PEEL EN MAAS ijrrie Cunnen veertig jaar dienst van de Rabobank tra aandacht vereist voor rkeersveiligheid in Venray Stijlvolle herdenking op het Britse oorlogskerkhof Opnieuw asbeststukjes in puinlaag op weg Verhuizing markt gaat gepaard met drie grote feestmarkten Groot standwerkersconcours in winkelcentrum Venray lonklusie van wetenschappelijk onderzoek: Gebruiken het jaar rond Inzameling hulpgoederen voor Albanese bevolking PEEL EN MAAS OOK Rolsteigers ontvreemd jjiflniatt 1 oktober is het tor geleden, dat de heer „men, direkteur van de Rabobank in dienst trad jankorganisatie. Zyn loop- on in 1952 by de toenmali- rDXleenbank in Deurne. riater volgde overplaatsing fkant en op 1 februari 1958 benoemd tot direkteur van an enleenbank Venray. Het wordt op donderdag 1 ok- 49, vierd in de Venrayse g, waar hy en zyn echt- 17.00 tot 19.30 uur rece- J0( er wij met de a.s. jubilaris tro I rer zyn 40 dienstjaren by a'lb waarvan hij er 34 in Ven- 0-851 doorgebracht, dan herin- aan de maatschappij ntwikkelingen heeft door- Dat alles heeft zich. in een tempo voltrokken en is het bankbedrijf daarbij jebleven. 'Als ik zo te- dan ligt de grootste uitda- myn werkterrein hierin, fjedrjf door die stroom van vand ringen hebt kunnen lood- hij. De meeste Raboban- ooit eens als één- of skantoren begonnen en ze ^Jls vanouds een vertrouwde J binnen de plaatselijke sa- J g, Daar kan de heer Cun- meepraten. Toen hy in had de toenmalige ibank net de periode van in de huiskamer' af in december 1957 werd eigen bankgebouw aan in gebruik geno- een paar maanden later als de eerste direkteur. bank groeide in de af- •nnia uit van een twee- naar een full-service niet 70 medewerkers, dat is in een bydetyds an de Merseloseweg. Hier- hij: 'Ondanks de sterke len wij inhoud blijven ge- ons imago van de betrok- Aik, met een eigentijds iveau en een persoonlijke |y aionele advieskracht Dat flexibele werkstijl van JU okken medewerkers'. DE MANAGER CUNNEN ip der jaren heeft de ma- finnen een eigen werkstyl j? eld, die hy drieledig kan fj itten: 'Goed nadenken, ipakken en plezier hebben k'. Hy heeft geleerd, datje 1 maatschappij, die zich ra- jj 1 ontwikkeld, complex en r ld is, voortdurend met een antal faktoren rekening irden gehouden. Belangrijk volgens hem, dat er hard om het bedrijf vol te geven, npakken zit hem in zyn lat begon al na de middelba nd toen hij als jong broekje me het bankvak instapte. tkende 's avonds en in de f iden studeren. En nog oudt hy er van zich zelf een rktempo op te leggen. Wat len klaar had kunnen zyn, volgens hem, gisteren niet Hy ziet zyn job dan gekoppeld aan een aantal en per dag of week, maar het suksesvol invullen aantal taken. Met die instel- j dan ook veel te eisen sen in zyn werkomge- 'er hy vol trots kan pra ten. Hy heeft ervaren, dat zy het enthousiasme voor en de betrok kenheid by het bedrijfsgebeuren met hem delen. De gebundelde energie van geëngageerde mede werkers vindt Harrie Cunnen een belangrijke suksesfaktor in de on derneming. 'Natuurlijk gaat er meer tyd zitten in voorbereiding, overleg en inspraak, maar ik weet, dat het eindresultaat juist daardoor van hoge kwaliteit is', voegt hij daar aan toe. MAATSCHAPPELIJKE BETROKKENHEID Het is een bekend feit, dat Rabo- bankdirekteuren en -stafmede- werk(st)ers dikwyls betrokken zyn by het lokale en maatschappelijke leven. Harrie Cunnen vormt hierop geen uitzondering, want hy vervult een groot aantal bestuursfunkties. Zo is hij o.m. voorzitter van het RISC, van de Stichting Bejaarden voorzieningen Venray-Well en de Vrye Academie Venray. En vanwege zijn grote kennis van bank- en geldzaken vervult hy uiteraard ook enige penningmees terschappen, zoals voor enkele on derwijsondersteunende stich tingen en de Venrayse Rotary-Club. In het verleden vervulde hy bestuursfunkties by de Katholieke Gezinszorg en de Scholengemeen schap Jerusalem. Al deze funkties vervult en vervulde hij om kon- kreet invulling te geven aan de stel ling, dat de Rabobank zich profi leert als een bank, die midden in de gemeenschap staat. Hy beschouwt het als een vanzelfsprekende socia le plicht om op die manier een bij drage te kunnen leveren aan maatschappelijke ontwikkelingen. VRIJE TUD Uiteraard rijst dan de vraag of de jubilerende bankdirekteur nog wel enige tijd voor zich zelf heeft. Hy noemt het zelf een kwestie van or ganisatie om invulling te geven aan de schaarse en kostbare vrye tyd. Afleiding vindt hij in aktieve vrije tijdsbesteding, het liefst in buiten- aktiviteiten, zoals tennissen of een regelmatige toer op de racefiets. En als hy dan eens stilzit, dat is het met een goed boek of luisteren naar klassieke muziek. Met dat laatste zorgt hij dan voor een relativerend kontrast ten opzichte van zyn werk. HULDIGING By het naderen van zyn veertigja rig jubileum, relativeert hy eigen lijk ook graag hetgeen hy èn als bankdireteur èn als bestuurder van tal van organisaties en instellingen heeft gedaan. 'Wij leven nu eenmaal in een 'wy- maatschappy', die dermate com plex is, dat wij onze verantwoorde lijkheden jegens elkaar niet uit de weg mogen gaan/Tkneo gewoon ge-' probeerd hieraan mijn steentje bij te dragen'. En wat betreft zyn direk- teurschap voegt hy er aan toe: 'Als ik mijn leven nog eens kon over doen, zou ik er beslist niets aan ver anderen. Ik zou weer kiezen voor de bank, want daarin ligt de uitda ging, die richting geeft aan je in spanningen'. Hoe Venray daarover denkt, zal ongetwyfeld blyken by de receptie in de Schouwburg op donderdag 1 oktober van 17.00 tot 19.00 uur. Velen zullen dan ongetwyfeld de ju bilaris en zyn vrouw komen felici teren en gezamenlyk terugzien op de voorbije jaren van werken in en voor de Venrayse gemeenschap. Hichting Wetenschappelyk Kk Verkeersveiligheid ■e Leidschendam heeft de (ongevallen in de gemeente J gobeurd in de periode 1988 5. geanalyseerd. De in een vervatte konklusies en aan- gen zjjn intussen aan de ge- y "verhandigd. Op donderdag rzal de commissie Openba- en zich in haar openbare die om 18.00 uur be- iltkomsten bespreken. Van van de onderzoekers zal ■lichting op de reportage toegeven. ^uiteraard iedereen hierby k. zyn speciaal uitgeno- |™ig Verkeer Nederland, trkgroep Gehandicaptenbe- Venray, scholen, Kontak- Noordeiyk Limburg, «politie en de Werkgroep maatregelen. rapport blykt, dat het aan- «ersslachtoffers per 1000 «van 4,1 voor Venray aan- k°ger is dan de 3,3 voor ze- toeenten, die vergelykbaar 6m Venray op een aantal voor «ersveiligheid belangrijke «en. Het hoge aantal ver- W «htoffers in Venray in 1990 •k in personenauto "acht van maandag op dins- 18 door forcering toegang en tot een aan de Matter- 1,1 geparkeerde personen- 'een 30-jarige inwoner. Uit w«rd de radiocassettespeler "te van ƒ150,- ontvreemd. geeft, volgens de rapportage, reden voor extra aandacht. De gemeente wordt aangeraden na te gaan welke oorzaken hieraan ten grondslag Duidelyk is geworden, dat in Ven ray - net als in de vergelykbare ge meenten - met de personenauto de meeste brokken worden gemaakt. Meer dan 50% van de slachtoffers valt onder de verkeersdeelnemers, die jonger zijn dan 25 jaar. Jonge bromfietsers vormen echter een re latief klein en gelukkig afnemend probleem. Automobilisten in de ka- tegorie 18 t/m 24 jaar scoren echter relatief hoog in Venray. Fietsers - in mindere mate de jongeren en oude ren - vormen een relatief groot en toenemend probleem. In het beleid in Venray zouden de jonge automo bilisten en de fietsers extra aan dacht verdienen. Een gunstig verschijnsel is, dat het aantal slachtoffers als gevolg van ongeval len met alkoholgebruik, in Venray Voorts bleek uit het onderzoek, dat de meeste ongevaUen gebeuren op wegen, die door de gemeente worden beheerd. De meeste aan dacht verdienen dan ook de ge- meentelyke wegen binnen de bebouwde kom. Op provinciale we gen, waarop een snelheidslimiet geldt van 80 km/u, is er sprake van een afname van verkeersonge- vaUen. Bepaald opvaUend is de ontwik keling van het aantal slachtoffers in Venray in het vierde kwartaal van de jaren 1988-1990 in vergelijking met de dezelfde maanden in de ja ren 1984 t/m 1986. In de laatste ja ren werd in oktober, november en december een toename met byna 50% een styging van het aantal verkeersslachtoffers van 98 naar 145 gekonstateerd. Dit verdient volgens de onderzoekers ook nader onderzoek, waarby in gedachten kan worden gehouden, dat er spra ke is van een toename van slachtof fers bij ongevallen by schemer en duisternis. Aanbevolen wordt deze eerste in de rapportage vervatte analyse na der uit te werken met behulp van lokale kennis.. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 Nr. 39 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Het boekwerk over de Venrayse volkscultuur wat al enige tyd niet meer verkrygbaar was, is in een nieuwe oplage opnieuw versche nen. Vanaf heden is het boekje 'Ge bruiken het jaar rond' weer verkrijgbaar by boekhandel Van den Munckhof, Martin Cuypers en de Lectuurhal. De prys bedraagt 15,, Veldeke Venray presenteerde dit boekje van auteur Koos Swinkels eind 1990. Hierin wordt de klem toon gelegd op gedragingen, die ka rakteristiek zyn geweest voor de volksaard in Venray en omgeving. Veel gebruiken zyn algemeen voor Nederland, andere specifiek voor Venray en omstreken. Grondslag voor de informatie die in het boek staat is literatuuronderzoek. Een zeer belangryke informatiebron is echter ook de herinnering van en kele tientallen oudere Venrayna- ren, vooral Veldeke-leden. Zonder hun medewerking was het onmoge lijk geweest de typische streek eigen kanttekeningen te kunnen plaatsen. In de 76 pagina's teüende uitgave kan men lezen en zien hoe men in de periode van 1870 tot 1940 in Venray en omgeving leefde. In chro nologische volgorde worden de ge bruiken zoals die in het jaar van toepassing waren, beschreven. In het verleden was het een regel matig terugkerende rubriek in de Peel en Maas. Ook de lokale Omroep Venray besteedt regelmatig aan dacht aan het boekje in "t Venrods kétierke' van Liesbeth Lucassen, te beluisteren op woensdagavond om 21.00 uur op de FM 90.2 en via de kabel op FM 102.6 Mhz. Enkele weken geleden is de Ven- rayer Harrie Fyneman meegeweest met een transport hulpgoederen naar Albanië. Deze goederen wer den meegegeven met Brusselse au tobussen, die in Albanië worden ingezet voor het openbaar vervoer. Met dit transport werden 35 m3 kle ding, medicynen, speelgoed, en baby- en kindervoeding meegege ven. In Albanië werden de goede ren in grote dank aanvaard door de Missionaries of Charity en de Zusters van Moeder Teresa, die in dat land zeven tehuizen heeft waar uit charitasaktiviteiten voor de armsten onder de armen worden ontplooid. Ook zorgen deze zusters voor de verdeling van de goederen. Omdat in oktober weer bussen vanuit Brussel naar Albanië ver trekken heeft Harrie Fyneman, die van zeer nabij de enorme armoede in dat land heeft gezien, het initia tief genomen in Venray een inza meling van hulpgoederen te starten om de bussen niet leeg naar Alba nië te laten gaan. Hy werkt hierby nauw samen met de Stichting Handreiking uit Helmond (giro 17784). De inzameling wordt gehou den op zaterdag 26 september van 10.00 tot 13.00 uur by de Vredes- kerk (Kennedyplein) en van 14.00 tot 16.00 uur op het Dorpsplein te Merselo. Behalve met bruikbare kleding en schoeisel, kan men de inwoners van dit armste land van Europa bly maken met baby- en kindervoeding, speelgoed, eiwitrij ke biscuits, suiker, (sla)olie e.d. 'n abonnement waard De verhuizing van de weekmarkt in Venray, van het Gouden Leeuw terrein naar het Schouwburg- en Henseniusplein, zal door de markt kooplieden worden aangegrepen om eens flink uit te pakken. Daar mee wordt gevolg gegeven aan de belofte om dit jaar, in plaats van de jaarmarkt in de zomer, in het na jaar wat te organiseren voor de marktbezoekers. Op de maandagen 5, 12 en 19 oktober zal de markt zeer feestelyk van opzet zyn. Op 19 oktober, tydens de herfstvakantie, begint de markt zelfs al om 10.00 uur. PRIJZEN Tydens deze markten zyn er mooie pryzen te winnen. De markt kooplieden hebben voor maar liefst ƒ6.000,- fietsen beschikbaar gesteld, die met gratis bonnen te winnen zijn. Elke week is er een prystrek- king. De laatste, op 19 oktober, zal door burgemeester Waals worden uitgevoerd. PROGRAMMA Op 5 oktober speelt in het cen trum het bekende looporkest Tbe- dem. De week daarop zal het loop orkest 'Jan Plezier' voor een vrolyke noot in Venray zorgen. De meeste aktiviteiten zyn er op 19 oktober, tydens de herfstvakan tie. 'Ome Ko', een goochelaar/clown, zal dan de marktbezoekers op leuke wyze amuseren. De kleinere jeugd kan zich uitleven in de miniscoo- ters en op de draaimolen. Ibedem zal ook nu weer voor levende mu ziek in het centrum zorgen. Boven dien zal elk kind op de markt een versnapering ontvangen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zondagmorgen vond op het Brit se oorlogskerkhof een stylvolle by- een komst plaats om de voor onze vryheid gevallen strijders te her denken. Stylvol o.a. door de koraal zang van dameskoor Venrode, fanfare De Dorpsklank uit Casten- ray en zeker door de bydrage van de Nederlandse doedelzakspeler P. v.d. Vorle uit Neer. Hy blies, zoals dat bij herdenkingen als deze in Engeland gebeurt, het 'Flowers of the Forest'. EREGASTEN Eregasten waren dit jaar opnieuw een aantal Britse invalide bevry- ders, die de bevrijding van Venray en omgeving hebben meegemaakt Daarnaast waren er ook nog enkele Britse bevryders, waaronder de heer Van Geffen, waaraan wy in een artikel vorige week, extra aandacht hebbprj geschonken. Zoals ook andere jaren was het ceremoniemeester Henny Meyer vairHe'afd. Venray van de Bond van Wapenbroeders die in zyn wel komstwoord burgemeester drs. Waals, de loco-burgemeester van de gemeente Broekhuizen en leden van het coUege van B. en W. van Venray en andere genodigden wel kom heette. Het was dit jaar voor de eerste keer dat 152 leden van de EOD, die bij het ruimen van mynen na de oorlog zyn gevallen, speciaal werden herdacht. TRADITIE 'Het is een traditie en dat moet het ook blyven' aldus de heer Meijer,dat Venray zyn voor de be- vryding gevallen soldaten her denkt, want die vryheid is niet vanzelfsprekend gekomen. Daarvan zyn de ruim 800 graven van de ge vallenen hier getuigen van'. Indringend was ook de korte preek van luchtmachtaalmoezenier N. Morpeij, waarin hy stelde dat mede dank zy de inzet van deze ge vallenen, wy dank verschuldigd blyven. In de toespraak van burge meester Waals herinnerde deze er aan hoe Venray in 1944 bevryd kon worden en dat het herdenken van de gevallenen een uiting van respekt en dankbaarheid is, waar- l door wy ons verbonden vóelen met de gevallenen. 'Wy moeten het be sef levendig houden dat de vrede niet vanzelf is gekomen. De begraaf plaatsen van de gevallenen zuUen wy in ere moeten houden, uit eer bied, verbondenheid en dankbaar heid. Verbondenheid, ook met de familieleden van de hier begraven liggende gevallenen. In het door de aalmoezenier uitgesproken gebed, vroeg deze ook de mannen en vrou wen te gedenken, die zich nu op dit moment inzetten voor de vrede, waar ook ter wereld. De Engels-Nederlandse oud- militair Henry van Geffen brengt een bloemenhulde bij een van zijn oud-kameraden. BLOEMENHULDE Indrukwekkend waren de kransleggingen door burgemeester Waals, loco-burgemeester Reyntjes van Broekhuizen, door de Bond van Wapenbroeders, de Bond van Belgi sche Oud-Stryders, de Oud-Mari niers, maar vooral de kranslegging namens de Venrayse jeugd, in deze vertegenwoordigd door leden van de scoutinggroep De Peelspeurders. Daarna werd aandacht gevraagd voor de bloemenhulde op de graven van de acht bemanningsleden van de geëxplodeerde Lancaster door de heer Van Geffen, die bij toeval die rampvlucht niet meemaakte en nu zyn gevallen kameraden na 46 jaar wilde herdenken. De herdenking werd afgesloten met het zingen van het Engels en Nederlands volkslied. Na afloop kregen de aanwezige kinderen van de Engelse bevryders een reep cho colade aangeboden, zoals ook de bevryders dat deden in de bevry- dingsdagen van 1944. Eind vorige week werden op nieuw in een puinlaag, die onlangs op de Buitenweg was gestort, stuk jes asbest gevonden. Enkele maan den geleden was dit ook al het geval in een puinlaag op de Broekweg. Hoe die stukjes asbest toen in de puinlaag terecht zyn gekomen, is nu nog niet helemaal duidelijk. In dit nieuwe geval is er echter sprake van een fout bij de Ysselsteynse on dernemer Maessen, die het puin heeft gestort Deze ondernemer heeft de betreffende puinlaag in middels weer verwyderd. De fout is ontstaan tydens de thans op gang zynde verhuizing van de steenbrekerij van Maessen, vanaf de Peelweg naar het indus trieterrein Smakterheide. AUe ver harding op het terrein van Maessen wordt daarbij ook opgebroken. Het puin van deze verharding, die er al van voor 1980 ligt, is. nu per onge luk op de vrachtwagens geladen die daarmee naar de Buitenweg zyn ge reden. Later bleek dat dit puin ook voor uw KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 A.s. vrijdag, 25 september, zal er van 15.00 tot 21.00 uur een groot standwerkersconcours worden ge organiseerd in het centrum van Venray. De organisatie van dit con cours, dat een voorrondewedstryd is voor het Nederlands kampioen schap, is in handen van de Winke liersvereniging van Venray en het Gilde van Standwerkers. Tydens dit councours zuUen vyf- tien topstandwerkers middels grap pen, grollen en verkoopkunsten, hun artikelen aan de man of vrouw proberen te brengen. Daarbij zullen zij beoordeeld worden door een vierkoppige Venrayse jury. Zy zul len de deelnemers beoordelen op overtuigingskracht, originaliteit en welsprekendheid. Onder de deelnemers bevindt zich o.a. Paul Bol, oud-Venraynaar en twee jaar geleden Nederlands kampioen. Hy is ook mede organisator van deze wedstryd. Een andere bekende kandidaat is dhr. Huizing uit Erica met zyn pan nen. Dhr. Huizing is met name be kend van het vroegere tv-programma Brandpunt in de markt. Eveneens aanwezig is dhr. Burgmans. die reeds driemaal Ne derlands kampioen is geweest en de keizer van de warenmarkt wordt genoemd. Ook de huidige kampi oen, dhr. Van Est zal met zyn pak jes, waarvan iedereen zich zal afvragen wat er in zit, strijden om de 'Grote prys van Venray'. De prysuitreiking van deze wed strijd zal om 21.00 uur zyn in café Hulsman op het Henseniusplein. Er is dus a.s. vrydag weer veel te beleven in het centrum van Venray. gebruikt is geweest voor een te van de Meerselsepeel. KONTROLE De gemeente Venray gaat nu alle puinwegen kontroleren, die in het verleden door dit bedrijf zyn aange legd. Het gaat daarby om zicht- inspekties en daar waar nodig om uitgebreidere kontroles. Over de re sultaten van die onderzoeken zal de gemeente met het grondverzetbe- dryf in kontakt treden en bekyken of de asbestproblemen in de toe komst voorkomen kunnen worden. Van een bedryf, dat werkzaam is by de verbouwing van Mavo De Kolk aan de Chr. Ruysstraat, zyn in de nacht van vorige week woensdag op donderdag, vanaf dat terrein, 2 grote rolsteigers ontvreemd. Gezien de omvang van deze steigers moet deze diefstal niet onopgemerkt zyn gebleven. Daarom worden perso nen, die mensen met deze steigers hebben zien ^jouwen, verzocht kon- takt op te nemen met de politie of met de eigenaar, tel. 81486. De in formatie zal vertrouweiyk worden behandeld. Bromfietediefstallen Vrydagmiddag werd ten nadele van een 18-jarige inwoonster haar aan de Gasstraat gestalde bromfiets van het merk Vespa ontvreemd. De bromfiets werd zondag in het cen trum teruggevonden en kon aan de eigenaresse ter hand worden Een 16-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van zyn Jawa Ba tik bromfiets die hy aan de Kiosk had gesteld. De bromfiets heeft een waarde van ƒ800,-.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11