De kermisbioscoop van Riozzi Rijden en vergelijken OUD PAPIER The Pilgrims in Oostrum lander kiest voor betaalgemak - achtigen wint snel terrein k lalvereniging igt getuigen PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS 21 oktober TRIO HELLENIQUE bij Plaka BETONNEN betonklinkers, afrasleringspaien, grindtegels, betonschuttingen betonbulzen, sierhekken en bloembakken betonbedrijf L. DE GROOT Dr. Verbeeklaan 23 St. Anthonis Tel. 08858-2446 Voor al uw autoschade Autoschade Hulsterdreef bv VRIJBLIJVEND SCHADETAXATIE De Hulst 18 - Venray Achter VERA Tel. 04780-88881 elke dinsdag van 18.00-20.00 uur is de kontainer van tafeltennisver. Red Stars OPEN Kiosk 1A (Brukske) Voor grote partijen bel 88411 of 89134 Tevens brengen en halen, spullen voor ROMMELMARKT Binnen een kwartier... Maandagavond omstreeks 23.45 uur parkeerde een 22-jarige in woonster haar auto in de Tuin straat Toen zij na ongeveer een kwartier by haar auto terugkeerde konstateerde zij dat haar auto was opengebroken. In die korte tyd was haar radiocassettespeler op vak kundige wijze uit de auto gehaald en de portemonnee verdwenen met daarin een bedrag van ƒ220.-, haar bankpasje. telefoonkaarten, enkele WV-bonnen en enkele sieraden. Toegang was verkregen door for cering van het rechter portier. Snelheidskontrole Ook afgelopen maandag werden weer snelheidskontroles gehouden. Op de Deumeseweg ter hoogte van de wegwerkzaamheden werden tus sen 10.50 en 11.50 uur 98 voertui gen gekontroleerd. Daarvan reden er 34 harder dan 60 km per uur en de hoogste snelheid bedroeg 100 km per uur. Van 12.00 tot 12.30 uur werden op de Albionstraat 110 voertuigen gekontroleerd; 34 reden er te snel. De hoogste snelheid bedroeg hier 87 km per uur. Op vrijdag 18 september organi seert stichting Rock Revue (Jera, Jum. Iduna. Watjang) een optreden van de Nederlandse topformatie The Pilgrims. Het optreden zal plaatsvinden in het gemeenschaps huis te Oostrum. Kaarten aan de kassa kosten ƒ12,50. In de voorver koop betaal je echter maar ƒ10,-. Kaarten zyn verkrijgbaar by de so- zen Jera (Ysselsteyn), Juni (Merse- lo), Iduna (Oostrum) en Watjang (Oirlo) en verder bij cafetaria 't Wil- lemientje in Horst en de platenza ken Sounds in Venlo en Music World in Venray. The Pilgrims is een band met in ternationale allure bestaande uit ex-leden van o.a. Sweet 'd Buster. Pöwerplay, Funky Stuff en Massada. In het vooijaar '91 kwam hun debuut CD uit opgenomen in de be faamde Londense Powerplant Stu dio's die door nationale en internationale critici zeer goed ont vangen werd. The Pilgrims is een uiterst boeiende live-act die reeds op vele binnen- en buitenlandse po dia heeft gestaan. Aan het eind van dit jaar is de re lease van de tweede CD gepland, re den te meer om naar deze band te gaan luisteren zodat je met kerst niet een uur lang met zo'n idiote koptefoon in de platenzaak hoeft te staan. In het voorprogramma zal de Ven- rayse jazzroekband Giant Steps op treden. Hun tweede CD wordt verwacht na de eerste. Volg dus het platennieuws. Tot vr(jdag in Oostrum! Winkeldiefstal opgelost By een meubelzaak aan het Gou den Leeuwterrein werden vier spaarlampen ontvreemd. Die ble ken door een 18-jarige inwoonster ontvreemd te z\jn. Zy wilde die voor geld weer inleveren bij een su permarkt aan De Bleek. Daar werd bemerkt dat e.e.a. niet klopte en de 18-jarige kon aan de hand van het signalement worden aangehouden. Ze bekende niet alleen deze diefstal maar ook dat ze zich eerder in die supermarkt aan winkeldiefstal had schuldig gemaakt Na opmaking van proces-verbaal werd zy huis waarts gezonden. Diefstallen vanaf vrachtauto Er werd aangifte gedaan van diefstal van een grille en twee zystenders vanaf een aan de Krui denlaan geparkeerde vrachtauto. De waarde hiervan bedraagt onge veer ƒ1.500,-. De diefstal heeft plaats gevonden in de nacht van donder dag op vrydag. Inbraak in bouwkeet Door forcering van de deur was toegang verkregen tot een aan de Smakterveldweg staande bouwkeet van een Venrays aannemersbedrijf. Ontvreemd werden enkele gereed schappen. een houtzaagmachine en een steenzaagmachine. De waar de van deze gereedschappen kon niet worden medegedeeld. ntnr> I 1 jfjfi Donderdag 17 september - Pagina 13 ir* uit me 3 Vl 5.0 schied- en Oudheidkun- t Freulekeshuus is tot oktober a.s. een ten- ite zien met de titel 'Van Kermis'. Voordien was al te bewonderen tij- kermis in een kermisterrein tussen en de Grote Kerk. Ze luitengewoon veel be- lenheid van de ten- is ook een boeiye ver dezelfde titel draagt als illing. Daarin wordt nnisattrakties van 1925 n bekende kermisbios- lozzi genoemd. Volgens was deze attraktie iets sprak ze zeer tot de ver- de bezoekers, ozzi werd op 4 novem- Plcinisco in Midden- HU vestigde zich, na g in de Brusselse wijk gewoond te hebben, op "in Amsterdam. Bij ring in het bevolkingsre- als beroep kermisreizi- l ehuwd met Francesca (oren te Amsterdam op Het gezin telde drie smelyk Alphonso, gebo te Amsterdam, Martha, J8 te Amsterdam en Er- leens in Amsterdam ge- 04. KAMERDIENAAR iel was Carmine Riozzi k kamerdienaar van de markies Ch. Al- ili Boglio geweset, maar naar de gezant- ui Spaiye moest verhui- Riozzi. omdat hij pas s. de gezant niet te vol- d Brussel te blijven. Hij een handel in zijden ranuit Italië werden aan- en de aanvoer echter op jels: d ogenblik stagneerde rongen om te zien naar broodwinning, tocht hy een fonograaf 9ei ij voorstellingen gaf in urants in steden zoals en Rotterdam. De iono- vonden door Edison in !D apparaat waarbij het ol' zang) werd opge- wasrollen en weer kon ergegeven door het af- de rol. Het was de voor- ,e grammofoon. In 1897 schafte Riozzi een Ameri kaanse Cinematographe aan, een toestel waarmee bewegende beel den konden worden vertoond. Het jaar daarop begon hy daarmee de kermissen af te reizen, eerst in de steden, maar later, toen hij in Breda was gaan wonen, richtte hy zich meer op de kermissen in kleinere plaatsen, vooral in het zuiden des lands. De reizende bioscoop van Riozzi was een echt familiebedryf. want behalve zyn echtgenote waren ook zyn drie kinderen in het bedryf werkzaam. VENRAYSE KERMIS In 1910 stond Riozzi - met wat hij toen noemde de Electro Imperator Bioscope - voor het eerst op de Ven- rayse kermis. Op het Hensenius- plein stond een tent waarin ruim 300 bezoekers konden plaats nemen. De toegangsprijs bedroeg voor de eerste rang dertig cent, voor de tweede rang twintig cent en voor de derde rang moest 15 cent worden neergeteld. Blykens een adverten tie in Peel en Maas van 13 augustus 1910 dankte hy het 'geachte Ven- rayse publiek' voor de enorme be langstelling en deelde hy mede dat hij op zondag (nakermis) en op maandag nog enkele voorstellingen zou geven. Riozzi had met zyn 'Levende Pho- tografïe' goede zaken gedaan op de Venrayse kermis. Wel had hy ƒ90.- n voor de huur. de hypo- rgie, abonnementen en komen regelmatig te- Er betaalde men vaak deur. Later zijn we ad massaal overgegaan aaien per bank met ac- Tbgenwoordig laten r Nederlanders regelma- ngen automatisch van ing afschrijven. Machti- etaalgemak en wint snel is bovendien één van rmen die voor banken, en bedrijven goedkoop lelijk verwerken is. bljjft dan ook voor de gratis. Als u een mach- biyft u baas over uw Met de nieuwe machti- van de Rabobank afgeven van een machti- itje van een cent lervice ik speelt in op de be- voor machtigen en een speciale machti- Bij vrywel elke Rabo- voorgedrukte machti- klaar voor de klanten k. De kaarten zijn gegevens van u en voorkomende bedry- u regelmatig moet be lten). Het enige wat u «n, is de 'groene' kaart ie te ondertekenen. De t dan de rest. Machtigen letbalvereniging Oos- istig gedupeerd door Ingen die door vanda- igericht aan de ge- van deze vereniging Sparrend reef in Oos ten eerder vyf ruiten het afgelopen week ten weer zeven ruiten en in het tydvak van «dinsdagmorgen wer- *r zes ruiten vernield. Ie van de laatste venie- bedragen ongeveer zijde van de Sparren- u iedere ruit vernield, juist nieuwe ruiten gezet. touw van de Voetbal- fE '8 Oostrum wordt ge- r vrijwilligers, die met regelmaat worden ge- tord met deze ergerly- eÜngen, waarvoor de toniging niet is ver- >rtt het vrywel zeker is dat gen van dit ergerlyk 'vandalisme zijn, wor- e dringend verzocht 'P te nemen met de po- e verzekerde ons dat ededelingen met de diskretie zullen wor- ^deld. Hoofdzaak is vandalen in de kraag gegrepen. is een betaalwyze waarby u toe stemming geeft om een regelmatig terugkerende betaling op een vast moment van uw bankrekening te laten afschijven. Machtigen levert u direkt gemak op. Immers, u hoeft niet meer elke maand uw over schrijvingen en acceptgiro's in te vullen en by de bank in te leveren. Bovendien loopt u ook niet de kans een betaling te vergeten. Met mach tigen betaalt u altyd op tijd. De 'groene' kaart Een machtiging is snel geregeld. U vult één keer een 'groene' mach tigingskaart in. Daarna gaat de kaart kosteloos naar het bedrijf of de instelling aan wie u de machti ging verstrekt De afrekeningen van dat bedrijf worden in het vervolg automatisch afgeboekt Door een eenvoudig overzicht by te houden van uw machtigingen, kunt u een goed beeld hebben van de ontwik keling van uw rekeningsaldo. 'Gele en rode kaart': 100% baas over uw eigen geld U blijft wel baas over uw eigen rekening. Verkeerde of dubbele be talingen kunt u gemakkelijk terug draaien. In het zeldzame geval dat dit gebeurt, vult u meteen een 'gele' terugboekingskaart in. Zonder ver dere poespas wordt het bedrag door de bank teruggeboekt op uw re kening. Natuurlijk kunt u een machtiging ook gewoon weer intrekken, bij voorbeeld omdat u gaat verhuizen of omdat u een abonnement opzegt. In dat geval is er een 'rode' kaart. U vult deze kaart in en uw opdracht om de machtiging te stoppen wordt meteen uitgevoerd. Alle kaarten, groen, geel en rood, kunt u krijgen van de instelling of het bedryf aan wie u een machtiging heeft ver strekt. Loop eens binnen by uw bank Uw eigen machtigingskaarten lig gen nu bij uw Rabobank voor u klaar. Als u nu de moeite neemt even by uw Rabobank binnen te lo pen, dan verschaft u uzelf dankzy de machtigingsservice heel wat be taalgemak. (advertentie) Zakkenroller aktief Een 21-jarige man uit Polen, die tydelyk in onze regio verblyft, werd zaterdag slachtoffer van een zakkenroller. Zyn portemonnee had hij in zyn achterzak en toen hy in een supermarkt wilde betalen, bemerkte hy de diefstal. In de por- temonee zat een geldbedrag van 85,-, een bankpas en zyn rybewijs. Een 67-jarige inwoonster van Blerick werd zondag tydens het straatfestival de dupe van een zak kenroller. Uit haar jas werd een portemonee gerold met daarin een geldbedrag van ƒ60,- en enkele spaarzegels. uw weekblad EERSTE GELUIDSFILM In 1931 was de explicateur over bodig geworden door de uitvinding van de geluidsfilm. Vertoond wer den toen 'Zigeunerliebe' en Tm Westen nichts Neues' naar het be roemde boek van Erich Maria Re marque. Zoals reeds is opgemerkt ontbra ken de gebroeders Riozzi op de Ven rayse kermis in de jaren 1932 tot en met 1935. Dat was een gevolg van een geschil dat er in die jaren be stond tussen de gemeente Venray en de Nederlandse bioscoopbond. De inzet van het geschil was de toe passing van het 'jeugdverbod' (geen toegang voor personen beneden achttien jaar) en de hoogte van de vermakelijkheidsbelasting. Aan Ri ozzi werd daarom door de Bioscoop bond een verbod opgelegd om zich te vertonen op de Venrayse kermis. HET EINDE In 1937 verscheen Alphonso Ri ozzi voor het laatst op de Venrayse kennis. In een brief aan het ge meentebestuur van Venray van 15 juni 1937 verontschuldigd Alphon so zich voor de late aanmelding voor een standplaats op de Venray se kermis. Als reden geeft hij op zyn langdurige ziekte en 'het over lijden van zijn brave broeder' (be doeld is zyn broer Erminio. WW.). Vertoond worden in dat jaar o.a. de films 'De Texas Rangers' 'Het meis je uit de zeekroeg' en nog steeds de Nederlandse film 'De Jantjes'. De toegangsprijs bedroeg toen ƒ1,-,! ƒ0,80, ƒ0,60 en ƒ0,40 respektieve-| lyk voor de eerste tot en met de vierde rang. Kort daarop was .Alphonso ge dwongen het bedrijf te staken. Het tydperk van de reizende bioscoop was daarmee definitief ten einde. De tentoonstelling Van Kerkmis tot Kermis in het Freulekeshuus aan de Eindstraat is nog te bezichti gen tot en met 30 oktober a.s., op zondag, woensdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Bronnen: Gemeentearchief Ven ray. Tijdschrift 'Skrien' oktober en november 1979. W.J.M. Willemsen elke week nieuws Autobedrijf Herrmann, officieel dealer van het Koreaanse 'runner- up'merk Hyundai voor Noord-Lim burg, houdt vanaf morgen een aan tal opvallende 'open dagen'. Het bedryf, gevestigd in Venray en Broëkhuizenvorst, nodigt automo bilisten nadrukkelijk uit om ge bruik te maken van de in de showroom aanwezige Hyundai- modellen voor een proefrit Zo over tuigd is de Venrayse dealer van zijn produkt en van de eigen kwalitei ten. Bezoekers kunnen die dagen tevens kennis maken met een nieu we man by het bedrijf en met een nieuwe vorm van occasionverkoop: auto's op bestelling. Rijden ven vergelijken is het mot to van de open dagen by automo bielbedrijf Herrmann. Alle typen Hyundai - welke dat zyn leest u ver derop - staan klaar voor een proefrit en zelfs konkurrerende merken zyn beschikbaar om aan te tonen dat Herrmann een direkte konfron- tatie tussen het Koreaanse merk en gevestigde namen als VW, Audi, Ford of Opel niet uit de weg gaat. De klant krijgt op die manier een ob- jektief beeld. Sterke punten van de Hyundai's zyn volgens Piet Rykers, met in gang van 1 september de nieuwe bedrijfsleider bij automobielbedrijf Herrmann, de prys-kwaliteitver- houding en de drie jaar (tot max. 1000.000 km) volledige garantie. 'Hyundai heeft uiterst komplete auto's, met een Europees uiterlijk en Japanse uitrusting, maar tegen een scherpe prys. Het merk krygt dan ook steeds meer voet op Neder landse bodem. Hyundai behoort tot de tien grootste autoproducenten ter wereld', doceert Rykers. 'en be schikt inmiddels in ons land over 113 dealers'. En Rykers kan het weten, want hij heeft vele jaren er varing in de Noordlimburgse auto wereld en kan dus uitstekend de merken met elkaar vergelijken. BESTELLING De heer Rijkers gaat zich bij auto mobielbedrijf Hermiannmet name concentreren op de verkoop van ge bruikte auto's van het eigen en an dere merken. Van jong gebruikt tot de goedkopere prijsklasse kunnen auto's als het ware op bestelling ge leverd worden. Met name automo bilisten die speciale autowensen hebben worden door Rijkers op hun wenken bediend. Hy maakt daarbij gebruik van de vele kontak ten die hy in de afgelopen jaren in heel het land heeft opgebouwd. 'Net als de Hyundai's onderscheiden zich ook deze auto's door een uiterst scherpe prijs, wat soms tot duizenden guldens voordeel kan leiden', aldus Piet Rijkers. Behalve gebruikte;auto's van alle merken kan Herrmann ook nieuwe wagens van allerlei pluimage leve ren. Zeker als het gaat om typen die Hyundai - nog - niet in het pakket heeft. We moeten daarbij denken aan diesels, breaks of bestelbussen. Dat heeft onder meer als voordeel dat de beryder gebruik kan maken van de werkplaats bij Herrmann. Een prima geoutilleerde werkplek voor drie mensen met apparatuur waarmee elk merk onder handen kan worden genomen. Bovendien worden by autobedryf Herrmann LPG-installaties en zonnedaken in gebouwd, auto's APK gekeurd en schades getaxeerd. AUTO'S Maar de hoofdzaak bij Herrmann zowel in Venray als in Broekhuizen- vorst is toch de verkoop en repara tie van Hyundai's. De heer Herr mann is sinds 1985 aktief voor het Koreaanse merk. Eerst als subdea ler in Broekhuizenvorst waar hij in 1982 met een garagebedrijf startte, en sinds 1989 als hoofddealer. Dankzy de groei van Hyundai zocht de heer Herrmann naar uitbrei ding van z'n regio en kwam zodoen de in Venray terecht, waar in maart 1991 het nieuwe pand op industrie terrein De Hulst werd geopend. Hyundai is al wat langer aktief op de Nederlandse automarkt. Sinds 1979 om precies te zijn. Aanvanke lijk alleen met de Pony, een gezins auto gepositioneerd als 'goedkope Japanner'. De modellenserie werd uitgebreid en de auto's kregen steeds meer een Europees uiterlijk. Op dit moment bestaat het model- lengamma uit de Pony, Lantra, So nata en de Scoupé. De Pony is nog steeds het instap model. Leverbaar met 1300 of 1500 cc motor, voorzien van drie of vyf deuren. De auto is al te krijgen van af 20.000 gulden, inclusief driejaar volledige garantie en zes jaar op de carrosserie. Het sedanmodel van de inmiddels drastisch gemoderni seerde Pony heet Excel. Standaard met een 1,5 liter motor, vier deu ren, vyf versnellingen en een grote kofferbak. De Excel is, net als de overige Hyundai's, scherp geprijsd en kost 25 mille. Suksesmodel van Hyundai is on betwist de middenklasser Lantra. die werd geïntroduceerd tijdens de Auto-RAI vorig jaar. Een midden- De nieuwe bedrijfsleider bij automobielbedrijf Herrmann, de ervaren Piet Rijkers. klasser met alle mogelyke opties en qua uitrusting vergelijkbaar met een auto van rond de 40 mille. De Lantra is leverbaar met een 1500 cc motor met multipoint injectie en met een 1600 cc zestienkleps blok. De auto doet het uitstekend in ons land, zowel bij partikuliere als op de zakelijke (lease) markt. De Hyundai-lyn wordt naar bo ven afgerond door de luxe Sonata- sedan. Het verhaal wordt eentonig: een zakenauto met een geweldig ry- ke uitrusting tegen een prys waar voor de konkurrent een midden klasser levert. Van 34 tot 58 mille en voor die prijs heeft u dan het topmodel, de drieliter V6 automaat met ABS, airco, lederen bekleding en elektrische bediening. De Sona ta beschikt naast de V6 over een tweelitermotor, naar keuze als zestienklepper. En vanzelfsprekend ook hier de drie jaar garantie. Tbt slot de Scoupé, een populaire sport- coupé met een 1,5 liter iry'ectiemo- tor. Met z'n prys - tussen 28 en 30.000 gulden - spreekt de Scoupé een jong en sportief publiek aan, dat ook op de centjes let. (advertentie) Diefstal auto Een aan de Koningskaars gepar keerde Volkswagen Golf, met een waarde van 7.000,-, werd in de nacht van zondag om maandag ont vreemd. De benadeelde is een 26-jarige inwoner. Alkoholkontrole tijdens de kermis In de nacht van dinsdag op woensdag werd er alkoholkontrole gehouden op de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum, waar de jaarlijkse ker mis werd gevierd. Er moesten 46 bestuurders in het bekende pypje blazen, maar slechts 1 bestuurder bleek te veel te heb ben gedronken. Die 46-jarige inwo ner van Wanssum kreeg een ry- verbod van 3 uur. Een inwoner van Broekhuizen- vorst kreeg proces-verbaal aange zegd omdat zyn auto niet APK gekeurd was. 8,5 meter en 17,5 meter diep was. de bekende film The Kid met Charly Chaplin in de hoofdrol. In Amerika was de film al te zien geweest in 1920. In 1924 bracht Riozzi voor het eerst in zijn programma de aktuali- teit in beeld met de vertoning van enige beelden van het uitgaan van de Hoogmis in de Grote Kerk. Kort daarop overleed Carmine Ri ozzi. Het bedrijf werd toen voort gezet door zyn zoons Alphonso en Erminio. In 1926 stonden op het programma o.a. 'de Klokkenluider van de Notre Dame' en de Neder landse film 'De Jantjes'. De aan vangstijden van de voorstellingen waren op zondag om 14.00.16.00 en 18.00 uur en op de andere kennis- dagen om 17.00 en 20.00 uur. De toegangsprijzen bedroegen toen al enkele jaren ƒ0,75, ƒ0,50 en ƒ0,30. De vertoonde films waren allen 'stom', dus zonder geluid, maar Ri ozzi beschikte over een uitstekende explicateur die een fantastische uit leg kon geven van het filmge- beuren. standgeld moeten betalen, maar zijn in het Italiaans bijgehouden boekhouding gaf aan dat zijn ont vangsten van 7 tot en met 15 augus tus 659.05 bedroegen. Toch liet Riozzi het jaar daarop om een of andere reden verstek gaan. Tben stond op de Venrayse kermis de Cinematographe van me vrouw H. Veth-Wegkamp. In 1913 was Riozzi echter weer present. Opnieuw was de belang stelling bijzonder groot. Van zondag 4 tot en met zondag 11 augustus was er een bedrag van ƒ606,80 aan entreegeld binnengekomen. Vergeleken met andere kermis sen die hij bezocht, zoals die van Boxtel, Kaatsheuvel en Oisterwijk, was dat een uitstekende opbrengst. Het is onzeker of Riozzi aanwezig was op de kermis van 1914 en 1915 maar in de jaren 1916 en 1917 was dit zeker het geval. In 1918 werd er door de Venrayse gemeenteraad besloten wegens de 'treurige tijdsomstandigheden' de kermis ai' te gelasten, zodat er dus ook voor Riozzi geen plaats was. GOEDE BAND Maar van 1919 tot en met 1937 is Riozzi. met uitzondering van de ja ren 1932 tot en met 1935 met zyn bioscoop aanwezig geweest op de kermis. Aan standgeld betaalde hy in die jaren ƒ225,- en de standplaats was de Grote Markt. In 1923 vertoonde hij in zyn bios cooptent. die een voorfront had van Als het warm was, wat met Ven rayse kermis nog wel eens voor kwam. en de temperatuur in de tent hoog was opgelopen, ging een van de Riozzi's met een eau de co logne spuit door de tent om het pu bliek weer wat op te frissen. In 1927 hadden de gebroeders Ri ozzi in hun programma o.m. de films 'Het teken van Zorro' 'Twee nichten' en 'de Man in de koffer'. ELECTRO IMPERATOR BIOSCOPE. EIGEN C. RIOZZI.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13