Projekten t.b.v. opvang van ochtone kinderen en jongeren Oostrum grijpt hoofdprijs in Arcen Heimat-Abend te Leunen Katecheet Pius van Loon nam afscheid van InterVencollege ih Jarig jubileum jafé-cafetaria Old Dutch 'Spelement' in 't Brukske Venrayse schilder exposeert in België Vrijmarkt bij De Bonte Koe Duitse jongeren worden weer ontvangen Thema-avond Stichting Down's Syndroom Het leek wel een film Rollebol '92 Gewapende roofoverval op goudsmid in Leunen 9r°': Dinissie maatschappelijke !nrïl zich in haar openbare ver- sect van dinsdag 7 juli o.m. den niet onderwerpen, de allochtone kinderen r y staan. Feit is, dat allochto- def' aig gebruik maken van Tngen op het gebied van de rs filing Een grotere deelna- wenst tegen het licht van ihterstand van veel alloch- iard deren by hun entree in het nu erwüs. Door middel van «w.deze achterstand jW jiOKKAANSE VROUWEN is in het kader van een sa- [ingsverband van de Stich- ïuterspeelzalen Venray, l RISC en Kinderdagverblijf Restart met een groep Ma nvrouwen en ongeveer 10 i met de bedoeling na een dacht te geven aan Turkse en kinderen. Voor de worden voorlichtingsbij- ftLen over o.a. de mogelyk- '9fjn kinderopvang georgani- e kinderen nemen deel aan choolse opvang Inmiddels PG-kracht en een allochto ne medewerkster gedurende 8 uur belast met de uitvoering van het projekt, onder verantwoordelijk heid van RISC. De commissie maatschappelijke zaken zal het college moeten advi seren over subsidiëring van voort zetting van het projekt t.b.v. Marokkaanse kinderen en van het nieuwe projekt voor Turkse kinderen. SPORTSTIMULERING Dan ligt voor de commissie een subsidieverzoek van de Stichting RISC op tafel ten behoeve van een sportstimuleringsprojekt voor al lochtone kinderen en jongeren, waarvan er te weinig lid zijn van sportverenigingen. De Ned. Sportfe deratie (NSF) heeft in de afgelopen jaren met financiële steun van het Ministerie van WVC een aantal meerjarige sportstimuleringsproje- ten voor allochtonen ontwikkeld met een zeer suksesvol resultaat. Vanuit het RISC is het initiatief ge nomen om in Venray een dergelijk projekt te realiseren. Daartoe is een subsidieverzoek ingediend bjj het Ministerie van WVC. De verwach ting is, dat dit verzoek gehonoreerd wordt, mits ook de gemeente het projekt financiëel ondersteunt. Er zal een drietal Venrayse verenigin gen in verschillende takken van sport voor deelname aan het pro jekt worden benaderd. Het projekt loopt vier jaar en kost in totaal ƒ46.650,-, waarvan WVC 75% bij draagt. De gemeente moet dan ƒ11.662,- bijdragen uit het budget 1992 voor minderhedenbeleid. VRIJETIJDSBESTEDING BRUKSKE Aan beide bovengenoemde onder werpen ligt de uitslag van een en quête naar de vrijetijdsbesteding van etnische minderheden in Brukske ten grondslag. Gekonsta- teerd werd, dat er verschillen be staan in de vrijetijdsbesteding van allochtone en autochtone kinde ren. Allochtone kinderen zijn min der lid van een club en zyn na school meer dan autochtone kinde ren bezig met thuis helpen, bood schappen doen en oppassen. Dit geldt overigens meer voor allochto ne meisjes dan voor allochtone jon gens. Deelname aan Voorschoolse Opvang en het aanbieden van acti viteiten aan allochtone kinderen zouden hierin verbetering kunnen brengen. |g 5 juli is het 10 jaar gele- illenk en Gerda Swaghoven n al bekende café-cafetaria ich overnamen van de toen- lar de heer Sassen, die ,ie stoppen. Henk en Gerda, Jog werkend in het antiek, nom te informeren naar de Jkheden. Het pand kon wor- "fiiiurd. ïlten van poetsen en schilde- 4d het pand heropend op 1 loral het eerste jaar was het !|crken met zijn tweeën, waar- la ook nog voor het horeca- studeerde. en Henk lachend: 'De eer- fuiden dachten wij, waar zijn aan begonnen', jrste vereniging, de Invaliden Jfereniging, bleef als voor- ijld Dutch als hun clubhuis luwen. Dinsdags na het trai- 'mg het naar de Leunseweg 8. Jde thuis wedstrijden en de «rijden (ook al was het in Cht) eerst even naar Henk la om na te praten of wat te te drinken. Tot op heden is ;zo. peen mensen uit de buurt, Bk van buiten Venray wisten waren te sterk Old Dutch te vinden. Naarmate het drukker werd, kwam er een voor stel om een café-elftal op te richten. Na verloop van tijd kwam er een toepclub, die voorheen in de sport hal onderdak had. Nu nog is er iedere vrijdag van 21.00 tot 23.30 uur toepen. Er werd ook een spaar kas opgericht met ieder jaar gemid deld zo'n 30-35 leden. Enkele aktiviteiten georganiseerd door de spaarkas: ieder jaar voor Kerstmis toepen om konijnen of hanen; ieder jaar een feestavond en een dropping. Gerda en Henk begonnen in te zien dat sponsoring wel iets was. Zo werd het Bl-elftal van Venray in nieuwe trainingspakken gestoken. Ook de Senioren konden meeprofi teren want Heren 4 kreeg ook trai ningspakken aangeboden. Ook een team van TC Rodhe werd in het nieuw gestoken. Na 10 jaar kijken Henk en Gerda tevreden terug. Gerda lachend: 'De slogan, niet de grootste maar wel de beste past misschien wel het beste bij ons. Vanaf deze plaats willen Henk en Gerda iedereen bedanken voor het vertrouwen in hen gesteld, de afge- lopen 10 jaar. Daarom is er a.s. zon dag 5 juli een receptie in de feest tent naast het café. U kunt hen feliciteren van 18.00-19.30 uur. Van af 20.00 uur is er live muziek met het orkest Golden Memories (Goud van Oud). Het café en de cafetaria zyn die dag gesloten. in viswagen op kermis van zaterdag op zon- uur, kwam bij de poli- binnen, dat er wat zjjn by de viswagen op kermis, wat verlate ongewoon vonden, het dak van van die wa de late kermis- tenvyl er zich in de nog drie mannen bevon- 'rmisvierders gingen voor staan om ontvluchten on- te maken. Het drietal zag er via de luchtkoepel Toen de politie ar de van het dak af- jongeman uit een presenteerblaadje Later werden ook zijn van 17 en 19 jaar aange- !n naar het politiebureau Maar toen was het al werd proces-verbaal vernielingen van en diefstal van en inpak- viertal heeft toegezegd schade op te zullen komen groot die schade is kon H(ru worden medegedeeld. iV *mik was mogelyk mede hun gedrag. viel op te maken, dat met een schroeven- te verkrygen tot v de Kempweg. Vol- heeft de stalen ««vut; de inbraak voor- w Want het bleef hier by een Het kunstwerk dat tot voor kort het plein voor de schouwburg in Venray sierde, is verplaatst naar de wijk 't Brukske. Na overleg tussen o.a. het bestuur van het wijkhuis, de wykvereniging en OBS De Flie- refluit heeft b. en w. uiteindelyk als nieuwe lokatie aangewezen het grasveld op het schoolterrein van De Flierefluit. De schenker van het kunstwerk, Bouwbedryf Janssen en de ontwer per, kunstenaar Daan Wiltschut uit Bunde konden zich met dit besluit verenigen. De omgeving van de Kiosk, waar aan ook de openbare basisschool is gelegen, wordt dus verrykt met een waar kunstwerk welk ook als speel plek door de jeugd gebruikt mag worden. Op vrydag 10 juli a.s. zal wethou der Driessen in het bijzijn van de leerlingen en genodigden het 'Spe lement' onthullen. De handeling vindt plaats om 14.00 uur. De Venrayse schilder Harrie Schreinemachers neemt vanaf van daag tot 21 juli deel aan een ten toonstelling, die wordt gehouden in De Open Poort (Ketsingêrdries 32) in Tbngeren (Berg) onder de naam 'Kuns Pruuve '92' stellen in totaal tien kunstenaars hun werken ten toon. Men kan daar dagelyks te recht van 11.00-19.00 uur. In het weekeinde van 24, 25 en 26 juli is het zover, café De Bonte Koe bestaat dan alweer 5 jaar. Om dit eerste lustrum kracht by te zet ten worden er in dit weekeinde een aantal zeer uiteenlopende aktivitei ten georganiseerd, waarover bin nenkort meer vermeld zal worden in dit blad. Een van die aktiviteiten zal zyn een 'vry markt'. Deze vry markt houdt in dat iedereen die iets te ver kopen heeft hiervoor de gelegen heid wordt geboden. Op het parkeerterrein voor De Bonte Koe zullen een groot aantal markt- kraampjes worden geplaatst die iedere aspirant-verkoper tegen kostprys kan huren om zyn waar uit te stallen. Uitdrukkelijk moet vermeld worden dat deze vry markt niet voor commerciële handelaren bedoeld is. Indien je interesse hebt om op zondag 26 juli vanaf 13.00 uur een marktkraam te huren en b.v. je oude LP's, stripboeken of wat dan ook te verkopen, bel dan voor rtieer informatie bij café De Bonte Koe, tel. 10137 of kom gewoon even langs. Ook burgemeester drs. J. Waals wil de traditie voortzetten om een groep Duitse jongeren, die hun va kantie opofferen om te helpen aan de verfraaiing van het Duits kerk hof in Ysselsteyn, op het gemeente huis te ontvangen om namens het gemeentebestuur de waardering uit te spreken voor die inzet, die gege ven wordt in het kader van de aktie 'verzoening over de graven - werken aan de vrede'. Het is dit jaar voor de 30e keer, dat de op het kerkhof werkzame Duitse jongeren door het gemeente bestuur worden ontvangen. De eer ste keer ontving burgemeester Custers de toen uit Neder-Bayem af komstige jongeren. De burgemees ters Schols en Defesche zetten die traditie voort. Dit jaar is het voor de 25e keer dat uit Baden-Württem- berg afkomstige jongeren door het gemeentebestuur worden ont vangen. De laatste jaren zyn er jeugdkam pen al vanaf april tot einde novem ber voor de jongeren uit Schles- wig-Holstein, Berlyn, Paderbom en Geldem. Maar van 3 juli tot 3 augustus is gereserveerd voor de jongeren uit Baden-Württemberg. Zij worden dan weer afgelost door jongeren afkomstig uit het Landes- verband Niedersachsen. Het is op merkelijk dat er steeds meer scholen zijn, die voor de hogere klassen een of twee weken zich in het kader van die aktie willen in zetten. Zoals ook de traditie wil, zullen de jongeren - deze keer afkomstig uit Kanzach bij Biberach - als teken van verzoening en voor respekt voor onze bevolking op woensdag 8 juli een krans leggen by het monu ment van de Venrayse gevallenen aan het Kerkpad te Venray. Deze plechtigheid begint om 17.00 uur. Daarna ontvangt burgemeester Waals de jongeren in de burgerzaal van het gemeentehuis. Na afloop leggen de jongeren een krans by het centrale kruis op het Duits kerkhof, waarna de leider van het jeugdkamp de gasten zal ontvangen in het jeugdkamp. Inbraak in wegenwals Maandagmorgen werd ontdekt dat er was ingebroken in een aan de Spraelandweg staande wegenwals van een Venrays wegenbouwbe drijf. Ontvreemd werd de in de wals aanwezige cassetterekorder. Afgelopen zondag is Venray weer een mini-majorettengroep rijker geworden. Onder leiding van Ber- nadet Hellegers en Astrid Hendriks werd de groep, die de naam Kiosk- Kids-Brukske draagt, voorgesteld tijdens een officiële receptie. Het is goed voor de ivijk het Brukske, dat zich hiermee in positieve zin profi leert Wij hopen dat de groep een lange en svksesvoüe toekomst tege moet gaat Op woensdag 15 juli a.s. organi seert de kern Noord-Limburg van de Stichting Down's Syndroom (SDS) een thema-avond over lo gopedie. Zy hebben hiervoor Hanneke Fleuren uitgenodigd. Zij is verbon den aan de Zorgverlening Verstan delijk Gehandicapten (ZVG) en werkt als logopediste op twee dag verblijven voor verstandelijk ge handicapten. De avond wordt gehouden in ba sisschool De Bongerd, Eikenlaan 1 in Venray. De aanvang is om 20.15 uur. Nadere informatie en opgave by Fran ka en René Stevens, tel. 04780-87889 Een bewoonster van een flat aan het Gouden Leeuwterrein vond het verdacht, dat een drie tal mannen zich ophield by de opslagplaats van een aan het plein gelegen supermarkt. Tben ze zag dat die mannen flessen uit een krat leegschud- den, stelde zij de politie van haar waarnemingen in kennis. Zy bleef aan de lyn en kon de wachtcommandant op het poli tiebureau doorgeven hoe de stand van zaken was. Tben de politie arriveerde waren alle flessen leeg De mannen waren van plan de krat met lege fles sen voor het statiegeld, zynde ƒ12,-, in te leveren. Zover kwam het niet want de politie hield het drietal aan. De jongste, 20 jaar, was afkomstig uit Heerlen-, de andere, 23 jaar, was af komstig uit Duitsland, maar momenteel zonder vaste woon- of verblijfplaats. De derde, 24 jaar, was afkomstig uit Venla Na verhoor en opmaking van proces-verbaal werd het drietal huiswaarts gezonden. Explosief onder vroege aardappelen Dat onze omgeving nog steeds niet vry 's van oorlogstuig uit de laatste wereldoorlog werd weer bewezen toen by een aardappelhan- del in Oirlo een 23-tal pantsergra- naatjes tussen de nieuwe aardap pelen gevonden werden. Het gevaarlijke oorlogstuig werd in af wachting van de komst van de man nen van de EOD, veilig gesteld. Donderdag 2 juli - Pagina 5 iui JIMAAS Jeugdclub Ador uit Oostrum heeft de jaarlijkse spellendag Rolle bol gewonnen. Ador was, van de ze ven deelnemende clubs, de beste met name door het sterke optreden van hun 9- en 10-jarigen. Het is in het negen jaar bestaan van Rollebol de eerste keer dat deze Oostrumse jeugdclub de hoogste ogen gegooid heeft. Zij kregen dan ook de wissel beker; Castlo uit Casten ray werd derde. Rollebol '92 begon 's morgens vroeg al om 6.00 uur in Arcen aan de Witveldweg met het opbouwen van de diverse zeskampspelen. Het afronden van de voorbereidingen viel samen met de aankomst van de eerste deelnemers, toen om 10.00 uur precies wethouder P. Hafmans van de gemeente Arcen en Velden aan zyn openingswoorden begon, stonden voor hem zo'n 270 kinde ren en 100 leiders en leidsters. SAMENWERKING Dhr. Halmans vergeleek in zyn toespraak de samenwerking tussen de zeven organiserende jeugdclubs met de politiek en hun poging om van Europa één te maken. Hy roem de het werk van het Rollebolvoorbe- reidingsteam, wat een applaus ontlokte van de aanwezigen. Daar na ging. volgens schema, de eerste spelenrond van start. Het werd een gezellige dag, met een zonnetje dat, gedurende de dag. steeds nadrukkelijker aanwezig was. De waterspelen werden sponta ne spetterpartijen, en het verplicht onder een koude douche, na de groene zeepspelen, werd een waar feest. Menige groepsbegeleider kreeg een koude straal over zich als dank voor bewezen diensten. Dit al les mocht echter de afhandeling van het programma niet .verstoren. Klokslag 15.45 uur kwam een eind aan de zeskamp, de teamspelen, de tocht en de creativiteit. Er werd snel begonnen met het opruimen, het laatste ijs en fris gingen van de hand en Rollebol '92 kwam ten ein de. Een dag waarvan iedereen geno ten had, die zich mocht verheugen in een grote belangstelling van ou- derszjjde. Rollebol nummer negen was een klassenummer met een hoog waarderingscijfer. Dit alles met dank aan de organisatie. De uitslag: 1. Ador Oostrum; 2. Lichtboei '75 Lomm; 3. Castlo Castenray; 4. Zonnebloem Lomm; 5. Springplank Venray; 6. Jong Arcen; 7. Hobbits Kessel. Dinsdagmorgen heeft de heer Pi us van Loon op een originele ma nier afscheid genomen als kate cheet by het InteiVencollege. Hy had voor deze gelegenheid gekozen voor een openbare les omdat hy zo een duidelijk pleidooi kon houden voor het voortbestaan van zyn vak 'levensbeschouwelijke vorming'. Onder de druk van door te voeren bezuinigingen komt. volgens hem. de nadruk in het middelbaar be roepsonderwijs steeds meer te lig gen op pure kennisoverdacht Hy wees er evenwel met nadruk op, dat men een leerling ook bewust moet maken van andere belangrijke le venszaken. Pi us van Loon kwam in 1976 naar Venray, waar hy les gaf op de scho lengemeenschap Marianum en ma vo 'De Kolk'. In 1980 volgde zijn benoeming tot kathegeet aan het het pas opgerichte IMBO, dat inmid dels InterVencollege is geworden. Direkteur J. Theuws had na de openbare les veel lovende woorden voor de heer van Loon, die er zeer veel aan heeft gedaan om de leerlin gen kritisch bewust te maken voor zaken in het leven. 'Pius was een man. die in onze school steeds dui delijk aanwezig was. Wij zullen hem missen'. De scheidende kathecheet had nog iets willen doen voor de missie van Pater Geurts. Een aktie om een reeds aanwezig bedrag van ƒ400,- te vermeerderen, ging niet door. Daar om hield hij spontaan in de gezelli ge sfeer van zyn openbare (eind)les een kollekte, die het mooie bedrag van ƒ500,- opbracht Dat noemde Pi us van Loon een prachtig afscheids cadeau. In de nacht van donderdag op vrydag heeft een gewapende roof overval plaatsgevonden op een 39- jarige goudsmid, wonende aan de Enge Steeg in Leunen. Omstreeks half één wilde de goudsmid, zoals hy dat iedere avond doet de fietsen binnen zetten. Op dat moment werd hij overvallen door drie ge maskerde en gewapende mannen, die hem de by de woning gelegen werkplaats binnensleurden. Daar werd hy geslagen en geschopt om de sleutel van de kluis te krygen. Hij werd zodanig aan zyn hoofd en handen gewond, dat hy de kluis sleutels maar af gaf. Inmiddels kwam een vierde man binnen, en tijdens de worsteling tussen de overvallers en de goud smid vluchtte zyn vrouw naar de woonkamer, om daar de politie te bellen. Maar één van de overvallers bemerkte dat en sleurde haar weer terug in de werkplaats. Daar werd ze met pleisterband gekneveld. Even later zag de vrouw toch kans om te vluchten. Een van de overval lers rende haar achterna en sleurde haar weer in de woning. Daar ble ken de andere drie overvallers te zyn vertrokken. Door die onver wachte vlucht raakte de vierde overvaller in paniek en vluchtte eveneens, waarna de vrouw alarm kon slaan. De gehele voorraad goud en zilver was uit de kluis gehaald, maar om dat dit nogal haastig is gebeurd, vond de politie later in de werk plaats een deel van het goud terug. Het is niet bekend hoe groot de waarde van het goud en zilver is, mede omdat het echtpaar zich on der medische behandeling moest stellen en door de shocktoestaftd waarin beiden verkeerden nog niet konden worden verhoord. Direkt na de melding werd door de poütie groot alarm gegeven en werd assistentie verkregen, niet al leen van de rijkspolitie van de groe pen Horst en Bergen maar ook van de gemeentepolitie van Deume. Omdat sporen er op wezen dat de daders via een maïsveld waren ge vlucht, werd ook de speurhond ingeschakeld en die werd weer geassisteerd door de schijnwerpers van de Venrayse brandweer. Dat le verde echter geen resultaat op. De overvaller zyn vermoedelijk Joegoslaven, maar zekerheid daar over kon niet worden gegeven. Er werd wel een auto in die buurt ge signaleerd maar die kon niet wor den achterhaald. In de buurt van de woning werd een pistool gevonden, dat vermoedelijk afkomstig is van één van de overvallers. Inbraak in auto Met geweld was toegang verkre gen tot een in de Vivaldistraat ge parkeerde personenauto van een inwoner. Ontvreemd werden de cas settespeler en een bril. Op 11 en 12 juli barst het blaas- festijn weer los in Leunen. Dan gaan voor de negende keer de Heimat-Abend en het Tirolermati- nee weer van start in de feesttent bij café Martens aan de Albi- onstraat. Die Breultaler Musikanten. Deze kapel uit het Limburgse Echt zal de Heimat-Abend openen om 20.00 uur. Die Breultaler Musikanten hebben zich in hun 15-jarig bestaan ontwikkeld tot een veelzijdige blaaskapel die nationaal en interna tionaal in de voorste rijen mee- blaast Hun repertoire bestaat uit originele Egerlander en Tsjechi sche volksmuziek. Viller Spatzen- muziek etc. Dorpsmuzikanten. Blaaskapel Dorpsmuzikanten uit Rijkevoort zal het slotprogramma van deze Heimat-Abend verzorgen. De kapel werkt graag mee aan feestjes en an dere gelegenheden, waarby zy hun muzikale kennis ten toon spreiden. Hun aanwezigheid werkt zonder meer mee aan feestjes en andere gelegenheden, waarby zy hun mu zikale kennis ten toon spreiden. Hun aanwezigheid werkt zonder meer aan het slagen van de aktivi teiten. Het repertoire bestaat uit aa. Duitstalige schlagermuziek, Tsje chische muziek en Oostenrijkse (voor Tiroler-) muziek. De organiserende kapel Die Fröh- lichen Rübensammler uit Leunen zal zondag om 13.30 uur het mati nee openen met hun optreden. De ze kapel is opgericht in 1960 en ging in 1966 over tot het maken van Egerlander muziek en behaalde reeds in 1968 een eerste prys op het Regio-concours te Merselo. De kapel is intussen uitgebreid met een zangeres. Zy zorgt samen met de leider voor een pracht zangduo. Zij zullen het publiek laten genie ten van de fyne zang die hoort by Egerlander- en Tsjechische blaas muziek. Echtenraayer Muzikanten en De Kersenlanders. Na het optreden van de organiserende kapel, zullen twee kapellen samen het matinee voortzetten met hun show en blaasmuziek. Allereerst blaaskapel De Echtenraayer Muzikanten. Zy hebben in de loop der jaren een re pertoire opgebouwd dat hoofdzake lijk bestaat uit Egerlander en Tsjechische blaasmuziek. Blaaskapel De Kersenlanders uit Mierlo bestaat uit 15 leden en maakt veel Egerlandermuziek tij dens Beierse avonden en Frühshop- pen in de regio Eindhoven, waar zy altijd een graag geziene gast zyn. Zwarte Fanfare uit Aarle-Rixtel. Het slot van dit Tirolennatinee zal verzorgd worden door een optreden van de Zwarte Fhnfare (zie foto). De Zwarte Fknfare bestaat uit 19 muzi kanten en 2 zangers en staat onder leiding van Lambert Rooijendyk, die verschillende solopartijen voor zyn rekening neemt op es/bes klari net en de tenor- en altsax. Het re pertoire bestaat uit Moravische-, Egerlander- en andere populaire blaasmuziek met veel show. Ook voor de dansliefhebbers is er in de feesttent weer een prachtige dansvloer ter beschikking, zodat er op de Heimat-Abend en het Tiroler- matinee de gelegenheid is om een dansje te maken. KINDERSPELEN Ook voor de kinderen zyn er weer kinderspelen onder begelei ding Verder is er een grimeur aan wezig en is er video, zodat ouders met kinderen gerust het matinee kunnen bezoeken. TOEGANG De toegang tot de Heimat-Abend is 5 gulden aan de kassa en 4 gul den in de voorverkoop by Rabo bank Leunen en café Martens tot 10 juli. By het Tirolennatinee is de toegang gratis.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5