2 "i Venrays artsenechtpaar op de bres voor zwerfjeugd in Rio 2 derlandse Brandwonden Stichting: Goed nieuws Uw huisdier en Oudejaarsavond voor dames en heren een exclusieve collectie schoenen T VENROJS LAEVE GETAEKEND Wandeltocht Paul en Ted Raedts-Thomassen: 'Straatkinderen leven als ratten' Lieve Hemel I! Een aanslag van de onroerend goedbelasting, afvalstoffenheffing, hinder wetvergunning en rioolrechten Waren we „toch maar naar Bethlehem gegaan II Caprtrro nieuws is goed nieuws'. Zo en goed vaderlands gezegde, ederlandse Brandwonden heeft dan ook goed voor u. Namelijk dat er geen is. De juiste direkte hulp by ndwondongeval blijft onver- 'Eerst water, de rest komt ;y Nederlandse Brandwonden v üig wendt zich tot u, medici ïetl PverIeners' omdat de laatste media wordt gesteld dat koe- it water bij een brandwond- lê 1 juist slecht zou zijn. Mede e is de specialisten van de drie -fondencentra (Beverwijk, 'gen en Rotterdam) neemt de indse Brandwonden Stich- sten elling tegen deze opvatting. 1ve< 1: 'Bij koeling met water de uitgebreidheid van de ne- Bperkt, niet name in de rich- an de diepere spieten. De Va i ng in de met water gekoelde ndl tornt derhalve sneller en in- ter op gang... De genezing is e (jj altijd binnen dertig dagen il^lterwijl bij de kontrole- i/nró ■en ^Pe wlc.erat.ie nog aan- s'.(Ofeigson, OJ., Mitchell, R. Itrick R.S., 1972, Obseruati- "ie cold water treatment of ra,e ovs bums, J. Path. 108, IStC* ).j Ms he einde van de acht- eeuw wordt door deskundi- ft'ezen op de voordelen van met water als direkte hulp- I ing. De artsen Earle (1799) ndit (1826) verbaasden zich dat deze behandeling in hun weinig werd toegepast .®n. sou (1965) en Könlein en de (1972) toonden weten- öoa elijk aan dat door koeling ruc ter het sterftecijfer daalt (zie :a"® I). De laatste twee onderzoe toni tldcn tevens vast dat na ltoe- m vl et water de brandwonden- ini& torter van duur en minder lice (1946) en Manson e.a. 3 oonden het verband aan tus sen met water en geringer "imaverlies. Courtice en 1 en Waner (1962) konsta- h dat na koeling minder uit- ideem ontstond. Manson fcen waar dat na het vroegty- ien van de koeling alsnog forming kan optreden. Voortelen van koelen met water als direlte hulpbehandeling zyn (Kla- sen,1975): - pijlbest rij ding; - snflle daling van de temperatuur van de huid; - beperking van oedeemvomiing roidom het verbrande gebied; - vemindering van het plasmaver- liesuit de circulatie, waardoor de shtck minder ernstig verloopt. Omdit water altijd voorhanden is, is kaling met water waard te wor den Degepast (zie citaat 2). Vaaf haar oprichting in 1971 draa| de Nederlandse Brandwon den Stichting samen met de specia listen van de drie brandwonden- centn daarom de leuze uit: 'Branlwond? Eerst water, de rest komtater'. Dit om aan te geven hoe belanjrijk die eerste hulp is en hoe groot ie positieve invloed van die hulp s op de verdere behandeling van bftndwonden. Let wel, het gaat om eo direkte hulphandeling. De behaiieling dient aan artsen te word® overgelaten (zie citaat 3). Dus,als iemand een brandwond oploopt, moet zo snel als maar ino- gelykis begonnen worden met koelen Is er sprake van een ver- brandiig door vuur. doof dit dan eerst on erger te voorkomen. Citai 2: 'Van lokale koeling door waterijn, behalve bij kleine proef dierenwaarbij hypothermic ont stond, geen nadelige gevolgen beschtven. Wel zou de vorm van EHBO bnnen leiden tot uitstel van andert verdere behandeling... Vooralnndat blijkt dat de meeste patiénin met brandwonden beho- ren ta de kalegorie van 1- tot 4 jarige- Meestal worden bij deze patients de bixindwonden veroor zaakt dor hete koffie of thee. Juist thuis, toar royaal water voorhan den is H waar het in verschillende vormerdirekt kan worden geappli- ceerd, s deze behandeling het waard 8 worden toegepast'. (Kla- sen, IL 1975, Koud water als eerste-hlpbehandeling bij brand- wondenHed. T. Geneesk. 119: 15; 601-601.; DE EERJTE HULP IN 9 STAPPEN - Begin drekt met het koelen van de wont - liefst nft zacht stromend, lauw leidingfcter; - koel tenminste 5 minuten. Langer is ook goed, maar pas dan wel op voor onderkoeling; - verwijder tydens het koelen de kleding, tenzy deze aan de huid gekleefd zit; - smeer niets op de wond; - bedek de wond met steriel ver band, schone doeken of lakens; - neem altyd kontakt op met een arts als: er blaren zijn; de huid er aangetast uitziet; de brandwond veroorzaakt is door een chemisch produkt of elektriciteit; - geef het slachtoffer nooit iets te eten of te drinken; - vervoer het slachtoffer altyd zittend. (Citaat 3: 'Het behandelen van ern stige brandwonden door niet- medici, niet-deskundigen, zou wel eens levens kunnen kosten'. (Prof. dr. R.P. Hermans in een brief d.d. 25 nov. 1992 aan de redaktie van de 5 Uur Stuno van RTIA n.a.v. een uit zending, waarin werdgesteld dat koéleyi met water fout is en dat pa tiënten met verbrandingen niet naar een brandwondencentrum rtweten gaan.) Als er geen wond is en de huid dus intakt is, helpt na het koelen een vettige crème zeer goed. Raad pleeg hierover altyd de apotheker of drogist. Voor meer informatie: Nederland se Brandwonden Stichting, Postbus 1015, 1940 EA Beverwijk, tel. 02510-29311. De supportersclub van SV Meerlo, Nève de Lien, organiseert op zondag 3 januari vanaf 13.30 uur een wan deltocht De start is vanaf café Aid Meerlo tussen 13.30 en 14.30 uur. Onderweg ontvangt men diverse opdrachten in de vorm van o.a. balspelen. De tocht is voor alle leef tijdsgroepen geschikt. Er kan per groep of individueel gelopen worden. Inschrijfgeld kinderen ƒ1,-; vol wassenen ƒ2,-. Oudejaarsavond betekent voor ons meestal groot feest. Het vuur werk rond Oudejaarsavond is voor veel huisdieren echter bepaald geen feest Tref dus voorzorgsmaat regelen om ook uw huisdier die avond goed door te laten komen. Uw hond kunt u het beste uitla ten vóórdat het vuurwerk los breekt. Zorg dan wel dat hy goed aangelijnd is, zodat hy niet kan ont snappen wanneer hij schrikt van een plotselinge knal. Wanneer het echte geknal begint kunt u de hond het beste in de huiskamer laten als hij daar normaal ook is. Wanneer u zelf naar buiten gaat, laat de hond dan altyd binnen en zorg er voor dat hij niet kan ontsnappen. Ga ook niet allemaal tegelijk naar buiten, zorg er voor dat er altyd iemand binnen by de hond is. Sommige honden zijn in de vuur werkperiode zo angstig dat ze da genlang van slag zijn. Raadpleeg in dit geval uw dierenarts i.v.m, het eventueel toedienen van kalmeren de middelen. De mogelijkheid bestaat ook om uw hond op Oudejaarsnacht onder te brengen in een pension. By het afsteken van vuurwerk is het natuurlijk belangrijk dit nooit in de richting van huisdieren (en mensen) te doen!. Voor katten geldt eveneens dat ze 's avonds binnengehouden moeten worden. Het verstandigst is om te zorgen dat ze vanaf het middaguur niet meer naar buiten kunnen. De kat kunt u in tegenstelling tot de hond, wel alleen achterlaten als hij ergens rustig kan zitten. Een kat heeft eigenlijk nooit kalmerings middelen nodig. Mocht u denken dat liy er echt niet buiten kan, raadpleeg dan uw dierenarts. IMAAS >n heel toevallig kontakt, geleden, met de uit Deur- nstige pater Martin Cox, zet ■nechtpaar Paul en Ted lomassen zich de laatste voor de zwerfkinderen in Janeiro. 'De wijze waarop 'Cox in Rio al jaren bezig is opvang van zwerfkinderen ons erg aan. Zyn verhaal zeggen de in Deume itige Paul en Ted in koor. laedts-Thomassen (48), gebo- Venray, is ortopedagoge op lituut voor slechthorende en aal gestoorde jeugd Sint Ma- inlioven. Paul Raedts (49) is Sg uit Oostrum en als zenu- erbonden aan het Elkerlyk luis Helmond-Deume. Het ir woont in Deume en heeft leren. de Janerio leven naar 30.000 kinderen op !e hebben geen huis en sla bruggen, viadukten en elportieken. Ze stelen om in ,bl(jven. Bovendien zijn veel aderen verslaafd aan het van schoenmakerslym en leisjes de prostitutie in om d te verdienen. 'Deze zwerf- en hebben enkel een pri- gedrag. Ze leven als lieren. In een eerste ont- zyn ze schuw, schrikach- als ratten. Het is itraathoekwerkers heel erg om met deze verwaarloos- kontakt te krijgen', al- Donderdag 31 december - Pagina 5 de president is, heeft al een groot opvangtehuis, enkele nachtverblij ven en in een paar gevaarlijke fave- la's, zoals krottenwijken in Brazilië worden genoemd, preventie-hulp posten. 'Niet alleen zwerfkinderen worden opgevangen door Sao Mar tinho, maar ook jongens en meisjes die in de favela's wonen en geen toe komst hebben. Die kinderen wor den ondergebracht in creches en schooltjes. Op die manier wordt voorkomen dat ook deze kinderen gaan zwerven', vertelt Ted. AFRIKA Paul en Ted zyn al vele jaren be trokken bij het wel en wee van kin deren in de Derde Wereld. In 1973 is het echtpaar een jaar in Thnzania geweest waar Paul voor zyn studie werkte in een lepra-missiezieken huis. Daar werd hij gekonfronteerd met veel ellende en het doodgaan van veel kinderen. Een verhaal is hem altijd bij gebleven. In het zie kenhuis lagen drie kinderen met kinkhoest. Ze waren er slecht aan toe. 'We hadden in het ziekenhuis maar één zuurstoffles. Welk kind geef je nu die fles. Ik ben in zo'n za ken praktisch ingesteld en zei: geef het kind dat de meeste kans maakt op overleven de zuurstof. Mijn colle ga zei toen: dat mag niet. Die collega was emotioneel heel betrokken bij liet leven van de kindjes en gaf de zuurstoffles aan het kincye dat er het slechtst aan toe was. Het mocht belaas niet helpen. Het kind stierf. Afervolgens kreeg het tweede kindje de fles. Ook dat kind ging dood. Tfenslotte het derde kind. Dat was er toen zo slecht aan toe dat het ook aiierf. Drie kindjes dood'. Paul Raedts stelt verder dat hij destijds naar Afrika is gegaan met het idee dat de mensen gewend zyn dit veel kinderen dood gaan. 'Het hoort by het Afrikaanse leven, ducht ik. Mijn ervaringen zijn an ders. Het verdriet als een kind dood gaat in de Derde Wereld, het huilen ze kinderen geregeld: het eten, een onderdak, de studie, zakgeld en uit gaan. Dat gunnen wy ze. Maar onze jeugd mag best wat meer aandacht hebben voor hun leeftijdsgenoten in de Derde Wereld. De zwerfkinde ren in Rio denken helemaal niet aan de toekomst. Die leven van de ene in de andere dag. Door ons een beetje in te zetten, en een beetje van ons af te staan, kunnen we veel zwerfkinderen helpen'. Paul Raedts is realist genoeg om te beseffen dat op korte termyn niet alle 30.000 zwerfkinderen van straat kunnen worden gehaald. 'Na tuurlijk, de zwerfkinderen die ge holpen worden bly ven druppels op een gloeiende plaat Jaarlijks werkt Sao Martinho met zo'n tweeduizend zwerfkinderen. Als je die een toe komst kunt aanbieden ben je naar myn gevoel heel goed bezig. Op dit moment hebben 750 ex-zwerfkin deren een baan en kunnen ze hun eigen boterham verdienen. Ze zyn zelfs in staat een eigen huisje te bouwen'. MOEDER Ted Raedts is onder de indruk over de menselyke manier waarop de straathoekwerkers en maat schappelijke werkers omgaan met de zwerfkinderen en hun families. Onlangs was ze in Rio en maakte daar het volgende voorval mee. Ted vertelt: 'Er meldde zich een jonge moeder met enkele kinderen by Sao Martinho. Op haar arm droeg ze een baby van een paar weken. Ze kad geen rooie cent meer om de huur van het krot te betalen en was door de 'huisbaas' op straat gezet De maatschappelijke werksters gin gen ter plekke de zaak bekijken. Hun konklusie: geen huis betekent dat iedereen op straat moet leven en er in een klap weer enkele zwerfkinderen bij zijn. Sao Martin ho heeft de moeder geld gegeven zo dat ze de huur weer kan betalen. Bovendien hebben de maatschap pelijke werksters hulp en begelei ding aangeboden. Ik vind dit prachtig: het gezin blyft by elkaar en dankzy de steun worden de kin deren opgevangen in een van de hulpposten. Deze kinderen gaan niet zwerven, en daar gaat het toch om'. FAMILIE Een andere positieve zaak vinden léd en Paul dat Sao Martinho altyd probeert de kinderen terug te plaat sen by de ouders. Van de kinderen die via de straathoekwerkers by Sao Martinho komen wordt nage gaan, als dat kan. waar ze geboren zijn en waar hun ouders wonen. 'Dat is een hels karwei. Als het lukt gaan de maatschappelijke werk sters eerst met de ouders praten en vervolgens wordt het kind terugge bracht, In samenspraak met de fa milie wordt dan bekeken of de kinderen thuis blyven of via Sao Martinho aan een baan worden ge holpen. Veel kinderen, die eerst ja ren thuis weg waren en op straat leefden, hebben nu een baan en verdienen zo wat geld voor de fami lie. Het kost veel tijd, energie ein geld om het zover te ltrygen', aldus Paul Raedts. De Sao Martinho-organisatie, waarvoor het echtpaar Raedts zich inzet, heeft nationaal en internatio naal grote erkenning en weer klank. De organisatie staat bekend als een voorbeeld-projekt De Ne derlandse stichting Sint Martinus is gevestigd te Almelo. Het sekreta- riaat wordt beheerd door Tfed Raedts. Reeksenakker 17 te Deume (tel: 04930-10726). By haar kunnen belangstellenden meer informatie krijgen over het werk van de stich ting en het beschikbaar stellen van dia's en video. Mensen die het werk van Sao Martinho willen steunen kunnen dat doen door geld over te maken op Giro (postbankrekening) 40.70.38 of op bankrekening 44.26.01.999 t.n.v. Stichting Sint Martinus, Almelo (zwerfkinderen). 'Straatkinderen leven als ratten' Vervolg tekstverwerken Na het volgen van deze kursus be schikt u over uitgebreide mogelijk heden met betrekking tot het tekstverwerken. Er zal in deze kursus aandacht besteed worden aan: - werken met sub-directories bin nen WP - semi-standaard correspondentie - mail-merge - sorteren en selekteren - werken met kaders (lynen) - werken met spellingkontrole, synoniemen - macro's Enige kennis van een PC bijvoor beeld de Introduktiekursus Infor matica en de beginnerskursus Tekstverwerken, evenals typevaar digheid wordt voor deze kursus vereist. Voor informatie over deze kursus kunt u bellen met Volksuniversiteit Ven ray e.o., tel. 04780-80185. Raedts-Thomassen met in Rio. STARTSEIN f Martin Cox in Rio om zwertkinde- Dat initiatief is in- tot de grootste voor in Rio, Sao Martin- organisatie, waarvan Cox en rouwen ging ons door merg en been. Toen realiseerde ik mij dat deze ouders in een ontwikkelings land precies dezelfde gevoelens hebben naar kinderen als wij in een ryk land als Nederland. Het zyn dezelfde emoties'. ZWERFKINDEREN Paul en Ted voelen zich na het Afrika-jaar nauw verbonden met de kinderen in de Derde Wereld. Tben ze over Martin Cox hoorden en de zwerfkinderen in Rio was de zaak snel bekeken. Ted Raedts: 'Het pro bleem van de zwerfkinderen lossen we niet zomaar op. Dat is een sociaal-maatschappelyk probleem dat in Brazilië aangepakt moet wor den. Betere huisvesting, onderwijs voor alle kinderen en dat soort za ken. Dat zyn politieke beslissingen die in Brazilië genomen moeten worden. Maar als organisatie kun je wel een bydrage leveren om jonge kinderen in krottenwijken op te vangen in speciale preventie-hulp- posten. Je moet voorkomen dat kin deren gaan zwerven. Bovendien kost werken met jonge kinderen veel minder en levert dit het beste resultaat op'. Het echtpaar Raedts is onder de indruk van de wyze waarop pater Cox en de 130 Braziliaanse mede werkers van zyn organisatie wer ken. 'Ze stellen eisen aan de zwerfkinderen. Die mogen in het opvangcentrum dagelyks komen eten onder voorwaarde dat ze belo ven te stoppen met lymsnuiven en bereid zyn mee te werken aan de opvoedkundige programma's. Zwerfkinderen die dat niet doen worden buiten de poort gehouden, Sao Martinho wil niet alleen lege magen vullen, maar juist de kinde ren helpen aan een betere toe komst Alleen eten geven lost niets op, is de filosofie van pater Cox', ver telt Tted. Paul vult aan: 'Na verloop van tyd kunnen de kinderen kursussen volgen en wordt er gezorgd voor een baan in een kantoor of fabriek. Al 750 ex-zwerfkinderen zyn op de ze manier in Rio aan een job geko men waarby de stichting optreedt als uitzendbureau'. DOODSESKADERS Zwerfkinderen in Rio worden vaak gezien als een plaag voor de stad. Jeugdbendes trekken bede lend en rovend de stranden af en ja gen de zon en zee aanbiddende burgers en toeristen de stuipen op het lijf. De politie wordt regelmatig inge zet om de stranden schoon te vegen en de slapende straatkinderen van de trottoirs te verwijderen. De mi nister van justitie van Brazilië gaf onlangs toe dat er wekely ks in Bra zilië straatkinderen in koelen bloe de worden vermoord. Dat gebeurt vaak door speciale doodseskaders en drugsbendes. Veel straatkinderen moeten ste len en roven om eten en drugs te kopen. Regelmatig grypt de politie straatkinderen in de kraag en wor den ze opgesloten in een van de be ruchte gevangenissen. Met veel te veel mensen in een te kleine cel en geen sanitaire voorzieningen. Sao Martinho heeft een eigen rechts hulp-afdeling waaraan drie advoca ten en enkele administratieve krachten zyn verbonden. 'De advo caten van Sao Martinho gaan na de arrestatie van een van de zwerfkin deren naar de gevangenis om de ge vangene vrij te pleiten. Er wordt dan een deal gemaakt tussen justi tie en hulporganisatie dat deze laat ste de gepakte boefjes opvangt en begeleidt. Als straatkinderen aan dat programma willen meewerken is dat niet alleen positief voor dat kind maar ook voor de samenle ving. Kinderen die na verloop van tijd toch weer in het criminele cir cuit terecht komen hoeven niet meer op hulp te rekenen. Dan geeft Sao Martinho liever een ander zwerfkind, die wel mee wil werken, de gelegenheid. Dat is een zekere hardheid, een stok achter de deur om de zwerfkinderen te helpen'. WERKBEZOEK Ted en Paul zyn al een paar keer op werkbezoek geweest in Rio de Ja neiro. Die bezoeken en de gesprek ken met pater Cox zyn mede aanleiding geweest om samen met vrienden van de pater in ons land de stichting Martinus op te richten. Deze Nederlandse stichting koördi- neert in ons land alle akties voor de zwerfkinderen, informeert het pu bliek over de problematiek van de zwerfkinderen en zamelt geld voor de zwerfjeugdprojekten van Sao Martinho. Zoals wij eerder meldden heeft het MeerloA'enrays journa listen-duo Ge Hirdes en René Poels op uitnodiging van deze organisa ties in Rio dia-series en video-films gemaakt over de zwerfkinderen. 'De Braziliaanse organisatie gaat ervan uit dat de helft van het geld door het eigen land moet worden betaald en de andere helft door ak ties en giften uit het buitenland komt. Sao Martinho heeft gelukkig al veel donateurs over de hele we reld. Zo schonk prins Rainier van Monaco afgelopen jaar een nacht verblijf aan de zwerfkinderen. Vo rig jaar bracht prinses Diana een bezoek aan het opvangtehuis voor straatkinderen en dit jaar was ook de Britse premier M^jor ter plaatse', weet Ted. JONGEREN De komende maanden gaan de mensen van de Stichting Sint Mar tinus in ons land scholen, vereni gingen, gemeenten, kerken en mov-groepen mobiliseren en vra gen om akties op touw te zetten. Ze kunnen gratis gebruik maken van de prachtige dia-series en video film. Ted Raedts: 'Vooral de kinde ren in Nederland moeten eens over de grenzen heen kyken. Onze jeugd is door onze cultuur erg individua listisch geworden. Alles is voor on- Schoolstraat 34, Venray yy. aKiDE)© BOS®

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5