PEEL EN MAAS 'll rosner >en Dag toont veelzijdigheid incent van Gogh Instituut Ysselsteyn nam hernieuwde kerk onder stromende regen in gebruik - Open dag bij IAGG Noord-Limburg Geachte apotheker, Open dag ziekenhuizen Noord-Limburg Hoe werkt de 'griepspuit'? COI\P/UMT gezellig fn pilsje drinken jeans best of all LEO HENDRIKS In formati e -/ko n taktavo n d borstkankerpatiënten Venray en omstreken Nieuw Spraeland houdt open huis Griepvaccinatie Venray 1992 Adreswijziging Stichting Thuiszorg Noord-Limburg rayon Maaskanten )92 is het 10 jaar geleden, dat 3G's ondergebracht zyn in IZ. Feitelijk zijn toen de RI- 185fs ontstaan. In Nederland zyn 118 AGG's, verspreid over het ge- ^50 land. Jaarlijks behandelen zij 2Qj. DO kliënten. 229) ffeek van 26 tot 30 oktober is 139 roepen tot Nationale RIAGG- 189j ibr gelegenheid hiervan Jde KRO op 9 en 16 oktober en 125»vrijdag 30 oktober een doku- 21 wire 'denkt u dat ik gek ben...?' ^ÏUAGG Noord-Limburg behan- ^priijks ongeveer 6000 kliën- h de Nationale RLAGG-week Deze RIAGG open huis op vrij- W oktober van 14.00 tot 19.00 lens deze middag zijn zowel op >katie Venlo als op de lokatie belangstellenden welkom: jzers, samenwerkingspart- en verdere geïnteresseerden, ■lens deze middag kan men op 8peelse wyze kennis maken de diverse vormen van hulp- ning en andere aktiviteiten RIAGG Noord-Limburg. Dit irt via een aantal videopresen- over thema's zoals autisme "lening, hometraining, psy- ische klachten, maar ook ien deelnemen aan een korte welke deel uitmaakt van intiekursus, lichaamsbe- Tding en ontspanning. Er is lelijkheid om uw geheugen ;n en ook krijgt u te zien wat .'hologische test inhoudt, is bieden wij een blik in de iêle en administratieve keu- de RIAGG Noord-Limburg. Wat kost dat nu allemaal, waar komt dat geld vandaan en hoe gaat men om met uw persoonlijke ge gevens. Verder staan de RIAGG-mede- werk(st)ers klaar om u antwoord te geven op uw informatieve vragen en is er veel informatiemateriaal voorhanden. Voor de kinderen zijn er diverse aktiviteiten. In de lokatie Venray, Merseloseweg 108, De Clockert, is er om het uur een optreden van figu- rentheater *Vrolijke Frans'; in Ven lo, Hogeweg 99 zal het clownsduo 'Josma en Polka' doorlopend optre dens verzorgen. In beide lokaties kunnen de kinderen zich de gehele middag laten schminken. In Venlo wordt een tentoonstel ling gehouden van 3 leerlingen van de Hoge School voor Schone Kun sten te Utrecht waar zij hun experi menteel werk tonen. U en uw kinderen zyn van harte welkom. voor hem - voor haar HOENDERSTRAAT 2A VENRAY TEL. 04780-88467 OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST IJZERWAREN-GEREEDSCHAPPEN HOFSTRAAT 6 VENRAY TEL. 04780-81069 Op woensdag 4 november a.s. or ganiseert de begeleidingsgroep Venray voor de 11e maal een infomiatie-/kontaktavond voor da mes, die een borstamputatie heb ben ondergaan, danwel met borst kanker zijn gekonfronteerd. De avond begint om 20.00 uur en vindt plaats in Den Hoebert, Westsingel 1 te Venray. De avond is als volgt ingedeeld: 19.30-20.00 uur: Ontvangst met koffie en woord van welkom door de koördinator. 20.00-21.30 uur: Informatie over hormoon- en cytostaticabehande- ling door mw, drs. M. Abegg-Werter, interniste in het Elisabeth Zieken huis te Venray. Gelegenheid tot het stellen van vragen. 21.30-23.00 uur: Gelegenheid om informeel met elkaar na te praten en zich te informeren over aldaar aanwezige prothesen en pruiken. In verband met het reserveren van ruimte, zouden wij het erg op ■prijs stellen als u even uw komst (eventueel met echtgenoot, familie lid of vriendin) telefonisch door geeft aan één van de teamleden (04780-82972, 82743 of 04709- 83351). Ook zonder telefonisch be richt vooraf blyft u van harte welkom. DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 Nr. 44 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Een Venrayer, die dezer dagen va- kantie vierde in het Duitse Fritten- iieim, waar de druiven voor de Moezelwijn worden gepinkt, ontdek te dat je Venray overal tegen kunt komen. Een Poolse druivenplukker bleek in het bezit te zijn van een witte Ford Escort met op de achter- ruit de bekende blauwe sticker 'Weer een Ford uit Venray...' Koe op de weg In de nacht van zaterdag op zon dag kon de politie, voordat er onge lukken waren gebeurd, een koe die op de Ysselsteynseweg aan de wan del was gegaan, in een weide drijven. Limburgse gezondheidszorg a,s. zaterdag een open dag. >59 gezondheidsinstellingen jo provincie openen er onge il hun deuren. Elders in deze kunt u er meer over lezen, dien zal er a.s. vrijdagavond centrum van Venray een ngnebus staan, waarin voor- ig over de gezondheidszorg gegeven. het Vincent van Gogh Insti- pent a.s. zaterdag haar poor- idereen is welkom om nader s te maken met dit instituut oor is een gevarieerd pro- samengesteld waarin het k kan ervaren met hoeveel lines en op welke wyze er jks gewerkt wordt aan het deren, herstellen en instand- m van de geestelijke gezond- ran de patiënten. NIEUWE GEZICHT Vincent van Gogh Instituut ideze dag haar nieuwe gezicht zien. 'Bovendien willen we erde beelden over de psychia- die blijven bestaan, wegne- aldus direkteur patiënten- dhr. Van Weers. 'Dat is niet dg. ook niet voor de burger die zorg nodig heeft. Daarom is erschaffen van goede informa- iodzakelijk'. Ie informatie is ook noodza- geworden omdat de patiënty I Creatieve therapie is een niet onbe langrijke schakel in de zorg voor patiënten. hoe patiënten worden opgevangen, hoe hun vertrouwen wordt gewon nen en hoe patiënten weer kunnen genieten van het leven. De film geeft zeker niet de zaken mooier weer dan ze in werkelijkheid zyn. Verder kan men deelnemen aan workshops van de afdeling creatie ve therapie. Op het Instituut wer ken 13 part-time creatieve thera peuten die per week 270 patiënten begeleiden met creatieve bezighe den, variërend van tekenen/schil deren tot het vervaardigen van voorwerpen uit klei, of het maken van muziek. Met deze therapie wordt geprobeerd iets in de pa- tiënt/kliënt in beweging te zetten wat vastzat of er niet meer was. Door deel te nemen aan zo'n works hop leert men ook deze kant van de psychiatrie kennen. De open dag op het Vincent van Gogh Instituut is zaterdag 31 okto ber van 10.00 tot 16.00 uur op de lo katie Noordsingel. De centrale ontvangst is in het restaurant en de schouwburg. Alle aktiviteiten heb ben hier hun begin en eindpunt. Van hieruit kan men ook een wan delroute volgen over de lokaties en een bezoek brengen aan het mu seum en de expositie '85 jaar psy chiatrie'. Op zaterdag 31 oktober a_s. houdt Nieuw Spraeland, centrum voor verstandelijk gehandicapte men sen, Wanssumseweg 14 te Oostrum, open huis in het kader van de lan delijke aktie 'Maak Werk van Zorg'. Van 10.00 tot 16.00 uur is een ieder die belangstelling heeft voor de zorg van verstandelijk gehandi capte mensen, van harte welkom. Zy kunnen dan een kijkje nemen achter de schermen van deze vorm van gezondheidszorg en worden geïnformeerd over diverse thera pieën en dagaktiviteiten. Ook in de sociowoning 't Lintven, Geysterse- weg 3 te Oostrum, kunnen bezoe kers tussen 14.00 en 16.30 uur terecht. Om deze dag een feestelijk tintje te geven is het therapiegebouw De Kunst ingericht als info-markt. Daar presenteert Nieuw Spraeland zioh als werkgever en geelt uitleg over opleidingen zoals inservice Z- opleiding en HBOV-I-variant. De Boxmeerse band Ruby Fruit Jungle zorgt voor een sfeervolle muzikale omlijsting. Griep wordt veroorzaakt door een virus. Elk jaar kunnen er andere vi- russtammen de griep veroorzaken. Ter voorkoming van griep kunnen mensen van half oktober tot eind november gevaccineerd worden met een griepvaccin, waarvan de sa menstelling elk jaar kan verande ren. Meestal zitten er drie 'soorten griep' in deze vaccins. Het vaccin zorgt ervoor dat de mens afweer- stoffen opbouwt tegen de drie in gespoten dode virusstammen. De griepvaccinatie is geen garantie dat men geen griep krijgt, immers een andere virusstam dan die in de spuit kan de ziekte veroorzaken. Daarmee is niet gezegd dat vaccina tie zinloos is. Het vaccin biedt im mers bescherming tegen de ern stige soorten griep. De overheid gaat dit jaar, via Postbus 51, de griepspuit aanbevelen bij de zoge naamde risikopatiënten (CARA, hart- en vaatziekten, etc.). Heeft de griep eenmaal toegeslagen dan is het een kwestie van uitzieken. Geachte apotheker, Voor wie is de griepspuit bedoeld? Elk jaar geeft het Staatstoezicht op de Volksgezondheid een ad vieslij st uit met daarop de patiën ten die in aanmerking komen voor een griepspuit. Het gaat om patiën ten die een verhoogd risiko hebben bij het krijgen van griep. Om een aantal voorbeelden te noemen: - Hartpatiënten (hartinfarct, angina pectoris) hebben bij het krijgen van griep het zwaarder te verdu ren dan een gezond persoon, van daar een bescherming tegen de ernstige soorten griep d.m.v. een vaccin. - Mensen met longaandoeningen, zoals CARA. Ook hier is het duide lijk dat voor deze patiënten een zware griep extra belastend kan zijn. - Patiënten met een verminderde weerstand, zoals mensen die met middelen tegen kanker behan deld worden. Vaak moet bij deze laatste groep twee maal gevacci neerd worden. Bij gezonde personen is een vac cinatie in principe niet nodig, ten- zy u een grotere leans heeft op het verkrijgen van griep. Overleg met uw huisarts, als u niet precies weet of u gevaccineerd moet worden. Geachte apotheker, Wanneer moet ik een griepspuit bestellen? Allereerst dient opgemerkt te worden dat de griepspuit niet voor iedereen nodig is. De arts kan u pre cies vertellen of u een spuit nodig heeft. Kort gezegd komt het hier op neer dat mensen die een extra risi ko lopen bij het krijgen van griep, zoals hart- en CARA-patiënten een griepspuit nodig kunnen hebben. Elk jaar verandert de samenstel ling van de griepspuit, zoals ook dit jaar. Eenmaal ingespoten betekent dit nog niet dat u geen griep meer kunt krygen. De inspektie voor de Volksgezondheid beveelt aan om in november 1992 de griepspuit te la ten injekteren. Oliebollenkraam in brand In de nacht van dinsdag op woensdag om even na 02.00 uur ontdekte een bewoner van Spurk- terhof, dat de oliebollenkraam van zyn buurman in lichter laaie stond. De brandweer kon niets meer uit richten dan alleen wat nablussen. De kraam met inhoud moet als ver loren worden beschouwd. De eige naar is op vakantie in Spanje. De politie sluit brandstichting niet uit en daarop richt zich nu het onder zoek van de technische recherche. Voor het zesde achtereenvolgende jaar zullen een groot aantal Venray- se huisartsen samen met de apo thekers een gezamenlijk griep vaccinatie organiseren in de foyer van de Venrayse schouwburg. Deze griepvaccinatie zal plaatsvinden op woensdag 4 november van 13.30- 18.00 uur. De patiënten van de verschillen de artsenpraktijken worden op af zonderlijke tijden in de schouw burg verwacht: dkt. Bloemen en Schraven 13.30-14.45 'dkt. Gabeler 14.45-15.10 dkt. Vercauteren 15.10-15.30 dkt. Lankveld en Wittgen 15.30-16.30 dkt. Corver 16.30-17.00 dkt. De Vocht 17.00-17.40 dkt. Schmeetz 17.40-18.00 De patiënten van de groepsprak- tijk 'Patersstraat' (dkt. De Muinck Keizer, dkt. Van Loon en dkt. Coe- nen) worden evenals voorgaande jaren voor de griepvaccinatie ver wacht in de eigen praktyk en wel op woensdag 11 en donderdag 12 november van 14.00-16.00 uur. Zowel voor de groepsvaccinatie in de schouwburg als voor de inentin gen van de groepspraktijk 'Paters straat' ontvangen de patiënten die vorig jaar een griepvaccinatie heb ben gehad én patiënten die voor een griepspuit in aanmerking ko men, automatisch van hun huisarts een oproepkaart. Deze oproepkaart doet tevens dienst als recept en moet bij de vaccinatie ingeleverd worden. Indien u geen oproepkaart ont vangt en toch een griepspuit wilt hebben, moet u zich in verbinding stellen met uw huisarts. Voor verdere vragen of informatie over de griepvaccinatie kunt u zich wenden tot uw huisarts of uw apotheek. ■NB* kliënt meer betrokken wil zyn en zal worden met het reilen en zeilen in het Instituut. Verder wil het Instituut met deze open de veelzijdigheid van het in stituut laten zien. 'Ziekenhuizen worden steeds meer als een bedrijf gerund. Dat leidt tot meer professi onalisering. Meer mensen met een professionele achtergrond. By ons tref je honderd verschillende beroe pen aan, van ingenieurs tot ekono- men en communicatiedeskun digen', aldus dhr. Van Weers. Hy noemt dit een interessant gegeven in het Instituut dat 1700 medewer kers telt die jaarlijks 1300 poliklini sche patiënten, 1000 klinische patiënten en 250 deeltydpatiënten per jaar verzorgt VIDEOFILM Het Vincent van Gogh Instituut wil op de open dag via een uitge breid programma de mensen in kontakt brengen met datgene wat er op het Instituut gebeurt. Dat ge beurt via een informatiemarkt, waarin men met medewerkers gesprekken kan voeren over de mo gelijkheden van werken en leren binnen het Instituut. Verder kan men de videofilm 'Ge woon Mensen' bekijken. Deze film geeft een beeld weer van uiteenlo pende vormen van patiëntenzorg, verteld door medewerkers en pa tiënten. In de film wordt verteld de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel 04780-82810 Op zaterdag 31 oktober houden het St Elisabeth Ziekenhuis in Ven ray en het St Maartens Gasthuis in Venlo een open dag voor met name schoolverlaters die belangstelling Het rayon Maaskanten van deze instelling omvat de gemeenten Ar- cen en Velden, Grubbenvorst, Broekhuizen, Meerlo-Wanssum, Bergen, Gennep en Mook en Mid delaar. Met ingang van maandag 2 no vember 1992 worden in dat rayon de kantoren Broekhuizenvorst en Mook opgeheven en een nieuw ge opend in Bergen. Vanaf genoemde datum kunt u de Stichting Thuiszorg Noord-Limburg voor nieuwe hulpaanvragen als volgt bereiken. Bent u woonachtig in een van de gemeenten Grubbenvorst, Broek huizen of Meerlo-Wanssum, dan blijft het adres voor nieuwe hul paanvragen ongewijzigd en wel: Gebouw De Clockert, Merseloseweg 108, 5801 CE Venray, tel. 04780- 26261. Bent u woonachtig in een van de gemeenten Arcen en Velden, Ber gen, Gennep of Mook en Middelaar dan gelieve u zich voor hulpaanvra gen te wenden tot ons nieuwe kantoor: Jeroen Boschstraat 4, 5854 CZ Ber gen, tel. 08854-3638. hebben voor het werken in een zie kenhuis. Deze dag is de afsluiting van een provinciale campagne 'Maak Werk van Zorg in Limburg', een initiatief van de Provinciale Ziekenhuisraad Limburg en de Nederlandse Zieken huisfederatie. Met het houden van een open dag willen de ziekenhui zen informatie geven voor meer be grip en waardering voor het werken in de gezondheidszorg. Op deze dag worden rondleidin gen georganiseerd, waarbij niet al leen verpleegkundigen, maar ook keukenpersoneel, laboranten, fysi otherapeuten en vele anderen dui delijk maken waarom zij hebben gekozen voor een baan in de ge zondheidszorg en hoe het is om in een ziekenhuis te werken. Naast rondleidingen is er een in formatiemarkt en wordt een video film vertoond. Ook is er gerichte informatie over opleidingsmoge lijkheden. De beide ziekenhuizen zijn open van 10.00 tot 16.00 uur. De rondleidingen zijn tot 15.00 uur. Als alle zegen van boven komt, dan heeft de Ysselsteynse gemeen schap nog een rijke toekomst in het verschiet, want onder stromende regen vertrok een grote stoet, voor afgegaan door de fanfare De Peel- klank van de noodkerk naar het Lovinekplein om daar de hernieuw de kerk in te trekken. In die noodkerk, die meer dan acht maanden een goed onderko men bleek te zijn geweest, werd zondag eerst de laatste eucharistie viering opgedragen door pastoor Steneker begonnen. Na de voorbe den trok men in processie onder stromende regen, naar de ver nieuwde kerk. Een kerk met een sobere inrichting maar vooral met veel licht, waardoor de kerk een warme indruk maakt. Tijdens een toespraak in de ver nieuwde'kerk zegende de pastoor de kerk voorlopig in. Op 8 novem ber zal mgr. Gijsen, bisschop van Roerhiond, de kerk volgens de ge bruikelijke regels inwijden. Vervolgens werd de eucharistie viering voortgezet, opgeluisterd door het Jongerenkoor. Met het door dit koor gezongen II. Odalied vond een waardige en passende af sluiting van de ingebruikname plaats. De verbouwing kostte in totaal ƒ750.000,-. De Ysselsteynse gemeen schap heeft nu, met gelden van het bisdom ƒ650.000,- byeen. Het aktie- comité heeft er echter alle vertrou wen in dat nog voordat mgr. Gysen de kerk zal inzegenen, het ontbre kende geld byeen is vergaard.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11