Amerikaanse burgemeester: Waarom alleen op 30 april Oranjebitter? Venray stond even stil ii haar oorlogsslachtoffers fflray vierde minginnedag... Onder de indruk van Venrayse vieringen Donderdag 7 mei - Pagina 7 ...met een koninklijke onderscheiding voor dhr. Van Val- kenaoed... ...met een spektakulaire motortraü op het Hensemusplem... ...met een ontvangst van alle gedecoreerden 'ADOPTEER EEN MONUMENT' ...met sctiatgraven op het braakliggende Schouwburgplein... Kerkpad waar door diverse mensen en instanties kransen en bloemen werden neergelegd. Ook werden de twee minuten stilte in acht genomen. Na het spelen van het Wilhelmus was de plechtigheid afgelopen. Een plechtigheid waarbij, naast een groot aantal mensen die de oorlog en bevrijding hebben meegemaakt, toch ook veel jongeren aanwezig waren. moest worden. Maar vlak bij ons is er nog dagelyks geweld. Men kan zich afvragen of er nog niets ge leerd is van de Tweede Wereldoor log: het gevaar van het neofascisme de uiterst rechtse groeperingen, de onverdraagzaamheid van ras, cul tuur of huidskleur. Daarom herden ken wij in dankbaarheid de offers die gebracht zijn, zodat wij nu in vrede kunnen leven'. Deken Buschman ging ook in op de gebrachte offers voor onze vrij heid. Hy vroeg zich af of het nog zinvol is terug te blikken naar die oorlog en niet vooruit te zien naar de toekomst. 'Door de geschiedenis leren wij dat onze vrijheid kwets baar is. Vryheid is niet vanzelfspre kend. Wij kyken maar om ons heen en dan zien wy dat aan de ver draagzaamheid nog iets short, de to lerantie met de buitenlanders en zelfs de kerken spreken al hun be zorgdheid uit. wij moeten', aldus de ken Buschman, 'beseffen dat ieder geweten geëerbiedigd moet worden en dat wij nooit minachtend moe ten neerkyken op hen die anders zyn, want anders zyn de gebrachte offers tevergeefs gebracht...' Ds. Van Es ging voor in gebed en jn stylvolle wyze Fvenray maandagavond al- j>rs en militairen die sinds i de Tweede Wereldoor- neer of waar ook ter wereld, j van oorlogshandelingen tur zyn omgekomen. Bde herdenking in de Gro- iaraan ongeveer door 400 werd deelgenomen, ging ister Waals in op de bete- a bevrijdingsdag 5 mei. Hij het een teken van dank- I en vreugde dat in 1945 Jde kwam aan de onderdruk- daarom gaat dan de vlag in laar daags daarvoor, op 4 mei, [vlag halfstok ten teken van j?y herdenken dan alle Iers van onderdrukking, jof verzet, van de bombarde- en van de concentratie- b. Opnieuw realiseren wy ging burgemeester Waals i groot het offer van die ng was'. De burgemeester eens naar de grote /an het verzet waardoor wy leid kregen. 'De vryheid van t zo gewoon en het is haast hoe de angst was, tijdens de bezetting ook hij stond stil bij de mensen die hun offer voor onze vrijheid heb ben gebracht. 'Het is voor ons, de ouderen, de plicht om onze kinde ren op onze eigen manier op te voe den in dit leven van vrijheid, maar ook onze kinderen moeten we voor houden dat die vryheid niet van zelfsprekend verkregen is. Op de dag van vandaag zijn er nog vele volkeren die in onvrijheid moeten leven, die op de vlucht zyn of ge marteld worden. Blyven wij bidden voor onze samenleving dat wy in vrijheid mogen leven'. SCHOOLJEUGD Drie leerlingen van groep 8 van basisschool St. Petrus Banden, droegen een door hen gemaakt opstel op, wat een diepe indruk ach terliet. Zy hadden zich goed voorbe reid op deze herdenking. Fanfare Ons Genoegen uit Oirlo en Collegium Vocale luisterden de herdenkingsbijeenkomst op. Door die medewerking kreeg de herden king een stijlvol karakter. Daarna gingen de aanwezigen, voorafgegaan door fanfare Ons Ge noegen, naar het Venrayse Monu ment voor de Gevallenen aan het Voor de herdenking in de Grote Kerk vond in de raadzaal een bij eenkomst plaats waar burge meester Waals in gezelschap van het voltallige college de leerlingen van groep 8 van basisschool St Pe trus Banden ontving. Die leerlin gen waren nu gezeten in de raadszetels van de raadsleden. Bur gemeester Waals benadrukte dat het een goed gebruik was dat de kinderen van de school, die een oorlogmonument voor een jaar adopteren, ontvangen worden in het gemeentehuis. Het gemeente bestuur krygt dan de gelegenheid hun waardering uit te spreken voor deze adoptie. 'Het is heel lang geleden, maar dat hebben jullie al van je opa's en oma's gehoord, hoe ons land gebukt 'ging onder de bezetting, hoe er honger werd geleden en hoeveel mensen er omkwamen. Er werden ook offers gebracht waardoor wy de vryheid herkregen. Maar wy her denken niet alleen onze gevalle nen, of dat nu burgers waren of militairen, maar wij herdenken al len, waar ook ter wereld. De jeugd moet weten en niet vergeten dat er offers zyn gebracht voor de vrij heid', aldus de burgemeester in zijn toespraak. Ook bleek dat de onderwijzers aandacht hadden geschonken om hun leerlingen iets te vertellen over de oorlog. De leerlingen hadden daarover opstellen gemaakt. Een daarvan werd voorgelezen. Dat han delde over een jodin die ondergedo ken had gezeten. Het bleek over duidelijk dat de leerlingen zich nauw betokken voelden by de do denherdenking. De heer H. Hanssen sprak na mens de Stichting 'Adopteer een monument' en vertelde ook nog even over het belang en de nood zaak van de stichting, die de belan gen van de voormalige verzets strijders behartigt en nog altyd een reden van bestaan heeft. Namens de Stichting 'Adopteer een monument' bood hy de school en plaquette aan waarvan hy hoop te dat die een waardige plaats in de school zou krygen. Reeds eerder waren de scholen van Oostrum, Castenray, de Flierefluit en de Vlas wei voorgegaan met het adopteren van het Monument voor de Gevalle nen, voor de duur van 1 jaar. Koninginnedag van de Venrayse ge decoreerden in de burgerzaal van het gemeentehuis had dit jaar iets speciaals. Niet omdat voor de eerste keer - ondanks het alkoholmati- gingsbeleid ten gemeentehuize - Oranjebitter werd geschonken, maar wel door de aanwezigheid van een Amerikaanse burgemeester, die in Venray Koninginnedag mee beleefde. De heer C.J. Binz, burgemeester van Crystal City in de Amerikaanse staat Missouri, was in 1945 soldaat by het 2e Signal Bataljon 19e Korps en als zodanig betrokken bij de be- vryding van Zuid-Limburg. In Heerlen leerde hij de familie Halmans kennen. De vriendschap werd na het vertrek van de Ameri kaanse militair schriftelyk onder houden en later door de kinderen Halmans voortgezet. Inmiddels zijn het weer de kleinkinderen van bei de families, die met elkaar cor responderen. De heer Binz, thans 30 april Oraiyebitter wordt ge dronken... DODENHERDENKING Maandagavond nam burge meester Binz deel aan de herden kingsdienst in de Grote Kerk en de stille tocht naar het oorlogsmonu ment. Dat was voor hem een zeer emotioneel gebeuren, temeer om dat hy 47 jaar geleden zo nauw be trokken is geweest bij de bevryding van Zuid-Limburg en daarom het verhaal van binnenuit zo goed ken de en herkende. Inbraak in personenauto Er werd door een inwoner aangif te gedaan van inbraak in zyn aan de Morenahof geparkeerde perso nenauto. De deur was geforceerd en uit de auto werden de autoradio en een portemonne met 270 DM ont vreemd. i onderscheiding voor dhr. Berghmans.., ...met een nieuwe videopromotiefilm over Venray... v.l.n.r. dhr. Binz. dhr. Waals. mevr. Waals en mevr. Binz. burgemeester in Amerika, logeerde met zyn vrouw by de familie Paul Halmans, die lid is van het Venray se Oranjecomité. Vandaar de Ame rikaanse aanwezigheid by de huldiging van de gedecoreerden. Voor de Amerikanen was deze tradi tionele hulde van lintjesdragers een geweldige en indrukwekkende belevenis. Hy vond het een byzon- der goede zaak, dat mensen, die zich verdienstely k hebben gemaakt voor de gemeenschap, door het hoogste gezag worden beloond. 'Dat fenomeen is by ons voor een gewo ne burger onbekend' zei hy. Later op de dag raakte hy zeer onder de indruk van zoveel mensen, die in Venray Koninginnedag vierden. En zyn verbazing werd nog groter, toen hy hoorde, dat overal in Nederland op Koninginnedag massaal wordt feestgevierd. Hy vond het echter ...en met het herenhockeyteam van MHCV dat kampwen werd...

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7