Prijswinnaars winkeliersaktie openbaar uitgeloot iscaal in ziciit iüfltt Gemeente legt geld opzij voor kunststof atletiekbaan PRUIMING Afscheid korpschef gemeentepolitie op allt fotolijs ten 20% ktrting tax-credit; een eerlijke ruil? Hygiëneprojekt Op de Flierefluit Meer archief op microfilm VAN OORSCHOT MODE EN MAAS Donderdag 31 december Pagina 7 maandelijkse rubriet over fiscale aktualiteiten Haag ligt nu een PvdA op tafel om de belasting som te laten verdwijnen en ruilen voor een zogenaamde edit Daardoor zou arbeid van Pr verdienende personen etl oper worden en de werkgele- id worden gestimuleerd, loorwerk is het devies. Ik stel aagtekens by deze maatregel, raagt de lasten? elastingvrye som is diep ver- d in ons belastingstelsel. Be- wordt geheven naar draag- cj Hoe groter de draagkracht hoger de belasting. Die ta- uktuur loopt zoals bekend isief. Meer verdienen bete- leer dan evenredig meer be- betalen. Over de eerste i,-hoeft men geen belasting te De draagkracht laat dat liet toe. Over het meerdere via schijven 38,8%, 50% en alanj scheven. Het betoog is nu dat belastingvrije som iemand en zeer hoog inkomen 60% r 1225,- 'oplevert', dat is ƒ3.135,-. cen id niet een laag inkomen t door deze vrije som ƒ2.027,-. De PvdA wil deze <mt> som nu geheel afschaffen en en een korting verlenen van VO in leen, Jk ƒ2.027,- op zijn te betalen belasting. Een chique woord voor deze kor ting is 'tax-credit'. Dit levert jaar lijks 3,75 miljard gulden op, een astronomisch bedrag. Dat zou ge bruikt moeten worden om de be lasting in de laagste schijf te verminderen. Dit voorstel klinkt fraaier dan het is. Het houdt niets andei's in dan lastenverzwaring voor iedereen die boven modaal verdient en verde ling van dit geld deels naar mirider- verdienenden toe. Hetzelfde zou bereikt worden indien het tarief in schijf II van 50% naar 55% getild zou worden en het tarief in de eer ste schyf van 38,8% naar bijvoor beeld 37%. Die belastingverhoging wordt waarschijnlijk beter door zien en is politiek wellicht slechter te verkopen. Daar komt bij dat de ideologische verklaring van de be lastingvrije som (geen draagkracht) volledig wegvalt by een tax-credit. Tbtale afschaffing is daarna een kwestie van tyd. De alleenverdiener met kinderen zal veelal tussen de zestig en tach tigduizend gulden verdienen. Hij zal er door de maatregel bijna hon derd gulden per maand op achter uit gaan. Dit komt dan by voorbeeld ten goede aan zyn jongere collega, tweeverdiener, die tesamen met zijn partner eenzelfde bedrag ver dient. De alleenverdiener, die toch al zwaarder belast werd, levert door deze maatregel nogmaals in ten op zichte van de tweeverdiener. Ik kan mij voorstellen dat deze zeer grote groep van burgers niet bly is met deze maatregel. Wat politiek ver pakt is als eerlyke en werkschep- pende maatregel pakt praktisch niet goed uit. Immers; niet alleen de topgroep (die 60% betaalt) maar ook de grote middengroep draait integraal op voor de kosten. Ook is het maar zeer de vraag hoeveel banen de maatregel daad werkelijk oplevert Nederland staat al bol van de subsidieregelingen om de werkloosheid terug te dringen. Het sukses is zeer beperkt. Ik hoop dan ook van harte dat de regering deze verdere progressie niet accep- teert. Het zeer grote bedrag dat de invoering oplevert, 3,75 miljard, maakt het voor Den Haag wel aan trekkelijk om vroeg of laat dit in strument te gebruiken. De 3,75 miljard per jaar komen vast niet ge heel terug bij de burger. Als de maatregel er onverhoopt toch mocht komen weet u wie de reke ning betaalt. Laat u door de politiek niet misleiden. Mr. T.C. van Zwieten Rühl/Haegens/van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer. Ven ray en Reuver, tel. 08855 - 76464 Horeca Venray zielig ry, maar by 't lezen van jullie op de georganiseerde Syl- «Jparty, gingen bij ons de ha- ichtop staan. Wij vinden het eweldig initiatief van desbe- fde vriendengroep om voor oot publiek, vooral andere dengroepen', eens wat op ie zetten om een gezellige ou- rsavond te vieren. Dit notabe- behoeve van een goed doel! dit feestvierend Venray door oreca Venray wordt misgunt, uit eigenbelang, vinden wij lit kortzichtig en zieling. ir is al die tijd jullie initiatief st? wensen desbetreffende orga- iren veel sukses met even- vervolg van dit feest in de rast avond wordt 't een knalfeest, lillen zeker van de partij zijn. Een andere vriendengroep Arme horeca enlang werd de jeugd op oude- ivond Venray uitgejaagd. Ein- is er dan een initiatief om de op te vangen en het gewee- van de horeca barst los. f niets ondernemen en vervol een suksesvolle Sylvestervie- veroordelen is niet alleen maar getuigt ook van weinig memersschap. 10 Jongeren hoeven nu ten- voie geen kilometers te rijden en feestavond te kunnen bele- Bovendien waar in Venray zou elders 1200 mensen onder len brengen. lankt initiatiefnemers, be- l schouwburg. geen kaarten voor de Syl- ravond in de schouwburg kunnen bemachtigen kan bij danscentrum Janssen lilt. ettige jaarwisseling F. Wiegman Verbetering leefbaarheid rondom flats Peel en Maas 24 dec. 1992) bewoner van de wijk Veltum ik het een goed idee, dat de ingbouwvereniging, een onder- heeft gedaan naar de wensen de huurders. Dat de wens tot iring van de woonomgeving veiligheids- en leefbaarheid- ekten eruit springt is vrij lo- Verharde en verlichte iudingspaden verhogen het 6getl gheidsgevoel voor de gebruiker, nes' te beter de verlichting is, des te holJ" Ier komt criminaliteit aan het E0 I! woners zien waar gedeald ill, waar de heler zijn waren en verhandelt, maar ook nette burgers wonen, waar geval van nood een beroep doen. Verlichting belicht de in hun doen en laten, in en in slechte dingen! De grote vraag naar verdere ver betering van de aantrekkelijkheid van Veltum is gemakkelijk ver klaarbaar. Bewoners betalen een steeds groter deel van het inkomen voor het wonen en vinden terecht, dat hier een toenemende service en woongenot tegenover moet staan. Het opknappen van de woonom geving maakt in het belevingsge- voel van de bewoners hier deel van uit. Ook de gestegen gemeentelijke belastingen vergroten dit gevoel. Tegelijkertijd ervaren inwoners steeds meer dat de gemeentelijk onderhoudsaktiviteite afnemen. Het verschil tussen het belevmgs- gevoel en de verleende service, in verhouding met de betaalde prijs wordt steeds groter. Verder blijkt duidelyk, dat bewoners een groene overzichtelijke omgeving hoog waarderen. Daarom een pluim voor de WBV, in het streven naar een verbetering van de leefbaarheid in Veltum. Ech ter beperk dit niet alleen tot de flats, maar doe dit ook in de andere woonbuurten in Veltum zodat ook de WBV haar deel bijdraagt aan de sociale vernieuwingen. S: Scholts, Venray TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwing Timmer- en onderhoudsbedrijf J. van de Ligt Wanssum, De Cuyperstraat 37 04784-2184 Openbare telefooncel door vuurwerk opgeblazen Een gedeelte van de wyk Brukske werd dinsdagavond om even over 21.00 uur opgeschrikt door een lui de knal. Onderzoek wees uit dat vandalen met vuurwerk de aan de Bachstraat staande openbare tele fooncel hadden opgeblazen. Ver schillende ruiten werden dusdanig vernield dat op vele meters afstand van de telefooncel glassplinters werden aangetroffen. Ook werden het toestel en de verlichting ver nield. De schade bedraagt vele dui zenden gulden. De telefooncel zal enkele dagen niet kunnen worden gebruikt. Byna 195.000 gulden legt de ge meente alvast opzij voor het aanleg gen van een kunststof atletiekbaan. In principe is de ombouw van de huidige halfverharde baan in 1995 al mogelijk, maar de gemeente wil eerst nader onderzoek laten doen. In dat onderzoek moet ook betrok ken worden in hoeverre het moge lijk is om de baan te privatiseren. Venier moet gekeken worden in hoeverre een budgettair neutrale exploitatie zich verhoudt tot de an dere prioriteiten binnen het ge meentelijk welzijnsbeleid. Tbt de uitkomsten van het onderzoek be kend zijn wordt renovatie van de in 1985 aangelegde atletiekbaan uit gesteld. Een kunststof toplaag is op ter mijn goedkoper dan de huidige gra vel. omdat er nauwelijks onder hort gepleegd hoeft te worden. In aaflchaf is de kunststof baan wel duurder. De atletiekbaan kostte tien jaar geleden ongeveer een kwart miljoen, waarbij de atletiek- verffliging ongeveer 20% via eigen werizaamheid inbracht.. Voor een eennudige kunststof baan, die niet hoef te voldoen aan (internationa le wtdstrydeisen, moet momenteel rukteen half miljoen worden neer- getetl. De Venrayse atletiekvereniging, de Momaamste gebruiker van de baan is wel tevreden met het ge- meefcevoorstel. Op termijn een baandie aan de eisen van de tijd voldet is beter dan geld stoppen in een rerouderde toplaag. Met een nieure kunststof toplaag lean de vereïging voldoen aan de regiona le baoefte met betrekking tot trai- SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY is»04780-12567 - ningen en wedstrijden. Op een halfverharde baan worden tegen woordig nauwelijks nog wedstrij den gehouden. ACHTERSTALLIG De reservering voor de atletiek baan maakt deel uit van het raam- krediet voor achterstallig onderhoud van gemeentelijke ak- kommodaties dat de gemeenteraad in mei 1991 heeft vastgesteld. Van dat geld is twee nxiyoen bestemd voor de renovatie van het gemeen tehuis. Over de bestemming van de rest heeft de gemeenteraad reeds eerder een beslissing genomen. Het laatste restje van 68 duizend gulden wordt besteed aan kleinere repara ties in de gemeente. Onder andere wordt het dak van basisschool Co- ninxhof voor 35 mille gerenoveerd. Van het overblijvende miljoen re serveert de gemeente, behalve voor de atletiekbaan, onder meer drie ton voor het opknappen van de schouwburg en 143.000 gulden voor onderhoud van het Vlakwater en Odapark. De commissie voor on derwijs, jeugd, sport en rekreatie bespreekt liet voorstel in de verga dering van donderdag 7 januari. In onze krant van 17 december konden wij u berichten over het projekt 'hygiëne en gezondheid', die op de basisschool De Flierefluit in de week van 10 januari zal wor den gehouden. Daarin werd mel ding gemaakt van de afsluiting van dat projekt op vrydag 10 januari. Dit moet echter zyn vrydag 15 ja nuari. Vanaf 14.00 uur zyn dan ouders en belangstellenden wel kom op de Flierefluit om deze af sluiting mee te maken. Alle groepen zullen dan voordrachten houden over het thema hygiëne en gezondheid, waarby de gebitsver zorging centraal zal staan. De GGD en de schoolarts zullen die middag ook aanwezigzijn met een informa tiestand. Gestolen auto aangetroffen Aan de Deurneseweg werd een Opel Kadett onbeheerd aangetrof fen. Uit het on dei-zoek bleek dat die auto in Nijmegen is ontvreemd. In de auto werden goederen aangetrof fen waarvan de politie aanneemt dat die van diefstal afkomstig zyn. Een onderzoek wordt OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten - Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST De gemeente Venray gaat oude ar chieven op microfilm overzetten. Omdat stamboomonderzoekers veelvuldig van deze registers ge bruik maken, hebben de oude pa pieren teveel te lyden. Voor de gebruikers van het archief komt er een tweede appararaat voor het le zen van de microfiches. De origine le archiefstukken worden opgebor gen en de gebruikers kunnen in de studiezaal de microfiches bekijken. Het hele projekt gaat 27.000 gulden kosten. Het gaat om delen van de burger lijke stand van Venray uit de perio den 1798-1805 en 1883-1940. Ook op film gezet worden de geboorte-, huwelijks- en overl ij den s registers van Oirlo uit de periode 1798-1800. Oirlo vormde destijds een zelfstan dige gemeente. Inbraken in personenauto's Door vernieling van een ruit van het achterportier van een aan de Merseloseweg geparkeerde perso nenauto van een inwoner, was toe gang verkregen tot die auto. Kennelijk werd de dader in zyn werk gestoord want er wordt niets vermist. Door forcering was toegang ver kregen tot een in een bedrijfsstraat bij de Grotestraat geparkeerde per sonenauto van een inwoner. Uit de auto werd de autoradio ontvreemd. Afgelopen maandagmiddag vond in de foyer van de Venrayse schouwburg de trekking plaats van de stempelaktie die door Het Win kelcentrum Venray was georgani seerd rondom de sinterklaas- en kerstdagen. Het aantal inzendingen was weer enorm en de aktie wordt dan ook als geslaagd beschouwd. 'De mensen waren echt op de stem pels uit' aldus Mia Jansen, vice- voorzitter van Het Winkelcentrum Venray. Tbch zullen de Venrayse winkeliers zich beraden over de ak- ties van het volgend jaar. 'We willen kijken of we wat meer in de zomer kunnen organiseren' laat Mia Jan sen weten. Een aktie rondom Sin terklaas sluit ze echter niet uit. Voor het eerst vond de trekking van de prijzen plaats in het bijzijn van publiek, zodat de mensen zich ook konden overtuigen dat een en ander eerlijk gebeurt. Daarvoor hadden de winkeliers oud-wielren ner Peter Winnen, profvoetballer Edward Linskens en burgemeester Waals weten te strikken. Zy doken in de grote berg met kaartjes, waar en passant ook nog een pakkelje kerstkaarten uit tevoorschijn kwam, die waarschijnlijk in de bus op het postkantoor zijn gedepo neerd. Die kaarten zullen nu, met enige vertraging; alsnog hun be stemming krijgen. Uit de grote berg trokken de 'Ven rayse prominenten' de volgende prijswinnaars: Fam. Van Rensch, Castelostraat 6 Casten ray, fam. Lenssen, Horsterweg 42 Grubben- vorst, fam. Jansen, Groenenweg 26 Heide, fam. Schuiting, Op de Stal- berg 12 Wellerlooi, fam. Sangers, Alexanderhof 6, Venray, fam. Van Osch, Akkerweg 6 Venray, fam. Janssen, Merseloseweg 66 Venray, fam. Scholtz, Eikenlaan 21 Venray, fam. Achten. Gertrudisstraat 9 Oir lo, fam. Claassens, Tinnegieter straat 5 Venray, Fam. Ruwer, Merseloseweg 134 Venray, fam. Van Rijswijck. Ara. van Gelrestraat 21 Vierlingsbeek, fam. Jacobs, Vicari- weg 76 Leunen, fam. Borghs, Ursu- lastraat 18 Venray, fam. Van Zwol. Trynesstraat 15 Leunen, fam. Stof fels, Maasheseweg 85 Venray, fam. Bonants, Deurneseweg 24 Venray, fam. Jansen, Melchiorhof 14 Ven ray, mevr. Coopmans, Wanssumse- weg 17 Oostrum. mevr. Koster. Burgemeester Waals. Ëdward Lins- kens en Peter Winnen tijdetis de prijsuitreiking van de Sinter-8 klaas/Kerstaktie van de Venrayse winkeliers. M Overloonseweg 63A Venray, mevr. Hendriks, De Gouden Leeuw 176 Venray, lam. Verheyen, Bershof 15 Leunen, fam. V.d., Homberg. Kamp straat 12 Lomm, fam. Leurs. 't Lie- nen 9 Venray, mevr. Voesten, De Hoge Beek 21 Venray. fam. Swin- kels. Langstraat 20 Blitterswijck. mevr. V.d. Meulen. Hagel weg 8 Ven ray, fam. Jansen, Bevrydingsweg 8 Venray, fam. Van Bladeren, Kuluuts- heuvel 70 Overloon. De prijswinnaars werden tijdens de uitreiking direkt gebeld, zodat de eersten nog tydens de verloting hun prijs op kwamen halen. Inmid dels zijn bijna alle prijswinnaars op de hoogte gebracht van het feit dat zij een rijwiel op kunnen komen halen. Frapant was het feit dat burge meester Waals het gemeenteraads lid mevr. Koster als prijswinnaar uit de berg haalde. Vorig jaar ge beurde dat ook al, tydens de kunstexpositie van de Kunstkring Amber in het gemeentehuis. Uit 700 inzendingen wist de burge meester ook toen mevr. Koster als prijswinnares uit te loten. Tijdens een speciale bijeenkomst in de burgerzaal van het gemeente huis zal woensdag 6 januari a.s. offi cieel afscheid worden genomen van de commissaris korpschef van de gemeentepolitie Venray de heer Ge orge Den Teuling. Dat afscheid houdt verband met de op 1 januari ingegane funktie hoofd Personeel en Organisatie bij de Regionale Poli tie Limburg Noord. De afscheidsbijeenkomst begint om 15.00 uur en tydens die bijeen komst zullen verschillende spre kers de scheidende koxpschef toe spreken. Burgemeester Waals, de hoogste chef van de commissaris, zal als eerste het woord voeren, waarna mr. Laumen, officier van Justitie en de heer Zuketto, plaats vervangend regionaal korpschef, het woord zullen voeren. Daarna krijgt adjudant Sjef Janssen, waar nemend korpschef van onze politie. Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. de gelegenheid in te gaan op dit af scheid. Als laatste krijgt de heer Den Tfeu- ling de gelegenheid de verschillen de sprekers te antwoorden, waarna gelegenheid zal zijn afscheid te ne men van zowel de scheidende korpschef als zijn echtgenote. TERUGBLIK Wij hadden bij de benoeming in 1989 een gesprek met de opvolger van commissaris G. de Bruin, die vanaf de oprichting van het korps Gemeentepolitie in 1970, gestalte had gegeven aan het korps. Wy ver namen toen dat de heer Den Teu ling een politieman was in hart en nieren en zijn sporen by de politie reeds verdiend had. Hij kende Noord-Limburg al door zyn werk bij de gemeentepolitie in Venlo, waar hij eind 1978 tot inspekteur was benoemd, om vervolgens over geplaatst te worden om de vorming van de gemeentepolitie in het Zuid limburgse Landgraaf als hoofd- inspekteur gestalte te geven. Bij Koninklijk Besluit, medio 1988, werd hy benoemd tot korps chef met de bevordering tot com missaris. Bij zijn komst in Venray - het korps bestond toen uit 53 le den - lanceerde hij al de gedachte dat gestreefd moest worden naar uitbreiding van personeel wilde men de kans krygen de Venrayse burgers optimale dienstverlening te kunnen garanteren. Twee jaar la ter bleek van al die gedachten maar weinig uit te komen, immers van uitbreiding zou geen sprake kun nen zijn. Het werd hem. en ande ren. duidelijk dat het Venrayse korps die optimale dienstverlening aan de burgers alleen kon doen, als men opging in een groter geheel, ook al moest men de zelfstandig heid daarvoor opgeven. Specia lisme kan een klein korps - dat ook nog mensen in het kader van de be zuinigingen moest inleveren - niet garanderen. Als een korps klein is dan moet men blijvend impro viseren. AUTOMATISERING De korpsleiding besloot by het af scheid van inspekteur Sietsma die vakature niet in te vullen, maar het vrijkomende bedrag te investeren in de automatisering. Reeds by zijn komst in Venray heeft de korpscef zich bezig gehouden met een her oriëntering en daar zelfs een extern bureau voor ingeschakeld. Daaruit werd de konklusie bevestigd dat al leen maar door automatisering meer zou kunnen worden gedaan om de burgers een optimale dienst verlening te bljjven garanderen. Ef- fektuëring zou echter vyf jaar duren. Maar toen diende zich de re gionale politie aan en omdat het Venrayse korps zich al terdege mid dels de automatisering had voorbe reid, kon er goed worden inge speeld op die vorming van de regionale politie. Medio 1991 werd reeds gestart met het regiogebeuren, eerst door samenwerking te zoeken met de rijkspolitie van de groep Horst, om daardoor meer mensen ter be schikking te krygen. Tben die sa menwerking op gang kwam kreeg de vorming van een regiopolitie vastere vormen. Het Venrayse korps werkt reeds enkele maanden sa men met de groepen van de ryks- politie van Horst, Bergen en Gennep èn zal er in de komende weken de afronding plaatsvinden. Voor die afronding is het voor commissaris Den Teuling in zyn nieuwe funktie nog een hele klus om het personeel in dat hele gebied Regio Noord (van Weert tot Gennep) in te passen in dat patroon. Voor het Venrayse politiedistrikt moeten in ieder geval zo'n 150 mensen ze kerheid krygen omtrent hun toekomst. De hoogste posten zyn reeds ver vuld maar de onzekerheid omtrent de toekomst het het lagere perso neel is nog niet weggenomen. Of de streefdatum van 6 april ge haald zal worden is nog lang niet ze ker. Toch zal er op 1 januari formeel geen rijks- en gemeentepolitie in Nederland meer bestaan. Het is echter voor de Venrayse burger nog een groot vraagteken of de verwachtingen die in het verle den werden uitgesproken door de velen die het goed menen met de Venrayse politie en hun burgers, ook uitkomen. Verzekerd werd dat de bereikbaarheid van de politie in Venray 24 uur zou zyn werd ook nu by dit afscheid bewaarheid. Maar of de dienstverlening in de toekomst zo zal blijven zoals de Venrayse bur gers dat van hun politie gewend zyn, kon ons niet verzekerd wor den. Mogelijk dat er in de toekomst andere prioriteiten gesteld zullen worden. Tbt de officiële overdracht van de gemeentepolitie Venray naar het politiedistrikt Venray zal adju dant Sjef Janssen waarnemend korpschef blijven. Vernielingen Een inwoner deed aangifte dat op zyn aan de Rooseveltstraat gepar keerde personenauto diepe krassen waren aangebracht In de Poststraat werd een ruit van de speelhal met een klinker vernield.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7