PEEL EN MAAS «juchtmachtgezinnen verkennen Venray Kwaliteit bij Rank Xerox hoog in het vaandel 'Na 20 jaar onderwijs een nieuwe uitdaging' Raad zou excuses moeten aanbieden tmoetingsgroep ouders van kinderen die 'rieden zijn aan kanker OOK rste kennismakingsbijeenkomsten suksesvol f 57.50 Sies Liebrand gaat De Keg verlaten hen und id, waarmee de gemeente nkele weken geleden een Va e indruk maakte by de in Stoltzenau en Nederlandse chtmilitairen, staat in vol- J opgesteld in de hal van het ehuis. Zij wordt dagelijks of liever gezegd bevrouwd, nAfenrayse Lydeke van Soest in de vak- eatie, toerisme en cultuur Dgeschool Midden Neder- nersfoort krijgt zy van de Venray de kans haar op- lennis in praktijk te bren- amende maanden is zy de »llikf> tfnstArrniiw p.n nrp- ■1)1 lelijke gastvrouw en pre- rasü °P eerste plaats oet 'verkopen' aan de mili- nnen, die in 1994 en 1995 Patriot- en Hawkraketten De Peel zullen TOTAAL 800 GASTEN heeft er zin in, zeker nu afgelopen weekend haar glansrijk heeft door- de loop van vorige week voor een klein (ambtelyk) es een proêfpre- Vrydag hield zy het eerst haar vlotte bab- de eerste groep van 36 nog sland wonende Nederlan- zaterdag vertelde zij aan 37 urer wonen en winkelen, de heden voor sport en ont- ig en over de verschillende rienende instanties in kinderen onder de tien vrjjdag en de 14 kinderen, dag waren meegekomen, igen in het Kinder- Duimelot. De burge- enkele hoofdambtena- ;en de gemeentelijke jdag was het de heer J. van de Scholengemeen- irusalem, die met vuur en onderwy smogely kli eden ®y onder de aandacht terdag was het de heer L. direkteur van de Kath. !he School, die het hoofd- derwys behandelde. 'mentale' voorbereiding der voortreffelijke leiding aantal gastvrouwen van de gen het gezelschap door Venray gëbo- wb\j uiteraard de woning bouw centraal stond. Onderweg werden verschillende woningtypen bezocht. Tot slot bood het Venrayse zakenleven de gasten een lunch aan. In de komende weken zullen rond 800 gasten op deze wijze in Venray worden ontvangen. 'VENRAY LIGT IDEAAL' Na de eerste twee voorlichtings dagen in Venray meent Lydeke van Soest te mogen konkluderen. dat Venray hoog scoort waar het de plaatskeuze betreft. Een oude Ven rayse slogan uit het begin van de ze ventiger jaren: 'In Venray vindt men de voordelen van een kleine stad in een groot dorp', bleek zelfs nu nog waarheid te bevatten. Men was vol lof over de vele en goede winkelvoorzieningen, maar ook over de gezellige dorpse sfeer en de mogelijkheden om verspreid te wonen. Een van de dames zei: 'In Duits land wonen we allemaal by elkaar, maar ik zal toch bly zyn, wanneer ik minstens een kwartier van myn huidige buurvrouw woon...' Ook de groene omgeving van 'de stad in de natuur' sprak de gasten geweldig aan. 'Venray ligt ideaal' hoorde Ly deke meer dan eens zeggen. ZORG OM AANSLUITING Ook wat betreft de onderwijsvoor zieningen bleken de gasten zeer te vreden. Alleen maakte men zich zorgen over de aansluiting van het (Nederlandse) onderwijs op de Ven rayse scholen. Maar zy werden er aan herinnerd, dat Venray, met na me in het einde van de zestiger en het begin van de zeventiger jaren, een stormachtige groei heeft door gemaakt De vele nieuwkomers van toen zyn direkt geaccepteerd en ook op de scholen hebben zich geen problemen voorgedaan. 'SHOCKTOESTAND' Maar toch... by alle prettige din gen, die men in Venray wel zou kunnen vinden was er toch iets, waarvan men - zoals Lydeke van Soest merkte - in een 'shock toestand' raakte. Dat waren, buiten verwachting... de woningen. De Ne derlanders, die momenteel gemid deld al 22 jaar in Stolzenau en Blomberg wonen, zyn gewend aan grote, onderkelderde woningen. Voor hun verduitste begrippen wa- *r u ouder van een aan terleden kind bent dan in de angsten en het ver- u al voor de dood van uw 6ft moeten meemaken. U de problemen rond de Werking, wellicht heeft u "efte aan begrip gevoeld. Nederlandse vereniging Kinderen en Kanker orga- (8 één van haar aktivitei- "enkort een ontmoetings- ouders van kinderen die 11 zyn aan kanker, doeling van deze ontmoe- jUl P is het uitwisselen van tussen lotgenoten rond en deze rouwverwer- voor uw ketting- :ORMULIEREN drukkerij van den lunckhof bv rotestraat 68 venray '"I. 04780-82727 king. Daardoor wil men elkaar tot steun zyn. De groep wordt geleid door een lotgenote. De ontmoetingsgroep zal in een centraal in Limburg gelegen plaats worden georganiseerd. Inlichtingen en aanmeldingen: mw. L. Pahl, tel. 043-477985; mw. M. Berkelaar, tel. 046-581945 of Steun punt Zelfzorg Limburg, tel. 046- 596291. Inbraken in personenauto's Weer werd in Ysselsteyn ingebro ken in enkele personenauto's. Door vernieling van een ruit was toegang verkregen tot een aan de Dilling- straat geparkeerde personenauto van een inwoner. Ontvreemd wer den de radio en de compact dis kspeler. De schade bedraagt meer dan ƒ1.000,-. Een inwoner van Vierlingsbeek deed aangifte van inbraak in zijn aan de Kerkweg geparkeerde perso nenauto. Uit de auto was de radio- cassettespeler ontvreemd. Een inwoner deed aangifte van inbraak in zyn aan de Ringweg ge parkeerde personenauto. Hier bleek de autoradio ontvreemd te zyn. Piet Vosbeek (links op de rug gezien) geeft uitleg aan enkele militaire gezinnen over de wo- ningbomomogelijkheden in Venray. ren de woningen in Venray maar klein en zonder kelder... 'Qua voor zieningen gaan we er wel op voor uit, maar qua woonruimte, gaan we er lelyk op achteruit' was een veel gehoorde opmerking. Maar toch is er hoop. Half september wordt onder het Luchtmachtpersoneel in beide Duitse plaatsen een enquête gehou den. Men kan dan met het oog op het opstellen van bestemmings plannen, opgeven waar en in welk soort woningen men zich zou wil len vestigen en wat men voor huur zou willen/kunnen betalen. De vraag of men al dan niet een kelder wil, zal ook beantwoord kunnen worden, omdat men ook met deze wens rekening zal kunnen houden. En misschien kan de gemeente via deze enquête dan ook antwoord geven op de vragen, die nu onbeant woord moesten bly ven. KIEZEN VOOR VENRAY Lydeke van Soest Heeft na de eer ste twee kennismakings-byeen- komsten voorzichtig gekonstateerd, dat velen individueel al hun keuze op Venray hebben laten vallen, hoe wel men zich in groepsverband een beetje meer op de vlakte hield. Niet alleen de sfeer en de vele (win kelvoorzieningen hebben de indi viduele keuze bepaald, maar ook het feit, dat vrouwen, met name in de gezondheidszorg werk zullen kunnen vinden, is een pré voor Venray. Tenslotte hoorde de Venrayse gastvrouw dat Venray de enige kan didaatgemeente is, die erg veel doet aan presentatie, voorlichting en na zorg. En dat mag dan een groot kompliment voor de gemeente Ven ray zyn, die de komende vrydagen en zaterdagen nieuwe groepen uit Stolzenau en Blomberg ontvangt. Gijs en Hannie Janssen Tel. 04780-12038 MAANDMENU Salade van gerookte kipfilet, mais en sinaasappel overgoten met een frisse yoghurtsaus Runderbouillon met verse kruiden Friander entrecote met rodewijnsaus of Gebakken victoriabaarsfilet met champignons en tomaat aardbei-dessert RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 23 JULI 1992 Nr. 30 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Noodweer boven Venray T(jdens het korte maar hevige noodweer, dat dinsdagmorgen bo ven Venray woedde, werd veel scha de aangericht aan gewassen door de zware hagelstenen. Daarvan waren erby zo groot als een duiveëi. By de politie kwamen verschillende mel dingen binnen voor hulpverlening. Een boom op de hoek Langstraat- Kennedystraat sneuvelde door de windstoten. Op de hoek Haag- Schaapskuil brak een tak van een boom af terwyl dat ook het geval was in de buurt van de Akelei. Zo wel de brandweer als het personeel van gemeentewerken moest in ak- tie komen. Gebruik fietspad beboet Bestuurders van personenaugo's die op de Deumeseweg niet wilden wachten voor het rode verkeers licht dat geplaatst is in verband met de daar uit te voeren werkzaamhe den, dachten dit wachten te kun nen omzeilen door gebruik te maken van het links naast de Deur- neseweg gelegen fietspad. Perso neel van de wegenbouwmaatschap- py klaagde daar over by de politie. Die deelde inmiddels enkele tien tallen bekeuringen èi ƒ100,- uit aan chauffeurs. Fietsen en brommen langs spoorlijn By de spoorwegovergang in Oirlo konstateerde de politie dat binnen enkele minuten een bromfietser en een drietal fietsers gebruik maak ten van het pad langs de spoorrails. De politie hield het viertal aan en gaf hen te verstaan dat dit verboden is. De ouders werden van het gedrag van hun kinderen in kennis In verband met de grote gevaren die verbonden zyn aan het ryden langs een spoorbaan verzoekt de politie ons er op te wyzen dat er ge zien dit voorval zal worden gekon- troleerd èn dat proces-verbaal zal worden opgemaakt. Diefstal uit bedrijfsvoertuig In de nacht van dinsdag op woensdag werd er ingebroken in een bedryfeauto van een monteur voor diens woning aan de Vicarie- weg. Door verwydering van de rub- berstrook was er een ruit uitgeno men. Uit de auto werden een compressor en verschillende hand- gereedschappen ontvreemd. Te vens werden uit de tuin van de woning 4 betonnen beeldjes ont vreemd. WD-er Leo Janssen over kritiek op schouwburgbestuur: Tydens de afgelopen raadsverga dering kwamen diverse raadsleden terug op de diskussie rondom het funktioneren van het schouwburg bestuur, die onlangs gehouden was in de commissie culturele zaken. Daar werd door de diverse frakties kritiek geuit op dit funktioneren. De WD-er Leo Janssen maakte zich over die diskussie zorgen. Hy vond het onverstandig dat er over het schouwburgbestuur was heen- gevallen. Volgens hem ontbrak elk zakelyk argument om het verma nend vingertje op te steken. Hy pleitte voor een positieve aanpak in goed overleg. Dat zou dan door de raadsvoorzitter geleid moeten wor den. De raad zou volgens hem eigenlyk haar excuses aan moeten bieden. Mevr. Poels-Peters (CDA) was hoogst verbaasd over het standpunt van dhr. Janssen. Zy proefde hier uit dat dhr. Janssen twyfelde aan de kwaliteiten van de wethouder. Zy het weten het daar duidelijk niet mee eens te zyn. Mevr. Poels vroeg zich ook af of dhr. Janssen wel kontakt had gehad met het WD-commissielid, mevr. Cals. 'Ook de WD heeft toen nega tieve geluiden laten horen. Ik vind het goedkoop dat u nu degrote broek aantrekt en de grote drager van het Cultureel Centrum speelt'. Zy wees er verder op dat in die vergadering ook positieve geluiden over de schouwburg en het schouw burgbestuur waren geuit Dhr. A. Jansen (PvdA) was het wat dat be treft met mevr. Poels een a Ily on derstreepte ook dat daar zakelyke kritiek was geuit. De inschatting WEEKBUD VOOR VENRAY EN OMGEVING van zijn party is dat het schouw burgbestuur de mogelijkheden van dit onderzoek verkeerd inschat 'Vanuit het schouwburgbestuur wordt dit onderzoek gedoogd. Dat spreekt boekdelen'. Volgens hem is de zaak er niet mee gediend als de uitgangspunten van het schouw burgbestuur wordt gevolgd. Mevr. Hoppenreys-de Loo, die de afwezige wethouder Driessen ver ving, liet weten dat wethouder Driessen half augustus met het schouwburgbestuur aan tafel zou gaan zitten om over deze zaak te praten. Zy kon het voorstel van dhr. Janssen niet steunen om de raads voorzitter de gesprekken met de schouwburg te laten leiden, in plaats van wethouder Driessen. Dhr. Janssen gaf vervolgens aan dat het niet om de positie van de wethouder ging, maar om een ob- jektieve benadering Hy gaf vervol gens nogmaals aan zorgvuldiger met zulke zaken om te gaan. 'Het is geen reklame voor de raad. Het zag er niet fraai uit'. BRIEF Inmiddels heeft dhr. Cattoir, di rekteur van de schouwburg, een brief doen uitgaan naar wethouder Driessen en naar de leden van de commissie Culturele Zaken. Dhr. Cattoir wilde desgevraagd niet in gaan op de inhoud van die brief, die vooralsnog vertrouwelyk is, maar straks openbaar behandeld zal wor den. Hy wilde alleen kwyt dat er 'pittige zaken" instaan. Een officië le reaktie van het schouwburg bestuur wordt naar zyn zeggen in augustus naar buiten gebracht. Kwaliteit staat by Rank Xerox in Venray hoog in het vaandel. Dat bleek eind vorige maand toen de Venrayse vestiging van dit wereld concern het BEC (Business Excel lence Certificering) certificaat kreeg toegekend. De BEC is vorig jaar door het Xe rox concern ingesteld om alle akti- viteiten en werkprocessen te onderzoeken naar kwaliteit. Daar waar alles goed funktioneert zal het predikaat Excellent worden gege ven en daar waar eventuele tekort komingen liggen zal aangegeven worden dat dit voor verbetering vat baar is. Het onderzoek richtte zich op zes aandachtsvelden, het management, het personeelsbeleid, processenbe- heersing, klantenaandacht, leer- en hulpmiddelen en bedrijfsresul taten. De konklusie van het onderzoek gaf aan dat de Venrayse Rank Xerox vestiging op een drietal punten zelfs uitblonk: procesbeheersing; het feit dat iedereen er in Venray van doordrongen is dat de klante neisen zeer zwaar wegen en dat daar dan ook naar gehandeld wordt; en het management by fact, het nemen van beslissingen door het management op basis van fei tenmateriaal en niet op veron derstellingen. Het onderzoek zal jaarlyks terug keren zodat tekortkomingen de aandacht blyven krygen. Alleen daardoor zal Rank Xerox in Venray de positie binnen het concern kun nen verbeteren om zo de konkur- rentiepositie van het concern te verstevigen. Bij Rank Xerox in Venray is men zeer te spreken over de onderzoeks resultaten. Omdat alle medewer kers van Rank Xerox hebben bijgedragen tot dit sukses werd hen op donderdag 16 juli jl. door de di- rektie een gratis lunch aangeboden in de personeelsrestaurants. EUROPEAN QUALITY AWARD Binnen Rank Xerox wordt de laat ste tien jaar naar een verbetering van de kwaliteit gestreefd. Dit jaar zal door de European Foundation of Quality Management voor de eerste maal de European Quality Award worden uitgereikt Dit is een Euro pese prys voor een Europees bedryf dat op een zeer brede basis en met een sterke betrokkenheid van de medewerkers kwaliteitsprodukten levert Rank Xerox Limited, heeft zich voor deze award ingeschreven. Op grond van de aangeboden presenta tie waarin alle belangryke proces sen uiteengezet zyn, is Rank Xerox Limited geselekteerd voor de finale. Deze week werd bekend dat daarom de Rank Xerox vestigingen van Mar- low, Brussel en Venray door een commissie bezocht zullen worden. Het bezoek aan de Venrayse vesti ging zal in de week van 24 augustus a.s. gebeuren. Dan zullen de inge zonden gegevens aan de praktijk getoetst worden. By Rank Xerox hecht men aan dit onderzoek byzonder veel waarde omdat nu mensen van buiten het concern, aktiviteiten en processen komen beoordelen. 'Menig kind liet, toen ik myn groep vertelde dat ik de school ging verlaten, een traan. Misschien doe ik dat deze week ook nog wel, maar daar schaam ik me niet voor'. Dat zegt Sies Liebrand, direKteur van De Keg, die morgen afscheid neemt van zyn Jenaplanschool. Na 20 jaar verlaat Sies Liebrand het onderwys om als coördinator te gaan funge ren by de Stichting Werk Op Maat. ONDERWIJS Het leven van de scheidende di rekteur bestaat uit uitdagingen. Toen ik van de kweek kwam heb ik pap en mam verteld dat ik niet me teen voor de klas wilde staan'. Ach tereenvolgens heeft Sies Liebrand 1 jaar in het buitenland gewerkt, in een Kiboets geleefd om in 1973 aan de Ursulaschool les te gaan geven. Tussen 1977 en 1981 heeft hy ver volgens op de Nederlandse Antillen gezeten om in januari 1982 een funktie op De Keg te aanvaarden als leerkracht anderstaligen. 'Daar had ik net myn papieren voor behaald en ik had ervaring in het werken met anderstaligen'. De Keg was toen al een Jenapla- naehtige school maar pas vanaf 1985 was de school officieel een Je naplanschool en vormde Sies de helft van een tweehoofdige direktie. 'Jenaplan is een onderwysvorm waarbij kinderen in gemengde leef tijdsgroepen by elkaar zitten en aan en van elkaar leren'. Dat deze onderwysvorm steeds meer tot de verbeelding van ouders spreekt bly kt wel uit de groei die de school de laatste jaren, van 150 naar 240 leerlingen, heeft ondergaan. WELOVERWOGEN De overstap van het onderwys naar de stichting Werk op Maat is een weloverwogen daad, stelt Sies Liebrand. 'Ik heb nu 20 jaar in het onderwys gezeten en mezelf de vraag gesteld van hoe het over 10 jaar zal zijn. Nu sta ik met veel energie en enthousiasme voor de klas. Het kost me ook veel energie en ik weet niet of ik over 10 jaar die zelfde energie kan opbrengen. Jk had een nieuwe impuls nodig en daarom is het tyd voor wat anders'. Het is volgens Sies Liebrand niet gemakkelyk om het onderwys, en de school die hy mee heeft opge bouwd achter te laten. 'Maar je moet een dagelykse sleur, een sleetsheid in handelen, voorkomen'. MIXED EMOTIONS De laatste maanden ondergaat Sies Liebrand met gemengde ge- voels. 'Ik heb hier met veel plezier gewerkt De ouders en teamleden hebben dat ook zo ervaren, gezien de komplimenten die ik kryg Dat maakt een afscheid moeilyker'. Zijn kinderen hadden het in het begin ook moeilijk mee maar zijn nu volop bezig om Sies een waardig afscheid te geven. Zo werd hy afge lopen zondag door zyn groep ver rast. Als lid van de dorpsraad van Oostrum had hy zich zondag inge zet voor het welslagen van het priesterjubileum van de pastoor. Vermoeid was hij toen thuisgeko men waarna een telefoontje volgde dat er by De Keg een raam openstond. Nogal geïrriteerd toog hy naar school en trof daar inder daad een open raam en wat stoelen die overhoop lagen aan. Vervolgens ging hy op onderzoek en werd steeds woedender dat dit hem in zyn laatste schoolweek moest over komen. Toen hy een deur open maakte werd hy met een luid 'verrassing' gekonfronteerd. Zyn groep had daar een Amerikaanse fuif georganiseerd i.v.m. zyn af scheid. "Iben moest ik even de knop omdraaien om myn woede over te laten gaan in vrolyk zyn. Maar het was een sublieme ver rassing'. WERK OP MAAT De Stichting Werk Op Maat is een instantie die langdurig werklozen weer aan een baan moet helpen. Het geeft uitvoering aan het Jeugd Werk Garantieplan en de Banen pool. 'Ik zie het als een leuke uitda ging om mensen, die aan de kant van de maatschappy staan, terug op de werkvloer te krijgen.' motiveert Sies Liebrand zijn vertrek by De Keg. 'Verder kryg ik op termyn. want de eerste maanden zal ik veel tijd in myn nieuwe baan moeten steken, meer tyd voor mezelf, myn vrouw en myn hobby's'. AFSCHEID Deze week staat geheel in het te ken van het afscheid van Sies Lie brand. Dinsdag heeft hy met zyn groep nog twee opvoeringen gedaan van een musical. 'Dat had ik de kin deren nog beloofd. In een week tijd hebben we samen die musical in el kaar gezet En hoewel ik er niet zo gelukkig mee was heet de musical 'Alles verdwynt' maar daar kon ik de kinderen niet vanaf brengen'. Vandaag donderdag, heeft Sies met zyn groep een 'Special day'. Hy heeft ze mee de Geysterse bossen ingenomen voor een speurtocht en daarna op een partytje zwemmen in De Sprank getrakteerd. 'Wat er nog meer in het vat zit weet ik niet, dat merk ik vry dag wel' zegt Sies Liebrand. 'Dat wordt voor my een komplete verassing'. Snelheidskontroles Zaterdagmiddag werden tussen 13.00 en 17.00 snelheidskontroles gehouden. Op de Henri Dunant- straat reden 12 bestuurders te snel. De hoogste snelheid bedrag 86 km per uur. Op de Rondweg Brukske werd 1 bestuurder verbaliseerd met een snelheid van 70 km per uur. Op de Deumeseweg ter hoogte van de Nachtegaal werden 111 voer tuigen op de film vastgelegd die ho ger dan de toegestane snelheid reden. Hier was de hoogste snel heid 132 en 135 km per uur. Er is nog overleg met de officier van justitie geweest om die auto's in beslag te nemen, maar de officier verleende niet de noodzakelyke medewerking In de toekomst zul len bij dergelyke hoge snelheden de auto's wel in beslag worden genomen. Poging tot inbraak Bij een aan de Schoolstraat gele gen kadoshop is gepoogd in te bre ken. Er waren al enkele dakpannen van het dak gehaald, maar de inbre kers) is waarschyniyk in het werk gestoord. De schade bleef gering De inbraakpoging vond in de nacht van vrydag op zaterdag plaats.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9