PEEL EN MAAS ietaald parkeren >as op 1 juli '93 Stichting Stadspark ontwikkelt visie vanaf Grote Kerk t/m St Annaterrein ieuwe brandweerauto tyor bedrijfsbrandweer Rank Xerox Inbraak in parfumeriezaak was goed voorbereid Hensenius blijft zitten waar hij zit Voor bloeiende cyclamen kunt u terecht bij: Plantenkwekerij J. van den Beuken Oud-Venrayer lanceert landelijk tijdschrift 31-Jarige inwoner bekende reeks inbraken Speurtocht Nieuwe notitie onder motto: 'Centrumpark nu' vond ten over ig vele genodigden uit het iwezen en vooral ten van het gehele bedrijfs- rkorps van Rank Xerox, adweerkazerne van dit be- verdraeht plaats van de indweerauto. Een auto ;nig gemeentelijk brand- s jaloers zal zijn. Deze lit vormde het hoogtepunt lüveren jubileum van deze andweer. de overdracht plaats het eerst president- F. Stollman die het nbileum van de bedrijfs- ler belichtte en overging tot latie van de Bedryfs Hulp ^nieuwe stijl (BHV). betrokkenheid |dus de heer Stollman 'vin- b\jeen komst als deze een inleiding om weer eens stil Ibty de plaats van de mens Midememing. Want juist foraars van de technologie jl de automatisering is de Dl beetje uit het licht van de 'rpers verdrongen. Maar n en moeten niet uit het zen dat de bedrijfsorgani- Rank Xerox staat of valt Kinlijke inzet van de in- medewerker. Als Rank t naar de 100% klant- leid dan moeten wij er- ïdat die alleen haalbaar is betrokkenheid van de me- s. Als er één groep mede- Is waar die betrokkenheid k leeft, dan is dat bij de h de bedrijfsbrandweer. Te lt lid zyn van de bedryfs- irgeen dankbare job is bij want in die 25-jaar heeft het er maar drie keer echt gebrand'. Daarmee is volgens de heer Stoll man bewezen dat de brandpreven tie van het begin af beantwoordt aan praktisch alle eisen. 'Wij zijn trots dat de paraatheid en de des kundigheid van onze bedryfs- brandweer in 'brandweer-Neder land' sinds jaar en dag bekend is en met deze prestaties levert de be drijfsbrandweer een onbezoldigde bijdrage aan de naamsbekendheid van Rank Xerox'. Voor de moeite en de inzet voor 'hun' brandweer werden de men sen van het eerste uur, comman dant Gerrit de Groot, Albert Spanjaard en Harrie Weys speciaal bedankt, zonder dat al de anderen die kortere of langere tijd lid zyn van de bedrijfsbrandweer tekort werd gedaan. 'Dat Rank Xerox in de afgelopen jaren grote kalamiteiten bespaard is gebleven, is zeker in de eerste plaats te danken geweest aan ons brandweerkorps en daarom plaat sen wij die graag in de schijnwer pers' aldus de president-direkteur. bhv Na de overdracht van de nieuwe auto vond in de kantine de installa tie van de Bedrijfs Hulp Verlening plaats door de heer H. Clevis, hoofd algemene zaken van Rank Xerox. Deze legde uit dat enkele jaren gele den kritisch gekeken werd naar het funktioneren van de Brandweer, de EHBO en de Ordedienst. Doelmatig heid en paraatheid van de hulpver lening bij kalamiteiten komt volgens hem het best tot zijn recht bij bundeling van die onderdelen zodat die als een eenheid kunnen optreden. 'Een autonome groep, die mens, middelen en materieel opti maal beschermt'. 'Dat was niet gemakkelijk' aldus dhr. Clevis 'want die 25 jaar Brand weer, 18 jaar EHBO en 12 jaar Orde dienst, die smelt je niet zomaar samen, maar het is bij Rank Xerox gelukt om die samen te voegen tot een eenheid'. Elke ploeg zal zyn eigen groepsleider hebben en wordt aan gestuurd door het hoofd BHV. De heer De Groot, commandant van de brandweer, werd deze middag be noemd tot hoofd HBV. De echtgenote van de president- direkteur mevr. Stollman-Eijck, tot die dag beschermvrouwe van de bedrijfsbrandweer, zal ook als be schermvrouwe van de HBV op treden. vrijwilligers Burgemeester Waals bracht de ge lukwensen namens het gemeente bestuur over. Hij feliciteerde de bedrijfsbrandweer met haar zilve ren bestaan, speciaal aan de jubila rissen De Groot, Spanjaard en Weys. Hij noemde bedrijfshulpver lening zeer belangry k. Juist een be drijfsbrandweer is beter op de hoogte bij een kalamiteit dan een gemeentelijk korps en kan erger voorkomen. Door te oefenen, ook by wedstrijden kan kennis worden overgedragen. Voor de drie jubilarissen had de burgemeester het '25-jaarteken van de vrijwilliger' en hij bedankte ook de echtgenotes van de jubilarissen 'want zonder dat thuisfront is geen vrijwilligerswerk mogelyk'. pas op 1 juli van het jaar overgaan tot betaald n. Wethouder Truijen liet Hjdens de vorige week ge- commissievergadering nbare werken en verkeer, ente had in een eerder sta- april als startdatum in de maar dat bleek niet voorbereidingen neenteraad zal deze maand ratel behandelen om de sldingén die noodzakelijk de invoering van betaald Pi. uit te besteden aan een mreau. Dit in verband met urgente verkeersprojek- slechts beperkt besehik- A Dkracht binnen het ambte- f traat. De kosten voor dit worden geraamd op kontrole lel van de invoering van reren wil de gemeente tot en de kontrole op de van de verkeersmaatrege- centrum gaan bekosti- ing van deze verkeers- den valt of staat met een 'ntrole. Nadat we op 1 juli arkeren hebben ingevoerd je parkeergelden besteed voor het aanstellen van vier rkeerwachters die full time teu in het centrum', aldus kr Truijen van verkeers- tijd zal de gemeentepolitie op zich nemen. Daar- wtra financiële middelen "aakt zodat op alle dagen *eek kontrole plaats kan politie treedt inmiddels verbaliserend op. macht der gewoonte houder had zelf overigens wel wat moeite met de Verkeersregels. Hijzelf werd enkele weken geleden aangehou den, toen hy, komende vanaf de Eindstraat, de Hoenderstraat in wil de ryden. Dat is sinds de invoering van de nieuwe maatregelen verbo den. Dat gebeurde uit macht der ge woonte' biechtte de wethouder vorige week donderdag in de com missievergadering voor openbare werken en verkeer op. 'Ik was fout maar gelukkig bleef het nog bij een waarschuwing'. Krekelkamp 3, Wanssum, tel. 04784-1629 In de nacht van vorige week woensdag op donderdag werd bij een inbraak in parfumerie Cocon aan de Passage, voor meer dan ƒ100.000,- aan goederen buitge maakt De politie spreekt van een goed voorbereide diefstal. Inmiddels is komen vast te staan dat de daders even voor de inbraak in de Niessenstraat een bestelauto hadden gestolen. Die werd vervol gens op de binnenplaats achter de parfumerie gereden. Daar werd ver volgens gebruik gemaakt van een ladder van een van de buren om op het dak van de winkel te komen. Daar werd met grof geweld de koe pel geopend waarna de inbrekers de zaak met behulp van de ladder betraden. Vervolgens werd een deur geforceerd waarna uit 13 vitri nes alle cosmetica-artikelen wer den meegenomen. De omvang van de buit was dermate groot dat zelfs een stoel uit de gestolen bestelauto bij het pand werd achtergelaten. Van de daders ontbreekt tot op he den nog elk spoor. Sloopafval illegaal gestort Gemeentewerken moest er aan te pas komen om illegaal gestort sloopafval, waaronder betonnen blokken, te verwijderen van een zandweg nabij de Weideweg en de overstortvijver. Mogelijk zijn er van deze stort getuigen. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 Nr. 38 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Op 22 september a.s. wordt in De Rode Hoed in Amsterdam het nieu we tijdschrift Filosofie Magazine ge presenteerd met een publieksdebat over de vraag: Filosofie in de Media, ja of nee? Filosofie Magazine is het eerste professionele tijdschrift voor wijs begeerte in het Nederlandse taalge bied en is bestemd voor een breed in filosofie geïnteresseerd publiek. Filosofie Magazine wordt gemaakt door een keur van Nederlandse en Belgische journalisten en filosofen. Initiatiefnemer van het tijd schrift is de oud-Venrayer Roeland Dobbelaer (29), tevens hoofdredak- teur van Filosofie Magazine. Dobbe laer werkte na zijn studie wijs begeerte te Utrecht en Parijs als free lance journalist o.a. voor NRC- Handelsblad, Trouw en Intermedi air. Hij is een van de weinige jour nalisten in het Nederlandse taalgebied die zich heeft gespeciali seerd in de journalistieke verslag geving van filosofie. Dobbelaer is geboren in Venray. Hij volgde zijn middelbare school opleiding aan de scholengemeen schap Jerusalem te Venray. Al tijdens zyn schoolkarrière begaf Dobbelaer zich op het journalistie ke pad. Eerst als medewerker van de schoolkrant, later als stuwende kracht achter het onafhankelijke leerlingenblad 'De Grote Mond'. Het eerste nummer van Filosofie Magazine bevat o.a. een interview met de Bulgaarse president en filo soof 2yeljoe Zjelev en de voormalige Roemeense minister van cultuur, de filosoof Andrei Plesu; een inter view met mr. Paul Fentener van Vlissingen (SHV) over de rol van wijsbegeerte in het bedrijfsleven; de cultuurfilosofische Essais van Michel de Montaigne, en een essay van Cornelis Verhoeven en Samuel IJsseling. De politie van De Bilt heeft een 31-jarige inwoner van Venray aan gehouden. Dat bleek een goede vangst te zijn, want die Venraynaar heeft tijdens de verhoren bekend zich aan inbraken in Venray te heb ben schuldig gemaakt Hij werd overgebracht naar Venray. Hier be kende hij o.a. inbraken te hebben gepleegd bij een aan de Zuidsingel gelegen bandenhandel, bij een aan de Schoolstraat gelegen uitzendbu reau en by woningen aan de Julia- nasingel en de Pr. Bemhardstraat Alleen by deze inbraken bedroeg de totale waarde meer dan ƒ100.000,-. De recherche onderzoekt op dit moment of de Venraynaar nog be trokken is bij andere nog niét opge helderde inbraken. Het is ook niet uitgesloten dat nog andere inwo ners betrokken zijn geweest by de ze en andere nog niet opgehelderde inbraken. De recherche verwacht binnenkort meerdere aanhoudin gen, ook inzake medeplichtigheid en heling. De Venrayer is voorgeleid aan de officier van justitie. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Donderdagmorgen kwam by de politie een melding binnen van een bewoner van het Berg- kwartier die een man met en kele koffers had zien sjouwen, op weg naar de bossen daar in de buurt. De politie nam die melding ernstig en er werden enkele patrouilles op af gestuurd. De politie kon inder daad een man, die gemaskerd was, aanhouden. Toen bleek echter dat de gemaskerde man een leraar was van de openbare basisschool De Keg. Die school had voor de leerlingen een speurtocht opgezet met de be doeling de buit, die de gemas kerde man in zyn koffers had, op te sporen. Diefstallen Een medewerkster van een be drijf aan het Henseniusplein deed aangifte van diefstal van een geldbe drag van ƒ150,- uit haar tas die zy op het kantoor van het bedrijf had staan. Hoe de diefstal heeft plaatsge vonden kon niet worden vast gesteld. Een bromfietsbezitter deed aan gifte van diefstal van zyn bromfiets helm. Hij had die aan zijn brom mer, die in de stalling bij de Zuidooster stond, bevestigd. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'Het beeld van Hensenius zal niet verplaatst of omgedraaid worden.' Dat liet wethouder Truijen vorige week donderdag weten tijdens de commissievergadering voor open bare werken. Met de rekonstruktie van het Henseniusplein kwam ook het Henseniusbeeld ter sprake. Gelui den gingen op om het beeld om te draaien of te verplaatsen. De ge meente Venray heeft nu bekeken wat de mogelijkheden waren. Be drijven, die dit soort werkzaamhe den uitvoeren, hebben de gemeente echter laten weten dat zij niet kun nen garanderen dat het beeld, als het verplaatst gaat worden, heel zal bl(jven. Het beeld vertoont een groot aantal scheuren als gevolg van weersinvloeden. 'Het is dus niet verantwoord om het beeld te verplaatsen en wat mij betreft is de discussie rondom het beeld gesloten. Eind januari 1991 heeft de Stich ting Stadspark Venray een rappor tage uitgebracht, waarin uitvoerig het belang van de aanleg van een centrumpark tussen Grote Kerk en het gemeentehuis werd bepleit. In tussen is er het een en ander gepas seerd. De door de raadsfraktie 'Samenwerking Venray' georgani seerde handtekeningenaktie tegen de aanleg van de zg. Noordtangent - de oost-westverbinding tussen Raadhuisstraat en Langeweg - heeft in totaal 5101 reakties opgeleverd, waarvan 3737 van inwoners van Venray-kom. Deze handtekeningen zijn aan het gemeentebestuur over handigd. De toren van de Grote Kerk heeft een basismodule voor een volledig carillon gekregen, er zijn in het gebied enkele banken geplaatst en de St Odaput is opge knapt en toegankelijk gemaakt. En kele weken geleden zijn de laatste graven geruimd en de stoffelijke resten overgebracht naar Vak O van de Algemene begraafplaats Bosch huizen. Het college van B. en W. heeft besloten een in een breed kader ge plaatst onderzoek te laten instellen naar de wensely kheid, de eventuele plaats en de effekten van een oost- westverbinding. En voor de rest is het stil geble ven rond de toekomst van dit unie ke stuk grond in het centrum van Venray. 'centrumpark nil' Wie niet stil heeft gezeten is de Stichting Stadspark Venray. Onder het motto 'Centrumpark nü' blijft zij zich inzetten voor het behoud van het groene gebied tussen Grote Kerk en het raadhuis. Zy doet dit in de overtuiging, dat dit in de lijn ligt met de oproep, die bij de overdracht van het carillon op 18 april 1992 is gedaan: 'Om tot besluitvorming te komen, die over 100 jaar nog als wys wordt ervaren'. groene wig Nu veel energie en geld zal wor den besteed om - mede naar aanlei ding van de adviezen in het zg. Buckrapport - de aantrekkings kracht van Venray als streekcen- truni te vergroten, heeft de Stichting Stadspark blijvend uit voerig "overleg gepleegd over de re cente ontwikkelingen. Als resultaat daarvan wordt aan het gemeente bestuur een nieuwe rapportage aan geboden. Deze is uitgebreid met een globale inventarisatie van de waar devolle elementen in de zogenaam de 'groene wig', doorlopend van het Sint Annaterrein tot in het cen trum van Venray-kom. Het gebied tussen dè Grote Kerk en het ge meentehuis. alsmede de gebieden van Jerusalem, het St, Jozef klooster. het Vincentiushuis en de lokatie Sint Anna, dienen volgens de rapportage behouden te blyven en als centrumpark te worden ge motiveerd. In dit gebied bevindt zich een schat van bezienswaardig heden, waaronder uitzonderlijk mooie, oude bomen en beeldbepa lende elementen. 'Dit gebied zal geïntegreerd moeten worden in het dagelyks leven van de Venrayers', aldus de rapportage. Ook wordt her innerd aan hetgeen in het Buckrap port is gesteld: 'Een stadspark is een item. Wij hebben nog een unie ke mogelijkheid om een centrum park te realiseren'. Volgens de opstellers van de (nieuwe) rapporta ge mag die kans niet verloren gaan en deze stelling wordt versterkt met :'Door een Centrumpark kun je la ter nog wel een weg aanleggen, maar rond een weg ontwikkelt zich nooit meer een park!' uniek gegeven In de nieuwe notitie wordt grote waarde gehecht aan de onderlinge samenhang van het centrumpark en de groene wig en wordt het cen trumpark als onderdeel daarvan ge zien. Volgens de samenstellers schept dit voor Venray een uniek gegeven, dat slechts weinig steden in Nederland kennen. Het is een ge bied met een schat aan rekreatieve mogelijkheden en historische we tenswaardigheden, dat niet alleen voor de Venrayers zelf interessant is, maar zeker ook voor de bezoe kers van Venray. wensenpakket Om een en ander te realiseren, worden in de notitie enige wensen geformuleerd die voor het optima liseren van de groene wig en het stadspark belangrijk en noodzake lijk zijn. Het wandelgebied zal met meei zitgelegenheid moeten worden uit gebreid terwijl een verbinding ge maakt moet worden vooi voetgangers naar begraafplaats Je- rusalemtuin en het St. Jozef- en St. Annagebied. De natuui*waarde van het voormalige Jerusalemterrein met de oude monumentale bomen en de Engelse tuin, dient te worden vergroot door uitbreiding met meer soorten bomen en planten. De aan wezige historische elementen, w.o. oude muurfundering, kruisbeeld, monument oorlogsslachtoffers, het Schelpoortje, St Odaput Freulekes- huus, monumentale bomen, Zeven Smarten rond de kerk, de Engelse tuin en het beeld van dr. Poels die nen gerestaureerd te worden en op de voormalige begraafplaats rond de kerk moet een herdenkingsmo nument komen. Gedacht wordt aan een beeldentuin rond de Grote I Kerk en het ontwikkelen van de Je- rusalemtuin tot museumtuin. Van uit de sfeer van een park is er geen plaats voor een parkeerplaats. Deze zal moeten worden aangepast met meer bomen en groen. Bij het ontwikkelen van wandel routes van het centrumpark St. Jo zef zal een veilige oversteek in de Noordsingel naar het St. Annater rein (met o.m. volière en herten kamp en beeldbepalende groen- beplanting) gerealiseerd moeten worden. Het centrumpark zou ver der ook gebruikt kunnen worden voor kerkelijke manifestaties, cul turele uitvoeringen en andere kunstuitingen zoals het carillon en zeker ook in relatie met de beelden schat in de Grote Kerk. interessant gegeven Op een tekening heeft de Stich ting Stadspark haar gedachten over de ontwikkeling van het stadspark en de groene wig nader uitgewerkt, inclusief een mogelijke interessan te wandelroute vanaf de Grote Kerk over de terreinen van Jerusalem, het St. Jozefklooster en St, Anna naar de Overloonsweg v.v. De voor malige kloosterboerderij van St Anna zou als kinderboerderij kun nen dienen en het huidige speel veld met speeltuin en ruimere bestemming kunnen krygen. Alles bij elkaar heeft de Stichting Stadspark Venray in haar nieuwe rapportage een aantal zeer interes sante gegevens uitgewerkt. Dit goed doordacht staaltje van particulier initiatief verdient zeker serieus te worden meegenomen bij alle plan nen, die de leefbaarheid van Venray ten goede moeten komen. haalbaarheidsonderzoek Maandagavond ging de commis sie ruimtelijke ordening akkoord met het voorstel van b. en w. aan de raad om een onafhankelijk advies bureau voor een bedrag van ƒ80.000,- een onderzoek naar de haalbaarheid c.q. noodzakelijkheid van de oost-westverbinding te laten instellen. Het bestuur van de Stichting Stadspark Venray hoopt evenwel dat daarby niet voorbij zal worden gegaan aan de wensen van de eigen Venrayse bevolking. Klant vergat te betalen Een 50-jarige inwoner had by Praxis aan het Gouden Leeuwter rein goederen gepakt uit de rekken en raakte aan de praat met een plaatsgenoot. Hij liep vervolgens zonder te betalen, maar wel met die goederen, langs de kassa. Dat werd opgemerkt en hij werd aangehou den door personeel en overgegeven aan de politie. Inbraak in boerderij Uit een vertrek van een boerderij aan de Ripseweg werd op klaarlich te dag een hogedrukreiniger ter waarde van ƒ1.300,- ontvreemd. Hoe de dader in de boerdery is geko men kon niet worden vastgesteld. Mogelijk dat er getuigen zijn die iets verdachts hebben gezien. Gaar ne kontakt met de politie. Vernielingen in Leunen Aan de Kapelweg werd een ruit van de Rabobank met een klinker ingegooid. Voor de tweede maal werd een muurtje van een tuin in de Van Me- genstraat moedwillig omgegooid. In een tuin aan de Albionstraat werd een konijnenhok vernield. De daarin aanwezige konijnen werden naar buiten gejaard. In dezelfde straat werd een beton nen sierpot uit een tuin gehaald. Met die pot werd een ruit van het gemeenschapshuis kapot gegooid. De daders - gezien het gewicht moe ten er minstens twee zijn geweest - zijn echter niet in het gemeen schapshuis geweest Daardoor ver moedt de politie dat het een vadalenstreek is.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11