PEEL EN MAAS Opnieuw expositie Beeld en tuin in Botanische Tuin •/en ray onttrekt zich n negatieve 1 itwikkelingsspiraal' Vierde Recreatie Mendag in Ysselsteyn tirayer organiseert pactie voor Albanië Z Een jaar burgemeester Waals: :l PEEL EN MAAS Halve marathon Zuidnederlands kampioenschap Venrayse ponyruiter succesvol OOK Oud papier ophalen in Brukske pteraber a.s. is het een jaar lat dis. Jos Waals het ambt «meester van Venray ging Iterugkykend op dat jaar ie Waals dat zyn gezin in- redelyk gesetteld is in het dat Carnaval vieren leuk rt burgemeestersambt in Eel wat anders dan in Noot- Venray nog een giganti- wacht, voordat het de status van zich af kan cel ■I MARSROUTE Uste Is een karwei dat het ran b. en w., de gemeente- de ambtenaren gezamen- klaren. "Met het iport en de meerjarenra- ;e beiden in het nqjaar iroken zullen worden, grote lijnen van deze worden uitgezet. Venray negatieve ontwikke- Ve gaan nu de kaders ikorast vastleggen." 9e burgemeester staat tee voor een giganti- Het zal veel inspannin- om by Ry k en Provincie te maken om zaken ge- te krijgen. De burge- heeft echter alle tt huidige college :n korps. "Het col- redeiyk onervaren. De «houders zitten nog maar ir er is onderUng een goe- glale verhouding. Boven- de verhouding met de eraad ook goed. Dat biykt e discussies die in de raad «orden. De raad kent haar ordelijkheden en zet de waarbinnen het college rken". KLANTGERICHTHEID «ambtenarenkorps is de ester zeer te spreken, plekken heb je altyd, iray heeft een goed ambte- ra. He kan zich meten ere gemeenten, zeker nu eljjke top nagenoeg ver een eerste aanzet ge sar een klantgerichter op- an de ambtenaren. "Dat elheid in procedures en brengen", aldus de burge- Dea,s. interne verbouwing 'meentehuis (in 1993) zal aan by moeten dragen, irmoet niet 22 loketten af komt een centrale hal van de zaken afgehan- d kunnen worden. Dat 'eer duidelijkheid naar de Jen dat is zeer belangryk" CENTRUM FUNKTIE De centrumfunktie die Venray door de provincie heeft toegewezen gekregen, zal Venray nog waar moe ten maken, alhoewel Venray vol gens burgemeester Waals goed op weg is. "De herinrichting van het centrum heeft de koopfunktie ver sterkt. De kermis groeit nog steeds en door de stichting Bedryf en Cul tuur wordt ook de culturele regio- funktie van Venray versterkt. Daarbij moeten we de centrum funktie op het gebied van onder wijs en maatschappeiyke zaken niet uit het oog verliezen. Ook dat is van groot belang". Het is volgens de burgemeester niet zo dat alleen de gemeente in vulling moet geven aan die cen trumfunktie. Ook het bedrijfsleven zal daarin moeten participeren. "Dat is goed gelukt met onze aktie om de militairen naar De Peel te ha len. Het "wy gevoel" dat daarbij is ontstaan is belangryk om samen Venray te promoten". BUCK VELDTOCHT Van nog groter belang vond de burgemeester de Buck-veldtocht, zoals hy de serie inspraakavonden noemt, die het college in mei door de gemeente ondernam. "Zoiets moeten we vaker doen. We moeten meer naar buiten treden, naar de mensen toe. Niet voor elk wisse- waasje maar als je belangrijke beslissingen te nemen hebt, moe ten we dit wel doen". Volgens burge meester Waals hebben de avonden de essentie van het rapport niet we zenlijk aangetast, maar zyn hier door wel accenten gelegd" BEDRIJVEN Een van de accenten in het Buck- rapport is de groei naar 40.000 in woners. De komst van de militairen naar vliegbasis De Peel vormt daar by een welkome start ''♦Daarom hebben we aan de acquisitie van de ze militairen de laatste tyd voor rang gegeven ten opzichte van andere zaken. Venray moet groeien maar als we de geboortecyfers be kijken zal het daarmee niet lukken. We zullen dus mensen naar Venray moeten halen." Een van die andere zaken die schijnbaar op een lager pitje zyn gezet is het trekken van bedrijven naar Venray. Meer inwoners bete kent immers ook meer benodigde arbeidsplaatsen. Toch wordt ook dat volgens de burgemeester goed in het oog gehouden. "Tussen half juli en half augustus zyn er 21 ex terne bedryfskontakten geweest. Van deze 21 kontakten ging het in 19 gevallen over bedrijfsvestiging op Keizersveld of Smakterheide. r Harrie Fyneman is binnenkort onder auspi ce Stichting "Handrei- iwnray en omstreken een neling te houden ten Albanië. De heer Fyne- ""fferker van de werel- "Moeder Teresa, die wereld mensen in ar- digheden hulp die nauw sa- toet "Moeder Tteresa", lal Association of co- Mother Tbresa) zet zich i to voor het inzamelen ln geheel Nederland van de bewoners van ,et armste land in Europa, ^lse vervoersmaatschap- :pl I Maatschappy voor Inter- Vervoer Brusselheeft 'bussen aan Albanië ver net kader van het Phare- de Europese Gemeen- JJPProgramma van de EG IaIn Belgie worden gestopt met hulpgoe- ui Tirana - de hoofdstad van Albanië - worden verdeeld on" der weeshuizen, liefdadigheid sinstellingen en hulpbehoevende particulieren. Vooral kleren, speel goed, babyspullen en kantoorbeno digdheden behoren tot de lading, 4ie met de bussen naar Albanië worden gebracht De bussen rijden tot Triest in Italië. Vandaar gaat het - om Joegoslavië te vermyden - met de boot naar Dürres, de Albanese havenstad op 50 km. van Tirana. In totaal zyn er 20 van de 60 bussen aan Albanië geleverd. Zy zullen in het Albanese openbaar vervoer worden ingezet Deze week is de heer Fyneman meegegaan als begeleider van twee bussen, die 35 m3 in Nederland in gezamelde hulpgoederen naar Alba nië brengen. Afgelopen winter heeft hy vy'f weken voor "Moeder Teresa" in Roemenië gewerkt Zyn bedoeling is om in Tirana contac ten te leggen voor nieuwe hulp transporten, waarvoor hy binnenkort een beroep zal doen op de Venrayse bevolking. Van die 19 bedryven zyn 10 bedry ven niet uit Venray afkomstig. Er is belangstelling Venray zal, met de aanleg van de R73 de komende ja ren wel moeten gaan oogsten. De re vitalisering van Smakterheide, waarvoor dit nqjaar voorstellen worden verwacht is daarby erg be langryk". OPENHEID Volgens burgemeester Waals heeft de gemeente Venray zich meer open opgesteld dan voorheen. Meer openheid richting pers, ande re gemeenten, ondernemersorgani saties en andere instanties. "Het college is toegankelijker voor za ken. De pers heeft ook een voorlich- tingsfunktie dus moet die ook van redely ke informatie voorzien wor den. Wat betreft het overleg met de LOZO, het Winkelcentrum Venray en de Industriële Club zyn we ook al aardig op weg in het belang van allen." POLITIEKE BETROKKENHEID Twee jaar geleden vonden de gemeente- raadsverkiezingen plaats. Nog geen 50% van de Ven rayse kiesgerechtigden ging toen naar de stembus. Oorzaak hiervan is volgens burgemeester Waals de invloeden van de landeiyke poli tiek. Toch bespeurt hy een grote be trokkenheid onder de Venrayse bevolking "Als je kijkt dat je met informatie-avonden over sociale vernieuwing in het Brukske 3/4 van de bevolking op de been krygt dan mag je dat best imponerend noe men. Daarin zit ook een verschil tussen Nootdorp en Venray. In het westen zyn de mensen veel materi- alistischer. Hier zyn sociaal- culturele zaken even zo belangryk, in veel lagen van de bevolking In Nootdorp heb ik in myn periode het spreekuur by de burgemeester afgeschaft. Hier komen veel men sen in dit spreekuur hun zorg uiten over ontwikkelingen in Venray. Wy kyken wat we er mee kunnen doen." De burgemeester verwijst verder naar de Buck-veldtocht "Als je de opkomst daar bekykt dan valt het met de politieke betrokkenheid in Venray best mee". REPRESENTATIE Wat burgemeester Waals ook is opgevallen is dat er in Venray meer representatieve verplichtingen zyn dan in Nootdorp. "Daar stopte ik vry dagsmiddags en begon op maandag weer met myn werk. Hier zyn veel aktiviteiten, die dichter by de mensen staan. Dat vergt veel tyd maar dat hebben we in het onderling goed geregeld". Veel tyd steekt de burgemeester ook in zijn werk. "In Nootdorp had ik naast het besturen van de ge meente, nog een aantal nevenfunk- ties. Hier ben ik alleen met de gemeente bezig Ik ben ook veel voor de gemeente weg Een gemeen te kan men niet alleen vanuit een kamer besturen". Wat dat laatste betreft streeft hy er naar om 2,5 dag in het gemeentehuis te zyn en 2,5 dag weg. "Venray moet present zyn waar zaken te doen zyn", aldus de burgemeester. 'n abonnement waard Politie vraagt getuigen Zaterdagavond om 22.00 uur kwam bij de politie een melding binnen dat op 't Liene een perso nenauto tegen een lichtmast was gereden. Toen de politie arriveerde konden zij wel de vernielde licht mast ontdekken en even later ook een auto met "verse" schade. Die auto, een Honda, was deugelyk af gesloten. De eigenaar van de auto verklaarde echter niets te weten van een aanrijding. Om dat vast te stellen vraagt de politie of getuigen, die één en ander hebben gezien, zich met de politie in verbinding willen stellen. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 Nr. 35 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG. Op zondag 20 september a.s. zal in Venray, Noord-Limburg het Zuid nederlands kampioenschap halve marathon worden georganiseerd. Er zal naar alle waarschynlyk- heid een sterk deelnemersveld aan de start verschijnen. De wedstryd staat open voor KNAU-atleten, trim mers en rolstoelatleten. KNAU- atleten moeten vooraf inschrijven. Het parcours gaat byna geheel over geasfalteerde wegen, is daarom ook geschikt voor deelname door rolstoelatleten. Het staat er boven dien om bekend dat zeer snelle ty- den mogelijk zyn. Het parcours record staat op 1.06.39. Naast de halve marathon zyn er ook 5- en 10- kilometerlopen voor KNAU-atleten en trimmers. Organi satie van de wedstrijden is in han den van Atletiekvereniging Venray Regio. Inlichtingen (atleten) by Paul Coppus: 04709-84840 en (overigen) by Harry Verstappen: 04780-84449 en Mieke Al kim: 04781-31452. Twee maal brand binnen twee uur In een woning aan de Fagotstraat is de brandweer donderdag twee keer binnen twee uur moeten uit rukken voor het blussen van een brand. De eerste melding kwam binnen om kwart over vier. Tben was de oorzaak een oververhitte frituur pan. Toen de brandweer arriveerde kwamen rookwolken uit de keu ken. Deze brand had de brandweer snel onder controle. De schade bleef beperkt^tot rook en roetscha- de, hoofdzakeiyk in de keuken. De tweede brandmelding klonk de brandweermannen wat onwaar schijnlijk in de oren. Om kwart voor zes kwam weer een brandmel ding binnen, betreffende dezelfde woning. Deze keer waa brand uitge broken in de voorkamer; Naby de buurt van de televisie, net tech nisch onderzoek zal moetenuitwy- zen of de oorzaak van de tweede brand moet worden gezocht in kortsluiting van dit tv-toestel. Vol gens de brandweer is het niet uit gesloten dat die kortsluiting is ontstaan als gevolg van de eerste brand. Door de enorme rook en roetschade was de woning na de brand niet meer geschikt voor be woning Leopold van Asten, de 15-jarige ponyruiter uit Ysselsteyn, heeft on langs tydens de Europese kampi oenschappen in Stockholm een prima prestatie neergezet Met het Nederlandse team behaalde hy een bronzen medaille. Tydens de individuele voor- wedstryden legde Leopold een fout loos parcours af en werd hy vierde. Op de tweede wedstrijddag werd het individueel kampioenschap ge houden en eindigde hy op een ge deelde negende plaats. Op de laatste dag werd de landen- wedstryd gehouden. Het Neder landse team had lange tyd uitzicht op een eerste plaats maar de laatste Nederlandse ruiter was niet tegen de spanning opgewassen. Hy maak te twee fouten waardoor Nederland als derde eindigde met twintig strafpunten. Leopold van Asten had tydens deze wedstryd slechts 4 strafpunten gekregen. Een goede presatie, zeker als men bekykt dat slechts een deelnemer de beide manches foutloos aflegde. Volgend seizoen zal Leopold van Asten de overstap maken naar de springpaarden. Zyn opvolger staat echter al klaar. Mathys van Asten, de jongere broer, is ook een aanko mend talent Hy had als reserve meegemogen naar Stockholm, wa re het niet dat zyn oudere broer al Inbraak ln auto Een 50-jarige inwoner deed aan gifte van inbraak in zyn op het Ble- kersveld geparkeerde personenauto. Uit de auto was een diplomaten koffer met inhoud ont vreemd. De inhoud is voor de dader niet interessant wel voor het be dryf waarby die inwoner werkzaam! Diefstal kentekenplaten Een 55-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van de kenteken platen van zyn op de parkeerplaats by het station te Oostrum gepar keerde auto. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Na het succes van vorig jaar,wordt van 5-27 september voor de tweede maal de expositie "Beeld en Tuin" in de Botanische Tuin d'n Hof te Overloon georganiseerd. Velen hebben vorig jaar al kennis gemaakt met de combinatie van na tuurschoon en beeldende kunst en naar aanleiding van de vele positie ve en enhousiaste reacties die de or ganisatie hierover ontving, heeft zy beslten deze manifestatie een ver volg te geven. De natuur geeft, in al haar prach tige eenvoud, de kunstenaar een uniek decor voor zyn of haar kunst werken, zy is tevens vaak een on- uitputteiyke bron van inspiratie voor vele kunstenaars. In de Botani sche Tuin zyn verschillende ele menten uit de natuur te bewonderen, van prachtig aange legde stukken groen tot en met een wild groeiend bosgebied. Alle kunstenaars die aan deze manifestatie meewerken hebben in deze tuin een plaats gevonden waar hun sculpturen het beste tot hun recht komen, waardoor de bezoeker de gelegenheid krygt in alle rust en optimaal van de kunstwerken en het omringende natuurdecor te ge nieten. De organisatie van Beeld en Tuin heeft dit jaar wederom een tiental beeldend kunstenaars weten te in teresseren voor de expositie in de Botanische Tuin. DEELNEMENDE KUNSTENAARS De deelnemende kunstenaars zyn dit jaar: Berrie van Beers uit Eindhoven die met 3 beelden komt. wat zy met haar beelden wil laten zien omschryft zy o.a. met "probe ren te zyn in het nu met de ballast van het verleden, het steeds weer verliezen van de rode draad, er is geen begin maar zeker geen einde". Berrie wil het denken over dingen laten zien, de chaos van haar den ken terug brengen naar een over koepeld iets, een balans, een kern, omgezet in een beèld. Theo Coenen, eveneens uit Eind- hoVeifls Wat men noemt een auto didact Tbt 1977 heeft hy by een constructiebedryf gewerkt in welk tyd hy tevens kennismaakte met de creatieve mogelijkheden van metaal. Theo is geen denker, zyn objecten onstaan intul tief. He{ be-. voor uw A KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Vanaf zaterdag 5 september zal de wykvereniging Karei Knabbelaar in het Brukske, zorg dragen voor het ophalen van oud papier. Vanaf 9.00 uur kunnen de bewoners van het Brukske him oud papier, netjes ver pakt of gebundeld, aan de straat zet ten, waarna Karei Knabbelaar er voor zorgt dat het papier op de juiste bestemming komt Karei Knabbelaar zal voortaan elke le za terdag van de maand in het Bruks ke het papier pphalen. Bestuurder lag te slapen In de nacht van zaterdag op zon dag zag de Koninkiyke Marechaus see op de Venloseweg een auto langs de weg staan. By het door de Marechaussee ingestelde onder zoek bleek die bestuurder, een 27-jarige inwoner, in slaap gevallen te zyn. Nadat hy zyn auto langs de weg tot stilstand had gebracht Zy gaven het onderzoek over aan de politie welke die bestuurder een blaasproef het ondergaan. Dat rechtvaardigde een ryverbod aan die bestuurder van 11 uur. Poging tot diefstal auto Vermoedeiyk is getracht om een in de bossen by de Ballonzuil ge parkeerde personenauto van een inwoner te ontvreemden. Dat ver moed de politie omdat een zy'ruit van een auto was ingeslagen. Uit de auto was niets ontvreemd. Het is ook mogelyk dat de dader in zyn werk door recreanten is gestoord en er vandoor is gegaan. De schade bedroeg nu ongeveer 1000 gulden. langrykste uitgangspunt is voor hem niet de compositie maar de spanning van de integrale vorm. Het gaat hem om de vorm zodat zyn objecten zyn persoonlijk karakter het dichtst naderen. Jac Houwen uit Venray werkt met meerdere metaalsoorten. Ty dens deze expositie laat hy 7 meta len en stalen beelden zien. Hy ziet het als een uitdaging om materiaal dat stug sterk en onwillig is naar zyn hand te zetten. Jac laat zien dat hy de voortdurende stryd met zyn materiaal, uiterst creatief maar dwingend, aandurft en voortzet Met recht een kunstenaar in metaal in beweging Jeanne Panhuyzen uit Gennep komt met 3 keramische beelden. Jeanne zegt over zichzelf: "Ik werk vanuit myn binnenste, probeer goed naar myn diepere gevoelens te luisteren en breng die basale sig nalen in vorm en kleur tot expres sie". haar ideeën ontstaan spontaan, ze brengt ze al schilde rend en boetserend tot expressie waarna in de loop van de tyd het idee uitrypt tot een volwassen vorm. De manier van werken is voor haar telkens weer een erva ring en, zoals ze zelf zegt: "Het geeft me een extra kick als ik zie dat myn omgeving myn bedoelingen herkent en zo ontstaat een soort cy clus van uitdrukking en bevesti ging van ontladen en opladen. Bert Pulles afkomstig uit Best kan, artistiek gezien, als autodidact worden aangemerkt, oorspronke lijk voortgekomen uit het siersmeedvak. Door contacten met verschillende kunstenaars raakte Bert geïnteresseerd in de beelden de kunst en werd het eigen vorm geven aan metaal een biyvende uit daging De twee hoofdthema's in zyn werken zijn "het vergankely- ke" en "het onvergankelijke". Zyn, byna monumentale, elementen stralen een gevoelige zachtheid uit, ondanks de hardheid van het ma teriaal. V •,#-«; Josephine Rutten uit Rosmalen werkte aanvankelijk met klei, welk materiaal ze na een bepaalde perio de in haar leven verruilde voor brons, haar werk werd abstracter zonder dat het thema, de mensely- ke houding onherkenbaar werd. Fascinerend is de tegenstelling die zy voortdurend zoekt tussen kwets baarheid en evenwicht Haar beel den zyn een reflectie op de wereld om haar heen. Josephine laat haar werk inspireren door Afrika, de sa menleving die zy in veel opzichten lynrecht tegenover de onze vindt staan. Zy weet het weerbarstige brons op schitterende wijze tot ele gantie te brengen. Peter van Ryswyck uit Venray maakt keramische vormen. Voor twee jaar terug was hy vooral bezig met abstracte geometrische vor men, tegenwoordig ligt zyn interes se meer in menselijke gestalten waarby het figuratieve en psychi sche aspect vooral de aandacht krygt Fons Schobbers uit Venlo komt naar Overloon met 7 beelden. Fons is een beeldhouwer met een eigen visie en een eigen styl. Hy laat uit het dode materiaal (by v. marmer of brons) vormen onstaan die naar het leven verwijzen. Niet naar het leven van oertijden waarin marmer of er ts uitkrisaUiseerden, maar naar het leven dan in ons en rondom ons is. Elke vorm die zich in zijn schep pingen voordoet hoe grillig ook. krygt een vervolmaking die als "zinnenstrelend" getypeerd kan worden. Carla Starink uit Nymegen komt met 5 metalen abstracte objecten. Deze objecten hebben als thema be weging/verandering. In zichzelf gesloten is hun ruimte beperkt maar doordat het object door de mens te bewegen is en draaibaar is in de ruimte, staan mens, sculptuur en ruimte op een dynamische wyze met elkaar in relatie. Het beeld krygt een andere verhouding met die ruimte en zyn omgeving Opval lend is dat de mens zelf die bewe ging moet uitvoeren. Tenslotte komt de uit Den Bosch afkomstige Jos WUlems met één beeld dat de naam "Ent" draagt. Het roept uiterlijk het beeld op van een dode vorm waarop een levende vorm geënt lykt. De vormen voeren een onderlinge stryd maar vullen elkaar ook wederzijds aan, ze zyn afhankelijk van elkaar. Een boei end beeld dat tot nadenken aanzet Het is duidelijk dat de diversiteit tussen de deelnemende kunste naars enorm groot is. Wy zyn dan ook van mening dat een dieder die de expositie bezoékt, zeker iëts te genkomt wat hem interesseert of boeit en een paar plezierige uurtjes kan doorbrengen binnen de Bota nische Tuin. Reden genoeg om een bezoek te komen brengen aan deze boeiende. Beeld en Tuin expositie van 5 t/m' 27 sept De openingstijden zyn ma. t/m zat van 10.00-17.CX) uur en zon dag van 11.00-18.00 uur, de entree bedraagt 5.-. De recratie-menners Ysselsteyn en omgeving organiseren voor de vierde maal een Recreatie Mendag op zondag 30 augustus a.s. Dit in nauwe samenwerking met de acti viteiten commissie van de Noord- Limburgse aanspanning Eén en ander vindt plaats in de Manege Ruiter-Sportcentrum Ysselsteyn. De le start is om 10.00 uur. De recreatie wedstryd bestaat uit 4 onderdelen: - wegparcours in draf op tijd 15 km. incl. vrye zone, - weg parcours in stap 1,5 km, - ringste ken wegparcours in het dorp, buurt "de Zwarte Plak", - verassing vaar- digheidsproef in en om de Manege. Z.g kegeltjes ryden met hinder nissen. Op deze Mendag doen een 60-tal aanspanningen mee uit Limburg en Brabant en tevens een aantal deelnemers uit de Noord-Oost Pol der Emmeloord. Er zijn 5 catego rieën: Jeugd t/m 15 jaar met pony's, jeugd, pony's, pony's-paarden re creatie, pony's-paarden wedstrijd rijders. Zowel enkel, dubbel en vierspanners, met antieke en re creatie rijtuigen zullen deelnemen. Vooral het ringsteken wat in het Noorden en Zeeland zeer populair is, is een lust voor het oog om te zien. Dit onderdeel wat zeer specta culair is voor het publliek, wordt gehouden in de buurt "de Zwarte Plak". Tesamen met deze buurtvere niging wordt een gezellige paar densportmiddag gehouden. Ook zorgt deze vereniging ervoor dat er muziek en deskundig commentaar gegeven wordt by het ringsteken. Wilt u genieten van zeer veel ver schillende soorten paarden, rytui gen en menners, dan moet u zondag beslist naar Ysselsteyn ko men. De entree is gratis. De recreatie-menners Ysselsteyn en omgeving is een groep paarden liefhebbers, die recratief de mensport bedryven op de donder dagavond en op de zondagmorgen. Met ingang van 1 oktober wordt op donderdagavond in de Manege Rui ter Sportcentrum Ysselsteyn gere den oJ.v. de heer G.Franken. U bent van harte welkom om ook op die avond eens de sfeer te proeven van de Mensport, mogelijk kunt u hier een passende vrye tijdsbesteding en ontspanning voor u vinden. Voor inlichting over de recreatie menners kunt u bellen met Lilian Geurts tel. 04780-41332 oftewel by de Manege Ruiter-Sportcentrum Ys selsteyn. Foto: een aanspanning in aktie b(j de wedstrijd van vorig jaar.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9