Sint 1 PEEL EN MAAS Vittyh indelijk uitvoering van milieubeleid Nog elke dag een kwartiertje rkeerterreinen centrum in 1993 rond Nederlands kampioen bij First Choice aandacht voor ammoniak, stankoverlast, en olietanks tn! IC O VW gaat in Venray rjnementenpromotie verzorgen UUR 'Vastelaovesmernt' in Leunen Gratis fotomapje vergroting 15/21 cm bij ontwikkelen en afdrukken. Foto's 10/15 cm f1,- (ook voor nabestellingen) Jan Versteegen 60 jaar muzikant PORSELEIN-KRISTAL-BESTEK het feit dat de middelen zyn, is er binnen de ge- iting voor 1993 ruimte voor uitvoering van het lijk milieubeleid. Voor ieubeleid is een bedrag vier ton opgenomen in igsprogramma 1993. Be- aktiepunten in dat irogramma zullen het ijk ammoniakbeleid, on- ir de relatie ammoniak en het verwijderen van zyn. Maar ook zal er aan- 11 voor voorlichting over eperking van het reklame- de intensivering van het jen inzamelen van huis- MILIEU-AFDELING het CDA-PvdA gemeente- ogramma, dat tweeëneen- i werd opgesteld, ennen beide politieke partij- loodzaak van milieumaatre- CDA en de PvdA jwen de aanpak van de pro- iek rond onze leefomgeving belangrijkste taak voor het an de negentiger jaren', zo :n in dit programma terug- De gemeente Ven ray moest el bij 'start' beginnen. Een afdeling was er eigenlijk 'periode daarna is nodig ge- an een milieu-afdeling op te en om alles m.b.t. het milieu te brengen. Intussen werd begin gemaakt met het op- van een gemeentelijk mi- eidsplan (MBP). Daarvoor extern bureau ingescha- it ook een milieuwerkplan 192 opstelde. 'Daarmee is dat (verloren gegaan', licht wet- de Loo van milieu toe. Zij Ïnu over een elfkoppige af- e uitvoering moeten gaan n het MBP. AMMONIAK EN MEST itproblematiek speelt voor- ray een grote rol. Veel aan- it er daarom in 1993 uit mestproblematiek. Zo zal eente ƒ18.000,- besteden aan iarc onderzoek naar de realisatie van de mestverwerkingsfabriek. Daarbij zal ook het transport van mest naar die fabriek via pijpleidingen beke ken worden. Verder zal de gemeente Ven ray ƒ26.000,- bijdragen aan experimen ten met stalsystemen. 'Stankcirkels rondom agrarische bedrijven wor den bepaald aan de hand van mest- varkenseenheden. Alle diersoorten worden hiernaar omgerekend en aan de hand daarvan wordt de om vang van de stankcirkel berekend. Er is echter nooit onderzoek ge daan naar het effekt van ammonia- kuitstaat in relatie tot stankover last. Als nu aangetoond kan worden dat door vermindering van de am- moniakemissie de stank minder wordt, dan kunnen stankcirkels kleiner worden en is er op de kerk dorpen weer meer ruimte voor wo ningbouw. Het is dus voor de gemeente Venray niet onbelangrijk om bij te dragen aan onderzoek hiernaar' aldus wethouder de Loo. De gemeente wil nu in overleg met de LLTB gaan om bedrijven te vin den die hieraan mee kunnen werken. AMMONIAKBELEID 'Het milieubeleid van de regering is er mede op gericht om de achter grondemissie voor ammoniak met 70% terug te dringen. De provincie Limburg wil dat zelfs met 75%. Dit moet voor het jaar 2000 gereali seerd zijn' laat wethouder de Loo weten, die aangeeft dat hier een enorme taak ligt voor de gemeente. Daarom zal er in 1993 gewerkt gaan worden aan het gemeentelijk am moniakbeleid om zo deze opgelegde taakstelling te kunnen realiseren. 'Waarschijnlijk zullen we een over gangsfase invoeren waarin geleide lijk de ammoniakemissie wordt teruggedrongen' aldus de wethou der. 'Het huidige ammoniakplafond per bedrijf kan in ieder geval niet gehandhaafd blijven'. HINDERWETTEN Met externe hulp is de afgelopen jaren de achterstand m.b.t. aanvra- gemeente Venray wil een nieuwe parkeerterreinen centrum nog in 1993 reali- Het gaat om liet terrein aan lianasingel (achter Eurota- het gebied tussen Pa raat en Julianasingel. Ook evoorradingsstraatje achter ikels in de Grotestraat kan id jaar klaar zyn. zei wethouder Bert Kersten ten maandag tydens de ver- ng van de commissie ruimte- .rdening. In totaal gaat het bij 575fkeerterreinen om ongeveer aatsen, ter compensatie van m die verdwijnen door het op het Wilhelminaplein en ïen zijn na de herinrichting pleinen. Op het Wilhelmina- gaan ongeveer 100 plaatsen pen rond de pleinen zijn cir- Qjj parkeerplaatsen verdwenen, louder Kersten verwacht met maar van de grond achter Eu- tbinnenkort rond te komen, iwil de wethouder heel snel elangliebbenden en omwo- n informeel om de tafel gaan De officiële inspraakproce- lat dan vervolgens van start, lewoners en gebruikers van het gebied. Julianasingel-Paters- straat kunnen begin volgend jaar een uitnodiging voor een voorlich tingsbijeenkomst in de bus ver wachten. In het gebied geldt een vastgesteld bestemmingsplan, waardoor in dit geval geen inspraa kronde meer nodig is. Om de om wonenden tegemoet te komen heeft de gemeente het parkeerterrein zo ver mogelijk richting Paterslaan verschoven. In die hoek liggen meer kantoren, die rechtstreeks be lang hebben bij parkeerplaatsen. BEDRIJ FSSTRA ATJE Ook het straatje voor de bevoorra ding van de winkels in de Gro testraat lean er wat Kersten betreft volgend jaar komen. In zijn ogen hebben gemeente en winkeliers eenzelfde belang en dus verwacht de wethouder er snel uit te komen. Bovendien hoeven de bewoners van de Julianasingel geen grond af te staan voor de aanleg. Kersten ver wachtte zelfs dat er voor hen nog wel een parkeerplaatsje aan de ach terzijde kon overschieten. In elk ge val beloofde hij al by voorbaat dat zaken als erfafscheiding keurig en zorgvuldig geregeld zullen worden. komt bij ons op bezoek Jurprisemenu op 5 december. Sint deelt uw kadootjes voor u uit. Het Ankertje Grotestraat 38 5855 AN Well Tel. 04783-1234 Venrayse VW/ANWB-kantoor als het aan het college van b. ligt, het alleenrecht voor de tie van evenementen verzor- le gemeente Venray zal daar- ruim ƒ9000,- beschikbaar l. De VW lom daarmee een lal borden aanschaffen die de aankondiging van evene- n gebruikt kunnen worden, orden zullen aan de invalswe- m Venray en in het centrum 1st moeten worden, de komst van deze universele inentenborden moet nu een omen aan de, met. name in de maanden, overvloed aan eve- otenaan kondigingen. De eborden zullen onder beheer van de VW. Organisatoren «mementen kunnen dan by V aankloppen om hun evene- op het bord kenbaar te laten 1. Voor de VW is het dan ook '25|ens een 'minimale' bron van 'Hoe de uitvoering in de praktijk zal zijn, zal de ervaring moeten le ren' meent wethouder Driessen. 'Het moeten in ieder geval grote borden worden, die als blikvangers moeten gaan dienen. Voor organisa toren van evemenenten zal deze omschakeling wel even wennen worden.' De wethouder denkt overi gens dat zeven borden in de prak tijk te weinig blijken te zijn. 'Meer borden is voor ons bespreekbaar'. De wethouder sluit overigens ook niet uit dat in plaats van borden, in het centrum van Venray een ronde zuil gebruikt gaat worden, waarop evenementen aangekondigd wor den. 'Een zuil is veel mooier dan een bord en zou een verfraaiing van het centrum betekenen'. De commissie voor onderwijs, jeugd, sport en recreatie zal zich vanavond, donderdagavond, over dit voorstel buigen. gen voor hinderwetvergunningen weggewerkt. Het Rijk heeft echter voor 1993 en 1994 de gemeentelijke taakstelling verscherpt. 'Dat houdt in dat de gemeente in die periode meer hinderwetvergunningen af moet gaan sluiten. Daarvoor zullen we twee extra mensen nodig heb ben' laat wethouder de Loo weten. De komende jaren zullen in ieder geval alle hinderwetplichtige be drijven, die nog geen hinderwetver gunning hebben. benaderd worden. GESCHEIDEN AFVAL Venray kent op dit moment nog alleen maar de scheiding van afval m.b.t papier en KCA. Een verder gaande scheiding van b.v. het GFT- afval (Groente-, Fruit en Tuinafval) moet van Rijkswege eind 1993 ge realiseerd zijn. Deze datum zal ech ter een jaar verschoven gaan worden. 'Het gescheiden inzamelen van GFT blijkt niet haalbaar, niet al leen in deze regio maar landelijk. Gescheiden inzamelen van GFT heeft pas zin als de afzet van het te vervaardigen compost ook goed ge regeld is. Bovendien zal de geweste lijke Compostfabriek, die in Venlo gebouwd gaat worden, niet voor 1 januari 1995 klaar zijn.' Het KCA wat nu gescheiden wordt opgehaald, zal in de toekomst in een nieuw KCA-depot verder ge scheiden worden. De situatie op het gemeentelager voldoet niet aan de wettelijke normen. 'Mensen kun nen straks op dat KCA-depot ook an dere zaken zoals oud ijzer en grof vuil afgeven' laat de wethouder we ten. Waar dat KCA-depot gaat ko men zal pas tegen eind 1993 bekend worden. BOOT In het verleden kende Venray de aktie 'tankslag' om oude olietanks uit de grond te verwijderen. De ge meente Venray wil nu in 1993 en 1994 alle overgebleven olietanks, die niet meer gebruikt worden, uit de grond hebben. BOOT staat voor Besluit Opslag in Ondergrondse Olietanks, een saneringsprogram ma voor buiten gebruik zynde olie tanks. 'Via BOOT wordt nu een subsidie verstrekt op het versneld verwijderen van olietanks uit' de grond. De afdeling is momenteel bezig om alle nog in de grond lig gende olietanks te inventariseren'. De wethouder wijst daarby verder op het feit dat met ingang van 1 ja nuari 1993 olietanks jaarlijks ge keurd moeten worden. KEKLAME-AFVAL Een niet oninteressant discussie punt zal het voornemen van de ge meente Venray om de afvalstroom, veroorzaakt door reklamemateri- aal, worden. Via voorlichting en een aanpassing van de Algemene Politie Verordening wil de gemeen te dit regelen. 'Momenteel loopt er in de gemeente Groningen een pro- jekt waarmee men het reklame- afval wil indammen. We houden de ervaringen daar goed in de gaten' aldus de wethouder. fotokerstkaarten f 1.25 per stuk FOTOSERVICE De Bleek 39. tel.: 04780-88559 OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 3 DECEMBER 1992 Nr. 49 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG 4- Op zondag 13 december a.s. orga niseert de Venrayse Vorsten raad voor de tweede achtereenvolgende keer een 'vastelaovesmernt' in het gemeenschapshuis De Brink in Leunen. De Venrayse Vorstenraad is een samenswerkingsverband van carnavalsverenigingen uit de ge meente Venray. Op de vastelaovesmernt kan een ieder die iets wil kopen of verkopen op het gebied van carnavalsartike len terecht. Te denken valt daarby aan kostuums, maskers, dekoraties, muziekinstrumenten, praalwagens, enz. enz. Voor vaak zeer aantrekke lijke pryzen kan men zich voor de komende 'drie dolle daag' in een bijna nieuw jasje steken. Vorig jaar was de vraag naar carnavalskleding voor kinderen enorm groot. Men sen die dit soort kleding aan willen bieden zyn van sukses verzekerd. Het is ook mogelyk grote stukken met behulp van fotomateriaal of ter plekke aan te bieden. In dat geval wordt men verzocht zich eerst in verbinding te stellen met de organi satie (tel. 04780-81184 of 84079). De enige echte vastelaovesmernt in Noord-Limburg begint om 12.30 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Naast het bewonderen en ko pen van de aangeboden artikelen kunt u alvast het carnavalssfeertje proeven met optredens van de vrouwenjoekskapel Van Tbete Noch Blaoze uit Venray, Luuster Efkes uit Veulen en Sehabberjoeks uit Ys- selsteyn. Voor een dranly'e en hapje is ge zorgd. Tot 13 december in De Brink te Leunen. Onbekende vroeg tientje Maandagmiddag vervoegde zich een onbekende man aan de pasto rie van de Paterskerk met de vraag of hij een tientje kon krygen voor de bus naar Venlo, omdat hy niet over dat busgeld beschikte. De on bekende zag vervolgens kans om in een onbewaakt ogenblik een bedrag van zeshonderd gulden te pakken te krygen. De Fransiscanen kon den alleen maar een signalement van de man aan de politie doorgeven. Handgranaten gevonden Tydens werkzaamheden in een tuin van het Witzand kwamen twee nog intakt zynde handgranaten naar boven. In afwachting van de komst van de mannen van de EOD werden deze oorlogssouveniers vei lig gesteld. Diefstal bromfiets Uit de stalling van een scholenge meenschap aan de Heuvelstraat werd een Peugeot bromfiets van een inwoonster van Wanssum ont vreemd. De gestolen bromfiets werd later onbeheerd aangetroffen in de Boschhuizen. De bromfiets is aan de eigenaresse terug gegeven. Op het Nederlandse kampioen schap Baton Twirling in Dordtrecht heeft de Venrayse vereniging First Choice prima prestaties neergezet. De beste prestatie was die van Ta mara Hoevenaars, die op het onder deel solo twirling 2 baton bij de junioren het Nederlands kam pioenschap behaalde. Zeer verdienstelijk was ook de bronzen medaille van Mariëlle Tic- ken op het onderdeel solo twirling 2 baton voor senioren. Op hetzelfde WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING A SCHOOLSTRAAT 5 5801BN VENRAY O 04780-12567 Zestig jaar is Jan Versteegen (75) nu muzikant Langer nog, als je de opleidingstijd meerekent Want Jan kreeg een solide oplei ding b(j de Oostrumse harmonie Sub Matris Tutela, alvorens hij zich lid mocht noemen. Vorige week werd Versteegen door Euter pe gehuldigd tijdens het Caecilia- feest in de Perdstal. In de Venrayse harmonie blaast en schuift Jan, na ook jaren de funk- tie van dirigent en tweede diri gent te hebben vervuld, nog steeds z'n party mee. Op de tafel in z'n huis aan de Sta tionsweg, recht tegenwoordig z'n vroegere werkgever St. Servatius, ligt de schuiftrombone. Klaar voor gebruik. Jan Versteegen speelt nog dagelijks. 'Dat moet ik van mezelf. Elke dag een kwartiertje', zegt de be jaarde musicus. 'Om de lippen op spanning te houden', verklaart hy. Want volgens Versteegen is een ko perinstrument spelen meer een zaak van de juiste spanning van de lippen dan van hard blazen. Bolle wangen zul je bij hem dan ook niet zien. 'Die mensen hebben het vroe ger niet geleerd', oordeelt hij re soluut Jan leerde het dus wel goed. Ruim zestig jaar geleden, precies weet hij het niet meer. 'Ik was een jaar of tien, half elf. Myn moeder vond muziek mooi, ze kon zelf ook heel aardig zingen. Er was verder in het dorp ook niets, dus ging ik piston leren by de harmonie'. Via de althoom, een instrument dat tegenwoordig in de harmonie wereld niet meer gebruikt wordt en de bariton kreeg Jan op 14-jarige leeftyd z'n eerste trombone in han den. Geen schuif, maar eentje met ventielen. Daarmee musiceerde hy in> de Oostrumse harmonie totdat hy in 1939 van z'n gespaarde cen ten een schuiftrombone kocht. Jan weet de prijs nog: 'Zesenveertig gul den en een dubbeltje'. Tegenwoor dig betaal je voor een redely k trombone al het twintigvoudige, laat staan als je een goede schuif trombone wil hebben. 'In die tijd had in de verre omtrek nog niemand een schuiftrombone' vertelt Jan. Dat was misschien ook de reden dat hij gevraagd werd toe te treden tot het kleine symfonieor kest van het Gymnasium aan de Leunseweg. Hij herinnert zich een polka waarin hij soleerde, die hy tot vier keer toe tijdens een uitvoering moest spelen. Aardig detail: dezelf de polka vertolkte Jan met het Ven- rays Hofkoor enkele jaren geleden bij Circus Mok. Alleen was de laat ste versie aan hemzelf gewyd en heette 'Jan van de hermenie'. DIRIGENT Al die tijd speelde Jan Verstegen in de Oostrumse harmonie. Hij werkte inmiddels sinds 1935 als verpleger bij St. Servatius. In 1949 vroeg Euterpe de Oostrummer om dirigent te worden van de Venrayse harmonie. Jan stemde toe en zou tot september 1965 eerste dirigent blyven. Na de komst van de heer Steijvers deed hy een stapje terug en werd tweede dirigent De diri geerstok hanteerde Versteegen ook veertien jaar in Oostrum en nog en kele jaren in Oirlo. Allemaal 'op verzoek', want diep in z'n hart zat Jan liever in het or kest. dan dat hij ervoor stond. 'Als onderdeel maar dan met een baton werd zy twaalfde. First Choice mag zich als vereni ging op het onderdeel teams danst- wirl senioren tot de beste vyf van Nederland rekenen met een prima vijfde plaats, afgelopen weekeinde. Verder namen voor First Choice nog Anouk Lemmen en Timara Jansen deel aan het kampioen schap op het onderdeel solo danst- wirl junioren. Zy behaalden respektievelylc de 13e en 9e plaats. Stijlvolle woonideeën voor de gedekte tafel, kookpannen, quiltstoffen en cadeau-artikelen sinds •V/V BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER SCHOUTENSTRAATJE 8 VENRAY je speelt heb je zelf alles in de hand. Wil je als solist op concours, dan bepaal je dat zelf en ook hoeveel uren je ervoor repeteert. Als dili gent ben je grotendeels afhankelijk van de inzet en medewerking van anderen'. In z'n muzikale loopbaan is Jan Versteegen als solist inderdaad re gelmatig op concours gegaan. Enke le uitstekende resultaten hangen terecht aan de muur in de woonka mer. maar Jan wil er verder niet over uitwijden omdat hy niet als opschepper te boek wil staan. SENIORENORKEST Ook het Seniorenorkest wist Jan Versteegen te vinden toen men om een dirigent verlegen zat. En ook toen zei hij 'ja' tegen het uit het re gionale muzikanten samengestelde gezelschap. Spijt heeft hy daar ze ker niet van: 'Het beste orkest dat ik ooit heb gehad', zegt hy, doelend op de inzet van de leden. 'Ze zyn er alty d. of er moet een feest of begra fenis in de familie zijn. Maar dan hoor je hier ook niet', zeg ik altijd. Muzikaal gezien voelt Jan zich eveneens prima thuis bij de senio ren. Met de tegenwoordige muziek heeft hy niet al te veel op. 'Dat heeft met muziek soms net zoveel te ma ken als die klompen die achter in de schop staan', zegt hy, nog maar een buitenmaatse sigaar opstekend. SPELDJE Afgelopen zaterdag werd Jan Ver steegen onderscheiden tydens het Caeciliafeest van de harmonie. Hy toont het vergulde speldje, met twee halfedelstenen versierd, en legt er en passant die van z'n veertig- en vijftigjarig jubileum als muzikant naast. Overigens huldig de Euterpe zaterdag nog twee leden vanwege hun langjarig lidmaat schap. Jan van Bracht (ook trombo ne) en Anne-Christine Liebrand werden vanwege het 25-jarig jubi leum in het zonnetje gezet. Leuk de tail is dat beiden in hun jeugd de beginselen van de muziek van Jan Versteegen hebben geleerd. Inbraak in service-auto Door forcering van de achterklep was toegang verkregen tot de service-auto van de Woningbouw vereniging Noord-Limburg, die ge parkeerd stond aan de Reekgraaf straat Uit de auto werd een elektri sche boormachine ontvreemd. Last van kippen De politie kreeg een ongewone melding van overlast te venverken. Een bewoner van de Ravelstraat had overlast van in zyn tuin lopen de kippen. H(j kon die niet wegkrij- gen en vroeg de hulp van de politie. Die kwam en zag de kippen en wist de eigenaar van het pluimvee op te sporen. Die kreeg de aanzegging zijn kippen beter op te sluiten, zo dat die anderen geen overlast meer kunnen bezorgen.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13