PEEL EN MAAS 'Het is ons uitstekend bevallen ordlimburgse woningcorporaties gaan samenwerken fenrayse telefooncentrale nu digitaal jl handicap is geen reden niet te gaan paardrijden m EXTRA FLEUR EN KLEUR MET AGFA 'Bronco Buster Award' voor RXV r Sl Wereldwinkel Venray PEEL EN MAAS Haal voor 1 mei je nieuwe Interpolis Bromfietsverzekering bij de Rabobank. DONDERDAG 23 APRIL 1992 Nr. 17 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Haal de mooiste kleurenfoto's én de lente in huis: bij elk filmrolletje dat u bij ons laat ontwikkelen en afdrukken krijgt u nu een zaai-set voor een kleurig lenteboeket kado: Kado voor u: zaai-set voor een kleurig lenteboeket Rfoto I video ini v.d. Leur Patersstraat 10 - VENRAY .""éën telefoontje van vier bur- Iers van de betrokken ge- an. aan evenzoveel jarigen etreffende gemeenten, werd in zaterdag het nieuwe digi- rayl foonnet van Ven ray in ge- cnomen. Tevens veranderde groot aantal plaatsen in de i pwel de net- als de abon nee- Ti JDPERK eze feestelijke gebeurtenis, jat.wonri in De Witte. Hoeve ttraat, komt er een einde jjectro-ni echan i se he tijd- het Venrayse telefoonnet, lyse net was het laatste pe telefoonnet, dat omge- werd naar "digitaal". De ieling van in totaal negen centrales, was binnen een Ir, en zonder problemen, ge- [rd. Voorbereidingen van deze ieling werd al in 1990 be en vergde een totale in- van acht miljoen gulden, lisering heeft als voordeel [eller, beter en met minder gecommuniceerd kan [Aanpassing van de tele- L lers was daarbij onont- en enige "smet" op deze omschakeling was het feit dat de Ys- selsteynse telefoonnummere niet goed in de nieuwe telefoongids staan vermeld. FELICITATIE Als openingshandeling had ITT Telecom een telefonische felicitatie, door vier burgemeesters aan vier jarige plaatsgenoten, op touw gezet. Voor burgemeester Waals beteken de dat, dat hij Mevr. Muijsers uit Merselo mocht bellen en haar felici teren met. haar 50-e verjaardag. PTT Telecom had voor de jarige verder een verrassing in de vorm van een taart, die die dag bezorgd werd. Burgemeester Dittner van Vier lingsbeek mocht dhr. Willems in Overloon gelukwensen met zyn 50-e verjaardag terwyl burge meester Hahn zijn gelukwensen overbracht aan de 81-jarige mevr. Dolk uit Tienray. Burgemeester Kla- verdijk van Bergen mocht dhr. Hendriks uit Well, feliciteren. Als dank voor deze handeling ontvin gen de vier burgemeesters een nieuw telefoontoestel voor in huis. AFSCHEID Speciale aandacht was er afgelo pen zaterdag ook voor twee PTT- medewerkers. Ten eerste werd afsc heid genomen van Lei Wilms die zaterdag voor het laatst bij de PTT werkte. Hy was als monteur ruim 39 jaar in dienst bij de PTT en was speciaal langer gebleven om de ou de centrale in werking te houden. Toon Mommen werd bedankt voor zijn werkzaamheden bij de omzet ting naar het digitale net. In feite werden daarmee alle medewerkers bedankt voor het vlekkeloos om schakelen. EXPOSITIE Met de digitalisering van het. Ven rayse telefoonnet gaat er ook een tentoonstelling in première die na Venray ook elders in den lande te zien zou zijn. Dat gebeurde in het PTT-gebouw aan de Pr. Bern- hardstraat. De expositie toont op 18 panelen tal van mogelijkheden die de eigentijdse telecommunicatie te bieden heeft zoals telefax, draadloze telefoons, auto- en zaktelefoons, de telefoonkaart, doorsehakeldiensten en telefoongidsen op CD-ROM. De opening, die door Ir. A. Kuis, direc teur business unit Netwerkbedrijf van de PTT werd gedaan, weid mu zikaal opgeluisterd door de Konin klijke Harmonie Euterpe. april jl. hebben alle wo- 4 poraties die in de regio imburg werkzaam zijn, in M pd eri g besloten om een erkingsverband op te rich- samenwerkingsverband oor de deelnemende corpo- in groot belang geacht ge- Jiuidige en de te veiwaehten jl! elingen in de volkshuis- Door de decentralisatie van de Rijksoverheid komen j aantal vol kshuisvestingsta- He gemeenten, provincie en liggen. 'Tiet ziet er naar Ivoorbeeld de nieuwbouw- voor de sociale woning- da het gewest geregeld gaan worden. Ook met betrekking van de woonruimtewet, de afstemming op de woningmarkt, is voor het gewest een belangrijke taak weggelegd. De woningcorporaties willen nu geza menlijk, op gewestelijk niveau een gesprekspartner vormen, waarmee samen opgetreden wordt" aldus dhr. R. de Jong, directeur van de Woningbouwvereniging Noord- Limburg. Inmiddels is er een bestuur ge vormd, dat als een van de eerste ta ken heeft een samenwerkings overeenkomst op te stellen. Dat bestuur bestaat uit de volgende per sonen: Ir. P. Thissen (voorzitter Wo ningvereniging Helden), voorzitter; ^trouwens ook niet de beste p wel te gaan paardryden. igaan paardryden omdat ze A vinden. Ze willen lekker Nt hun sport bezig zyn en HÖeskundig begeleid worden, pen van een handicap hoeft [gemand in de weg te staan, pis al enige tijd geleden in de Stichting Don Bosco an start gegaan. Zy helpen piden de gehandicapten bij Penen van hun sport: flen. Dat is niet raar of zie- |eeft alles te maken met in- op niveau. Het is echt pen. zowel vermoeiend als pnend. m doe jij nog niet mee? 31 al veel ruiters, die de weg fotichting Don Bosco Rui- oben gevonden, maar toch |°g gehandicapten die zich ^•n aanmelden. Velen van ken dat hun handicap zich W voor het paardryden. Of J,n dat ze te oud of te jong 6 denken dat het te gevaar- - i duur is. g doze mensen hebben wij april 1992 een Open Dag rjCfweerd in het ruitersport- 0ft Yss«lsteyn, zodat ze met en kunnen zien wat het (Ij) en inhoudt, of je nu een hebt of niet Door - raet onze ruiters en rt Prestaties kunnen zy be- nu *n echt is en 1 yestuur zullen ze horen dat n wel meevallen. PROGRAMMA Voor de Open Dag is het program ma als volgt samengesteld: 14.00 uur: Opening en demon stratie van enkele by Don Bosco aangesloten ruiters. 14.45 uur: Mogelykheid voor de aanwezige gehandicapten om daad werkelijk paard te ryden (verant woord en onder begeleiding). 15.15 uur: Carousseldemonstra- tie, gevolgd door een spelvorm. 15.45 uur: Talentenjacht. Voor dit onderdeel kan iedere gehandicapte één familielid opgeven, die niet be kend is met paardryden. De (niet gehandicapte) ruiters, zullen onder deskundige leiding een programma afwerken te paard, waarby zy wor den beoordeeld door hun (gehandi capte) aangever. 16.15 uur: Aanbieden opbrengst Boerenbruiloft Kronenberg. Slui ting van het programma. Je zult merken dat er dus voor iedereen wat te doen is. Je kunt ak- tief kennismaken met deze sport En je zult merken dat de aard van je handicap er niet toe doet Soms zul je zelfs maar tijdeiyk gebruik hoe ven maken van de Stichting Don Bosco Ruiters, omdat je alleen In het begin wat extra aandacht nodig hebt. Zelfs wanneer je zelf denkt dat je handicap te zwaar is oin te sporten, dan hebben wy misschien nog wel een oplossing. Kom en kyk zelf maar! Ook wanneer je geen handicap hebt, ben je natuurlyk welkom op op onze Open Dag kennis te maken met de Stichting Don Bosco Ruiters. Drs. R. de Jong, secretaris; Ing. A. van Hoof (directeur Woningbouwve reniging Venlo-Blerick) en dhr. A. Theeuwen(directeur Woningvere niging Beesel-Reuver). Naar verwachting zal de samen werkingsovereenkomst dit najaar door alle corporaties ondertekend kunnen worden. Voor de individue le huurder heeft deze samenwer king geen merkbare gevolgen. Wel sluit dhr. de Jong in een verre toe komst samenwerking op het gebied van registratie van woningzoeken den niet uit Tydens de laatste Operations Re- view Meeting op 19 maart jl. werd Rank Xerox Venray verrast met de 'Bronco Buster' Award, zo genoemd naar Amerikaanse cowboys die be kend stonden om hun kracht moed en dadendrang. Xerox stelt deze Award, een bronzen beeld, ter beschikking aan haar bedryven die uitzonderlijke financiële resultaten hebben geboekt. De Award werd uitgereikt door de heer S. Tiemey, groepsdirekteur van de Europese Rank Xerox Pro- duetiebedryven aan algemeen di- rekteur de heer F. Stollman. In zijn toespraak memoreerde Tiemey de goede resultaten van Venray de afgelopen jaren welke een belangrijke bijdrage hebben ge leverd aan de totale Xerox re sultaten. Zowel Hardware als Supplies Ma nufacturing hebben deze Award ontvangen, een erkenning van Xe rox voor de voortdurende inzet om de kwaliteit, kostenbewaking en le verbetrouwbaarheid van Rank Xe rox Venray te verbeteren. Geen vrije doorgang Op de kruising Beekweg-Deskes- ven verleende een bestuurder van een personenauto uit Valkens- waard, by het rechtsaf slaan, geen vrije doorgang aan een over het ry- wielpad rijdende bromfietsbestuur ster uit Vredepeel. By de botsing werd de jongedame dusdanig ge wond dat ze voor behandeling naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Zij kon na behandeling naar huis worden overgebracht. Het on geluk vond vrydagmiddag om streeks 12.30 uur plaats. OPENINGSTIJDEN: WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING J Vandaag wl ll8-4-'92j|| maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST Wat hebben noten met een schone wereld te maken? Vanaf 22 april (Earth Day) tot 5 Juni (Wereldmilieudag) wordt op landelijk niveau een campagne ge voerd onder de naam 'Werk samen aan een schone wereld'. De aktiviteiten worden toege spitst op de conferentie over milieu en ontwikkeling van de Verenigde Naties die van 1 tot 12 juni in Rio de Janeiro gehouden wordt Rege ringsleiders maken daar afspraken over het klimaat, de bescherming van planten en dieren en over een eeriyke welvaartsverdeling tussen Noord en Zuid. De campagne voor een schone wereld wordt dit jaar toegespitst op het broeikaseffekt, waarby vooral het gebruik van tropisch hardhout energieverspilling en het autover keer centraal staan. Wereldwinkels koppelen hier di- rekt alternatieve handel aan. Eerlij ke pryzen, voor landbouwproduk- ten, een verantwoord gebruik van landbouwgrond. Onder meer door onze behoefte aan hardhout en vleesprodukten verdwijnen in Latyns-Amerika in verontrustend tempo regenwou den. En dat terwijl het woud een keur van waardevolle produkten le vert Bijvoorbeeld vruchten, rob ber, rotan, hars, oliën, reukstoffen, plantaardige midicynen en niet in de laatste plaats: noten. Zo hebben noten direkt te maken met een schone wereld! In Peru werden de pecannoten al rond 1500 volop door de Indianen gegeten. De bomen groeiden in het wild. Tegenwoordig komen de no ten veelal van nieuwe aanplant. Oorspronkelijk geplant door de grootgrondbezitters namen de toenmalige arbeiders de grond over, vormden een koöperatie en plantte 15 ha nieuwe bomen aan. Van deze koöperatie in Peru betrekt de We reldwinkel via SOS-Wereldhandel pecannoten. Door te exporteren naar alternatieve handelsorganisa ties weet de koöperatie zich verze kerd van een goede pry's. Wist u trouwens dat ze gewoon- ïyk voor de Nederlandse markt roodbruin geverfd worden? Deze en andere informatie rond noten en vele andere produkten vindt u in de Wereldwinkel, Hense- niusstraat 3A, achter het Hense- niusplein. Parkeergelegenheid vóór de deur! Openingstijden: maandag t/m vrydag van 14.00-17.00 uur en zaterdags van 10.00-16.00 uur. Brandje in kelder flat In de nacht van donderdag op vrijdag is opzettelijk een brandje gesticht in de kelder van een flat aan de Zuidsingel. Tydige ontdek king en het nemen van maatrege len kon uitbreiding ran de brand voorkomen. De politie is nu op zoek naar de brandstichter. De schade bleef beperkt. buiten worden opgetreden wat ty- uw weekblad Dat staat op de prachtig uitgevoer de kaart ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van PETER HAANS (74) en ANNA STOEF (77). Dit paar, dat sinds 1970 aan het Gemmadal woont heeft, zoals de gouden bruid ons vertelde, nog geen dag spijt van hun huwelyk gehad. Wij bezochten het gouden paar op om uit hun mond hun levens verhaal te vernemen. Dat mocht echter geen levensloop worden want dat kwam alleen teveel het le venswerk van de gouden bruide gom naar voren. Dat hij dat allemaal heeft kunnen en mogen doen is alleen mogelijk geweest om dat zyn echtgenote zijn grootste fan was en hem in alles steunde. Maar wy kunnen er niet onderuit om te verhalen hoe deze rasechte geboren en getogen mensen uit Geldrop hun leven hebben beleefd. In Geldrop bruiste het vereni gingsleven van aktiviteiten. Het is geen wonder dat het gouden paar elkaar al in de jeugdbeweging heeft leren kennen. De gouden bruid was lid van de Katholieke Jonge Vrou wen, de KJV, en de gouden bruid- gom was bij de Jonge Werkman. In die jeugdbeweging, waar ze elkaar leerden kennen, wei-den ze ge vormd naar karakter en wilskracht, d.m.v. de geweldige mogelijkheden die de jeugdbeweging te bieden had aan sport en spel maar ook in crea tieve handenarbeid. Zaken die hen later goed van pas kwamen. BRUIDEGOM Omdat zijn vader al vroeg stierf, toen Peter Haans 11 jaar oud was, werd hy, omdat hy de oudste was, al kostwinner en dat betekende dat, toen hy moest gaan werken, ook al meer loon in het loonzakje kreeg. Op 18-jarige leeftyd sloot hy reeds een kontrakt met het bouwhypo- theekfonds van een instelling van de Werkliedenbond voor een be dragvan een ryksdaalder per week, een groot bedrag voor die jaren. Dat. waren kontrakten die ten hoogste voor 10 jaar werden afgesloten maar by uitloting kon men een hy potheek krygen voor de bouw van een eigen huis. Hy had toen, voor die tijd, al een goed loon als jongste meester knecht party-samensteller voor kwaliteit en kleur in het textielbe drijf Ey'cken en Zonen in Geldrop, beter bekend als 'de schel'. Inmiddels had het gouden bruidspaar van nu, al enkele jaren verkering en ze besloten om op 2 mei 1942 te trouwen. Maar woon ruimte was in 1942 ook in Geldrop schaars. Zy konden twee kamers krygen, maar dat huis was niet in gericht voor twee gezinnen. Er was geen water, geen gas en geen wc; daairan moest by de verhuurder gebruik worden gemaakt Het duur de driejaar voordat er een huurwo ning vrijkwam. Als men daarbij bedenkt dat er in de tijd, dat ze op die twee kamers woonden gezins uitbreiding kwam, dan kan men zich wel voorstellen wat voor een overgang dat was voor het echtpaar. Na 5 jaar wonen in de huurwoning volgde de uitloting zoals wij hier voor reeds beschreven van het bouwhypotheekfonds en er werd gebouwd. Dat zou tot 1970 hun woonhuis worden. MUZIEK In 1941 was Peter Haans by het salonorkest gekomen. Dat orkest groeide uit tot het bekende toneel gezelschap 'De Brabantse Zonne- kanters'. In 1945 kon er meer naar dens de bezetting door de Kultur- kammer moeilijk werd gemaakt. In 1945 werd Peter Ilaans gevraagd lei der van het gezelschap te worden. Dat hield tevens in: schrijven, regis seur èn hoofdrolspeler. 'Als mijn Anna er niet achter had gestaan had ik dat nooit gedaan', aldus Peter Haans. In 1957 werd Peter Haans ge dwongen zyn textielberoep vaarwel te zeggen en werd hij vertegenwoor diger voor zoetwaren en dat deed hij tot 1967 toen hij door broeder Bavo van St. Servatius werd ge vraagd om daar te komen werken. Dan zou hij van zijn hobby, muziek, zyn beroep kunnen maken. Van dat besluit heeft hij nimmer spyt gehad. Hij werd daar hoofd ontspanning, toneelleider en zorg de ervoor dat er toneelgroepen kwa men. Verder hield hy instuiven met de dames-verpleegden van St. Anna en de heren-verpleegden ran St. Servatius. Na zich 12Vb jaar voor de verpleegden van St. Servatius te hebben ingezet kon hij die funktie overdragen aan zyn zoon Ad, die als pianist was begonnen op St. Ser vatius. Ondanks zyn werkzaamheden in Limburg is Peter Haans zich al die tyd, en nu nog, blijven inzetten voor de Brabantse Zonnekanters. Gezien zijn vitaliteit kan dat nog ja ren duren. BRUID De gouden bruid Anna Ilaans- Stoef is ook in de textielindustrie werkzaam geweest. o.a. bij de Twe- Regel vóór I mei je bromfietsverzekering bij de Rabobank. |e krijgt het nieuwe plaatje direkt mee. Klaar terwijl je wacht, gewoon een kwestie van even binnenlopen. Waarom het feest in Geldrop wordt gevierd, moge duidelyk zyn, als men bedenkt dat het gouden paar daar 110 familieleden heeft, die het feest meevieren. Wij kun nen beter met ons klein gezelschap naar Geldrop gaan dan dat het grote gezelschap naar Venray zal moeten komen. Uit het gezin werd een zoon gebo ren die met zyn echtgenote en twee kleinkinderen het grote feest mee mogen beleven. Voor de buurt in Venray zal een week later een feest worden gehouden en waar dat is is die buurt reeds bekend. ka. Peter Haans bekent eerlyk, dat hij zonder de ondersteuning van zijn Anna. hooit dat had kunnen bereiken wat hij nu in zijn leven heeft gedaan. Het echtpaar Haans wil nog wel even wat kwijt over 2 mei 1942, hun trouwdag. Eigenlijk stelde dat niks voor, toen voor de wet te trouwen. Dat ging gewoon onder het werk door: 'even voor de ambtenaar van de burgelijke stand verschijnen en het was gebeurd'. Op 7 mei 1942 werd het kerkelijk huwelijk voltrokken. Daarom staat nu op de uitnodigingskaart 'het is ons uitstekend bevallen 50 jaar en 2 dagen' want by Liesje en Wim, Bo- gardeind 112 in Geldrop, zullen zy dat feest op 9 mei as. herdenken. Om 18.30 uur die dag, zal in de ka pel van de Zusters in Geldrop een eucharistieviering worden opgedra gen. 'Daarvoor brengen wy onze eigen priester mee en wel pater Groetelaars'.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9