PEEL EN MAAS Jubilarissen op het Boschveldcollege Britse invalide bevrijders weer eregasten in Venray Cjjeuwe huurovereenkomsten Inet 2 Venrayse autoslopers rote belangstelling militaire l5j binnen voor 'dagje Venray' Bodemverontreiniging door loonbedrijf ente dreigt met de rechter Ysselsteyner ontdekte kleinere stankcirkels Op heterdaad betrapt kreeg vervolg M II I 'T VEIMROJS LAEVE GETAEKEND September 1991 - Britse invalide bevrijders in Venray. bestuur van de vereniging nbroeders afd. Venray en ving heeft deze week beslo- p voor de zevende keer in ssie een hulpaktie te organi- ®n'^" voor Britse bevryders of niet oorlogsweduwen. Reakties te Zir bevolking tonen aan dat de- J dP7fl Uviteiten b^zonder gewaar- worden en dat er mensen ogelijk) ]jc zich persoonlyk inspan- n, kleiü imde Wapenbroeders te hel- telbarp1,11,1 aktie 'Vakantie Britee |de bevryders' weer sukses- mSyStl [aten verlopen, passer organiserende Wapenbroe- asse/l rijn bijzonder blij met de be- dat' en'ieid van mensen buiten de iging. die o.a. bedrijven stimu- W om vooral toch steun aan dit arsOOü baarheidsprojekt te verlenen, rcrt''ouwen lijkt dan ook ge- raai'digd dat voor september J enodigde bedrag of hulp bin- r twee iomt IS-led EREGAST ponder de indruk zijn de Wa- Jig als oeders gekomen door het bi wn de heer H. Rehires uit mft huizen, om de zwaar invalide |der W. Thrren uit te nodigen, jvendl 1 hij zichzelf als gast-gezin op enIn het boek 'De Oorlog in yygiu 1-Limburg' vindt men op blz. '.uitgebreid het verhaal van de (jke belevenis van William jk. n, die tijdens de hevigste ge- !I1 et en 'n de re^i0, t w- bÜ kasteel huizen, beide benen verloor. m, die de rest van zijn leven )D| I rolstoel doorbrengt, en lief- wordt verzorgd door zyn Jozefine, werd bezocht door srReintjes in zyn woonplaats in Noord-Engeland. Ty- bezoek heeft, William dui- gemaakt dat hy dolgraag een |de plek wil bezoeken, waar ven zo'n dramatische wen- ding nam. William Thrren zal nu, samen met zyn vrouw, uitgenodigd worden als eregasten en een vrye week vakantie kunnen genieten in Noord-Limburg. HULP VAN DANKBARE NEDERLANDERS Thlryke families hebben zich weer beschikbaar gesteld en wel licht zyn er nog meer nodig. Het programma, dat de groep Britse in valide bevryders krygt aangeboden is erg duur door de hoge vervoers kosten voor deze gehandicapte hel den. Doch evenals verleden jaar rekenen de organisatoren dat er voormalige verzetsstrijders een hel pende (financiële) hand uitsteken om het een en ander mogelyk te maken. HOOGTEPUNTEN Hoewel gepoogd zal worden om de vakantie zo prettig mogelyk te laten verlopen, weten de Wapen broeders uit ervaring dat het absolute hoogtepunt van het pro gramma de ontvangst op het ge meentehuis is en op zondag de traditionele herdenkingsbyeen- komst op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat te Venray. Behalve door het muziekkorps van Castenray, wordt deze herden- kingsbyeenkomst traditioneel op geluisterd door het dameskoor Venrode. Na afloop geven deze da mes de Britse gasten een koffiecon cert, waar menig traan van ontroering worden weggepinkt. De scoutinggroep De Peelspeurders zal, evenals andere jaren, de ere wacht vormen en de bloemkransen aanreiken. Deze jeugdige betrok kenheid wordt door de Britse be vrijders hogelyk gewaardeerd. De geplande byeenkomst zal plaats vinden op zondag 20 september om 11.00 uur. DANKBARE HERINNERING In tegenstelling tot hetgeen men zou verwachten is de belangstelling voor de gebeurtenissen van 1940- 1945 beslist niet tanende. Dit wordt wellicht veroorzaakt door de ge beurtenissen in Oost-Europa, waar dagelijks nog wordt aangetoond dat vrijheid en vrede een duur bezit zyn en het ontbreken ervan een ramp is voor de burgerbevolking. Dankbaarheid jegens ónze bevry ders vindt dan een uitlaatklep by een jaarlijkse herdenking, waarbij men zich wil inzetten voor die be vryders, die nog dagelyks de hoge prijs voor de Nederlandse vryheid, soms zwaar gehandicapt, moeten betalen. De organisatoren, de Bond van Wapenbroeders afd. Venray nodigt iedereen uit die hierdoor wordt aangesproken, aanwezig te willen zijn op deze herdenkingsbijeen komst. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer Nico van Hoek, Oranjestraat 19, Venray, tel. 04780-83972 of de heer Sjaak Peeters, Clapvaeren 13 te Horst tel. 04709-83513. 95, 95, 35, )5, '5, commissie milieu zal in haar idering van woensdag 1 juli tng 18.00 uur) het college b. en w. van advies moeten over een raadsvoorstel om de autoslopers J. Burhenne Robben nieuwe huurover- omsten aan te gaan voor hun gingen op het industrieter- 8makterheide. Hierin is op- «nen het recht van voorkeur oop. Burhenne gaat akkoord de nieuwe huurovereen- maar met Robben is nog akkoord bereikt zodat wel de gemeente de rechter zal fen inschakelen. gemeente beschikt momen- iver een dossier ter dikte van lalve meter met betrekking tot itoslopers Burhenne/Robben. begin ligt in de jaren '69 toen beiden hun terrei- moesten verlaten. Begin 1973 overeenstenmiming bereikt verhuizing naar de Endepoel. bet duurde nog een paar jaar lat de totale verplaatsing een aerd. Toen kwamen er moei den over woningbouw ter ke. plaatsing van autowrakken natuurgebied, overlast voor onenden en illegaal in gebruik an van grond voor het plaatsen van autowrakken. Bovendien was er sprake van grondvervuiling. Naar dat laatste is een onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten over twee maanden bekend worden. NAAR SMAKTERHEI DE Iben volgden jarenlange onder handelingen tussen provincie, ge meente en beide ondernemers om beide ondernemers uit het natuur gebied te krijgen. Dat leidde tenslotte tot opzegging door de ge meente van de huur in de Endepoel en het aanbod tot vestiging onder voorwaarden van beide bedrijven op het industrieterrein Smakter- heide. Nu is het de bedoeling met bei den een huurovereenkomst aan te gaan, die per 1 augustus zal moeten ingaan. Met de heer Burhenne is op basis van de conceptovereenkomst inmiddels een akkoord bereikt De heer Robben daarentegen wenst te tekenen met restricties. De com missie milieu zal nu het college moeten adviseren over de nieuwe huurkont rakten. Als de heer Robben blyft weigeren zal de kan tonrechter moeten worden inge schakeld om de bestaande huur overeenkomst ontbonden te krygen ^uitnodiging van het gemeente l-van Venray aan de Neder- militaire gezinnen in Eenau en Blomberg om op een |C u'ag de gemeente Venray te be- l ■M, heeft nu al een geweldig re- si opgeleverd. Tbt op heden oopf z'ch vierhonderd perso de straks zullen meekomen Lde Hawk- en Patriotraketten lasis De Peel, opgegeven ^en dagje Venray'. De heer P. die o.m. deze bezoeken jeert, verwacht, dat dit aan- zal oplopen. Vrijdag en as. zullen de ondeme- len van de bases Stolzenau irg al een bezoek brengen lray. Zy zyn de 'voorposten' licht de 'reklamemakers' Luchtmachtgezinnen, die 17 juli en 12 september, we- °P vrydag en zaterdag op het gemeentehuis worden ontvan gen en een rondrit door de gemeen te krygen. De Venrayse onder nemers bieden de gasten dan een lunch aan. Intussen is de mooie stand, waar mee de gemeente op de informatie beurzen in beide Duitse plaatsen furore heeft gemaakt opgesteld in de hal van het gemeentehuis. Zo hoort het.. Een inwoner trof op de parkeer plaats by Hubenhof zyn auto be schadigd aan. Een portier had schade opgelopen. Hij vond onder de ruitenwisser een briefje, waarin stond dat de veroorzaker zich met de politie in verbinding had gesteld voor regeling van de schade, die hy by het openen van het portier had veroorzaakt. De heer A. Vullings van de Kie- vitsweg in Ysselsteyn vroeg bij de gemeente toestemming voor de bouw van drie woningen waarvan een aan de Kievitsweg en twee aan de Ringweg. Gedeputeerde Staten van Limburg gaven geen toestem ming vanwege de ligging van de percelen binnen de befaamde stankcirkels. De heer Vullings liet ze zaak nameten omdat hy wist, dat de bedrijven, waarvoor de stankcir kels gelden, inmiddels minder die ren hebben, dan waarvoor de stankcirkels gelden. Het bleek, dat voor de kavel aan de Kievitsweg de stankcirkel te ruim was bemeten. De gemeente zal nu opnieuw by G.S. vragen om toestemming voor bouw aan de Kievitsweg. Gijs en Hannie Janssen Tel. 04780-12038 MAANDMENU Salade van gerookte kipfilet, mais en sinaasappel overgoten met een frisse yoghurtsaus Runderbouillon met verse kruiden Friander entrecote met rodewijnsaus Gebakken victoriabaarsfilet met champignons en tomaat aardbei-desert f57.50 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 2 JUU 1992 Nr. 27 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Zoals wy vorige week bericht ten. kreeg de politie van een be woner van een flat aan het Gouden Leeuwterrein een tip, dat enkele personen bezig wa ren in te breken in geparkeer de personenauto's. De politie trof drie uit Horst afkomstige mannen van 18, 20 en 27 jaar aan. Ontkennen hielp niet, want er werd een reeds uit een auto gestolen autoradio in hun bezit aangetroffen. Het drietal werd naar het po litiebureau overgebracht Ty- dens de verhoren bleek, dat de politie dankzy de tip van de flatbewoner, een goede vangst had gedaan. Het drietal beken de al vry vlot zich aan meerde re diefstallen uit geparkeerde personenauto's in de regio te hebben schuldig gemaakt. Zy werden ingesloten voor nader onderzoek. De volgende morgen vervoeg de zich de vader van een van de daders op het politiebureau. Hy was het er niet mee eens dat zyn zoon voor een paar autora diootjes werd vastgehouden. 'De politie moest niet zo flauw doen en maar werk maken van andere zaken'. Nadat de politieman de vader met veel moeite naar buiten had gewerkt begon die daar te schelden. Toen de politieman hem tot kalmte wilde manen werd hy bedreigd. Iben was de maat vol en werd de vader aan gehouden voor proces-verbaal inzake o.a. bedreiging. Na on derzoek naar de in de auto van de vader aanwezige autoradio, werd deze in beslag genomen omdat de politie vermoedt dat ook deze radio van diefstal af komstig is. Vernielingen aan auto's Een inwoner deed aangifte dat in de nacht van vrydag op zaterdag zyn aan de Chopinstraat geparkeer de auto met zwarte verf was bespo ten. Hoe groot de aangebrachte schade is, kon ons niet worden medegedeeld. Ergerlijk waren de aangerichte vernielingen aan een personenauto van een inwoner, die zyn auto voor zyn woning aan het Helmkruid had geparkeerd. De auto was met by- tend spul overgoten, waardoor de motorkap, het dak en de achterklep werden beschadigd. De auto zal ge heel moeten worden overgespoten. Dit vandalisme werd in de nacht van vrydag op zaterdag gepleegd. Diefstal uit auto Vanaf het terrein van een garage aan de Raadhuisstraat werden van een auto 2 verstralers en een koffer boiler ontvreemd. Totale waarde ƒ1.000,-. Op dinsdag 16 juni jl. werd door de Algemene Inspektiedienst, in sa menwerking met de politie, een in val gedaan by een loondersbedrijf aan de Stationsweg, in verband met een groot aantal milieu-overtre dingen, waaronder de lozing van 2000 liter petroleum in de bodem. De 55-jarige eigenaar van het be drijf werd aangehouden en kreeg enkele dagen 'gastvryheid' op het Venrayse politiebureau in afwach ting van het onderzoek. Het onderzoek werd ingesteld omdat het vermoeden bestond, dat er door dat bedrijf overtredingen werden gepleegd van de milieuwet ten. Het bleek, dat de voorschriften, die aan dat bedrijf waren opgelegd, werden overtreden. Binnen het be- dryf heerste een onbeschryfelyke wanorde. Overal op het bedry fis complex werden o.m. emmers met afgewerkte olie aangetroffen. Volgens hoofdagent Jan Lenssen. milieu-koördinator, waren brand blussers niet waar nodig opgehan gen en de garage was niet geventi leerd. De riolering was dusdanig verwaarloosd, dat het afvalwater het riool niet kon bereiken, volgens de deskundigen van de AID is het niet uitgesloten, dat op het terrein be- drijfsafvalstoffen zijn begraven of verbrand waardoor de bodem ern stig verontreinigd moet zyn. De po litiemensen, speciaal belast met het milieu, hielden het loonbedryf al langer in de gaten, mede omdat by het landelyk meldpunt voor che misch afval van een aanmelding niets bekend was. Medewerkers van het landelijk milieubijstandsteam hebben bodemmonsters genomen, die zullen moeten uitwyzen in hoe verre de bodem verontreinigd is. De gemeente heeft inmiddels ook de provincie ingeschakeld en het bedryf voorgedragen voor plaatsing op de IBS-lyst (interim bodemsane ring). Daarop zyn de bodemveront reinigingen geplaatst in volgorde van de ernst van de vervuiling. Nor maal wordt die lyst eenmaal per jaar bygewerkt. In verband met de mogelijke ernst van de bodemver ontreiniging aan de Stationsweg is het bedryf nu tussentyds voorge dragen. Tydens het onderzoek is ook ge bleken dat er in november 1989 een lekkage is geweest, waardoor ongeveer 2000 liter petroleum in de bodem is terecht gekomen. Na konstatering van dat lek heeft het bedryf geen maatregelen genomen om de verontreinigde bodem te saneren. Ook werd geen melding gedaan by de daarvoor in aanmer king komende instanties. De eige naar kan voor de bodemverontrei niging in november 1989 niet meer strafrechtelyk worden vervolgd, omdat dit feit aan een veija- ringstermyn is gebonden van 2 jaar en die zyn verstreken. WEEKBLAD VÓÓR VENRAY EN OMGEVING Morgen, vrydag 3 juli, viert het Boschveldcollege het 25-jarig schooljubileum van conrector en docent Tekenen. G. Thissen en van E Vervoordeldonk. docent Natuur kunde. De grote verdiensten van de ze beiden qua karakter en talenten verschillende persoonlykheden, zullen duidelijk belicht worden op het feest, dat het Boschveldcollege op deze dag viert in de Kasteeltui nen te Arcen. Beide jubilarissen hebben ieder op verschillende wyze op basis van hun uiteenlopende kwaliteiten en talenten de ontwikkeling van het toenmalige U.K. Lyceum voor Jon gens' tot het Boschveldcollege van nü mede bepaald. Een groot aantal Noordlimburgers heeft aan hen, die zich nu een kwart eeuw als docent en een aantal jaren als lid van de schoolleiding hun beste krachten hebben ingezet, een belangryk deel van hun opleiding en opvoeding te danken. Voor conrector Fré Thissen is voorafgaande aan de feestavond in Arcen van 15.30-17.00 uur de recep tie in de aula van de school, waar voor het bestuur iedereen van harte uitnodigt FRÉ THISSEN Fré Thissen is in 1940 in Well ge boren. Na de middelbare school was hy twee jaar in militaire dienst en heeft hij als marinier één jaar geva ren en reeds toen vele landen van Noord- en Zuid-Amerika tot Nieuw- Guinea leren kennen. Na deze wereldreizen begon hij aan zyn opleiding MO-Tekenen op de kunst academie in Tilburg. Iben hij op 16 augustus 1966 als jonge docent het Venrayse R.K. Ly ceum voor Jongens binnenstapte, had hy reeds - uren sprokkelend, zoals ook nu vele jonge docenten hun loopbaan moeten beginnen - op enkele scholen zyn eerste erva ringen opgedaan. Samen met Thei Min verzorgde hij in het begin de lessen Tékenen. Al spoedig ont stond onder zijn inspirerende lei ding een werkgroep bestaande uit docenten-Tekenen van scholen in Eindhoven, Deume en het Venray se Boschveldcollege, die een ver nieuwing van het vak nastreefde en na 5 jaar van overleg en samenwer king het definitieve 'Programma Tékenen' samenstelde. Dit pro gramma, dat in de loop der jaren verbeterd en vervolmaakt werd, vormt nog altijd de basis voor het vak. Ook heeft hy geyverd vóór en zijn bijdrage geleverd aan de invoe ring en de opzet van het program ma 'Eindexamen Tékenen HAVO'. Reeds vanaf de eerste jaren op het Boschveld is de naam van Fré This sen onverbrekelijk verbonden met de kunstzinnige vorming van de leerlingen: hy organiseerde op school exposities en muziekweek- ends, excursies naar musea en naar Parys en ook de jaarlykse auditie om talenten onder de leerlingen op te sporen of gewoon om hen de ge legenheid te bieden hun talenten te tonen. By de Lustrumvieringen en ande re festiviteiten heeft hij de leiding en weet hij een revue of musical met een fraaie enscenering tot een suksesvolle uitvoering voor het voetlicht te brengen. Van zijn grafi sche talenten heeft de school vaak kunnen profiteren. Op 1 augustus 1982 volgde zyn verkiezing en benoeming tot con rector van de afdeling HAVO 2 en 3. Hij kreeg daardoor ook de leiding bij het keuzeproces van het vakken pakket op HAVO 3. Haast vanzelfsprekend werd hij de voorzitter en stimulator van de Commissie Buitenschoolse Aktivi- teiten, met als doelstelling een by- drage te leveren in de vorming van de leerlingen buiten lesverband. Een niet geringe taak, vormt het beheer van het schoolgebouw. Het onderhoud en de noodzakelyke in terne verbouwingen vereisen veel overleg en inzicht. De laatste grote operatie is de totale vernieuwing van de aula en de inrichting van de lang verwachte kantine. Fré This sen voert al deze taken uit als een artistiek leider, die een kunstzinni ge en inventieve geest paart aan een praktische instelling. Bovendien is hy voor velen een fyne en gewaar deerde collega en hij verdient de erkentelykheid voor de samenwer king en voor zyn vele verdiensten voor de school. Ook in het maatschappelijk leven is hy op veel terreinen aktief. Uit de lange lijst noemen we: lid van het bestuur van de Vrye Academie; van de Stichting Kunstzinnige Vorming Noord-Limburg; het Regionaal Jeugdcentrum; medeoprichter van Opbouw 70; het filmhuis Het Nega tief; een stimulerende en aktieve rol vervult hy in de Stichting Ven rayse Kunstkring; was enkele jaren lid van de toelatingscommissie van de Kunstacademie te Tilburg en na mens de AVS lid van de Kommissie Kreatieve Vakken. Zyn ontspanning vindt hy in hockey, tennis en zeilen. Ook be zoekt hij graag met zyn vrouw, die ook dit jaar 25 jaar aan de MAVO De Kolk verbonden is, musea, tonee luitvoeringen en concerten. Zyn voorliefde is echter Italië. FRANS VERVOORDELDONK Frans Vervoordeldonk beschikt over andere heel specifieke kwali teiten en talenten. Wanneer hij terugkykt op deze 25 jaar Bosch veldcollege, dan noemt hy deze kwart eeuw een fyne tyd. Voor hem is het Boschveldcollege een school, die niet alleen aan de leerlingen veel kansen biedt. 'Wat ik kon, heb ik kunnen tonen en wat ik niet kon, werd door anderen overgeno men'. Een harmonieus samenspel, waarbij de een de ander aanvult zonder veel passen en meten van tevoren. Geboren in 1935 in Den Bosch, bezocht hy na de lagere school de HBS op het St. Janslyceum. Aan sluitend ging hij naar het Groot Se minarie in Haren voor de studie filosofie en theologie. In 1956 is hij met deze opleiding gestopt en ver huisde hij naar Utrecht om wiskun de en uiteindelyk natuurkunde te gaan studeren. Reeds één jaar, voordat hij afstu deerde aan de Universiteit van Utrecht, werd hy geworven voor de school in Stevensbeek, toen 'Ey- mardville' geheten. In het school jaar 1965 gaf hy tevens les op het lyceum in Boxmeer. In 1966 kwam hy samen met de classicus en thans rector J. Huren kamp naar Venray, met in hun kiel- zog een aantal leerlingen van het opgeheven internaat in Stevens beek. Het aantal uren Natuurkunde was hier toen niet voldoende en daarom moest hy tot 1969 zyn Bosehveldbaan met uren op het Willibrordgymnasium in Deume aanvullen. Frans Vervoordeldonk is een be genadigd docent, die met bekwaam heid zyn lessen geeft en bovendien in zyn beoordeling die mildheid laat gelden, waardoor leerlingen goed voorbereid en toegerust zyn voor de examens èn zich tevens by een leraar veilig kunnen voelen. Het is geen pure kennisoverdracht, maar hij brengt ook inzicht en lief de voor het vak bij en stelt zyn eisen ta.v. de kwaliteit zonder zyn leerlingen daarbij te ondervragen. Hy valt niet gauw 'uit de plooi' en is gewoon dè vriendelyk autoritaire leraar, die met hart en ziel zyn vak geeft, en tevens met veel interesse zyn leerlingen volgt. In september 1971 werd hy geko zen en benoemd tot conrector voor de bovenbouw HAVO. Tbt 1982 wist hy deze afdeling voortrefiëlyk te leiden en een perfekte organisatie rond het eindexamen - het waren de eerste jaren van de Mammoet - op te bouwen. In de beginjaren van zijn conree- toraat behoorde ook tot zyn taak het maken van het 'cluster' en in samenwerking met Wil Gielen in de zomermaanden het tot stand brengen van het grote lesrooster en het rooster van de proefwerkweken en eindexamens. Ondanks het feit, dat er maar wei nig vrye tyd overbleef, kykt de jubi laris met genoegen op deze periode terug. De discussies in de schoollei ding over problemen of bepaalde thema's, de goede samenwerking en de persoonlijke belangstelling blijven voor hem prettige herinne ringen. Na 11 jaar con rectoraat keerde hy in 1982 op eigen verzoek terug naar het enige alternatief, het lesgeven. De automatisering was toen in op mars en veroverde het Boschveld college, daarmee heeft hy - naar zyn zeggen - maar weinig affi niteit... Sinds enkele jaren heeft hy als gevolg van de zwaarte van het be roep een paar stappen terug moe ten doen. In de vrije tijd vindt hij zyn ontspanning in het beluisteren ran klassieke muziek en leest hy graag en veel. Ook boeit hem de ak- tualiteit en de ontwikkeling op ve lerlei gebied. Zyn passie is het koken, maar ook van een gezellig dineetje buitenshuis kan hy ge nieten. Beide jubilarissen met zoveel ver diensten voor de school zijn reeds lang lid van de Broederschap. De hele schoolgemeenschap 2al hen op vrydag 3 juli in de bloemetjes zet ten en een welverdiende hulde brengen. ^P'r komme vul militeere uut Duitsland nao Venraoy

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9