PEEL EN MAAS Wijkcentrum Land weert blij met voorstel b. en w. Min tilde VW op hoger plan lok Oostrum heeft ïen kern met pit' Internationaal judotoernooi groot sukses Adugena 'Flying Manager' neemt afscheid PEEL EN MAAS IN HET MIDDELPUNT VAN HET TIJDSBEELD 685,- /^V PEEL EN MAAS Nieuwe bezorger voor Merselo gezocht OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 21.30 uur zondag 14.00 - 2130 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 28 MEI 1992 Nr. 22 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG J: WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING isen dachten, en denken dat Dick Min als 'flying ma- 'by de Venrayse VW een baan had. Niets is jr waar want Dick Min, die verkeersongeval arbeids- raakte, heeft zich byna lang op vrijwillige basis in- Venrayse VW. "En al met veel plezier' zegt de er mede door zyn inzet le dat het nietszeggende irtje in Venray uitgroei en VW/ANWB kantoor waar tegen zegt PROBEREN Litoongeval bracht Dick Min pAO, H\j kon z\jn rechterarm, eerd werd, niet februiken. Een situatie waar zeer ongelukkig mee was. lOliÈi °ngeveer 10 J8*"" geleden toenmalige voorzitter van h Tbn Nelissen, gevraagd Venrayse VW te hei- lam hij deze kans waar. 'Uit wat ik toen in mijn kwam ik niet wys ii financiële positie was in •'levat allerbelabberst, maar ik pet best proberen', financiële positie te verbe- ig Dick Min op pad om iten te werven. 'Een veel te vraag was: wat is en doet Het werd gezien als een gat uitkwam. Daarom wilde omdraaien. De VW irat haar gezicht tonen en iren om kontribuanten te le pakte Dick Min de fiets- 'Die waren nog uit de 3uw' schets hy. Toen die J"'routes geaktualiseerd Dick Min opnieuw de kon hy in no time 70 f kontribuanten noteren. s de eerste aktiviteit |r Dick Min voor de VW in gang werd gezet Andere aktivitei- ten waar de VW zich mee ging bemoeien waren o.a. de Fietsvier daagse, de landelijke fietsdag van de ANWB, de kerststal en dagtoch ten door De Peel inclusief een de monstratie turfsteken. BED EN BOTTERAM Twee aktiviteiten die door de VW zijn ontwikkeld hebben een bijzonder karakter: Bed en Botte- ram en het Torenbeklimmen. Bed en Botte ram was een aktie om in Venray meer slaapplaatsen voor toeristen te kreëeren. In Ven ray werden, onder de noemer Bed Breakfast adressen gezocht waar toeristen voor een nacht konden verblijven, 's Ochtends na het ont bijt vertrokken die dan weer. De animo hiervoor onder de Venrayers was gering, totdat de naam gewij zigd werd in Bed en Botteram: 'Toen begonnen de mensen te bel len wat dit inhield. We haalden zelfs de landelijke pers hiermee'. Nadeel van deze aktiviteit was, vol gens een aantal horecazaken in Venray (en kontribuanten) dat him er onder te lijden zouden hebben. 'We hebben hen ervan kunnen overtuigen dat dat niet het geval was. De mensen kregen alleen ont bijt Voor een lunch of diner wer den ze verwezen naar de plaatse lijke horeca. En dat werkte...' Het torenbeklimmen is ontstaan nadat Sjaak Laurensse in zijn ru briek 'Groeten uit Venray' een ansichtkaart in onze krant publi ceerde die vanuit de kerktoren ge nomen is. 'In het begin hadden Sjaak en ik wel veel moeite met het kerkbestuur hierover. Er zijn toen verschillende gesprekken geweest en onder bepaalde voorwaarden kon de eerste beklimming plaats vinden. Tben kwamen er ongeveer 300 bezoekers die vrij enthousiast waren. Alleen wisten de toenmalige gidsen nog te weinig. Dit is nu an ders. Bovendien hoeven we nu de deken alleen nog maar te bellen dat we weer een beklimming organise ren. Ook hebben we inmiddels een sleutel van de kerk. Dat kwam na dat hier een bus met Scandinaviërs voor de deur stond. Deze mensen wilden de kunstschatten van de Grote Kerk bekijken maar we kon den niemand met de sleutel vin den. Tben heb ik me er wel voor geschaamd dat ik voor de VW Ven ray werkte', kijkt Dick Min terug. Het torenbeklimmen werd een groot sukses. Onlangs, op Koningin nedag, telde men 900 bezoekers. Aan die bezoekers wordt een vrij willige bijdrage gevraagd. Dat geld gaat in een apart potje waarvan een klokje voor het carillon wordt aan geschaft. Ook zal daarvan een goede folder over de kerk en de toren wor den gemaakt FLYING MANAGER De term flying manager is afge leid van de term vliegende kiep by voetbal. Een keeper die niet tussen moment 10 beelttyes per avond zelf gieten. Ik heb daar heel wat tyd in gestoken gehad. In totaal zijn er zo'n 500 k 600 gemaakt waarvan er nu bijna geen meer over zijn. Daar heeft de VW een mooie cent aan overgehouden'. HUISVESTING De VW zit momenteel, samen met de ANWB. in de Latijnse School aan de Grote Markt Met een moderne uitrusting kan men daar de klant nagenoeg alle informatie verschaffen. In het verleden is dat wel eens anders geweest 'Toen de VW nog in de schouwburg zat was het daar te klein toen ik begon. Ik werd toen in een hoedje in de foyer geduwd. Later verhuisde ik naar de jeugdbibliotheek. Tben het gerucht de ronde deed dat de muziekschool uit de Latijnse school zou gaan. zyn we daar als VW op ingesprongen, maar we schrokken van de huur prijs. Door het pand te delen met Spio en de Volksuniversiteit was het-financieel wel op te brengen. Vanaf dat moment hebben we heel hard gewerkt aan ons eigen gezicht De link met de ANWB is eigenlijk min of meer toevallig tot stand ge komen. Tijdens een van de eerste Tbur d'Asperges reed de fietsclub DOF mee. Hierin zijn enkele beken de personen verenigd waaronder ook de ANWB-direkteur Paul Nou- wen. Ik heb hem toen recht op de man af gevraagd waarom de ANWB eigenlijk geen gebruik maakte van de faciliteiten van de VW. In die tijd kwam de ANWB een keer per week per bus naar Venray, en dan alleen nog maar 's zomers. Paul Nouwen vroeg toen of hij my daar een keer over terug kon bellen. Dat gebeurde veertien dagen later, waarna het balletje aan het rollen ging'. WERK Waarom Dick Min er nu mee stopt? 'Twee redenen. Ten eerste heb ik het een uitdaging gevonden om van de Venrayse VW meer te maken. Dat lykt me aardig gelukt Het loopt nu allemaal. Verder heb ik na kontakten jnet mijn voormali- de palen bleef staan maar meevoet- Age werkgever. Vissers Wegenbouw, balde. Ook Dick Min werkte volop "een baan aanj balde. Ook Dick Min werkte volop mee aan alles wat er gedaan moest en kon worden. Het verwerven van inkomsten voor de VW was een be langrijk onderwerp. Naast het wer ven van kontribuanten en het binnenhalen van aktiviteiten zoals het Kerkepad, moest Dick Min ook op andere wijze de hand uit de mouw steken. Het bekende Schieëeperbeeld in de Schoolstraat werd voor de VW een belangrijke bron van inkomsten. Het idee werd gelanceerd om daar kleine replica's van te maken voor verkoop. De op brengst zou voor de VW zijn. 'Dat heb ik geweten. De eerste beeldjes waren van een kunstharsmateriaal wat nauwelijks droogde. De produk- tie lag op maximaal 6 beeldjes per week. Na wat experimenteren met materiaal kon ik op een gegeven igeboden gekregen. Daar ben ik, begin dit jaar mee be gonnen'. Dat houdt niet in dat Dick Min helemaal voor de VW verloren is. Als adviseur blijft hij zijn diensten verlenen aan direkteur Rietje Ny- dam en haar medewerksters. 'Maar ik wordt nog vaak benaderd om eens te komen praten over aktivi teiten. Ik moet dan zeggen sorry, ik ben alleen nog adviseur en Rietje Nydam runt nu de zaken. Als iemand vraagt of hy kontribuant kan worden, dan regel ik dat nog wel eventjes, want dat kan ik dan toch niet laten...' elke week nieuws ii IBks de zomerse temperatu len ook zaterdag vele vry wil- pit Oostrum bezig de laatste r Ieggen aan het speelfort F jeugd van Oostrum op het fcolenterrein. v van het speelfort heeft a van twee zeskanten met Buren met schietgaten en is itief van de buurtvereni- 'e Beek, de dorpsraad D en de gemeente. Het ont- van de heer Vkessen. moest worden afgebroken. Over medewerking hebben de in itiatiefnemers niet te klagen gehad. Ongeveer zestig inwoners hebben zich vanaf november 1991 vele uren ingezet om dit nieuwe fort te rea liseren. 71 FF ROOIEN In oktober vorig jaar werd een aanvang gemaakt Dat was geen ge makkelijke klus. Ze mochten van de gemeente de benodigde bomen hebben maar die moesten ze wel zelf rooien by de Ballonzuil. 500 Bo men werden er gerooid, geschild en geïmpregneerd zodat ze vele jaren gebruikt kunnen worden. De stam men moesten vervolgens drie maanden drogen. Hierby keeg men alle medewerking van de gemeente, die aa. voor het vervoer zorgde. Zaterdagmorgen ging de laatste paal in de grond. En als laatste werk moesten de palen op gelyke grootte worden afgezaagd. Tydens de werkzaamheden kontroleerde de jeugd al of alles wel volgens hun spelmogeiykheden was aange bracht Maar niet alleen is er een geheel nieuw speelfort verrezen. De zestig vrijwilligers knappen gelykertyd ook het speelterrein op. Er komt een klimboom in de zandbak en onder de schommels worden rub beren tegels gelegd. De glybaan werd ook onderhanden genomen en is nu weer helemaal in orde. Het gehele projekt zou normaal ƒ20.000,- kosten. Door zelfwerk zaamheid en de belangeloze mede werking van verschillende bedrij ven en de gemeente zyn de kosten teruggebracht tot ƒ5.000,-. Dat be drag werd door de gemeente be schikbaar gesteld, uit het budget onderhoud speelwerktuigen. KERN MET PIT Met dit speelfort-projekt neemt Oostrum deel aan de landelyke leef- baarheidswedstryd 'een kern waar pit in zit' van de Nederlandse Hei- demy. Als alles meezit dan zal het speel terrein nog voor de vakantie met een officieel tintje worden open gesteld voor het publiek. Het bestuur van de Stichting Wykcentrum Landweert, is blij met het bestedingsprogramma van de gemeente Venray voor 1992. Daarin zit 250.000,- opgenomen voor de uitbreiding van wykcentrum 't Stekske. Naast de vreugde is er ook nog twyfel. Ten eerste zal de Stich ting zelf nog ƒ100.000,- byeen moe ten zien te krijgen om het finan ciële plaatje rond te krygen. Anderzyds zal de gemeenteraad hierover moeten beslissen. By de bouw van het wykcentrum in 1985, moest het oorspronkelyke bouw plan, dat ongeveer een mi\joen gul den zou gaan kosten, worden afge slankt met 4 ton. HOPELOOS TE KLEIN 'Het wykcentrum is hopeloos te klein' laat de voorzitter, dhr. Jody Curfs, ons weten. Nu het college met dit voorstel komt wil het stich tingsbestuur met de plannen naar buiten treden. Dat de ruimte te klein is biykt uit de opsomming van aktiviteiten en de daarby behorende problemen. De peuterspeelzaal (die een wacht- lyst heeft) zit overdag in een veel te kleine ruimte. Als kinderen willen fietsen en spelen dan moet dat in de gemeenschappelyke ruimte, waar ook bejaarden rondlopen. Die hebben dan gymnastiek en volks dansen. Deze aktiviteit kent een le denstop want het zit gewoon vol. 'Er is geen kans voor uitbreiding ter wijl er veel animo voor is en dat is zonde' aldus dhr. Curfs. Verder zijn er knutselaktiviteiten voor de jeugd maar ook dat gebeurt in een veel te kleine ruimte. 'Voor de jeugd tus- Wijkgebouw 't Stekske in Landweert is te klein. Met de uitbrei ding van Landweert 3, op de achtergrond, is ook uitbreiding van het wijkcentrum meer dan noodzakelijk. sen 14 en 18 is er totaal geen ruim te' stelt dhr. Curfs. Aan onder brenging van deze groep in het wykcentrum ziet de voorzitter ook nog sociale voordelen 'Als we deze groep van de straat kunnen houden ontstaat er minder vandalisme en dus een beter leefklimaat'. PLANNEN De plannen, zoals die er nu bylig- gen, zyn in feite al een afslanking van eerder gemaakte plannen. Die omhelsden een verdubbeling van het vloeroppervlak van het cen trum, waarby de kunstzinnige con touren van het gebouw, verder verfraaid zouden worden. Die uit breiding zou ongeveer zes ton ge kost hebben, wat veel te duur bleek. Wat nu overblyft is eigenlyk een vierkante uitbouwing aan de zuid westkant van het centrum. Op de begane grond worden twee ruimtes bygebouwd terwijl er ook een grote kelderruimte gekreëerd wordt. In de nieuwe ruimte op de begane grond zal de peuterspeelzaal gevestigd worden. De huidige peu terspeelzaalruimte komt nu over dag vry voor ouderen. De kelder ruimte zal beschikbaar komen voor oudere jeugd. De totale kosten van de nieuwbouw liggen nu rond de ƒ350.000,-. GROE1W1JK Het stichtingsbestuur vindt de uitbreiding van het wykcentrum bovendien noodzakelyk omdat de wyk nog steeds aan het groeien is. Een goed wykcentrum is daarbin nen een noodzakelyke basisvoor ziening. 'De wyk blyft maar groeien. Het wykcentrum mag daarby niet achterblijven'. Het stichtingsbestuur is overi gens van mening dat het byeen- brengen van een ton nog een hele kluif is. Er zullen diverse akties on dernomen worden om gelden te verwerven. Thans is er pas iets meer dan ƒ2000,- in kas. Zo zal er een wykfeest worden georgani seerd, een oliebollenaktie, de kol- lekte van Jantje Beton worden verzorgd en zal er deelgenomen worden aan de grote clubaktie. Ver der zal met de nodige zelfwerk zaamheid de financiële nood worden verminderd. Andere akties zyn in voorbereiding. 'Het bestuur zal in ieder geval alles in het werk stellen om de uitbreiding gereali seerd te krygen' aldus dhr. Curfs. Als alles meezit zal dan in 1993 met de bouw begonnen kunnen wor den. 'Als alles meezit, want ik ver wacht dat de politiek niet zonder slag of stoot akkoord zal gaan met het b. en w. voorstel en dat andere prioriteiten worden aangevoerd. Ons bekruipt toch enigszins de angst dat het niet door zal gaan....'. De raadsvergadering van 30 juni zal hierover uitsluitsel bieden. Het internationaal judotoernooi, dat jaarlijks door de Venrayse Judo vereniging wordt georganiseerd, was ook dit jaar weer een groot suk ses. Ook de publieke belangstelling voor dit evenement, was zeker op de zondag-wedstrijden, met deelna me van verschillende topsporters, weer groter dan voorgaande jaren. DUGENA Titaan Het huidvriendelijke metaal, dus geen huidallergieën meer. Ultra licht, zeer sterk en duurzaam. Waterdicht tot 100 meter, gehard mineraalglas vanaf Alleen verkrijgbaar bij uw Dugena vakzaak ïfleestergoudsmid Juwelier fiame Prencken Grotestraat 13 5801 80 Venray tel. 04780-80239 Van alle kanten was men erg en thousiast over de organisatie van dit grootste judotoernooi dat in ons land wordt gehouden. Maar liefst 1.000 judoka's uit 15 verschillende landen vochten fanatiek om de pry- zen. Voor de sportliefhebbers die aanwezig waren was het een genot om te kyken naar de prestaties van Barcelona-gangers ais Anthonie Wurth en Irene de Kok. Maar ook onze eigen judoka's uit Venray stre den mee op het hoogste plan. Peter den Hoedt uitkomend in de klasse -95 kg won alle voorwedstry- den zodat hy in de finale uitkwam tegen de Tsjechoslowaakse judoka Petr Korpulety uit Bma Al vry snel in de wedstryd kwam Peter den Hoedt achter te staan doordat de Tsjech scoorde met yuko. Door pas sief gedrag en ook taktisch over zicht van de oost-Europeen kon onze Venrayse topper niet hoger meer scoren als koka zodat Den Hoedt genoegen moest nemen met een tweede plaats op het ere- schavot. Heel verrassend was het goede optreden van Twan van Bussel in de klasse -78 kg. Deze gewichtsklas se was de grootste by de heren seni oren. maar liefst 33 judoka's waren ingeschreven. Twan kwalificeerde zich voor de finale door byna alle wedstryden te winnen met de hoogste score ippon. Ook de Zweed se kampioen Jorgen Le vander werd door hem verslagen. In de finale moest hy echter al snel zyn meer dere erkennen in Europees kampi oen van 1991 Anthonie Wurth. Het sterke judo dat Wurth liet zien in Venray belooft veel goeds voor de Olympische Spelen waar Wurth ons land zal vertegenwoordigen in de -78 kg klasse. Ook de 3e plaats van Ronnie Smits van de Venrayse Judovereni ging in de klasse -65 kg was er geod. Doordat hy zyn meerdere moest er kennen in de Rus Yry Trufonov was de bronzen plak voor hem het maximaal haalbare. By de dames -72 kg bestond de fi nale uit Irene de Kok en Marsha Broeders. Marsha is Europees kam pioen bij de junioren en na Irene de Kok en Maijolein van Dorsen de sterkste judoka, in die kategorie, van ons land. Door een grotere do sis routine strok Irene de Kok aan het langste eind in de finale. By de jeugdwedstrijden op zater dag leidde het sterke judoën van Wendy Bonants by de meisjes -36 kg tot een mooie le plaats. Bij de jongens geboren 1978-1979 was Tom van Stokkem het sterkste. Met mooi technisch judo won hy al zyn wedstrijden. In de finale ver sloeg hy zyn tegenstander Gey Wey uit Alkmaar met de hoogste score, na 10 sekonden met ippon. Ook de welkomstavond op zater dag waarby delegaties van alle 125 deelnemende clubs aanwezig wa ren was een groot sukses. Na te zyn toegesproken door onze burge meester dhr. Waals en een wel komstdrankje. was iedereen vast van plan ook volgend jaar op het 19e internationale toernooi in Ven ray weer aanwezig te zyn. uw weekblad Voor de bezorging van Peel en Maas in Merselo (omvang route 260 kranten) zoeken wy met ingang van 1 juli a.s. een nieuwe bezor ger/ster. Minimum leeftyd 14 jaar. Geïnteresseerden kunnen zich by ons kantoor melden, tel. 82727, vra gen naar Christ v.d. Munckhof.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 17