Mode-Braderie ■Bse PEEL EN MAAS >ciale vernieuwing gaat nog niet ver genoeg Mavo De Kolk opent officieel Dertig fietsen te winnen met de St. Nicolaas-Kerstloterij atte maar rustige herdenking op Duits kerkhof Drie-sterren aanbod. O. 3DAGEN Qf VAN OORSCHOT MODË is- en wijkraden zouden eigen budgetten moeten hebben Vrijwilligers gezocht Sint op koopzondag in Venray Opbrengst Nierstichting Venray PEEL EN MAAS De wintercollectie op onze dames-atdeling is I binnen. Daarom verkopen we restanten van de] najaarscollectie voor prijzen waar u van staat te kijken. U kunt er niet snel genoeg bij zijn, want zoveel kwaliteit voor zulke prijzen is uniek en op=op. •n Persoonlijke Zaak Grotestraat 73, Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 Nr. 47 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING TTT: Zondag 29 november brengt Sint Nicolaas een bezoek aan het winkel centrum in Venray. Die dag 'zijn de winkels geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De kinderbisschop en z'n Zwarte Pieten zijn tussen 13.00 en 17.00 uur in de winkelstraten aan wezig. De Zwarte Pieten zijn boven dien tijdens de voorafgaande koopavonden van 17.30 tot 21.00 uur in het winkelcentrum present en op zaterdag 5 december van 12.00 tot 17.00 uur. Als u op deze koopzondag het centrum van Venray bezoekt, dan kunt u meteen meedoen aan de gro te St. Nicolaas-Kerstloterij, die door de Venrayse winkeliers wordt geor ganiseerd. Meedoen is vrij eenvou dig By elke 10,- aan inkopen krygt TiJ een stempel. Een volle stempel kaart heeft 20 stempels, die dan bij de deelnemende winkeliers inle vert. U dingt dan mee naar een van de 30 schitterende fietsen van de betere merken, die door de Venray se winkeliers na Kerstmis worden verloot. Op 28 december zal er dan een grote prijsuitreiking zyn in de Venrayse schouwburg. De aktie loopt van 24 november tm. 24 de cember. De deelnemende winke liers herkent U aan de deelname poster. KLEURWEDSTRIJD Voor de jeugd hebben de Venray se winkeliers ook een kleurwed- stryd georganiseerd. By de deelnemende winkeliers kunnen de kinderen kleurplaten afhalen. Die moeten vóór donderdag 3 de cember weer zijn ingeleverd in de winkel van Torro op de Bleek of bij de klantenservice van de Hema. De Sint en z'n Pieten zoeken de mooisten eruit en de makers daar van worden uitgenodigd om Sinter klaas zaterdag 5 december te bezoeken. De Sint is dan vanaf 14.00 uur aanwezig in de lun chroom van de Ilema om de prys- winnaars te trakteren en de pryzen te overhandigen, kinderen die een prijs hebben gewonnen ontvangen van Sinterklaas persoonlijk bericht. Kortom, er is in het Venrayse win- Windstoten boven Venray Tydens harde windstoten, vorige week woensdagmiddag, sneuvelden verscliillende bomen die op het wegdek terecht kwamen en voor veel overlast zorgden. Dat gebeurde o.a. op de Oude Oostrumseweg, de Maasheseweg en de St. Gertrudis- straat in Ohio. Personeel van ge- meentewei'ken en de brandweer kwamen in aktie om het wegdek veilig te maken. Een populier die aan de Kruisstraat omwaaide kwam op twee geparkeerde auto's terecht die schade opliepen. Voor een eigenaar was het wel erg triest want zyn auto was wel WA verzekerd maar niet te gen stormschade. Een hekwerk geplaatst om een braakliggend terrein in de Hense- niusstraat kwam op wegdek terecht en zorgde voor overlast voor het verkeer. Winkeldiefstal Een 60-jarige inwoonster van Oploo werd in een warenhuis aan de Grotestraat betrapt bij winkel diefstal. Voor een bedrag van ƒ21,70 wilde zy goederen meenemen zon der die te betalen. Zij werd aan de politiè overgegeven, die proces ver baal opmaakte. keicentrum tot na de 'Kerst weer veel te beleven en te winnen. Na tuurlijk zijn er weer diverse koopa vonden. Op 2, 3, 4, 21, 22 en 23 december zijn in Venray de winkels tot 21.00 uur open. Bovendien is er op zondag 20 december opnieuw een koopzondag in gezellige Kerst sfeer. Gestolen auto uitgebrand aangetroffen Nadat een melding by de politie was binnengekomen dat in Veulen een auto in brand zou staan, trof de politie aan de Jaegerhofweg een Fiat personenauto aan, die geheel was uitgebrand. De auto was enkele uren, voordat de brand werd ge meld, gestolen in de gemeente Bee- sel. De auto had nog een waarde van enkele tienduizenden gulden. Of de auto voor een inbraak is gebruikt of voor joy-riding kon niet worden vastgesteld. Wel zal het de bedoe ling zyn geweest om eventuele spo ren uit te wissen. Inbraken in caravans Het afgelopen weekend werd er in dertien stacaravans op camping De Berkhorst aan de Zeilbergseweg in Ysselsteyn ingebroken. Door ver nieling van de afrastering werd toe gang tot het terrein verkregen. Ontvreemd werden kleurentelevi- sie's, radio's, enkele video's, verre- kykers en een paar klokken. De totale waarde kon nog niet worden medegedeeld omdat de eigenaren nog van de inbraak in kennis moe ten worden gesteld, maar naar schatting bedraagt die vele duizen den gulden. VANDALISME? Wel ontdekte men zondagmorgen dat er hakenkruizen op de ramen en muren van de Rabobank waren geschilderd en dat verschillende reeds klaar gezette verkeersborden waren weggehaald. Dankzij de snel le medewerking van personeel van gemeentewerken konden de bor den tydig worden vervangen en konden de hakenkruizen en leuzen worden verwyderd. De politie neemt aan dat het vandalenstreken waren en niet door neo-tascistische groeperingen waren aangebracht. bouwen. Aan de officiële opening van De Kolk wordt uiteraard een feestelijk tintje gegeven. Vrijdag 20 novem ber beginnen de feestelijkheden met een open huis voor de buurt. Overige belangstellenden, zoals oud-leerlingen, kunnen op 12 de cember terecht tijdens de kijkdag. Donderdag 26 november vindt de officiële opening plaats en daags daarna voeren leerlingen en docen ten een zelf geproduceerde revue op in de nieuwe aula. Ouders kun nen die voorstelling zaterdag 28 no vember gaan zien. Verder staat er in de feestweek nog een disco voor de leerlingen gepland. Tydens de feestelijkheden vraagt de Venrayse mavo een bijdrage voor een school in India, die enkele jaren geleden door De Kolk is geadopteerd. In Veltum ligt by het winkelcen trum een wykcentrum. Dit wyk- centrum wordt beheerd door vrij willigers. Wij verhuren dit centrum aan diverse groepen uit de wijk die gebruik maken van dit wykcen trum door er hun bijeenkomsten te organiseren. Een van deze groepen is de wijkvereniging die aktivitei- ten organiseert voor de wijkbewo ners. Al langere tijd zijn wij als beheerstlchting op zoek naar een of meerdere vrijwilligers die het be heer van het centrum op zich wil len nemen. Het is de bedoeling om het gebouw inclusief beheer te ver huren zodat de groepen en de wijk bewoners ook werkelyk ontvangen kunnen worden. Wij verwachten van eventuele vrijwilligers dan ook dat ze op de eerste plaats een repre sentatief gastheer of gastvrouw kunnen zijn voor de wijk. Wat verder tot de werkzaamhe den kan behoren is: Ontvangen van gebruikers en bezoekers van het wijkcentrum; Zorgdragen voor het beheer van de bar; Voeren van een eenvoudige administratie; Inrich ten van ruimtes; Planning van ver huur; Verrichten van eenvoudige onderhoudswerkzaamheden; Zorg dragen voor in- en verkoop; Openen en sluiten van het gebouw. Het definitieve takenpakket wordt vastgesteld in overleg met de beheerder en is mede afhankelijk van de mogelijkheden en kwalitei ten die een kandidaat-beheerder heeft. Al met al is het een omvang rijke taak die de nodige eisen aan mensen stelt maar het zou ons ver bazen als er geen vrijwilligers te vinden zijn. Kandidaten kunnen zich aanmel den bij dhr. W. Hopman, te berei ken onder tel.nr. 04780-88130. Hierna krijgt men een uitnodiging voor een gesprek met enkele bestuursleden. Het voltallige bestuur van de stichting zal dan zo spoedig mogelijk een besluit nemen. Mocht'lïlangstelling hebben in deze funktic. die gedeeltelijk over dag eri gedeeltelijk in de avonduren uitgevoerd'wordt dan verzoeken wy u om zo spoedig mogelijk kon takt op te nemen. De kollekte voor de Nierstichting is weer voorbij en de telling is in middels ook achter de rug. Het re sultaat is nog beter dan in andere jaren, en ik wil dan ook vanaf deze plek alle kollektanten en gulle ge vers van harte bedanken. De op brengst was: Ysselsteyn 92,95 Oostrum 662,50 Leunen 233,20 Venray 6.013,85 Dit geeft een totaalbedrag van ƒ7.002,50, tellen we hier nog bij een bedrag van ongeveer ƒ4.000,- aan overschry vingen dan komen we op een totaal van ƒ11.002,50. Hier kun nen we erg trots op zijn, vooral als we weten dat we maar 38 kollektan ten hebben. Helaas zijn we dan ook niet overal aan de deur geweest, en vooral ook niet in alle kerkdorpen. Mijn vraag is dus of u misschien volgend jaar een paar uurtjes zou willen helpen. De Nierstichting zou u daar erg dankbaar voor zyn. U kunt zich dan nu alvast opgeven bij-. Franka van Gerven, Touwslagerstraat 16, 5801 RD Venray, tel. 04780-86620. Namens de Nierstichting Neder land nogmaals bedankt! 'n abonnement waard projekt 'buurtbeheer' in ider van de sociale vernieu- is goed een jaar bezig. Een moment om eens achterom i oruit te kijken dachten de kenen. Behalve de buurt- lers zyn dat vooral RISC- nerker Mart Willems, ge- lelijk koördinator Frits Vos- l Martha Peeters, die op het n van openbare werken de kten met de buurt onder- l Buurtopbouwwerker Wil- stelde een tussentijds rt samen en naar aanleiding ia hadden we een gesprek em en Frits Vossen. De he- jn wel tevreden, maar ach- r leunen in de bureaustoel leker niet bij. Daarvoor zijn ij teveel zaken die niet goed De redenen daarvoor liggen elden op het gemeentehuis in beiden erkennen. maar met de minpunten te nen: 'Veel mensen zijn te- bitter teleurgesteld in de ge- tclijke organisatie', zegt Frits ii over z'n eigen club. 'Brieven ïn halfjaar blijven liggen by- E eold.. Inderdaad, dat is knap riiwenlijk, maar helaas wel de |jk. En wy kunnen wel allerlei r neuten aanvoeren waarom dat maar daar hebben de mensen boodschap aan'. Het verwijt ie burgers hoort volgens Vos- s jvenzeer op liet bordje van de ik als dat van de ambtenaren "vffi i 'Binnen het college is af- oken dat sociale vernieuwing «gste prioriteit heeft. Ik ga er fl(j iun uit dat allerlei andere pro- idus minder belangrijk zijn, ik heb de indruk dat niet een hier in dit huis dat vindt. ide taak van bestuur en poii- im daarop te wijzen', liek die aangeeft dat sociale cuwing niet alleen speelt in de s. n, maar ook op het gemeente- hard nodig is. Mart Willems „at het 'soepel interpreteren vetten en regels' één van de .punten van sociale vernieu wing, hoewel de officiële definitie hierover uiteraard met geen woord rept. De politiek moet de marges be palen en de prioriteiten aangeven, maar het mag volgens Willems en Vossen niet zo zijn dat werk blijft liggen omdat de ambtenaren het te druk hebben. En dat gebeurt nog teveel. Frits Vossen: 'Wethouder De Loo heelt destijds gezegd dat de ge meente zich verplicht om binnen een maand te reageren en aktie te ondernemen op vragen en opmer kingen vanuit de bewoners van Brukske. In veel gevallen is dat ge lukt, maar het moet nog beter. Als het gaat over relatief eenvoudige za ken als groenvoorziening lukt het prima. De mensen weten steeds be ter de weg en de kontakten lopen direkt. Maar als een probleem door meerdere afdelingen bekeken moet worden, dan loopt 't te langzaam', zegt hy. Vossen noemt als voor beeld een geval waarbij de afdeling verkeer betrokken moest worden. De deskundige had geen tijd en de stapel 'Brukske' werd almaar gro ter. Over prioriteiten gesproken... EIGEN GELD Mart Willems konstateert dat de sociale vernieuwing in z'n huidige vorm niet ver genoeg gaat. De aktie die wordt ondernomen komt wel vanuit de bewoners zelf en de over heden en hulpverleners luisteren wel naar de burgers, maar het kan allemaal nog beter. 'De mensen hebben geen eigen verantwoorde lijkheid, ze hebben niets te beslis sen. Het wijkplatform is wel gesprekspartner, maar de geméen- te beslist. Het zou beter zijn als de wyk zelf voor een deel kon bepalen waar het geld aan besteed werd. De betrokkenheid van de bewoners zou er aanzienlijk groter door wor den', is de mening van Willems. 'Het is een stap verder in de rich ting van deling van de politieke macht', verduidelijkt Vossen. 'In de historie een vervolg op de inspraak nota eindjaren '60, die leidde tot de te l idagmorgen waren de weergo- de organisatoren van de jaar- herdenking op Völkstrauer- pjunstig gezind, want toen de |ch in beweging zette, was het lleen koud en guur maar re- i het behoorlyk. De herden- I en de toespraken werden L 'oor echter niet ingekort. K. Citron, de Duitse ambassa- in Nederland, sprak een her- tagsrede uit, waarin hij duide- itelde dat op deze herdenking 1 Joden van de beide wereldoor- H worden herdacht, niet alleen ildaten maar ook de kinderen, in en mannen van alle volke- ie door oorlogshandelingen iotleven kwamen, in gevangen- i moesten leven of als vluchte- f5 n hun leven verloren. 'Wij enken allen die omkwamen in I Wzet, of die voor hun overtui- hun leven moesten laten. Wij ïlfnken ook die slachtoffers die ?d werden omdat ze tot een volk of ras behoorden. Wij token ook de slachtoffers van woedende oorlogen, de Joffers van de burgeroorlogen, iet terrorisme en politieke ver eg en de slachtoffers van het geweld die by ons opvang ïn'. lan Sehipke van de Duitse "I bij Afcent in Brunssum be- le dat het zeker nog zin heeft e jeugd de slachtoffers van de fien op soldatenlcerkhoven knkt. 'Juist de soldatenkerkho- Noeten plaatsen van waarschu- toi blijven, want zoals ook nu duidelijk blykt, heeft men foldoende gereageerd op de op s' van de nazi's, wij zijn weer I voor de opkomst van het ra- en vreemdelingenhaat. Heb ben wij niet voldoende geleerd in het verleden', zo vervolgde de jeug dige spreker. Hij wees op de gruwel daden in Joegoslavië. 'Ook nu weer wendt de wereld zich, net als in de dertiger jaren af, en doet of er niets aan de hand is. Dat is de opdracht voor onze jeugd om maar steeds daaraan te herinneren dat het nog altijd zin heeft om op soldaten kerk hoven de doden te herdenken. UNIFORMEN Er waren geen signalen dat er de monstraties van neo-nazi's zouden komen of van anti-fascistische groe peringen, maar de Venrayse politie had met medewerking van leden van de Koninklijke Marechaussee toch hun voorzorgsmaatregelen ge nomen en was met een kleine be zetting onopvallend aanwezig. De omleidingsroute zoals die al enkele jaren gebruikelijk is bewees ook nu weer dat voor een vlot verloop kon worden gezorgd. De onrust vorig jaar op Tbten- sonntag, de dag dat protestanten hun doden herdenken, was voor burgemeester Waals en de Duitse ambassadeur reden voor overleg om het grote militair vertoon te ver minderen. Aan de commandeuren van zowel de Bundeswehr uit Budel als van Afcent uit Brunssum werd verzocht, indien men niet in uni form voor het erepeleton aanwezig moest zijn, in burger te verschy- nen. Velen hadden gevolg gegeven aan die oproep en waren er zondag veel minder geüniformeerde mili tairen aanwezig. Het viel op dat er meer nabestaanden waren als voor gaande jaren. Langs de Timmer- mannsweg werden 170 auto's geteld. Donderdag 26 november wordt de vernieuwde mavo De Kolk offi cieel geopend. De opening wordt verricht door dhr. J. van 't Hooft, de voorzitter van de Vereniging voor Middelbaar Onderwijs in Limburg (MOL). Komende dagen en weken staan er nog diverse aktiviteiten op het programma. De Venrayse aan nemer Nelissen Van Egteren heeft ongeveer tien maanden gewerkt aan de grootste verbouwing in de geschiedenis van de school. De Kolk werd uitgebreid met elf leslokalen, een keuken, een aula er. een bergzolder. Daarvoor moesten onder meer houten leslokalen wij ken. Andere delen van de school werden vernieuwd of aangepast aan de nieuwbouw. De mavo-leerlingen zijn tijdens de bouw ondergebracht in een twaalftal lokalen van De Foe- kepot in Brukske en in de eigen noodlokalen aan de Oostsingel. Na tien maanden keerden de rond 400 Mavo-leerlingen na de herfstvakan tie weer terug in het pand aan de Minister Charles Ruysstraat. Mavo De Kolk bestaat een halve eeuw. In die tijd werd de school en kele malen eerder verbouwd en uit gebreid. Er kwam een keer een verdieping bovenop en er kwamen drie leslokalen bij. Ook werden in het verleden de ruimten voor de di- rektie, administratie en de toiletten aangepast. Desondanks voldeed het gebouw niet meer aan de eisen van deze tijd. Er ontbrak een aula en de leslokalen waren over verschillen de lokaties verspreid. Bouwer en ar chitect stonden voor de opdracht een uitbreiding te realiseren die goed past bij de bestaande ge in het Brukske is in de afgelopen periode nogal wat gedaan aan speelveldjes voor kinderen, met zelfwerkzaamheid van bewoners. Hier de opening van een speelveldje op de Mambostraat, deze zomer. instelling van doips- en wykraden. Die raden hebben echter alleen een adviserende rol, terwijl de politiek beslist. Dorps- en wijkraden moe ten meer zelf te zeggen krijgen'. De afdeling welzijn heeft in elk geval een eerste stap gezet op weg naar meer zelfstandigheid van de wijken. Er ligt een voorstel bij B en W om het wijkplatform Brukske, in het kader van het projekt sociale vernieuwing, een bedrag van 20 a 30 duizend gulden te geven, dat ze naar eigen inzicht kunnen besteden. WERKT Er moet dus nog veel meer gebeu ren wil de sociale vernieuwing echt zin hebben. Maar ontevreden zyn Mart Willems en Frits Vossen aller minst. Veel huisbezoeken, vooral in de eerste maanden, en eenoj> komst van rond de 25% hy dg straatbijeenkomstën. Veel klèiriè projelcten zijn inmiddels al afge rond of staan op stapel. Enkele on derdelen verrasten zelfs in positieve zin. Frits Vossen heeft zich bijvoorbeeld verbaasd over de opkomst vanuit de zogenaamde binnenring. 'We hadden vernacht dat vanuit de buitenring de animo groter zou zijn dan vanuit de bin nenring, maar in de praktijk scheelt het niet veel. Ongeveer 60 tegen 40%. Maar belangrijker is dat dankzij de konlcrete projekten het onderlinge kontakt tussen de bewo ners verbeterd is. Er zyn al straat feesten geweest en sommige straat comités willen al als een soort buurtvereniging verder'. Mart Wil lems sluit zich bij hem aan: 'Ik was zelf in het begin ook sceptisch, maar ik moet zeggen het werkt'. Van deze driekoppige kerst ster in helderrood heeft u maanden plezier. Geef hem een licht maar niet te warm plaatsje. Begiet hem met lauwwarm water Hoog ±25 cm. Pot 0 9,5 cm. Van 5,95 voor 4% gg

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13