Volle bak op inspraakavond in Ysselsteyn fray's ïenkoor pnray's nt goriaans SjKoor LM.8.K. trus Banden leskoor irode "Tmerkoor ntrast [erenkoor irisko EN MAAS Gemengde Zangvereniging Crescendo Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan Venray Folkloristische dansgroep 'de Hakkespits' Wijkvereniging Landweert Wijk Zuid Wijkcentrum Noord-West Lourdescomité afd. Venray Karei Knabbelaar Brukske Jeugdvereniging De Springplank L.V.B. Oostrum L.V.B. Venray I.V.N. P.H.V. 'Bij Dag en Nacht' A.F.V. Venray F.N.V. info-team PEEL EN MAAS OOK De Zonnebloem Regio Venray 1977-1992 Ombudswerk Vierlingsbeek Van de Ven Automobielbedrijven Venlo-Venray-Helden Beringe Kontrole op asperge- en tuinbouw bedrijven Lezing door Tibetaans Lama 2a*|MAAS I Donderdag 28 mei - Pagina 13 (Tit 28 mei: Geen repetitie (wait 4 juni: Om 19.30 uur JLen en om 20.00 uur róorhet koor: 30 juli en irjadering: dinsdag 9 is), |nke. i gr- aan de Molenhofweg dek links af (vanaf by A. v. Gestel, tel jnt 4 g om 19.00 uur re- il van de schouwburg »nt van Gogh Instituut 4 juni; Om 14.00 uur I in de parochiekerk te Sjuni: Tweede Pinkster- „763^0.30 uur H. Mis in de 1 6 Merselo. 09 tj »1 juni: Om 11.00 uur re- e St Servatiuskapel van )0 M 27juni: Om 18.30 uur H. (aterskerk te Venray. ig 13 aug.: Om 10.00 uur Smakt (50-j. huw. fam. gen en afmelden: W. sl. 82975, Venray. Juni: Helpen kienen: Ju- juni: Défilé Avondvier- mini/nuyoretten: zon- 00-12.00 uur en woens- 1830-21.30 uur in de n de KTS. 8 muzikanten woensdag- 118,30-21.30 uur en zon- id van 10.30-12.00 uur in IS. SL Jozefweg. inlichtingen nieuwe genoemde repetitie- |j)y ziekte: mini/nuyo- H. Linskens, tel. mten b\j: dhr. P. om 20.00 uur repeti r ilfhielen. juni: Om 10.00 uur H 15-jarig bestaan van de in zaal In den Engel [leding. juni: Om 15.00 uur hu n de Veltumse kapel. 13 juni: Barbecue-avond Mng graag uw afmel ren aan mevr. V.d. Beke 33332 of aan mevr jn de twee weken repeti- terdagmorgen van ir in het lokaal van de AC apie van het Vincent Ai Instituut aan de Sta- het eerste lustrun\jaar Het koor is bezig met lingen van een tweetal pjie in de loop van dit p zullen worden. en altijd nieuwe, goede kruiken! Met name bas- oren zijn welkom. Voor piie: H. van WeU (voor- 1*780-81041. renkoor Chrisko nodigt 1 ^gers-zangeressen nssen de 13 en 30 jaar graag, houd je van ge- n durf je uit te komen Kom dan gerust eens ■us onze repetitie-avond, ^g van 19.00-20.30 uur ezaaltje van de Vre- 'lerstraat 1. Informatie kun je kon- pet Marly Driessen, 'et onze dirigente Nor- tel. 85234. ©en keer per maand, "datum is: zaterdag 30 00 uur. week nieuws A.s. dinsdag 2 juni zal Crescendo deelnemen aan de Nationale Zan- gersdagen te Tegelen, in schouw burg De Haandert. O.l.v. dirigent Theo Jacobs zullen enkele mooie liederen worden uitgevoerd, aan de piano begeleid door G. Beerkens. De bus vertrekt 's morgens om 8.15 uur vanaf de Aronskelk; ver volgens een stop by Het Schutters veld en tenslotte vertrekken we vanaf De Kemphaan naar Tegelen. We hopen 's avonds rond 18.30 uur weer in Venray terug te zyn. Het programma van deze zangersdag is iedereen bekend. A.s. donderdag 28 mei (Hemel vaart) wordt er op de schutterswei- de weer geoefend met schieten en excercitie. Aanvang 10.30 uur. Kom op tyd. Zaterdag 30 mei wordt er weer ge werkt op de schuttersweide, vanaf 8.00 uur is iedereen welkom. Zondag 31 mei is er geen oefenen op de schuttersweide. 's Middags is de laatste schietwedstrijd uit de se rie 4x3. Deze wordt gehouden by schutterij St. Petrus en St. Paulus te Baarlo. De aanvang is om 15.00 uur. De byeertkomst by het gildehuis is om 14.15 uur, het vertrek is uiter lijk 14.30 uur. Maandag 1 juni: Oefenavond in De Kiosk, Brukske, 20.30 uur. Maandag 15 juni: Oefenavond in De Kiosk. Nieuwe leden beginnen om 20.00 uur. Bent u verhinderd? Geef dit dan tydig door aan H. v. Loon, tel. 88541. Op zondag 7 juni gaan we met de groep naar Swalmen waar we deel nemen aan een nostalgische op tocht. Tijden omtrent vertrek etc. worden a.s. maandag bekend gemaakt. Het is byna zover! Ons 10e wyk- feest vindt plaats op 24, 25 en 26 ju li a.s. Nadere mededelingen hieromtrent volgen nog. Tijdens het wykfeest wordt een bewoner van onze wyk Landweert, die zich bijzonder verdienstelijk maakte voor onze wijk, onderschei den met 'Het zilveren bömke'. Kent u iemand die u zou willen voordra gen? Laat het ons schriftelijk weten en motiveer uw voordracht. Lever deze in by onze sekretaris: Nico de Wit, Kamperfoelie 76 te Venray. Op donderdag 4 juni a.s. is er een bijeenkomst gepland voor de vrij willigers die ook dit jaar weer mee willen werken tijdens het wykfeest. Aanvang 20.00 uur. U bent van har te welkom, ook als u nog nooit eer der heeft meegeholpen! Aanslui tend aan deze bijeenkomst wordt de openbare bestuursvergadering gehouden. Voor 13 juni a.s. staat voor de jeugd tussen 4 en 9 jaar een vosse- jacht op het programma. De meeste aktiviteiten liggen mo menteel stil i.v.m. onze jaarlijkse zo merstop. Daarom wordt er geen aktiviteitenprogramma gepu bliceerd. Vrijdagavond a.s. is er weer kie nen in wijkgebouw Zuid, Beuken laan 4. We beginnen om 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.00 uur. Er zyn weer prachtige prijzen te winnen, daarnaast ook de su- perkien. Maandag 1 juni openbare wij kraadsvergadering aanvang 20.00 uur. Disco-avond 19 juni a.s. Maandag 1 juni: 20.00 uur Club avond Sjoelclub Den Hoender. Dinsdag 2 juni: 09.00 uur Volks dansen, groep 1. Woensdag 3 juni: 09.00 uur Volks dansen, groep 2. 14.00 uur Jeugd werk. Kinderen in de leeftijd van 4 t/m 8 jaar. Opgeven by: Mariet v. Kempen, Hoenderstraat 50a, tel. 86588. 14.00 uur Handwerken. 20.30 uur Volksdansen Den Hoen der. 22.00 uur Nog een gezellig uurtje vertoeven. Kienen t.b.v. het Wijkcentrum niet op zondag 7 juni maar op zon dag 14 juni. TOT ZIENS IN WIJKCENTRUM "DEN HOENDER". Indrukwekkende voorlichtingsavond Ruim 250 belangstellenden uit Ven ray e.o. en Velden, gaven donderdag 21 mei acte de presence op de voor- lichtingsbijeenkomt, georganiseerd door het Lourdescomité aid. Venray. De avond werd geopend met een stijlvolle eucharistieviering in de parochiekerk van de H. Catharina te Leunen. Het thema van dit jaar stond centraal: 'Lourdes. de geze gende plaats waar armen ons oproepen...' Celebrant deken Van Rens uit Venlo gaf over dit thema een duidelijke uitleg. Het kerkkoor van de Vredeskerk, o.l.v. de heer V.d. Velden, zorgde voor een uitsteken de omlijsting. De heer en mevr. De Bruyn uit Nijmegen zongen het Pa- nis Angelicum, dat een bijzondere indruk maakte. Het geheel aan het orgel begeleid door dhr. G. Beerken. Het was een fantastische viering, waarin ook het vaandel van de afd. Venray werd gezegend. Mevr. Van Stiphout, voorzitter van het Lourde scomité zette na de zegen mevr. J. Min-Verbeek en mevr. C. v.d. Graaf in het zonnetje, daar beide dames een bijzondere inbreng hebben ge had by de totstandkoming van het prachtig vaandel. Na deze viering werd in het ge meenschapshuis technische voor lichting gegeven door dhr. G. Philipsen, terwijl dhr. L. Werson nuttige tips gaf voor zowel de hotel als hospitaalzieken. Allereerst droeg hy een passend gedicht voor. Tenslotte werd alle voorlichting nog eens onderstreept door een se rie mooie diabeelden. die op de vele aanwezigen een diepe indruk maakten. De jaarlijkse huis-aan-huis kol- lekte van het Lourdescomité begint dit jaar op 14 juni. Uiteraard wordt deze by iedereen van harte aan bevolen. Zaterdagavond 30 mei, 21.30 uur spokentocht voor jong en oud. Je kunt meedoen door je op te geven op tel. 80145 of by de leiding op de maandagavond. De kosten zijn ƒ2,50 p.p. Leeftijd vanaf 12 jaar en jonger onder begeleiding van ouders. Tbt ziens in de Kiosk. Iedere zondagmiddag is er van 12.00 tot 17.00 uur muziek in de Ki osk. U kunt er dan gezellig een spel letje kaart spelen, dammen, schaken, enz. Ook kunt u onder het genot van een kopje koffie een praatje maken met de andere be zoekers. Maandagavond (jeugd van 10 t/m 15 jaar) van 18.30 tot 20.00 uur. 1 juni: Spellendag. Elke dinsdagavond klaveijassen vanaf 20.15 tot 23.00 uur in de Ki osk. Er is ook gelegenheid om kla verjassen te leren. Inlichtingen: tel. 80145. Woensdagmiddag voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar van 14.00-15.30 uur. 3 juni: SpeUen. Vrijdagavond darten voor volwas senen vanaf 20.00 tot 24.00 uur in de Kiosk. Inlichtingen: tel. 80145. Zaterdagmiddag jeugd-darten van 10 tot 16 jaar. Aanrangstyd 13.30 uur tot 15.00 uur. Inlichtingen: tel. 80145. Het programma voor de komende week Donderdag 28 mei i.v.m. Hemel vaart geen vlub voor de kinderen van 6 t/m 8 jaar. Volgende week gaan we verschillen- de Rollebol-teamspelen proberen. Het spel Vangende Torens' van af gelopen week is gewonnen door groep 2: Marlou, Leroy, Leim Volle- berg, Mark en Geerd. Zaterdag 30 mei: Van 19.30 tot 22.30 uur voor de jongeren van 12 t/m 15 jaar. Dinsdag 2 juni: Van 18.30 tot 20.00 uur voor de kinderen van 9 t/m 12 jaar teamspelen oefenen voor Rollebol. Op Rollebol worden dit jaar voor iedereen 5 teamspelen gespeeld. En om daar een goed fi guur te slaan zal er toch geoefend moeten worden. Over Rollebol gesproken: ieder een heeft een circulaire gekregen waarin staat wat Rollebol is. Lever zo vlug mogelyk de strook in waar- öp staat of je wel of niet meedoet. Dinsdag 2 juni gaan we weer fiet sen. We vertrekken om 19.00 uur by de Rabobank. Woensdag 3 juni gaan we weer fietsen. We vertrekken om 13.45 uur aan de Vredeskerk. afd. Geysteren-Venray Op 1 juni a.s. organiseert het IVN een filmavond over de vleermuis door dhr. J. Buis. De avond begint om 20.00 uur in Het Trefpunt te Geysteren. Dhr. Jan Buis (lid van ons IVN) zal ons een interessante avond be zorgen over de vleermuis. Hij laat ons een Engelse en een Duitse film zien over vleermuizen op zolder en over een onderzoek naar de Hoely- zemeusvleermuis. Deze soort komt ook voor op Jamaica maar er zyn toch verschillen. Vleermuizen-excursieavond Op maandag 22 juni om 22.00 uur is er bij de visvijver van de Bal lonzuil een excursie. Om vleermuizen te kunnen zien moet het natuurlijk donker zijn. Daarom hebben we de tyd op 22.00 uur gezet zodat de kans om vleer muizen te zien groter is. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van onze vereniging orga niseert PHV By Dag en Nacht een nationale politiehonden wedstrijd op zondag 31 mei. Het ochtendprogramma begint om 9.00 uur. Dit bestaat o.a. uit het volgen, het zoeken naar kleine en grote voorwerpen, het rivieren naar 'n persoon. Het grote stelwerk begint om 14.00 uur met het tot staan brengen van een persoon die zich met een stok verweert, het testen van de hond op het zware schot, het teru groepen van een achtervolgende hond en het tot staan brengen van een persoon die er op een fiets van door gaat. Aan deze wedstrijd doen topkom- binaties mee uit Nederland en Bel gië. Hier kan men de goede samenwerking zien tussen geleider en hond. Heeft u belangstelling voor de hondensport dan bent u van harte welkom op ons terrein aan de Me- taalweg aan de achterzijde van Me- taalwarenfabriek Inalfa. De toegang is gratis. Donderdag 7 mei bespraken de leden van de Venrayse Amateur Fo tografen Vereniging een drietal foto series van andere clubs in een zgn. Rondreiskollektie. Zoals altyd zat er weer heel wat voer voor discussie bi). Twee weken later, op 21 mei, be zocht een delegatie van FC Optica uit Deume onze club om eens van gedachten te wisselen over eikaars fotowerk. Niet alleen dit fotowerk bleek echter gespreksstof op te leve ren, ook het wel en wee van de vere nigingen en de aktiviteiten die men organiseert. De Venrayenaren wa ren vooral geïnteresseerd in het door Optica gerealiseerde projekt 'Poëzie en Fotografie' in samenwer king met het plaatselijk Literair Café. Wat de foto's betreft bespraken beide groepen het gepresenteerde kritisch doch vriendelijk. Hierdoor speelde het gebeuren zich af in een gemoedelijke sfeer met voor de ma kers ter zake doende opmerkingen. Het was leerzaam om anderen zo onbevooroordeeld mogelijk over jouw opnamen te horen spreken. Aan de tegenuitnodiging zal in de toekomst zeker gehoor gegeven worden. Donderdag 4 juni is er een dia avond. Ditmaal bespreken we, nu weer in eigen clubverband, eikaars dia's. Aanvang 20.00 uur, Kennedy- plein 1. Elke 2e en 4e donderdag van de maand heeft het FNV Info-team spreekuur in wijkcentrum de Ki osk in het Brukske Venray van 19.00-20.00 uur voor alle FNV- leden. Wat doen wij voor u a. Invullen van formulieren; b. Verstrekken van voorlichting en informatie; c. Invullen van belastingformulie ren op afspraak; d. Verwijzen naar eigen vakbond of andere instanties. Het FNV Info-team werkt kon- form door de FNV landelijk op gestelde regels, dat houdt in, minder uitgebreid dan voorheen, maar evengoed met de nodige pro fessionaliteit. Indien u een bezoek brengt aan ons spreekuur stellen we het op prijs als u een bewys van lidmaat schap bij u heeft, b.v. afschrijving kontributie bank-giro-afschrift of wikkeltje van het bondsblad. Voor meer inlichtingen of voor het maken van een afspraak kunt u kontakt opnemen met G. Houtap pels. tel. 04780-89043. 'n abonnement waard voor uw KETTING- i m FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv rotestraat 68 venray tel. 04780-82727 De regio Venray van de Zonne bloem bestaat dit jaar 15 jaar. Dit heuglijke feit wordt dinsdag 2 juni a.s. gevierd met gasten, genodigden en het bestuur met zyn vrijwilli gers. Het feest wordt gevierd in zaal In den Engel, Poststraat. De feestdag begint om 10 uur met een H. Mis. Daarna drinken we kof fie. Natuurlijk hoort by een feest een borreluurtje. Om 13.00 uur wordt er een lunch geserveerd. Na het eten wordt er een klein pauze/ rust gehouden en vanaf 14.30 uur gaat het feestprogramma door tot 17.00 uur. De mensen die verwacht worden hebben allen een persoon lijke uitnodiging gehad. Orgelconcert I-Iet Orgelcomité Venray organi seert ook dit jaar weer een orgel concert in de Grote Kerk te Venray. Op donderdag 11 juni a.s. zal de bekende organist Louis Toebosch uit Breda werken uitvoeren van uit sluitend Nederlandse componisten, waaronder een van Hendrik An- driessen, die dit jaar herdacht wordt, vanwege zijn 100e geboorte jaar. Volgende week willen wij u gaarne vollediger informeren over de organist en de uit te voeren werken. Met ingang van 1 mei jl. is het se- kretariaat van het Ombudsteam van PK85 gewijzigd. Het nieuwe adres luidt: Om budsteam PK85, p/a Holthesedijk 10, 5825 JG Overloon en is telefo nisch bereikbaar onder nr. 04781- 41828. Man rende weg Toen in de nacht van zondag op maandag een bewoner van de Kruisstraat by zijn woning terug keerde, hoorde hij een harde bons en zag hij een man wegrennen by zijn woning. Waarschijnlijk was die man bezig geweest met een inbraak maar werd hij betrapt. De politie kon sporen veilig stellen. Donderdag 28 mei Hemelvaartsdag Venlo 10-17 uur Vrijdag 29 mei Venlo-Venray-Helden Beringe 9-21 uur Zaterdag 30 mei Venlo-Venray-Helden Beringe 9-17 uur Maandagmorgen hield de DLA (Dienst Inspektie Arbeidsverhou dingen) van het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid in samenwerking met de politie een kontrole by 12 bedrijven in de ge meente. Gekontroleerd werd of het personeel op die bedryven in het bezit was van geldige verblyfspapie- ren. Tégen zeven werkgevers werd proces-verbaal opgemaakt omdat deze werknemers in dienst hadden die niet over een geldige verblijfs vergunning beschikten. Twintig buitenlanders werden aangehou den omdat zij geen dokomenten konden tonen of omdat ze zich niet hadden gemeld bij de Vreemdelin genpolitie in hun woon- of verblijf plaats. Het betrof o.a. mensen uit Polen, Ghana en Sri Lanka. Een van hen werd diezelfde dag nog over de grens gezet. Voor de betrokken werkgevers was het een zware slag omdat zijn. ondanks alle moeite die zy hadden gedaan, geen Nederlandse werkne mers konden krygen voor het werk. Lama Geshe Konchog Lhundup geeft op maandag 1 juni nog één le zing in Venray. Hy is volledig be voegd en gerealiseerd Tibetaanse Geshe. Dat is een titel verkregen door het behalen ran een universi teitsgraad. Hij heeft inmiddels een Nederlands paspoort en wy zyn blij een bevoegd spiritueel leider zowel in Sutra als in Tantra permanent in Nederland aanwezig te hebben. De meeste westerse mensen die een in dividuele ontplooiing prefereren kunnen zich zoals is gebleken zeer goed verenigien met de Boeddhisti sche leer. Deze leer is niet zozeer ge richt op geloof alswel op het onderzoeken van en beoefenen van die leer als levenshouding. De les zal gaan over wat Kanna in deze leer betekent. De lezing vindt plaats op Ba zuinstraat 24, 19.30 uur. Tel. 04780-86812. Voor Nederlandse ver taling wordt gezorgd. Man kwam met fiets ten val Maandagmiddag kwam een 73- jarige inwoner met zyn fiets ten val op de Langstraat. Hy moest voor be handeling van verwondingen van lichte aard naar het ziekenhuis worden overgebracht De voetbalavond en de zomerse temperatuur bleken geen konkur- renten te zyn voor de Buck- inspraakavond die vorige week woensdagavond in het gemeen schapshuis van Ysselsteyn werd ge houden. De zaal was bijna tot aan de laatste plaats bezet. En het kon niet anders als dat de dorpsraadvoorzitter van Ysselsteyn, Harrie Philipsen, de spits zou afbij ten van de vele vragenstellers na de inleiding van de heer Houwaart De ze wees er nog eens op dat inspraak geen medezeggenschap betekende. Het gaat er volgens hem om dat de bestuurders weten hoe de inwoners denken over hun toekomst. 'Plan nen maken kost geld, plannen uit voeren nog meer. natuurlyk mogen er geen flats komen in Ysselsteyn, maar waar zullen dan de 7.000 wo ningen moeten komen, die voor de komende 25 jaar gepland zyn?' Ook wees de heer Houwaart op de grote problemen die zich voordoen in Ysselsteyn met zyn stankcirkels, zijn ammoniakuitstoot, zijn mest overschotten en daarom is het goed dat al gedacht wordt aan een pro- jektfonds waarbinnen men goede ideeën, om dat mestoverschot te re duceren, gestalte moet gaan geven. Op de van hem bekende manier begon Harrie Philipsen over het ontstaan van Ysselsteyn, hoe dat dorp van niets gegroeid is tot een dorp van 2.000 inwoners met een hoog voorzieningengehalte. Een dorp wat goede en slechte tyden heeft gekend, maar dan in omge keerde volgorde, want op de magere grond werd vroeger armoede gele den. De grond werd vruchtbaar ge maakt. De negatieve effekten voor sommige dorpen zullen wel volgens Harrie Philipsen aan Ysselsteyn voorbij gaan. Maar de milieuproble matiek wordt te negatief naar de landbouw toegeschoven. 'Want aan de uitstoot door het verkeer, daar wordt te weinig aandacht aan ge schonken. Een lange weg van 10 km slingert door het dorp Yssel steyn en daar racen dagelijks 8.000 voertuigen doorheen'. De Buck-nota was volgens Philip sen op milieugebied al lang achter haald en men mist duidelijk de Venrayse situatie. De intensieve vee houderij doet al het mogelijke om de uitstoot te verminderen. Tbt twee maal toe moest de gespreksleider de heer Philipsen manen zyn betoog af te ronden, maar Harrie Philipsen is en dat is van hem bekend, niet te remmen als hij het kan opnemen voor Ys selsteyn of voor de landbouwers. 'Mogen er nog woningen worden gebouwd en wat is het beleid om trent de stankcirkels, kunnen die niet worden bijgesteld? Kunnen er nog bedryisverplaatsingen plaats vinden en wat kan worden gedaan met de leegkomende bedryfge- bouw?' waren enkele van zijn vragen. REAKTIE Het gehele college moest in aktie komen om antwoord te geven. Mevr. Hoppenreys-de Loo erkende dat er geen feiten naar het Venrayse waren toegeschreven maar lande lijk en daarom komt dikwyls de landbouw er negatief vanaf. Het col lege weet dat het voor Venray een belangrijke bedrijfstak is. 'Wij heb ben te maken met de regels van het verplaatsingsbesluit en dat kan voor kleine bedrijven soms een oplossing geven'. Mevr. Hoppenreijs verklaarde dat ook het college door middel van experimenten ook rond Ysselsteyn wil aantonen dat met technische voorzieningen de over last van de veehouderij is terug te dringen. Ook gaf de wethouder rui terlijk toe dat het meten van uit stoot erg moeilyk is en de proef, die het vorig jaar in Vredepeel is gehou den, als mislukt moet worden be schouwd. Wethouder Kersten gaf toe dat het moeilyk zal zijn de woningbouw in Ysselsteyn op gang te houden. Bin nen 1 jaar zullen er geen mogelijk heden tot bouw meer zijn. 'Toch zullen wy alles doen om de eigen inwoners die een woning willen bouwen in hun eigen dorp daarbij te helpen, maar verwacht daar niet te veel van'. Burgemeester Waals wees erop dat als de Rijksweg 73 klaar is (eind 1994) verwacht zal worden dat de drukte op de Midden Peelweg afneemt. Wat er met de leeggekomen be drijfsgebouwen moet gebeuren (na bedrijfsverplaatsing) is volgens hem een gigantisch probleem. Daar is het college ook nog niet uit. Na de pauze was het de heer Clas sen uit Vredepeel die begrip vroeg voor Vredepeel, een dorp met een bruisend verenigingsleven on danks 'slechts' 250 inwoners. De auto is voor de Vredepelers geen a- sociaal geval maar bittere nood zaak. 'Geef Vredepeel een goede busverbinding dan mag van ons Venray groeien', maar hij vroeg zich daarbij wel af waarom Venray zo groot moet worden. ACHTERUITGANG Dat was voor burgemeester Waals het sein om eens duidelyk te stel len dat in bestuurlijk Nederland stilstand achteruitgang betekent. Tedere ondernemer wil groeien, niet om de groei maar om geld te verdienen, en dat wil de gemeente ook. Venray-centrum zit met mooie plekken maar ook met gaten. Wij willen ook voor onze kerkdorpen het mogelijke doen. Het college is immers verantwoordelijk. Wy moe ten konstateren dat de milieuver ontreiniging in de Peel onze aandacht en prioriteit heeft als het gaat om oplossingen. Als per jaar 10% van de bedryven verdwijnen dan betekent dat op 10 jaar een ach teruitgang van 30%. Wy willen niet de agrarische stand de nek om draaien. maar meespelen met Rijk en Provincie aan de oplossing. Niet meer bouwen in de kleine kernen, dat is een gegeven wat ons door de Provinciale Overheid is opgelegd'. Fr. Claessen, ook lid van de dorps raad van Ysselsteyn vroeg aandacht voor de leegstand van agrarische bedrijven. Burgemeester Waals wil de wel meewerken om het woonge deelte in stand te houden maar het bedrijfsgedeelte is en blyft een gi gantisch probleem wat daar mee moet gebeuren. Zeker wil de ge meente niet meewerken dat er in die gebouwen autosloopbedrijven, caravanstallingen etc. komen. Het is zo dat bij bedrijfsbeëindiging de hinderwetvergunning vervalt. De heer Huys uit Vredepeel be treurde het dat er teveel wordt ge keken naar het sociaal culturele leven in de kom en te weinig naar het leven in de kerkdorpen. Wethouder Driessen wees er nog eens op dat in alle kernen ran Ven ray geïnvesteerd is, voor de basis van het culturele leven, maar voor alle inwoners zaken als bibliotheek. Vrije Academie, schouwburg etc. in het centrum aanwezig moeten blij ven. Wethouder Driessen prees de kleine gemeenschap als Vredepeel die het lukt hun gemeenschaps huis draaiende te houden. Mr. G. Thijssen pleitte er als inwo ner van Ysselsteyn voor dat de ge meente meer moet doen om bedrij venterreinen optimaal te benutten, in het kader ran de werkgelegen heid. 'Makelaars moeten de op dracht geven bedryven te werven voor vervangende werkgelegenheid op de dorpen'. Natuurlyk had ook dhr. Jan Hou- ben vragen over o.a. het agrarisch bedrijventerrein, de afvalverwer king van meststoffen, de ontwikke lingen rond vliegveld De Peel en de plannen rond het vliegveld Laar- bruch. Wat het vliegveld De Peel betreft kon burgemeester Waals medede len dat burgermedegebruik op De Peel nog niet uitgesloten was. Stap pen tegen Laarbruch moeten vol gens dhr. Waals in regionaal verband worden gedaan. Maandag 1 juni vindt in het ge meenschapshuis in Leunen de laat ste inspraakavond plaats, nu voor inwoners van Leunen, Veulen en Heide. Het was verder opmerkelyk dat er geen woordvoerder van Mer selo op de inspraakavond in Ys selsteyn het woord voerde. 'Zyn er in Merselo dan geen vragen meer', zo vroeg een der aanwezigen zich af.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 25