Tater Canisius Vastbinder oftn 50 jaar priester morgana INGEZONDEN Uit de raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum 'Wethouder zou zich harder binnen college op moeten stellen' '-C -iLLES LOOPT AL UIT IN 0VERL00N! DEVIEQJAADGETIJMN ter Jr Jaarvergadering Leerlingen- en Ouderraad van de Muziekschool Venray PEEL EN MAAS De nieuwe voorjaarskollektie die menigeen ontdooit! Politie vraagt dringend om getuigen Belgische oplichter aangehouden PEEL EN MAAS I, EN MAAS Donderdag 12 maart - Pagina 5 15 maart a.s. zal het 50 geleden zyn dat pater Canisius binder door mgr. Lemmens in k tot priester werd gewyd. Wy >n deze volgeling van St. Fran- de kleine communiteit 'de Paters Franciscanen (het ire Hotel de Keizer) in de Pa traat bezocht voor het gebrui- gesprek. 'Och, niet teveel .aarheid, want myn gouden trfeest zal op zeer sobere wy- irden gevierd. Met myn mede- jders en naaste familie zal in de d van Beukenrode een eucha- leviering plaatsvinden terwijl onontkoombaar is dat Leunen meer aandacht aan mijn gou- priesterfeest zal schenken', iter in het verhaal zal wel blij- waarom. Pater Canisius Vast ier is in Nymegen geboren en gen. Hy vierde enkele weken den, ook volgens zijn kenmer- in alle eenvoud, zijn 75e ver dag. Hy trad in 1935 in gcruts (Slenaken) in de orde St. Fransiscus om vervolgens Alverna in Wychen en Weert priesterstudie af te maken. C werd hy dan op 15 maart vol- 5 de traditie van de Francisca- op de vierde zondag van de en tot priester gewyd. jj kreeg van zijn Overste de op- !ht aan de Katholieke Universi- in Nymegen geschiedenis te I studeren en verbleef daarvoor iet klooster van de Francisca- in Nymegen. Pater Canisius daar de bezetting en de be- j mee en toen de bevryding fymegen kwam in 1944 ver- hy met nog 100 andere men- in de kelders. 1945 tot 1948 ging pater Ca- geschiedenis doceren aan ssiecollege van de Francisca- _in het college Waterschei by F' 11948 werd hy benoemd tot le- geschiedenis aan het Gymna- n Immaculate Conseptiones van "raneiscanen aan de Leunseweg, toen als een van de beste gum- ia in den lande bekend stond, it leraar geschiedenis werd hij als bibliothecaris belast met de iorging van de boeken voor de Hngen. De administratie van de il moest er ook maar gewoon laan worden want de paters Iers regelden alles. :r Canisius heeft de intrede smaakt van docenten die niet orde behoorden en ook dat ituur overging in handen van was onder het rectoraat ir Wigand Gussen. Met zijn irlingen had hij altyd een 1 kontakt en hy. verheugt zich steeds, als een van zyn vroege- leerlingen het ver heeft ge- ipt, Natuurlyk, terugblikken is gdenken aan wat niet meer is. iveel van het mooie van het Ry- ke Roomse leven verloren gegaan, maar er is ook veel moois overge bleven. In 1980 maakte pater Canisius ge bruik van de VUT-regeling maar hy bleef tot 1988 als bibliothecaris ver bonden aan het Boschveldcollege. 'Met feestelyke gebeurtenissen op', zoals hij het noemt, 'ook myn school, dan ben ik er nog graag by', maar het meest verheugt hy zich nog met het kontakt en de kontak ten van zyn oud-leerlingen. 'KAPELAANTJE' VAN LEUNEN Het is zeker niet oneerbiedig be doeld maar 'klein van stuk' kreeg hy al vrij spoedig, nadat hy als wee kendhulp ging assisteren in de pa rochie Leunen, de naam van 'ons kapelaantje'. Dat was in 1953 toen pastoor Vorstermans hem vroeg om vaste assistent te worden. Voorheen werd nog al eens geas sisteerd maar dan niet in een vaste parochie maar als een pastoor eens met vakantie \yilde_gaan of tijdens ziekte. Pater Canisius bleef dat werk in Leunen doen, ook toen pastoor Jonkers (en later pastoor Haenen) pastoor Vorstermans opvolgden. In lief en leed deed deze eenvoudige Franciscaan onopvallend zyn werk, bij huwelyken en begrafenissen, als het nodig was. En al heeft de pa rochie Lèunen nu een jongere pastoor, ook hy, pastoor Ewals, maakt nog altijd dankbaar gebruik van de assistentie van pater Ca nisius. De parochie Leunen heeft dan ook gemeend het gouden priester feest van pater Canisius Vastbinder te moeten vieren omdat zij nu de kans krijgen hem voor al die inzet gedurende 39 jaar te kunnen dan ken. Daarvan zal dit jaar, op de 4e zondag van de Vasten, op zondag Laetare, pater Canisius Vastbinder in concelebratie een plechtige eu charistieviering opdragen in de pa rochiekerk van de H. Catharina. Pater Canisius stelt het echter an dersom. Hij dankt de Leunse paro chianen voor de wijze waarop zij het hem mogelijk hebben gemaakt zyn pastoraal werk in Leunen uit te voeren. Na afloop van de eucharistievie ring krijgt iedereen in de kerk de gelegenheid tot felicitatie. Pater Ca nisius heeft in ieder geval laten we ten zijn werk in Leunen nog in lengte van jaren voort te zetten. Landweert III el goed ontvangen Bjet Beeldkwaliteitsplan 3e fase lpweert hoeft niet tot kostenver- I Ing voor woningen te leiden'. ■*liet wethouder Kersten afgelo- maandag weten tydens de com- TlSiievergadering voor ruimtelijke „piHg en volkshuisvesting. Vol- r lb de wethouder moet met de ho- welstandseisen die in dit ^voorschrift' voor Landweert ./el de haalbaarheid en realiteit b^Ciet oog gehouden worden. Hij ide er wel aan toe dat er echter mogelijk is, gezien woning- jvprojekten elders in den lande.' hoeven niet altyd dure oplos- jen te zijn. Door goed na te den- over de plannen kunnen de Rers tot oplossingen komen die "'tijd duurder hoeven te zyn. iberen ze te prikkelen waar- [ze eruit halen wat er in zit', al- "louder Kersten, overigens niet zo dat door ire welstandseisen die aan mingen in Landweert III wor- iteld er al bouwers hebben Wel zyn plannen meer- door de gemeente niet goed 'den. Daarover is dan met de uitvoerig over gesproken. l r commissieleden konden zich ifiens goed vinden in dit 'bouw drift' voor Landweert III. Het jl^jjUrwahteitsplan geeft de rand- nd0[ilvaaix?en aan waarbinnen bou- 1 woningen kunnen realiseren, randvoorwaarden zyn stren- by eerdere wijken in V- MielC Volgens dhr. Van Soest (CDA) gaf dit plan duidelijk aan dat de ge meente niet met het euvel van Landweert I en II komt te zitten, na melijk het groot aantal vierkante meters reststroken grond. Wel waarschuwde hij ervoor dat over het groen in de wijk gewaakt moest worden. 'Als we dat groen in de toe komst niet kunnen onderhouden dan kunnen we dat beter niet aan brengen. Voorkom dat over enkele jaren klachten ontstaan die we dan op ons brood krijgen'. Wethouder Kersten liet dhr. Van Soest weten dat het groen de aan dacht heeft. Momenteel werkt men aan een groenplan. In Landweert III komt evenveel groen dan in de andere wijken maar minder ver snipperd, dus minder arbeidsinten sief in onderhoud. Mevr. Roling vroeg om extra aan dacht voor de sociale veiligheid. Zy vond dat in het plan te weinig aan bod komen. Ook daar hier door wet houder Kersten toegezegd dat daar zorgvuldig naar gekeken zou worden. Dhr. Zwiebel tenslotte vond het een ambitieus plan maar dat het hele plan valt of staat met de coördi natie binnenshuis. De wethouder onderschreef dit maar noemde het een proces waar men binnen de ge meente al een heel eind mee gevor derd was. 'Dat moet groeien en door ervaringen beter worden'. -Óndagmiddag! Buffet van 12.00-15.00 uur ƒ25,- p.p. (Kind. tot 10 jr. ƒ12,50) g I Donderdagavond! Verrassingsmenu van 4 gangen fl 39,50 p.p. jldi's a la carte! Dagelijks (uitgez. 's maandags) tussen 12.00-14.00 uur èn v.a. 17.00 uur. Decor- en stijlvolle bedrijfs- en familiefeesten. nd I Venrayseweg 5 - Overloon - Tel. 04788-1733 Op dinsdag 17 maart houdt de LOR (Leerlingen- en Ouderraad) van de Venrayse Muziekschool haar jaarvergadering. Gaarne wil len we leerlingen, ouders en ande re belangstellenden hiervoor uitnodigen. De LOR is kontaktpersoon tus sen leerlingen en ouders ener zijds en bestuur anderzijds. Ze behartigt de belangen van leerlin gen en ouders. Verder verricht ze hand- en spandiensten bij diverse evenementen van de Muziek school. De LOR is samengesteld uit leer lingen vanaf 16 jaar en ouders van leerlingen en heeft een vertegen woordiger in het bestuur van de Muziekschool. Enkele zaken, waarmee de LOR zich bezighoudt: De agenda luidt als volgt: - Verkeersveiligheid rond de Mu ziekschool. - Bevorderen van een rouleer systeem van gebruikte studie boeken. - Organisatie van voorstellingen voor leerlingen. - Medewerking verlenen aan eve nementen als getuigschriftui treikingen, instrumentenparades, etc. - Organisatie deelname Muziek school aan de jaarlykse avond vierdaagse. - Intensief kontakt houden met bestuur en direktie. - Wensen van ouders - in overleg met bestuur en direktie - probe ren te konkretiseren. Op bovengenoemde jaarvergade ring zal een ensemble van de Mu ziekschool o.l.v. mevr. Ans Thyssen het geheel opluisteren. Wij willen u gaarne begroeten op dinsdag 17 maart a.s. om 20.00 uur in de Muziekschool te Venray. uw weekblad Fiets terecht Bij een inbraak in een schuurtje bij een woning aan de Kogeldistel werd een fiets ontvreemd. Die fiets is later in de buurt teruggevonden. Karei Knabbelaar en de Kiosk Hierbij wil ik even reageren op het stukje wat in de Peel en Maas heeft gestaan, dat Karei Knabbelaar niet naar de Kiosk gaat. Alleen het bestuur heeft besloten om niet naar de Kiosk te gaan en niet de leden. De leden hebben niet eens een kans gekregen om te kennen te ge ven of ze wel of niet naar de Kiosk wilden. Bovendien praat Karei Knabbelaar over tweederde leden verlies. Maar aangezien het bestuur uitmaakt wie er lid wordt van Karei Knabbelaar en bepaalde mensen uitsluit om lid te worden is het lo gisch dat het ledental terugloopt. Dit vind ik een vorm van diskrimi- niatie. Een voorbeeld. Een lid wilde zgn. lidmaatschap betalen maar dat werd geweigerd. Een ander lid vroeg voor hervatting van de dart kompetitie toen werd er gezegd ais het bestuur dit toelaat. Dus vergeet het maar. Want het bestuur bestaat uit man en vrouw en goede beken den van de familie Van Leeuwen. Ook het aantal leden van 160 klopt niet. Volgens het boekje van Karei Knabbelaar waren er maar 60 leden. Geen wonder dus dat ze niet naar de Kiosk gaan. Maar volgens de statuten hebben alle leden het recht hier in mee te stemmen. Doch dit wordt door het bestuur ge negeerd. Met welk recht ontneemt het bestuur van Karei Knabbelaar zijn leden het recht om te stemmen. Enkele leden van Karei Knabbelaar Al geruime tyd stelt Peel en Maas het CDA in staat reklame voor zich zelf te maken in stukjes die de te neur van de normale 'club-berich ten' verre overschrijden. Meestal is het onschuldig gewauwel en dan is het niet zo erg. Onlangs echter werd verslag gedaan van een avond el ders in Limburg. Citaat: 'Door hoge re lonen en lastenverzwaring, die de PvdA wil, daalt de konkurrentie- positie in ons land...'. Dat was don derdag 27 februari. Op vrydag 28 februari kwam PvdA-leider Wim Kok op de tv. en zei dat de lonen moeten worden gematigd en de lasten moeten worden verlicht Pre cies het tegenovergestelde van wat er in dat stukje van het CDA stond. Dus dat was niet zo onschuldig deze keer. Dat was een beetje leugenach tig. Foei. Dat Peel en Maas zulke dingen toelaat is van ons Venrays huis-aan- huis blad wel te verwachten. Maar het CDA zou zich toch een beetje moeten schamen. Aan het eind van datzelfde stukje werd 'spoedig... een gerichte ledenwerfcampagne' aan gekondigd. Tben ik dat las dacht ik: maar die club hééft toch al veel te 'veel leden en sympathisanten hier? P. v.d. B Noot van de redaktie: Geachte P. v.d. B. Tbn eerste wil ik steUen, en u zou dat moeten weten, dat Peel en Maas geen huis-aan- huisblad is, maar een nieuwsblad dat by na huis-aan-huis wordt ver spreid. Iten tweede krijgen alle vereni gingen en instanties in Peel en Maas de gelegenheid om hun zegje te doen, ook het CDA en ook de PvdA. Onze redaktie wyzigt, als daar geen reden toe is, niets aan de inhoud van deze stulyes. Als het CDA een ledenwerfaktie wil houden is dat hun goed recht Als de PvdA dat ook wil doen hebben wy daar ook geen moeite mee. stuk voor stuk plaatjes van slaapkamers slaapkamers DE BEST-NOY Sieenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 Geen rijbewijs In de nacht van vrijdag op zater dag werd omstreeks 02.20 uur op de Stationsweg een personenauto aangehouden die bestuurd werd door een 25-jarige inwoner van Boxmeer. De bestuurder bleek geen rybewijs te bezitten en kreeg daar voor proces-verbaal. Hy was achter het stuur gaan zit ten omdat de eigenaar van de auto te diep in het bekende glaasje had gekeken. Hy wilde de auto wel naar Boxmeer ryden. De blaastest van de eigenaar rechtvaardigde een rijver bod van 9 uur. Inbraak in schuurtje Er werd ingebroken in een bij een woning staand schuurtje aan de Kogeldistel. Ontvreemd werden een fiets en enkele gereed schappen. We hebben de deuren opengezet om de eerste mode-zonnestraaltjes binnen te laten. Een opmerkelijke voorjaarskollektie dames-, heren- en schoenmode. schitterend als de Zuid-Franse zon. Grotestraat 93 Venray Telefoon 04780-81214 Ongeveer 2 uur hadden de raads leden nodig voordat het voorstel van het college, om voor alle ge meenschapshuizen in de gemeente een schuldenvrije situatie te kreë- ren werd aangenomen. Daarmee wordt aan de Stichting Parochie huis Blitterswijck een eenmalige bydrage toegekend van ƒ138.357,- en aan de Stichting Gemeenschaps huis Wanssum een eenmalige bij drage van ƒ116.906,-. Daarnaast kwam de nieuwe subsi dieverordening gemeenschapshui zen aan de orde. Op diverse onder delen daarvan hadden de diverse frakties nogal wat moeite, met na me over de beloning voor de in te brengen zelfwerkzaamheid. Alle frakties waren wel van oordeel dat de nieuwe regeling hard nodig was en dat het een groot belang is dat in alle kernen goede gemeenschaps voorzieningen zyn. Het CDA sprak dat de basisvoor zieningen in die dorpen goed moe ten worden vastgelegd maar dat de te belonen zelfwerkzaamheid moei- lyk is vast te stellen omdat er veelal meerdere gebruikers van die ge meenschapshuizen zyn en dat de kontrole daarby moeilyk is. Daar om wilde het CDA, en diende daar later ook een voorstel van wijziging voor in, de subsidie van 50% op 60% van de goedgekeurde begrote bouwkosten brengen met een door de raad vast te stellen maximum. De WD wilde zeer ver gaan met het subsidiëren van de gemeen schapshuizen, maar om de gemeen schapshuizen te laten overleven ten koste van de particuliere bedrijven om daarin bruiloften en partijen te laten organiseren dat ging de WD toch te ver. Het college heeft echter nog een gesprek met de horeca hierover en het ziet er naar uit dat er toch goede afspraken kunnen worden gemaakt. Het voorstel van het CDA om de zelfwerkzaamheid uit de verorde ning te schrappen werd niet door de andere frakties overgenomen en het in stemming gebrachte voorstel haalde net de meerderheid waarbij wethouder J. Rutten voor het voor stel van het CDA stemde en dus te gen het voorstel van het college. Hy verklaarde door de behandeling op dat veranderd standpunt te zijn ge komen. Wethouder L. Bete rams schaarde Zich achter het standpunt van de PK die die zelfwerkzaam heid toch wilde belonen en dat in de verordening wilde vastgelegd zien. Tbch was de voorzitter er van overtuigd dat juist door de verorde ning de misverstanden uit de weg zijn geruimd en dat er ook voor het opgestapte bestuur van de stichting gemeenschapshuis Wanssum weer mogelijkheden zyn geschapen. Het geld wat voor de stichtingen van Blitterswyck en Wanssum is opgebouwd, zal onaangetast bly ven. De toekomst zal echter moeten uit wijzen of met deze verordening te werken zal zyn of dat ze zal moeten worden bijgesteld. PLANMATIG ONDERHOUDSBEHEER Op verzoek van de PK-fraktie werd het tweede gedeelte van het voorstel planmatig onderhoudsbe- heer van de agenda afgevoerd om een tweede offerte te kunnen laten indienen voor het opstellen van onderhoudsplannen voor de peu terspeelzalen, ambtswoning, brand weerkazerne, gemeenteloods en opslagterrein en van het zwembad De Broekberg. Voor het opstellen van een onder houdsplan voor preventief en tech nisch onderhoud voor de basis scholen werd wel een bedrag van ƒ15.000,- beschikbaar gesteld en die opdracht werd verlèend aan Bre men Bouwadviseurs te Heerlen. Geen bezwaar had de raad tegen aankoop van grond voor realisering van het fietspad van Wanssum naar Tienray. Voor het maken van een plan voor rekonstruktie van het kerk plein te Wanssum, stelde de raad een bedrag beschikbaar van ƒ20.000,-. 'Wethouder Driessen zou zich harder binnen het college op moe ten stellen als het om culturele za ken gaat'. Dat meende althans dhr. Sen Brok, commissielid voor Sa menwerking tijdens de commissie culturele zaken afgelopen dinsdag. TJ laat zich teveel inbedden in het college' was zyn kritiek. 'De cul tuur moet wijken voor materiële en financiële zaken'. Wethouder Driessen was het niet eens met deze kritiek. 'Ik haal bin nen het college het onderste uit te kan. Ook het college let op de wel- zynsaspekten en zal deze zeker niet onder laten sneeuwen'. Dhr. Den Brok vroeg zich daarom af waarom Jan Driessen als persoon voorstander was voor de vestiging van sociaal-culturele instellingen in het St Jozefklooster maar dat wethouder Driessen zich daarover tegen heeft uitgesproken. De wethouder liet weten dat dit alles te maken heeft met het prijs kaartje dat er aanhangt. 'We moe ten het prijskaartje goed bewaken anders loopt het helemaal uit de klauwen, zoals dat in het verleden is gebeurd. Ik heb bovendien de in druk dat mensen niet bewust zyn van de ernstige financiële situatie waarin Venray verkeert en van de noodzakelijke sanering. Het is ver schrikkelijk om welzyn te verdedi gen terwijl de financiële sanering absolute prioriteit heeft.' De wethouder kreeg bij zijn be toog steun van zyn eigen CDA. 'Wij vinden dat u met veel enthousias me dé Venrayse cultuur behartigt', liet mevr. Poels-Peters weten, waar op de wethouder verzuchtte 'alleen zonder la met geld...' Voor het aanbrengen van 200 me ter oeverbescherming in de indus triehaven in Wanssum stelde de raad een krediet beschikbaar van ƒ398.000,-. Tten behoeve van het opstellen van een berm- en slootbeheerplan door het bureau de Groene Ruimte werd een bedrag beschikbaar gesteld van ƒ13.000,-. Verder bleek het een hamerslag te zyn het voorstel van het college om een geldlening van ƒ5.500.000,- aan te gaan bij de Bank Nederland se Gemeenten. Het grootste gedeel te van die geldlening is nodig voor de realisering van het fietspad Wanssum-Tien ray. Maandagavond omstreeks 18.15 uur werd langs de Kiekweg een 42-jarige inwoner van Merselo ge wond aangetroffen. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd en moest aldaar worden opgeno men met een gekompliceerde breuk aan zyn knie. Hij fietste op een zg. mountain bike, vanaf de Deumeseweg rich ting Merselo. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak is hy ko men te vallen, waardoor de verwon dingen zyn ontstaan. Omdat er by dit ongeval nog veel vraagtekens zyn en omdat er geen verklaring kan worden gegeven omtrent de oorzaak, vraagt de poli tie dringend aan eventuele getui gen om zich met haar in verbin ding te stellen. De mogelykheid is niet uitgesloten dat het slachtoffer is ingehaald door een vrachtauto die hem bij het passeren heeft ge raakt of dat de fietser door de zuig kracht by het passeren uit zijn evenwicht is geraakt en daardoor is gevallen. Op camavalsmaandag is op ver zoek van de Belgische autoriteiten via de Nederlandse justitie, een 36-jarige Belg aangehouden door de rijkspolitie van de post Beers in zijn verblijfplaats Beers. De man werd gezocht omdat hy in België nog een gevangenisstraf van 5 jaar moest ondergaan wegens oplich ting op grote schaal. De man was in Venray als projektmanager werk zaam in een hotel. Aan de aanhouding ging een langdurig onderzoek door de Ven rayse politie vooraf. De politie besloot de gangen van de man na te gaan na tips dat hij in deze regio mogelyk ook met oplichtingsprak tijken bezig zou kunnen zyn. Ook in Oostenry k en Frankryk. zo is uit het onderzoek gebleken, zou hy zich aan oplichtingspraktijken heb ben schuldig gemaakt. De politie sluit niet uit dat het om een bedrag gaat van enkele miljoenen guldens. Binnen het Venrayse zijn nog geen aangiften gedaan van oplichting te gen deze Belg. Gezien zyn verleden wordt dat echter niet uitgesloten. De man zal zo spoedig mogelijk aan de Belgische autoriteiten worden uitgeleverd. 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5