venray «BB Wildbeheereenheid Venray méér dan een jagersvereniging RONDJE Jarige Weense kreeg na 48 jaar kerheid over lot van haar broer Nieuwe kerk in Ysselsteyn op 25 oktober in gebruik Projekt Huiswerkbegeleiding Allochtonen Venray 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Bouwregels niet zo simpel als men denkt 8 t/m 17 Oktober Prijsuitreiking fietsenaktie marktkooplui Oproep!!! WAO VAN SOEST isen en Kapellen" kt vrijwilig(st)ers Speelgoedmarkt de Xoeckcrijc ofctn «MAAS Donderdag 8 oktober - Pagina 5 De regelgeving ten aanzien van bouwen is wel op details eenvoudi ger geworden, maar het grootste deel van de bouwwetgeving blijft onveranderd. Die waarschuwing aan het adres van aannemers en particuliere bouwers uitten afgelo pen maandag ambtenaren van de gemeente en leden van de commis sie voor ruimtelijke ordening. De gemeente adviseert om voor de ze kerheid eerst kontakt op te nemen met de afdeling bouwbeheer. Ook wethouder Kersten vond een waarschuwing op z'n plaats. 'De re gelgeving is wel vryer geworden, maar niet zo vrij als mensen vaak denken'. Dat er in de nieuwe bouw regelgeving. die per 1 oktober rechtsgeldig is geworden, ook de nodige valkuilen en struikelblok ken zitten, bleek wel tijdens de commissievergadering afgelopen maandag. Zo stelde commissielid Lemmens van de fraktie Van de Vorle een vraag over de plaats van een carport Voortaan mag die vol gens de wet zonder vergunning ge bouwd worden, mits het bouwwerk aan bepaalde eisen voldoet. Dat be tekent dat een carport ook niet hoeft te voldoen aan de regels van een ter plekke geldend bestem mingsplan. Lemmens had gekon- stateerd dat in de wet nergens staat aangegeven waar op een perceel een carport mag of niet mag wor den gebouwd. Ambtenaren van bouwbeheer bevestigden die kon- statering. Zij verwachten dat by ge brek aan regelgeving, in de nabije toekomst de rechter zal moeten uit maken of een carport wel of niet op een bepaalde plaats in toegestaan. Wie daarentegen een rolluik of zonwering wil plaatsen moet dat te voren melden by de gemeente. Me vrouw Roling van de fraktie Samenwerking vond dat maar een vreemde gang van zaken, gezien het grote aantal zonweringen en rolluiken in de gemeente. PvdA- collega Zwiebel kon zich bij de mel dingsplicht wel iets voorstellen. Hy veronderstelde dat de regel vooral betrekking heeft op de rolluiken in winkelstraten. 'Gaat u maar eens in Kalverstraat na winkelsluiting kij ken', raadde hy mevrouw Roling aan. Wethouder Kersten zag per soonlijk het liefst helemaal geen rolluiken, maar zyn wens wordt in de nieuwe bouwregelgeving niet ge honoreerd... zie advertentie elders in dit blad Afgelopen maandag werden de eerste vier pry zen getrokken van de fietsenaktie die door de markt kooplieden is georganiseerd. De ge lukkige prijswinnaars zyn de fam. Wilbers, Diekendaal 21 uit Heijen, de fam. Bertyn, Pasodoblestraat 7 uit Venray, de fam. Geerets-Arts, Gerbrandystraat 12 en G. Vullings, Beethovenstraat 2. A.s. maandag om 14.00 uur is de tweede prystrekking terwijl burge meester Waals op 19 oktober de der de trekking op zich zal nemen. Diefstal uit drogisterij Er werd aangifte gedaan van diefstal van een aantal goederen uit een drogisterij aan de Grotestraat Er was voor een bedrag van ƒ930,- goederen verdwenen. Hoe de dief stal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. De Praktische Thuishulp Noord- Limburg roept enthousiaste men sen op die zich enkele uren per week willen inzetten in een gezin met een gehandicapt gezinslid, zo dat de ouders/verzorgers even kun nen ontspannen! U bent verzekerd en de onkosten worden vergoed! Voor informatie en aanmelding kun u van maandag tot en met vry- dag iedere ochtend kontakt opne men met A. van de Ven, koördina- tor Praktische Thuishulp, tel. 04780-26240. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12. 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 tfkgroep Kruisen en Kapel- laande uit een groep vry wil le zich inzet voor het behoud «el van in de gemeente aan- m Veldkruisen en -kapellen, ingend behoefte aan hulp. In 'wordt speciaal gedacht aan Jers, die de ateliergroep wil len versterken, momenteel grote behoefte Hjnschilders. timmerlieden, tiers, mensen die aan de ttrzieningcn willen werken TC handige personen die 'D(lje in de week in het ate- o komen helpen met het en en herstellen van beel- nodig aan restauratie toe 'tis de oprichting van de «pin 1986 is n zeer groot •«elden en kapellen van de ag gered en nog steeds moet borden aan het behoud van monumentjes van devotie. TCr men de werkgroep wil tirsterken, kan men contact 0 8,1 niet Helma Michels, tel. GROTESTRAAT 93 VENRAY TEL. 04780-81214 •810 dan 48 jaar in de hoop te geleefd dat haar broer op de nder manier nog zou terug- l gevangenschap, kreeg de Elisabeth Unger zekerheid lot van haar broer. Dankzij mwerk van de amateur- A. van Lingen uit het Nistelrode, kwam vast te jaar broer, waarvan zij in -heid nam in Wenen, ty- i laatste vlucht op Enge- november 1943, om 14.00 neergeschoten en in Best arige was afgelopen week- net Duits soldatenkerkhof. (eyn, waar ze een bezoek in het graf van haar broer, mkele maanden geleden is ren. «ar was het een opluchting zekerheid heeft omtrent in haar enige broer, Ed- l'nger. Die onzekerheid nabyna 50 jaar nog steeds die jaren had ze toch nog tad dat haar broer als een Bil terugkeren. SPEURTOCHT tr Van Lingen is al jaren- i beekje 'vliegtuiggek' zoals vertelde. In zyn hobby hij al zyn vrije tijd. Dat hem begin '87 o.a. in het tehuis in Waalre om te snuf- het luchtbeschermings- Daar is nl. veel te vinden de vele raids die zowel de op Engeland deden én de nop Duitsland. Een jongen idaar mee bezig en vertelde zijn vader nog een vlieg- I te liggen in Best ie jongen en zyn vader Lu- in het bestuur van het Air- iiseum in Best zit zyn wij plaats gegaan waar dat moet zyn neergestort', heer Van Lingen daar een kon ontdekken met een idevan 5 meter en ander- leter diep, was zijn interes- vertelde hij ons, pas goed de bodem van die kra- d water, waarin niets groei- kon niets anders betekenen daar veel metaal in de aoest zitten'. lurde echter nog een lange it het vliegtuigwrak ge in worden. Hij moest eerst ld hebben over de datum dat vliegtuig daar was neergestort. Een echtpaar uit de omgeving kon met zekerheid zeg gen dat dit op 5 november 1943 was gebeurd. 'Op hun trouwdag was dat vliegtuig daar neergestort', aldus dhr. Van Lingen. Er is geen verklaring te vinden waarom het vliegtuig niet eerder ge borgen is. DRASSIGE BODEM Het vliegtuig van de 24-jarige vlie genier Edmund Unger kwam recht uit de lucht naar beneden vallen en boorde zich in de drassige bodem. Alleen het staartstuk van de Focke Wulf 190 stak nog een beetje boven de drassige bodem uit Na veel speurwerk heeft dhr. Van Lingen kunnen rekonstrueren hoe de voor deze vlieger fatale vlucht moet zijn verlopen. Op 5 november 1943 was het druk in het luchtruim boven Best Grote formaties Amerikaanse for ten keerden terug naar hun basis in Engeland, nadat ze hun bommen hadden laten vallen in Gelsenkir- chen in Duitsland. Die grote machi nes werden beschermd door zwer men Amerikaanse jagers, welke werden aangevallen door Duitse soortgenoten. Een heel stuk hoger, op ongeveer 6000 meter is de 24-jarige Feldwe- bel vlieger Edmund Unger van de 4e Staffel van het Duitse Schnel- kampf Geschwader bezig zyn Focke Wulf 190 op de juiste hoogte te brengen. Als hij de Nederlandse kustlijn bereikt moet zyn vliegtuig nl. een hoogte van 9000 meter be reikt hebben om in een lange gly- vlucht naar beneden te gaan. Zijn opdracht luidde om boven zijn doel wit in Engeland, een 250 kilo zware bom te laten vallen. Zover kwam het niet. Het is 5 mi nuten over twee als Edmund Unger zich in een fraktie van een sekonde realiseert dat er een stekende pyn door zijn hoofd gaat Hy heeft niet bemerkt dat een Amerikaanse 'Lightning' hem van achteren na derde. Hij werd geraakt door kogels uit de mitrailleur van het Ameri kaanse toestel, bestuurd door Fonzo Donald Smith, van het 335e Figh- tingssquadron. De onbestuurde Focke Wulf valt met de neus naar beneden. In een duizelingwekken de vaart stort het neer in het ge hucht de Vleut, onder Best. ONDERZOEK Dhr. Van Lingen heeft vier jaar nodig gehad voordat de autoriteiten bereid waren een onderzoek in te stellen. Het was toen april 1991. Alle vermoedens werden toen be waarheid. Niet alleen het stoffelijk overschot werd aangetroffen maar ook nog de 250 kilo zware bom. Zyn herkenningsplaatje werd ge vonden alsmede enkele persoonly- ke bezittingen. Nu begon het speurwerk voor Van Lingen pas goed. Hy moest langs archieven in Best, Freiburg en Ber lijn om met stukejs en beetjes, zoals wy boven omschreven, alles vast te Omdat Van Lingen by de persoon lijke bezittingen van de vlieger het adres vond van zyn ouders, schreef hij een brief aan de Oberburge- meister van Wenen, met de vraag of die voor hem kon nagaan of er nog familieleden van de verongelukte piloot waren èn of ze nog op hetzelf de adres woonden. De burgemees ter schreef terug dat de familie verhuisd was het het adres niet meer te achterhalen was... Daar nam de heer Van Lingen geen genoegen mee. Hy was kwaad dat men niet eens de moeite nam om het adres te achterhalen. Hy schreef daarop een brief aan de Oostenrijkse president, Kurt Wald- heim. Die antwoordde bijna per omgaande dat de zuster van de pi loot, Elisabeth Unger, nog leefde en zelfs nog steeds op het opgegeven adres woonde. Er werd kontakt ge legd en dat resulteerde erin dat zy haar toestemming gaf om haar broer over te brengen naar het Duits soldatenkerkhof in Yssel- steyn. Wel moest er eerst een offi ciële identifikatie plaatsvinden door zowel de Nederlandse Graven dienst als van de Volksbund Deut sche Kriegsgrbenfiirsorge in Kassei. Sinds enkele maanden rust Feldwebel Edmund Unger nu in vak CA ry 14, nummer 348. BEZOEK Vorige week kon pas het kruis worden geplaatst. Dat was voor zyn zuster Elisabeth reden om, dankzy de goede kontakten en de bemidde ling van het echtpaar Van Lingen - waar ze ook enkele dagen gastvry- heid genoot - een bezoek te brengen aan het graf. Een grote krans siert het graf nu en zy kon dankbaar te rugkeren naar Wenen. iping in flatwoning mgkeer in hun flat in de akerstraat kwamen bewo- de ontdekking dat er onge- gasten waren geweest. ®d werden een CD-speler filmcamera. Omdat er geen «ren werden ontdekt denkt ie dat de dader zich met een futel toegang heeft weten te ffen. COPINES MAURA STfUD IT (UUDIA STtAlEI k De WBE Venray werd 7 jaar gele den opgericht in navolging van een initiatief dat in het zuiden van Lim burg genomen werd. Het duurde enkele jaren voordat men elders in Nederland de motieven en doelstel lingen van het Zuidelijke Plan on derschreef. De KNJV (Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging) nam dit initiatief over en is nu de grote promotor en uitdragen van de doelstellingen van de Wildbeheer eenheid. In de loop der jaren heeft de KNJV enorme kennis en erva ring opgedaan op dit gebied en haar leden maken daar graag gebruik van bij de oprichting van nieuwe WBE's, of bij het aanbrengen van verbeteringen bij reeds bestaande WBE's. WAT IS NU EEN WILDBEHEEREENHEID Een WBE is een samenwerkings verband van jagers binnen een aan eengesloten gebied waarbij er naar' gestreefd wordt dit gebied mini maal 1000 hectare groot te laten zyn en waarbij de grenzen van dit gebied zo natuurlijk mogelijk verlo pen. Binnen zo'n gebied wordt dan planmatig wildbeheer gevoerd, dat gericht is op het handhaven of ont- 'vikkelen van een goede wildstand daarbij lettend op de belangen van «Ie landbouw, natuurbescherming, irekreatie en de jacht. Evenals in voorgaande jaren start er ook dit jaar weer een Projekt Huiswerkbegeleiding voor Turkse en Marokkaanse kinderen in groep 8 van het basisonderwijs en klas 1 en 2 van het voortgezet onderwijs. Het ligt in de bedoeling om met in gang van 26 oktober 1992, elke maandagavond te starten. Onder begeleiding kan er huiswerk ge maakt worden van 18.30 tot 20.00 uur. Dit alles vindt plaats in de KTS te Venray. Om ervoor te zorgen dat De verbouwde kerk in Ysselsteyn is byna gereed. Op 25 oktober a.s. zal voor het eerst een dienst wor den gehouden in deze geheel ver nieuwde kerk. Op dit moment worden de laatste werkzaamheden uitgevoerd voor deze ingebruik name. Dit houdt in dat op zaterdag 24 oktober voor het laatst een mis zal worden gehouden in de tydelyke parochiekerk aan de Ysselsteynse- weg. Op zondag 25 oktober zal in de tijdelijke parochiekerk nog wel een aanvang worden gemaakt maar na VOORDELEN? NOU EN OF! De voordelen ten opzichte van de situatie zoals die in het verleden was zyn duidelijk. Zo is b.v. de actie radius van vele wildsoorten groter dan de minimum omvang van een jachtveld (40 hectare). Besloot voor heen de ene jager om in zyn jacht veld geen patrijzen te bejagen omdat hy vond dat er te weinig pa trijzen waren, de buurman-jager besloot om wel patrijzen te bejaren, en dat terwyl de partyzen zelf van het ene jachtveld naar het andere vlogen. Binnen de WBE wordt nu door alle jagers samen de afspraak gemaakt dat er b.v. geen patrijzen bejaagd zullen worden of slechts zeer spaarzaam omdat binnen het gebied van de WBE de patrij zenstand te laag wordt gevonden. Anders gezegd: de jagers binnen zo'n WBE gaan het beheer tussen aangrenzende jachtvelden veel be ter op elkaar afstemmen hetgeen ten goede komt aan de wildstand in dat gebied. Jagers verenigd binnen een WBE ontwikkelen veel eerder initiatie ven die anders nauwelijks tot stand zouden zyn gekomen. De biootoop- verbeterings-akties, in samenwer king met de Stichting Behoud Na tuur en Leefmilieu, zijn daar een goed voorbeeld van. Ook bly ken ja gers die zich verenigd hebben in er goede begeleiding is zoeken wy vrijwilligers die wekelyks deze maandagavond beschikbaar zyn van 26 oktober 1992 tot en met mei 1993. Indien men zich als begelei der aan wil melden, kan men kon takt opnemen met de heer J. Siebers van de Stichting RISC. De Stichting RISC organiseert dit pro jekt samen met de KTS Venray. Ttel.nr. van de Stichting RISC rayon Venray is 04780-86245. de voorbeden zullen de kerkbezoe kers in processie naar de nieuwe kerk trekken om de dienst daar voort te zetten. Als eerste handeling zal de pastoor op eenvoudige wyze de kerk inzegenen. Op zondag 8 november zal de in gebruikname van de nieuwe kerk een officiëler karakter krygen. Om 10.00 uur zal er dan een H. Mis wor den gehouden waarin de bisschop van Roermond, Mgr. Gyssen, de Hoofdcelebrant zal zyn. Tydens die dienst zal hy de kerk en het altaar consacreren (inwyden). zo'n WBE een betere gesprekspart ner te zijn voor gemeenten, water schappen, Staatsbosbeheer, land inrichtingscommissies enz. dan de individuele jager. GEMEENTE VENRAY De gemeente Venray reageerde zeer alert op deze ontwikkelingen en bepaalde by de verhuur van de jacht op haar gronden, dat de jagers aangesloten moeten zijn by de WBE Venray. In een gezamenlijk projekt van de gemeente Venray en de WBE Venray is men gekomen tot de af sluiting van een groot aantal bos- en natuurgebieden voor gemotori seerd verkeer en ruiters, om zo doende de flora en fauna van het achterliggende gebied beter te kun nen beschermen. De afsluitbomen vormen voor trimmers en wande laars (hond aan de lyn) geen enkel obstakel, eerder vormen zy een uit nodiging om de erachter gelegen paden te betreden en in alle rust te genieten van wat de natuur te bie den heeft. Nog een voordeel van de WBE is dat zij door bundeling beter in staat is onweidelijk jagen en stroperij te gen te gaan. Dit laatste gebeurt na tuurlyk in nauw overleg met de gemeentepolitie van Venray. Tbt slot doen ook de leden van de WBE Venray hun best om de mi lieuvervuiling in het veld tegen te gaan. Voorbeelden daarvan zijn het opruimen van landbouwplastic en het jaarlijks schoonmaken van de bossen. Het voorgaande is slechts een on volledige opsomming van doelstel lingen de WBE Venray en van akti- viteiten die de leden van deze vereniging ondernemen om hun vrye tijdsbesteding, de jacht, te kunnen beoefenen. SAMEN WERKEN MET.. Het is echter jammer dat jagers verenigingen, milieubewegingen, kritisch faunabeheer, etc. zoveel tyd en energie besteden aan het bestryden van elkaar. Beter zou het zijn om deze energie te bundelen want zy hebben onmiskenbaar een gemeenschappelijk belang. Op zaterdag 24 okt. houdt de Speel-o-theek de jaarlijkse speel goedmarkt in wijkgebouw *t Schöpke, Veltumse Kleffen 63b, Venray. Verkocht wordt alleen twee dehands speelgoed. Indien u materiaal voor deze markt te koop wilt aanbieden, kunt u dat inleveren in het gebouw van de Speel-o-theek (ingang biblio theek), Merseloseweg op vrijdag 16 okt van 18.00-20.00 en op donder dag 22 okt van 14.00-18.00 uur. Vin de opbrengst is 2/3 deel voor de eigenaar en 1/3 deel voor de Speel-o-theek. Men kan het geld of het niet verkochte speelgoed opha len op zaterdag 24 okt, na de markt van 16.00-16.30 uur in wijkgebouw 't Schöpke. Van de mensen die materiaal aan bieden wordt verwacht dat ze zelf een lijstje hebben met de naam van het artikel en de prijs, die het moet opbrengen. Indien u niet weet wat voor prys u zou willen hebben, vul dan alleen een vraagteken in, ach ter de naam van het artikel. Heeft u voor uzelf een minimumprijs, dan dient u dit erby te vermelden, een en ander om de inname snel te la ten verlopen. Indien het in te leve ren materiaal niet schoon of heel is, behoudt de Speel-o-theek zich het recht voor om te weigeren. Ook ne men wy geen knuffelbeesten aan, daar deze niet verkoopbaar blijken te zyn. De markt is open voor leden als niet-leden. Heeft u nog vragen, dan kunt u de Speel-o-theek bellen, tydens de uit leenuren op woensdag van 14.00- 16.00 uur en op vrijdag van 16.00- 20.00 uur. tel. 86015 of 's avonds tel. 82839 of 10402. PANNEKOEKEN RESTAURANT O0 M.i.v. 5 oktober nieuwe openingstijden KEUKEN GEOPEND maandag 12.00-17.30 uur (i.v.m. de markt) woensdag t/m zaterdag 12.00-20.00 uur zondag 16.00-20.00 uur Groepen en kinderpartijen in overleg (woensdagmiddag) Grote Markt 11, tel. 80250, Venray

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5