'Vergeleken met daar, ren wij in een paradijs' amanten feest voor /B-afdelingen Merselo, Leunen en Oostrum ïalistenduo begaf zich onder zwerfkinderen beginnerscursussen voor volwassenen en kinderen Muziekschool Venray Grote Markt 1 5801 BL Venray >»1|MAAS Donderdag 19 november - Pagina 5 >ber hm 7 november jl. fotojournalist Gé Hirdes VE renadestraat en journalist ils een bezoek aan Rio de Niet om twee weken vakan- >ren maar op verzoek van Q uit Deume. Die pater Car- ieft de leiding over de Asso- eueficente Sao Marthinho, inisatie die zich inzet voor re toekomst van de ruim nverfkinderen in deze mil- ad. zyn René Poels en Gé Hir- weken in de weer geweest iriaal te verzamelen voor de idse Stichting St. Martinus, de publiciteit rondom de ten van pater Cox en de zy- jorgt. Het werden twee in nende weken. VASTEN AKTIE duo heeft vo- eveneens een aan Brazilië. Iben te maken in het amazonegebied ten behoeve van de Vastenaktie. Die reis liep via Rio, alwaar het duo een dag moest wachten voordat ze verder konden. 'Omdat we ge hoord hadden dat er in Rio een Ne derlandse pater zat, hadden we via het reisbureau gevraagd of we bij hem onze koffers voor die dag kon den onderbrengen. Tben we daar kwamen bleek dat pater Cox presi dent was van dat reisbureau. We kregen die dag een chauffeur en een personenauto en hebben toen haast alles van Rio gezien. Aan het einde van de dag hebben we toen kennisgemaakt met pater Cox. Een kennismaking die uit de hand liep', aldus René Poels. 'Vlak voordat we afscheid namen liet pater Cox we ten dat hy ook de leiding had over een organisatie die zich inzette voor een betere toekomst van zwerfkin deren. We hadden toen nog onge veer twintig minuten. In die tijd ben ik zoveel mogelyk te weten ge komen over die organisatie en zyn we nog by het opvangcentrum ge weest en heeft Gé wat foto's gemaakt'. Van die twintig minuten ver scheen toen een artikel in het Dag blad voor Noord-Limburg en later ook in alle VNU-bladen (het uitge versconcern van het DvNL). 'Dat leidde tot het spontaan overmaken van meer dan ƒ100.000,- t.b.v. de or ganisatie van pater Cox' aldus Gé Hirdes. 'Zoiets had ik nog niet mee gemaakt' vervolgt René Poels. 'Een groot aantal scholen belde vervol gens voor informatiemateriaal over zwerfkinderen'. Die spontane reakties leidde er toe dat dit Noordlimburgse tweetal uitgenodigd werd om twee weken in Rio 'rond te zwerven' om zoveel mogelyk materiaal te verzamelen over de wyze waarop de zwerfkinde ren leven en waarop de Associacao Beneficente Sao Marthinho omgaat met de opvang van deze kinderen. ZWERFKINDEREN In Rio de Janeiro leven ongeveer 30.000 zwerfkinderen op straat. Ze maken daar de boel onveilig, stelen en snuiven lym. 'Ze leven daar eigenlijk als ratten. Ze kennen geen sociaal gedrag maar beschermen el kaar wel' aldus René Poels. 'Er is geen straat in Rio, waar geen kinde ren 's nachts onder karton liggen te slapen. We praten dan over kinde ren van 4 tot 18 jaar, over moeders van 13-15 jaar met baby's. Hun be staan is mensontwaardig... Vergele ken met daar leven wij hier in een paradijs'. Behalve dat deze kinderen een mensontwaardig bestaan hebben, staan deze kinderen ook nog bloot aan de nodige gevaren. Doodseska ders vermoorden deze kinderen vanwege de overlast die ze vormen. Er heerst op de straat de wet van de drugsmafia. Deze kinderen worden door de drugsmafia gebruikt en als er iets misgaat worden ze doodge schoten. Er zyn zelfs winkeliers in het centrum van Rio die moorde naars inhuren om van deze zwerf kinderen af te komen. 'Er is de laatste tyd echter wel een kentering te bespeuren' aldus René Poels. 'Het stadsbestuur heeft in de gaten dat door deze toestanden de toeristen wegblyven. Ze realiseren zich, weliswaar in eigenbelang, dat ze geld voor opvang etc. vrij moeten maken'. TOEKOMST Het stadsbestuur gaat zich dus nu pas zorgen maken om deze kinde ren. De Braziliaanse organisatie van pater Cox is de grootste organisatie in Rio, die zich al enkele jaren met de toekomst van deze zwerfkinde ren bezighoudt. 'Een zwerfkind is in principe een kind zonder uit zicht', vervolgt René Pöels. 'Met 70 straathoekmedewerkers wordt er dagelijks kontakt onder houden met ongeveer 2000 zwerf kinderen. Het kontakt krijgen met deze kinderen is zeer moeilijk. Daarom vindt men onder deze straathoekmedewerkers veel ex- zwerfkinderen. die het programma van de organisatie hebben doorlo pen. Nadat het vertrouwen van een kind gewonnen is, wordt dat mee genomen naar het opvangcentrum. Daar kunnen ze een opvoedkundig programma doorlopen. Voorwaarde is wel dat de kinderen meewerken. Ze moeten akkoord gaan met de in houd van het programma en ze moeten b.v. van het lijmsnuiven af. De kinderen blyven in de opvoed kundige periode wel op straat wonen'. Als dit positief verloopt dan kun nen de kinderen kursussen gaan volgen voor een baan. Kinderen die Kinderen in krottenwijken pro beert men met verschillende pro gramma's van de straat te houden, zoals hier in een fabriekje waar be zems worden vervaardigd. In elke straat van Rio treft men wel kinderen aan die daar 's nachts dat doen. mogen dan ook in het nachtverblijf van de organisatie sla pen. Voordat het zover is hebben ze echter een lang proces doorlopen'. PREVENTIE Het allerbelangrijkste wat de or ganisatie volgens René Poels doet is het preventieve werk. 'Rio kent 200 krottenwijken. In vijf daarvan zyn inmiddels hulpposten ingericht daar worden kinderen in creches opgevangen. Grotere jeugd (er is geen school) kunnen een alfabetise ringsprogramma volgen of een creativiteitsprogramma. Alles is er op gericht om te voorkomen dat de kinderen op straat gaan zwerven. De organisatie wil daarom in zoveel mogelyk wijkjes een hulppost in richten'. In een aantal wyken zyn produk- tiebedryQes opgericht voor het ma ken van koekjes, chips of bezems. Kinderen die daar werken krijgen daar geld voor, evenals hun familie. REPORTAGES Tydens hun verblijf in Rio heb ben René Poels en Gé Hirdes letter lijk door Rio gezworven. Zo zyn ze in de vroege ochtenduren op stap gegaan om slapende zwerfkinderen te fotograferen. 'Geen ongevaarlijke klus' aldus Gé Hirdes. 'Zwerfkinde ren zyn agressief en wantrouwend voor iedereen die filmt en fotogra feert. Zo snel ze een fotocamera za gen werden ze agressief. Vaak kregen we niet de kans om uit te stappen'. By een gelegenheid dat ze wel meenden uit te kunnen stappen om een slapende groep kinderen te fotograferen werden ze door een an dere groep kinderen belaagd. 'We moesten toen de bus in vluchten'. Ook by een andere gelegenheid ver scheen er plotseling een leider van die kinderen voor de lens. Andere kinderen begonnen op de bus te slaan. 'We waren toen snel weg'. Ook het fotograferen in de krot tenwijken was niet eenvoudig. 'Zo'n wijk heeft een ingang en dan is het een labyrint van smalle gangetjes. Zonder begeleider, die de mensen daar kent, kom je er niet in. laat staan datje opnames kunt maken'. Verder bracht het Limburgse tweetal bezoeken aan diverse pro- jekten die door de organisatie van pater Cox zy n opgezet en volgden ze diverse zwerfkinderen tydens die projekten. Een van de ontroerendste mo menten was het terugbrengen van een 17 jarige ex-zwerQongen bij zijn moeder. 'Dat was erg emotio neel' aldus René Poels. 'De moeder was zo dankbaar dat zij haar dag- voorraad geitemelk aan ons schonk. Een geschenk dat we niet mochten weigeren'. 'Het is uiteindelijk ook de bedoe ling van de projekten van de Asoci- acao Beneficente Sao Marthinho: kinderen terugbrengen naar de fa milie, op het moment dat ze een baan hebben. Zo kunnen ze hun fa milie opvangen. Ook dan blijft de organisatie de kinderen begelei den. todat het hele gezin zelfstandig kan wonen'. ZUSTERORGANISATIE In Deume is de Stichting St. Mar tinus gevestigd, een zusterorganisa tie van de Associacao Beneficente Sao Marthinho. Deze stichting koör- dineert alle akties voor de Brazili aanse organisatie. Daarbij zal gebruik gemaakt gaan worden van het materiaal dat Gé Hirdes en Re né Poels hebben gemaakt. Twee mensen van deze stichting is het echtpaar Paul eh Ted Raedts- Thomasssen, twee oud-Venrayers. Met hen kan kontakt opgenomen worden als men meer over het werk van zwerfkinderen wil weten, of voor voorlichtingsavonden over het werk van de stichting. Hun adres is Reeksenakker 17 te Deur- ne. tel. 04930-10726. Het gironum mer van de stichting is 407038. Inmiddels zijn er vanuit de ge meenten Meerlo-Wanssum en Horst toezeggingen gedaan om in het ont wikkelingsprogramma voor 1993 aandacht aan deze zwerfkinderen te besteden. Martens en ook hier zullen de da mes proberen er een prettige avond van te maken. OOSTRUM Mevr. Vollenber-Keijsers was ook graag bereid om een beeld te schet sen van de door haar geleide LVB- afdeling. Die onderscheidt zich van de overigen in de gemeente en dat komt omdat men in Oostrum ook een zeer aktieve Vrouwenbeweging kent Daarom heeft de afdeling Oostrum minder leden dan men zou verwachten. Het ledental is eigenlijk al die 60 jaar stabiel geble ven op circa 85 en wordt gevormd door leden uit boeren- of tuinders kringen. De programma's van de af deling Oostrum wijken niet af van de programma's van de andere afde lingen. Op vrijdag 11 december zal hun feestviering beginnen met een eu charistieviering om 14.00 uur in de parochiekerk. Daarna zal de verde re viering plaatsvinden in het ge meenschapshuis in Oostrum. met huldiging van de jubilarissen. Dat zyn twee leden die 40 jaar lid zijn en zestien leden die 25 jaar onafge broken lid zyn. Om 20.00 uur be gint dan in het gemeenschapshuis een Diner Dansant voor de leden en hun partners. (tel. 04780-85320) MAATSCHAPPIJ EN ONTSPANNING Onveranderd is gebleven dat de verenigingen de mogelijkheid bie den tot vorming en ontwikkeling in de vorm van by eenkomsten, kur sussen en excursies, alleen gaat het nu over alternatieve geneeswijzen, hart- en vaatzieken, reanimatie, de nieuwe vormen van voortplanting en euthanesie. Ook wordt aandacht geschonken aan milieu en huis houding. leefbaarheid van het plat teland, testament en erfrecht, ekonomische zelfstandigheid en moderne samenlevingsvormen. Maar hoog in haar vaandel heeft de LVB staan dat ontspanning noodzakelijk is en ook niet verge ten zal worden. De LVB wil verder een ontmoetingspunt zijn voor alle vrouwen van nu en bijzondere aan dacht wordt geschonken aan de so ciale kontakten. Men kan deelne men aan volksdansen, gymnastiek, kienavonden, toneel, fietstochten, kursussen op het gebied van de creativiteit, bloemschikken, volks schilderen én sieraden maken. Het jaarlijkse uitstapje is nog een on betwist hoogtepunt. MERSELO Mevr. Gerda Peeters-Schers, is nog maar korte tyd voorzitster van de afdeling Merselo, maar ze weet zich gesteund door een aktief bestuur. De afdeling Merselo bruist van aktiviteiten. Sinds 1992 is het vaktechnische gedeelte van de LVB ondergebracht by de LLTB en is ook de nieuwe koers uitgezet 60 Jaar geleden werd de afdeling Merselo opgericht met 60 leden en telt nu 104 leden. Mevr. Muysers-van Tilburg is nog het enige lid dat de oprichting heeft meegemaakt en zy zal op de feeste lijke bijeenkomst op woensdag 25 november dan ook speciaal gehul digd worden. Leunen Oostrum Daarby worden ook zeven leden gehuldigd die 40 jaar lid zyn en eveneens zeven leden die de 25 jaar hebben volgemaakt De viering zal om 19.00 uur beginnen met een eu charistieviering in de parochie kerk, waarna het feest in zaal 't Anker wordt gevierd. Daar zal de groep Wooden Chain de dames en hun partners aangenaam bezig houden. LEUNEN Mevr. Weys-Jenniskens, sinds 1986 voorzitster, is het volledig met haar Merselose collega eens. dat ook anno 1992 nog nodig is dat de vrouwen inzicht hebben in alles wat zich afspeelt en vooral dat ze best in staat zijn om mee te denken en mee te spreken. De afdeling Leunen werd opge richt met 90 leden en telt thans 177 leden. Twee leden zullen tydens de feestviering worden gehuldigd om dat ze 60 jaar lid zyn. Dat zyn mevr. Hermans-Manders en mevr. Hen- drickx-Jenniskens. De dames F. Bomm, T. Kusters-Claessen, H. Pypers-Claessen, N. Smits-Geurts, M. Strolenberg-Rongen, A. Timmer mans-Koenen, D. van Vegchel- Hoeymakers en J. Willems-Loonen worden gehuldigd omdat ze 50 jaar lid zijn, terwijl vyftien leden wor den gehuldigd voor hun 40-jarige lidmaatschap. Op vrydag 27 november zal om 19.00 uur een plechtige eucharistie viering in de parochiekerk worden opgedragen, waarna om 20.00 uur in gemeenschapshuis De Brink een feestelijke bijeenkomst voor de le den en hun partners zal plaatsvin den. Het officiële gedeelte zal worden opgeluisterd door enkele sketches en amusementsmuziek. Maar dat is nog niet alles, want op dinsdag 1 december z(jn de leden uitgenodigd voor een etentje by P. ïhreven in Peel en Maas van 26 november 1982, by gele- van het gouden bestaans- n de afdelingen van de LVB :lo. Leunen en Oostrum, beslist geen toeval was dat [7 afdelingen van de Limburg- uwenbeweging binnen de l itegrenzen hun gouden W isfeest vieren en wy kunnen eigenlijk herhalen, begin van de jaren dertig in Roermond door een aan wen de behoefte gevoeld om nljjke aktiviteiten te gaan emen en dat 'privilege' niet aan de mannen te laten. On- spiciën van de LLTB werd de Boerinnenbond in Roer- opgericht en weldra werd in plaatsen van de provincie latief overgenomen. In de ge- Venray werden Boerinnen- opgericht in Merselo, en Oostrum en in later ja de oprichting in de an- hadden wy een gesprek voorzitsters van die af- die nu reeds hun handen met de voorbereidingen Maar in het ge- naar voren nog bruisen van en uit het enthousias- wel dat ongetwijfeld ook toekomst het voortbestaan verzekerd is. NAAM LVB De dames hadden zich goed op het gesprek voorbereid want het bleek dat ze goed op de hoogte wa ren van de aktiviteiten, die in de loop van die 60 jaar waren ontwik keld. De motieven die in de oprich ting aanleiding waren tot zich te verenigen zyn eigenlijk onveran derd gebleven. De vrouw uit de da gelijkse sleur halen en met elkaar aktiviteiten organiseren om zo doende uit de beslommeringen van gezin en bedrijf te komen. In latere jaren kwam daarby de drang naar meer algemene vorming die de overhand kreeg. Gezien in het licht van die jaren werden de afdelingen sterk beïnvloed door de rooms- katholieke levenswijze. Maar uit de verhalen was duidelyk te horen dat men niet achterbleef, want in 1965 werd de naamsverandering doorge voerd. In plaats van de Boerinnen- bond werk het in het vervolg Limburgse Vrouwenbeweging. Het werden verenigingen die open stonden voor alle vrouwen, want men hoefde geen boerin meer te zijn om lid te worden. HUISHOUDEN In de begiiyaren werden de vrou wen in hoofdzaak door middel van lezingen en kursussen wegwijs ge maakt in de maatschappij, want voor die tyd was die maatschappij eigenlijk verboden terrein en had de boerin alleen maar zeggenschap op de boerderij. Sinds jaren ligt het zwaartepunt op godsdienst, sociaal en cultureel gebied, waarbij ruimte overblijft voor ontspanning. De dames van het eerste uur. en dat zijn er nog maar weinig, weten zich nog goed te herinneren dat voorlichting werd gegeven gericht op huishoudelijk gebied: slacht, in maak, koken, bakken, wasbehande- ling en persoonlijke verzorging. Onverbrekelijk blijft verbonden de voorlichting die door de technische adviseurs werden gegeven. De na men van die mannen moeten niet onvermeld blijven want die namen, van meester De Ponti, Peeters, Vis sers en Wijnhoven komen telkens terug. Maar ook vanuit Roermond mag zeker bij de voorlichting en de bewustwording niet onvermeld blij ven de inbreng van mej. Kleuskens. Tydens de oorlog werd ook de Boerinnenbond om principiële re denen stilgelegd, maar op de puin hopen werd na de bevrijding reeds de basis gelegd voor ook de weder opbouw van de Boerinnenbonden. Het terrein van de voorlichting werd verlegd, want in de naoorlog se jaren werden vooral kursussen gegeven in opvoedkunde, verple ging en moederkursussen. Maar ook werden lezingen en demonstra ties gegeven met het doel het bevor deren van huiselijke feesten, zoals doop-, communie- en Kerstfeest

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5