"Interessante filmavond ten ite van projekt Divinolandia it de raadsvergadering van «e gemeente Vierlingsbeek Venrays Woordenboek uitverkocht Lj Mad Habbit in 'In den Engel' AGENDA Geslaagd squashtoernooi in De Sprank Verplaatste Castenrayse kapel wordt op 22 maart ingezegend Dur tiggenan drie carnavals- daag vurraf echte bakker Kursus voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar Sporthal Gevonden Kursus insektenteelt 1 Maandag 2 maart SDinsdag 3 maart Woensdag 4 maart gesloten I Prettige carnavalsdagen Slagerij Drabbels en medewerkers I j en maas Donderdag 27 februari - Pagina 7 Is vele jaren zamelt het Ka- 'fe Vrouwengilde geld in voor v dine Eibers, die werkzaam is Braziliaanse Divinolandia. ïaren geleden besloot de ge- id dit projekt te on- nen in het kader van het niaken van de Venrayse be- ÜUR ur uelheidskontroles M lerdagavond werden er van r tot 18.15 uur snelheidskon tro- houden op de Stationsweg, u weer bleek dat men zich op niet houdt aan de voorge len snelheidsbeperking. De werd op 70 km per uur in- j en er werden 928 voertui- ikontroleerd. Daarvan reden te snel. De hoogst gemeten Bid bedroeg 90 km per uur. >estuurders kregen een extra i-verbaal omdat zy bij het >an de kontrole onnodig af- Jheen en daardoor het overige in gevaar brachten, rmiddag werden door leden reservepolitie snelheidskon- gehouden op de St. Jozeflaan riCiakt, tussen de aangebrachte ersdrempels. Van 16.15 tot uur werden 76 voertuigen ge- ■9joleerd. 16 Voertuigen reden te X)e hoogste snelheid bedroeg jt per uur. liet17-48 tot 18.33 uur werden op jde Oostrumseweg snelheids bles gehouden. 249 Voertui- 01 werden gekontroleerd. 18 pigen reden te snel. De hoogst rdaiten snelheid bedroeg 77 km 'ur. alei volking voor wat betreft ontwikke lingssamenwerking en derde wereld-problematiek. In de loop der jaren zijn in en rond Divinolandia, dank zij de financiële steun vanuit Venray, belangrijke voorzieningen op het gebied van gezondheidszorg tot stand gekomen. Een belangrijke bron van inkomsten voor Divino landia vormde het jaarlijkse benefiet-concert, dat door het Ka tholiek Vrouwengilde ten bate van Jacqueline Eibers werd georgani- seerd. FILMAVOND Hoewel er steeds veel belangstel ling voor het concert in de schouw burg heeft bestaan, wil het Katholiek Vrouwengilde dit jaar de traditie doorbreken en in plaats van een concert een bijzonder inte-, ressante filmavond aanbieden on der de titel 'Film van W. Loonen'. Dat gebeurt op dinsdag 17 maart om 20.00 uur in het Vincent van Gogh Instituut lokatie Noordsingel. 'FILM VAN W. LOONEN' Insiders weten, dat de Oostrumse dierenarts W. Loonen schitterende natuurfilms maakt en deze voorziet van zeer toepasselijke klassieke achtergrondmuziek. De films heb ben vaak een diepere filosofische betekenis, waarin heel subtiel the ma's als leven en dood worden weergegeven. Het bestuur van het Katholiek Vrouwengilde is erg blij, dat de heer Loonen een aantal van zyn zeer unieke films wil vertonen ten bate van het werk van Jacqueli ne Eibers in Divinolandia. IE|[70 SLAAPKAMERS EN ALLE SOORTEN SLAAPSYSTEMEN l\jBe vorige week donderdag ge- raadsvergadering van de lente Vierlingsbeek werden de 'Perjnde besluiten genomen. -raad verleende medewerking Ie basisschool te Vierlingsbeek 0Jdoor de mogelijkheid is voor 1 bevraagde vervanging van het vpilair, 18 leerlingentafels en 32 'ajb8ensteelen. verordening leerlingenver- werd aangepast kon form de jke regelingen. verleende wel haar mede- ig aan het tijdelijk inhuren in professionele kracht ter iteuning van het Jeugd- en trenwerk. Hieraan is een verbonden van '9,-. Aan deze verleende mede- ing mogen echter geen ver ingen voor de toekomst tn verbonden. Na 31 decem- EI992 zal bekeken worden of de ■werking zal worden Bezet j raad ging akkoord met het een maximale subsidie te ien aan de Stichting Openba- ibliotheek ten bedrage van ">15,-. Ook stemde de raad in iet in dienst houden van de ad- ratieve kracht voor de biblio- in Overloon. Het Regionaal Maatschappelijk Centrum kan weer rekenen op een maximale subsidie van ƒ104.298,- voor het algemeen maatschappelijk werk en op een bedrag van ƒ19.036,- voor de Jeugd Hulpverlening. De Stichting Bejaardenzorg Vier lingsbeek kan rekenen op een maximale subsidie van 34.770,- ter dekking van het exploitatietekort van het steunpunt 'Merlet'. De jaarrekening 1990 en de be groting van de intergemeentelijke Stichting Ouderenwerk werd door de raad voor akkoord bevonden. De maximale subsidie voor het jaar 1992 werd vastgesteld op ƒ36.675,-. Ook voor het jaar 1992 kan het Buro Slachtofferhulp Land van Cuyk rekenen op de gevraagde fi nanciële medewerking ten bedrage van ƒ2.005,-. Lof had de raad voor de wyze van verslaggeving van de gemeentelijke stichting 'Ontwikkelingssamen werking gemeente Vierlingsbeek'. De raad had er geen bezwaar tegen dat ook dit jaar weer een bedrag van ƒ10.000,- ten goede zal komen aan het projekt van zuster Luciën- ne Hardy in Chili. Als eerste wordt de korte film 'De Bostulp' vertoond. Deze tulp is hier ingebracht door de Romeinen en lang heeft men gedacht, dat deze was uitgestorven. Korte tyd geleden is deze bijzonder zeldzame tulp in de omgeving van Venray gevonden en door de heer Loonen op film vastgelegd. Daarna wordt de film 'De Berm' vertoond, waarvan de ti tel voor zichzelf spreekt. Na de pauze, waarin koffie met vlaai wordt aangeboden, wordt de film 'Het markanten in het alle daagse' vertoond. Degenen, die deze schitterende film hebben gezien, kwamen hiervan zeer onder de indruk. Kaartjes voor deze unieke filma vond zijn k ƒ12,50 (incl. koffie en vlaai) verkrijgbaar bij de bestuursleden van het KVG en het VW-kantoor aan de Grote Markt en - indien nog aanwezig - 's avonds aan de zaal. Afgelopen zaterdag vond in De Sprank voor de eerste keer een squashtoernooi plaats. In drie cate gorieën, dames beginners - heren beginners/dames gevorderden en heren gevorderden, werd door 54 deelnemers gestreden om de hoog ste eer, en in de laatste categorie, om De Sprank Wisseltrofee. De or ganisatie sprak van een goed en ge zellig toernooi waarvoor de publieke belangstelling goed ge noemd werd. Na het toernooi vond de prijsuitreiking plaats door Peter Winnen, die aan Ernst Ploum de wisseltrofee kon overhandigen. Tweede in die categorie werd Perry Eibers, gevolgd door Sjoerd Smits en Marcel Verhagen. In de categorie heren begin ners/dames gevorderden versloeg Oswald Boshoven in de finale Ernst-Jan Kleinbussink. Marco Sij- bers en Arno Lensen werden resp. 3e en 4e. In de categorie dames beginners werd Ingrid van Straten le, Dorry Govers 2e en Marianne Donders 3e. Nadat de eerste oplage van 2000 stuks in minder dan twee weken na de presentatie uitverkocht raakte, is ook de tweede oplage van 1000 exemplaren van het Venrays Woor denboek niet meer verkrijgbaar. Niet alleen het mooie verkoopresul taat, maar vooral de geweldige vele positieve reakties die Veldeke Ven ray heeft ontvangen van degenen die het boek gekocht hebben, geïn teresseerden, dialektliefhebbers en universiteiten overtreffen de stoutste verwachtingen. Het woor denboek waar ruim 17 jaar met lief de voor het detail aan gewerkt is mag een monument genoemd wor den dat de tyden zal trotseren en tevens een fundament zijn voor verder dialektologisch onderzoek. Elk woord is duidelijk omschreven en de begeleidende voorbeelden, die vaak ontleed zyn aan gezegden en uitdrukkingen zijn goed geko zen. Het is de bijzondere verdienste van de samenstellers dat zij er in geslaagd zijn een woordenboek te kreëren dat, met de nauwgezetheid van uitwerking en rykdom aan bij zonderheden, nergens droogweten- schappelijk overkomt, maar dat zelfs voor de geïnteresseerde leek goed leesbaar en bevattelijk is en bijzonder boeiend. KEUZES Het Venrays Woordenboek beoogt de Venrayse woordenschat zo volle dig mogelijk weer te geven. De lange voorgeschiedenis van het pro jekt leidt tot de gedachte dat het al lemaal nog niet zo eenvoudig was. Immers door onderzoek op alle ter reinen waar de Venrayse taal als communicatiesysteem fungeert be oogt men de Venrayse woorden schat zo volledig mogelijk te inventariseren en deze systemati sche geordend en nauwkeurig be schreven te publiceren. De keuzes zijn altijd aanvechtbaar; ze zijn altijd het resultaat van weging van argumenten. De samenstellers heb ben heel wat knopen moeten door hakken voor ze aan het eigenlijke karwei konden beginnen. SPELLING Er is gekozen voor een spelling die by na uiterst konsekwent fono logische is. Eenvoudig gezegd: de re gel 'Schrijf het woord zoals je het geïsoleerd uitspreekt' wordt bijna altyd toegepast. Het principe 'één teken voor één klank' ook. Weten schappers zullen het daar gemak kelijk aan hebben, nu en in de toekomst. Hoewel dialektliteratuur in het Venrays schaars is, heeft Vel deke Venray toch dankbaar gebruik gemaakt van het beschikbare mate riaal. Er is een opsomming van de door de samenstellers geraadpleeg de bronnen. Verder zijn er een groot aantal personen geweest die behulpzaam zijn geweest bij de sa menstelling van het woordenboek in het bijzonder daar, waar het spe cialisme betreft. MENSENWERK Ongetwijfeld zullen er bestaande woorden zijn die de samenstellers, de taalgroep en de informanten niet bekend waren. De samenstel lers beseffen mensenwerk geleverd te hebben en dat, ondanks de nauwgezetheid, er toch onvolko menheden zullen voorkomen. Vel deke Venray beseft dat er niets bestaat dat de Venrayse mensen zo raakt, wat zo het cultuurbezit is, het zielebezit van u en van ons allen, als onze Venrayse taal. Het is dan ook van cultuurhistorisch en taal kundig belang dat de Venrayse woordenschat zo volledig mogelijk is. Veldeke Venray zou zich daarom ook zeer verheugen als woorden, uitdrukkingen en gezegdes die niet in het Venrays Woordenboek zijn opgenomen, of waarvan de om schrijvingen van de trefwoorden in het woordenboek niet volledig zijn, aan haar bekend worden gemaakt. Men kan dat doen door de betref fende woorden in te zenden naar Veldeke Venray, Postbus 52, 5800 AB Venray. Mogelijk dat deze aan vullingen in een eventuele volgen de herdruk of in een apart supplement uitgegeven kunnen worden. De enkele weken geleden in Casten ray verplaatste kapel, toege wijd aan de H.H. Jozef, Lucia en Jo hannes, zal op 22 maart plechtig worden ingezegend. Dit is maan dagavond besloten tijdens de verga dering van de Werkgroep Kruisen en Kapellen. Deze kapel is een 'nieuwbouw in oude stijl' van het in de oorlogsdagen verwoeste kapelle tje. In vroeger jaren sierde histori sche beelden het kapelletje. Het Luciabeeld werd geschat op begin 1700. Na de oorlog werd alleen het Sint Jozefbeeld hei-plaatst. HERPLAATSING KOPIEËN Het is de bedoeling, .dat in de ka pel kopieën van de oude beelden worden geplaatst. Zoals wellicht nog bekend, stelde in het begin van de zeventigerjaren Rank Xerox aan de gemeente een bedrag beschik baar om oude, kostbare beelden uit de veldkapellen te laten kopieëren. Feitelijke aanleiding was de diefstal van het oude en kunstzinnige Sint Odabeeld uit de kapel aan de Hoen derstraat Aan de Venrayse beeld houwer Piet Clephas werd gevraagd kopieën de maken van de oude beelden, die nog in de veldkapellen stonden. De bedoeling was. dat de kopieën in de kapellen zouden wor den geplaatst en dat de originele kostbare beelden in een Venrays re ligieus museum tentoongesteld zouden worden. Gedacht werd toen om de Veltumse Kapel deze bestem ming te geven. Verschillende origi nele en gekopieerde beelden bevinden zich momenteel in het Venrays Museum 'Het Freulekes- huus'. Thans is besloten de origine le beelden in het museum te laten en de kopieën 'inbraakbestendig' te plaatsen in het kapelletje in Casten ray. donderdag vrijdag zaoterdag 4 goeje botter croisants vur f3,- 10 zaachte brödjes vur /3,80 en enne lekkere en goed gevulde abrikoeëze flaai vur mar 10,- Ok dees anbiejinge beej Jan Verheyen op de route. Möndag, dinsdag en aswoensdag zien weej toe. Grandioos, fantastisch, zijn vaak gehoorde kreten van het publiek dat eens een optreden van deze Venlose Rockband meemaakte. Zaterdagavond 29 februari zal de ze elfkoppige band de grond in Ven ray laten trillen. Met de stevige funk-jazz-blues muziek, afgewisseld met enkele gevoelige ballads, zullen zy van het publiek één grote swin gende massa maken. Met maar liefst 8 zangers (uit gerenommeerde bands) spelen zy eigen nummers en covers van o.a. Little Riverband, Joe Cocker, Joe Jackson en Eric Clapton. Dit muzikale elftal staat garant voor een spetterende show. waar het pubhek nog lang over zal pra ten. Een beter begin voor een swin gende carnaval is er niet te bedenken. Zaterdag 29 februari, aanvang 21.00 uur, zaal In den Engel te Ven ray. Entree ƒ5,-. De V.I.D.O. (vrouwen in door gaande ontwikkeling) start op dins dag 10 maart weer een nieuwe kursus voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar onder het motto: 'Liever leren dan afleren'. Voor een grote groep vrouwen is een Vidokursus een uitkomst. Vido maakt zich sterk voor het feit, dat vrouwen zichzelf serieus nemen in deze pe riode van hun leven. Vodo is een zelfhulporganisatie die uitgaat van eigen kracht van vrouwen. In een Vidokursus leren vrou wen te zien wie ze zijn, wat de zin van hun leven is en wat ze zelf wil len. Deze kursus biedt vrouwen on dersteuning en wil deze vrouwen helpen van een knooppunt een kruispunt te maken, met zicht op nieuwe wegen. Een Vidokursus be tekent investeren in je toekomst en positief ouder worden. Deze kursus is voor vrouwen als een opstapje bedoeld om te leren grenzen te verleggen en nieuwe ak- tiviteiten te ontplooien. De eigen ervaringen van vrouwen zijn hier in belangrijk en komen in de kur sus aan de orde. Hierdoor ontdekken vrouwen dat ze de moei te waard zijn en zo leren ze stap voor stap huir leven weer in eigen hand te nemen. Deze kursus is dan ook bedoeld voor: - Vrouwen die willen nadenken over eigen positie en die hierover met andere vrouwen willen uit wisselen. - Vrouwen die een nieuwe inhoud aan hun leven willen geven, maar nu meer gericht op de eigen be hoefte. - Vrouwen met een gevoel van on behagen, die dit nog niet kunnen benoemen. - Vrouwen die willen leren meer op te komen voor eigen belang en kritischer te kiezen voor een ak- tieve rol in de maatschappij. De kursus bestaat uit 12 bijeen komsten en wordt gehouden op de dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur. De kosten bedragen 5 gulden per bijeenkomst. Voor meer informatie over deze kursus kunt u bellen: Joke Phillip- son, tel. 04780-83198, Mientje Lem- mens, tel. 04780-80546. De Wetteling Donderdag: Manual 17.30-21.00 Rooyse VK 20.00-23.30 Zondag, maandag en dinsdag: gesloten. Gevonden voorwerpen van 18 t/m 24 februari Zwart leren handschoen; sleutel hanger aan zwart leertje; huissleu tel aan label van personenauto; beige kinderzitje; veesnaar. Voor inlichtingen kunt u zich tij dens kantooruren wenden tot de administratie van de Gemeentepoli tie Venray, tel. 04780-84888, tst. 224. In de lente start op 't Zoemhuk- ske in Horst een beginnerskursus insektenteelt Naast 't hobbymatig houden van honingbijen wordt ook aandacht besteed aan de levenswij ze van alleen-levende bijen. Een in teressant thema is voorts de relatie tussen insekten en planten. Im mers 80% van de planten wordt bestoven door insekten. De kursus heeft mede als doel, dat men zelfstandig leert omgaan met bijen. Facetten als 't maken van kunstzwennen, het slingeren van honing en het leren kennen van nectar- en stuifmeelplanten worden uitvoerig behandeld. De kursus loopt met ruime tus senpozen van half maart tot en met september en omvat 16 bijeen komsten van elk twee uur. Wilt u zich verdiepen in de won derlijke wereld van dit stukje na tuur, van bloemen en insekten, dan kunt u zich in verbinding stellen met Sjaak van Meijel, tel. 04780- 89002. Haast u, er zyn nog slechts enkele plaatsen vrij. Inbraak in personenauto Door het uitsnijden van het rub ber van een autoruit was toegang verkregen tot een aan het Kennedy- plein geparkeerke auto van een in woner. De autoradio bleek ontvreemd te zyn. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van W. Bloemen, R.E. Gabeler, T. Lankveld, H. Schraven en J. Wittgen: 29 febr./l inrt: Dr. DINGEMANS, tel. 89217 tijdens spreekuur Langstraat 106 2 mrL: H. SCHRAVEN Stationsweg 15, tel. 81465 3 mrL: J. WITTGEN Langstraat 106, tel. 86082 Weekenddienst voor de patiënten van R Corver, G. van Loon, E. de Muinck Keizer, A Coenen, F. Schmeetz, D. Vercauteren en J. de Vocht: 29 febr.: G. van LOON Patersstraat 60, tel. 88800 1 inrt: F. SCHMEETZ Aronskelk 76, tel. 85900 2 mrL: A. COENEN Patersstraat 60, tel. 88800 3 mrL: D. VERCAUTEREN Merseloseweg 75, tel. 82200 Weekenddienst voor de patiënten van dr. Keyzer en dr. Van Dongen: DR. Van DONGEN PasL Jeuckenstraai 6, America tel. 04764-1707 vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data by de ge noemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE MONNIKSKAP Paterslaan 2, tel. 80140 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrydag. Openstelling: zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: 29 febn/1 nul: H. HAMMINGA, tel. 11132 2-3 mrL: B. RUYTEN, tel. 81383 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK W.H. Kremer en W.G.A.M. Loonen en G.W. Gelling Behandeling kleine huisdieren zaterdag en zondag vol gens afspraak W. KREMER Mgr. Nolensstraat 12, tel. 81000 DIEREN ARTSENPRAKTIJK E.M. Ruymbeek/ J.M. van Winden/W.H.M. de Voeht/R.C. Goedegebuure. Behandeling in het weekend vol gens telefonische afspraak DIERENKLINIEK Stationsweg 13, tel. 81336 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raay- makers, mevr. Van der Reis. mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren H. EERTEN, tel. 04784-2273 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 12 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst ran de praktijk van mevr. Van der Reis en mevr. Tigge loven wordt vanaf maandag 12 uur tot vrydag 12 uur waargenomen door R. van der REIS Kuluutsheuvel 16, Overloon tel. 04788-1327 Afspraken maken 's middags tussen 6 en 7 uur. tel. 04780-82411 GROENE KRUIS NOORD-LIMBURG Klantenservice: ma. t/m vr.: 8.30-17.00 uur bereikbaar onder tel.nr. 077- 874800.Voor: oproepen wijkverpleeg kundige in spoedgevallen: algemene informatie; maken eerste afspraken met diëtisten; aanmelding voor diverse kursussen. Dringende hulpvragen buiten kan tooruren: tel.nr. 077-874800. Kraamcenlrum: dag en nacht bereik baar onder tél.nr. 077-874100; aanmelding voor kraamzorg: ma. t/m vr. van 09.00-12.00 uur: tel.nr. 077- 074100 Ledenadministratie: ma. t/m vr.: 09.00-12.00 uur: tel.nr. 077-873888 Venray: wijkgebouw de Clockert, Berg weg 4. Venray. tel. 04780-81269. Spreekuur en uitleen: elke werkdag van 15.00-1730 uur. Wegen van zuige lingen: maandag-, woensdag- en vrij dagochtend van 11.00-12.00 uur. ALGEM. HULPDIENST VENRAY Tel. 04780-84163 Bereikbaar van maandag t/m vrjjdag de gehele dag tot 22.00 uur en in het weekend van 9.00-11.00 uur en van 19.00-20.00 uur GEZINSZORG VENRAY Westsingel 5, tel. 04780-26262 Spreekuur: dagelijks van 9 tot 10 uur ONDERWIJS- EN BEROEPSKEUZE VOORLICHTING VENRAY Leunseweg 2a, tel. 10032 Openingstijden: ma t/m do 830-12.45 uur en 13.15-17.00 uur; vr 9.00-1230 uur en 13.00-1630 uur BUREAU VOOR RECHTSHULP De Clockert, Bergweg 4 Spreekuur alleen na telefonische af spraak tijdens kantooruren 85968 of 04950-30345 gratis spreekuur ADVOCATENKANTOREN VENRAY Iedere dinsdag en donderdag van 5 tot 6 uur. KRAAMCENTRUM NOORD-LIMBURG TM. 077-548553 Aanmelden voor kraamhulp tussen 9.00 en 11.00 uur van maandag t/m vrijdag 1 t»

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7