farkensonderzoekcentrum ïieuw Dalland' slaat zijn vleugels wereldwijd uit Van schapenweidje tot genetisch wereldcentrum Dierenarts W.H. Kremer oefent 40 jaar praktijk in Venray uit fonsumentenwinkel ïzoekt vrijwilligers gus ersomstandigheden. WAO VAN SOEST Bedrijf op 'het Rozendaal' bestaat 25 jaar Boerderij 'Het Rozendaal' van rond 1900 tot 1967 Geslaagd Negante ANNENMODE I HARTJE ENRAY... Direktie wisseling NMB Bank Venray beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 EN MAAS Donderdag 28 mei - Pagina Het terrein, waarop vijfentwintig jaar geleden het Varkensonder zoekcentrum 'Nieuw Dalland' werd gevestigd, werd rond 1900 ontgon nen door notaris Linssen uit Ven ray. Het weiland, ter grootte van 17 ha., gelegen aan beide zijden van de waterloop 'de zytak van de Giese- vennekens', werd aanvankelijk ge bruikt door de Venrayse familie Emonts voor schapenfokkerij en schapenhandel. In later jaren werd het gebruikt voor het vetweiden van vee. Rond 1910 werd dit wei land verpacht aan de families Goumans en Janssen, die het gebruikten voor vetweiden en vee handel. In 1917 kocht Chr. Gou mans, die slager en veehandelaar was, de grond plus ongeveer 8 ha. heide aan de overkant van de weg van Piet Emonts. In 1918 eindigde de samenwerking tussen de fami lies Goumans en Janssen en vanaf dat moment werd het bedryf voor eigen rekening voortgezet door Chr. Goumans. EERSTE BEBOUWING Het meest vlakke gedeelte van de heide, ter grootte van 6 ha., gele gen langs de Brabantse grens, werd met ossen omgeploegd. Het heuve lachtige terrein - gelegen achter de latere gebouwen - werd met de schop en behulp van kipwagentjes en rails, gelijkgemaakt De oude schaapskooi stond in de hoek van het weiland, waar nu het laboratorium van 'Nieuw Dalland' staat. Deze werd overgeplaatst naar de overkant van de weg op het hoog ste punt van de toenmalige heide en deed dienst als 'kar-schop'. Hier voor werd het eerste huisje ge bouwd met met twee varkens hokken en een stalling voor vyf koeien. Daarna werd aan de zuidzij de van de 'karschop' een schuur ge bouwd. Het bouwsel had eerst dienst gedaan als beugelbaan bij het toenmalige café Thielen aan de Stationsweg (later De Burggraaf). Aan de oostzijde van deze schuur werd een houten stalling bijge bouwd, die daarvoor had gefun geerd als paardestal bij de Coöperatieve Zuivelfabriek aan de Leunseweg. Hierin was plaats voor 10 stuks vee en 3 varkensstallen. Het houten gedeelte werd later in steen opgetrokken. Enkele jaren la ter werd aan het woonhuis een stal ling bijgebouwd voor 20 stuks vee, 3 varkenshokken, een hok voor het mesten van 5 kalveren en een stal voor 2 paarden. UITBREIDING In 1937 werd 12 ha. verwaar loosd dennenbos, gelegen tussen het weiland en de Brabantse grens, aangekocht van de fam. Gadiot uit Heerlen. Het bos werd gekapt en de grond ontgonnen. Het gehele per ceel werd met de hand omgespit voor de prijs van ƒ1,50 per are door mensen, die in Venray hadden ge hoord 'dat in Venray grondwerk werd uitgegeven, dat goed betaald werd...' In de hoek van de nieuwe grond werd een open veldschuur gebouwd voor het onderbrengen van het koren. Tot 1947 werd dit al les geëxploiteerd door de familie Goumans en bewerkt door een 'zet- boer' in loondienst. Tbt aan de tweede wereldoorlog was dit voor namelijk vetweiden, veemesten, veehandel en paardenfokkerij. La ter ging men over op gewoon ge mengd bedryf. Achtereenvolgens werd 'Het Ro zendaal' bewerkt door A. Cremers uit Merselo, A. van Dijck-Smits uit Merselo, G. Hendriks-Arts uit Over- loon, A. van Veghel-Arts uit Merselo, de fam, Kelders uit Merselo en de fam. Janssen uit Liessel. DE OORLOGSJAREN In september 1944 trok de oorlog over het Rozendaal. De bevrijdings legers, die van Overloon naar Ven ray trokken, kwamen met de rech ter flank juist over dit gebied. Door de Duitsers werd de taktiek van de 'verschroeide aarde' toegepast. Zij dreven 52 stuks vee en 6 paarden weg. de veldschuur met de gebor gen oogst werd in brand gestoken en de andere gebouwen werden ka potgeschoten of brandden geheel uit. De familie Janssen was naar Merselo gevlucht. De beide boerde rijen in het Zwartwater lagen net buiten de frontlinie en hadden niets geleden. Tussen Merselo en het Rozendaal werden mijnenvel den aangelegd, waar later nog twéé ongelukken zijn gebeurd. IN ANDERE HANDEN In 1947 werd de boerderij ver pacht aan de Merselose boer Loui^ Arts, met uitzondering van IC ha. weiland ten zuiden van de wa terloop. Dit gedeelte bleef de fam Goumans beheren voor het inscha ren van weivee. De pachtovereen komst werd aangegaan voor de duur van 12 jaar. In 1955 werd het verpachte gedeelte verkocht. Vol gens de toen geldende voorschrif ten van de pachtwet had de pachter of diens naaste familie het eerste kooprecht. Hierdoor kwam het ver pachte gedeelte in handen van dé schoonzoon J. Aldenhuysen te Boe kei. In 1961 kwam ook het niet-i verpachte weiland in handen van. deze Aldenhuysen. In 1964 werd het gehele complex van 38 ha. met de bestaande ge bouwen verkocht aan A. Geenen te Bergeyk en H. Geenen te Borkel. ge meente Valkenswaard. In 1967 verkochten zij alles aan Unilever, die er het Varkensonder-1 zoekcentrum Nieuw Dalland bouw den. Enkele weken geleden zijn de aandelen Unilever overgedragen aan CHV te Veghel, waardoor deze Coöperatieve Handelsvereniging is uitgebreid met een varken sfokke-, rygroepering. Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam, Faculteit der Economi sche Wetenschappen, is op 21 mei 1992, Eugèn Beters. Tuinstraat, geslaagd voor het doctoraalexamen bedrijfseconomie (zyn scriptie onderwerp is 'Milieuzorgsystemen binnen bedryven: de interne zorg voor externe kwaliteit'). i de lokatie, waarop het sonderzoekcentrum 'Nieuw nd' in Merselo als 'Het Rozen- of als 'Het Roosendaal' wil jjven, blijft om het even. Feit is, jaar nadat Hartog (Unilever) wanenberg (Akzoconcem) hier Isse vleesgiganten een varken- Dekcentrum startten, al- de naam 'Nieuw Dalland' heeft gekregen, van fokmateriaal is vanaf het mid- de zeventigerjaren niet al- in Nederland, België, Duitsland, Spanje, Por- en Griekenland, Polen, Thiland en op de reden derhalve om etappes het 25-jarig te vieren. FEESTVIERING i woensdag 3 juni begint de r/iering met een 'Nederlandse een feestelijke zitting, waar- 1 alle Nederlandse relaties zyn jnodigd. Dankzij de goede kon en tussen de jubileum-commis- van 'Nieuw Dalland' en de aren van de Merselose Mu- en, kan de zitting gehou- worden in de feesttent in elo, die voor deze gelegenheid j dag eerder wordt opgebouwd, rekers op deze dag zyn drs. C.J. ler, technisch direkteur van het erende bedryf, burgemeester |J. Waals, burgemeester van iy. ir. R. Tkzelaar, voorzitter it Produktschap voor Vee en prof. dr. ir. E. Brascamp. r veefokkerij te Wagenin- heer Ch. Luyk. algemeen ïur van 'Nieuw Dalland'. diojuni wordt in 'De Bergen' inroy het personeelsfeest geor eerd, waarna in september "jray. ir. ffkhet Pn l f l pro! leraar een tweedaags congres wordt ge houden voor alle exportrelaties uit de gehele wereld. HOOGWAARDIG PRODUKT Op 'Nieuw Dalland' gaat het er al sinds 1967 om, om een slachtvar- ken op de markt te brengen, dat tot het beste van de wereld behoort of wel hoogwaardig (mager) varkens vlees te produceren, tegen een aantrekkelijke prijs. De 1400 op 'het Roosendaal' aanwezige zeugen zyn uiteindelijk goed voor drie mil joen slachtvarkens per jaar, het geen een aandeel op de Neder landse markt betekent van 14%. In 1967 werd begonnen met een aantal in Nederland, België, Zwe den, Engeland en Canada aange kocht fokmateriaal, waaruit gelei delijk aan een fokpopulatie is opgebouwd. Door intensief onder zoek is het uiteindelijke doel de kostprijs per kg. varkensvlees zo laag mogelijk te doen zyn en waar bij een goede kwaliteit van de slachtvarkens wordt gewaarborgd. Vanuit het Merselose bedryf gaan de fokvarkens, voorzien van en uit gekiende 'handleiding' naar fok kers en mesters, die de dieren op het juiste gewicht brengen om geslacht te kunnen worden. GROTE GROEI In 1970 werd een tweede bedrijf gesticht in Westerbeek. dat evenwel in 1989 werd afgestoten. In 1973 werd begonnen met kunstmatige inseminatie, waarvoor het bedryf momenteel over twee stations be schikt: een in Merselo en een in Venhorst. Naast het laboratorium op het Roosendaal, is er ook een in Overloon gevestigd. Intussen heeft 'Nieuw Dalland' sinds 1989 een nieuw bedryf in Jde Consumentenwinkel Ven- f Kan eenieder terecht voor gratis Ijmaat gesneden informatie, ad- Pen hulP op het gebied van: het van duurzame produkten en 9ten: het verlenen van dien- budgetteren, financiële rege lingen en voorzieningen; consu- mentenklachten. De afgelopen 2Vz jaar is duidelyk geworden dat de Consumentenwin kel in een behoefte voorziet. Het be lang van de winkel wordt algemeen onderschreven. rtieve trenchcoat er keuze, ook in de raeligere prijsklasse Grotestraat 27, VENRAY wte rederingen worden door ons in eigen alelrer gratis voor u verricht In verband met zyn benoeming tot direkteur van het NMB kantoor te Wychen per 1 juni a.s., zal de Keer J.A.F.E.M. Keyzers zyn funktie by de NMB Bank te Venray beëindigen. Zyn opvolger is de heer drs. A. Splinter. De heer Splinter is na zijn studie in Utrecht als management- trainee begonnen bij de XMB-Post- bank Groep. Na funkties op diverse kantoren is hy m.i.v. 1 juni a.s. be noemd tot direkteur van de NMB Bank te Venray. De gezamenlijke receptie zal plaatsvinden op donderdag 4 juni a.s. van 18.30 tot 20.00 uur in Dans centrum Janssen, Raadhuisstraat. 6 te Venray. Rijverbod In de nacht van zaterdag op zon dag kreeg een 43-jarige auto bestuurder uit Deume op de Deumeseweg een ryverbod opge legd wegens gekonstateerd drank gebruik. 'Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd'. Deze slogan heeft die renarts W.H. Kremer een leven lang tot de zijne gemaakt. Daarom is het niet verwonderlijk, dat hy aan vrienden, kennissen en relaties heeft kenbaar gemaakt dat hy dankbaar is voor het feit, dat hy 40 jaar lang zijn praktijk als dieren arts in Veniay in goede gezondheid en met veel plezier heeft kunnen uitoefenen. Volgens hem een zeldzaam jubi leum, want er zullen in Nederland weinig ^dierenartsen zyn, die ever} lang, of langer, in eenzelfde plaats een dierenartsenpraktyk hebben uitgeoefend. Vandaar een ontvangst in de foyer van de schouwburg op vrydag 29 mei a.s. van 19.00 tot 21.00 uur voor allen, die op eniger lei wijze in de afgelopen 40 jaar met hem en met zyn vrouw te maken hebben gehad. In 1952 kwam de uit het Zuidlim burgse afkomstige boerenzoon naar Venray, om zich met de bekende Venrayse veearts dr. L. Sala te asso ciëren. Een jaar eerder had dr. Sala gekonstateerd, dat er tbc was uitge broken onder het vee in Venray en omgeving. Hij adviseerde de toen malige burgemeester mr. A. Jans sen tot het instellen van een tbc-vrye markt onder toezicht van de Gezondheidsdienst van Dieren in Limburg. Deze markt kreeg lan delijke bekendheid. De jonge vee arts Kremer werd meteen ingezet in een vijfjarenplan om zodoende te komen tot het tbc-vry maken van de veestapel en het opruimen van het niet tbc-vrye vee. Door de inzet van beiden werd vry spoedig een herstel van de veestapel bereikt en tbc-vry verklaard tot en met heden. ONTWIKKELINGEN De geschiedenis van veertig jaar dierenartsenpraktyk is in feite ook de geschiedenis van een mensenle ven, waarin voor beide de ontwik kelingen niet stil hebben gestaan. Voor een dierenarts uit de vijftiger jaren stond in feite de massa De jubilerende dierenarts W.H. Kremer in aktie bij een zeer recente paardeverlossing op het bedrijf van de heer Gerrit Peters in Oirlo. bestrijding van veeziekten als tbc, het gevreesde mond- en klauwzeer en abortus-Bang centraal. Veel tijd moest besteed worden aan inentin gen, maar ook aan het beter maken van zieke dieren op dikwijls veraf gelegen kleine boerderijen met 8 k 10 stuks rundvee, wat varkens en een paard. De jubilaris weet zich nog maar al te goed te herinneren hoe de boer derijen over slechte, onverharde wegen 'bereikbaar' waren en meer dan eens moest hij 's nachts met een kar en paard of een traktor wor den opgehaald om medische hulp aan de dieren te kunnen verlenen. Vooral in de dooiperiode was dat een ramp. De Lorbaan was in de vijftiger jaren nog niet verhard, evenmin als de Midden Peelweg, de Paardekopweg en Klein Oirlo. In de loop der jaren zijn de om standigheden danig veranderd. Me de door ruilverkavelingen zijn alle boerderijen goed bereikbaar gewor den. Het gemiddelde aantal stuks rundvee per bedrijf bedraagt thans tachtig, terwijl het aantal boerderij en sterk is verminderd en er grote varkens- en pluimveebedrijven zyn gekomen. Op tal van bedrijven heeft de technologie haar intrede gedaan en zijn de leefomstandighe den voor het dier zeer verbeterd. VERLOSKUNDE ten. Wy zyn hier in Noord-Limburg al heel gauw met de keizerssnee be gonnen. Dit vind ik een grote ont wikkeling. Nog steeds heb ik er veel plezier in wanneer een jong dier op de wereld komt. Dat is mooi, dat is prachtig. Daar geniet ik telkens weer van'. NIET EERLIJK Pratende over de huidige situatie met grote bedryven, wijst dr. Kre mer op een geweldig probleem. 'Thans wordt de boeren verweten, dat zfj hun bedrijven zo geweldig hebben uitgebreid, met alle gevol gen van mestoverschotten en mi lieuverontreiniging. Maar de overheidmet name destijds minis ter Mansholt en ook het bankwezen en de voorlichting hebben na de oorlog steeds de boeren voorgehou den de bedryven te vergroten en nog eens te vergroten. En dan niet te vergeten het Marshall-plan waar door enorm veel geld uit Amerika is overgekomen om hier in deze streek in Noord Limburg de bedrij ven geweldig te ontwikkelen. En nu gaat men de boeren straffen voor hun voorbeeldig gedrag met super heffing, mestwetten en hinderwet ten. terwyl zy er in mijn ogen helemaal geen schuld aan hebben. Dat vind ik een oneerlyke zaak' zegt de jubilerende dierenarts met nadruk. 'In de voorbije veertig jaar is in de agrarische, sektor meer veranderd in de produktiemethodes en tech nologie, dan in honderden jaren daarvoor. De moderne boeren hebben by na allemaal een computer. Tegenwoor dig moet je eerst de computer- lysten bekijken voordat je op de stal komt. Hierdoor en ook door goede voorlichting is ons werk van tegenwoordig meer gericht op het preventieve dan op het curatieve van vroeger', aldus dr. Kremer. De veeverloskunde heeft, in ver gelijking met vroeger, grote ontwik kelingen doorgemaakt Hierover vertelt hij: 'Door de superheffing zyn de mensen gedwongen gewor den om over te stappen op het vleestype. Minder melkdieren, maar meer zwaardere vleesrassen, met als gevolg moeilijkere geboor- KLELNE HUISDIEREN Mede doordat de mensen ouder worden en hun eenzaamheid wil len verdrijven maar ook door meer vrye tyd, is in de loop der jaren de relatie tussen mens en kleine huis dieren sterk gegroeid. Hierdoor wordt ook steeds meer een beroep gedaan op de hulp van een dieren arts. Maar deze specialiteit laat hij grotendeels over aan zijn collega's W. Loonen met wie hij al meer dan 25 jaar plezierig samenwerkt en G. Gelling, die zes jaar geleden het team is komen versterken. VLEESKEURINGSDIENST Van 1955 tot 1987 was dr. W. Kre mer als semi-ambtenaar hoofd van de Vleeskeuringsdienst van de ge meente Venray. In 1987 werd de ge meentelijk dienst opgeheven en overgenomen werd door de Rijks dienst voor Vee en Vlees. Op dat mo ment zo herinnert hy zich. was hy nog de enige, die naast zyn diere nartsenpraktijk ook vlees keurde. GELUKKIG IN VENRAY Terugkijkende op zijn lange loop baan. betrekt hij dankbaar zijn echtgenote in het gesprek. Zeker niet afkomstig uit een agrarisch mi lieu, heeft zy van jongsaf aan altijd een grote dierenliefde gehad. Zy was het, die haar man steeds ter zij de heeft gestaan, telefoon aannam en dikwijls de mensen geruststelde bij spoedgevallen. Intussen is dr. Kremer de ver trouwensman geworden van de tweede generatie veehouders, met wie hij lief en leed deelt en prettige kontakten onderhoudt. 'Ik beleef veel genoegen aan de omgang met de mensen. Als Zuidlintburger van origine, kon ik veertig jaar geleden hier goed aarden en nog steeds ben ik blij, dat ik hier in Venray ben be gonnen' zegt hij. ANDERE BEZIGHEDEN 'Ik moet altyd bezig zyn, ook op andere terreinen dan myn diere nartsenpraktyk' is zyn levensfilo sofie. Vandaar zyn vele funkties in het maatschappelijke leven. Als lid van het kerkbestuur van de paro chie SL Petrus Banden is hy belast met de inning van de gezinsbijdra gen. Tévens is hy voorzitter ran de Stichting tot behoud en restauratie van de Grote Kerk. Vandaar zijn verzoek om als feestgeschenk een bijdrage te geven voor de noodzake lijke restauratie van de kerktoren. 'Een verzoek, geen verplichting' liet hij ons in het gesprek weten. Hij was verder o.m. 25 jaar bestuurslid van de Koninklijke Har monie Euterpe, waarvan hij thans beschermheer is. Maar ook de ka narievereniging 'De Huisvriend' heeft hem als beschermheer. Jaren lang was hij voorzitter van de kath. MAVO 'De Kolk', waarvan hij thans erevoorzitter is. In 1973 was hy oprichter van de Venrayse wijn club, want wynen zyn zyn grote passie. Vanwege zijn grote kennis van wijnen werd hy in 1975 be noemd tot Vigneron d'honneur de Saint Emilion, wat zoveel betekent als ereburger van St.Emilion. In 1983 werd hy door de Paus be noemd tot Ridder in de Orde van St. Silvester. Ongetwijfeld zullen het er velen zyn, die de jubilerende dierenarts vrydag de hand zullen komen drukken. Niet ten afscheid, want als hij gezond mag blijven hoopt hy met dezelfde energie en hetzelfde plezier nog enige tyd te kunnen doorgaan. Op het jubilerende bedrijf in Merselo werken op dit moment 150 mensen, die als het ware ieder varken bij zijn naam ken nen en op de hoogte zijn van al le noodzakelijke kenmerken van het dier. Meuse in Frankrijk - in de nabij heid van Verdun - gesticht. Een tweede bedryf in Noord-Frankrijk is in voorbereiding. Interessant is het te weten, dat in Nederland per jaar 70.000 'Dalland fokdieren' worden verkocht en dat het K.I. Centrum goed is voor 350.000 doses sperma per jaar. EXPORT In het midden van de zeventiger jaren is begonnen met de export van fokmateriaal naar de in de aan hef genoemde landen. Belangrijk hierbij is, dat hierbij tevens de Ne derlandse technische know-how wordt bijgeleverd. De export be draagt op dit moment 20.000 fok dieren per jaar. Momenteel wordt getracht het aantal landen export landen uit te breiden. CHV VEGHEL Tbt 1982 was 'Nieuw Dalland' een zelfstandige dochter van het Unilever-concem. Doordat de be langen van de Vleesgroep voor het concern geleidelijk aan minder werden, kon het Merselose bedrijf tot vrye verkoop overgaan. Enkele weken geleden werden de aandelen van Unilever in het Varkensonder zoekcentrum 'Nieuw Dalland' over gedragen aan CHV te Veghel, die daarmee haar aktiviteiten met een varkensfokkerijgroepering heeft uitgebreid. Vanaf 1992 vindt een uitbreiding van aktiviteiten plaats, waardoor er meer menskracht nodig is: enthou siaste mensen die zich minimaal 6 uur per week willen inzetten voor het geven van voorlichting aan on ze klanten. Een opleiding in de Consumentenvoorlichting is niet noodzakelyk, wel de bereidheid deel te nemen aan de interne scho ling die wy u bieden. Heeft u interesse? U kunt uw schriftelijke sollicitatie richten aan de Consumentenwinkel, Markt straat 8 5801 BM Venray .t.a.v. mw. S. van Huisseling. Nadere informa tie kunt u telefonisch verkrygen op dinsdag en op woensdagmiddag op tel.nr. 04780-10799.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 19