Straattheaterfestival kan doorgaan Vliegbasis De Peel goede voedingsbodem voor discussies drukkerij VAN DEN MUNCKHOF BV. - VENRAY yyEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ^vertentieprijs:apermmAbonnementsprijsperhalfjaarf 14,00 )element frijgt plek \i Brukske Sportzalen in Venray zijn niet schoon LE 20% tot 50% PLANTENKWEKERIJ J. VAN DEN BEUKEN SPIJKER BROEKEN EMOFRA 14 MEI 1992 Nr. 20 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG PEEL EN MAAS COViNET WUN&DRANKENGROEP Venray Henseniusstraal 1 04780-81801 - Abonnementsprijs buiten de regio f19,00 uitsluitend bij vooruitbetaling modehuis I berden Venray npelement, dat tot voor kort het oude schouwburgplein krijgt een nieuwe plek in het ike'. Dat deelde wethouder en deze week mede. Vrijwel I te het verwijderen van dit I nent op het Schouwburg- leidde zich de werkgroep jeving Flierefluit by de ite. Die werkgroep zag dit it graag in de nabyheid school geplaatst. Vervol- g geweest tussen de de buurtvereniging en ntrum en alle betrokken konden zich vinden in dit de schenker van dit spele- urij Janssen, is hierover |d. Dhr. K. Janssen kon vinden in de speel- die het Spelement nu in het -J krijgt --«•element krijgt nu een plek 1 de Flierefluit en het Winkel- Un. Voordat het geplaatst pal het nog een verlbeurt O- Wethouder Driessen ver- het Spelement binnen aand op haar nieuwe lokatie JEL EN MAAS abonnement waard Foto Feest Week van 13/5 t/m 23/5 GRATIS FILM Bij ontw. en afdr. kleurenfilm Camera voor 1-malig ge bruik van 19.95 voor 9.95 FOTOSERVICE Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray or alle soorten •men- en perkplanten, r groente- en kruidenplanten, ins potgrond it u terecht bij: Wanssum, Tel. 04784-1629 fax. 2964 "ationsiceg 86 ^07 HG Oostrum-Venray 04780-85956/8036/ per Antiek Tegelkachels §eloogd grenen meubelen KI/lessing verlichting Kado artikelen Vm donderdag 13.30-17.30 uur - Wg 13.30-21.00 uur 9.00-16.00 uur De Venrayse winkeliers, aangeslo ten by Het Winkelcentrum Venray (WCV), hebben zich in meerderheid uitgesproken voor een financiële bydrage aan het Straattheaterfesti val, dat op zondag 13 september ge houden zal worden. Daarmee is dit festival, dat de afgelopen twee jaar een groot sukses bleek te zyn, voor dit jaar gered en kan het normaal doorgang vinden. Dit tot grote vreugde van Leo Creemers van Cul- tuRooy, de organisatie die invulling geeft aan het Straattheaterfestival. MEERDAAGS FESTIVAL In de ledenvergadering van vorig jaar oktober spraken de leden van het WCV zich uit voor een steun van ƒ15.000,- aan CultuRooy voor het organiseren van het Straatthea terfestival. Als voorwaarde werd hieraan verbonden dat het festival een meerdaags karakter zou krijgen. Inmiddels leefde bij CultuRooy het idee om door middel van een of ficiële opening van het Schouw burgplein, de zaterdag invulling te geven. Dit plan werd door onder an dere de schouwburg en de gemeen te positief ontvangen, maar bleek dit najaar niet realiseerbaar. Deze plannen staan nu in de 'ijskast' voor het volgende voorjaar. Verder was ook duidelijk dat met de steun van ƒ15.000,- er een meer daags festival niet inzat. CultuRooy wenste geen overheveling van zondag-aktiviteiten naar de zater dag omdat daarmee kwaliteit werd ingeboet. Reden voor het bestuur van het WCV om de financiële steun in te trekken, omdat hiermee niet aan de wens van de leden werd voldaan. BEDELBRIEVEN Een teleurstelling voor Cultu Rooy, maar de mensen van deze Stichting bleven niet by de pakken neerzitten. Zy zyn ondertussen op zoek gegaan naar andere financiële bronnen en hebben links en rechts bedelbrieven verzonden. Ook werd het WCV-bestuur gewezen op de maatschappelijke verantwoorde lijkheid die men op zich had geno men door het Straattheaterfestival, dat een sukses bleek te zyn, finan cieel te steunen. 'We hebben toen ook nog een gesprek gehad met het gemeentebestuur, samen met het bestuur van het WCV' aldus Leo Creemers. 'Daarin werd door de burgemeester voorgesteld om een piek entree te heffen. Iets waar we aanvankelijk bezwaar tegen had den. Later realiseerden we ons dat op een of andere ludieke wijze best wel, op vrijwillige basis, een gulden gevraagd kan worden. Ook hadden we een andere financiële basis uit gedokterd, maar dat was een zeer wankele basis. We hebben instan ties als het WCV, de VZO en de In dustriële Club een bedrag van ƒ3500,- gevraagd en gevraagd ons een garantstelling van ƒ1500,- te ge ven. Dat zou, samen met ƒ5000,- die we elders verworven hebben vol doende zijn om dit jaar het festival door te kunnen laten gaan'. Behalve dat deze basis een wanke le basis was, was tot op heden nog Mevr. Koster van het CDA vroeg zich vorige week donderdag, ty- dens de commissie voor onderwys, jeugd, sport en recreatie af, hoe het met de klacht zat over de sportza len, die niet schoon zyn. Zy had die klacht al enige tyd geleden gedropt. Van met name de school uit Merse- lo, die in het Brukske gymles heeft, hoort zij regelmatig dat daar de on derwijzer eerst een kwartier bezig is met het schoonmaken van de zaal, voordat er met de feitelyke les begonnen kan worden. Ook uit privé-ervaringen kon zy mededelen dat b.v. in de zaal aan de Raad huisstraat veel stof op de gymvloer ligt. 'Met name astmatische kinde ren kunnen hierdoor niet sporten'. Wethouder Driessen was met de klacht bekend. Die was onlangs ook door het direktie-overleg van de Venrayse basisscholen by de ge meente neergelegd. Ook vanuit de scholen van Oostrum en Ysselsteyn was deze klacht naar voren ge bracht Bovendien bleek dat in het Brukske de materialen niet kom pleet zyn. 'Ik neem deze klacht zeer ernstig. De hygiënische toestand is duidelyk onvoldoende'. SCHOONMAKEN De wethouder liet weten dat de gymzalen in Venray twee keer per dag worden schoongemaakt welis waar tegen een minimale vergoe ding. 'We moeten nu gaan bekyken of er een bystelling moet plaatsvin den en wat daar de financiële kon- VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Het beste adres met de grootste keuze en de meeste merken o.a. J0NNY Q EDWIN LEE CLARISSE GARCIA enz. enz. Vierlingsbeekseweg 16 Overloon 04781-41434 Dinsdags gesloten sekwenties van zyn. Het is een vereiste dat de gymzalen hygië nisch in orde zyn'. Volgens de wethouder is het geen probleem van vandaag op morgen. 'Er is dit jaar al een paar keer ge- kontroleerd of er deugdelyk wordt schoongemaakt. Tot nu toe zyn in deze geen aantoonbare gebreken noor voren gekomen'. Volgens dhr. Zandbergen van de gemeente zijn er echter diverse fak- toren die de hygiëne beïnvloeden zoals het weer. 'Bovendien vindt er ook vervuiling plaats omdat de za len niet afgesloten worden tussen de middag, een taak die bij de ge bruikers (scholen) ligt'. De gemeente gaat nu proefonder vindelijk vaststellen hoe de zalen het beste schoongemaakt kunnen worden. Het resultaat daarvan en de kosten die daarby komen wor den dan op een ry gezet MATERIALEN Het feit dat er materialen verdwij nen uit de gymzalen schrijft de gemeente helemaal toe aan de ge bruikers overdag. Vorig jaar heet een aanvulling van materialen plaatsgevonden aan de hand van de normen van het basisonderwijs. 'Alle scholen hebben sleutels en kennen de voorschriften. Materi- aalkasten moeten en kunnen afgesloten worden' aldus de wet houder. 'Juist tijdens het onderwys overdag verdwijnen er veel materia len.' Een andere houding van de ge bruiker acht de wethouder op zijn plaats. 'Alleen de betrokken scho len hebben sleutels van de materi- aalkasten, niet de avondgebruikers'. Insluiping Vermoedelijk hebben de daders of heeft een dader door insluiping kans gezien in het Boschveldcolle- ge te komen. Daar werd de geldwis selaar, die in de garderobe is geplaatst, opengebroken. De in houd daarvan, een bedrag van ƒ200,-, werd ontvreemd. Er werden geen sporen van braak aangetrof fen. Kennelijk is men bekend ge weest met de situatie en heeft men een uitweg gevonden, zonder dat het alarm afging. foto I video Tini v.d. l-eur Patersstraat 10 - Venray niet duidelyk of de gevraagde by- dragen gegeven werden. 'Boven dien ben ik bang voor de continu ïteit van het festival' laat Leo Cree mers weten, die voor 1993 toch nog hoopt een meerdaags festival te kunnen organiseren. Daarvoor is echter ongeveer ƒ35.000,- nodig. Hierover zal door CultuRooy en mo gelijke financiële bronnen nog veel gepraat moeten worden. Verder leeft er binnen CultuRooy de gedachte om dit jaar het festival ook na de sluiting van de winkels nog door te laten gaan, tot in de avonduren. Feit blyft wel dat CultuRooy het Straattheaterfestival 1992, zonder de bijdrage van ƒ15.000,- van de winkeliers, niet had kunnen orga niseren. Leo Creemers geeft dat ook toe: 'Wy zijn blij met deze ombui ging, anders hadden we het niet georganiseerd. Nu kunnen we be ginnen met het boeken van acts, want ook daarvoor is het kort-dag. Het verheugt ons dat we nu aan de slag kunnen'. Venray kan zich dus op gaan maken voor een Straatthea terfestival van hoog nivo, al is het (nog) maar voor een dag. kado-artikelen tafellinnen woon-ideeën winkel quiltstoffen grand-foulards-bassetti dekbedovertrekken-gordijnstoffen Sheridan the home collection porcelein-kristal-bestek Villeroy Boch creative-tableware van Wedgewood Wilkens BSF in zilver en edelstaal zijdebloemen JIM-JON meubels grenen-lloyd-loom hebbedingen Tineke Meurs Venray Schoutenstraatje 6 04780-88566 iets leuks voor 'n ander.... wat fijns voor jezelf r WH /t De ontwikkelingen rondom Vliegbasis De Peel, met name wat betreft het eventueel medegebruik voor luchtvrachtvervoer, houdt de gemoederen in Venray aardig bezig. Diverse politieke partijen hebben zich al over dit onderwerp uit gesproken terwijl ook de burgers zich tijdens de Buck-inspraak- avonden, niet op de vlakte houden. Vorige week woensdag, tijdens de eerste 'Buck-avond' werd de discus sie opgerakeld door dhr. Vroomen, in het dagelijks leven werkzaam in het St Elisabeth ziekenhuis. H\j vroeg zich af waar de gemeente het lef vandaan haalde om, naast de grote milieuproblemen rondom de mestoverschotten, met het lucht- vrachtverkeer van veertig nacht vluchten, een nieuw probleem naar Venray toe te halen. Hij voegde daar aan toe dat de grondvervuiling, die nu door de mestoverschotten ont staat, nog zeker 25 jaar lang zal na werken. Bovendien wordt naar zyn mening gesuggereerd dat de lucht vervuiling makkelijk op te lossen is. WANTROUWEN 'Uit uw woorden klinkt wantrou wen en dat kan ik begrijpen', was de reaktie van wethouder Hoppen- reijs-de Loo. 'Het college komt over deze zaak, het onderzoeksrapport van de Kamer van Koophandel, bin nenkort te praten. Het totale ge bruik van de luchthaven zal aan de hand van gestelde nonnen, en een MER (milieu effekt rapportage) wor den beoordeeld. Alle aspekten wor den meegewogen. Het is nog geen wet van meden en perzen dat bur germedegebruik van De Peel er komt'. EKONOMISCH ASPEKT Burgemeester Waals belichtte het ekonomisch aspekt van deze zaak. 'Het gaat om de afweging 1000 ar beidsplaatsen met alle positieve ge volgen daarvan (spin off) en het milieu. Onze vraag is nu: wat vindt men van dit idee. Ik hoor graag ar gumenten uit de zaal die deze afwe ging kunnen beïnvloeden'. De burgemeester toonde begrip voor de milieuaspekten maar noemde de ekonomische faktoren toch een zaak om achter de oren te krabben. Op de vraag van dhr. K. Janssen, van de gelijknamige Bouwmij wat de milieugevolgen zyn, liet de bur gemeester weten dat de circa 40 vluchten per nacht (als er 1 integra tor (luchtvrachtvervoerder) op De Peel is gevestigd) de nodige overlast zal geven. De baanstruktuur van De Peel is volgens de burgemeester echter dusdanig dat niet over bevol kingscentra gevlogen wordt 'Het geluid zal inderdaad veel proble men geven en het college is er daar over nog niet uit'. Opvallend was de inbreng van de Venrayse bouwwereld in deze dis cussie. Dhr. H. Raedts, van het bouwbedrijf uit Oostrum, vreesde dat de ontwikkelingen niet in de hand te houden zijn. 'Nu zijn het 40 vluchten, straks 80 en dan is het niet meer te stoppen. Het proces is niet te kontroleren'. Collega Verhoeven onderstreepte dat het voor de burgers, maar ook voor de raad moeilijk zal zijn een keus te makpn. 'Wie rijk wil zyn ril moet pyn lyden. Wat is de last? Als ik zes keer per nacht wakker wordt dan is het dat niet waard. Als je de last weet, dan pas kun je een keus maken'. Dhr. Vroomen verwees naar de si tuatie bij Maastricht en Zaventem (Brussel). 'Moeten we ons dit op de hals halen? Zijn dat de 1000 ar beidsplaatsen waard?' Burgemeester Waals reageerde daarop dat hy zich best wel in kon denken dat de Venrayse gemeente raad nee zegt tegen luchtvrachtver- keer op De Peel. Hij wees daar wel op de regio. 'Het vliegveld Weeze, hemelsbreed 10 km van Venray vandaan is ook een goede optie voor luchtvrachtverkeer. Ook in België, net over de grens, ligt een luchtha ven die hiervoor in is. Komen ze daar, dan zitten we toch met het probleem. Alleen dan gebeurt het by de buurman en hebben wij er ekonomisch gezien spijt van'. Daar konden de meeste aanwezigen de burgemeester geen ongelijk in geven. DUIDELIJK TEGEN De derde voorlichtingsavond over het rapport 'De gemeente Venray in sociaal en ruimtelijk-economisch perspectief van het adviesbureau Buck Consultants International', nu bestemd voor de inwoners van Venray-kom, leverde 'een volle bak' op. Thl van sprekers en spreeksters namen deze avond de microfoon ter hand om - in dikwijls ongezouten bewoordingen - het college te laten horen wat zij van een aantal in het rapport vervatte aanbevelingen vond. Vrijwel alle woordvoerders moch ten rekenen op een waarderend ap plaus van het publiek. Wat het college van b. en w. na deze avond wel zeer duidelyk was geworden was, dat het Venrayse publiek falie kant tegen het toelaten van de bur gerluchtvaart op de vliegbasis de Peel is. LEEFBAARHEID... De heer Th. Schrooten, na tien jaar te zyn weggeweest weer terug in Venray. kwam goed beslagen ten ys. Na het lezen van het rapport kon hy niet anders concluderen, dan dat alle aanbevelingen naar het verkrygen van geld zijn toegeschre ven. Hy vroeg zich af of Venray wel zo'n groot centrum nodig heeft. Hij vond een leefbaar Venray belangrij ker dan een groot Venray. 'Maar over de leefbaarheid van Venray wordt niet gerept En dan heb ik het nog niet eens over het vliegveld de Peel' zei hij. Burgemeester Waals wees hem er op, dat het een met het ander ver band houdt. Een gemeente, die krap bij kas zit heeft ook geld no dig voor sociale en culturele voor zieningen. Door verbetering en vergroting van de werkvoorziening en het aantrekken van meer inwo ners. komt ook daarvoor geld be schikbaar. STAPELGEK 'Neem geen blad voor de mond en zeg burgemeester en wethouders de waarheid. Kunnen ze er niet tegen, dan is dat jammer', wekte aan het begin van de avond gespreksleider Dick Houwaart het publiek op zijn mening te geven over het Buckrap- port zo ontstond een discussii m£i waarbij hoofdzakelijk werd afgere kend met de plannen om het vlieg-, veld De Peel voor vrachtverkeer open te stellen. Een van de aanwezi gen konstateerde, dat het college in derdaad niet goed tegen de kritiek kon. Hij - en met hem anderen - er gerde zich aan de vage antwoorden van de collegeleden en aan de vaak botte antwoorden van de burge meester. Men ging er dan ook wel hard te genaan. 'De gemeente is stapelgek om vanwege ekonomische belan gen het milieu en de gezondheid van haar inwoners op te offeren aan. ekonomische belangen' zei de een. 'Het is toch waanzin om een sla pend vliegveld wakker te maken om 35.000 inwoners uit de slaap te houden' zei de ander. Burgemeester Waals en de wet houders probeerden de aanwezigen nog wel te overtuigen van de voor delen. die burgergebruik van de luchtmachtbasis voor Venray heeft. Zy bestreden, dat het gemeente bestuur al zijn keuze heeft bepaald voor de komst van het vrachtver keer op de Peel. Maar ook stelde de burgemeester nadrukkelijk, dat het college al een standpunt heeft be paald. 'Wy moeten het Peelhoofd- stuk nog verder bestuderen en ons standpunt aan de raad kenbaar ma ken. Dat gebeurt in juni opdat de gemeenteraad in juli een definitief besluit kan nemen'. SPOORLIJN De burgemeester opperde het idee de spoorlyn Nymegen-Venlo te verbeteren b.v. met direkte aanslui ting op het Duitse spoorwegnet en de aan te leggen Betuwelijn. Dat zou een alternatief kunnen zyn voor het nachtelijk luchtvrachtvervoer. Hy vroeg zich af, waarom hiervoor in de regio nog geen lobby is begon nen. Ook pleitte hy voor verbete ring van de spoorlyn en aanslui ting daarvan op het intercitynet REFERENDUM 'Als de eventuele nieuwe bestem ming van De Peel zo belangrijk is voor Venray, waarom houden we dan geen referendum?' vroeg een inwoonster, die het beangstigend vond, dat straks 23 raadsleden over het lot van 35.000 Ven ray naren moeten beslissen.'Wanneer ieder een gewoon 'ja' of 'nee' zegt, dan we ten we zeker wat Venray wil' En voor dit idee oogstte ze applaus, maar niet van de burgemeester, die haar uitlegde, dat de raadsleden door de bevolking zyn gekozen en geacht worden de mening van de bevolking te vertolken. Aan het einde van de avond kon- kludeerde gespreksleider Hou waart, dat er konstruktief was gediscussieerd en dat het college ze ker rekening zou houden met het geen deze avond naar voren was gebracht In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERtCÜN I

Peel en Maas | 1992 | | pagina 1