PEEL EN MAAS PROFITEER DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG VAN DE: ■*i Peelgemeente geturfd leidooi voor verharding van de Broekweg 93 Gouden bruidspaar in Wanssum rosner -s Gemeente presenteert weer statistische cijfers DE de nieuwe zijn binnen. COI\l>#4IMT Jan en Marie v.d. Heijden-Lensen Première pestproject afgelast jeans best of all A Kortingen tot 50%!!! ber-pJ liet eerst sinds 1980 presen- gemeente Venray weer een jfli overzicht. Hoeveel men- gemeente telt, waar ze van- amen en waar ze wonen, of naar school gaan staat al- keurig gerangschikt in 'Ven ders 1991'. De bedoeling is initiatief de komende jaren volg krijgt. In welke vorm t is nog niet duidelijk. Ge- n worden in de toekomst ijjnlijk verplicht om jaarcij- 1 publiceren. Bedrijven moe- al langer. Wellicht komt er imtjn ook een populaire jy zal moeten zorgen dat er niensen hier komen wonen cr minder wegtrekken. Wil meerite tenminste blijven Het afgelopen jaar vertrok- 89 mensen meer uit Venray binnenkwamen. Dat negatie- o drukt zwaar op de natuur- gixiei, het verschil tussen ie en sterfte, die 160 perso- idroeg. In 1991 werden 468 geboren en stierven er 308 i. Opgeteld en afgetrokken g dat saldo dus 71. De ko- jaren wordt een daling van iluurlijke groei voorspeld, ior de immigratie als groei- iog belangrijker wordt. Zoals hanteert de gemeente Ven- de toekomst een scenario [gaat van forse groei door de u van meer mensen van bui- uit Duitsland komende Ne- idse militairen zijn hiervoor ninent belang. ay Leunen aantrekkelijk zonder dat het inwonertal Kmeetf •- gemeente stijgt, kan een if wijk groeien. Het aantal in- per kerkdorp of wijk wordt rbeeld beïnvloed door verhui- men de gemeente. De verde- de bevolking is een Ie voor de attractieve en de aantrekkelijke woonomge- Het aantal bewoners van jlt of kerkdorp wordt echter lebepaald door de (on)mo- jeid om er te bouwen. Denk stankcirkels op de kerk- Sray zelf zijn er drie wijken In het centrum steeg fetal bewoners met 28 tot pensen, Veltum groeide met ponen en haalde net de 4500 Grootste groeier is na- Kjk Landweert, waar eind de- Ier 1991 bijna 3900 mensen pen. Een toeloop van 200 per- 1, In de overige wijken van fy-kom woonden 31 december minder mensen dan het jaar [dorpen groeiden helemaal iet uitzondering van Leunen, wonen nu 2031 mensen, M Is tien minder dan in grootste y iorp Ysselsteyn. 42 nationaliteiten gaat kijken naar de opbouw menstelling van de bevolking nkele opvallende cijfers. Op de e plaats het percentage ge iden mannen en vrouwen dat lag groter wordt. Waren er 1 ja nuari 1991 1192 mensen geschei den, een jaar later waren dat er 1307. Daarmee is 3,8 van de Ven- rayse bevolking gescheiden. Een even hoog percentage inwo ners had op die datum een vreemd paspoort, maar het aantal vreemde lingen is de eerste maanden van het jaar fors toegenomen. Afgezien van de 46 asielzoekers, die de ge meente op dat moment telde, wa ren er op 19 maart 1386 vreemdelingen in Venray. Per 1 ja nuari waren dat er nog 1343. In dien de cijfers kloppen is de toename in de eerste maanden van dit jaar even groot als in heel 1991. Venray herbergt momenteel 42 verschillende nationaliteiten. Naast de 'bekende' landen als Turkije (562 inwoners) en Marokko (362 in woners) heeft Venray een opvallend grote groep Duitsers binnen de ge meentegrenzen. Iets meer dan 100. Op de tweede plaats bij de Europese buitenlanders komen de Britten met een aandeel van 75 inwoners. In de categorie 'exoten' valt de per soon op uit Guatemala. Qua leeftijdsopbouw een paar in teressante uitschieters op de kerk dorpen. Op de kleinste dorpen, Vredepeel en Veulen, wonen bij voorbeeld relatief veel mensen tus sen 25 en 29 jaar. In Vredepeel zijn er dat 40, bijna 16 en in Veulen 62, een percentage van 13. Ook in Leunen, Oostrum en Ysselsteyn is de leeftijdsgroep tussen de 20 en 35 jaar goed vertegenwoordigd. Minder varkens, meer kippen Harder dan de menselijke bevol king groeit het aantal dieren in de gemeente. Tenminste de exempla ren die op één van de veebedrijven in de gemeente verblijven. Na een kleine terugval in 1989 en 1990 hebben de Venrayse boeren qua rundvee het niveau van 1980 weer bereikt. Op stal en in de wei staan in totaal ruim 21.000 koeien. Het aantal kippen steeg in 1991 met bij na 70.000 en overschreed daarmee de 3,5 miljoen stuks. Alleen het aantal varkens op de Venrayse boer derijen daalde met ruim 50.000 en kwam daarmee onder de 3,5 mil joen. Of de trend van een dalend aantal bedryven zich doorzet is niet bekend. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, verantwoordelijk voor de veeteeltcijfers, heeft over de ja ren '90 en '91 geen materiaal ver strekt. Het statistisch overzicht 'Venray in cijfers' is over enkele weken voor het publiek verkrijgbaar. Het boe kwerkje is uitgevoerd op A4-formaat, omvat ruim 50 pagina's en kost f 40,-. Exemplaren zyn af te halen bij de loketten van de afde ling Burgerzaken. Droge cyfers Venray neemt met haar 34414 in woners de 88e plaats in op de top 100 van Nederlandse gemeenten. Venray heeft honderd inwoners meer dan het Groningse Iloogezand-Sappemeer en honderd minder dan Wïjchen. De gemeente met de meeste inwoners is Amster dam (ruim 700.000), het kleinste fracties van het CDA en Van de pleiten voor verharding van Iroekweg. Op die manier komt einde aan de stofoverlast voor won er.s en vormen eventuele es aanwezig asbest geen gevaar de volksgezondheid. Wethou- De Loo vindt de opmerkingen aanleiding om de asfaltering de Broekweg naar voren te commissieleden Koster (CDA) emmens (v.d. Vorle) maakten opmerkingen naar aanleiding het onderzoek naar de aanwe- eid van asbest in de weg. De nietbrokjes in de Broekweg, af- istig van de puinbreker in Ys- eyn, bevatten een hoeveelheid st die geen gevaar oplevert voor volksgezondheid. Dat conclu- liet onderzoeksbureau In- iplan in opdracht van de «ente. ch pleitten de commissieleden een verharding. Mevrouw er, die zelf in de buurt woont, een situatie met voorby ra- auto's en geweldige stofwol- En omdat stof op zichzelf ook moet zijn voor de volksge- iheid is verharden de beste Bsing, volgens de CDA-politica. ega Lemmens sloot zich daarbij aan, temeer daar afdekking elk mogelyk gevaar voor de volks gezondheid uitsluit. Asfaltering van de Broekweg is, als het aan wethouder De Loo ligt, vooraleerst niet nodig. Gewoon meenemen in het normale traject van groot onderhoud van het Ven rayse wegennet, stelde de porte feuillehouder milieu voor. Als de raads- en commissieleden het an ders willen, komt dat wel aan de or de by de behandeling van het onderhoudsplan wegen in de com missie openbare werken, meende de wethouder. De 'asbestaffaire' heeft de bewo ners van de Broekweg dus ook niet verder geholpen in de richting van een 'harde weg', waarvoor ze al sinds de tweede wereldoorlog by de gemeente aankloppen. Gestolen auto terug De vorige week in de Bachstraat gestolen Opel Kadett, werd enkele dagen later onbeheerd aangetroffen langs de Geijsterseweg in Wan- ssum. De deur bleek geforceerd te zijn, waarna men de auto via door verbinding van draden heeft weten te starten. De auto is inmiddels aan de rechtmatige eigenaar terug gegeven. aantal inwoners van de 647 Neder landse gemeenten heeft de gemeen te Schiermonnikoog (933 zielen). Qua oppervlakte bezet Venray de 31e plaats, net voor Odoorn en ach ter Tubbergen. De gemeente Venray heeft een oppervlakte van Mökmt Ter vergelijking, de gemeente Noor doostpolder is ruim drie keer de op pervlakte van Venrayen is de grootste van Nederland. Nog steeds wordt ruim 100 van 146 km2 gebruikt voor de landbouw, veeteelt en tuinbouw. Op de tweede plaats komt het bos, nog al tyd goed voor ruim 25 km2. Woonbebouwing en wegen houden elkaar met 522 en 483 hectare aardig in evenwicht, terwijl 265 ha van de gemeente grond gebruikt wordt door bedrij ven. Aardig detail is verder dat Venray ongeveer net zo veel be graafplaats heeft als vliegveld.... OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 Nr. 46 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Met veel nieuwe combinaties behang/gordijnstof. In uw Verf Wand speciaalzaak zijn de nieuwe behangboeken met de collecties '93 weer binnen. Hierin wordt ingespeeld op de nieuwste trends met méér kleur en uitgebreide combinatiemogelijkheden van behang met bijpassende gordijnstoffen. Wij hebben veel exclusieve dessins op voorraad. Er zijn al prijzen van ca. 15,- per rol. Kom snel langs voor uw persoonlijke keuze en ons deskundig advies. de beste in verfde beste in behang Paierslaan 7, Venray, Tel 04780-82810 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Onder invloed Een 38-jarig autobestuurder uit Venray werd vorige week door de politie aangehouden. De politie constateerde dat de man teveel alco hol had genuttigd. De man kreeg een boete opgelegd van 250,-. Opnieuw moest afgeloj/en weekeinde de Patersstraat afgesloten worden. Reden was een kapotte rioolbuis, waardoor er een gat in de weg was ontstaan. Afgelopen maandag werd het euvel echter meteen verholpen door medewerkers van de gemeente. Feit is dat de toestand van de Patersstraat slecht blijft. Navraag bij de ge meente leerde ons dat men de reconstructie van deze weg en de rio lering tegelijk wil gaan uitvoeren met de inrichting van het geplande parkeerterrein tussen de Patersstraat en de Juliana- Vrijdag 27 november hopen Jan en Marie v.d. Heijden-Lensen uit Wanssum hun gouden huwelijks feest te vieren. In hun bejaardenwo ning aan de Tiendstraat blikt het paar samen met onze verslaggever terug op 50 jaar huwelijk: De gouden paren van dit jaar heb ben destijds allemaal in de oorlogs jaren de stap in het huwelijksbootje gewaagd en dat geldt dus ook voor Jan en Marie. Bruidegom Jan (78), geboren en getogen Wanssumer, en bruid Marie (75), die als klein kind van de Boschhuizen naar het Maas dorp verhuisde, namen de de ou derlijke boerderij van Van der Heijden Op de Hei over. Daar begon Jan vooruitstrevend met kippen en in die jaren was hij met z'n 800 leg kippen een grote kippenboer. Daar naast verbouwde hij asperges en aardbeien. Tegen het einde van de oorlog werd het gezin Van der Heijden, net als veel Noordlimburgers, geëvacu eerd. Voor Jan en Marie een zwarte periode, want Marie raakte gewond door een scherf van de granaat die de boerderij trof. Gewond en met een baby van zes weken kwam Ma rie in Eindhoven aan. Ploegendienst Na de oorlog werd de draad weer opgepakt en het gemengde bedrijf voortgezet. Behalve aardbeien en asperges groeide ook het gezin met tien kinderen, die uiteraard in het bedrijf een handje hielpen. Z'n vrije tijd besteedde Jan aan de duivensport en hij bekleedde tal van functies in het verenigingsle ven en in standsorganisaties als de Boerenbond, de pluimveebond, de eierbond, Limco, de tuinbouwbond, de voetbalclub en de carnavalsvere niging. Aan het zelfstandig ondernemer schap van Jan v.d. Heijden kwam begin jaren '70 een einde toen de gemeente om grond verlegen zat voor de aanleg van het sportpark. Omdat het bedrijf van de familie Van der Heijden toch geen opvol gers had, besloot Jan een deel van de grond te verkopen. Zelf trad hij als molenaar in dienst bij het Land bouwbelang en draaide daar tot aan z'n pensioen zelfs nog ploegen diensten. De tuinderij hield hij in z'n vrije tijd bij, net als de duiven. Pas toen het echtpaar driejaar gele den naar de bejaardenwoning in de Tiendstraat verhuisde, kwam ook daaraan een einde. Bezoekmoeder Marie had al die jaren haar han den meer dan vol aan de zorg voor de tien kinderen, maar ze vond toch nog tijd voor een bestuurs functie in de Limburgse Vrouwen beweging en later in de bejaardenvereniging. Bovendien is ze al jaren 'moeder' van een ver pleegde in Nieuw Spraeland, die ze elke week bezoekt. Een bezoek waar heiden elke keer weer naar uitzien. Verder besteedt het echtpaar hun tyd aan het maken van fietstoch ten, zijn ze actief bij het volksdan sen en leggen ze graag een kaartje. Vrijdag 27 november wordt er feest gevierd door de familie Van der Heijden, inmiddels aangevuld met zeventien kleinkinderen. Om 14.00 uur wordt in de parochiekerk van St. Michael een mis opgedragen. Die wordt muzikaal opgeluisterd door het koor. waarvan de gouden bruid al jaren lid is. Daarna wordt het feest voortgezet in gemeen schapshuis de Zandhoek, waar ie dereen tussen 19.00 en 20.00 uur- het gouden bruidspaar kan feli citeren. De stichting STRIP heeft premiè re vair het lespakket 'Pesten 2' afge zegd. De reden voor de afzegging is dat de termijn voor de Venrayse ba sisscholen en hun organen te kort is om bij de presentatie aanwezig te kunnen zijn. De officiële presenta tie van het lespakket voor de basis scholen zou maandag 23 november in de schouwburg plaatsvinden. De stichting STRIP wil nu de gemeente voorstellen om de toegezegde subsi die van rond de duizend gulden aarr te wenden om elk van de 23 Venray se basisscholen een lespakket aan te bieden. De bedoeling is verder om volgend voorjaar een informa tieve bijeenkomst te beleggen voor de vertegenwoordigers van de Ven rayse basisscholen. Een uitnodi ging gaat naar de DOPOV, het overkoepelend orgaan van de basis schooldirecteuren. Volgens woordvoerder Jan Ver- heijen van STRIP heeft een groot scheepse presentatie zonder de scholen weinig nut. "Dat zou bete kenen dat we met 40 of 50 mensen in de zaal van de schouwburg zit ten", zegt hij. Zonder medewerking van het onderwijs wil STRIP ook geen openbare presentatie omdat de stichting niet de indruk wil wek ken een hulpverleningsorganisatie te zijn. De afgelasting betekent voor de stichting overigens geen echte fi nanciële strop. De schouwburg is inmiddels afgezegd. Het was de be doeling om op 23 november een ge deelte van de videobanden, die deel uitmaken van het lespakket, te draaien. Verder stonden er enkele spreekbeurten van hulpverleners op.het programma evenals een kor te theatervoorstelling over het pest- probleem. Een woordvoerder van de gemeente Venray liet desgevraagd weten dat een beslissing over de andere aan wending van de subsidie door het college bekeken moet worden. "Het geld was verstrekt voor de presenta tie. Nu die die doorgaat, moet het college beslissen over een nieuwe bestemming". Preventie Het lespakket 'Pesten 2' werd on langs door de stichting STRIP ge maakt en is een vervolg op het succesvolle lespakket 'Pesten 1', dat twee jaar geleden werd uitgebracht. In tegenstelling tot het eerste pak ket is 'Pesten 2' niet bedoeld voor het voortgezet onderwijs, maar ge richt op basisscholen. De opnamen voor de videoband werden onder gemaakt op de Venrayse scholen Coninxhof en de Kemp. Het pakket geeft leerkrachten een handreiking om op school zelf iets aan het pesten te doen. Volgens Jan Ver- heyen heelt het pestprobleem zich de afgelopen tyd verplaatst van het voortgezet naar het basisonderwijs. In het lager onderwijs wordt onge veer één op de vier kinderen regel matig lichamelijk en/of geestelijk getreiterd. Het pesten wordt alom gezien als een groot probleem, om dat zowel de gepeste als de pestkop op latere leeftijd vaak gedragsstoor nissen vertonen. "Inmiddels is de ernst van het probleem bij iedereen genoegzaam bekend. Ons pakket is dan ook helemaal gericht op bestrijding en voorkoming ervan", aldus Jan Verheijen. voor hem - voor haar Poging tot inbraak Een 42-jarige inwoner van Maas hees ontdekte dat van zijn by het St. Jozefklooster geparkeerde auto een ruit was ingeslagen. Verder was er een poging gedaan de autoradio te ontvreemden maar dat was niet gelukt. Henseniusplein 4a Venray Marktstraat 6 Venray Hoogkoorpassage Boxmeer tel. 04780-88567 08855-78083

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9