rdenkingsbijeenkomst op et Britse oorlogskerkhof ;ns van 75-jarige Britse [ldaat gaat in vervulling 4 Popov nam met Staatscircus van Moskou Venray mooi bij de neus Mogelijk stoplichten op kruispunt Langstraat-Deurneseweg Monumentencommissie teleurgesteld over afwijzing Montesori-school Markt wordt op 28 september weer verplaatst Op zondag 20 september a.s. Bestuurswisseling bij de Lokale Omroep Kollekte Kankerbestrijding bracht veel op Sla munt uit het jubileum van de Echte Bakker. Overbrenging graven zonder problemen !en;, MAAS Donderdag 17 september - Pagina 5 onct lag 20 september as. inmiddels traditionele Dgsbijeenkomst plaats op Oorlogskerkhof aan de jaat te Ven ray. De organi- le Bond van Wapenbroe- Venray en omgeving, n vele gasten uit Venray van ver daarbuiten. Deze ling toont aan, dat deze ng een speciaal karakter gen. eregasten de voorgaande jaren n groep Britse invaliden, verwondingen hebben op- Hjdens de bevrijding van i De eregasten zijn op uit- van de Venrayse Wapen- in Noord-Limburg voor vakantie. emationale aspekt wordt entueerd door de aawezig- van de voorzitter van de Koninklijke Vereniging (ere Verbroedering kol. n Onsum; afgevaardigden jyal Britsh Legion-Branch n en De Vrienden Norfolk IflJNOPRUIMINGSDIENST ironderdeel. waarvoor de sreldoorlog beslitst niet is is de Mijnopruimings- ïbijthans EOD (Explosieven !ta Dgsdienst Dit meestal 'ver- di iderdeel, dat het hoogste rdih jeverliezen heeft geleden, teBi gdagelijks zijn gevaarlijke «k* pert ter bescherming van wordt vertegenwoordigd heren P. Karei en B. Bur- laatste is Bronzen Leeuw- sen dapperheidsonder- die hy verwierf voor het an z(jn opruimingsploeg, jmet zyn eigen lichaam te ,P!C nen tegen een plotseling springmyn. Hierby iy z(jn been en liep daarbij ,aafi andere verwondingen op. ■^Aeurtenis vond plaats in ïburg op 25 juni 1945. van de huidige EOD Tijdens de herdenkingsbijeenkomst op het Britse oorlogskerkhof op 20 september, zal 'Flowers of the Fo rest' als solo op doedelzak ivorden uitgevoerd door de in Venray gebo ren Pieter v.d. Vorle. Hij woont thans in Neer en speelt in een band met doedelzakspelers uit heel Limburg. bestaat uit de heren Meyers en Do- releijers. In hen eren de organisato ren de 150 vergeten doden van deze riskante doch zo noodzakelijke MOD/EOD. MEDEWERKERS Om 11.00 uur wordt het wel komstwoord gesproken door dhr. H.G. Meijer van de Bond van Wa penbroeders afd. Venray. Verder wordt aan de herdenkingsbyeen- komst medewerking verleend door de burgemeester van Venray drs. J.EA.B. Waals, die een 'In Memo- riam' zal uitspreken, terwijl aal moezenier der Koninklijke Lucht macht n. Morpey een korte preek houdt en het gebed zal uitspreken. Het Venrayse dameskoor Venrode en de fanfare De Dorpsklank uit Castenray zullen de herdenking muzikaal ondersteunen. De altijd indrukwekkende 'Last Post' en 'Het Reveille' worden gespeeld door trompetist Pieter De ters, terwijl het indrukwekkende 'Flowers of the Forest', dat slechts op Britse herdenkingen gespeeld wordt, ten gehore gebracht wordt door Pieter v.d. Vorle, lid van de 'Strathyre Pipes and Drums'. Deze doedelzakspeler zal gekleed zijn in full dress van de 'Enniskilling Roy al Irish Fuseleers' uit 1914. bloemenlegging Door verschillende instanties, verenigingen en personen zullen bloemen worden gelegd bij het mo nument 'Cross of Sacrifice'. Deze bloemen zullen worden aangereikt door de scoutinggroep De Peel- speurders uit Venray, die tevens de erewacht vormt Deze jeugdige be trokkenheid wordt door de organi satoren zeer op prys gesteld en ontroert ieder jaar de Britse gasten in hoge mate. venrayse herdenking Ondanks het speciale karakter van deze herdenking, met de Engel se bezoekers, mag niet vergeten worden dat het hier gaat om de jaar lijkse Venrayse herdenking, waar de hoge prijs wordt herdacht, die noodzakelijk was om Nederland in het algemeen, en Venray en omge ving in het bijzonder, van de nazi- bezetting te bevrijden. De organisa toren rekenen er dan ook op, dat ve le Venrayse en Noordlimburgse inwoners, oud en jong, in groten ge tale aanwezig zullen zijn. de nu 75-jarige it Henry - O'Connel - Ja- Geffen gezocht naar de ir zyn kameraden uit de «ldoorlog die waren ge- zen lagen, nadat hun lardementsvliegtuig tóe tydens een raid op het Duitse Roerge it stond dat geen van de raingsleden die explosie n overleefd. ïtvond op 14 maart 1945 alle mogelijke boeken en Iten is deze vlucht beschre- omdat onbekend is waarom het vliegtuig ex il waarom deze 75-jarige rnrwerk verrichtte was jt gevallenen allemaal ka- I van hem waren en hij I in dat vliegtuig zou heb- pcn. Het lot beschikte an- Jetoen 19-jarige J. Tby ging Iraee en nam zijn plaats Van Geffen de gra- zijn kameraden voor het iken op het Engels rotterdam ffen is op 20 augustus 1917 Klam geboren. Zijn vader ierlander en zyn moeder ealkomst. Het gezin emi- loen Van Geffen nog een vela 5,,ëen was, naar Engeland kreeg hij dan ook een En- t (j.j| Helding. Nederlands heeft 'nier geleerd want thuis ui leen maar Engels gespro- kreeg ook de Engelse natio- ogte en hij werd dus ook in dienst geroepen. Hy kreeg Jed leeQ speciale opdracht als mice agent. Wat die op- ers, dat kan en mag hy ook iet vertellen. Wel had dit te lock oet het observeren van spe kten vanuit vliegtuigen, gek 11 met zulke opdrachten 'n de vliegtuigen ook een uó kaats. Van Geffen kon op dringen nog wel verteUen or se toede een taak was om het keer te verstoren en het on- nd< dten van bakens. tombardementen die wer- p«l evoerd door die bommen- kon Van Geffen niets len' Hy heeft 22 vluchten teime opdrachten uitge- öi keer lukte het hem om epassagier een vlucht mee n en toen kon hy ook het Jlf^de werk van de bom- "Uitsland observeren. andere opdracht bewuste 14 maart 1945 1 bombardementsvliegtuig 'li observeerder mee- tëens motorstoring uitwy- feen vliegveld in Engeland. IOr hem een geluk geweest, f kreeg hij een andere op dracht en nam de vrijwilliger J. Toy zyn plaats in. Het bombardementsvliegtuig dat toen aan haar laatste vlucht begon, stond onder leiding van piloot I Ma- claod Selkirk. De verdere beman ning bestond uit R.C. Pitman, J. Tby, F. Milcon, G. Hess, F. Hughes, A. Pringel en R. Hurley. Van Geffen zag ze nooit meer terug. venray De jaren vergingen. Alle moeite die Van Geffen deed om te verne men waar zijn kameraden begraven lagen, waren zonder sukses. Veel heeft hij gespeurd op kerkhoven in België en in Duitsland, totdat hij op het idee kwam om kontakt op te ne men met de gemeente Venray. Hem was bekend dat ook binnen die ge meente een Engelse begraafplaats was. Het is o.a. het werk van de gemeente-archivaris Jan Renkens geweest dat deze in een brief op 12 juni van dit jaar kon bevestigen dat op het Engels kerkhof aan de Hoen derstraat de gevallen kameraden van Van Geffen een laatste rust plaats hadden gevonden. Jan Ren kens deed nog meer. Hy maakte van die acht graven foto's en stuur de deze op aan Van Geffen. De acht gevallenen behoorden allen tot het 101 Special Duty Squa dron en waren gevallen in Duits land, vervolgens begraven op het Amerikaanse kerkhof in Margraten en van daaruit naar Venray overge bracht om daar herbegraven te wor den. Die herbegraving op het Engels kerkhof in Venray zal waar schijnlijk gebeurd zyn omdat ook de op dat Amerikaanse kerkhof'be graven liggende Duitsers naar Ys- selsteyn werden overgebracht. Zekerheid daaromtrent is er niet. Tydens het speurwerk door Jan Renkens gedaan, hadden ze veel steun van Lowie Rutten. Deze werd de kontaktman en op dat adres zal Van Geffen ook enkele dagen ver blijven. Tben bekend was dat vanuit Enge land weer Britse Oorlogsinvaliden op uitnodiging van de Bond van Wa penbroeders te gast waren in Ven ray, om de herdenking van de gevallenen mee te maken, heeft Van Geffen al het mogelijke gedaan om met die groep dit jaar naar Venray te gaan. Dat lukte. Voor Van Geffen zal het zeker een emotioneel moment zyn als hy neerknielt bij de graven van zijn acht kameraden, beseffend dat hy daar ook had kunnen liggen, als het lot niet anders beslist had. Het is overigens bekend dat gra ven van de kameraden van Van Gef fen door enkele Venrayse families zijn geadopteerd. o.a. door de fam. Janssen van de Laagheidseweg en de fam. Sala. Een gelegenheid misschien voor die families om zondag de herden king mee te maken en mogelijk ge- konfronteerd worden met Henry - 'O Connel - Jaques van Geffen om de dank voor die adoptie in ont vangst te nemen. Tijdens de ontvangst door burge meester Waals op het gemeentehuis zal Van Geffen, als hij daarvoor de gelegenheid krijgt, een foto aanbie den van die Lancaster, zoals die werd gebruikt door het 101 Special Duty Squadron. De Venrayse weekmarkt zal, als de commissie economische zaken daar verder geen problemen mee heeft, op maandag 28 september weer verplaatst worden naar het Henseniusplein en Schouwburg plein. Daar krijgt de markt een kompleet nieuwe indeling. De opstelling van de kramen zal dusda nig zyn dat de aangrenzende win kels niet uit het zicht verdwijnen. Verder zullen de bevoorradingswe gen op het plein vry blijven van kramen. Wel zal het plein voor alle verkeer afgesloten zyn. Uitzonde ring hierop vormt de weg voor de Schouwburg langs naar de School straat. Die zal voor voertuigen met ontheffing berijdbaar blijven. Een en ander is het resultaat van een overleg tussen gemeente, VZO en marktkooplieden, afgelopen maandag. Verder zullen er geen kramen meer in de Grotestraat geplaatst worden. Daarmee wordt aan een wens van de Venrayse winkeliers voldaan. Het aantal marktkramen zal in Venray niet worden uitgebreid. Dat is ook niet mogelijk met de nieuwe, ruimere opstelling van de markt op alle drie de pleinen. Want ook de markt op de Grote Markt krijgt een andere opstelling. De kramen zul len schuin geplaatst gaan worden waardoor ook hier de winkels niet in het gedrang komen. Burgemeester en wethouders moeten zich a.s. dinsdag nog wel buigen over de openingstijd van de markt. Tydens het overleg, afgelo pen maandag, is afgesproken dat de VZO haar aangesloten winkeliers zal adviseren om de winkels om 12.30 uur te openen. Dat zal dan ook de aanvangstijd van de markt moeten worden. De markt zal dan in plaats van om 16.00 uur, om 16.30 uur afgelopen zijn. Ook hier over moet de commissie economi sche zaken, die volgende week woensdagavond bijeen komt, haar goedkeuring geven. Nadat de markt weer verplaatst wordt zal het tekort aan parkeer plaatsen op de maandagmiddag weer grotendeels tot het verleden behoren. De marktkooplieden zullen na de verplaatsing drie weken lang akties gaan voeren om het 'winkelen op de markt' aantrekkelijk te maken. Degenen, die afgegaan zijn op de reklame, die het Staatscircus van Moskou heeft gemaakt voor zijn op tredens in Venray, moeten zich toch wel genomen hebben gevoeld. In het door de (Nederlandse) pers dienst van het circus uitgegeven persbericht, dat wy (achteraf bezien helaas, en daarvoor excuses) vorige week plaatsten, werd een program ma voorgeschoteld, dat beslist niet overeenkwam met de werkelijk heid. Met: 'Er werken tachtig ar tiesten aan mee, die door de jubilerende meesterclown Popov zyn geselekteerd uit de 316 circus sen binnen de voormalige USSR. Een kostbaar, maar ook ongewoon sterk programma' begon het arti kel. In werkelijkheid waren het er zo'n 25, die aan het einde van de voorstelling het tableau de la grou- pe vormden... We volgen het vooraf door de persdienst opgegeven programma: 'Grote verrassingen zijn de Kauka- sische ruiteracrobaten van Kante- mirov, de Siberische trapezegroep Lozowik en de torenspringers van Alexander Bondorew uit Wladi- wostok'. Die ruiteracrobaten zouden volgens de aankondiging 'als een onverbiddelijk hoogtepunt, opge zweept door de klanken van een twaalfmans circusorkest, de piste laten daveren onder de paardehoe- ven. In volle vaart klauteren de krijgshaftig getooide Ositen onder hun rijdieren door, laten zich val len en over de grond meesleuren- Een adembenemend spektakel...' Maar de toeschouwers hebben geen paard en geen Kaukasische ruiteracrobaat gezien. Hoe ook zou den zy die kleine piste, overdekt met een plastic kleed (zelfs geen zaagsel), hebben kunnen laten da veren onder de paardehoeven? Of er twaalf man in het orkest zaten, betwijfelen we ook. In ieder geval was er veel 'ingeblikte' muziek te horen. In de op 5 september jl. gehou den bestuursvergadering van de Stichting Lokale Omroep Venray zyn toegetreden tot het bestuur: dhr. P. Kienhuis, dhr. R. van Wijk en dhr. C. Matthyssen. Dhr. Kienhuis werd bereid gevon den de voorzittershamer over te ne men van dhr. W. Buys, voor wie het steeds moeilyker werd het voorzit terschap van de LOV te kombineren met zijn drukke werkzaamheden als voorzitter van de internationale federatie Pueri Cantores. Dhr. Buys blijft deel uitmaken van het LOB- bestuur als vice-voorzitter. Tot sekretaris werd gekozen dhr. Matthyssen en tot penningmeester dhr. Van Wijk. Het dagelijks bestuur van de stichting is daarmee kompleet Dhr. B. Muysers is de koördinator technische zaken, akkommodatie en apparatuur binnen het stich tingsbestuur. Voor de twee nog openstaande va- katures is het bestuur in onderhan deling met twee kandidaten. Inbraak in personenauto Een inwoner deed aangifte van inbraak in zijn aan de Veltumse Kleffen geparkeerde personenauto. De radiocassettespeler bleek ver dwenen te zyn. Omdat er geen braaksporen werden ontdekt ver moedt de politie dat de dader met een valse sleutel in de auto is kun nen komen. De inbraak vond plaats in de nacht van donderdag op vrijdag. De torenspringers, die volgens het persbericht 'menselyke torens, die tot aan de nok van de circustent reiken' zouden vormen, stortten, och erm, diverse malen in elkaar. En met de vonken, die van het rol- schaatsnummer zouden afspatten, werd waarschijnlijk de circusjuffer bedoeld, die van de mat afkukelde... Het aangekondigde 'Komisch nummer, waarbij in razende vaart runderen en andere boerderydie- ren de piste binnendraven', werd gevormd door een sloom kalf. dat over een hindernisje kon springen en een nog slomer varken, dat moest doen alsof het zyn 'domp teur' de piste uitrolde. En zoiets werd aangekondigd als 'agrarisch amusement van de bovenste plank'. Ruslands sterkste man Usif Mouistafaev zou met 'gietyzeren aambeelden jongleren alsof het ten nisballen waren en steeds meer mensen uitnodigen om op zyn tors te gaan staan'. Inderdaad zette hij één aambeeld op zyn kin en zwaai de met wat zwaar ly kende attribu ten. Maar niemand werd uitgenodigd om op zijn tors te gaan staan. En we vragen ons zelfs af, of hij wel in echt glas stond te trappe len. Maar ja, hy had toch een pleistertje om zyn grote teen... Zelfs Popov deed niet wat door zijn persjongens was aangekon digd, want we hebben hem o.m. niet met keukengerei en een aard appel zien werken. En de rest? Wel aardige, snel el kaar opvolgende varieténummers met de jongleur, het hondennum mer en de antipodiste (aan het slot) als hoogtepunten. Maar toch echt niet, dat zoiets met 'Vernieuwing en originaliteit, die de Russische cir cuskunst aantrekkelijk maken' mag worden aangekondigd. Op deze manier heeft Popov met zyn Staatscircus van Moskou het Venrayse publiek mooi bij de neus genomen... Op het kruispunt Langstraat- Deumeseweg-Heidseweg, zullen naar alle waarschijnlijkheid stop lichten worden geplaatst. Dat liet verkeersdeskundige Geert Rutten van de gemeente Venray vorige week donderdagavond weten tij dens de commissievergadering voor openbare werken en verkeer. Dat gebeurde naar aanleiding van vragen van dhr. Robberegt (WD) uit die commissie over de situatie op dat kruispunt aldaar. Dhr. Robbe regt was van mening dat de 'proef die op dit kruispunt uitgevoerd wordt met het afzetten van de afslag naar rechts, de Langstraat op, nu wel erg lang duurde. Volgens dhr. Rutten is de Provin cie bezig om de aanleg van een ver- keersinstaüatie voor te bereiden. Dat gebeurt op basis van de tellin gen die de afgelopen periode zyn gedaan en de prognoses voor de ko mendejaren. De verwachting is dat binnen 1 2 jaar de verkeerslich ten er zullen komen. Ambtelijk is men er by de Provincie al uit. Het besluit behoeft alleen nog maar fi nancieel ingevuld te worden. Op basis van diezelfde tellingen en prognoses is ook besloten om de soortgelijke proef by Oostrum af te breken. 'De monumentencommissie is te leurgesteld over het feit dat het coUege van burgemeester en wet houders het advies, om de voorma lige Montesori-school aan de Eindstraat op de monumentenlijst te plaatsen, naast zich heeft neerge legd'. Dat wist dhr. J. Verbeek, namens het CDA lid van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting, afgelo pen maandag aan wethouder Kersten te verteUen. Volgens dhr. Verbeek was de argumentatie van Elk jaar opnieuw is de Venrayse afdeling van de Kankerbestrijding er zeer benieuwd naar, maar ook verheugd met het eindresultaat van de kollekte voor de Kankerbestrij ding. Iedereen, kinderen, volwasse nen, komen op de een of andere manier in aanraking met kanker. Helaas! Maar waar! Daarom kan de Kankerbestrijding uw bijdrage, op welke manier dan ook, nooit Hartelijk dank namens de Kan kerbestrijding, vooral voor een ieder die zich heeft ingezet tydens de inzameling, maar bovenal u, waar men aan de deur heeft ge vraagd, om dit doel te wülen on dersteunen. Een ieder heel hartelijk dank! Hieronder volgt het bedrag van de totale opbrengst. Venray (Centrum, Brukske, Landweert) 17.415,47 Castenray 1.073,55 Heide 810.35 Leunen 1.218,15 Merselo 1.721,55 Oirlo 1.011,30 Oostrum 1.416.90 Smakt 438,30 Veulen 557,90 Vredepeel 285,70 Ysselsteyn 2.022.25 Totaal 27.521.42 Mocht u nog vragen hebben, belt u gerust tussen 13.00-14.00 uur naar de kontaktpersoon: j. Em- men-van Oers, Alpenhof 2, 5801 PK Venray, tel. 04780-83909. Voor 25 dubbeltjes 'n overheerlijk feestbrood en voor 25 kwartjes 'n lekkere feesttaart De topbakkers van broodbakkend Nederland, verenigd in het Echte Bakkersgilde. vieren leest Samen met u. Want het Gilde bestaat 25 jaar. Speciaal voor dit jubileum hebben de Echte Bakkers een smakelijk feestbrood en een heer lijke feesttaart ontwikkeld. Bereid van de beste ingrediënten. Opnieuw een staaltje van vakmanschap, zoals u van de Echte Bakker mag verwachten. De feestprodukten zijn - tegen inlevering van de jubileumbonnen - verkrijgbaar voor een feestprijs. De folder met de jubileumbon nen ontvangt u thuis in de bus of is verkrijg baar bij uw Echte Bakker. Kom langs bij de Echte Bakker in de week van 7T\ 18 t/m 26 september en profiteer van (i deze heerlijke aanbiedingen. Met 600 Echte Bakkerswinkels, verspreid over heel Nederland, is er vast wel één bij u in de buurt. Uw Echte Bakker echte bakker het college (er zijn betere voorbeel den van deze bouwstijl) ongefun deerd. 'Zou men dat argument vaker hanteren, dan zou er niks op de gemeentelijke monumentenlijst meer komen' aldus dhr. Verbeek. Wethouder Kersten liet dhr. Ver beek weten dat hij de zaken wel formeel moest bekijken. 'De monu mentencommissie is een advies commissie die het college adviseert Het college neemt de beslissing en mag daar van af wijken'. De wethouder vond het jammer dat er weer een sfeer dreigt te ont staan van 'dit kon niet'. Volgens hem heeft het college hier naar eer en geweten gehandeld. Daarbij is advies ingewonnen bij dhr. Man ning, die deel uit maakt van de welstandscommissie en gespeciali seerd is in monumenten. 'Volgens hem is dit gebouw niet by zonder of spektakulair. Bovendien heeft het college niet altijd maar ja en amen te zeggen tegen de monumenten commissie'. nare vraag Volgens dhr. Verbeek is de voor malige Montesori-school, die thans dienst doet als Moskee, het enige pand in Venray van de z.g. Amster damse styl. De wethouder stelde echter nogmaals dat het coUege naar eer en geweten gehandeld had. Dat ontlokte by dhr. Verbeek de, ook naar zijn eigen zeggen, 'nare' vraag of dit pand niet op de monu mentenlijst geplaatst was omdat daar mogelijk een oost-westverbin ding komt te liggen. 'Dat is inderdaad een nare vraag' meende de wethouder. Volgens hem is het echter niet ter zake doende of een pand wel of niet op de monumentenlijst staat 'Als de raad straks beslist dat die weg dwars door de school gaat lopen, dan komt die dwars door die school te lopen, of het nu een monument is of niet U moet mij er niet van verdenken dat ik ergens op aan stuur' aldus de wethouder. Binnen vier dagen heeft de fa. De Meent, Cultuurtechniek uit Boxtel, zonder problemen de laatste graven van het voormalige kerkhof rond de Grote Kerk geruimd en de stoffe lijke resten overgebracht naar Vak O op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen. Volgens de gemeentelijke opgave zouden er 43 graven moeten wor den geruimd. Maar bij de werk zaamheden tot een diepte van een meter onder het maaiveld werden in totaal 78 stoffelijke resten van volwassenen gevonden. Ook het ge deelte, waar in de loop der jaren le venloze kinderen werden begraven, is nu geruimd. Als enige "byzonderheid" vond men in een van de graven een (le- ge)portemonnee, die zeker 60 70 jaar onder de grond heeft gelegen en waarbij men zich afvroeg, hoe die daar terecht was gekomen. De geruimde plekken zullen wor den ingezaaid en in goede staat wor den teruggebracht in afwachting van een toekomstige bestemming van het gebied rond de kerk. Vernielingen Een inwoner deed aangifte van vernielingen aan twee van zyn aan de Burggraaf geparkeerde perso nenauto's. De schade bedraagt ƒ150,-. Een inwoonster deed aangifte van vernielingen aan haar aan de Heg- gewikke geparkeerde personen auto. Die was behoorlijk bekrast. De schade bedraagt enkele honderden gulden. Er werd aangifte gedaan van ver nielingen van materiaal aan de Prot. Christelijke school De Hom mel aan de Oostsingel. Ook hier hadden vandalen voor enkele hon derden guldens schade aangericht

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5