PEEL EN MAAS UW OUDE LEREN JAS IS BIJ ONS f 100,- WAARD Kunstwerken herinneren echtpaar Defesche nog dagelijks aan fantastisch afscheid Bewoners Wilhelminastraat maken zich zorgen over hun woonstraat :oi\i>auvt Bij aankoop van een nieuwe leren of suede De keuze in leer is niet zo moeilijk jjjmeente laat 3 maanden niets van zich horen... Meer bewegen voor hart/ vaatpatiënten PEEL EN MAAS Geldig t/m zaterdag 29 Vanaf zaterdag 7 maart bent u weer van harte welkom in ons restaurant. Wij wensen u 'n fijne karnaval toe! Gijs en Hannie Janssen Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 Deserveren gewenst Wegens de karnaval zijn wij gesloten van maandag 24 februari tot en met vrijdag 6 maart 1992 Vei 'tt let is deze week acht maanden den dat Dhr. Defesche, samen zijn vrouw, afscheid nam als stejgemeester van Ven ray. Het af- sidsfeest op vrydag 21 juni. It bij dhr. en mevr. Defesche on misbaar in het geheugen gegrifd. '.zijn er eigenlyk nog niet over al." aldus dhr. Defesche. .Zyn Uw vult aan dat met name de af- ireceptie een gebeurtenis is it die in proporties alle ver- itingen overschreed. DIEPE WORTELS inds dat afscheid, woont het itpaar Defesche in het Zuidlim- Bunde, onder de rook van richt. De afgelopen acht iden hebben echter geleerd hun wortels in het Venrayse p hebben gelegen en eigenlyk liggen. "Bussen bezoek zyn r aan de deur geweest. De buurt ft zich af en toe kapot gelachen," I de oud-burgemeester weten. t denkt hy nog met plezier terug I het bezoek van het Venrayse lege van b. en \v. dat per fiets zou uen. Alleen wethouder Truyen ek de rit op te fiets te hebben ge it al probeerde de gemeentese- nog anders te laten ioeden... feite is het echtpaar Defesche steeds bezig met afscheid ne- van Ven ray. Op de avond van dat wy het hen in Bunde be lten, was er nog een afscheids- ir van het Biagg, waarbinnen Defesche een bestuursfunktie Dhr. Defesche bekleedt verder het voorzitterschap van het Na saal Park De Hamert, een funk- die hij voorlopig nog zal iden. „U ziek de wortels lig- diep. De boom was goed ver- laat mevr. Defesche weten. VERSCHIL idanks hun „heerlyke tyd", in I-Limburg is hun terugkeer Zuid-Limburg niet zwaar ge- ,en. Wel was het weer even wen- aan de Zuidlimburgse ttaliteit. „Als iemand uit Noord- >urg ,ja" zegt over iets dan it hij dat ook. By een Zuidlim- ir is dat niet zo. Dus als een iburger nu ja zegt dan vraag lem of hy ook ja bedoelt," laat Defesche lachend weten. Wat betreft zal het echtpaar Defe- deze Noordlimburgse trek aan j houden. ''en verschil constateert dhr. De- "toe in de carnavalsviering. „Zo kent men hier niet zo'n strakke or ganisatie als in Venray met b.v. Cir cus Mök. Hier is het allemaal wat ongeorganiseerder, wat een beleve nis op zich is." Het echtpaar Defe sche kijkt trouwens met veel plezier terug naar de VenraySe car naval. De Piëlhaas die dhr. Defesche geschonken kreeg, lacht elke bezoe ker die huize Defesche binnengaat, toe. Op de vraag of dhr. Defesche zyn laatste prinseninstallatie toch niet graag had willen doen, ant woordt deze, dat toen een verstan dig besluit is genomen. „Het was natuuriyk jammer want dan had ik nog een keer alle registers open kunnen trekken. Ook voor de prins in dat sneu geweest maar het zou niet goed geweest zyn om de instal latie door te laten gaan." Overigens heeft men in Maastricht de talenten van dhr. De fesche ook ontdekt. De avond voor ons bezoek studeerde dhr. Defesche af aan de Maastrichtse Narrenuni versiteit als Doctor Humoris Causa. Op zyn bekende humoristische wy- ze verdedigde hy enkele stellingen wat hem deze „eretitel" opleverde. KUNST Dhr. en mevr. Defesche zyn echte kunstliefhebbers. Het was dan ook geen wonder dat er initiatieven ont plooid werden om hen een of meee- dere kunstwerken, van Venrayse kunstenaars, als afscheidsge schenk te geven. De wyze waarop dat vorm werd gegeven alsmede de reactie van de bevolking daarop heeft diepe indruk op het echtpaar Defesche gemaakt. Inmiddels heeft het echtpaar Defesche van de opbrengst al twee kunstwerken ge kocht en er is nog ruimte voor een derde kunstwerk. „Wat dat moet worden weten we nog niet We wil len dat rustig bekyken en niet te snel beslissen". Het eerste kunstwerk, dat werd aangeschaft, is een doek geworden van de Venrayse schilder Joop Wismans. Voor de oud burgemeester is Joop Wismans geen onbekende. In het verleden heeft de gemeente meermalen wer ken van deze kunstenaar aange kocht „Iben wy een uitnodiging kregen voor de opening van De Kij ker aan de Laagheidseweg, waaraan een expositie van o.a. Joop Wismans was verbonden, zyn we daar naartoe gegaan. Al vrij snel waren we het met elkaar eens. Dit werk past in dit huis, is mooi vfm kleur en vorm", aldus dhr. De fesche. Nog even had het echtpaar Defe sche zijn oog laten vallen op een an der doek, maar dat werd toch als te groot ervaren. „Dat zou te opge propt zijn". Het tweede kunstwerk, dat dhr. en mevr. Defesche aangeschaft heb ben is een koperen beeld van Jac Houwen. „De eerste keer dat ik met zijn werk kennismaakte was met een kunstuitwisseling tussen Duit se en Nederlandse kunstenaars. In Nettetal opende ik toen de Neder landse tentoonstelling waaraan ook Jac Houwen deelnam" laat dhr. De fesche weten. Dat werk viel bij hem en zijn echtgenote wel in de smaak. Met Jac Houwen werd de afspraak gemaakt dat hij met een aantal kunstwerken, die eerst nog ergens in Noord-Holland geëxposeerd ston den, naar Bunde zou komen. „Zo iets kun je natuurlyk het beste bekyken als je ze plaatst in de ruimte waar ze moeten komen," laat dhr. Defesche weten. „We heb ben toen in de tuin wat met die beelden gespeeld en hebben toen onze keuze gemaakt. Wel moet er nog een nieuwe sokkel onder, maar die is op dit moment nog in de maak". Het koperen beeld, dat dus al in de tuin staat, maar nog op een sokkel gezet moet worden, is met een soort waslaag ingesmeerd. „Daardoor gaat het beeld meer le ven", laat de oud-burgemeester we ten. „De natuur krijgt daardoor een heel aparte invloed op het beeld". I bewoners van de Wilhelmi- iat - buiten de singel - zyn op het college van b. en w. Op foovember van het vorig jaar rden zy een brief met 22 hand- oingen naar het college, waa- zy hun bezorgdheid kenbaar kten over het milieu, de volks- ndheid en de verkeerssituatie "Jde Wilhelminastraat Tevens j[ in deze brief een aantal vra- over deze onderwerpen gesteld. £i maanden later hebben de V|fsehrijvers nog geen antwoord iWgen, noch een bericht dat de >f (al of niet) in behandeling is jfomen. By brief van 13 februari "jen de bewoners van de Wilhel- straat wéér luidruchtig aan de etrokken. BRANDSTOFTANKS jens de bewoners bevindt zich Ihet terrein bij garage Lenders ^rheen TOP-garage) nog een vier- tnks in de grond, met daarin licht nog brandstofresten. Ook jiet terrein achter hotel Juliana jchter de Petrus Banden school ,den nog tanks in de grond zit- Omdat de jeugd op deze terrei- 'k^ille g Interesseerde hart patiënten en hun partners van iray en omgeving, worden hier- fle uitgenodigd om de introduk- es Meer Bewegen in warm water te wonen. De introductieles enrtdt gegeven a.s. maandag 24 febr. 19.00 tot 10.0Q uur in zwembad Sprank". jop is er gelegenheid om by koffie vragen te stellen aan ïedewerkers van het zwembad, lede aan de consulente van het iciaal Steunpunt Beweging- iteiten Gezondheidszorg. Tb- zullen hoofd-en nbestuursleden van de Belan- terevereniging Hart-en Vaatpatiën- aanwezig zyn. nen speelt en men voor ernstige bodemverontreiniging met wellicht schadelyke gevolgen voor de volks gezondheid vreest, worden van de gemeente maatregelen gevraagd. BEDRIJVEN De ondertekenaars delen het col lege mee, dat omwonenden - bewo ners van de Wilhelminastraat buiten de singel en de Dr. Poelsstraat overlast ondervinden van een garagebedrijf voor persone nauto's, een handel in glas- en ver- fprodukten, en een timmerwerkplaats voor met name omvangrijke betonbekistingen. Daarnaast bevinden zich in de Wil helminastraat een cafetaria en een meubel-detailhandel. Men maakt zich zorgen over de mogelyke geva ren voor de volksgezondheid i.v.m. het gebruik van schadelyke stoffen en chemische materialen. De brief schrijvers willen van de gemeente een gedetailleerd overzicht van de schadelyke stoffen, welke deze be drijven gebruiken. Ook wil men we ten of deze bedryven voldoen aan de normen van de Hinderwet, de wet op de geluidshinder en de over ige milieuwetten. Men vermoedt, dat in sommige bedryven niet vol doende aandacht aan de brandpre- 'n abonnement waard Venrayer in Roermond aangehouden Zaterdag werd in Roermond een 27-jarige inwoner van Venray aan gehouden. Hy werd er van verdacht zich aan inbraken te hebben schul dig gemaakt. Tydens het onderzoek heeft hij bekend dat hy in Venray en omge ving zich had schuldig gemaakt aan inbraken in personenauto's en in woningen. De man is ingesloten en zal wor den voorgeleid aan de officier van Justitie in Roermond. Het onder zoek is nog niet afgesloten en moge lijk kunnen nog andere inbraken worden opgelost ^beste in verf...de beste in behang Patersiaan 7, Venray. ventie wordt besteed. Vandaar, dat om een onderzoek wordt gevraagd. VERKEERSDRUK Volgens de bewoners is er sprake van verkeersdruk in de Wilhelmi nastraat als gevolg van de aanwezig heid van de hierboven genoemde bedrijven en verder van twee tan dartspraktijken, een fysioterapie- praktijk en twee scholen voor voortgezet onderwijs in de buurt. Met name wordt gepleit voor het weren van het zware vrachtverkeer uit de Wilhelminastraat in het be lang van de schoolgaande jeugd. Voor de toekomst wordt een toene mende druk van het parkeren ge vreesd, wanneer in het centrum betaald parkeren wordt ingevoerd. NEGATIEF STRAATBEELD In de brief wordt verder gesteld, dat het „straatbeeld" uitermate ne gatief wordt beïnvloed door de acti viteiten van de glashandel. In het toegangspad tot het bedrijfspand staat onbeschermd glas opgeslagen, terwijl kapotte ruiten, glasscher ven, bekistingen, een container, verpakkingsmaterialen en „ander onooglijk gerief' het geheel een „onverzorgde en slonzige indruk" geeft. Het glas vormt een leven sge- vaarlyke bedreiging voor kinderen, zeggen de briefschrijvers. WOONSTRAAT Naar de mening van de onderte kenaars dient de Wilhelminastraat buiten de singel een woonstraat te zijn. „In principe dienen bedryven dus geweerd c.q. verplaatst te wor den." Gepleit wordt voor aanpas sing van het geldende bestemmingsplan, temeer omdat het perceel van het voormalige „Prinsenhof' te koop is aangebo den. Een bedryvenvestiging vinden de bewoners van de Wilhelmi nastraat hoogst ongewenst. Inbraken Door forcering van een raam aan de achterzijde werd er toegang ver kregen tot een uitzendbureau aan de Schoolstraat. Omtvreemd werd een geldkistje met daarin een geld bedrag van 600 gulden terwyl te vens nog een cylinderslot ter waarde van 200 gulden werd mee genomen. Door het inslaan van een ruit was er toegang verkregen tot een aan de Henri Dunantstraat gelegen constructiebedrijf. De dader was hier op zeer ruwe wyze te werk ge gaan, want met een breekijzer wa ren alle laden en kasten opengebroken en de inhoud rond gestrooid. De buit was zeer gering, maar enkele kleinere gereedschap pen. De totale schade wordt echter op meer dan 10.000 gulden geraamd! DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 Nr. 8 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ONVOORSTELBAAR KADO Deze twee kunstwerken vormen een fraaie aanvulling op andere Venrayse kunstwerken die het echt paar Defesche uit Venray hebben meegekregen. Daaronder ook enke le werken van Piet Hermans (o.a. de eerder genoemde Piëlhaas). van wie het echtpaar Defesche zeer gechar meerd is. „Al met al hebben wij van de Venrayse mensen een onvoor stelbaar kado gekregen, wat onze stoutste verwachtingen ver over trof. Op deze manier worden we el ke dag aan Venray en aan ons afscheid herinnerd en aan de per soonlijke en hartelijke afscheidsre ceptie. Niemand kwam omdat het Inbraken of diefstallen Het is niet vastgesteld of er een inbraak of een insluiping heeft plaats gevonden in het Zonnehuis aan de Vlierstraat. Een bewoner deed aangifte van diefstal van zyn portemonnaie uit een kast. Daarin zat een geldbedrag van 700 gulden. Een 17-jarige scholiere deed aan gifte van haar portomonnaie uit haar jas in de scholengemeenschap aan de Leunseweg. In die porte monnaie zat een bedrag van 20 gulden. De afgelopen week werden op drie plaatsen ingebroken aan het Grootdorp in Merselo. Voor een be drag van ongeveer 3000 gulden was er schade door vernielingen by die inbraken. Het grootste gedeelte werd veroorzaakt omdat op zeer ru we wyze de diverse deuren waren opengebroken. Groot was ook de schade in de kantine van de voetbalclub maar er werd niets ontvreemd. Een bedrag van enkele honder den guldens was ontvreemd uit de kantine van de tennisclub en voor een bedrag van 100 gulden aan kleingeld uit het jeugdhuis. Verduistering in Den Bosch Geen prettige herinneringen zal een 66-jarige Venrayer overhouden van zyn logies in een hotel in Den Bosch. Tydens zyn verblyf aldaar werd zijn polstasje met daarin per soonlijke bescheiden, een bankpas- je en enkele bankcheques ontvreemd. Van die diefstal c.q. ver duistering deed hy aangifte by de Venrayse politie. Geen vrije doorgang Omdat een 22-jarige bestuurder van een personenauto op de split sing Zuidsingel-vent weg geen vrye doorgang verleende aan de 16-jarige bestuurster van een brom fiets ontstond er een botsing. Daar bij kwam de bromfietsbestuurster te val, zy werd gewond overge bracht naar het ziekenhuis maar kon na behandeling weer naar huis worden vervoerd. moest. Als ik de foto's, zie dan weet ik nog precies wat die persoon te gen ons gezegd heeft," laat mevr. De fesche weten. Op de vraag wat dhr. en mevr. Defesche van Venray het meeste missen antwoordt Mevr. De fesche dan ook onmiddelijk met „de mensen". Dhr. en mevr. Defe sche willen daarom ook langs deze weg nog eens iedereen, die op wel ke wijze dan ook heeft bijgedragen aan de praohtige cadeaux, nog maals van harte bedanken. Venray kan daarmee terugzien op een geslaagd, warm en spontaan afsc heid van haar oud-burgemeester en diens echtgenote. Inbreker had pech Een inbreker heeft alle mogelijke moeite gedaan, om door forcering van een deur, toegang te verkrijgen tot het aan de Kiosk gelegen posta gentschap. Dat lukte niet. Wel had hij kans gezien de deur aan de ach terzijde te forceren maar verder kwam hy niet omdat daar een blin de muur hem dat belette. De schade bleef nu beperkt tot de schade aan de deur. Winkeldiefstal opgelost Omdat een inwoner van Nuenen in zijn woonplaats werd betrapt bij een winkeldiefstal kon door de in zyn woning gehouden huiszoeking een winkeldiefstal in een Doe het zelf zaak aan de Gouden Leeuw wor den opgelost. Daar had deze inwo ner recentelijk voor een bedrag van 600 gulden aan gereedschappen ontvreemd. Ook voor deze winkeldiefstal werd hem proces verbaal aan gezegd. De verbouwingen binnen de Grote Kerk vorde ren gestaag. De werkzaamheden door Bouwmij Janssen liggen op schema en Deken Buschman hoopt dat hij inderdaad met carnaval de H. Mis sen in een vernieuwde kerk kan houden. Afgelo pen dinsdag was het zover dat het nieuwe altaar gereed kwam. Dit altaar, en ook de ambo, bestaat uit Franse zandsteen. Het onderste gedeelte is gef- rijnsd (ruw gemaakt) en afgezet met zwart gra niet. Het altaarblad, waarvan U kunt zien dat het door de werknemers van Bouwmij Janssen op het altaar werd geplaatst is geheel gepolijst Ondanks dat het Priesterkoor een trede verhoogd is, staat het altaar net zo hoog als het oude altaar. Dat oude stond. nl. al op een houten verhoging. Het Priester koor is in totaliteit kleiner van oppervlak gewor den terwijl het altaar nu ook iets naar achteren geplaatst is. Op dit moment zijn de bouwvakkeis nog volop bezig met het nieuwe priesterkoor in de noordelijke zijbeukDe betegeling daarvan is na genoeg voltooid. Ook is men nog bezig met de luchtventilatie in de kerkvloer, waardoor koude lucht aangezogen wordt, vervolgens wordt ver warmd om weer in de kerk geblazen te worden. Bij deze werkzaamheden, waarbij nogal wat graafwerk heeft plaatsgevonden, is men regelma tig op stoffelijke resten van mensen gestoten. Hier van is echter niet te achterhalen van wie deze zijn „Vroeger werden de mensen overal in de kerk be graven. Het is niet mogelijk vast te stellen wie daar ligt". Bovendien wordt dat nog eens extra be moeilijkt omdat er af en toe ook slechts skeletdélen worden gevonden wat er op wijst dat de grond al ooit eens is verplaatst geweest.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11