook door het bedie nend personeel als afgehandeld be schouwd, want alles ging weer gewoon zijn gang. De 19-jarige kreeg echter steeds meer pyn en hy besloot met zyn vriendin naar huis te gaan. Thuis ontdekte hy dat hy in zijn linkerzy een snijwond had opgelopen. Ily werd direkt naar het ziekenhuis overgebracht waar operatief moest worden ingegrepen. Het slachtoffer verkeert niet in levensgevaar. De politie is gestart met het on derzoek en hoopt middels getuigen de dader van de fatale steek te kun nen achterhalen. Winkeldiefstal Een 36-jarige inwoner van Gel drop werd in een supermarkt aan het Henseniusplein betrapt toen hy voor een bedrag van ƒ26,10 aan le vensmiddelen wilde meenemen zonder te betalen. Hy werd aan de politie overgeleverd die proces verbaal opmaakte. Ook het cultuurbeleid van de ge meente Venray wordt binnen af zienbare tijd in een plan vervat. De stichting Kunst en Cultuur Lim burg (KCL) gaat in opdracht van het college een cultuurbeleidsplan op stellen. Daarin moet beschreven worden wat er is aan verenigingen en instellingen in de gemeente ak- tief is, waar het schort en wat de ge meente er aan kan doen. Het plan gaat 21.000 gulden kosten. Uitgangspunt van het cultuurbe leidsplan is het coalitieprogramma van CDA en PvdA voor de periode '90-'94. Tweede gegeven is dat er te gen de achtergrond van de huidige situatie - de prioriteiten van Buck en de nood van artikel 12 - geen ex tra middelen vry komen voor cul tuur. In het plan worden wel prioriteiten opgesomd, maar de uit voering ervan is dus geen extra geld. Wethouder Driessen noemde dat in de vergadering van de com missie cultuur 'een zuur bericht'. maar de realiteit is dat het college voorrang geeft aan de zogenaamde batengenererende aktiviteiten. Dat wil zeggen investeringen die zich zelf weer terugverdienen. Cultuur hoort zoals bekend niet by. De wethouder schatte dat pas over een jaar of drie vier Venray weer zover is dat ook het culturele leven weer kan aanschuiven by de ruif. Tégen die tyd wil de wethou der de prioriteiten op een rytje hebben staan. Bovendien kunnen naar aanleiding van de bevindin gen van KCL natuurlyk wel tekort komingen binnen het bestaande budget worden verbeterd. Het ge vaar dat tegen de tijd dat cultuur in Venray weer geld mag kosten het beleidsplan verouderd is, vond Driessen niet opwegen tegen de voordelen van de inventarisatie. SPONSORING De stichting Kunst en Cultuur Limburg heeft opdracht van de ge meente om een elftal sektoren van De acquisitie-inspanningen om bedryven naar Venray te krygen, zal de gemeente niet op eigen hout je aan gaan pakken. Dat liet burge meester Waals afgelopen dinsdag weten. 'De werving van bedryven kan men onderverdelen in drie groepen: regionale bedryven, natio nale bedryven en internationale bedryven'. De werving van regiona le bedryven noemde de burge meester een gevoelige zaak die de goede relatie aantast tussen de regiogemeentes. 'Als we aktief gaan acquireren in de buurgemeentes dan halen we ons Bosnische kon- flikten in huis' stelde de burge meester enigszins zwart-wit 'Wel zullen we ons positief wegzetten in deze gemeentes. De markt bepaalt dan of bedryven wel of niet naar Venray willen komen.' Met betrekking tot het werven van nationale of internationale be dryven, werkt de gemeente samen met het LIOF en de CEBIM, die hier in een leidende rol hebben. "Een eigen beleidsnota hiervoor vindt ik te ver gaan' meende de burge meester. Deze instanties sturen de acquisitie en als op momenten aan de gemeente gevraagd wordt om daar op in te springen, dan doen wij dat 'Bovendien hebben wy de specifieke kennis niet in huis'. het culturele leven te bekyken. Daaronder zijn ook de schouwburg en de bibliotheek, waarnaar al on derzoeken en plannen in de maak zyn. Die sektoren hoeft KCL min der nauwkeurig te bekyken, vol gens Driessen. Het bureau hoeft ook niet te ky- ken naar de mogeiykheden van sa menwerking tussen het basis- onderwys en de instituten voor kunstzinnige vorming en naar het bevorderen van kontakten tussen scholen en deze instellingen. Ook sponsoring door het bedryfsleven, jongerencultuur en nieuwe cultuu ruitingen staan niet in de opdracht In het coalitieprogramma '90-'94 staan deze wel genoemd als onder delen van een nota over cultuur. 'n abonnement waard Al sinds 1986, toen ze afstudeerde aan de toneelacademie in Antwer pen, is de Venrayse actrice Anne- Mieke Ruyten aktief in Nederlandse en Vlaamse theaters. In de meest uiteenlopende produkties en thea tervormen. Het laatste jaar is ze ook een vaker terugkerende ver schijning op televisie. Zo ivas de 32-jarige actrice te zien in de series 'Spijkerhoek' en 'Het rijk van Ver hoef en hoort ze bij de vaste cast van 'Zaterdagavondcafé'. In die hoe danigheid is ze ook aanstaande za- beter. 'De scholen zyn vaak heel verschillend, dat hoor je wel van meer acteurs'. Anne-Mieke Ruyten, samen met va der Jan, tijdens luiar eerste toneel ervaringen in Circus Mök.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7