Venrays paar nauwelijks aan grote natuurramp in Frankrijk ontsnapt nrayer keerde terug van vredestaak De heer W. Buys wereldpresident Intern. Federatie Pueri Cantores 'A Swingin' Affair in de Beejekurf 'Als we die ochtend op de camping waren gebleven...' de Xoeckerije PEEL EN MAAS [EH3- uunuwiuay i oiuouer - ragma d (ut terrein van de Atebe- staat een stille getuige van nare natuurramp, die zich weeK dinsdag in het zuid- van Frankrijk heeft voor- en aan zeker dertig n het leven heeft gekost, jnder ook een Nederlandse itleganger. Het is de Opel Se- i de heer Wiel Hawinkels agelweg, die grys van de van binnen en van bui- nog niet takken op het herinnert aan het onvoor- jje natuurgeweld, waaraan >er Hawinkels (58) en zijn dlii mevr. Jean nette Spreeu- ierg (51) °P byna wonder- zyn ontsnapt, (ederland meldden de kran st het departement Vauclu- I zwaarst werd getroffen en leen al in het stadje Vaison- naine de meeste doden vie- nliet was juist dit stadje, dat lag eerder door de met de en caravan door zuidoost luijk trekkende Verayers was lozen als pleisterplaats, om- et stadje zo'n by zonder ge markt had- dag jl. kwamen zij terug in met slechts (gekregen) 50 op zak. De caravan met al lezlttingen was meegesleurd «oestkolkende en tot onge- hoogte gezwollen rivier de IN DE VROEGE MORGEN neg van de Provence naar het len van Frankrijk herinner- ieiden zich het mooie stadje i-la-Romaine, in het dal van riekje Ouvèze, aan de voet van lont Ventoux. 'Een klein npje eigenlijk, waarin onze nauwelijks natte poten vertelt Wiel Hawinkels. Op nping Le Moulin Caesar werd i neergezet om de volgen- ir de markt van Vaison-la te gaan. Een bijzondere t wisten zy van vier jaar i, In alle straten heerste toen drukte met kramery- Dat was dus iel voor de volgende dag. lenacht van maandag op dins- omstreeks 4.30 uur - werden ette en Wiel wakker van het van de voorluifel van de weet nog, dat ik de lui en de hond heb uitgelaten, terwijl er een harde war me wind woei. Ik zag andere tenten bol staan van de wind en in een van de tenten zag ik, dat ze aan het in pakken waren. Ik hoop maar, dat die mensen met kleine kinderen op tyd zijn weggekomen', zegt Wiel Hawinkels. EEN MUUR VAN WATER Tegen tien uur gingen beiden te voet naar het stadje, waar het om goed half elf begon te druppelen. Wat toen gebeurde, zullen beiden nooit vergeten. En zy vertellen: 'We gingen om te schuilen op een over dekt terrasje een kopje koffie drin ken. Tben riep de ober in paniek: mensen, kyk daar. En toen zagen we een muur van water in onze richting komen. We vluchtten het café binnen en na ongeveer vyf kwartier was de ergste regen voor bij. We kochten nog wat groenten, vis en aardappelen voor het mid dagmaal in de caravan'. Nu herinnert Jeannette zich, dat zij vanaf dat moment steeds het zakje met een paar aardappelen by zich heeft gehouden, terwyl zij de groenten en de vis ergens in een vuilnisbak heeft gegooid... ONBESCHRIJFLIJK... Op weg naar de camping werd het tweetal naby de eeuwenoude Ro meinse brug, weer door de regen overvallen. Besloten werd in een nabijgelegen restaurantje te gaan eten. 'Wat we toen zagen, is onbe schrijflijk' zegt Wiel Hawinkels. 'We zaten aan het raam met zicht op de rivier en buiten regende het ver- schikkelijk. We zagen een waterval zich van de bergen naar beneden storten en het waterpeil van de ri vier maar steeds hoger en hoger worden. En wat we toen zagen... een caravan, een auto, enorme propaan- gasflessen van de wasplaatsen van de camping, bomen met wortels en al, kwamen in razende vaart door het kolkende water langs het raam aan ons voorbij. En nog beseften wjj kennelyk niet helemaal wat er gaande was. Onze auto en caravan stonden immers in het hoge gedeel te van de camping...' AFSCHUWELIJKE TAFERELEN Na het eten, het was rond half vier, begon het de twee Venrayers toch te kriebelen. Men vroeg zich af hoe het op de camping en met de spulletjes zou zijn. 'De weg naar de camping was afgezet. We zagen auto's langs de weg geparkeerd en opeens zagen we een auto, die door het water werd opgetild en over een muurtje in de woest stromende ri vier terecht kwam. We probeerden een andere weg om de camping te bereiken. We baggerden byna tot aan de knieën door de modder en wat we toen zagen was verschrikke lijk. Afschuwelijke taferelen... Men sen, auto's en caravans hingen in de bomen. Op een toilethuisje ston den mensen met het hoofd nog net boven water om hulp te schreeu wen. We hoorden een vrouw roe pen, dat zy het niet meer houden kon. Met haar man, die onder zyn armen een teckeltje hield geklemd, Van de auto was niet veel meer over. Door alle modder was het ge wicht met ongeveer 1000 kg toe genomen. probeerde zy houvast te krygen in een boom. De man zette, om zyn vrouw te helpen, het hondje even op het dak van een langsdryvende caravan. We hebben het hondje niet meer gezien... Overal hulpgeroep, mensen in de bomen, tot aan de nek toe in het wild stromende wa ter...' En terwijl hij terugdenkt aan de ellende van die middag zegt Wiel: 'Je stond daar maar te kyken naar dat kolkende water en je kon totaal niets doen. Totdat er iemand kwam met een motorbootje, die mensen uit hun benarde positie kon be vrijden'. ALLES KWUT... Then werd het duidelijk, dat ook zy alles kwyt waren. Ze zyn naar het gemeentehuis gegaan om hulp. Daar was in allerijl een soort crisis centrum ingericht. 'Een hardwer kende chaos' noemt Wiel dit centrum, omdat de autoriteiten to taal niet voorbereid waren op een dergelijke ramp. Daar hoorden zy, dat het altijd zo rustige riviertje tot een hoogte van zeventien meter was 'Daar stond ik dan, met nog 50 francs op zak en nog steeds met dat zalye met drie aardappelen in myn hand' voegt Jeannette aan het ver haal toe. 'Wat voelde ik me toen arm'. 's Avonds kregen de beide Venray ers ónderdak by een veearts, van wie ze de volgende morgen ook nog zomaar 600 francs kregen. FANTASTISCHE HULP Op woensdagmorgen gingen ze terug naar het crisiscentrum, waar de hulp goed op gang was gekomen. Iedereen kreeg 500 francs en te eten. 'Hoe kunnen we met 500 francs thuiskomen?' vroeg Wiel zich af. En op, zijn verzoek kreeg hy 1000 francs van het stads bestuur. De bevolking van het stacije was enorm gastvrij en wilden alles doen om de beide Venrayers te hel pen. Een van hen bracht ze met een auto naar een nabijgelegen dorpje, waar men naar huis kon bellen om de zoon gerust te stellen. Zy kregen een hotel, waar men zich kon douchen en gratis eten. GEWELDIGE CHAOS In de loop van donderdag konden Wiel en Jeannette de plek bereiken, waar zy een paar dagen eerder de auto en de caravan hadden neerge zet 'We wisten niet wat we zagen. Caravans, auto's en gasflessen hin gen in de bomen. Onze caravan, met alle onze bezittingen en de kluis met waardepapieren, nergens te zien. Waar hij had gestaan ston den nog de stokken, waarmee ik dinsdagmorgen de voorluifel had vastgezet. Onze auto stond onder de modder dertig meter van de plaats waar we hem maandag hadden neergezet Een Renault 25 stond te gen een boom boven op een Scor pio, op een plaats waar normaal een auto niet kon komen...' PROFESSIONELE HULP Donderdag kwam er professione le hulp van de ANWB uit Neder land. Er was zelfs een arts meegekomen om hulp aan slachtof fers te verlenen. En vrijdag werden de eerste 38 Nederlanders met de bus naar huis gebracht en een paar dagen later volgde de zwaargeha- vende Opel. Wiel en Jeannette zyn vol lof over de Fransen, die zo spontaan alle hulp aanboden en hen wilden volstoppen met allerlei etenswaar voor de terugweg. Uiteraard ook alle waardering voor de Franse autori teiten, die er alles aan hebben ge daan om de eerste nood te lenigen. Vol lof zyn beiden ook over het snelle en doeltreffende optreden van de Nederlandse ANWB, die daar in Vaison-la-Romaine de vele getrof fen landgenoten op hun gemak stelden en hielpen. GROTE SCHADE... Op een grote tafel in de woning aan de Hagelweg, ligt het bezaaid met papieren, verzekeringspaperas- sen, aankoopbewijzen, noem maar op. 'Ik moet alles uitzoeken voor de verzekering, want het is een grote vraag of ik alles wel vergoed kryg. Alles wat we hadden is in de rich ting van de Rhöne verdwenen. Ik schat, dat er een schade is van een dikke dertigduizend gulden, als het daarby blyft...' zegt Wiel en Jean nette voegt er aan toe: 'Maar on danks alles hebben we het er levend afgebracht, dankzy ons ge lukkige idee om op die rampzalige dinsdag vroeg naar de markt van Vaison-la-Romaine te gaan. Stel je voor, dat we op de camping waren gebleven...' laat arriveerde in de l(|ke woning aan de Ba lraat de 20-jarige dienstplich- i lorporaal Marco Hiraki, na Ks maanden een vredestaak vervuld in de burgeroor- Joslavië. De ouderlijke wo- M passend versierd maar dat eigenlijk eerst dinsdagmor- illedig tot zijn recht, mede fle vermoeienissen van de te- ^toch wel te merken waren. GEEN PRETJE Hiraki vertrop op 4 april jl. 'de Generaal van Koot kazer- Garderen per bus naar Joe- als lid van het ®dse onderdeel dat de zorg verbindingen van de VN 'nacht heeft. 14 man bestaande groep, arco toe behoorde, werd ge- aeen school in Da(j in Oost- te bU de stad Osijek. Hun tyj het nabijgelegen dorp Ge eerste maand van het ver- Affl M Osyek was geen pretje, 1116 plaats werd elke dag nog "sn. Dat terwyl er eigenlyk ®eer kon worden vernield enkel gebouw of woning ongeschonden, terwyl de gebouwen onbewoonbaar SLECHT VOEDSEL 5 kwam verder dat de voed ering slecht was. Dat werd 'naakt door de daar geleger- aten van het Kroatische >rVf 7 zeker geen soldaten- 7s m dat in Nederland ge- aren' aldus Marco. 'Het te weinië vitaminen toen een cate ringbedrijf de voedselvoorziening op zich nam'. 'Ook de post van thuis liet lang op zich wachten. De eerste maand was de posttoevoer allerbelabberdst'. 'Onze taak was ervoor te zorgen, als onderdeel van de Unprofor, dat de verbindingen in orde waren. Zonder communicatie kan een le ger, en zeker daar, niet werken. We werkten dan ook 7 dagen per week, minstens 8 uur lang'. ANGST 'Natuurlijk ben ik daar wel eens bang geweest en dacht ik 'waar ben ik toch aan begonnen'. 'Ik ben dienstplichtig en op vrijwillige ba sis naar Joegoslavië gegaan. Deels uit avontuur, deels ook om daar te helpen. Maar in dat halfjaar ben ik een stuk ouder geworden. Ik had m(j niet kunnen voorstellen hoe een volk, bestaande uit Serven en Kroaten dat eeuwenlang in vrede heeft geleefd, nu in haat en vijand schap uit elkaar is gegaan. Goede buren werden vijanden. Huwelij ken zyn kapot gegaan of kapot ge maakt omdat de partner Kroaat was en de ander Servisch'. Alleen op straat vertoeven was onmogelijk. Als men ergens heen wilde, b.v. naar een disco in de stad (als deze nog open was) moest men zonder wapens gaan. Die order werd echter al gauw ingetrokken. In de regio waar Marco vertoefde werd de vredestaak ook uitgeoefend door Belgische en Russische solda ten. 'De Russen waren wel wat ge wend want die waren ook in Afganistan ingezet geweest. Maar zoals ze zich met hun vredestaak in Joegoslavië moesten bezigheoud, dat was heel anders. In Afganistan, daar mocht geschoten worden. In Joegoslavië was dat verboden...' VERNIETIGEND Wy schreven reeds dat dorpen en steden grotendeels verwoest zyn. Toch wonen daar nog mensen zij het dan ook gescheiden, want in de gebieden van Kroatië wonen alleen nog Kroaten, in de gebieden van Servië alleen nog Serven... Hoe de mensen deze winter moe ten doorkomen, dat weet geen mens. 'Of het moet zyn dat er toch nog vrede zal komen, maar dan zal er een wonder moeten gebeuren', aldus Marco. De bergen foto's die door Marco zyn gemaakt van dit geschonden land, geven een beeld zoals wij die dagelijks op de journaals konden zien, maar nu door de lens van een Venrayer. 'De Donau is nu een zeer vervuilde rivier. Als men daar in ge zwommen had, moest er eerst ge- douched worden met de beste shampoo, want anders was de reuk niet te harden'. Een Nederlandse generaal be zocht de kwartieren van zyn solda ten en kwam tot de konklusie dat de groep van Marco op een na het slechts was gehuisvest. Zo erg was de situatie in die regio. GEEN SPUT Natuurlyk vroegen wy of Marco er spijt van had gehad, dat hy zich vrijwillig voor deze vredestaak had gemeld. Zonder aarzelen verklaar de hy daar geen spijt van te heb ben, maar als er nog eens een beroep op hem zou worden gedaan, zou hij dat nog eens goed overwegen. In de afgelopen zes maanden is hy nog een keer op vakantie ge weest in Venray en een keer in Joegoslavië, daar waar nog geen oorlogsfront is. Omdat er 7 dagen in de week moest worden gewerkt en er dikwijls overuren waren, werd een compensatie opgebouwd. Dat resulteerde erin dat hij een maand eerder, deze week al, met groot ver lof zal kunnen gaan. De inzet in Joegoslavië heeft op Marco grote indruk gemaakt. Wy schreven reeds dat hy ouder is ge worden en dat bepaalt ook zyn ver dere levensweg, die zeker niet in de militaire dienst zal liggen, maar vermoedelijk in een opleiding aan de kunstakademie of de opleiding industriële vormgeving. Maar dat is nu nog niet aan de orde. Eerst moet hy weer wennen aan het rustige pa troon van alledag. Autobrand Zaterdagmiddag zag een 26-jarige bestuurder van een personenauto op de Wusterweg dat er rook onder de motorkap vandaan kwam. Hy stopte en trachtte nog het vuur te blussen maar dat lukte hem niet Dat lukte wel de brandweer, maar toen moest de auto al als verloren worden beschouwd. Vandalisme Er werd aangifte gedaan van vernieling van een ruit van een wo ning aan de Langeweg, vermoede lijk door een kogel uit een lueht- busk. Van de schutter is niets bekend. PANNEKOEKEN RESTAURANT o' O0 M.i.v. 5 oktober nieuwe openingstijden KEUKEN GEOPEND maandag 12.00-17.30 uur (i.v.m. de markt) woensdag t/m zaterdag 12.00-20.00 uur zondag 16.00-20.00 uur Groepen en kinderpartijen in overleg (woensdagmiddag) Grote Markt 11, tel. 80250, Venray Op een maandag jl. in Parys gehouden vergadering van Pueri Cantores, waarby 72 landen verte genwoordigd waren, is de heer Wim Buys, direkteur van de Venrayse Zangers van Siyt Frans, benoemd tot wereldpresident van de Interna tionale Federatie Pueri Cantores waarbij 400.000 leden van jongens- en meisjeskoren uit alle delen van de wereld zyn aangesloten. Hoewel het eigenlyk al voor de hand lag, dat de Venrayse koordiri gent deze belangrijke funktie zou krygen, moest hij het maandag in de Franse hoofdstad toch opnemen tegen een aantal mede-kandidaten. Na drie kiesronden bleven hij en twee Belgische kandidaten over. By de vierde en laatste kiesronde be haalde hij de absolute meerderheid met 59 van de 72 aanwezige landen. Onder de aanwezige voorzitters van de internationale kerkelijke jeugd koren bevonden zich o.m. Mgr. Pi- neros, bisschop van Columbia en Mgr. Rahmayi Deo, bisschop van Zaire. De nieuwe wereldpresident sloot zich in 1967 in Rome aan by Pueri Cantores. Twaalf jaar geleden werd hy sekretaris-generaal van deze we reldorganisatie, waarvan hy al van af 1976 het vice-p residentschap bekleedde. Verwacht mocht dus worden, dat de keuze van het presi dentschap maandag op hem zou vallen. 'Ik heb nooit kunnen den ken, dat ik met zo'n grote meerder heid zou worden gekozen. Ik verwachtte een kleine meerder heid, maar beslist niet zoveel stem men als nu op my zyn uitgebracht' zegt de nieuwe 63-jarige voorzitter, die zyn benoeming ziet als een prachtige kroon op zyn werk als amateur-muziekbeoefenaar. Nadat zyn benoeming officiéél was bekrachtigd, memoreerde de voorzitter van het stemcomité het vele werk, dat de heer Buys in Ven ray met zyn koor Zangers van St. WBuys Frans heeft verricht. Mede door zyn inzet is het aantal Nederlandse jeugdkoren, dat zich heeft aangeslo ten by de Internationale Federatie Pueri Cantores gegroeid van 1 naar 25. In de laatste jaren heeft de heer Buys zich vooral ingezet om andere landen voor het Pueri Cantores werk te interesseren. Dit heeft tot resultaat gehad, dat 10 Luxemburg se, 8 Poolse en 36 Portugese koren zyn toegetreden. Inmiddels heeft hy kontakten gelegd met de Rus sisch Orthodoxe Kerk. Op 14 maart zal de heer Buys in Moskou bespre kingen voeren met Russische kore norganisaties. Volgende maand zal hy zich als nieuwe wereldpresident moeten voorstellen aan het Pauselijke Staatssekretariaat in het Vaticaan. Tydens het vierjarige president schap wachten hem enkele grote ta ken. Zo zal hy verantwoordelijk zyn voor de organisatie van het In ternationale Congres van Pueri Cantores, dat volgend jaar in Rome wordt gehouden en de bestuurlijke jaarvergaderingen, die jaarlijks in Loreto en Parys worden gehouden, moeten voorzitten. Na het geweldige sukses in 1990 in een reeds lang van tevoren uit verkochte schouwburgzaal, pakt The Basement Band de zaken nu nog grootser aan. Maar liefst twee avonden - vrydag 16 en zaterdag 17 oktober - zal on der de titel 'A Swingin' Affair' een volledig nieuwe avondvullende show worden gebracht. Er is uiteraard de muziek van The Basement Band waarvan u als van ouds weer kunt genieten. Samen met de vier Venrayse vocalisten An- gelique Lemmens, Mariska Rem mers, Miranda Willems en Ron Barents zullen diverse genres ten gehore worden gebracht Het geheel wordt aangevuld met een nieuwe lichtshow en staat onder regie van Kees Kousemaker. Al met al een ideaal avondje uit voor u. Wacht niet te lang met het ophalen van uw toegangskaarten want de voorstelling op zaterdag 17 oktober is nu al uitverkocht! Voor vrijdagavond 16 oktober zyn nog kaarten k ƒ12,50 verkrijgbaar by de schouwburg, VW-Venray, ca fé 't Upke en b(j Musicworld. Tydens het Internationale Con gres, dat in 1996 in Wenen wordt gehouden en ook door hem zal wor den georganiseerd, zal de heer Buys statuair aftreden. De nieuwe president is al 35 jaar dirigent van jongenskoren, die voornamelijk met hun zang kerk diensten opluisteren. Na 12 jaar in Den Haag werkzaam te zyn geweest als koordirigent, kwam hij 33 jaar geleden naar Venray, waar hy de Zangers van Sint Frans oprichtte. Enkele jaren geleden zag het er naar uit, dat dit koor wegens tekort aan jongensstemmen ter ziele zou gaan. Door geweldige krachts inspanning van het bestuur en di rekteur Buys om leden te werven en door het toelaten van meisjes tot het koor, is momenteel weer een hoog peil bereikt. Dat zal zondag a.s. tydens de hoogmis in de Paters kerk weer te horen zyn, wanneer het 33-jarig bestaan van De Zangers van Sint Frans wordt gevierd, waar bij de Missa Pastorale van 1 zal worden uitgevoerd. Op heterdaad betrapt by inbraak woning Vrijdagmorgen kon de politie een 35-jarige inwoner op heterdaad be trappen by een inbraak in een wo ning aan de Verdistraat. De man had de voordeur van de woning ge forceerd en in de woning al een aantal goederen klaargezet Zyn gestommel wekte de bewoner, die na zyn nachtdienst lag te slapen. Daarvan was de inbreker mogelyk niet op de hoogte. Deze alarmeerde de politie. Voor hem was het een ge luk dat de politie een surveillance in de buurt had. De inbreker vluchtte als het ware in de armen van de politie die hem overbracht naar het bureau. De man wordt nog verhoord of hy mogelyk by andere nog niet opgehelderde inbraken be trokken is. Personeel schoof de poort dicht De politie kreeg vrydag een auto dief op een presenteerblaadje aan gereikt Een 34-jarige autodief kon worden aangehouden nadat deze uit de showroom van een garagebe drijf aan de Raadhuisstraat au tosleutels had gepikt en daarmee naar een auto op het bedrijfsterrein liep. Voordat hij met de auto kon wegrijden schoof het personeel de toegangspoort van het bedrijfster rein dicht en waarschuwde men de politie. Ook die inwoner werd ver hoord of hij by andere diefstallen betrokken is geweest 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5