snovatie Venrayse pleinen 3yt:J van start gegaan De betonnen 'heilige' van het Henseniusplein Wethouder op bezoek bij asielzoekers in Venray fllll ill BOEKENWEEK 92 ëöét'*' M Godefridus Hensenius, de Bollandist PEEL EN MAAS L|' genlevens) begon in te laten. Een groep Jezuieten specialiseerde zich daarin. Het plan van een kritisch- wetenschappelyke behandeling van de heiligenlevens was in 1603 uitgegaan van de Utrechtse Jezuiet Heribert Rosweyde. Joannes Bol- landus nam in 1629 zyn taak over en zette het grootse plan van Ros- weijde hechter in elkaar. Hy kreeg daarbij o.m. medewerking van de Venrayer Godefridus Henschenius. Het schrijverscollege, dat zich Bollandisten noemde, heeft o.m. ge werkt in het Antwerpse Professie huis, dat gelegen is naast de kerk, waarin Godefridus Henschenius in 1681 werd begraven. In 1643 ver scheen het eerste deel van de 'Acta Sanctorum', dat de oudste boeken serie van de wereld is geworden. Men hoopt nog in deze eeuw - 360 jaar later - het zeventigste deel te publiceren. De 'Acta Sanctorum', het grote standaardwerk over de heiligen, waaraan de Venrayer Hensenius mocht meewerken, laat nauwelijks een spaan heel van de 'Legenda Au- rea' en dat werd het schryverscolle- ge niet in dank afgenomen. In heel wat kringen werd het werk met veel argwaan bekeken, want plotse- 11T/M 21 MAART "Twee jaargetijden minder A.Alberts S y; j A. Alberts kijkt terug op ons Indische verleden. Essay over een voorbije samenleving. Voor slechts f 4.95, zolang de voorraad strekt. jij A m f >- i 'aw..,™'"' - C2" jfgelopen dinsdag is een begin aaakt met de renovatie van het pseniusplein en het Sehouw- jgplein. Dat gebeurde door de op van diverse obstakels op het louwburgplein. Volgende week t 'de schop daadwerkelijk in de lid' en zullen met name de ver- jdeelnemers ervaren dat Ven- s aan haar centrum AUTOVRIJ fcrig jaar juni presenteerde de ;ente het nieuwe plan om deze b Venrayse pleinen aan te pak- t het de rest van het cen- i de laatste jaren een facelift [ondergaan was het logisch dat i twee pleinen een beurt £en. Financiële tekorten scho- e plannen in eerste instan tie vooruit De gemeente Venray klopte daarom nu by de provincie aan voor financiële middelen. Im mers een verfraaiing van het cen trum is een versterking van de regiofunktie van de gemeente Ven ray. Naast een enorme visuele veran dering is het autovry worden van deze pleinen de voornaamste veran dering. Bevoorradend verkeerden aanwonenden kunnen nog wel ry- dend van de pleinen gebruik ma ken maar parkeren is na de renovatie verleden tyd. De indeling van de nieuwe plei nen is zodanig dat er een meer ruimtelijk idee ontstaat Een groenstrook zal een scheiding ma ken tussen de beide pleinen. De ge meente wil met deze opzet de toto: G6 HinJes/GLH pleinen meer geschikt maken voor recreatieve doeleinden. INSPRAAK De gemeente Venray heeft toen op 19 juni en op 11 juli een tweetal inspraak/informatie-avonden ge houden die goed bezocht werden door aanwonenden en onderne mers. Dat leidde tot veel reakties, met name op het groot aantal fietsparkeerplaatsen voor de win kels, het geplande podium op het Schouwburgplein, en het autovry maken van de pleinen. Vooral de ondernemers op het Hensenius- plein, die by de renovatie van dit plein, twaalf jaar geleden, baatbe lasting moesten betalen voor o.a. de parkeerplaatsen op dat plein, had den bezwaren tegen het verdwijnen van die plaatsen. Ook werden door en maas Met een doos primula's en een vaantje van de gemeente Venray ging wethouder J. Driessen maan dagavond met een aantal leden van de commissie sociale zaken op be zoek bij vier Libanese asielzoekers. Sinds kort woont dit viertal in een woning aan de Kruidenlaan. Dit be zoek had alles te maken met de uit voerige informatie, die deze avond tijdens de commissievergadering werd gegeven over de Regeling Op vang Asielzoekers (ROA) Deze uitleg was nodig, omdat ingevolg de nieu- weregeling het aantal asielzoekers, ook in de regio Venray, zal worden verdubbeld. De duidelijke uitleg werd gegeven door de heren J. Willems, regionaal coördinator opvang asielzoekers, H. Willems, lokale roa-funktionaris, belast met de plaatselijke (materië le) opvang van asielzoekers in Venray. W. v.d. Einden, maatschap- pelijkwerker by het RIM, belast met de immateriële opvang van asielzoe kers in Venray en de regio en de begeleiding van de vrijwilligers- groepen in de regio en Y. Canli, voorzitter van de Venrayse vrywilli- gersgroep. In de regio Venray zyn momen teel 57 asielzoekers en gestreefd wordt tegen het einde van het jaar te komen tot 68 strukturele plaat sen, waarvoor 17 k 18 woningen beschikbaar komen. De woningen zullen meestal door vier personen worden bewoond. De momenteel in Venray aanwezige asielzoekers zijn afkomstig uit Libanon, Zaïre, Soma lië, Iran en Ghana. Volgens de nieuwe regeling kunnen ook vluch telingen uit Somalië, Etiopie, Afga- nistan. Iran, Irak en Sri Lanka, worden gedoogd. Na een eerste ver blijf in een opvangcentrum worden de asielzoekers, in afwachting van een eventuele definitieve verblijfs vergunning in een groot aantal gemeenten in normale woningen worden ondergebracht. De wonin gen zullen een standaard inrich ting krijgen voor een bedrag van 8 k ƒ10.000,- De asielzoekers worden begeleid door een aantal vrijwilli gers, waarvan er in Venray 16 be schikbaar zijn. Gehoopt wordt dat dit aantal kan worden uitgebreid. Afgelopen dinsdag zijn de werk zaamheden aan het Schouwburg plein begonnen door de bestrating te verwijderen. De tegels zullen el ders worden hergebruikt en worden daarom Tietjes opgestapeld. ondernemers problemen verwacht met de aan- en afvoer van goederen. Dat leidde ertoe dat op 11 juli een aangepast plan werd gepresenteerd dat zoveel mogelijk met de wensen van de betrokkenen rekening heeft gehouden. Bovendien zal wethouder Trujjen binnenkort met de ondernemers van het Henseniusplein aan tafel gaan zitten om de perikelen rond om de baatbelasting, uit de wereld te helpen. Overigens wordt voor de ze renovatie geen baatbelasting aan de ondernemers gevraagd. DRIE FASES De werkzaamheden zullen iri drie fases uitgevoerd gaan worden. Deze week is al begonnen met het Schouwburgplein. De obstakels worden verwijderd. Volgende week zullen ook de grondwerkzaamhe den beginnen. Het verkeer zal dan met de nodige verkeersmaatregelen te maken krijgen. Daarover meer op de pagina Gemeentepraat. Deze eerste fase duurt ook het langst omdat hierbij ook riolerings werkzaamheden uitgevoerd moe ten worden. Verwacht wordt dat eind mei dit gedeelte voltooid is en dat begonnen wordt met het pleint je voor café Hulsman. Deze fase is rond half juni gereed waarna het andere deel van het Hensenius plein aan bod komt. MARKT Op vrijdag 24 juli zullen de werk zaamheden tot een einde moeten zijn gebracht want op maandag 27 juli zal de jaarmarkt op de nieuwe pleinen gehouden worden. 'Dat is een datum die vast staat' liet wet houder Truyen vorige week weten. De Venrayse markt zal overigens vanaf volgende week maandag tot 24 juli verhuizen. Alle kramen van het Henseniusplein zullen dan op het Gouden Leeuw terrein worden geplaatst. De markt op de Grote Markt blyft ongewijzigd. Deze maatregel zal overigens tot gevolg hebben dat op de maandag middag maar liefst 175 parkeer plaatsen minder beschikbaar zyn. De gemeente vraagt daarom alle medewerking van de langparkeer- ders. 'We rekenen erop dat die hun auto verder weg zullen zetten, bij voorbeeld op het Kennedyplein of op het terrein achter de Hoen derstraat'. In welke hoedanigheid de markt na de renovatie op de pleinen terug komt, en of de markt op een of twee lokaties gehandhaafd zal worden, is nu nog niet duidelijk. OVERLAST De wethouder stak niet onder stoelen of banken dat we de komen de tijd met veel ongemakken te ma ken krijgen. 'We zullen in ieder geval proberen om alles zo goed mo gelijk te laten verlopen'. De wethou der gaf ook aan dat het na deze renovatie nog niet gedaan is met de werkzaamheden in het centrum. 'Dit is het eerste plan uit de nota centrumontwikkeling. De gemeen te zet momenteel de te nemen stap pen op een ryije om de nota centrumontwikkeling uit te voe ren'. Zo zal er voor de zomervakan tie een plan voor vervangende parkeerplaatsen in de zuidoost hoek van het centrum worden ge presenteerd, tussen de Patersstraat en de Julianasingel. 'De bewoners zyn hierover inderdaad nog niet geïnformeerd maar dat kan ook pas als er konkrete plannen zijn'. Ook over de bedryfsweg tussen de Gro testraat en de Julianasingel zullen binnen niet al te lange tijd beslui ten genomen gaan worden. De wethouder vergelijkt de ko mende overlast overigens met de verbouwing van een huis. 'Als je boekhandel van den munckhof grotestraat 68 venray Donderdag 12 maart - Pagina een huis verbouwt heb je eerst een 9 hoop ongerief maar daarna heb je I wat moois over. W\j willen het een- J trum afbouwen*. Overigens is de financiering van je de pleinen nog niet helemaal rond. 9 De totale kosten liggen rond de 1,8 I miljoen gulden. Van de provincie krygt Venray acht ton aan economi- 9 sche subsidie en ƒ215.000,- uit het 1 fonds stads- en dorpsvernieuwing. 3 Dit is ongeveer twee ton minder J dan de gemeente Venray gevraagd 1 had. Wethouder Tru\jen hoopt eind deze maand aan te kunnen geven I hoe dit tekort gedekt zal gaan worden. Tegelijk met de werkzaamheden op de pleinen is men ook begonnen M om de. obstakels in de Grotestraal te verwijderen. Dit gebeurt mede op aandrang van de Venrayse winke- fl liers. De aankleding van de pleinen fl èn van de Grotestraat zal in de toe- [I komst een identiek karakter fl krijgen. ling werden de heiligen verstande lijk benaderd, terwijl in de vorige eeuwen de kritische geest en het historische begrip nog totaal ont braken. De boeken reeks belandde hier en daar op de plaatselijke in dex, maar heeft van de Kerk zelf nooit een enkele afwijzing gekre gen. Men wist immers, dat die heili gen soms wat te veel mirakelhooi op him vork namen. Als het werk voltooid is - naar ver wacht wordt nog vóór het jaar 2000 - zullen er ruim 25.000 heiligen offi ciéél geregistreerd zyn. Nu we we ten, dat Hensenius daar een aanzienlijke bijdrage aan heeft gele verd, zullen we hem wellicht met andere ogen bekyken en hem zyn zitplaats in Ven rays centrum van harte gunnen. Het betonnen beeld van de Maastrichtse beeldhouwer Rob Stul- tiëns, dat sinds november 1957 op het Henseniusplein staat Een zit tende reus van 2.40 meter op een sokkel van 1.60 Tneter. Volgens zijn levensbeschrijving tvas Hensenius een grote, forse man, een onver moeid trekker en reiziger, een groot talenkenner en een onverschrokken geschiedvorser. Zo heeft de beeld houwer hem gestalte gegeven: de handen gevou wen over z ijn levens werk, het boek waarin hij de hande lingen van de heiligen heeft opgeschreven. 'n abonnement waard In een van de eerste delen van de Acta. Sanctorum' staat de Venrayer Godefridus Henschenius afgebeeld in de kledij van de Jezuieten uit de zeventiende eeuw, kompleet met kalotje proberen het duideljjk te maken. Onze voorouders zochten in hun leven veel steun en uitkomst bij de talloze heiligen, die ons katholiek geloof voor alle mogelyke (en on mogelijke) zaken ter beschikking had. Men kende huisheiligen, die gespecialiseerd waren in het oplos sen van huiselijke problemen; vee- heiligen, die aan ziekten onder het vee een halt toer riepen; weerheili- gen, die op tyd voor regen of zonne schijn dienden te zorgen; pestheiligen, die in geval van besmettelijke ziekten hun genees kunst moesten vertonen etc. etc. Op den duur had elke stad, elk dorp, elk gehucht wel een eigen heilige, die bijzonder in de belangstelling stond. Om die plaatselijke heilige zo heilig en dus zo suksesryk moge lijk te maken, werden de meest on waarschijnlijke verhalen rond hem of haar gesponnen. Verschijningen en voorspellingen waren schering en inslag. In pogingen om andere plaatsen de mild schenkende en verbruikende bedevaarders af te snoepen, liet men vaak de plaatse lijke heilige de ene sterke truc na de andere uitvoeren. Een blinde ziende maken volstond al lang niet meei'. Wanneer een heilige er om werd verzocht, moest hy (of zij) al minstens een dood kindje opnieuw tot leven kunnen wekken om nog tegen de konkurrentie te kunnen optornen. 'DE GULDEN LEGENDE' Dat in feite de heiligen alleen maar een voorspraak bij God kon den zyn, werd door onze voor ouders meer dan eens vergeten. Men kende de heiligen en de reli kwieën een haast onbeperkte macht toe. Dat had ook zyn invloed op de beeldende kunsten, zoals beeldhouwers eri-i kunstschilders, die ontelbare heiligen in beeld brachten. Ene Jacobus a Voragine, een zali ge Italiaanse Dominicaan uit de dertiende eeuw, heeft in zijn leven al die heiligen - voornamelijk uit de middeleeuwen - onkritisch be schreven in zyn Legenda Sancto rum, ook Legenda Aurea (Gulden Legende) of Historia Lombardica. De eerste Nederlandse vertaling verscheen in 1478 in Gouda. Ook na zyn dood werd zijn verzameling heiligen nog voortdurend aange vuld en gerangschikt in volgorde van hun gedenkdagen. De schrijver van de Legenda Aurea gooide er jammer genoeg met de historische pet naar. Hy verwarde diverse heili gen en haalde ettelijke geschiede nissen door elkaar. Dikwijls schreef hy kritiekloos over wat er over de heiligen werd verteld of wat er vroe ger over hen was geschreven. Bo- Bij de bevrijding van Venray in oktober 1944, werd het oude stand beeld van Hensenius, dat toen mid den op het naar hem genoemde plein stond binnen een hekwerk, onherstelbaar vernield. Het was een staande figuur, met een boek in zijn hand. Een vriendelijke geleer de, waaraan te zien was, dat hij een reizende geleerde was, die voor zijn werk meerdere malen te voet naar Rome, FloreTice en Napels ging. vendien ging hy nogal kwistig om met het bloed van de martelaren en voorzag hy menig heiligeleven van een stichtelijke beschouwing. Een wondertje meer of minder ging hy niet uit de weg. Veel van zijn be schrijvingen over de levens van hei- ligenliepen uit op een regelrechte horror-story en werden niet zelden gekruid met een dosis sexuele frustratie. HERVORMING Maar toen kwam de zestiende eeuw met haar Hervorming.... Ene zekere Maarten Luther zag dat gesol met heiligen niet zo zitten en eer lijk gezegd konden heel wat rooms- katholieke denkers hem geen onge lijk geven. Tot dat toe hadden zy de verering van 'Gods lieve heiligen' getolereerd als 'goed en nuttig' voor de gelovigen en voor de excessen hadden ze dan maar een oogje, of zelfs twee, dichtgeknepen. Toen echter de protestantse leer naar een onvermoed, sukses en de beelden storm begon te evolueren, trachtte de Kerk eindelijk paal en perk te stellen aan de heiligenverering. Heiligenverafgoding drukt nog beter uit, wat zich in die tyd afspeel de. DE BOLLANDISTEN Een van de gevolgen was. dat men zich ook binnen de Kerk op hoog wetenschappelijk niveau met een hagiografie (beschrijving van heili- u a rel ju de gemeente begonnen is met ikonstruktie van het Hense- ilein, willen we even stilstaan Ie man, wiens naam aan het in is gegeven en wiens beeld ds 23 november 1957 het plein rt. Ook de Henseniusstraat is P Godefridus Henschenius ge- jd. Er z(jn overigens weinig 'enrayers, die zo'n ruime aan-' it hebben gekregen als deze in in Venray geboren Jezuieten- ,er, die het grootste gedeelte van [leven in België doorbracht. Hy irf in Antwerpen op 11 septem- '"81 en werd begraven in de van de Antwerpse St. Caro- •rromeuskerk. 'BETONNEN HEILIGE'... Jet standbeeld van Hensenius is ontweip van de Maastrichtse ihouwer Rob Stultiëns en werd ten in de vroegere Venrayse Be- industrie J.P.A. Nelissen. Hoe- [het beeld in de volksmond 'de e van beton' wordt genoemd Jdefridus Henschenius (Hense- óf voordat zyn naam naar de loonte van die tyd op 'z'n La- werd geschreven, gewoon: sen of Henskens) nooit tot 'de der altaren' verheven, hetgeen "Igen, dat de goede man nooit is verklaard. Wel heeft hy zijn hele leven lang bezigge- jden met het beschrijven van de tos van degenen, die het wèl tot i heiligverklaring hebben ge- ACTA SANCTORUM doorsnee Venrayer weet maar inder weinig van Godfried Hen- N en nog minder van zyn k. waardoor hy hier in Venray Jlein- en straatnaam èn in stand een historische figuur is ge- Als men al weet te vertellen, een Bollandist was en mee- j J de 'Acta Sanctorum', dan heel veel; hoewel... weet idan ook wht Bollandist en Acta "*>rum betekent? We willen 0

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7