PEEL EN MAAS Dominee Van Es [aat Venray verlaten Wederom Britse Invalide Bevrijders naar Noord-Limburg Helle Vullings van de Venrayse Triathlonvereniging naar China tschied- en Oudheidkundige Kring organiseert lezing over dr, Poels Unieke filmavond t.b.v. Divinolandia Inzegening Kapel te Castenray op 21 maart Kostbare hengst verongelukt Eetcafé voor verstandelijk gehandicapten Op 19 maart viert het RIM 25-jarig bestaan nee H. van Es zal, na ruim r, Venray gaan verlaten. Nadat februari de Hervormde Ge- Elst een beroep op hem had heeft hij eind februari laten op dit beroep in te gaan. hijnlijk zal hij eind mei af nemen van Venray en de rtantse Kerkengemeensehap iy e.o. Dominee Van Es ver- lt dat het tussen een half jaar en jaar zal duren voordat zijn ;er bekend zal zijn. PRIMA TUD r. Van Es kijkt terug op een pri- jd in Venray. In oktober 1984 i hy als opvolger van dominee ai naar Venray toe. Daarvoor lij als pastoraal werker in een irtehuis in Alphen aan de Rijn rkt. Venray was dus zijn eerste ente. Een gemeente met voor- ladelen. 'In het Katholieke B-Limburg ben je als pro pt op elkaar aangewezen. Je f elkaar opzoeken. Dat maakt liet altyd even gemakkelijk, ïl de mensen op de kleinere in staan vaak voor een dilem- noet ik mij inwortelen in de [emeenschap of by de Pro- itse Kerkengemeensehap Ven- waarvan alle aktiviteiten in ly plaatsvinden. De mensen u Kiezen en dat is vaak lastig, loeten er als protestant in 1-Liniburg als het ware een >je bovenop doen'. Dat resul- volgens dhr. Van Es tot een hechte club. 'We kennen el- allemaal vrij goed'. Venrayse Protestantse Kerken- enschap kent overigens onge- 1200 leden. 'Een nadeel )ij is dat de mensen zeer ver- 1 wonen, van Overloon tot thuizenvorst. Ze moeten dan ef ver reizen om aan aktivitei- eel te nemen'. AUTO jt de Venrayse protestantse ge- Die qua oppervlak een grote ge- bte is heeft dhr. Van Es zelf Srvonden. Al bij zijn kontakten dat een beroep op hem werd ge- l werd hem te kennen gegeven hy auto moest kunnen ryden. In zyn geval moest hij bereid zijn om dat te gaan leren, want op dat moment had dhr. Van Es nog geen rijbewys. 'In Eist zal ik dat niet meer nodig hebben', aldus dhr. Van Es. Zyn gemeente daar telt ook on geveer 1200 leden maar dan in een gebied met een straal van enkele honderden meters. Een ander verschil is de aard van die gemeente, 'in Eist kom ik in een gewone hervormde protestantse ge meente. In Venray zat ik in een ge mengde gemeente. Venray is officieel ook een federatief verband tussen de Hervormde en Gerefor meerde kerk. Maar ook Lutheranen en Christelijk Gereformeerden zijn lid van onze kerkengemeensehap. Ook deze mensen voelen zich bij ons thuis en ik ben er ook wel een beetje trots op dat een overgroot deel van de mensen van velschil lende richtingen zich hier thuis kunnen voelen'. SAMENWERKING Over de samenwerking met de ka tholieke kerk in Venray is dominee Van Es zeer te spreken. 'Ik heb een goede verstandhouding met de de ken en we komen elkaar ook regel matig tegen. Samen doen we ook al vele jaren de dodenherdenking op 4 mei. Ook heb ik met veel pastoors op de dorpen te maken gehad. Daarbij ging het met name by ge mengde huwelijken of als wij een beroep moesten doen op het kerk gebouw'. De dominee moet echter ook vast stellen dat van de officiële lyn van het Bisdom nauwelijks toenadering is richting protestantse gemeen schap. Hy betreurt het enigszins dat er geen wederzijdse interesse is voor de wijze van geloven. Die is er wel met b.v. de Oecumenische basis groep Heel de Kerk, Heel de Wereld, waarmee twee keer per jaar een ge zamenlijke dienst wordt gehouden. Overigens zal a.s. zondag voor het eerst sinds lange tijd een gezamen lijke dienst worden gehouden met de Molukse Evangelische Kerk in Venray. ONDERDAK Het werd zojuist al gememoreerd. Bij bruiloften en begrafenissen moet de Protestantse Kerkenge meensehap Venray e.o. vaak een be roep doen op kerkgebouwen in Venray en op de dorpen. 'We heb ben een mooi kerkgebouw in Blit- terswyck, dat vorig jaar geheel is gerestaureerd maar het is jammer dat we in Venray geen eigen ge bouw hebben. We zijn blij met de aula van het Intervencollege. Die is zeer geschikt voor onze diensten maar het is geen echt kerkgebouw. Er is binnen onze gemeente duide lijk een behoefte naar een eigen kerk. Daarom zijn we nog steeds zoekende. We hadden ons oog op de kapel van het voormalig St Jozef klooster laten vallen'. Over hoe groot de kans is dat dat ooit als on derdak voor de Protestantse Ker kengemeensehap zal gaan dienen, zegt dhr. Van Es alleen maar 'Het staat er nog...' AFSCHEID Een van de kerkelijke regels is dat als een predikant een beroep heeft aanvaard dat hij binnen drie maanden moet verhuizen naar zyn nieuwe werkplek. Er breken dus drukke tijden aan voor het gezin A&n Es. 'Ik zal van veel mensen af scheid moeten nemen en me tege- lykertyd in moeten werken in mijn nieuwe gemeente. Afscheid heeft iets vervelends, iets lastigs, maar ook iets spannends omdat je ergens anders opnieuw begint', aldus dhr. Van Es. Ook voor hem is het een nieuwe ervaring om een kerkge meenschap achter te laten om in een andere gemeente voor te gaan. 'Het zal niet altijd even gemakkelijk zijn. Je hebt intensieve banden met bepaalde mensen, je bent verweven geraakt met persoonlijke geschie denissen en die moet je losmaken. Je kunt moeilijk vanuit een andere gemeente banden onderhouden. Dat gaat mij wel aan het hart', aldus dominee Van Es die aan Venray, het dorp met stadse allures, zoals hy dat noemt, goede herinneringen zal bewaren. ichied- en Oudheidkundige Venray e.o. houdt haar vol- bijeenkomst op maandag 16 1992 in de foyer van het Cul-, Centrum de Beejekurf. Aan- 20.00 uur. Het onderwerp van [bijeenkomst is 'Dr. Poels en ivloed op de arbeidsverhou- :n bi de mijnstreek' en wordt iden door de heer L. Kreukels itricht. de inhoud het volgende: Al- |t zal de heer Kreukels dr. toetsen zoals hy uit de be- literatuur naar voren komt irvolgens dat konfronteren igevens uit de studie, welke teer Kreukels heeft gemaakt 'Ir. Poels. Dat resulteert ener- in een beeld van de 'redder de mijnstreek' tegenover het J vim de man, die vóór alles getracht de maatschappelijke ddenng te voorkomen, waar- !t behoud van het r.k.-geloof 1 stond. Vandaar dat de kon van de heer Kreukels is dat veel minder invloed is ge- op goede maatschappelijke idingen c.q. sociale ontwik- -n in de mijnstreek als voort- I is gedacht c.q. is gesch re de direkties van de my- eweest, die de speelruimte be- e". waarbinnen dr. Poels fessen' mocht boeken. De nau- yze waarop direkties en Poels samenwerkten, werkt ont- tereud op het beeld van de die vóór alles het belang van beiders scheen te behartigen, tesultaat van dit alles is een realistisch beeld van dr. Poels, voorop blijft staan dat hij kende initiatieven heeft n< De heer Kreukels is geen biograaf van dr. Poels. Zijn belangstelling geldt primair de aktiviteiten van Poels in de mynstreek. Belangrijk ste vraag bij zijn proefschrift was: welke is de werkelijke invloed ge weest van dr. Poels op de arbeids verhoudingen in de mijnindustrie en welke zijn de verklarende fakto- ren daarvoor geweest. Zoals u weUicht al gemerkt zult hebben, zal de heer Kreukels ons een beeld van dr. Poels schetsen, zo als hy nog niet zo vaak is belicht en dat maakt de lezing over deze be kende inwoner uit Venray des te boeiender. Vandaar dat wij hopen u allen in groten getale te mogen ont moeten op 16 maart a.s. Vanzelf sprekend zijn ook niet-leden van harte welkom. Over auto gelopen Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een personenauto die in de Dr. Poelsstraat in een inrit was geplaatst Uit de sporen viel op te maken dat over de auto was gelo pen .waardoor er diverse deuken waren ontstaan. Demokoffer gestolen Door forcering van het portier was toegang verkregen tot de perso nenauto van een vertegenwoordi ger die geparkeerd stond aan de Haammakerstraat, Uit de auto wer den twee demonstratiekoffers ont vreemd. De inhoud was bestemd voor demonstraties in de horeca- sektor. De koffers vertegenwoordi gen een waarde van ƒ5.000,-. De inbraak heeft plaatsgevonden in de nacht van zondag op maandag. Zoals reeds eerder gemeld, zal het Katholiek Vrouwengilde dit jaar geen benefiteconcert organiseren ten bate van Jacqueline Eibers in het Braziliaanse Divinolandia. Hier voor in de plaats komt een unieke filmavond in de schouwburg van het Vincent van Gogh Instituut lo- lcatie Noordsingel (de vroegere loka- tie St. Anna). Er worden enkele schitterende natuurfilms vertoond, die door de Oostrumse dierenarts Wim Loonen zijn gemaakt De films hebben vaak een diepere filosofi sche betekenis, waarin heel subtiel thema's als leven en dood worden weergegeven. O.m. wordt 'Het mar kante in het alledaagse' vertoond. Degenen, die deze schitterende film hebben gezien, raakten zeer onder de indruk. Omdat de baten van deze avond ten goede komen aan het ontwikkelingswerk, dat Jacqueline Eibers al vele jaren in Divinolandia verricht, wordt op een grote belang stelling gerekend. Kaarten voor de ze bijzondere filmavond zijn verkrijgbaar bij de bestuursleden van het KVG en het VW-kantoor en, indien nog voorradig, 's avonds aan de zaal. Vrachtwagen verloor zakken cement De Julianasingel werd voor een gedeelte verkeersgevaarlijk "be vuild' toen een zestal zakken ce ment van een vrachtwagen waren gevallen. De bestuurder van de vrachtauto heeft dat niet opge merkt en reed door. Personeel van gemeentewerken kon de cement opruimen. De poli tie vraagt aan eventuele getuigen om zich met haar in verbinding te stellen zodat de vervoerder dan de rekening gepresenteerd kan krygen. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 12 MAART 1992 Nr. 11 HUNUfcHUfcNUfcHlltNUC JAAMUMNU Op zaterdag 21 maar zal de on langs verplaatste veldkapel nabij de kruising Lollebeekweg - Oosterbos weg om 18.15 uur worden ingeze gend door pastor H. de Wit, nadat in de parochiekerk de H. Mis is op gedragen. De heer Jan Bastiaans, voorzitter van de Dorpsraad Casten ray zal in een toespraakje de aktivi teiten rond het verplaatsen van de kapel belichten. De heer Koos Swin- kels, voorzitter van de Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray geeft daarna een overzicht van de historie van de kapel en de devotie tot hh. Lucia, Jozef en Jo hannes. Hun beelden, die destijds door de beeldhouwer Piet Clephas getrouw werden gekopieerd en door het Venrays Geschied- en Oud heidkundig Museum zyn afgestaan aan Castenray, zullen worden geze gend, waarna zij in de kapel wor den geplaatst. Na de plechtigheid, die wordt opgeluisterd door de fan fare Dorpsklank, wordt gelegen heid gegeven tot offer en het opsteken van kaarsen. Vry dagavond, omstreeks half ze ven, vond op de Puttenweg tussen Ysselsteyn en Vredepeel een ver keersongeluk plaats tussen twee personenauto's waarvan een met aanhangwagen, voor het vervoer van vier vaarzen, en een met een paardentrailer waarin een kostbare dekhengst werd vervoerd. De personenauto met daarachter gekoppeld de veewagen geladen met vier vaarzen kwam uit de rich ting Ysselsteyn en werd bestuurd door een 35-jarige inwoner van Eg- chel. Tben de aanhangwagen ter hoogte van de Meerselsepeel een wiel verloor rolde dat wiel over het andere weggedeelte waarover op dat moment de auto met paardentrai ler naderde, bestuurd door een 57-jarige hengstenhouder uit Horst De bestuurder wilde een botsing met het rollende wiel voorkomen maar by die uitwy kmanouvre raak te de kombinatie in een slip. De per sonenauto en de trailer sloegen over de kop en kwamen in de bermsloot tot stilstand. De in de trailer aanwezige dekhengst 'Saros' liep diverse verwondingen op. On danks de hulp die door enkele die renartsen werd verleend moest de hengst later toch uit zyn lijden wor den verlost De hengst had een dag waarde van bijna een half miljoen gulden. Alleen aan dekgelden bracht het dier per jaar een bedrag binnen van bijna ƒ200.000,-. By de opruiming en transport van de vaarzen kwam ook de Ven rayse brandweer in aktie. Het ver keer ondervond van die werkzaam heden geruime tyd hinder. Het bleef verder by materiële schade. Aanhangwagen ontvreemd Een naast een woning in Smakt staande aanhangwagen werd ont vreemd. Fhmilie van de eigenaar heeft gezien dat de aanhangwagen achter een auto was gekoppeld en door Smakt kwam, maar hadden daar verder geen aandacht aan ge schonken. Ook het kenteken was niet genoteerd. f De aanhangwagen heeft een waar de van byna ƒ1.000,-. Grote ravage op Puttenweg Woensdagmiddag omstreeks 17.00 uur wilde de bestuurder van een trekker met oplegger op de Put tenweg rechtsaf de Paarden kopweg inryden. Om met zyn vrachtauto- kombinatie die weg op te ryden, reed hy naar het linker weggedeel te, maar dat werd te laat opgemerkt door een uit Evertsoord afkomstige bestuurder van een vrachtwagen. Er ontstond by de botsing een grote ravage terwijl een inzittende voor behandeling van opgelopen ver wondingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De brand weer werd ingezet voor het oprui men en schoonmaken van het wegdek. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Als op de traditionele Herden kingsbijeenkomst in Venray op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoen derstraat op 20 september 1992 een aantal Britse Invalide Bevrijders aanwezig zijn, is dit wederom dank- zy de vereniging Bond van Wapen broeders afd. Venray en Omgeving Het zal dan voor de zevende keer zyn dat de Noordlimburgse Wapen broeders zich inspannen voor hun Britse medemens, die nog dagelijks de gevolgen van de hevige strijd in Nederland anno 1944-1945 on dervindt VAKANTIEWEEK IN HET VRIJE NEDERLAND Zoals bekend werd zeven jaar ge leden een hulpaktie georganiseerd voor Britse Oorlogsweduwen, ten einde het graf van hun gesneuvelde man in Venray te kunnen bezoe ken. De publiciteit over deze hulp aktie resulteerde in grote verontwaardiging in het Verenigd Koninkryk, hetgeen weer resul teerde dat de regering Hatcher door de knieën ging en de schamele we- duwenpensioenen met 70% netto vqrhoogde. Deze verhoging gold echter niet de pensioenen voor Oor logsinvaliden, hetgeen de Wapen broeders uit Noord-Limburg deed besluiten om zich voor hen in te zetten. LANDELIJKE STEUN De Venrayse Wapenbroeders we ten zich inmiddels gesteund door een vaste groep donateurs, die jaar lijks de middelen levert, die nodig z(jn om een groep Britse bevrijders een week vakantie te bezorgen. Gastgezinnen uit de regio nemen deze invalide bevrijders jaarlijks met liefde op in hun gezin, terwijl de plaatselijke industrie praktische hulp verleend tijdens deze vakan tieweek, die bestaat uit een volledig programma. OPROEP OM MEDEWERKING Personen, die in kon takt zijn met een Invalide Bevrijder en weten dat die zonder hulp nooit een bezoek aan Noord-Limburg kan brengen, worden verzocht zich te melden. Ook personen die als gastgezin wil len optreden of op enige wijze hun medewerking willen aanbieden worden verzocht zich te melden by de volgende adressen: dhr Nico van Hoek, Oranjestraat 19, Venray, tel. 04780-83972 of dhr. Jacques Pee- ters, Clapvaren 13, Horst, tel. 04709-83513. Op maandag 16 maart organi seert de werkgroep 'eetcafé voor licht verstandelijk gehandicapten' een informatie-by eenkomst voor mensen die dit initiatief als vrij williger willen gaan uitvoeren. De avond begint om 20.30 uur en vindt plaats in Yellow Bean aan de Hoenderstraat 10 te Venray. Het idee van een eetcafé is voort gekomen uit een Venrays projekt dat een uitbreiding van vrijetijds- aktiviteiten voor mensen met een verstandelijke handicap mogelyk maakte. Tijdens de bijeenkomst zal informatie worden gegeven over de opzet van zo'n eetcafé, de ervaringen elders in het land en de rol van de vrij willig(st)er bij het ontwikkelen van dit initiatief. Het eetcafé zal in de proefperio de eens in de twee weken op de zaterdagmiddag haar deuren ope nen voor een beperkte groep per sonen. Heb je belangstelling, dan qodigt de werkgroep je van harte uit voor deze informatie-bijeen komst Vooraf graag even telefo nisch 'rSeiden dat je kómt (077- 870020, vragen naar Herman Verwey). Op donderdag 19 maart a.s. bestaat het RIM, waarvan de afkor ting staat voor Regionaal Instituut voor Maatschappelijke Dienstverle ning Noordelijk Limburg, vijfen twintigjaar. Het in 'De Clockert' in Venray gevestigde instituut voert al een kwart eeuw het algemeen maat schappelijk werk uit in de gemeen ten Bergen, Gennep, Meerlo-Wans- sum, Broekhuizen, Grubbenvorst, Sevenum, Horst en Venray. In feite heeft het instituut dezelfde vang- netfunktie als de 'huisarts in de ge zondheidszorg. Deze dag wordt gevierd met een feest voor alle me- dewerk(st)ers en bestuursleden en een receptie voor iedereen, die de afgelopen 25 jaar persoonlijk of be roepsmatig met het RIM in kon takt is geweest Die receptie wordt don derdags gehouden van 19.00 tot 20.30 uur in danscentrum Janssen aan de Raadhuisstraat 6 te Venray. By gelegenheid van dit jubileum wordt een jubileum-brochure aan geboden aan de receptiebezoekers. Hierin wordt de geschiedenis van het Noordlimburgse welzijnswerk van 'armen-bedeling tot ambulante psycho-sociale hulpverlening' be schreven. Volgende week komen wy uitvoerig terug op dit jubileum van een instituut, dat ook in 1992 een belangrijke plaats inneemt in het netwerk van diverse welzyns- en gezondheidsinstellingen en ieder jaar weer meer cliënten opvangt. 25 Buitenlampen vernield Er werd door de 73-jarige eige naar van een textielzaak uit Horst aangifte gedaan van vernieling van 25 buitenlampen aan zijn aan de Zuidsingel gevestigd bedrijf. 'Al is het een geweldig avontuur waar ik aan begin, toch heb ik er erg veel zin in" zegt de 25-jarige Helle Vullings uit Horst aan de vooravond van haar vertrek naar de Chinese hoofdstad Bying (Peking). Als lid van de Triathlonvereniging Regio Venray mag zy zondag a.s. jdeelnemen aan de 'Beijing Interna tional Woman's Ekiden'. een vorm van estafetteloop over de maratho nafstand van 42 km en 195 meter. Helle Vullings, die met vyf andere Nederlandse meisjes door de KNAU voor dit 'Chinese avontuur' is aan gewezen, heeft haar uitverkiezing mede te danken aan haar goede prestatie bij het Nederlandse kam pioenschap veldlopen, dat op zon dag 1 maart in Utrecht werd gehouden. Haar negende plaats was goed voor een definitieve plaats in het damesteam, dat zondag Neder land in China vertegenwoordigt. Aan de Ekiden voor vrouwen wordt deelgenomen door loopsters uit Australië, Canada. Frankryk, Duitsland, Engeland. Kenia, Korea, Nieuw Zeeland, Roemenie, GOS, USA, Japan, Nederland en China. In totaal zullen 84 atletes aan de start verschijnen. De deelneemsters zul len vooraf vastgestelde afstanden van de totale marathonafstand moe ten afleggen. Helle Vullings neemt het stokje over van Ine Valentin uit Den Haag, die 10 km voor haar re kening neemt. De Horster atlete loopt 5 km. en geeft haar stokje over aan Annet Bezemer uit Uden, die 7 km en 195 meter moet lopen. De andere dames uit de Nederland se ploeg zyn Karin Witte uit Am sterdam en Irma Heeren uit Walcheren, die ieder ook 5 km lo pen en Marianne vxl. Linde uit Haarlem, die een afstand van 10 km moet afleggen. 'De 5 km is mijn fa voriete afstand' zegt Helle Vullings. die sinds 1 januari 1990 lid is van de Triathlonvereniging Regio Venray en daarvoor lid was van de Atletiek vereniging Venray Regio. GOEDE PRESTATIES Helle Vullings, die nu 4M> jaar hardlopen als haar favoriete hobby beoefent, heeft in het voorbye win terseizoen zeer goed gepresteerd. Zo behaalde zij zilver by de Zuidne derlandse titelstrijd veldlopen, waarbij ze 17.04 liet afdrukken op de 5 km. Vorig jaar werd zij 7de by de in Grootebroek gehouden Neder landse kampioenschappen. By een extreem hoge temperatuur van 34 gr. liep zi(j 15 km in 58.10. By een test voor een wegwedstrijd over 10 km noteerde zij 36.16. John Raad- schelders uit Venray is haar per- soonlyke trainer. Hij behartigt haar belangen en begeleidt een groepje loopsters, waarvan Helle deel uit maakt Inmiddels heeft Helle Vul lings zich verzekerd van een aantal persoonlyke sponsors, die het haar mogelijk maken nationaal en inter nationaal te presteren. Dat is op de eerste plaats haar vader, direkteur van Machinefabriek Vullings in Horst die als haar werkgever haar de gelegenheid biedt de nodige tyd in haar hobby te steken. Verder zyn dat de Meerlose therapeuten Tón van Schijndel en Eric Raassen, die aan haar lichamelijke konditie wer ken en Laboratorium Bom. dat voor de nodige sportdranken en vi tamines zorgt Brooks Nederland sponsort kleding en Shoe-Fit in Te- gelen het schoeisel. Al met al weet Helle Vullings zich geruggesteund door velen en met deze morele steun achter zich is zij vol goede moed dinsdag in het vliegtuig gestapt in de hoop daar ver weg in China goed te presteren. Autobrand Toen de bestuurder van een per sonenauto donderdagmorgen in de Wagnerstraat zyn auto wilde star ten ontstond er brand. Als oorzaak gaven de deskundigen aan dat er kortsluiting was ontstaan. De brandweer kon niet voorkomen dat er in het motorcompartiment scha de ontstond. Hoe groot de schade is kon niet worden medegedeeld. Buurt klaagde terecht Bewoners van de Marimbastraat klaagden bij de politie dat een 46-jarige bewoner dusdanig kabaal maakte dat slapen onmogeiyk was. De politie konstateerde dat de kla gers gelyk hadden. Met de bewoner, die behoorlyk onder invloed ver keerde, was geen redelyk gesprek mogelyk. De politie ontdekte bo vendien dat de man nog een gevan genisstraf van 4 dagen te goed had en nam hem voor het uitzitten daarvan mee. Zeker is dat de buurt een rustig weekend had. Proces verbaal inzake burengerucht werd opgemaakt i

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13