-♦< PEEL EN MAAS ociale vernieuwing leeft in het Brukske zit pit in Buurtvereniging De Zwarte Plak Mini-projekt voorkoming criminaliteit op Venrayse basisscholen Internationaal judotoernooi uitgegroeid tot grootste topsport-evenement OOK Bomen ongezaagd verleenden eerste hulp Duitse 'Notartzen' MARKT STAATSLOT PERSOONLIJKE MANNENMODE IN HARTJE VENRAY... voor uw A KETTING FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST OPENINGSTIJDEN: )j|jgroot deel van de bewoners Brukske is bereid om aan de _e Vernieuwing binnen deze "C ^talte te gaan geven. Dat valt maken uit de tussenrapporta- jc/buurtbeheer Brukske. dat l(je week in de commissie chappelyke zaken besproken „den. Uit de tussen rapporta- kt echter ook dat de kloof tus- jrgers en overheid erg groot A BIJEENKOMSTEN *n dit jaar hebben in Brukske informatiebijeenkomsten gehad. In totaal zyn toen on- 1900 huishoudens aange ven en uitgenodigd. Circa 400 lers. nagenoeg 20% van de Bcbrevenen. zyn op die avon- anwezig geweest, wat als een hoog opkomstpercentage beschouwd. 'Dat zegt in elk lets over de mate van betrok- li nd. vanuit welke beweegrede nen ook, van de bewoners' valt rapport te lezen. ^ktraal tijdens die bijeen- ^fgen stond de oproep aan de iere om de handen uit de Q en te steken, om via een geza- - inspanning vanuit een ge- ke verantwoordelijkheid erkelijk aktiviteiten te ont- |en ter verbetering van de ïrheid van de wyk. de discussies van die avond Iverse conclusies getrokken, i veel bewoners, jaren op ry, •esteld in datgene wat ze van en van diverse overheidsin- _s kunnen verwachten. Het nodige krachtsinspanningen om het vertrouwen te her- Na de bijeenkomsten hebben di verse mensen zich bereid verklaard aktief mee te werken. De gemeente acht het van groot belang dat deze eerste kontakten verstevigd en uit gebouwd worden. In de wyk Brukske is de proble matiek verschillend van aard en omvang. In diverse straten/buurten is sprake van redelijke leefbaarheid en voldoende sociaal kontakt. In andere buurten liggen er veel pro blemen, de vaak met elkaar samen hangen. In het rapport wordt gesteld dat met name het positief ombuigen de sociale problematiek, als aspekt van de leefbaarheid, een enorme klus zal zijn. Als meer zichtbare problemen in de wyk zyn met name overlast van honden en katten, zwerfvuil, on derhoud van groen, wegen en pa den, verkeers- en sociale veiligheid en sociale kontrole en toezicht ge noemd door de bewoners. 'Met name deze elementen, dienen kon- kreet en snel opgepakt te worden' aldus het rapport KLOOF 'Pijnlijk duidelijk werd tydens de bijeenkomst de grote afstand, die is ontstaan tussen de burgers en over heid' valt in het rapport te lezen. 'De voorgestelde en getroffen maat regelen, het gevoerde beleid, wordt veel te veel bepaald door de over heidsdienaren vanuit een (veron derstelde) deskundigheid en zicht op 'wat goed is voor de burger' en veel te weinig in samenspraak met die burger zelf. De afstand tussen wat de overheid beleidsmatig be denkt en regelt tot datgene wat de burger bezig houdt is bijzonder groot. 'In dit opzicht dient een we zenlijke cultuur-omslag plaats te vinden, dwars door alle over heidslagen heen. Niet wij bedenken wat goed is voor de mensen, maar de mensen bedenken samen met ons, 'wat het beste kan gebeuren. Wy staan als dienstverlendend or gaan klaar om snel en adequaat te reageren', is een filosofie die door de gemeente toegepast moet gaan worden. Wel moet het niet zo zyn dat de liefde van een kant komt 'Het moet geen 'U vraagt, wij draaien' worden, op basis van individuele klachten en wensen. Als bewoners samen meedenken en meedoen, dan stelt de gemeente daar mede werking tegenover'. AKTIVITEITEN Burgemeester en wethouders hebben inmiddels voorgesteld om ƒ100.000,- uit het fonds Sociale Ver nieuwing beschikbaar te stellen voor diverse aktiviteiten die naar aanleiding van de byeenkomsten opgepakt gaan worden. Een van die aktiviteiten heeft heden, donder dagmorgen in de wyk plaatsgevon den, toen schoolkinderen in een deel van de wijk het zwerfvuil heb ben opgeruimd. Verder komt er geld beschikbaar voor renovatie van speelterreinen, de vervanging van bomen en beplantingen/mate riaal t-b.v. verhardingen, voor straatbyeenkomsten en jeugdakti- viteiten en voor diverse aanpassin gen in het wijkcentrum als gevolg van de toegenomen aktiviteiten. De commissie voor maatschappe lijke zaken buigt zich a.s. dinsdag over het rapport en over het voor stel om ƒ100.000,- beschikbaar te stellen. In de nacht van zondag op maan dag omstreeks 02.45 uur kwam er een melding binnen van een getui ge. die had gezien dat een zestal jon geren bezig was een vrij grote boom die op het Gouden Leeuwterrein stond, om te zagen. Tben de politie arriveerde konden ze inderdaad konstateren dat een tweetal bomen vernield op de grond lagen. De bo men waren gedeeltelijk doorge zaagd en verder omgetrokken. Ook waren verschillende plastic buizen, zie in de grond langs de bomen zitten, op het Gouden Leeuwterrein en ook op het Hense- niusplein, uit de grond getrokken. Die buizen zyn bedoeld om de bo men zuurstof te geven. Een grote zoekaktie naar de vandalen leverde niets op. Omdat de politie vermoedt dat verschillende mensen hebben ge zien dat die vandalen bezig waren, worden die dringend verzocht kontakt met de politie op te nemen. De schade bedraagt ƒ5.000,-. Het Duitse artsenechtpaar Uwe en Astrid Kemn uit Dieblich heeft mogelyk, by een verkeersongeval op de Venloseweg ter hoogte van de afslag naar Venray, het leven gered van twee levensgevaarlijk gewon den. Nog voordat de ambulance en politie ter plekke waren had dit echtpaar by die twee gewonden al eerste hulp verleend en een infuus aangebracht De toedracht van het ongeluk was als volgt Omstreeks 13.15 uur wilde een 21-jarige bestuurder van een personenauto uit Horst komende uit die richting linksaf de afrit naar Venray oprijden. Hij bemerkte te laat een uit de richting Maashese- weg komende personenauto, be stuurd door een 51-jarige inwoner van Middelaar. Die bestuurder kon een botsing niet meer voorkomen en zyn auto boorde zich in de flank van de Horster auto. Het was een groot geluk dat het Duitse artsenechtpaar vlak na de botsing arriveerde. Het echtpaar, beiden by de Notartzendienst, uit het Duitse Dieblich, wist direkt wat hen te doen stond. Zij verklaarden later ook dat ze dagelijks met slachtoffers van verkeersongeval len worden gekonfronteerd. In hun auto hebben ze steeds een koffer bij zich die de notartzen in Duitsland gebruiken. Daar zyn ook de infusen by. De brandweer moest in aktie ko men om de naast de bestuurder van de Horster auto zittende 20-jarige vrouw uit Sevenum te bevrijden. Tijdens die bevrijding verleende de Duitse arts bystand. De vrouw moest met levensgevaarlijke ver wondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Later werd ze naar het Radboudziekenhuis in Ny- megen overgebracht. De 21-jarige bestuurder uit Horst werd ook met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder uit Middelaar en zijn 49-jarige echt genote moesten met minder ernsti ge verwondingen naar het zieken huis worden vervoerd. Beide auto's werden totaal vernield. De Duitse arts begeleidde de am bulance naar het ziekenhuis om, indien dat nodig zou zijn, in de am bulance nog te kunnen ingrypen. De korpsleiding zal het Duitse echtpaar een bedankbrief sturen voor hun kordate optreden met mo- gelyk levensreddende werking. Poging diefstal autoradio Door het slot van een personen auto te forceren was toegang tot die auto verkregen. Daarna was ge tracht de autoradio te ontvreemden maar dat was niet gelukt, kennelijk is de dader gestoord. De inbraak vond plaats bij het Marokkaans ont moetingscentrum aan de Leunse- weg rf,, RESTAURANT DE KEULSCHE POT GEWOON STEENGOED" JVHolthesedijk 2 - 5825 JG OVERLOON inspanning. Zeker als men bekykt dat de wedstryd tot augustus duurt en de jury al in juli overgaat tot be oordeling Sinds eind vorig jaar is hierover met de gemeente kontakt geweest wat resulteerde in de aanvang van de werkzaamheden, anderhalve week geleden. Met een bulldozer werden de eerste struiken wegge schoven en de grond geëgaliseerd. De buurtbewoners willen op het plantsoen een grasveldje realiseren met daaromheen een klinkerpad. Ook moet er een beklinkerd zithoekje met bankjes komen, waa romheen een pergola wordt ge bouwd. Verder is er op het pleintje nog ruimte voor een (waarschijn lijk zelfs twee) jeu de boules baan (banen). 'We willen het plein firnkti- oneler maken' aldus Geert Craen- mehr, voorzitter van de buurt vereniging 'Het plantsoen was eigenlijk maar rommeling en niet mooi. Daar willen we nu zelf, met hulp van de gemeente, iets aan gaan doen'. Doordat de bewoners van De Zwarte Plan veel zelf doen, worden de kosten danig gedrukt. Boven dien heeft de gemeente materialen ter beschikking gesteld, die bij de realisatie van het parlye gebruikt kunnen worden. 'We hebben goede medewerking van de gemeente maar het meeste zullen we toch zelf moeten doen', aldus de voorzitter. Ook het bestraten, het timmeren van de pergola en andere werk zaamheden zullen door de bewo ners zelf gedaan worden. Daarvoor zullen vele vrije avond- en weekenduren nodig zijn, maar de buurt heeft het er voor over. als daarmee de leefbaarheid verbeterd kan worden. Btvereniging De Zwarte Plak lelsteyn is altijd al een aktieve Ckiging geweest. Thans zet deze Iging zich volop in voor de arheid van hun buurt, door inpassen van een verwilderd soen tot een funktioneel park- r alle omwonenden. Het pro- wordt volledig ondersteund de gemeente en is by de Hei als deelnemer aangemeld 'de wedstryd 'Een kern met lit is een wedstryd waarby is zich inzetten om hun eigen Hgeving te verbeteren. PLANTSOEN mgspunt van de aktiviteiten Zwarte Plak is en blijft het /i nnjjn realiseren van een V izone in het gebied van de Pi- (Jl ast raat, de Grauwveen. Moer- Kienhout en Veenmos. Dit zal 4( 1 zijn vroegst volgend jaar ge- *crd kunnen worden, tonpak van het plantsoen om hl funktioneel park voor alle lers, een trefjpunt voor jong d van te maken, vergt echter buurtbewoners de meeste Restaurant ii "KeuLscfie pot Kijk, de lente is gekomen N buiten is het heerlijk zacht blaadjes komen aan de bomen er ontstaat een kleurenpracht en te midden van de bloemen wandelt ventje 'Piggelmee' brengt voor Tureluur, zijn vrouwtje nieuws over de Keulsche pot mee. I het bekende fonduen-gourmetten en steengrillen bij restaurant „In de he Pot", serveren wij nu ook op woensdag, donderdag en vrijdag. aantrekkelijk, mooi en verrassend 3 gangen-menu voor 35,- p.p. of reserveringen kunt u ons bellen Tel.nr. 04781-41774. BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD! Slgarenhuis Chr. Jansen Grote Markt 22 Eerste trekking donderdag 14 mei DONDERDAG 7 MEI 1992 Nr. 19 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op 16 en 17 mei a.s. organiseert Judovereniging Venray in sporthal De Wetteling voor de 18e maal haar jaarlijkse internationaal judotoer nooi. Maar liefst 1000 judoka's uit vele Europese landen zullen in dat weekend Venray bezoeken om als deelnemer te proberen de hoogste trede van het erepodium te be reiken. Dat het toernooi zo goed wordt be zocht komt door de uitstekende or ganisatie van het toernooi. Steeds meer nationale selekties komen Mochten er nog Venrayse gezin nen zijn die in het weekend van 16 en 17 mei enkele jonge judoka's van een slaapplaats kunnen voorzien (overdag zijn zij in de sporthal) neemt u dan even kontakt op met Adrie van Stokkem, tel. 87985. Nog niet iedereen is van een slaapplaats voorzien. In de Peel en Maas van volgende week komen we nog uitgebreid te rug op dit toernooi, dat een enorme 'Venray-promotie' is. met hun judoka's speciaal voor dit toernooi naar Venray. De deelne mers komen dit jaar uit een rekord aantal landen, te weten: België, Luxemburg, Duitslahd, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Liechtenstein, Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië, Joegoslavië, Rusland. Zweden, Noorwegen en natuurlijk uit ons eigen land. Onder de deelnemers bevinden zich vele topjudoka's die over twee maanden ook deelnemen aan de Olympische spelen in Bar celona. Van de Nederlandse toppers zyn ondermeer aanwezig Ben Spijkers. Anthonie Wurth, de Venraynaar Pe ter de Hoedt en bij de dames Moni que v.d. Lee en Irene de Kok. Voor de organisatie is het ieder jaar weer een hele klus om de orga nisatie soepel te laten verlopen. Met name het onderbrengen van zo'n 500 buitenlandse sporters is een hele klus. Vele Westeuropese judoka's wor den dat weekend ondergebracht in 60 afgehuurde chalets van rekrea- tiepark Leukermeer in Well. Voor de meeste Oosteuropese deelne mers is de reis naar Holland al een grote financiële opgave, zodat deze zoveel mogelijk bij gastgezinnen ondergebracht worden. Vele leden van de judovereniging hebben in dat weekend dus buitenlandse lo gees thuis. Op woensdag 6 mei jl. om 11.00 uur heeft wethouder Driessen aan de heer G. Claessens, direkteur van basisschool De Foekepot, het eerste exemplaar van een lespakket 'voor koming criminaliteit' aangeboden. Deze presentatie vond plaats op ba sisschool De Foekepot. LESMATERIALEN De lesmaterialen bestaan uit een docentenhandleiding alsmede uit werkschriften ten behoeve van de leerlingen. Ze zijn gemaakt om do centen in de bovenbouw van basis scholen en scholen voor speciaal onderwijs te helpen bij het geven van lessen over criminaliteitspre ventie. Het initiatief voor de ontwikke ling van dit lesmateriaal is geno men door de Werkgroep Samen leving en Criminaliteit Venray (voorheen Werkgroep Anti-vanda- lisme), die bestaat uit vertegenwoor digers van politie, gemeente, reklassering, welzijns-instellingen en plaatselijke ondernemers. Het lesmateriaal is afgeleid van de lesmap, die in het schooljaar 90-91 voor het voortgezet onderwijs is ontwikkeld. Het materiaal is be werkt door de heer P. Pannekoek, direkteur van een basisschool, on der begeleiding van vertegenwoor digers van de gemeente Venray, de Stichting Jeugd en Gezin (jeugd re- klassering) te Venlo en het Regio naal Instituut voor Maatschappe lijke Dienstverlening Noorderlyk Limburg (RIM) te Venray. Gezien de leeftyd van de doel groep (11-12-jarigen) is voor een an dere benadering gekozen. Het lykt ongewenst om deze lesmap op een willekeurig tijdstip aan te bieden. Beter is het om 'het yzer te smeden als het heet is' en met deze lessen te starten als er een direkte aanlei ding is, b.v. aan school aangebrach te vernielingen, kleine diefstalletjes in de klas, kranteberichten, etc. WEDSTRIJD Aan het projekt is een wedstryd 'Schrijf een scenario maak een videofilm' verbonden. De deelname aan deze wedstrijd staat open voor (alle leerlingen, docenten, ouders van) alle Venrayse scholen voor basis- en speciaal onderwys. Het is de bedoeling dat scholen eerst een scenario schryven en ver volgens een korte videofilm produ ceren. De maximale deelname per school is 1 scenario en 1 videofilm. Aan het schrijven, de vorm, de om vang van het scenario zyn geen voorwaarden verbonden. De video film mag op alle gangbare systemen Grotestraat 27. VENRAY Alle veranderingen worden door ons in eigen atelier gratis voor u verricht worden opgenomen en mag 10 minuten duren. Het thema van scenario en video film moet gaan over (veel voorko mende) criminaliteit. Belangrijk zyn daarby de herkenbaarheid, si tuering in het Venrayse/regio, hier en nu-situatie, aandacht voor pre ventie, eigen houding/rol van kin deren e.d. De deelnemende scholen krygen, voor zover noodzakelijk, een aantal dagen een videocamera gratis ter beschikking om de film te kunnen maken. Tevens ontvangen de scho len aanwijzingen die gebruikt kun nen worden bij het maken van de film. De wedstrijd vindt alleen door gang by een minimale deelname van 10 scholen. De school, die de beste videofilm maakt, krygt als prijs een videocamera. De video film wordt mede aan de hand van het bijgeleverde scenario beoor deeld. De school met het leukste, origineelste scenario ontvangt een geldprijs van 500,-. Beide pryzen kunnen niet door dezelfde school worden gewonnen. De prijsuitrei king zal nog dit schooljaar op een nader te bepalen plaats en ludieke wyze plaatsvinden. De allerbeste merken, eigentijdse mode en- extra voordeel door uw vaste klantenkaart.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11