Ut Kwiebek een oude Veldnaam Steven Mead met brass-band in Merselo Karei Knabbelaar" moet activiteiten opgeven m vmvhTN m YM -~}amen een parkeerterrein kopen OOK Phoenix 75 Doet mit an de Boerebrulleft! OP KLIMT ss n 1 Jeu de Boules Club J.B.C. Venray 80 Succes Thaibokser Sportschool Verdonk Squash toernooi in De Sprank W Holthees Schietvereniging De Treffers Geslaagde Griekse avond I EN MAAS Door Mr. G. Megchelsen Medeeigendom Jiet veel mensen zyn bekend de term "mandeligheid", en j» minder met de juiste betekenis irvan. Het is een term die nu in 1 nieuwe Burgerlyk Wetboek )r u belangrijker is geworden, fen mandeligheid is sprake in t volgende voorbeeld. A. is eige- ar van een huis, B. ook. A. en B. pen samen een stukje grond. Zy fA jtemmen het tot parkeerplaats VfF hun hni^n. Zy gaan naar de üaris. Die regelt de eigendoms- irdracht van de grond en legt in i akte vast dat A. en B. de grond jtemmen tot gemeenschappelijk tvan hun huizen. De twee aktes: i van de eigendomsoverdracht de grond en die van bestem ig tot gemeenschappelijk nut len gepubliceerd bij het ka rn Hierdoor is die grond niet zo mede-eigendom, maar idelig. Byzondere regels ideligheid is een byzondere van mede-eigendom waarvoor indere regels gelden. Een van bijzonderheden is het volgende: dat A. niet langer samen met B. ■naar van het stukje grond wil i. A. kan dan niet B. dwingen om te werken aan een verdeling, het gezamenlijke eigendom te idigen. Een andere bijzonder- is dat als A. zijn huis verkoopt C. levert, dat C. dan automa- eigenaar van het aandeel in parkeerterrein wrodt Van binnenplaatsjes tot ibaden deligheid bestond altijd al. ital ging het om zulke van- feprekende gevallen, byvoor- ;ld grensafscheidingen tussen 'en en beerputten, dat men zich uwelyks bewust was van het ge nen lij ke eigendom. Kosten wer- a gedeeld bij reparatie of aieuwing. Ju kunnen onroerend goed- titters dus zelf dat mede- jendom in het leven roepen. Er n tal van mogelijkheden, denk lar aan gemeenschappelyke in- ten, voortuinen, achterompaden, antenneinstallatie, binnenplaats jes, hoQes, parkeergarages, wykge- bouwen, kinderspeelplaatsen, sportvelden, sporthallen, zwemba den etc... Nadeel is wel dat je als eigenaar alleen maar van het mede eigendom af kunt door je huis te verkopen. Zo kan ruzie met de buurman verstrekkende gevolgen hebben. Gemeenten künnen juist in hun beleid gebruik maken van deze nieuwe mandeligheid. Een gemeen te kan er belang bij hebben om zo een parkeerterrein onafscheidelijk te verbinden aan de nabijgelegen huizen. Zelf de details vastleggen De rechten en plichten van de mede-eigenaren van een mandelige zaak zyn geregeld in de wet. De wet telijke regeling is een algemene re geling. Het is daarom goed om zelf regelingen te treffen die zijn af gestemd op dat ene concrete geval. De mede-eigenaren moeten daar voor samen een overeenkomst sluiten. Wat kan er in die overeenkomst staan? Afspraken over het gebruik, bij voorbeeld. Zonder nadere afspra ken heeft iedere mede-eigenaar recht op gebruik van de hele man delige zaak. Maar by een parkeer terrein wil iedereen waarschijnlijk het exclusieve gebruik van een be paalde parkeerplaats. En by een zwembad zullen bepaalde gebruiks regels trouwens ook wel wenselijk zyn, om ervoor te zorgen dat een mede-eigenaar er ook privé gebruik van kan maken. Ook zal men afspraken moeten maken over de financiering van de kosten. Die kunnen bij een zwem bad aardig oplopen. In welke ver houding dragen de mede-eigenaren deze kosten? Het lijkt logisch dit te koppelen aan de afspraken over het gebruiksrecht Wie meer gebruikt betaalt meer. Gezamenlijk beheren De wet zegt dat de mede- eigenaren altyd gezamenlijk de zaak moeten beheren. Vaak wordt deze regel als onpraktisch ervaren. Want hoe meer mede-eigenaren er zijn, hoe onhandiger dat is. Dan zal de behoefte groot zyn om de be heertaak te delegeren. Verder kan het beheer flink wat werk met zich brengen, denk maar weer aan het zwembad. Waarschijnlijk is het dan het best om samen een beheerder als werknemer in dienst te nemen. Deelgenotenreglement Al deze, en nog veel andere af spraken het het deelgenotenregle ment. Deelgenoot is een ander woord voor mede-eigenaar. Voordat men iets gezamenlijk aankoopt, moet men het eens zijn over de in houd van dit reglement. Die hangt af, zoals we net gezien hebben, van de zaak en van het aantal mede eigenaren. De notaris adviseert daarover en helpt bij het opstellen van zo'n reglement. Hy heeft veel ervaring met dit soort zaken en weet welke afspraken de mede- eigenaren vooral niet moeten verge ten. Ileel belangrijk is het dat het reglement wordt gepubliceerd by het kadaster. Dan zyn latere kopers zonder meer aan dit reglement ge bonden. Ook daarvoor is notariële tussenkomst voorgeschreven. Koper: Let Op! Een koper moet dus bedacht zyn op mandeligheid. In de koopakte staat meestal dat de zogenaamde kwalitiatieve rechten in de verkoop zyn begrepen. Een aandeel in een mandelige zaak is zo'n kwalitatief recht. Het kan zijn dat de koper het aan deel meer een last dan een lust vindt Hy of zy kan er dan volgens de wet van afkomen, maar dat kost wel geld. In het deelgenotenreglement kan de mogelijkheid om er vanaf te ko men geschrapt zijn. Alleen als de koper deze beperkingen uitdrukke lijk heeft aanvaard, moet hy zich er aan houden. Anders kan hy de ver koper aanspreken op grond van wanprestatie, ook de verkoper moet dus bedacht zyn op mandeligheid! Advies van de notaris Kopers en verkopers zullen zich al deze gevolgen van mandeligheid niet steeds realiseren. Het sluiten van een koopcontract kan zo onver wachte gevolgen hebben. Een extra reden om al in het stadium voor het sluiten van het koopcontract advies te vragen aan de deskundige by uit stek: De notaris. )e jeugdvereniging „Karei Knab- aar" uit Brukske, die uit onvrede de „De Kiosk" de wyk had ge ien naar het gebouw van de slijke Jeugdvereniging „De r aan de Oostsingel, zal een van haar activiteiten moeten en. „Karei Knabbelaar" was on verhuurder van „De Echo". Tben vereniging haar activiteiten en bij de gemeente de huur het pand opzegde, probeerde el Knabbelaar", tegen de zin de gemeente in het gebouw te ^jven. Volgens de gemeente be- j-'Drt „Karei Knabbelaar" thuis in W wykgebouw „De Kiosk" in Jikske en weigerde derhalve een Hdere ruimte voor de jeugdvereni- ig beschikbaar te stellen. Nu de tturen van „Karei Knabbelaar" van het wijkcentrum „De Kiosk" it tot overeenstemming zyn ge inen over een huurcontract, zal igdvereniging een aantal activi- ten moeten opgeven. 'Karei Knabbelaar", met onge- >r 160 leden, is n.l. niet akkoord fifjaan met het door "De Kiosk" irgelegde contract Volgens voor- Ier M.van Leeuwen van "Karei ilaar" is het overleg vastgelo- de financiën en op de bepa- bepaalde activiteiten van ireniging niet gelijktijdig door iren mochten worden op- irt. De heer van Leeuwen voelt voor een concurrentiestrijd, er uiteindeiyk toe zou kunnen leiden, dat de activiteiten van "Ka- rel Knabbelaar" worden overgeno men. Het wijkcentrum had aangeboden, dat "Karei Knabbe laar" in ruil voor een gedeelte van de winst voor een huur van 15.000,- in "De Kiosk" terecht kon. Ook op dit punt konden beide par tyen niet tot elkaar komen. Volgens de heer J.Huys van "De Kiosk" is het stichtingsbestuur van "De Ki osk" Karei Knabbelaar zowel finan- ciëel als in het beschikbaarstellen van ruimte ver tegemoet gekomen. Wethouder Driessen, die een be middelende rol tussen beide partij en heeft gespeeld, betreurt het standpunt van "Karei Knabbelaar", waardoor deze vereniging een grote kans voor het jeugdwerk in Brukse laat liggen. Hy blijft er bij, dat "Ka- rel Knabbelaar" in de wijk Brukske thuis hoort. voor uw A KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray 0 tel. 04780-82727 In de eerste klasse verloor Dames 1 met 3-0 van koploper Flash Ar- cen. De eerste zet verliep vry aar dig. Ons blok draaide goed, waardoor we in gelyke stry d bleven met de tegenstander. Helaas was het overwicht te groot Gaandeweg de wedstrijd verloren we geloof in eigen kunnen. Van echte tegen stand was geen sprake meer. Jam mer. Ook dames 2 verloor de uitwedstrijd in Melderslo met 3-0. A.s. zaterdag speelt dames 1 om 19.00 uur tegen AVOC (Horst Ameri ca), de nummer 2 in de competitie. Dames 2 speelt om 17.00 uur tegen Hovoc (Horst). Dit jaar wordt de Boerebrulleft door de Piëlhaas zelf georganiseerd. Vorige week werd al het boeren bruidspaar bekend dat op vastelao- vesdinsdag in de onecht verbonden zal worden, zoals vanouds weer op het bordes van het voormalige stadhuis. Ook u kunt deelnemen aan deze boerebrulleft. Daarvoor zijn twee soorten plaquettes verkrijgbaar. Voor ƒ4,50 kunt u deelnemen aan de optocht en de trouwerij, krijgt u na afloop daarvan een koffie met krentenbol en krygt U gratis entree tot de schouwburg, alwaar 's mid dags de receptie zal worden ge houden. U kunt ook de hele dag deelne men. Dat kost dan ƒ12,50. Daarvoor krygt u als extra een boeremoes met worst-maaltyd na 18.00 uur in de tent op het Gouden Leeuwter rein. Daar zal onder de tonen van de Hofkapel en de Plaarzèk het Boe- remoesbal worden gehouden. De dagplaquette geeft u ook het recht tot gratis entree, na 21.00 uur in de tent op het Gouden Leeuwterrein. Plaquettes voor de Boerebrulleft zyn verkrijgbaar bij boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68; Schols Thbacorner, Schoolstraat 18; Sigarenmagazijn Jansen, Grote Markt 22; Cor Paint, Paterslaan 7 en de Tbrro, De Bleek 30. Tbt vastelaovesdinsdag bij de Boe rebrulleft 1992. In febr. brengt The Ferrers High School Brass-band olv. de bekende musicus Steven Mead een bezoek aan Nederland. Zondag 23 febr. zyn zy te gast in Merselo, waar zy sa men met Fanfare St.0da, olv. Piet Joris een concert zullen verzorgen. De leden van deze brassband zyn leerlingen van The Ferrers High School uit Burton upon Trent in Engeland. De school heeft behalve de brassband nog een harmonieor kest, een symphonieorkest en een koor. Voor de leden van de brass band is het de tweede toemee naar het vaste land. De dirrigent Steven Mead is één van de beste euphoniumsolisten van Europa, hij verricht baanbre kend werk met betrekking tot nieu we ontwikkelingen in instrumentale technieken en re- portaire. Hy geeft regelmatig solo recitals over de gehele wereld. Ver der geeft hij les aan de Royal Acade my en het Birmingham's RUK INTERIEUR Kijk op interieur div. auteurs 0e handige en fraaie ringband bevat een keur aan informatie betreffende woninginrichting, samengesteld door een team van binnenhuisarchitecten van naam, aangevuld met informa tie van het bedrijfsleven. van 49.50 voor 15.00 Spaghetti Bodo A. Schieren Alles over pasta's (geschiede nis, zelf maken met hand of machine, varianten), kruiden, passende wijnen en (natuurlijk) vele recepten, dat alles in een boek dat door de fantastische fotografie het oog en bij juist gebruik het gehemelte zal stre len. Gebonden van 89.90 voor 34.50 Klimt- Susanna Partsch De romantiek van het Wenen van rond de eeuwwisseling gezien door de ogen en ver eeuwigd met de-hand van een gemaal Jugendstilkunstenaar. 32 kleurplaten op groot for maat. 27 tekeningen en een gedegen essay van Susanna Partsch getuigen ervan. Een Atrium boek. Spectaculaire P'ijs! nu 6.90 boekhandel van den munckhof bv 68 Vsnray tol 0478082727 Galerij van Grote Meesters Van Gogh Massimo Gemin Goya Rogelio Buendia Klimt Fernando Huici Monet Rodolphe Rapette Renoir Raffaele de Grada TUrner Silvia Ginzburg Leven (in een gedegen biografie) en werk (70 keuzen uit hun werk in sublieme reprodukties met gedetailleerde bij schriften) van deze grote kunstenaars Boeken die. ruim bemeten, gebonden en fraai afgewerkt, zeer de moeite (en het klei ne prijsje) waard zijn! van 29.50 voor 12.50 Architectuur van de twintigste eeuw Onze eeuw kenmerkt zich door snelle veranderingen in tech niek en kunst. Het meest 'zichtbare' gevolg daarvan vindt men wel in de bouwkunst. Een introductie (maar wel met diep gang eh gesteund door zo'n 150 kleurenfoto's). Een Atrium boek Gebonden nu 24.95 VW Kever Een boek als een waar monu ment voor de meest herkenbare auto van alle tijden Alomvattende tekst over en 175 foto's in'kleur, zwart-wit en sepia van het troetelkind van de vele miljoenen van toen en nu.. Een Atrium boek Gebonden 2e druk. nu 29.50 Atrium TUinplantenen- cyclopedie red. Christopher Brickell Het onverslaanbare, ongeëvenaarde en onmisbare naslagwerk voor de hobby- en beroepsgardenier Met 8000 plantenbeschnjvmgen en kweekaanwijzingen. 4000 foto's, een wetenschappelijk register, een register van Nederlandse namen en een verklarende woordenlijst Wat u in deze 608 bladzijden niet vindt, heet onkruid of eigen kweek! Gebonden, 3e druk. nu 69.50 Milieu speelt in deze tijd een steeds belangrijke re rol in ons leven. Met name de milieu-eisen die door de overheid aan bedrijven worden gesteld, worden steeds strenger. Dat ondervond ook Dhr. Boom van het gelijknamige transportbedrijf. Op zijn oude bedrijfslokatie, in de Oranjebuurt, had hij nog een eigen pompstation om zijn vrachtau to's van brandstof te voorzien. Met zijn bedrijfsver- plaatsing naar Smakterheide was het ook de bedoeling om deze pomp mee te verplaatsen. De milieu-eisen die de gemeente, en ook de rijksover heid, daarbij echter stelt zijn dermate streng dat zo'n eigen tankstation onbetaalbaar wordt. Om zijn vrachtauto's toch op een eenvoudige urij- ze van brandstof te kunnen voorzien is hij met Vissers Oliehandel uit Horst in zee gegaan. Deze heeft nu op het terrein van Boom, een volautoma tisch tankstation geplaatst. Chauffeurs, die in het bezit zijn van een speciale creditcard, kunnen daar 24 uur per dag tanken. Ook landbouwvoer tuigen kunnen daar terecht voor hun brandstof. „We spelen daarmee in op de toekomst 'Voor be drijven wordt het steeds moeilijker om zelf een pompstation bij hun bedrijf te hebben. De kosten van zo'n eigen pomp worden dan zo hoog dat dat niet meer voordeliger is. Dit station voldoet aan alle milieueisen en wordt volautomatisch be diend. De klant krijgt verder op defaktuur alle ge gevens over de auto die getankt heeft zoals kenteken, km. stand, tijdstip van tanken etc." al dus dhr. Boom. Bedrijven die van deze service gebruik willen maken kunnen contakt opnemen met Vissers Oliehandel in Horst Menigeen, die geïnteresseerd is in Venrayse veldnamen, heeft zich wel eens afgevraagd wat deze naam betekent. De naam Kwiebek is nu nog verbonden met de boerderij van de familie Coopmans, Venrays- broek 2 te Venray. We moeten ver terug gaan in de geschiedenis, om de oorsprong van deze naam te achterhalen. De boer derij en haar land grenst aan de Molenbeek. Nog vóór de plek van de verdwenen Volmolen, had het wa ter van de Wöwwerse- en de Aabeek zich in de Molenbeek gestort. Daar door was er voldoende stroming om het rad van de Volmolen in bewe ging te brengen. Pas met de komst van de Romei nen in dit gebied, leerden de Ger manen de watermolens kennen en daarmee ook de romaanse bena ming voor molen. nl. "mola". Voor dien werd de oude handmolen gebruikt en ook kende men de ezel- of rosmolen. Het germaanse woord voor deze handmolen was: "kwer- nu" in het mnl. "quem" of "kweem". Slechts in Skandinavië en het West germaanse gebied werd het oude woord toegepast op de nieuwe techniek van de water krachtmolen. En later, in de tweede helft van de 13e eeuw ook op de i W-. Detail van de tranchotkaart waar op het gebied is aangegeven waar binnen nu nog Ut Kwiebek is gelegen. windmolen. Geleidelijk stierf het gebruik van dit woord af, en bleef het slechts bewaard in enkele plaats- of veldnamen (bv. Quaren- vliet in Zeeuws-Vlaanderen). Vindt men een samenstelling van "kweem" met een waternaam, dan kan men rustig de betekenis van waterkrachtmolen aannemen, al dus M. Schönfeld in zyn Watema- menboek.. Veldnamen zijn door de eeuwen heen aan "slijtage" onderhevig, er verdwijnen soms een of meer let ters, zoals de 'm' uit de kweem- naam. In 1837 wordt de boerderij in de akte als "Kweebek" vermeld (fam. Oomen v.d. Bekerom) en nota- ri Pluymakers schryft in 1927 in de Peel en Maas de naam als de Cana dese hoofdstad "Quebec"! In ons di alectgebied werd "beek" als een korte klinker uitgesproken, zoals Hinsbeck en Lobik. De veldnaam 'Ut Kwiebek', met de letterlijke betekenis van "De Molen beek" is bewaard gebleven in de boerderijnaam en omgeving. Dat men niet meer wist wat het woord "kweern" betekende, bewyst de sa menstelling als Queemmolen (een neoplasme). Een weinig voorkomende pré- histrorische naam, die ons herin nert aan de handmolen, waarvan nog een exemplaar te zien is in ons museum, 't Freulekeshuus. Uit: "Het Veldnamenonderzoek" van Gérard Lueassen. Alle clubleden, die met plezier de boulesport beoefenen, kunnen zich opgeven voor de nationale kompeti- tiewedstaryden (Tripletten) De wedstrijden worden gehouden op zondag 17, zondag 24 en zondag 31 mei 1992. Wij hopen dat een groot aantal equipes van JBC Venray, 80 hieraan mee zullen doen. Geef je zo snel mogelijk op, de inschrijvingen moeten voor 1 maart aan het dis trict zyn doorgegeven. Meld je mas saal aan by Marian Zeelen. Aanmeldingen voor het cama- valstoemooi op zondag 1 maart zo spoedig mogelijk by A. Geurts tel. 04780-85015 of by T. van Erp tel. 04780-81962. Voor onze kegelavond op donder dag 20 februari kunnen de leden zich tm woensdag 19 februari opge ven by W. Koenen tel. 04780-82788. Voor onze sjoelavond op woensdag 25 maart opgeven tm 24 maart by W. Broers tel. 04780-88677 Denk ook aan de algemene voor jaarsvergadering op dinsdag 10 maart a.s. Erwin Spreeuwenberg die zon dagavond in Valkenswaar zyn twee de thai bokspartij vocht, won dit maal op zer overtuigende wijze. Met zijn bokstechnieken overheerste hij duidelijk èn ook had zijn tegen stander geen antwoord op zijn zeer harde knietechnieken. Inlichtin gen over deze vechtsport kunt U krijgen op dinsdagavond tussen 21.15 uur in de sportzaal in de St. Antoniusstraat te Venray. A.s. zaterdag zal voor het eerst in De Sprank een heus squashtoer nooi worden georganiseerd. Maar liefst 52, voornamelijk Venrayse, deelnemers zullen vanaf 13.00 uur gaan strijden om de ereplaatsen. Verwacht wordt dat de finales rond 19.00 uur zullen zijn. Voor mensen die graag met de squash-sport ken nis willen maken is dit een prima gelegenheid om eens een kijkje te komen nemen. De entree is gratis. Programma a.s. weekend: Senioren: GFC '33 - Holthees 1 14.30 uur Holthees 2 - Ibp '27 14.00 uur Oostrum 5 - Holthees 3 10.00 uur Junioren: Merselo BI - Holthees BI 14.00 u. Uitslag kompetitie. Treffers 1-EMS 2 1026-990 Hoogste schutter: L. Kappel, 271r. HMC 2-Treffers 2 1025-976 Hoogste schutter: J. Willemse 269r. 12 en 13 febr. jl. vonden weer de traditionele jaarlijkse Griekse avon den plaats in Grieks Restaurant Pla- ka. Beide avonden waren al van te voren uitverkocht De gasten zyn volop aan hun trekken gekomen, mede dankzij het trio Hellinque, dat deze avond muzikaal opluister de. De heren Mihoglu zullen deze avonden blijven organiseren zeker gezien het feit dat zy een aantal mensen moesten teleurstellen doordat deze avonden al snel uitver kocht waren.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13