PEEL EN MAAS treven naar optimale kwaliteit van ef- en werkomgeving' Rector Wijsman 50 jaar priester ï^urwicornfe Srfvr^örn COI\ PAINT De gemeente in haar milieubeleidsplan: Pand Pouwels opnieuw verkocht Overlast van iepen KOMEN DOS MEE 27 EN 28 JUNI KOMCOMEO HELPEN Asbestplaten aangetroffen bij Weversven Blouses om in te flaneren! Extra lange blouses in diverse kleuren ,ma belle' Bij Cor Paint werken goed opge leide kleur- adviseurs, die u adviseren bij een verantwoorde kleurkeus. de beste in verf...de beste in behang Paterslaan 7, Venray. Telefoon 04780-82810 DONDERDAG 18 JUNI 1992 Nr. 25 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG vorige week ligt ten éhuize het concept Milieu n Ran van de gemeente Ven- de burgers ter inzage. In staan de hoofdlijnen en Ingen van het milieubeleid imeente de komende jaren voeren. De gemeente geeft an aan dat ze wil streven di n zo optimaal mogelijke van de leef- en werkomge- S 3 de gehele bevolking en jjfsleven in Venray. Niet al- a zorg voor het leefmilieu maar ook de eisen die de overheid stelt aan de ge ïnde hebben geleid tot dit ge- |k milieubeleidsplan. Het dus voor zich dat uit- iten uit het nationaal en tl milieubeleidsplan in $4 tayse plan zijn opgenomen. UITGANGSPUNTEN wordt er in het plan uitge- een integraal beleid. Het van milieu-aspekten in meentelyke beleidsterrei- het milieu, vormt een lï' uitgangspunt voor de ge len wil voorkomen dat eraf wordt gekonfronteerd vanuit het milieu. Milieu- len voortaan al vanaf worden meegenomen bij ijke beleidskeuzes, ite gaat verder uit van milieukwaliteit. Nadelige het milieu moeten teruggedrongen tot een «ar minimum. Het voor- ain verspilling van grond en energie, en het j ovan hergebruik van ma- pelen daarbij een belang- leente schetst in het plan ifwaardig en haalbaar toe- ïld. De gemeente kan dit et alleen bereiken. Steun ersen bedrijven zijn nood- Wei zal de gemeente in eid en bedrijfsvoering het orbeeld geven. SPEERPUNTEN lleubeleidsplan is een veel ld plan. Bovendien is er in ig veel werk te verzetten, worden in het Milieube- een aantal speerpunten eerd via welke de gemeen- ote stap voorwaarts wil ma- het verbeteren van het i in Venray. irpunten zijn het beheer- het vergunningenstelsel idrjjfsmatige aktiviteiten; 6 aanpak verzuring tg.v. in- realiseren van voorbeeldproduk- ten zodat nieuwe en bestaande mi lieutechnieken bij de veehouderij geïntroduceerd kunnen worden; terugdringen autogebruik door streng parkeerbeleid, betere ver binding fietsverkeer en verbetering openbaar vervoer; verkleining afvalberg door stimu leren van afvalscheiding, o.a. door het apart inzamelen van groente- fruit- en tuinafval, zodat de gecom- posteerd kan worden; verbetering van het rioolstelsel; en meer natuurlijkere begroeiing in openbaar groen SAMEN Om een goed en gezond leefmi lieu te bereiken is de medewerking van de burgers, bedrijven en van maatschappelijke groeperingen no dig. De gemeente zal daarom het milieubesef gaan versterken. Orga nisaties en scholen zullen zoveel mogelijk bij het milieubeleid wor den betrokken. Ook zal er samen met de natuur- en milieu-organisa ties in onze gemeente onderzocht gaan worden wat de mogelijkheden zy'n voor het inrichten van een natuur- en milieu-educatie centrum. Een en ander houdt ook in dat de burgers en het bedrijfsleven op zijn of haar verantwoordelijkheid zul len worden aangesproken. Voor de handhaving van de regels zal sa men met andere instanties, zoals de politie, acties worden ondernomen om mistoestanden (illegale werk plaatsen, illegaal transport en stort van (chemisch) afval, illegale lozin gen op riool, bodem en oppervlak tewater) doortastend aan te pakken. INSPRAAK Omdat het milieubeleidsplan voor de burgers en bedrijven zeer belangrijk is, ligt het concept plan tot en met vrijdag 3 juli ter inzage op het gemeentehuis. Tbt die tijd kunnen reakties worden inge diend. De behandeling van het Mi lieubeleidsplan in de commissie milieu zal op woensdag 7 oktober plaatsvinden, gevolgd door de be handeling in de raad op 27 oktober. Vooruitlopend hierop is op don derdag 25 juni een informatiebij eenkomst belegd in de burgerzaal van het gemeentehuis. Deze avond begint om 19.30 uur en zal tot onge veer 21.00 uur duren.'Tijdens deze avond zal o.a. wethouder Hoppen- reijs-de Loo het Milieubeleidsplan toelichten. OPENINGSTIJDEN: WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING tensieve veehouderij; bevordering bewustwording m.b.t. milieuproble men; leefbare woonomgeving met milieuvriendelijk bouwen en wo nen; terugdringen autogebruik; te rugdringen afval en bevordering hergebruik; afstemming van natuur-, milieu- en ruimtelijk orde ningsbeleid op elkaar en samen met buurgemeentes regionale mi lieuproblemen aanpakken. VOORBEELDROL De gemeente wil daarbij zelf een voorbeeldrol spelen door ook mi lieuvriendelijk te handelen. Dat wil men bereiken door het opzetten van een milieuzorgsysteem voor ge meentelijke gebouwen waardoor de milieubelasting verkleind wordt. Als voorbeelden worden in het Mi lieubeleidsplan aangegeven: ener giebesparing; gebruik van milieu vriendelijke materialen; meer gebruik maken van openbaar ver voer en de fiets en het op tijd aan vragen van milieuvergunningen voor eigen bedrijfsmatige aktivitei ten. Verder zal de kennis over mi lieuzaken en het milieubesef by de ambtenaren vergroot moeten worden. PRAKTIJK In de praktijk zal het milieube leidsplan onder andere de volgende zaken tot gevolg hebben: scheiding afval by sloop- en reno vatiewerk en het hergebruik van dit afval; meer toezicht houden op de nale ving van met name de hinderwet vergunningen,- 01 tuin, die werd ge itwethouder Driessen Cl werd muzikaal op- door het Jeugdorkest Koninklijke Harmonie het echtpaar Tonoli. de fbnolïs voelden sfeer van kunst, cul- fo 1 totuur helemaal thuis nagenoeg de hele 5 wensen van de harmo- Wfcn deze dag als Ket is zo goed als zeker hmplete harmonie op ^\ber, een concert zal tet toekomstige stads- sal dan gebeuren in 0-! ulte nabij het voormali- Jerusalem, bij de z.g. tya ftgfoto: Gé Hirdes/GLH 1 maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST Baume Mercier GENEVE van dinsdag 23 (urn t.m zalerdag 27 |uni -• LA SEMAINE BAUME MERCIER Ben bijzondere expositie van één van de st preetigiéuze. ZwWseise horlogecollecties iïtotvijflumde:i nen- Men afgelopen..dag tuin in de voormalige 8 aan de Raadhuis- w aantal dat organisa- 8 Ruijten niet had ij- tnaar hem zeer steynde. 'De mensen enthousiast over de ten (ruim 60) en de die tentoon werd Vorige week heeft Bouwbedrijf Verhoeven met de familie Pouwels overeenstemming bereikt over de aankoop van het pand Pouwels op de hoek Hofstraat-Julianasingel. Het pand werd twee jaar geleden ook al verkocht door de familie aan projektontwikkelaar Kepro uit Deume. Dit bedryf ging echter fail liet en omdat Kepro niet aan zyn betalingsverplichtingen had vol daan. kwam daarmee het koopkon- trakt te vervallen en kon het pand nu worden doorverkocht aan Ver hoeven. Inmiddels is een architekt bezig om de bouwplannen van Kepro, naar de wensen van Verhoeven aan te passen. Het bouwbedrijf zelf is op zoek naar huurders voor het pand. Bouwbedrijf Verhoeven wil zo snel mogelyk met de verbouwing van het pand beginnen om vervolgens de beschikbare ruimte te verhuren. De bewoners van de Blauwver verstraat hebben by de gemeente geklaagd over de overlast die in hun straat wordt veroorzaakt door de aldaar aanwezige iepen. Dit jaar hebben de bomén een extreem gro te zaaduitval gekend, wat op een wa re sneeuwval leek. Dat is inmiddels enigszins achter de rug. De wortels van de iepen hebben echter ook het riool beschadigd. Verder is ook het trottoir, door de wortelgroei, onge lijk geworden. Wethouder Truijen erkende vori ge week in de commissie voor open bare werken, dat hiervoor maat regelen genomen moeten worden. Op korte termijn zal dat volgens hem echter niet lukken. 'We moe ten dit inpassen maar dat zal voor de zomer niet meer lukken'. De bewoners zullen binnenkort bericht krijgen op welke termijn er iets aan de overlast gedaan kan worden. BEYOND PERFECTION. Op zondag 5 juli a.s. zal het pre cies 50 jaar geleden zyn dat kardi naal Fossatie in Turijn (Italië) het priesterschap toediende aan de uit Zierikzee afkomstige PETER WIJS MAN (79), die de roeping en de re gels van de Salesianen Don Bosco was gevolgd. Dat begon toen hy zich als 17-jarige jongeman aangetrok ken voelde tot deze, voor ons land, in die dagen nog onbekende con gregatie, die zich ten doel stelt zich speciaal in te zetten voor de jeugd. Daar waar de priesters van Don Bo sco zich inzetten heeft dat te maken met de jeugd en de opvoeding van de jeugd. Stammend uit een midden standsgezin - zyn vader had een klein sigarenfabriekje - ging hy in een manufakturenwinkel werken. Het 'è^fi^dat hy misdienaar was heeft'Whatschynlijk invloed gehad op zyn,;roeping cyn priester te worden. In 1929 ging hy de eerste keer van huis, naar het, zeker toen nog voor hem onbekende Lauradorp, waar de Salesianen van Don Bosco op verzoek van mgr. Poels (uit Ven ray) naar toe waren gehaald. Dat mynwerkersdorp was nog in aan bouw. Mgr. Poels had vooral zorg voor de jeugd. Vanuit Lauradorp werd Peter Wijsman voor de verdere studie, zo als dat in de congregatie gebruike lijk was, naar het moederhuis in Italië gestuurd. Daar werd hy in 1942, ver van huis en haard, tot priester gewys. Naar Nederland komen was nog ondenkbaar. Het duurde tot 1948. toen hy dus al zes jaar priester was, voordat hy werd overgeplaatst naar Twello om daar in het noviciaat Fi losofie te gaan doceren aan de toe komstige priesters. Daarna was hy als godsdienstleraar verbonden was aan de RK Technische School in Leusden en vervolgens in Ugche- len. Leusden en Twello. In 1965 werd hy benoemd als rector en la ter als pastoor in de parochie waar hij als 17-jarige begonnen was. nl. in Lauradorp. In 1975 werd hy overgeplaatst naar Well als opvolger van pastoor Driessen. Tijdens zyn pastoraat in Well vierde hy daar ook zyn 40- jarig priesterfeest. In 1989 kreeg hy het eindelijk wat rustiger maar aan een definitief afscheid wilde rector Wijsman nog niet denken. Hy nam graag het rectorschap van het Ven- rayse kerkdorp Veulen van rector Hoogers over. Dat is nu al weer bij na 3 jaar geleden. 'Een tyd die om gevlogen is' meldt hij en hy heeft er nog geen dag spyt van gehad, dat hij het rectorschap van Veulen heeft aanvaard. 'Het is een echte ge meenschap die de tradities nog hoog in ere houdt. Die hechte ge meenschap en de volgzaamheid herinnert mij steeds aan de hechte gemeenschap van Zierikzee'. Voor het bruisend verenigingsleven, al dan niet in samenwerking met die van Leunen en Heide, blyft hij vol gens zijn verklaring grote bewonde ring hebben. Voorlopig heeft hij het in Veulen dus best naar zijn zin. Hoe lang nog, dat hangt van verschillende faktoren af. 'Als myn gezondheid het toelaat, en de Veulense gemeen schap mij nog niet moe is. en myn trouwe dienstbode Gertrucia Hei dens mij nog omringt met haar goe de zorgen, zoals zy dat al 17 jaar doet zolang zal ik het rectorschap in Veulen nog graag uitoefenen. Maar zonder mijn getrouwe Gertru cia was myn taak veel zwaarder want zij knapt veel voor mij op. Ze is kosteres, regelt voor my alles wat geregeld moet worden. Gertrucia Heidens is in Castenray geboren en. getogen en is later ingetreden in de congregatie van de Kleine Zusters van St. Josef uit Heerlen. Daar heeft ze zich eerst in de congregatie ver dienstelijk gemaakt. Later wilde ze zich in dienst stellen als huis houdster van de pastoor van Well en verhuisde meer naar Veulen. 'Als ze dat niet gedaan zou hebben dan weet ik nog niet', aldus rector Wysman, 'of ik dan naar Veulen was gekomen. En natuurlijk, als er gevierd moet worden voor myn gouden feest, dan is het eigenlijk ook een beelje feest voor myn ge trouwe Gertrucia'. Op zondag 5 juli zal in de recto- raatskerk een plechtige eucharis tieviering plaatsvinden waar in concelebratie dankbaar wordt te ruggeblikt naar 50 jaar priester schap. Die eucharistieviering vangt aan om 10.30 uur. Aansluitend zal dan in zaal 't Veule iedereen de gele genheid krygen rector Wysman ge luk te wensen by zijn gouden priesterfeest. Het kerkbestuur wilde nadrukke lijk dat hun rector zyn gouden priesterfeest zou vieren zoals de in woners van Veulen dat gewend zyn. Rector Wysman had het graag in stilte gedaan. Wel heeft rector Wysman uit drukkelijk verzocht dat hy geen ge schenken wil aanvaarden. Degenen die zich geroepen voelen om toch een geschenk te geven, verzoekt hy dat in een envelop te doen. Die gif ten worden dan geschonken aan de Arm sten van de Saleciaanse Missie werken van Don Bosco, verspreid over de gehele wereld. 'Die kunnen nog veel geld gebruiken voor hun doelstelling, werken en geven voor de armsten onder ons, in het bij zonder de armsten onder de jeugd', aldus de rector. In het natuurgebied rond het We versven werden een negental as bestplaten aangetroffen, die daar kennelyk door een niet-milieu- vriendelyke eigenaar zyn gedumpt Personeel van gemeentewerken moet dat nu opruimen. Hopelijk kan de storter worden achterhaald om hem de rekening van het oprui men te presenteren en een proces verbaal aan te zeggen. Motorrijder gewond Een 36-jarige bestuurder van een personenauto uit Leunen stopte op de Maasheseweg om enkele fietsers vrye doorgang te verlenen, maar zag een uit tegenovergestelde rich ting komende motor, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Vier lingsbeek, te laat Hy probeerde nog een botsing te voorkomen maar dat lukte niet De motorrijder kwam by de bot sing ten val en moest voor behande ling van o.m. schaafwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na behandeling kon hy naar huis worden overgebracht Het ongeluk vond zaterdagmiddag om even na half vier plaats.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13