(borlichtingsavonden over /enray op weg naar 2015' Commissie ruimtelijke ordening adviseert de raad bezwaren ongegrond te verklaren Expositie over indianen in gemeentehuis Meerlo oorlopig geen uitgebreide ^oorzieningen in Landweert Toekomst wijkgebouwen Groene Kruis ter diskussie Inschrijving Triathlon Gemeente met 'Buck' de boer op N HARTJE VENRAY... Wereldwinkel Venray Raad akkoord met kontrole hondenbelasting Parkeerbonnen uitgereikt 'T VEIMROJS LAEVE GETAEKEND Buurt tegen bouw van muur en garage EN MAAS Donderdag 9 april - Pagina 7 verscheen het rapport jnte Venray in sociaal en ilyk-economisch perspec- In dit rapport, opgesteld Buck Consultants Internati- bv te Nijmegen, wordt Venray ig gewezen naar het jaar met 40.000 inwoners. Te- is daarin een aantal projek- eselekteerd, die in het beleid .n, de komende jaren extra aan- nlfit verdienen. Het gemeente- - uur wil nu op grote schaal lY groepen en burgers de gele- tieid geven mee te praten over maatregelen, die genomen ,ten worden om Venray te la- oeien tot een inwonertal 1.000 in het jaar 2015. Op 7 mei begint een serie E zeven voorlichtings- en in- akavonden, waarbij de ge- nte Venray in de meest iriyke zin van het woord naar urgers en de doelgroepen toe- ONAFHANKELIJKE GESPREKSLEIDER Iewel de nieuwe gemeentelijke ichters Jan v.d. Voort en Karin ■en een belangrijke rol spelen leze groots opgezette voor- ngs- en inspraakaktiviteiten, n de avonden worden geleid Dick Houwaart, oud-journalist jormalig direkteur van het Mi- rie van Binnenlandse Zaken, [emeentebestuur heeft hiertoe ten omdat men hiermede ver- rd is, dat de avonden worden d door een onafhankelijke ■eksleider. De beide gemeente- voorlichters zullen de tydens de avonden naar voren gekomen suggesties en de eventuele kritiek op de plannen vastleggen opdat de mening van de doelgroepen en de burgers kunnen worden meegeno men bij de besluitvorming. VOORLICHTING Omdat het al enkele maanden ge leden is dat het 'Rapport Buck' in de publiciteit is geweest, zal negen dagen voor de geplande voorlich tings- en inspraakavonden door middel van een folder uitvoerig worden ingelicht over de inhoud van het rapport en de daarin vervat te suggesties, die extra aandacht verdienen en waarover de mening van de bevolking wordt gevraagd. Ook zullen posters de aandacht vestigen op deze avonden. Alles zal er aan worden gedaan om de be langstelling van de gehele bevol king voor deze belangrijke avonden te wekken. ZEVEN AVONDEN De zeven avonden beginnen tel kens om zeven uur met het verto nen van de nieuwe Venrayse promotiefilm, waarna om acht uur de eigenlijke voorlichtings- en in spraakavond begint. Jan v.d. Voort en Karin Fleuren zullen duidelijk maken waarom het Bureau Buck is ingeschakeld, wat de plannen zyn van Buck en wat de plannen kon- kreet voor de bevolking betekenen. Daarna wordt de leiding overgeno men door Dick Houwaart om het gesprek tussen de bevolking c.q. doelgroepen met het college van b. en w. in goede banen te leiden. VOOR INWONERS EN DOELGROEPEN De drie inspraakavonden voor de doelgroepen worden in de burger zaal van het raadhuis gehouden. De vier avonden voor de inwoners wor den georganiseerd op een centrale plaats in een van de dorpen. DOELGROEPEN: Op woensdag 6 mei worden de In dustriële Club Venray e. o. en instel lingen voor welzijn en onderwys uitgenodigd. Op maandag 11 mei de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers en op donderdag 14 mei de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. BEVOLKING: De bewoners van Venray (kom) worden op dinsdag 12 mei ver wacht in de burgerzaal van het raadhuis. Op maandag 18 mei worden in 'De Ruif te Oirlo de inwoners van Castenray, Oirlo, Oostrum en Smakt verwacht. Voor de inwoners van Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel wordt de avond georganiseerd op woensdag 20 mei in het gemeenschapshuis 'De Smelehof in Ysselsteyn en voor de inwoners van Veulen, Heide en Leunen op maandag 1 juni in zaal "t Veule' in Veulen. Voor degenen, die zich nu al wil len oriënteren op hetgeen deze avonden aan de orde wordt gesteld, ligt het rapport Buck in de hal van het gemeentehuis ter inzage. Jac.Nooyen gespecialiseerd in MannenMode Alle betere merken Meer keuze, ook in de voordeligere prijsklasse 4 Ruim aanbod in accessoires 4 Extra voordeel door vaste klantenkaart 4 Gratis veranderingen in eigen atelier Grotestraat 27, VENRAY Alle veranderingen worden door ons in eigen atelier gratis voor u verricht. Jandweert zal het qua voorzienin- der interessant is'. De wethouder ui de wyk, voorlopig moeten —*n met het wijkcentrum, super- Pkt en snackbar. De eerste paar gj er n(>g geen visie voor het rale gedeelte van de wyk te ver- iten. Bovendien kan wethou- trsten niet zeggen of er meer leningen zullen komen. 'Als jken naar Brukske en Vel turn treft men daar zorgelyke tijden betekent dat vanuit een ailier draagvlak de wijk min- aanhangwagen laf,het terrein van een bedrijf j heizersveld werd in de nacht op woensdag een aan jagen gestolen. lan valt van ladder Jjens werkzaamheden in een e reelweg te Ysselsteyn gele- arkensbedrijf, is door onver- re oorzaak een 60-jarige iienier van een ladder geval- °P de tweeëneenhalve meter gelegen vloer, ongelukkig, te- gekomen. Niet alleen de ver- ngen aan zijn rug maar ook hoofdverwondingen o- Nadat hy eerst naar I n'mis in Venray was ver- werd hij later voor specia- hif behandeling naar een nhuis in Tilburg overgebracht. --treek!"? ?nd vrUdi»gniWdag ks kwart voor twee plaats. reageerde daarmee op vragen van mevr. Roling van de fraktie Samen werking tijdens de raadsvergade ring van vorige week dinsdag. De wethouder gaf wel aan dat hy de supermarkt in een wijk een ba sisvoorziening vond. Die zal vol gens hem op den duur wel in een permanente huisvesting worden ondergebracht. Verder voorspelde hij dat het hoogstwaarschijnlijk by deze sobere voorzieningen zal blyven. Of er uitbreiding van het wijkcen trum zal komen is een zaak van de prioriteiten die de gemeenteraad zeil zal stellen, en natuurlyk afhan kelijk van de financiële middelen daarvoor. 'Binnenkort zal hierover binnen het college gediskussieerd worden. Deze wens moet afgewogen worden. Het planontwerp hiervoor loopt al', liet wethouder Driessen weten. 'Hierover is de laatste jaren regelmatig kontakt geweest. Als er gelden vrijkomen dan kan ook di- rekt met de uitbreiding begonnen worden'. Binnen de wyk is men zelf ook aktief om financiën voor de uit breiding bijeen te krijgen. Daar om zal er op 24 en 25 april een groots wielerspektakel worden georganiseerd. Men heeft voor de proininentenrit in ieder geval wethouder Driessen en Mevr. Kemmelings (PvdA) kunnen kon trakteren voor een rit op het sta len ros. Produkt van de maand: Noten uit Zuid-Amerika Na de honing uit Mexico wil de Wereldwinkel in de maand april de para- en pecannoten onder de aan dacht brengen. Tien procent van het Amazone oerwoud is verdwenen. Dat lykt misschien niet veel. Maar als het huidige tempo van kappen wordt voortgezet staat er over dertig jaar geen boom meer overeind. Een eco logische ramp. Daarbij staat de bestaansbasis van honderdduizen den woudbewoners op het spel. En dat terwy'1 het Amazonewoud ge- noeg te bieden heeft. Meer dan een verzameling planken levert het tro pisch regenwoud een keur van niet- hout produkten waaronder, parano ten, die het natuurlijk evenwicht intakt laten. De opbrengsten van deze duurzame exploitatie van het oerwoud zijn zelfs vele malen hoger dan die van de houtkap. Een be langrijke inkomstenbron voor de bewoners zou verloren gaan als de houtkap doorgaat. De Wereldwinkel verkoopt para noten van de Boliviaanse koöpera- tie Campesino en pecannoten van landbouwkoöperaties in Peru. Behalve als knapperig tussen doortje kunnen note verwerkt wor den in allerlei gerechten. Tips daarvoor zyn in de Wereldwinkel te vinden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 14.00-17.00 uur en zaterdag van 10.00-16.00 uur. U vindt de Wereldwinkel in de Hense- niusstraat nr. 3A (achter het Hense- niusstraatje, dus hartje Venray!). Rijverbod van 22 uur... Een slingerende auto op de Maas- heseweg was zondagavond, om streeks 20.30 uur, aanleiding voor de politie om naar dit verkeersge drag een onderzoek in te stellen, maar de bestuurder, een 27-jarige Nymegenaar, negeerde het door de politie gegeven stopteken. Later bij een tweede stopteken, nabij de kruising met de Noordsingel, stopte de bestuurder wel. De blaastest en een ademanalyse rechtvaardigde een rijverbod van maar liefst 22 uur. Proces-verbaal werd opgemaakt en volgens de nieuwe voorschriften werd zijn rijbewijs ingevorderd. De gemeenteraad ging vorige week dinsdag alsnog akkoord met het voorstel van b. en w. inzake de kontrole op de hondenbelasting. Dit voorstel komt er op neer dat in 1992 alle huishoudens op honden- bezit gekontroleerd zullen worden en dat vervolgens elk jaar eenderde van de huishoudens een honden- kontroleur aan de voordeur kan verwachten. In de commissievergadering voor financiën hadden met name de CDA-leden zich tegen dit voorstel uitgesproken. Zy zagen een beperk tere kontrole meer zitten dan deze 'dure' oplossing. De CDA-raads- frakties sprak weliswaar haar twy- fels rondom het rendement van de door b. en w. voorgestelde kontrole uit en gaf aan dat niet aantoonbaar zou zijn welke kontrole de beste zou zijn. Het raadsvoorstel kreeg daar om het voordeel van de twyfel. Wel lieten de diverse raadsfrakties we ten benieuwd te zijn naar het resul taat van de kontrole. De waarschuwing die wij vorige week plaatsten, dat de politie in het weekend verbaliserend zou gaan optreden in de blauwe zone, werd door veel automobilisten gene geerd. Die vonden wel, by terug keer by hun auto, een parkeerbon achter de ruitenwisser. Door de in zet van de leden van de reservepoli- tie kon er zowel in de ochtenduren als in de namiddag worden gekon troleerd. Ook kregen de reservisten van veel automobilisten lof te inkasse- ren omdat er eindelijk iets werd ge daan m.b.t. de naleving van de bepalingen van de blauwe zone. Al le parkeerbonnen die werden uitge reikt hadden betrekking op het feit dat de automobilisten de parkeer- schijf niet hadden geplaatst. In to taal werden 95 bonnen uitgereikt. Nogmaals willen wij er onze le zers op wijzen dat deze kontroles door blyven gaan. Ook zal er gekon troleerd worden of de autogordels worden gebruikt. Inbraken in service-auto's De inbraken in service- en be drijfsauto's waarin gereedschap aanwezig is, hebben grote vormen aangenomen. Kennelijk is voor dit gereedschap een goede markt. Door het uitsnijden van het rub ber van een zijruit, was toegang ver kregen tot een service-auto die by de woning van een monteur aan de Weth. Pubbenstraat in Merselo geparkeerd stond. Hier werden ver schillende elektrische gereed schappen met een totale waarde van ƒ7.000,- ontvreemd. Ook werd de service-auto van de broer van deze benadeelde openge broken. Die auto stond voor zijn wo ning aan de Coppelenberg in Merselo. Hier bedroeg de waarde van het ontvreemde gereedschap enkele honderden gulden. Een aan de Hatendonkstraat in Oostrum geparkeerde service-auto van een daar wonende monteur werd eveneens opengebroken. Hier werden o.a. enkele boormachines en andere elektrische gereedschap pen ontvreemd. De koffers werden in de buurt, leeg teruggevonden. De waarde van de gereedschappen be draagt ƒ3.600,-. De afdeling Voorkoming Misdrij ven van de politie deelt nog mede dat deze diefstallen voorkomen zou den kunnen worden als men in de auto een beveiliging aanbrengt. Dat kost maar enkele honderden gul dens. De afdeling Voorkoming Mis drijven geeft gaarne advies. Inbraken Door verbreking werd toegang verkregen tot de Witte Hoeve aan de Gasstraat en van de BGD aan de Merseloseweg. Hangende het on derzoek kon ons niet worden mede gedeeld wat er precies ontvreemd is. Weer werd er ingebroken in een sportcentrum aan het Gouden Leeuwterrein. Wat er hier precies ontvreemd is. kon ook niet worden medegedeeld. Het bestuur van het Groene Kruis Noord-Limburg beraadt zich op ba sis van een extern advies over de toekomst van de wijkgebouwen in Noord-Limburg. De centrale vraag daarby is hoe met efficiënt gebruik van financiële middelen optimale dienstverlening aan de bevolking kan worden verzekerd. Het Groene Kruis Noord-Limburg heeft in 1991 opdracht gegeven voor een extern advies over de doel matigheid van de 46 wijkgebouwen in Noord-Limburg en de mogelijk heden voor verbetering. Dit advies is in maart 1992 uitge bracht. De huidige situatie wordt gekenmerkt door een'groot aantal wijkgebouwen, die een groot deel van de dag onbemand en onbereik baar zijn. Het rapport adviseert het Groene Kruis om met een beperkt aantal nieuwe 'Centra voor Thuis zorg' met optimale voorziening en dienstverlening, de service aan de bevolking te verbeteren. Gevolg daarvan is dat een beduidend aan tal wijkgebouwen in deze nieuwe opzet overbodig zal zijn. Hierdoor wordt zelfs enige besparing mo gelijk. Het rapport is voor een eerste oriëntatie al aangeboden en bespro ken met de voorzitters van de loka le Groene Kruisverenigingen. Het bestuur van de distriktsvereniging Het Groene Kruis Noord-Limburg is vooniemens een standpunt te bepa len in de komende maand. Finale besluitvorming zal plaatsvinden in een algemene ledenvergadering eind juni 1992. Wethouder B. Kersten, voorzitter van de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, had maandagavond een 'overvolle bak'. Niet dat men opeens zoveel belang stelling had voor de lokale politiek, maar wel voor de hoorzitting inza ke Arob-bewaarschrift tegen het door de gemeenteraad op 26 no vember genomen voorbereidings- besluit voor een gedeelte van het perceel Hoenderstraat 76. Hierdoor wordt de bouw van een garage en een stenen muur als erfafscheiding met een hoogte van 2.55 meter mo gelijk. Drie bewoners van het St. Caeciliapad tekenden tegen het af geven van een bouwvergunning be zwaar. 'Door de bouw van de garage en de muur op vijf meter afstand van onze woning neemt de leefbaar heid in en buiten de woning in ern stige mate af omdat het uitzicht wordt beperkt en verstoord', zo lie ten de drie bewoners het college van b. en w. schriftelijk weten. SCHADECLAIM Volgens de briefschrijvers ver ziekt de eentonige en vandalisme- opwekkende muur het sociale kli maat in de woonstraat en geeft door het aanzien de bewoners het gevoel binnen gevangenismuren te leven. Als alternatief werd aangevoerd de inrit en de toegang naar de garage vanaf de Hoenderstraat te plannen, waarmee ook de verkeersveiligheid wordt gediend. Uitdrukkelijk werd onder de aandacht van het college gebracht, dat de bestemmingswijzi ging zal leiden tot indiening van een schadeclaim wegens vermin derd woongenot en dat tot in hoog ste instantie geprobeerd zal worden recht te verhalen. Intussen hebben de drie bewo ners van het St. Caeciliapad de Wo ningbouwvereniging Noord-Limburg geschreven van de huuradviescommissie te verwach ten bevestigd te worden, dat door de bouw van de muur het woonge not verslechtert'. Zij vinden dit een reden om de huurstyging voor hun woningen stil te leggen dan wel te rug te brengen naar een lager peil. Zij verzoeken de woningbouwvere niging alsnog bezwaar aan te teke nen tegen de bouw, 'omdat de welstandscommissie om onbegrij pelijke redenen geen bezwaar heeft gemaakt tegen een gedrocht, dat in Berlijn gesloopt is en hier wordt op getrokken'. ONGEGROND Kennelijk was de hele buurt - in clusief moeders met kleine kinde ren - naar deze hoorzitting geko men om morele steun te verlenen aan mevr. Ingenpas, die als woord voerster van de drie bezwarenma- kers optrad en de bezwaren nader toelichtte. Het stak haar, dat zater dag verschillende commissieleden wel ter plaatse zijn komen kijken, maar niemand vanuit de woningen de situatie heeft bekeken. Wethouder Kersten, bijgestaan door de ambtenaar F. Aarts, lichtte nog eens duidelijk toe hoe de (inge wikkelde) procedure in zijn werk is gegaan en hoe volgens de bestaande regels is gewerkt. Daarbij deelde hij mede, dat met ingang van 1 juli a.s. voor het bouwen van een erfafschei ding geen goedkeuring van de ge meente meer nodig zal zyn. De door mevr. Ingenpas op schrift gestelde bezwaren werden door de commissie achter gesloten deuren behandeld. De volgende dag mochten de be- zwarenmakers by de gemeente in formeren naar de uitslag van de hoorzitting. Deze luidde, dat de commissie de gemeenteraad zal ad viseren de bezwaren ongegrond te verklaren. Als de gemeenteraad het advies overneemt en groen licht geeft voor de bouw van de omstre den garage en muur, kan by de Arob-rechter bezwaar worden ge maakt tegen deze overheids- beslissing. In het gemeentehuis van Meerlo wordt van 13 tot en met 25 april de expositie Columbus 500jaar gehou den. Deze expo is gratis te bezichti gen tijdens kantooruren. Wij nodigen de inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum uit om deze expositie te bezoeken. De expositie Columbus 500jaar is een initiatief van de werkgroep Noord-Limburg van de Landelijke Vastenaktie en het in Venray ge vestigde (Interkerkelijk Vormings werk en Ontwikkelingssamenwer king) IKVOS regio Noord-Oost Brabant en Noord- en Midden- Limburg. Mede dankzij o.a. de ge meente Sevenum is deze expositie mogelijk geworden. De aanleiding van deze expositie is het feit dat vijfhonderd jaar gele den, op 12 oktober 1492, Columbus voet aan wal zette op een eiland aan de Atlantische kust van Amerika. Hij zocht een nieuwe handelsroute naar zuidoost Azië, maar stuitte on verwachts op een 'nieuwe wereld'. Omdat hij dacht in Azië te zyn noemde hij de mensen er in dianen. Voor de initiatiefnemers van de expositie is de herdenking van Co- lumbus'reizen aanleiding om stil te staan by de schaduwkant. Zij vra gen aandacht middels deze exposi tie voor de problematiek van de inheemse volken, voor de ekologi- sche afbraak in Latijns-Amerika en voor de ekonomische achterstand van de meerderheid van de mensen van Latijns-Amerika. De expositie Columbus 500jaar is ingedeeld in drie delen: Vyfhonderd jaar evangelie in Amerika. De expositie staat stil bij 500 jaar christelijke aanwezigheid in Latijns-Amerika. In woord en fraaie foto's. De Macu-Indianen in de Amazo ne. De inheemse volkeren van Latyns-Amerika hebben het de af gelopen 500 jaar niet gemakkelijk gehad. Veel indianen zyn van hun grond verdreven, stierven aan Europese ziektes of werden ver moord. De Macu-stam telde vroeger vele duizenden leden. Op dit mo ment bestaat de groep uit 100 men sen. Ze leven heel eenvoudig op een heuvel aan het water. De foto's van de Macu-Indianen zyn gemaakt door de Venrayse fotograaf Gé Hir- des die samen met de journalist Re- né Poels onlangs de Amazone bezocht. Kritisch Konsumeren met het oog op Latyns-Amerika. In dit deel van de expositie wordt de bezoeker aan de hand van een aantal konkre- te produkten gekonfronteerd hoe 'ons' konsumptiepatroon verbon den is met Latijns-Amerika. Aan dacht wordt geschonken aan zuivere koffie (Max Havelaar keur merk), cacao, soja en fruit. Video en dia's. Ter ondersteuning van eventuele aktiviteiten in de ge meente kunnen scholen en groe pen gratis gebruik maken van een video en/of een dia-serie over de Macu-Indianen in de Amazone. In opdracht van de werkgroep Noord- Limburg maakte de journalist René Poels samen met Peter Heijmans in de Amazone een portret van deze indianenstam. De videofilm is opge nomen op VHS en duurt 30 minu ten. De dia-serie van fotograaf Gé Hirdes bestaat uit 50 dia's. Bij de dia-serie is een uitvoerige tekst. De videobanden en dia-serie zijn gratis verltrygbaaar bij R. Poels (04789- 1771). Triathlon: voor de meesten van u een sport waarbij u denkt aan sportverdwaasing, op de grens van het mogelijke, etc. Tbch heeft de ontwikkeling van deze kombina- tiesport de afgelopen jaren bewezen dat ze uitgegroeid is tot een volwas sen sport met alleen al in Neder land meer dan 100.000 officiële beoefenaars. Ook Venray heeft op 13 en 14 juni een weekend waarin de triathlon centraal staat. Op 13 juni zal er 's avonds een 1/8 rekreatieve en een 1/8 trio-triathlon georganiseerd worden. Op zondag 14 juni gaat het grote werk beginnen want dan verzame len alle Zuidnederlandse toptriath- leten zich in Venray om uit te maken wie zich voor 1992 Zuidne derlands kampioen mag noemen. tocli willen wij via dit schrijven uw aandacht vragen voor de 1/8 trio-triathlon op zaterdagavond. Om meer mensen uit de regio Venray bij het evenement te betrekken en om meer mensen aan het feno meen triathlon te laten proeven heeft de organisatie een 1/8 trio- triathlon op het programma staan. Bij deze trio-triathlon wordt de af stand afgelegd door drie personen in een estafette-vorm. De eerste legt de zwemafstand (500 meter in De Sprank) af; de tweede de fiet- safstand (20 km) en de derde de loo pafstand (5 km). De finish vindt plaats voor De Sprank, waar voor een gezellige sfeer gezorgd zal worden. Je kunt dus inschrijven als team van een bedrijf, vereniging, vrien denclub, caféteam of gewoon met een paar bekenden. Als afsluiting wordt er een klasse ment opgemaakt. Voor de snelste teams zijn ereprijzen beschikbaar. Voor elke deelnemer is er na afloop een herinnering. Mocht u inschrijfformulieren no dig hebben, bel dan 04780-89615 of haal ze af bij het VW-kantoor te Venray, tel. 04780-10505.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7