opisch hardhout worden iet in Venray opgelost... Direkteur J. Teuwen van InterVen College viert zijn zilveren onderwijsjubileum EEN TREND OP ZICH Geen goede voorlichting Navo vliegoefening Central Enterprise 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Wandeling met demonstratie turfsteken in De Heidse Peel Voorstander van samenwerking Venray, Venlo, Roermond en Weert Donderdag 18 juni - Paginal 5k. I it alleen al, dat de heer Tim- I nSi houthandelaar in Tege- de discussie-avond over >1) hardhout in de bouw - m groeiend bewustzijn' de jtoren bedankte voor de vond, bewyst dat de Venray- kgroep Mondiale Vorming, zeer geslaagde avond kan u, Ondanks de tropische op deze zomerse >nd en voetbal op de te- bestond er ruime belang voor het onderwerp van de n architekten, aannemers, (ere bouwers, raadsleden lubewusten, die in het on geïnteresseerd waren. En ien er aan het einde van de in overtuigd, dat de proble- van de ontbossing en het van de tropische regenwou- in de zaal van Dansschool in Venray kon worden op- r \vas stof genoeg om zich oblematiek te bezinnen. VIER SPREKERS hun verschillende achter- gaven vier sprekers hun hal het gebruik van tropisch it in de bouw. Dat waren Wiel van Milieu-Defensie mevr. ir. Joos Hamer, skundige bij het Architek- iLerou en Lerou, aannemer Is uit Oostrum en de heer van de Bouw- en Hout- IV. Een uiteenlopend gezel mensen met een eigen i visie op het onderwerp, eraard niet altyd met el- i waren. Wiel stelde o.m. dat de landen een te grote jen op het hout en dat landen hun houtgebruik in beperken. De bespa- 0.0. kunnen worden ver door reklamedrukwerken ir hout als grondstof dient) dringen en door minder ruik in de bouw. Hij pleitte (gebruik van vuren- en gre- t in plaats van tropisch it ir. Hamel noemde hout het nakkeljjkste materiaal om louwen. Er is een grote ver- nheid. is duurzaam, recy- en tenslotte blyft er na ding niets over, dat het mi- tast Hout is derhalve een grondstof. Tropisch hard- ïdt de grootste toepassing aterbouw, doch de export lisch hout naar Nederland treft het hakken van tropi- Jenwouden zei ze o.m., dat gevolg is van de armoede en van de bevolking in die e streken. 'Het bestryden rraoede daar is onze eerste lat is beter dan de export te 1 Wat betreft het gebruik iut in de bouw was zy g, dat architekten en sterk afhankelijk zyn van de bouwers, raard ook de kosten een rol meespelen. Vervangers van hout, zoals aluminium en kunst stoffen hebben ook hun nadelen voor het milieu. WEINIG ALTERNATIEVEN Aannemer H. Raedts, sprekende vanuit de praktijk, maakte er geen geheim van, dat bouwen nadelige gevolgen heeft voor het milieu. Het delven van de grondstoffen heeft nadelige gevolgen, het bouwen geeft veel afval en by sloop komen nadelige materialen vry. De georga niseerde bouw-nijverheid is zich daar terdege van bewust, maar is toch ook sterk afhankelyk van de wens van architekt en opdrachtge ver. Volgens hem zyn voor tropisch hardhout te weinig alternatieven, die de garantie van duurzaamheid kunnen geven. Volgens hem zullen de houtindustrie met de verfin dustrie moeten zoeken naar goede alternatieven, waarby 'men' ook be reid zal moeten zyn meer te beta len. Overigens wees hij met een bestraffende vinger naar de over heid, die enerzijds allerlei normen opstelt en anderzyds niet bereid is meer te betalen. 'We moeten soms gebruik maken van het goedkopere tropische hout om te kunnen bou wen voor een door diezelfde over heid vastgestelde prijs voor b.v. Premie A-woningen' zei hij. AKTIEPROGRAMMA De heer Sprenger van de Bouw en Houtbond FNV zat op een voor hem bekend terrein, omdat de bond over het 'Gezond bouwen aan een beter milieu' een brochure had laten verschijnen. Bovendien is in internationaal verband een aKtie- programma (van de IBBH) voor het behoud van tropische bossen op gesteld. Interessant was zyn stelling, dat slechts 20% van het hout uit de tro pische regenwouden voor de com mercie is bestemd, terwyl 80% door vernieling (bosbranden, blik seminslag, zwerflandbouw) verlo ren gaat. 'Snelle maatregelen om de tropische wouden te beschermen, alsmede financiële steun van de in dustrielanden zijn dringend nodig, maar de oproepen van de geïn dustrialiseerde landen om het tro pisch regenwoud te beschermen, zullen alleen dan overtuigend kun nen zijn als tegelijkertijd ingrijpen de maatregelen worden genomen om die bossen te beschermen. Maar hiervoor is ook de medewerking van de betreffende regeringen noodzakelijk', zo zei hij o.m. Vol gens hem zouden in Europees ver band plannen kunnen worden uitgestippeld om te komen tot een ecologisch verantwoord bosbeheer. FORUMDISCUSSIE By de forumdiscussie had de gespreksleider, de heer J. Huys, lid van de Tweede Kamer van de PvdA fraktie, een gemakkelijke taak, want alle vragen konden door de sprekers van de avond worden beantwoord, al waren die het niet altijd met elkaar eens. De konklusie was tenslotte: een vruchtbare avond over een probleem, dat niet op een warme avond in een Venray- se zaal kon worden opgelost maar waarvan het goed was, dat het eens onder de aandacht werd gebracht o d a m o d e SCHOUTENSTRAATJE IS 5801 BS VENRAY 04780-83423 Jongen mishandeld In de nacht van zaterdag op zon dag werd een 19-jarige inwoner in de Gussenstraat door een aantal jongeren van zyn fiets gehaald. Hy werd geslagen en eerst werd ge dacht dat hy ook met een mes gestoken was. Later bleek de wond met een boksbeugel met scherpe punten te zyn veroorzaakt Hy had in ieder geval een steekwond aan zyn armen. De politie is nog op zoek naar de dader. Omtrent de mo tieven kon niets naders worden me- Bestuurder licht gewond Door onverklaarbare oorzaak nam een 72-jarige uit Veulen af komstige bestuurder van een perso nenauto de bocht komende vanaf de Veulenseweg naar de Overbroek- seweg, niet goed. De auto botste tegen een betonnen paal en vervol gens tegen een langs de weg staan de boom. De auto werd totaal vernield terwyl de bestuurder met hoofdwonden naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Na behan deling kon hy naar huis worden overgebracht Gerrit Verkoeyen, lid van de frak tie Samenwerking in de commissie openbare werken, beklaagde zich bij wethouder Truijen over verkeer de voorlichting. Hy had in de be lastingkrant, die enkele weken geleden in ons blad was bygevoegd, gelezen dat de opbrengst voor hon denbelasting, gebruikt zou worden om de overlast, veroorzaakt door honden, terug te dringen. Hij wist echter niet beter, dan dat de hon denbelasting gewoon een extra bron van inkomsten voor de ge meente was, en dat die gelden daar voor niet gebruikt werden. 'Het is niet juist dat dit zo in de belasting krant gesteld wordt'. Wethouder Truyen noemde de opmerking van dhr. Verkoeyen te recht. 'We doen er op dit moment niets mee op het gebied van honde- noverlast.' De hondenbelasting zal voorlopig nog wel als bron van in komsten voor de gemeente be schouwd worden. 'Het is de intentie om die gelden daarvoor in de toe komst daadwerkelijk te gebruiken, maar dat heeft nu nog geen prio riteit'. Baume Mercier GENEVE MAlTRES HORLOGERS DEPUIS 1830 BEYOND PERFECTION. LA SEMAINE BAUME MERCIER y. Tel 04780-86817 Van 22 tot en met 26 juni 1992 neemt de vliegbasis Volkel deel aan de Navo luchtmachtoefening 'Cen tral Enterprise'. Op woensdag 24 ju ni en donderdag 25 juni is het mogelijk dat al vanaf 06.15 uur met F-16's wordt gevlogen. Op de andere dagen moet men rekening houden met vliegbewegingen ie om 08.00 uur beginnen. Tevens kunnen straaljagers van Navo-partners de vliegbasis Volkel en De Peel vanaf dit tydstip vanuit ongebruikelijke richtingen naderen op een vlieg hoogte die afwijkt van de stan daardnormen. Naar verwachting wordt na 19.00 uur niet meer ge vlogen. Lekkende benzineleiding Gelukkig werd tydig ontdekt dat door een lek in de benzineleiding, uit een aan de Gussenstraat gepar keerde personenauto bezine op het wegdek stroomde. Voordat er ge vaar kon ontstaan werd de auto door de bestuurster verwyderd en de op het wegdek gestroomde ben zine met zand afgedekt Werkzaamheden pleinen een week achter op schema Van 17 juni tot en met 16 septem ber organiseert de VW/ANWB Ven ray, in samenwerking met Jan de Turfsteker, iedere woensdagmiddag een wandeltocht met demonstratie turfsteken in het unieke natuurge bied De Heidse Peel. Tussen 13.00 en 1330 wordt ver zameld op de Rotonde van de Heid se Peelweg te Ysselsteyn (aan het einde van de verharde weg). Onder leiding van gids Jan de Turfsteker begint om 13.30 uur de wandeling, die leidt door een onontgonnen stukje van de Peel. Uniek aan deze wandeling is de demonstratie turfsteken. Het turfsteken gebeurt, met toestemming van Staatsbosbe heer, op zodanige wyze dat het na tuurgebied onaangetast blyfte De wandeltocht wordt om 16.30 uur weer beëindigd op de Rotonde Heidse Peelweg. De kosten voor deze wandeling, gekombineerd met een uniek stuk je Nederlandse geschiedenis, bedra gen slechts ƒ6,- per persoon, vooraf te voldoen aan de gids. De VW/ANWB Venray heeft di verse alternatieven op deze Peel- tocht Deze zyn echter op afspraak en voor minimaal 20 personen. In lichtingen: VW/ANWB Venray, tel. 04780-10505. Voorgrille van vrachtauto gestolen Van een aan de Paul Burgman straat geparkeerde vrachtauto van een inwoner van Swolgen werd de komplete voorgrille gestolen. Die grille heeft een waarde van ƒ3.000,- en bleek deskundig te zyn ver wijderd. 4 4 i 4 4 - 19 juni viert de heer n. voorzitter van de Irektie van het InteiVen Venlo/Venray/ Panningen irig onderwijs- en dienstju- bij de Vereniging voor et Onderwys in Limburg, het althans op de uitnodi gt voor de receptie, die de ien zijn echtgenote op die 1730 tot 19.00 uur krygen tfen in de aula van de ne- g InterVen College, 2 te Venray. Eenvoudi- gd: de direkteur van het In- 'llege - tot voor kort voor MBO, Scholenge- hap voor MDGO/MHNO en viert vry dag a.s. zyn zilve- 'derwysjubileum. Al die le funktie-aanduidingen en gen vragen om nadere uit- Jubilaris was graag bereid tte vertellen over zyn werk Venray, Venlo en Pan to belangryke onderwij- dat in het voormalige joster aan de Leunseweg is DE JUBILARIS iets over de jubilaris zelf. 'als Jan H.T. Teuwen toeval- asbracht geboren op 9 juni ■adat zyn ouderlyk huis in "38 gebombardeerd, ging der naar haar moeder in dit om daar haar zoon ter brengen. Overigens groei er in Herten op. Na de la- ging hij 'met zekere len' naar Rolduc, maar hy zUn studie daar het roer Pedagogische Academie "id te gaan studeren en muziekpedagogie by .ilomeerd en wel ging Nederlands en muziek de RK Scholengemeen- LHNO/MHNO (lager en huishoud- en nyver- en Lerarenoplei- :ialiseerde vakken lt d in 1974 acjjunkt-direk- in 1976 tot 1980 was hy ft van deze Posterholtse on- ing Tben in 1980 de leiding van Posterholt p'&r Sittard, koos hij wel bewust voor een nieuwe uitdaging: hy werd direkteur van het Instituut voor Middelbaar Beroepsonderwys (IMBO) in Venray. In het voormalige Paters klooster was een MHNO, verbonden aan Ma- rianum gevestigd. Nu zou er onder leiding van de heer Teuwen een nieuwe vestiging komen voor Mid delbaar Beroepsonderwys. Nu zegt hij: 'Ik had natuurlijk met de nieu we lerarenopleiding over kunnen gaan naar Sittard, maar ik hen uit drukkelijk voor Venray gekozen, omdat hier iets van de grond af kon worden opgebouwd. Hier begon je vanaf een nul-situatie en kon je je eigen mensen uitzoeken en van de basis opbouwen. By my heeft altyd de kwaliteit van het onderwijs voor op gestaan. Hier kon ik myn ideeën verwezenlijken. Dat is het fyne van het werk hier'. Overigens woont de heer Teuwen nog steeds in Posterholt, waar hy met hart en ziel dirigent is van twee (goede) zangkoren. FUSIE IN 1991 In de tachtiger jaren werd er het Middelbaar Dienstverlening en Ge zondheids Onderwijs (MDGO) aan toegevoegd en later kwam de 'Hore- capoot' er bij. Dat heeft geduurd tot vorig jaar, toen een fusie van vier scholen tot stand kwam. Het Ven- rayse IMBO, het Puteanuscollege in Venlo, de KMBO en MEAO van de Onderwijsgemeenschap Venlo en de Scholengemeenschap Kapelveld in Panningen gingen samen verder onder de nieuwe naam 'InterVen College', waarvan de heer Theuwen voorzitter van de Centrale Direktie werd. De centrale direktie heeft be stuurlijke bevoegdheid met delega tie van het bestuur van de Vereni ging voor Voortgezet Onderwys in Limburg. Hiervan zegt de heer Theuwen: 'In feite zijn er twee cen trale direkteuren en acht direkteu- ren van de units (schooldirelties). Met elkaar vormen zy een afgeleid bestuur om namens het bestuur van de WVO in Limburg als profes sionele krachten de school te runnen. HET INTERVEN COLLEGE In het Venrayse InterVen College is een verscheidenheid aan oplei dingen samengebracht onder de noemer M(iddelbaar) Dienstverle ning) Gezondheidszorg 0(nderwijs, Kortweg MDGO. Men kan worden opgeleid voor werk in de verzorgende sektor (kraam-, gezins- en bejaardenver zorging en hulp aan lichamelijk ge handicapten. Dan is er de afdeling agogisch werk voor de welzynssek- tor. Deze leidt op voor inrichtings- en cultureel werk b.v. in psychiatri sche centra of begeleiding in gevan genissen. De opleiding aktiviteitenbegelei- ding is b. v. geschikt voor het bege leiden van aktiviteiten in inrich tingen. Dan is er nog een korte (2-jarige) opleiding verzorging, bestemd voor bejaarden- en gezins hulpen. Het MEAO leidt op voor b.v. sekretaressen, bestuurlijk werk, administratief en commercie. Ten slotte is er de driejarige Horeca- opleiding. In Venray wordt het onderwys ge volgd door 750 leerlingen, terwyl in totaal - de units in Venray, Venlo en Panningen samen - rond 2000 leerlingen zyn ingeschreven. OUDE PATERS KLOOSTER Tben de heer Teuwen in 1980 in Venray kwam, was het pand Leun seweg 2, het voormalige Paters ki ooster, gekraakt. Het oude schoolgedeelte werd toen in ge bruik genomen en nu is het helemaal in gebruik bij onderwys- instellingen. De bedoeling was, dat de gemeente het pand zou slopen. Het IMBO had optie op grond aan de Henri Dunantstraat voor de bouw van een nieuw schoolgebouw. De heer Theuwen herinnert zich: 'We zouden op de Leunseweg begin nen en na vestiging in de nieuw bouw, zou het voormalige patersklooster (vroeger Gym I.C.) worden afgebroken. In 1983 kwa men we aan de eerste uitbreiding toe en ontstond een fijne samen werking met de gemeente. Met het ministerie werd een deal gesloten, welke er op neerkwam, dat de ge meente van ons een hogere huur dan normaal kreeg waarmee de ver bouwing betaald kon worden. Als we nieuwe hadden moeten bouwen, zouden we misschien wel een prak tischer maar nooit zo'n ruim en sfeervol gebouw hebben gekregen'. MTS IN VENRAY? Sprekende over de huidige moge lijkheden voor middelbaar beroeps onderwijs in Venray, kwam uiter aard ook een eventuele MTS (Middelbaar Technische School) in Venray aan de orde. De heer Theu wen heeft hierover een weldoor dachte mening: "Venray zou er wel by varen als hier middelbaar tech nisch onderwys zou gegeven kun nen worden. Maar ik zie een MTS alleen mogelijk worden na verbre ding van het draagvlak'. Nader licht te hy toe. dat alle middelbare opleidingen van Venlo, Venray. Roermond en Weert dan samen zouden moeten gaan. 'Dan heb je een breed draagvlak en heb je ook de middelen beschikbaar'. Een vol ledige MTS in Venray acht hy ech ter niet haalbaar, maar wel een voor de basisopleidingen, waarby geke ken moet worden naar wat de in-) dustrie eigenlijk vraagt 'Ik geloof in een Venrayse MTS als het draag vlak verbreed wordt en de scholen in Midden- en Noord-Limburg sa men gaan. Met elkaar moeten we af spreken hoe geconcentreerd kan worden, wat het beste is voor de re gio en wat je minimaal kunt aan bieden'. TUSSENSTAP De heer Teuwen ziet het InterVen College niet als een eindpunt, maar als een tussenstap. 'Ik vind, dat Midden- en Noord-Limburg wat het middelbaar onderwys betreft geza menlijk moet aanpakken. Dat houdt in, dat alle middelbare en an dere beroepsopleidingen en volwas seneducatie by elkaar moeten in één instituut met vier vestigingen in Venray, Venlo, Roermond en Weert. Dan kun je één beleid voe ren en kiezen waar je je opleidin gen neerlegt Dan heb je een dusdanig draagvlak, dat je ook fi nancieel aankunt Wij zyn eren on dernemende school, dat risiko's aandurft En als besluit zegt hy: 'Het beroepsonderwys heeft een duidelijke relatie met de hele eco nomische infrastruktuur en wy moeten daarvoor de mensen opleiden'. VOORZITTER LANDELIJK BESTUUR Dinsdag is de heer J. Tfeuwen ge kozen tot voorzitter van het bestuur van de (landelijke) Vereniging voor Beroepsonderwys en Volwassen educatie, de VBVE, die zich ten doel stelt belangenbehartiging en dienstverlening t b. v. het beroeps onderwys en de volwasseneducatie in Nederland zo goed mogelyk gestalte te geven. Hieronder valt ook het onderhouden van een di- rekte relatie met de minister van onderwys en zyn departement Al dus wordt door de Nederlandse scholen voor beroepsonderwys en volwasseneducatie gezamenlijk ge regeld, wat in het verleden indivi dueel werd gedaan.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5