Aansprakelijkheid vai ouders en kinderen Jubilarissen bij de Bouw- en Houtbond FNV Stille Omgang 1992 Landelijke Vastenaktie if Noord-Limbui PEEL EN MAA ADVOCAAT EN PRAKTIJK I I I,; PEEL EN MAAS Donderdag 12 maart - p Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29, tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. Zaterdag in de le week van de Veertigdagentijd: 9.00 Lsm. W. Broers, echtgen. en overl. kinderen; ouders Neeteson-Custers; Ilarry Messemaeckers. 19.00 ZONDAGS DIENST; 2e jrd. Els Jongman- Vondenhoff; Tbos v.d. Ven-Janssen (koll.); Jeanny Petere-Moons (koll.); Sjef Truijen (koll.); An Geurts- Versteegen (koll.); jrd. overl. ouders Alfons Vercauteren-Poels (S); Johan Jonkers en overl. fam.; ouders Hein Aben-Janssen (koll.); Piet Coenen (koll.); John Wilms; ouders Versteegen-Houben en zoon Sjraar; ouders Ben Franssen en Door Graat; Bert v.d. Broek (koll.); Jan Verb ruggen (koll.); voor de levende en overl. lam. Jacobs-Pijpers; Jan Nooyen en overl. fam. Nooyen- Wilmsen; overl. ouders Jansen-van Dijck en zoon Frits. Zondag: 2e Zondag van de Veer tigdagentijd. 8.00 Lsm. Theodorus Wintels en Maria Hendrika Verbeek (S); voor de parochie. 9.30 Lat. Hgm. overl. fam. Geurts-Rieter (S); P. Janssen-Oudenhoven en overl. fam.; Bert van Vegchel. 11.00 H. Mis met volkszang; Theodor Creemers en overl. fam.; ouders Hendrik Keijsers-Derckx (koll.); ouders Vermeulen-van Ooi; overl. Tineke Kersten-v.d. Ven; Henri Rongen (koll.); Maria Linskens-Franssen (koll.). Maandag in de 2e week van de Veertigdagentijd: 9.00 Lsm. overl. fam. Ponjee-Huijbers. Dinsdag in de 2e week van de Veertigdagentijd: H. Patricius. 9.00 Lsm. tot zeker intentie (A); tot zekere intentie (B). 19.00 Lsm. Jac BackusAn toon Bollen. Woensdag in de 2e week van de Veertigdagentijd: II. Cyrillus. 9.00 Lsm. oude stichtingen. Donderdag in de 2e week van de Veertigdagentijd: H. Jozef, bruide gom van de H. Maagd Maria; Hoogfeest. 9.00 Lsm. Marcel Lins- kens. 19.00 Lsm. tot zekere intentie te.v. de H. Jozef. Vrijdag in de 2e week van de Veertigdagentijd: 9.00 Lsm. Maria Ebberin k-Kol kers. Akolieten: Zo: 9.30 Bas Derkx en Wileo Janssen. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Jeoren Leyssen en Hans Wei- jers; lektor: C. Hendriks. Zo: 8.00 Maurice Brons; 9.30 Tom Fooien en Wilbert van Ham; 11.00 Ties Koop- mans en Bart Thomassen; lektor: T. Verbeek. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering m.m.v. het huiskoor o.l.v. Ad Haans. Voorganger: J. Korff. Lektrice: H. Brouwer. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor. Voorganger: J. Korff. Lektrice: J. Heutinck. Int.: Jan Gerrits en overl. fam. Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Dinsdag: Bedevaart naar Smakt. 14.30 Liturgieviering in Smakt Geen Schrift-instuif. Geen me ditatie. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Donderdag: Geen groepsmedita- tie. 19.30 Vastenwake (ProtGem./ Heel de Kerk). Paterskerk Zaterdag: 8.00 Elisa Palm en te.v. H. Geest. 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIERING t.e.v. St. Antonius uit dankbaarheid; Herman Jaegers (koll.); Harrie Vol- leberg; overl. fam. Vollenberg-Aerts; Tbon Jeuken; Petronella Brand-van Horck; Johanna Lormans-Gerrats. Zondag: 2e Zondag van de Veer tigdagentijd. 9.00 Overl. fam. Spee- Arts. 11.15 Gezongen door de Zan gers van SL Frans; overl. echtp. Vercoulen-Keijsers; Teng Loonen (koll.). 18.00 Overl. ouders Lenssen- Heijligers. Maandag: 8.00 T.e.v. H. Geest. 19.00 Overl. fam. Philipsen. Dinsdag: 8.00 Overl. fam. Vermeulen-Dijkmans en overige fam. 19.00 Jacques Nysen. Woensdag: 8.00 Mathilde Was- scher en t.e.v. H. Geest. 19.00 T.e.v. St. Jozef; Constant en Clemens Py Is. Donderdag: Peest van de H. Jo zef. 8.00 T.e.v. St. Jozef. 19.00 Overl. fam. Janssen-Kryns. Vrijdag: 8.00 T.e.v. St. Antonius. 19.00 Gezinsmis; overl. fam. Janssen-Cup; jrg Jack van D(jck; Lambert Kerkhoff. Misdienaars en akolieten: Za: 18.30 Jaap Janssen. Zo: 9.00 Johan Pouwels; 11.15 Leo Pouwels; 18.00 Martin Leenders. Ma en wo: 19.00 Wendy. Di en Vr: 19.00 Frank. Parochie Brukske Zondag: 2e Zondag van de Veer tigdagentijd. 10.00 Hoogmis. Voor de levende en overleden medeparo chianen. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 8.00 T.e.v. het Onbe vlekt Hart van Maria. 18.00-18.30 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor de 2e Zondag van de Veertigdagentijd. Kinder woorddienst Zang door Kinder- en Jeugdkoor. Voor overl. ouders Van Cuyck-Gooren (K)&; Martha en Ma- riet Goumans-Janssen; Tru Relouw- Linders (koll.); jrd. Thijs Michels; Martinus Peeters; Johanna Gerrits en overl. kinderen; jrd. Carlo Maria Sau. Zondag: 2e Zondag van de Veer tigdagentijd. 8.30 Voor het geeste lijk en tijdelijk welzijn van de parochie. 10.00 Hoogmis, Gregori aans. Riek Barten-van Gerven (koll.); fam. Van Rossum-Janssen; Wim van Ham; Wil van Sleeuwen- van Ravestein en overl. fam. Maandag: 8.00 Voor de zieken van de parochie. 19.00 Bert en Door Kleuskens-Kusters; Sjaak Emonts en overl. fam. Dinsdag: 8.00 Martinus Pontman en Gysbertus van Blokland. 19.00 Coor de Christenen die vervolging lyden; overl. ouders Simons- Willems. Woensdag: 8.00 Voor alle overle denen. 19.00 Overl. ouders Willems-Ewals; Wim van Leuven (koll.). Donderdag: Hoogfeest van de H. Jozef. 8.00 Voor priester- en diaken roepingen en roepingen tot het reli gieuze leven. 19.00 Piet Vermeltfoort en overl. fam.; Wim Hendriks en zoon Martien (koll.). Vrijdag: 8.00 Alberta Boumans- van Os; t.e.v. het H. Lijden van Je zus. 19.00 Mieke Gommans-van Oort (collega's). Mededeling: Op zaterdag 21 maart is weer de jaarlijkse voetbe devaart naar Smakt. Vertrek 06.45 vanaf de Vredeskerk. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Toediening van het H. Vormsel door monseigneur Gysen; voor de Vormelingen (Kin derkoor). Zondag: 8.30 Overl. ouders Jans- Verheggen; jrd. Bertus Rutten; An- toon Janssen; Harrie Vermeulen en overl. fam. 10.00 Overl. fam. Derkx; jrd. Piet Litjens; Tbon Thielen (na mens Tuinbouwvereniging); gest. jrd. overl. fam. Hendriks; gest. jrd. Jan Zegers en Johanna Camps; Giel Vennekens en echtgen. en weder zijdse fam. (Herenkoor). Maandag: 9.00 tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Overl. fam. Broekmans-Bovee. Woensdag: 9.00 Ties Joosten (na mens bewoners Gildestraat en Wa termolenstraat). 19.30 H. Mis in Smakt voor de OVB en LVB. Donderdag: 9.00 Tot bijzondere intentie. Vrydag: 9.00 Gest. jrd. Jozef Jen- neskens en echtgen. Misdienaars: Za: 19.00 Sander Schuurmans, Tbm Vaessen, Mark van Dyk, Joep Vaessen. Zo: 8.30 8.30 Daphne Reintjes, Linda Stammen, Maijolein Moraal, Fieke Basten; 10.00 Yvonne Thielen, Karlijn Ja cobs, Callista Smedts, Lizette Janssen. Attentie: In de H. Mis van zater dag a.s. (14 maart) zyn zeker alle banken van het nieuwe gedeelte van onze kerk gereserveerd voor de 35 vormelingen en hun fam. Wilt u daar rekening mee houden? Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Da meskoor). Overl. ouders Dircks- Houwen; overl. ouders Baltissen- Ingepass en kinderen; Harrie Vriens; led Vervuurt; Sjaak en Jos Driessen; st Piet Rongen en Gertru- da Euwals; Wim en Grad Rongen; Thea ten Haaf-Rongen; uit dank baarheid (G); uit dankbaarheid (J). Zondag: 11.00 Hoogmis. (Heren koor) Johannes v.d. Sterren en Pe tronella Muyzers, pater V.d. Sterren. Woensdag: 9.00 H. Mis Carolien Philipsen. Vrijdag: 9.00 H. Mis voor het wel zijn van onze parochie. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Hay Weys; Hay Reijnders; Henrica Reijnders-Weys; jrd. Huub van Rhee; Marie en Sjang van Kuyck en overl. ouders Van Kuyck-Verrijdt; jrd. Peter Steeghs, Maria Litjens, Anna Henckens. Woensdag: 19.00 Trina Janssen; Marie Janssen; O.L. Vrouw van Al tijddurende bijstand (zy die of ferden). Misdienaars: Za: Marian en Suzanne. Tijdens de vasten zal ook in onze parochie worden deelgenomen aan de vastenaktie. Als bijlage ontvangt u by de 'Schans' een envelop voor deelname. Achter in de kerk zal een bus worden geplaatst waarin u deze envelop met uw gave kunt doen. Zo als bekend is deze aktie voor specia le doelen in de derde wereld. Laten wy op deze manier, door te geven aan hen die minder of niets heb ben. onze 'vasten' inhoud geven. Parochie Leunen 2e Zondag van de Veertigdagen- tyd. Zaterdag: 19.00 Lsm, voor de lev. en overl. leden van de Pascher- reünie; overl. fam. Jenneskens-Arts en Atnoon van Doorn; Jan de Lauw; Grada Heldens-Direks; Fer en Marie Lucassen; weekd. Louis Weijs (1). Zondag: 10.00 Hgm. Harrie Ver- steegen; maandd. Helm Jennis- kens. 11.15 Anna Philipsen-Lenssen; Tteng Voesten; gest. jrd. overl. ouders Litjens- Kejjzers en dochter Mia. Maandag: 19.00 Mndd. Hendrik Philipsen en Catharina Philipsen- Spreeuwenberg; gest jrd. Godfried Litjens en echtgen. Dinsdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Koenen-Janssen Woensdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Hendrickx-Jenniskens; Antoon Verheyen en overl. fam. Verheyen- Droesen. Donderdag: H. Jozef, bruide gom van de H. Maagd Maria; Hoogfeest 19.00 Lsm. Leo Loenen en overl. fam. Vrydag: 19.00 Lsm. Henricus Bomm. echtgen. en overl. kinderen en Johanna Beclet Misdienaars: Za: 19.00 Cecile van Pol en Jenny Jenniskens. Zo: 10.00 torn Bos, Mark de Klein en Erik Lit jens; 11.15 Heidi Voesten en Inge van Tilburg. Ma t/m vr: 19.00 Rudi Linders en Roel Likens. Lektoren: Za: 19.00 Jan Jennis kens. Zo: Jan Reintjes. Overleden: Op 29 febr. 1992 over leed in het verpleeghuis Beukenro de te Venray Louis Weys van de Steegse Peelweg 18 op 91-jarige leef- tyd. Na een plechtige uitvaartdienst op 5 maart 1992 in onze parochie kerk legden wy hem te rusten op ons kerkhof. Rektoraat Heide Zondag: 2e Zondag van de Veer tigdagentijd. 10.00 Hoogmis voor Herman Janssen en Petronella Janssen-Franssen; Johannus en Hendrikus van Kempen en Ger van Kempen-Friesen. Akolieten: Ron Swinkels. Woensdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid. Misd.: Hans Muysers en Har Rutten. Rektoraat Veulen 2e Zondag van de veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.00 Hgm. als mndd. Hendrika v.d. Goor-Baltussen; Lies Mulders en overl. fam.; Grad Reintjes. Zondag: 11.00 Hoogmis voor An na Timmermans-Roosen; Cecilia v. Wylick-Engelen; Grad Reintjes (buurt). Maandag: 8.30 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.30 H. Mis uit dank baarheid. Woensdag: 8.30 H. Mis voor overl. fam. Van Ool-Fleurkens. Donderdag: Feest v. SL Jozef. 8.30 H. Mis uit dankbaarheid (EE); te.v. St Jozef tot welzijn van de hele fam. Vrydag: 8.30 H. Mis voor de over ledenen. Akolieten: Za: Ruud Bexkens en René Reintjes. Misdienaars: Zo: Bas Snoeks en Miriam Snoeks. Parochie Ysselsteyn 2e Zondag van de Veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.00 Mndd. Gr. Spreeuwenberg; jrd. ouders Geurts- Peeters; overl. ouders en fam. Arts- Gielen. Kinderkoor. Zondag: 9.30 Jrd. Theodora Ver heyen; jrd. H. v.d. Ven en echtgen. en Theo v.d. Ven. 11.15 Mndd. B. Camps; M. Tbnnaer-Franssen; jrd. W. de Weert; T. Mulders en overl. fam. Maandag: 19.00 Overl. paro chianen. Woensdag: 19.00 Jrd. Jeu Keij- sers; Jan Vergeldt; Willem Smeets; Martinus van Lee; te.v. O.L. Vrouw van Altijddurende bijstand. Vrydag: 19.00 Jan en opa Jans sen; Mathieu Arts en overl. fam. Misdienaars: Za: 19.00 D. v.d. Burgt en R. Jenniskens. Zo: 9.30 M. Arts en I. Potten; 11.15 B. en S. Slan gen. Ma: K. Jaspers en B. Poels. Wo en vr: S. Ewals en R. Keyzer. Spreuk van de week: 'Is er wel een mooier geluid dan even stilte?' (K. Fens). Doopschema: (april) Op de zon dagen 5 en 12 kan het Doopsel wor den toegediend. Ook bestaat de gelegenheid om een of meer kinde ren te laten dopen tijdens de Paas wake (18 april). Maak tydig een afspraak! Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Johanna P. Hendrix-Pluk (koll.). Misd.: Aiya v. Dyck en Ellen Poels. Zondag: 10.00 Martinus Stip hout; jgt. Johanna v. Ryswyck en zoon Wilhelmus; Joep Versteegen en Cath. Arts en zoon Leo. Piet Arts, Maria van Cuyck. Misd.: Kim Thie- lens en Anke B roe ren. Dinsdag: 8.30 Jgt Antoon Poels en Petronella Jacobs. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Jgt. Antoon v. Hoof en Anna Stiphout Misd.: Ingrid Wismans en L. Poels. Donderdag: Feest van de H. Jo zef. 8.80 H. Mis; Peter Mathys Gie- len en overl. kinderen. Vrijdag: 830 In dankzegging Kerk poetsen: Mevr. Muysers- Verheyen en mevr. Arts-Janssen. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 Harrie Arts. Zondag: 2e Zondag van de Veer tigdagentijd. 10.00 Martinus van Kasteren. Maandag: H. Clemens Maria Hofbauer. 8.30 Byz. int. Dinsdag: H. Patricius, patroon van Ierland. 8.30 Fam. Comelissen- Hendriks. Woensdag: Cyrillus van Jerusa lem en Mirakel van Amsterdam. 8.30 T.e.v. H. Sacrament van het Altaar. Donderdag: Peest van H. Jozef. 8.30 T.e.v. St. Jozef. Vrijdag: Verjaardag van bis schopswijding van kardinaal Si mons. 8.30 Voor onze kardinaal en bisschoppen. Misdienaars: Za: Patricia en Ma rieke. Zo: Peter en Maaike. Lektoren: Za: Dora Arts-Mennen. Zo: Jan Classens. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis; Ge mengd koor Laus Deo uit Arcen. Voor Gerrit Koopmans; Wiel Koop- mans; Leo Koopmans; fam. Bonnes; Susan Direkx, ouders en fam.; ouders Bastiaans-Huygen en zoon Victor; vader en moeder Mulder. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor onze zieken; uit dankbaar heid; Harry Pingen (vriendenk ring). 9.00 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor int van de pelgrims en voor fam. Ebus en fam. Bongaerts- Kersten. 1030 Hoogmis; Vocaal En semble uit Boxmeer. Voor fam. Van Kempen-Bongaerts; ouders Philipsen-van Dijck; ouders Winters-Speulhof; fam. Smits; fam. GerritsDifRk; Wouffiha' Horre- voorts. 15.00 Gebedsdienst t.e.v. H. Jozef. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor fam. Bonnes. Donderdag: Feest van de H. Jo zef. 9.00 H. Mis te.v. de H. Jozef voor fam. Ebus; fam. Wanten en uit dankbaarheid. 1030 Hoogmis; Ge mengd zangkoor Smakt-Holthees. Voor fam. Luiten-Ouden; Gertruda Brouwers-Verhoeven; Jozef Wismans; fam. V.d. Broek-de Valk; fam. Peters-Verstegen; fam. Noyen; fam. Bakker; fam. Djie; fam. Van Gasteren. 15.00 Gebedsdienst te.v. de H. Jozef. 19.00 Avondmis; Pastoor Ke mme re koor uit Geyste- ren. Voor overl. ouders Nellen; ouders Kersten; Sraar en Corry en W. Peters-Verstegen. Op 20 maart om 14.00 uur trou wen Harold Zegers uit Holthees en Maijo Koenen uit Wellerlooi in de kerk van Wellerlooi. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 15 maart zal in het In tervencollege, Leunseweg 2a te Ven ray, ds. H.J.C. van Es voorgaan in de dienst. Aanvangstyd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderop vang en wordt er kinderneven- dienst gehouden. Jehovah Getuigen Hierby nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema 'Hoe past u in de Koninkryke regeling' in de Koninkrykszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Doorrijden na aanrijding Woensdagavond is omstreeks 22.00 uur een op de Houten Hoek geparkeerde personenauto van een inwoner, door een ander motor voertuig in de flank aangereden en beschadigd. De veroorzaker, geen heer of dame in het verkeer, reed, zonder dat zyn of haar identiteit kon worden vastgesteld, gewoon door. De politie hoopt dat er getui gen zijn die een tip kunnen geven die tot aanhouding van de veroorza ker zal kunnen leiden. Inbraak in Spaans centrum Door de ruiten met bruut geweld kapot te slaan was toegang verkre gen tot het in de Goudsmidstraat gelegen Spaans ontmoetings centrum. Ontvreemd werden een kleuren televisie, een videorekorder, een ra- diocassettespeler, aanstekers en een rekenmachine met een totale waarde van 3300,-. De kosten van de vernieling bedragen ƒ600,-. Op de jaarvergadering van 10 maart jl. werden door distriks- bestuurder dhr. J. van Bree en afde lingsvoorzitter P. Ilaegens de volgende leden gehuldigd: W. van Els, H. Nellen, H. Nooyen, H. Poels, J. Ponjee, H. Strijbos en P. Vermeulen voor hun 40-jarig lid maatschap. J. Camps, J. Schachofer, H. Weijs en C. v. Bakel voor hun 25-jarig lid maatschap. Helaas konden de heren H. Nel len, H. Strijbos en J. Camps zelf niet aanwezig zijn op deze avond maar zij zullen zo spoedig mogelijk per soonlijk thuis gehuldigd worden. De Bouw- en Houtbond FNV afd. Venray telt momenteel 555 leden. In de nacht van zaterdag 21 op zondag 22 maart wordt dit jaar de Stille Omgang te Amsterdam ge houden. Ook dit jaar trekken tegen de 400 vrouwen en mannen uit Noord-Limburg en Oost-Brabant ge zamenlijk naar Amsterdam voor de nachtelijke omgang, gevolgd door een plechtige eucharistieviering in de kerk van de Krijtberg aan het Spui. De intentie van dit jaar verwijst naar de toestand in het oosten van Europa en luidt: 'Dat de volkeren van Europa zich in Christus ver bonden voelen'. Autobussen doen alle plaatsen aan. Om 21.30 uur is in Cuyk plech tig Lof. Omstreeks middernacht is in Amsterdam een koffiepauze in de Beurs. Daarna de Stille Omgang. Om 02.00 uur is de H. Mis in de Krijtberg. Daarna is weer een koffie pauze. Omstreeks 04.00 uur ver trekt men weer uit Amsterdam. Om 07.00 uur zijn ook de laatste deelne mers weer thuis. In alle kerkportalen hangen affi ches Van de Stille Omgang met alle informatie. Buskosten zijn onver anderd ƒ25,-. Auto Over de kop na klapband Op de Veuleriseweg kreeg vrydag- morgen omstreeks half tien een personenauto, bestuurd door een 23-jarige inwoonster van Veulen, een klapband. Daardoor verloor de bestuurster de kontrole over haar auto. De auto sloeg over de kop en kwam in een bermsloot tot stil stand. De bestuurster liep gelukkig slechts lichte verwondingen op en kon na behandeling in het zieken huis naar huis worden vervoerd. Rijverbod van 7 uur Op de Paterslaan kontroleerde de politie het rijgedrag van een 64- jarige bestuurder van een perso nenauto uit Venray. Er werd behoorlijk drankgebruik gekonsta- teerd wat een rijverbod van 7 uur rechtvaardigde en een proces-ver- baal inzake het ryden onder in vloed. Tevens werd aan de auto verse schade ontdekt maar de bestuurder kon niet verklaren waar die schade was ontstaan. Inlichtingen: P. Geelen, sekreta- ris, tel. 077-519823. Voor inwoners 1 van Venray zijn kaartjes verkryg- baar bij J.W. Arts, Willemstraat 8, tel. 04780-83372. Hier krijgt u ook alle inlichtingen over plaats en tijd van vertrek. 'Ysselsteyn' Dit kon men lezen i men in 1920 over de eenzame lange zandweg ging van Ven naar Deume of omgekeerd. Hier men een dorp stichten dat de a zal dragen van de tegen woon minister van landbouw. De plaats van kerk en school nevens van een dertigtal boenlr en zijn reeds aangegeven, aanbesteding van de school plaats op maandag 19 septen Sjl 1921 en de plechtige inzegen had een jaar later plaats op 11 tember 1992. Tot hoofdonderwijzer werd noemd de uit Oostrum konie i heer Reijnders (het eerste sch hoofd van Ysselsteyn). We zien 1 hier op de foto voor zijn nieuwe ning met enkele notabelen tliJ bezoek brachten aan het ni<| Peeldorp. De foto is gemaakt maandag 9l 1923 en v.l.n.r. zien we: HubertJ sen (van de GoudenLeeuw), door Jaeger (grootgrondbej burgemeester Oscar van de L Poels (Hofstraat), minister F Beerenbrouck, pastoor Greyi mevrouw Reijnders en haar n J. v.d. Pufe5 De hongerdoek van de Argeni se kunstenaar Adolfo Esquivi opgevouwd rond viertien thei Deen van deze thema's is 'Vrouv Hierbij wordt centraal gesteld! verbetering van de positie van) vrouwen, hun werk en hun oi satie. In de Derde Wereld ki de vrouwen nog minder dan ml westen voldoende deelnemen het politieke, ekonomische eni ciale leven. We zien echter een wikkeling waarin vrouwen st vaker aktief worden waar het om scholing en onderwys, zichzelf, maar ook voor hun ren. Op deze manier maken z(ji samenleving bewuster van de tie. Ook in de landen van Amerika zijn de vrouwen akti« In Mexico, in de staat Vei organiseren de vrouwen zich. belangrijk instrument hierbfj het radioprogramma 'De pl landsvrouw'. Dagelijks wordeu; dit programma onderwerpen gesneden die dichtbij de v staan. Op deze manier voelen j zich ten eerste gesteund. Maari vendien durven zy eerder ondernemen ten behoeve van re omstandigheden voor hun ge en voor de totale gemeenschap,! In Peru, in het Amazonegel worden op onverantwoorde bossen gekapt en stukken platgebrand. En dit alles voorl vestiging van palmplantages. De grantenboeren en de inheemsel volking kennen dezelfde pi men. De levensomstandi| zijn er niet gunstig. Dit leidde el dat de boeren zich gingen orgai1 ren. De vrouwen hebben hier totaal geen ervaring. Zij zijn nit wend voor hun mening op te men in het openbaar. DaaronsJ een ontwikkelingsprogramma# gezet om vrouwen meer zelfver» wen te geven en hen te helpen# hun dubbele taak. De Lande! Vastenaktie in Noord-LimburgI hen hier graag bij steunen, f In 1991 brachten we met zyn len ruim 3,5 ton bij elkaar vooi onderdrukten in de ontwil lingslanden. Mogen de mensen uw steun vragen ook dit jaar op medewerking rekenen? U kunt bijdrage storten op gironuin 225.79.19 of banknr. 12.36.80 t.n.v. Werkgroep Landelijke Vai aktie Noord-Limburg, aktie 199 ,U] 'n abonnement waard D TRO Aansprakelijkheid van kinderen: Een kind kan door zijn gedrag aan een ander schade toebrengen. Zyn jeugdige leeftijd betekent niet, dat het op voorhand voor die scha de niet aansprakelijk is. Onder het oude Burgerlijke Recht (tot 1 januari jl.) leerde de hoogste Nederlandse rechter, de Hoge Raad, dat het kind moest weten dat iets niet mag en zich er naar moest kunnen gedragen om aansprake lyk te zyn. Voor kinderen tot 14 jaar is dit volledig gewijzigd. In het huidige recht is een kind jonger dan 14 jaar nooit aansprakelyk. Kinderen vanaf 14 jaar zijn - even tueel naast hun ouders - zelf aan sprakelijk. Aansprakelijkheid van ouders: De mate, waarin de ouders voor hun kind aansprakelyk zyn, is min of mëer tegengesteld aan de aan sprakelijkheid van het kind zelf. By een ouder kind wordt eerder zijn eigen aansprakelykheid en minder snel de aansprakelijkheid van zyn ouders aangenomen. Voor schade die kinderen jonger dan 14 jaar door hun gedrag veroor zaken, zijn de ouders steeds aan sprakelijk, ook als hen geen schuld trel't. Deze ouders zijn dus ook aan sprakelyk als het kind niet bij hen woont en zij feitelyk geen toezicht kunnen uitoefenen. Bij kinderen van 14 en 15 jaar zijn de ouders aansprakelijk voor de schade, die hun kind heeft veroorzaakt, tenzij hen geen verwijt treft. De bewijslast hiervan rust op die oudere. Bij kin deren van 16 en 17 jaar zyn de ouders nog slechts bij uitzondering aansprakelyk, niet meer in hun hoedanigheid van oudere, maar op grond van eigen onrechtmatig han delen. Bijvoorbeeld als de ouders weten en toestaan, dat hun kind zonder verplichte WA-verzekering bromfiets rijdt. Als liet kind dan schade veroorzaakt, zyn de oudere hiervoor naast hun kind aanspra kelijk. Wie betaalt? Het blijkt dus dat bij kinderen van 14 jaar en ouder zowel zijzelf als de oudere aansprakelijk kunnen worden. Maar bieden f" deren ook verhaal? Dat mogelyk, ook een kind kan een komen verdienen en vcrnit (spaargeld) hebben. Maar vaak er feitelijk geen verhaal zijn. Oi re kinderen verschillen hierin met volwassenen: Als de veroc ker van de schade geen ver biedt, blijft de aansprakelijkstel 1 zonder effekt en staat het slacl fer machteloos. Bij jongere lm ren zullen de oudere veelal vow aansprakelijkstelling verzet zijn. De ouders van jongere kil ren hebben onder het nieuwe n ook alle reden zich te verzeke omdat zy zich er sinds 1 jan niet meer op kunnen beroepen h zij aan het gedrag van hun niet schuldig zijn. Wat in dit artikel over de ou4 gezegd is, geldt - na echtscheidkj ook voor de voogd of voogdes. I Mr. dre. P.A.M. van Hoef. Deze rubriek wordt maandt verzorgd door Van der Putt ten te Venray. Attf aar Al KRl

Peel en Maas | 1992 | | pagina 22