Milieu gelbaat Ibij beheerst rijgedrag Venrays gemeenteraad vergadert a.s. dinsdag Het Industriemuseum is op zoek naar materiaal en naar verhalen NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Ingekomen ouwaanvragen Bouwmeldingen Bouwtoestemming op Bouwmeldingen Hinderwet Bouwvergunning verleend Bouwvergunning aangevraagd Halfjaarlijkse oefening op vliegbases Vol- kel en de Peel Hinderwet en maas Donderdag 19 november - Pagina 19 üda w b DHUIS VENRAY Ihuisstraat 1 'toon 04780-23333 indentieadres: dus 500 AM VENRAY ningstijden: idag t.m. vrijdag van 9.00 tot :en guur. Iige afdeling Bevolkingszaken is te- geopend op donderdag van tot 17.00 uur. deze openingstijden kan uitslui- be ma telefonische afspraak worden veken. uv^jjekuren b. en w. uitsluitend te ;n na telefonische afspraak ien de stafeenheid bestuursonder- ming, tel. 04780-23269, alléén bakl imiddag. jemeester I.A.B. Waals Indag van 10.00 tot 11.00 uur JuiS mene bestuurszaken: gewestelij- hi intergemeentelijke samenwer- bestuurlijke koördinatie; open orde en veiligheid; voorlichting opraak algemeen; dorps en wijk- tn; personeel, organisatie en in- [{ei alica; interne dienstverlening; wmische zaken: bevordering «gelegenheid, markten en ker- EJ handel en middenstand, be ing toerisme, bedrijfs vestiging, der A.A. de Loo t :o-burgemeester) ïidag van 10.00 tot 11.00 uur. euzaken: algemeen milieubeleid, jjerwetszaken, afvalverwerking, B tverwerking, bodemsanering; *—:happelijke zorg: gezondheids- I, maatschappelijk werk, ouderen- werklozenzorg (RBA), sociale kvoorziening (WSW), culturele darheden; sociale vernieuwing; lancipatie. i (houder I.M.O. Truijen jl andag van 10.00 tot 11.00 uur. ^inciën: belastingen, gemeentega- Hities (hypotheken); openbare wer- wegen, riolering, reiniging, W\ en, verkeer en vervoer; agrarische en; ruilverkaveling, beheer en ver- jp landbouwgronden. (houder II. Kersten andag van 10.00-11.00 uur. ntelijke ordening; volkshuisves- j; bouw- en woningtoezicht; Istandstoezicht; stedebouw; ndbedrijf (m.u.v. beheer land- wgronden): beheer eigendom exploitatie bestemmingsplan- mdverwerving; gronduitgifte. der I. Driessen lag van 10.00-11.00 uur. zaken: muziekschool, mu- I, schouwburg, bibliotheek, mo- itenzorg, oud archief, culturele «mgingen, grote en kleine kun- «e n, vrije academie; sociale zaken; derwijs; volwassenen-edukatie; «rtzaken; rekreatie; jeugd- en jon- lenwerk; akkommodatie-aangele- nheden; sociaal-cultureel werk; llale vraagstukken; mediazaken; deropvang. Met de slogan "Ite hard rijden kost teveel' legt de overheid al een paar jaar de nadruk op het belang van 'milieubewust' rijgedrag. Je houden aan de limiet geeft minder geluids overlast, vermindert de kans op on gelukken en is een stuk goedkoper dan te hard ryden. Probleem op de lange termyn is dat ook het milieu, dat toch al danig gebukt gaat onder het verkeer, door hardryders extra zwaar belast wordt. Hardryders veroorzaken een grotere uitstoot van schadeljjke gas sen en leveren zo een grotere by- drage aan de zure regen en het broeikaseffekt Een dezer dagen kreeg de overheidscampagne een vervolg met nieuwe borden langs de weg en spots op de radio. Zure regen en broeikaseffekt zyn begrippen die je tien jaar geleden niet vaak hoorde. Tbtdat plotseling door wetenschappers en milieu organisaties de noodklok werd ge luid. Als er niet snel aktie onderno men werd, zou het wel eens te laat kunnen zijn. Sindsdien heeft de overheid allerlei maatregelen - maar nog lang niet genoeg! - geno men om zure regen en de opwar ming van de atmosfeer tegen te gaan. GROTE VERVUILER Wat is zure regen eigenlyk? Zure regen (of beter: zure neerslag) ont staat doordat schadelyke, verzuren de gassen in de atmosfeer terechtkomen en later weer op de bodem neerdalen, droog of in een vorm van neerslag. Die schadelyke 1 gassen (vooral ammoniak, stiksto foxiden en zwaveldioxide) zyn af komstig van onder andere i industrie, landbouw en verkeer. Niet veel mensen zullen het zich Hl r voldoening aan het bepaalde 1 rtikel 41 van de Woningwet treft iderstaand een overzicht van de de afgelopen week by burge ster en wethouders van Venray >7 komen bouwaanvragen. het uitbreiden van een be- kgebouw aan de Rouwkuilen- 27 te Ysselsteyn, t.n.v. J. ipens; het uitbreiden van een garage/ Ing aan de Brugpas 25a te Veu- tn.v. H. de Mulder; het bouwen van een opslag hout/overkapping hbo tank le Laagheidseweg 12 te Venray, M.H.P.N. van Tilburg; het uitbreiden van een voed- ïaal ruimte therapieruimte le Bergweg 2 te Venray, tn.v. ngbouwvereniging Noord- urg. Plataanstraat 15; het bouwen van een woning jarage aan de Ranonkel te Ven- ,n.v. E. Linskens, St. Ambrosi- ■aat 14; het bouwen van een carport soverkapping aan de Konings- 5 te Venray, t.n.v. T.J.P.M. IS; het bouwen van een stoelen- ng aan de Hoofdstraat 34 te tn.v. St Gemeenschapshuis nde; het verrichten van meerwerk i 14 woningen aan de Land- III te Venray, tn.v. Nevanco ngbouw te Panningen; het bouwen van een opslag- Iftte (afval)stoffen/materialen aan M&ude Oostrumseweg 4 te Venray, ■■ft Atebe garage b.v.; het verbouwen van een wo- g tot varkensstal aan de Lolle- kweg 39 te Castenray, tn.v. Mts. ken. jurgemeester en wethouders van enray, namens dezen, hoofd van de afdeling volks- kisvesting, ruimtelijke ordening milieu (Procedurestart art 18a WRO tb.v. bouwmeldingen) Burgemeester en wethouders zyn voornemens om van toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruim telijke Ordening vrijstelling te ver lenen van het ter plaatse geldende dan wel van de in voorbereiding zynde herziening bestemmings plan ten behoeve van de volgende bouwmeldingen het bouwen van een berging aan de Kogeldistel 22 te Venray, t.n.v. EW. Gielen-, het plaatsen van een tuinhuis je aan de Maijolein 50 te Venray, t.n.v. W.M.G. Baltussen; het plaatsen van een dakkapel aan de Allegrostraat 5 te Venray, t.n.v. W.H. Tbebast; het plaatsen van een tuinhuis je aan de Christoffelkruid 28 te Ven ray, t.n.v. W.G.M. Claessens. De op de bouwmeldingen betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 20 november 1992 ge durende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouwbeheer, kamer 310, van het raadhuis (van 09.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termyn kunnen schriftelijke bezwaren b(j burge meester en wethouders worden in gediend. Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelyke ordening en milieu, ir. G.EJ.M. Frencken Burgemeester en wethouders hebben in de afgelopen week voor onderstaande bouwmeldingen bouwtoestemming afgegeven. Zy die menen door de afgifte van een of meer van deze bouwtoestemmin- gen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen kunnen op grond van de Wet AROB daartegen by het col lege van burgemeester en wethou ders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrift indienen en wel binnen 30 dagen nadat de beschik king is gegeven. Die termijn wordt in ieder geval in acht genomen, wanneer een be zwaarschrift binnen 3 weken na dagtekening van deze publikatie wordt ingediend. het plaatsen van een tuinhuis je aan de Allegrostraat 17 te Venray, t.n.v. H.A. van Waayenburg, Alle grostraat 17 te Venray; het plaatsen van een tuinhuis je aan de Past. Strijkerstraat 19 te Leunen, t.n.v. L.J.H. Niessen, Past Strijkersstraat 19 te Leunen. Venray, 13 november 1992 Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelyke ordening en milieu, ir. G.EJ.M. Frencken dagelyks realiseren, maar het ver keer is nog steeds een van de groot ste vervuilers: ongeveer de helft van de 550.000 ton stikstofoxiden (NOx) die elk jaar in Nederland wor den uitgestoten, is afkomstig van het wegverkeer! ZIEK De effekten van verzuring zyn ernstig. Zo raakt de chemische struktuur van de bodem uit balans, waardoor bijvoorbeeld op heide gronden de heide wordt overwoe kerd door gras. In de verzuurde bodem kunnen planten en bomen niet de juiste voedingsstoffen vin den. Dat maakt ze vatbaar voor al lerlei ziekten. Het is vaak voor een leek niet zichtbaar dat een boom ziek is. Maar onlangs nog werd bekend dat éénderde van alle bomen in Neder land niet meer gezond is, en dat is voor een belangrijk deel te wyten aan zure regen. Zure regen heeft ook verwoesten de gevolgen voor ons monumentale erfgoed. De verzuring tast byvoor- beeld gebeeldhouwde sculpturen aan en misvormt ze tot onherken bare steenklompen. De verzuring brengt ook onherstelbare schade toe aan eeuwenoude archieven en boeken. NOOIT MEER HETZELFDE? Het verbranden van fossiele brandstoffen houdt nog een andere bedreiging in, die onze hele planeet voorgoed dreigt te veranderen. Bij het stoken van fossiele brandstof fen komen enorme hoeveelheden kooldioxide (CO2) vrij. Ook by het autorijden dus: in Nederland is het verkeer verantwoordelijk voor on geveer 15% van de totale uitstoot van CO2. Kooldioxide is - in tegenstelling tot koolmonoxide (CO) - op zich niet schadelijk voor de mens, maar een- Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, gelet op de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne, dat bij hen een aanvraag om vergunning ingevolge de Hin derwet is binnengekomen van: Maatschap Van Casteren, Lol- lebeekweg 20, 5811 AL Castenray voor een nieuwe, de gehele inrich ting omvattende vergunning voor een fokvarkenshoudery gelegen aan de Lollebeekweg 20 te Castenray. Maatschap Janssen-Litjens, Heidseweg 66, 5812 AB Heide voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een varkenshouderij gelegen aan de Deumeseweg 59 te Heide. H. Herpers, Vredeweg 21, 5816 AJ Vredepeel voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende ver gunning voor een vleesvarkens- mestery gelegen aan de Vredeweg 21 te Vredepeel. De aanvraag en de bijbehorende stukken kunnen op het raadhuis, Raadhuisstraat 1 te Venray. kamer 309 elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur worden ingezien tot 19 december 1992. Tbt deze datum kunnen de stuk ken ook, na telefonische afspraak, worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur. Tbt bovengenoemde datum kun nen gemotiveerde bezwaren schrif telijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Venray. Degene die een bezwaar schrift indient, kan verzoeken zyn persoonlyke gegevens niet bekend te maken. Wij zijn voornemens om voor de ingediende aanvraag een openbare zitting achterwege te laten, omdat daaraan naar verwachting geen be hoefte bestaat. Indien men echter hierom verzoekt (by de onderafde ling milieubeheer) kan men tot één week voor het verstrijken van bo vengenoemde termyn in de gele genheid worden gesteld ook mondelinge bezwaren in te bren gen. Daarby bestaat dan tevens de mogelijkheid tot een gedachtenwis- seling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en ove rige aanwezigen. Alleen degenen die bezwaar heb ben gemaakt naar aanleiding van de aanvraag en alleen degenen die kunnen aantonen dat zij daartoe re delijkerwijs niet in staat zyn ge weest kunnen tydens de verdere procedure bezwaar maken tegen de ontwerp-beschikking en/of beroep indienen tegen de uiteindelijke be schikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, ir. G.J.F.M. Frencken- maal in de atmosfeer houdt het zon nestraling tegen die terugkaatst van het aardoppervlak. Zo werkt de dampkring als het ware als een broeikas, met het gevolg dat de tem peratuur op aarde stygt. GROTE GEVOLGEN Die temperatuurstrijging heeft grote gevolgen voor het klimaat op onze planeet. Men gaat er nu van uit dat de aarde in de loop van de 21e eeuwe twee tot drie graden war mer zal zyn. Zeewater gaat uitzetten en op de poolkappen zal Ijs gaan smelten, waardoor de zeespiegel de komende eeuwen enkele meters kan stijgen; vooral op de aarde - dus ook in Nederland - kunnen grote stukken kustgebied onder water verdwynen. In Europa kan de klimaatveran dering leiden tot een gebrek aan drinkwater. Ook kunnen door de verandering van de temperatuur woestynen zich gaan uitbreiden. Bovendien kunnen hittegolven, or kanen, overstromingen en dergelij ke veel vaker voorkomen. Al deze ontwikkelingen samen kunnen een bedreigening vormen voor de wereldvoedselvoorziening. MINDER SCHADELIJKE GASSEN In ons land worden inmiddels volop maatregelen genomen om zu re regen en broeikaseffekt te bestryden. Ook het wegverkeer als een van de grootste vervuilers wordt daarby aangepakd. Steeds meer auto's hebben een katalysator, die minder schadelijke uitlaatgas sen levert. Bovendien wordt tydens de APK-keuring gekeken of een auto niet te veel schadelyke gassen uitstoot. MEEHELPEN De automobilist kan zelf ook mee werken aan de beperking van zure regen en broeikasteffekt. Hoe? Dat is eenvoudig: wie wat minder gas geeft en rustig rijdt, produceert minder schadelijke uitlaatgassen dan iemand die wild en te hard rijdt. Zo is by een rustige rijstijl de uitstoot van schadelyke stoften 35 tot 85 procent lager dan bij wild en roekeloos rijgedrag! En by een snel heid van 140 bijvoorbeeld is de uit stoot van stikstofoxiden gemiddeld maar liefst anderhalf keer zo hoog als wanneer je 120 rijdt, óók in een auto met katalysator. De juiste bandenspanning, een schoon afgestelde motor en een ka talysator dragen ook een steentje bij. Overigens is de 'schoonste' en meest zuinige snelheid voor een personenauto 70 km per uur, maar dat is natuurlijk niet altyd wense lijk of mogelyk. GOEDKOPER Je houden aan de maximumsnel heid scheelt ook aanzienlijk in brandstofverbruik: 140 ryden in plaats van 120 kost ruim 20% méér brandstof per gereden kilometer. Snelheidsbewust ryden scheelt niet alleen geld maar ook kostbare brandstof, die anders nodeloos in vervuiling op zou gaan. EENVOUDIG De overheid wil met de nieuwe campagne automobilisten overtui gen van het nut van snelheidsbe perking. Want wie zich houdt aan de maximumsnelheid en een rusti ge rijstyl hanteert, houdt de beurs langer dicht en draagt by aan de be perking van de schade aan het mi lieu. Ook veroorzaakt hy minder geluidsoverlast. Senlheidsbeheerst rijden is bovendien veiliger. Burgemeester en wethouders hebben in hun vergadering van 10 november 1992 voor de onderstaan de bouwplannen bouwvergunning verleend. Zy die menen door de af gifte van één of meer van deze ver gunningen rechtstreeks in hun belang te zyn getroffen, kunnen op grond van de wet AROB daartegen by het college van burgemeester en wethouders van Venray een gemoti veerd bezwaarschrft indienen en wel binnen dertig dagen na boven genoemde datum. het uitbreiden van een cham- pignonkwekery aan Op den Ries 13 te Merselo, tn.v. W. Michels; het bouwen van 8 elektr. tra fostations op vliegbasis De Peel. tn.v. Ministerie van Defensie. Di- rektie Brabant Ripseweg 1 te Vre depeel; het bouwen van een vleesvar kensstal aan de Veldstraat 33 te Merselo, tn.v. Maatschap Bouw- mans, Gemertseweg 12 te Oploo; het verbouwen van een kan toorpand aan de Julianasingel 41 te Venray, tn.v. Ashy-Abengroep. De burgemeester van Venray, dre. J.F.H.A.B. Waals Agenda voor de openbare verga dering van de gemeenteraad, te houden op dinsdag 24 november 1992, aanvang 19.00 uur, in het raadhuis, Raadhuisstraat 1 te Venray. 1. Opening. 2. Mededelingen. 3. Notulen van de openbare verga dering van de raad der gemeen te Venray. gehouden op dinsdag 27 okt. 1992. 4. Ingekomens stukken. 5. Aanbieding van de gemeentebe groting 1993; alsmede de begro ting 1993 van het grondbedrijf. 6. Verzoek van de Stichting Katho liek Onderwys Vredepeel ex art. 74' WBO om vergoeding van de kosten van herstellen van stormschade by basisschool Re- gina Pacis. 7. Verzoek ex art. 74 WBO van de Vereniging voor christelijk Kleuter- en Basisonderwys Ven ray om partiële medewerking bij vervanging van de vloerbe dekking in twee groepslokalen bij basisschool De Hommel. 8. Beschikbaar stellen van een krediet tb.v. de uitbreiding van de katholieke basisschool De Kruudwis met drie lokalen. 9. Beschikbaar stellen kredieten bestedingsprogramma 1992, in zake openbare bibliotheek, mu ziekschool en cultureel centrum. 10. Verdaging beslissing op beroep schrift van Maatschap Van der Putt Advocaten, inzake plaat sing pand Patersstraat 15 en 17 op de gemeentelijke monumen tenlijst. 11. Aanpassing tarieven gemeente lijke sportakkommodaties met ingang van 1 januari 1993. 12. Ontslag van mevr. G.W. van Zwol als direkteur en aanstelling van de heer H.A.P.M. Verkuilen als acljunkt-direkteur aan de open bare basisschool De Keg. L3. Invoering van een landelijke IZA-Nederland-regeling. 14. Beschikbaar stellen van een krediet tb.v. de aanschaf van een Toyota terreinwagen voor de werkeenheid bossen van de sektor gemeentewerken. 15. Beschikbaar stellen van een krediet tb.v. de uitbreiding van de openbare verlichting aan Merseloseweg, Kempweg en Haammakerstraat. 16. A. Rapportage besteding gelden stads- en dorpsvernieuwing over het jaar 1991; B. Verdeling gelden beschikbaar gesteld in het kader van de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing voor het jaar 1992. 17. Verkoop bouwgrond in het bestemmingsplan Landweert fase III, aan Marcel Muyres Ven- lo b.v. en aan Bouwbedrijf Brandwijk b.v., zulks tb.v. de bouw van 32 vrye sektor- woningen. 18. Vaststelling grondaan- en ver koopvoorwaarden en aanpas sing delegatiebesluiten. 19. Afwyzing op het verzoek van de heer J. van Reenen, Wester Thienweg 15a te Oostrum om bestemming achter huisperceel te wijzigen. 20. Vaststelling jaarverslag 1991 ex art. 34 van het Bydragenbesluit openbare lichamen Wet algeme ne bepalingen milieuhygiëne (WABM). 21. Voorziening in vakatures in di verse commissie. 22. Ontslag van de heer P. Panne- koek als direkteur van de open bare basisschool De Flierefluit ingaande 10 december 1992. 23. Verkoop stukje grond gelegen aan de Patersstraat aan de Kin deren Kooien. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan de volgende bou waanvragen medewerking te verlenen. het oprichten van een carport aan de Bergweg 21 te Venray, tn.v. H.J. van Hoof-Strybosch;; het plaatsen van een berging aan de Koningskaars 9 te Venray, t.n.v. A.G.M. Peetere. De op de bouwaanvragen betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 20 november 1992 ge durende 14 dagen voor een ieder ter inzage bij de onderafdeling bouwbeheer, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray, dre. J.F.H.A.B. Waals Van dinsdag 1 december tot en met donderdag 3 december 1992 wordt op de vliegbases Volkel en De Peel de halfjaarlijkse basisoefening gehouden. Deze oefening pas in het jaarlijks oefenprogramma van de beide bases. Doel is het op elkaar af stemmen, onder moeilijke omstan digheden, van procedures en werkwyzen van vliegend- en grond personeel. Er wordt gevlogen tus sen 08.00 en 18.00 uur. Gedurende de oefendagen kunnen de vliegba ses uit ongebruikelijke richtingen worden aangevlogen. In het kader van deze basisoefening opereert het 306 fotoverkenningssquadron van af 16 november tot en met 3 decem ber vanaf vliegbasis de Peel. Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, gelet op de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne, dat zij hinderwetvergun ning hebben vérleend aan: J. Heesen, Laagriebroekseweg 30, 5809 ET Leunen voor een nieu we, de gehele inrichting omvatten de vergunning voor een varkens- mesterij en -fokkery gelegen aan de Laagriebroekseweg 30 te Leunen. Maatschap Van Bommel-See- gers, Zwartwater 1, 5816 AA Vrede peel voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een varkenshouderij gelegen aan het Zwartwater 1 te Vredepeel. J. van Dongen, Jaegerhofweg 10, 5814 AL Veulen voor een nieu we, de gehele inrichting omvatten de vergunning voor een melkrund- veehouderij gelegen aan de Jaeger hofweg 10 te Veulen. L. van Vegchel, Timmer- mannsweg 119, 5813 AM Ysselsteyn voor een nieuwe, de gehele inrich ting omvattende vergunning voor een rundveehouderij gelegen aan de Timmermannsweg 119 te Ys selsteyn. De beschikking en bijbehorende stukken kunnen op het raadhuis. Raadhuisstraat 1 te Venray. kamer 309, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur worden ingezien tot 19 december 1992. Ibt deze datum kunnen de stuk ken ook, na telefonische afspraak, worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur. Tbt deze datum kan by de afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State een beroep schrift worden ingediend door de aanvrager en degenen die tegen de aanvraag om vergunning tydig be zwaren hebben ingediend. Ook de genen die om gegronde redenen niet in staat zyn geweest bezwaar te maken, kunnen een beroepschrift indienen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Raad van State, afde ling voor de geschillen van bestuur, postbus 20019, 2500 EA 's-Graven- hage. Op bovengenoemde datum wordt de vergunning van kracht, tenzy vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek wordt gedaan om de beschikking te schorsen of een Voorlopige voorziening te treffen. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelyke ordening en milieubeheer, ir. G.F.J.M- Frencken Over enkele jaren wordt in Kerk- rade Het Industriemuseum ge opend. Dat museum heeft tot onderwerp: de ontwikkeling van de Limburgse en Nederlandse in dustrie vanaf het begin van de ne gentiende eeuw tot in de nabye toekomst. Bovendien wordt aan dacht geschonken aan de invloed van de industrie op de maatschap pij en omgekeerd. Het museum zal een bijzonder karakter krygen, omdat de bezoe ker er, als het ware, door het verle den tot, in de toekomst kan lopen en de ontwikkelingen zelf kan beleven. Wat heeft u thuis? Het Industriemuseum is op dit moment bezig om zyn kollektie by elkaar te brengen. Het museum doet dat natuurlijk in de eerste plaats door allerlei bedrijven, in stellingen en andere musea te be zoeken. Daarnaast is het uiteraard ook be langrijk om na te gaan of mensen thuis nog materiaal hebben dat in teressant kan zyn voor het mu seum. Mensen beschikken vaak door hun werk over dergelyk ma teriaal. Daarby kan worden gedacht aan voorwerpen en apparaten uit de in dustrie of aan foto's, tekeningen, schilderyen, reklameborden. hand- Kelderbrandje Dinsdagavond werd rookontwik keling ontdekt in de kelder van de Laterije aan de Heuvelstraat De brandweer bluste de brand. De schade bleef beperkt. Hoe de brand kon ontstaan is niet bekend. Politie was varkensvanger Wij hebben in het verleden meer dere malen bericht dat onze politie goede cowboys zyn als het gaat om op de rijweg lopende dieren te van gen en die in een weide te dryven. Dinsdagmorgen liep er een var ken op de Deumeseweg maar het bleek een hele klus te zyn om het varken, dat gewond was en zich agressief gedroeg, te vangen. De be kende hondenvangstok bood uit komst en het lukte de politie om dat varken te vangen. Navraag van wie het varken kon zijn leverde geen resultaat op en de konklusie werd getrokken dat het varken van een vrachtwagen zou zyn gevallen. De eigenaar van het varken, een varkenshandelaar uit Deume, bood zelf de uitkomst Hij was op zoek naar een varken, dat inderdaad van een vrachtwagen was gevallen. Het die was echter inmiddels aan de verwondingen overleden. leidingen en andere dokumenten die op de industrie betrekking hebben. Wy vragen iedereen die denkt dergelyk materiaal thuis te hebben om kontakt op te nemen met het Industriemuseum. Ook als u twy- felt, kunt u gerust kontakt met het museum opnemen. De medewerk- (st)ere van het museum zijn graag bereid om samen met u te bekyken of het materiaal interessant is voor het museum. Het gaat het museum er in de eer ste plaats om te weten welk mate riaal by mensen thuis aanwezig is. U bent dan ook helemaal vry om te bepalen of u materiaal wil afstaan aan het museum, en zo ja, onder welke voorwaarden. Verhalen Vooral oudere mensen, die Rang geleden) in de industrie hebben ge werkt weten vaak nog interessante verhalen te vertellen die het moge lyk maken om meer te weten te komen over de manier waarop mensen vroeger werken en onder welke omstandigheden. Kunt u zelf zulke verhalen vertel len of kent u mensen in uw omge ving die (regelmatig) dergelijke verhalen vertellen, neem dan even eens kontakt op met het Industrie museum, zodat deze verhalen vastgelegd kunnen worden voor toekomstige generaties. Bellen of schrijven Het Industriemuseum is op werk dagen in de regel van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur telefo nisch bereikbaar onder nr. 045- 452700. U kunt het museum ook schryven: Het Industriemuseum, Postbus 164, 6460 AD Kerkrade. Inbraak in personenauto's Er werd aangifte gedaan van in braak in een aan de Mambostraat geparkeerde personenauto van een inwoner. De radiocassettespeler was ontvreemd. Twee personenauto's die aan de Jan Pöelsweg geparkeerd stonden, bleken met geweld te zyn openge broken. Ontvreemd werden de radio's. Vernielingen aan auto's Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een ruit van een aan de Boterbloem geparkeerde personen auto van een inwoner. Opnieuw werden vernielingen aangericht aan een op het Gouden Leeuw-terrein geparkeerde perso nenauto van een inwoner. Antenne en ruitenwissere waren vernield en de auto was behoorlyk bekras^

Peel en Maas | 1992 | | pagina 19