PEEL EN MAAS v.a. 25,- "Commissies verzetten lich tegen de sloop van I Sint Jozefklooster Regionale Inspectie Milieu hygiëne redelijk positief over Venrays milieubeleid Renovatie poliklinieken rond half april voltooid Nieuwe St Joriskapel wordt op 19 maart a.s. ingezegend PRIJZENKLAPPERü Sloop van klooster een gevoelige zaak CM\I>AIMÏ Verbouwing St. Elisabeth Ziekenhuis CDA houdt slag om de arm... Piet Wintels overleden Wijn en druivesap restanten nu uitzoeken londerden guldens voordeel! terrein noodgedwongen pas op de plaats moet maken. Wel had hy er behoefte aan deze kwestie nog eens in een bredere context met de com missies te bespreken. GEEN STEUN VAN HET CDA Na byna tweeëneenhalf uur ver gaderen, lag er in feite nog geen ad vies aan het college op tafel. De wethouder kan in het college vertel len, dat de PvdA, Samenwerking Venray, de WD en de fraktie V.d. Vorle het liefst zouden zien, dat het college zijn voorstel intrekt en met een nieuw voorstel komt, waarin de financiële kant van de zaak nog eens duidelijker op een rijtje wordt gezet. Ook kan de wethouder by het college nog een aantal nieuwe sug gesties, die deze avond werden gelanceerd, onder de aandacht brengen. Had de wethouder wellicht ge hoopt, dat hij deze avond steun zou krijgen van zijn CDA-fraktiegeno- ten, dan bleek dat toch wel een y de le hoop. Woordvoerster mevr. H. Poels-Peters vond, 'dat deze zaak zo gevoelig ligt, dat zy eerst met de hele fraktie wil overleggen' en ver klaarde tydens de raadsvergade- Het blykt, dat het Sint Jozef klooster in Venray een zeer ge voelige zaak is en dat men het zeer zal betreuren, wanneer de slopershamer er aan te pas zal moeten komen nu de gemeente geen geld heeft om de jaarly kse exploitatielast te dragen. Het Sint Jozefklooster en de geschiedenis van zijn bewoon sters, de Zusters van de Godde lijke Voorzienigheid, zyn gedu rende 110 jaar zeer nauw met de Venrayse samenleving ver weven. De zusters waren in de loop der jaren betrokken bij zieken verpleging, armenzorg, opvang ouden van dagen, opvang van en onderwijs aan wees- en schipperskinderen, onderwys aan moeilyk lerende kinderen, verpleging van geestelijk ge handicapten en tenlotte kinde ropvang in een creche. Venray is veel aan de zusters verplicht en het gebouw van waaruit al dit werk is verricht, verdient zeker niet te worden gesloopt. Overigens kost het de zusters nu al maandelijks ƒ5.000,- om het gebouw in stand te houden. ring het definitieve standpunt van de CDA-fraktie kenbaar te maken. En als in het verhaal van de tien kan worden genomen over de huis vesting van instellingen in het klooster. Hy noemde het college voorstel onduidelijk en voorbarig en daarmee waren de WD, Samen werking Venray en de fraktie V.d. Vorle het volkomen eens. Ibt slot stelde mevr. L. Cals (WD) voor de passage 'dat het niet reëel is sloop van het St Jozefklooster te be lemmeren' uit het voorstel te schrappen en het gebouw zo spoe dig mogelijk op de monumenten lijst te plaatsen. Deze suggestie om het klooster voor sloop te behoe den, zal ook de wethouder worden meegenomen naar het college. Intussen is het afwachten of zich wellicht een serieuze particuliere gegadigde voor het klooster meldt, voordat een onherroepelijk besluit wordt genomen. de beste in verf...de beste in behang Pateisiaan 7, Venray. Een schrale troost voor de be- zoek(st)ers van de poliklinieken van het St Elisabeth Ziekenhuis is, dat de verbouwingen op schema lig gen. Maar het zal tot half april du ren voordat de renovatie van de oude poliklinieken voltooid zal zijn. Tot zo lang zal men nog een lange omweg door het ziekenhuis moeten maken om bij de poliklinieken te kunnen komen. In het informatieblad van de Zie kenhuizen Noord-Limburg vertelt Henk van der Spek, hoofd van de technische dienst van het Venrayse ziekenhuis, dat de huidige verbou wingen prima op schema liggen. Daarmee bedoelt hy de renovatie van de oude poliklinieken, maar ook het nieuwe gebouw voor de lin- nendienst en de opslag en distribu tie van steriele goederen, dat eind april wordt opgeleverd. Een andere mijlpaal is de plaatsing van röntge napparatuur voor de z.g. buckyka- mer, waarvoor een aangepaste ruimte werd gerealiseerd. Met deze nieuwe aanwinst is de kapaciteit van de röntgenafdeling aanzienlijk toegenomen. In een buckykamer worden foto's gemaakt van b.v. lon gen, buik of ledematen. VERBOUWINGEN OK EN EHBO Volgens Henk v. d. Spek is men nog steeds druk bezig met de voor bereidingen van de verbouwing van de operatiekamers, recovery en EH BO. Om aan de eisen van deze tyd te voldoen zullen deze afdelingen grondig worden verbouwd. Zo zul len de bestaande drie operatieka mers worden opgeknapt. Daarnaast komt er een vierde operatiekamer bij om te voldoen aan de norm van de overheid, die afgestemd is op het aantal verrichtingen. De nieuwe EHBO gaat er niet al leen ruimtelijk, maar vooral ook door de betere ligging, enorm op vooruit. Deze afdeling wordt gesitu eerd op de plaats van de oude een-' trale sterilisatie-afdeling. Vooral op bouwkundig gebied zal hier veel werk moeten worden verzet omdat b.v. hier alle wanden eruit gaan. Naar verwachting zal dit hele pro- jekt negen maanden in beslag ne men. Om in die periode te blijven funktioneren, worden tydelyk twee kompleet uitgeruste OKnmits, die zo'n 500 m2 beslaan, op het zie kenhuisterrein geplaatst. VERPLEEGATDELIN GEN Naar verwachting zullen de bou wers in de loop van 1993 aan de slag gaan met het renoveren van de verpleegafdelingen. Volgens Henk v. d. Spek zal binnenkort de werk groep weer bijeenkomen om de renovatieplannen van het bedden huis stevig tegen het licht te hou den, alvorens de bestekken te gaan schreven. SLOOP OUDE ZIEKENHUIS Het oude ziekenhuis zal nog voor de bouwvakvakantie worden ge sloopt, o.m. om meer ruimte voor het nieuwe mortuarium te maken. Wanneer de verdere inrichting van het vrijgekomen terrein zijn beslag zal krygen, i§. nu nog niet bekend. Hiervoor is geen goedkeuring van de overheid binnen en dus zijn de financiën hiervoor niet aanwezig. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 6 FEBRUARI 1992 Nr. 6 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING louder Jan Driessen, die o.m. irele zaken, culturele verent en en akkommodatie-aangele- leden in zyn portefeuille heeft, t een zware stryd met zich zelf de toekomst van het Sint Jozef ster. Persoonlijk is hy voor het >ud van het in 1990 door de ers van de Goddelijke Voorzie- leid verlaten gebouw, dat in in gebruik werd genomen en waar uit de zusters meer dan derd jaar zeer veel zegenrijk t voor Venray hebben verricht, "bewaker van het (inmiddels aarse) Venrayse culturele erf- lld', voelde hij er alles voor om in goed onderhouden gebouw 1-culturele-educatieye instel- als Muziekschool, Vrye lemie, Volksuniversiteit, Vol- in-educatie en de protestantse jemeenschap onder te bren- le negertjes, verdween geleide- een aantal CDA-commissie- h» 3n van het vergadertoneel clusief mevr. Poels-Peters - en de et$rgebleven leden luisterden zwy- naar de vraagtekens, die de ;re frakties achter de sloop van klooster zetten. de HOGE PRUS woordvoerders van de andere ties waren het er volkomen eens, dat het jaarly ks over igen van een gat van een half Den door eén armlastige ge- nte een ondoenlijke zaak is. men stelde daar tegenover, [het verlies van het klooster voor ray mogelyk nóg duurder is. Er 1 op gewezen, dat b.v. de mu- 3chool en eventueel ook andere Hingen, die onderdak zouden inen krijgen in het St Jozef- oster nu reeds of anders in de )ije toekomst met ruimtegebrek tampen hebben. Mevr. M. Roling- .™iolten (Samenwerking Venray) ld het ekonomisch geen gezond Êfeid om nu een gebouw te slopen 'igi straks geld te moeten uitgeven instellingen onderdak te kry- De heer A. Kroft (eveneens Sa- ïwerking Venray) herinnerde er dat in de gemeente al veel cul- irgoed verloren is gegaan en ide sloop van het klooster bar- NIET GOED ONDERBOUWD ie heer A. Jansen (PvdA) vond I de cijfers voor de jaarlijkse last |t goed onderbouwd waren. Het lort van ƒ500.000,- was volgens in berekend aan de hand van een hoge normstelling. Bij het vast- HBlen van het jaarlykse tekort was met betrekking tot beheerss- en ■loonmaakkosten uitgegaan van li optimaal uitgangspunt 'Als je normen lager neemt dan zakt SBpelf het bedrag van ƒ500.000,-' ^|hy. Daarbij vroeg hy zich af wel i had gedaan aan het aanboren A externe bronnen, zoals de E.E.G. en de provincie. 'Geld voor aankoop en exploitatie drukt van zelf de jaarlijkse lasten' SUGGESTIES De heer A. Jansen suggereerde het gebouw eerst te huren met de latere verplichting tot koop. Een gedeelte van het klooster zou com- merciëel verhuurd kunnen wor den. Hy pleitte voor de verkoop van het oude gemeentehuis om met dat geld nu wat in het voormalige klooster te kunnen doen. Ook voel de hy er voor van het klooster met het bybehorende terrein één pro- jekt te maken. Eventuele baten uit woningbouw zouden ten goede kunnen komen aan het jaarlijkse exploitatietekort van het klooster. Kort en goed stelde hydat het voor stel van het college te weinig kon- krete cijfers laat zien en dat een besluit tot sloop op zyn minst voor barig is. MONUMENTENLIJST Hij konkludeerde, dat op deze ba sis geen weloverwogen beslissing gen. Maar als lid van het college van burgemeester en wethouders, dat als een Cerberus waakt over de besteding van de weinige Artikel-12 gelden, moet hy zyn verstand laten spreken. Een onafhankelijk advies bureau had nl. berekend, dat voor beheer en onderhoud jaarlijks ƒ500.000,- extra nodig zal zyn. En dat kan een gemeente, die er alles aan moet doen om ekonomisch ge zond te worden, onmogelijk op brengen. Konklusies van het college derhalve: 'herhuisvesting van de sociaal- culturele instellingen in het St Jo zefklooster is op dit moment op financiële gronden niet verant woord' en 'na de negatieve uitslag van het haalbaarheidsonderzoek is het niet reëel de sloop van het Sint Jozefklooster te belemmeren'. En binnenkort zal de gemeenteraad - die zoals steeds het allerlaatste woord heeft - over dit negatieve voorstel van b. en w. moeten beslissen. ADVIES VAN COMMISSIES Maar voordat het voorstel wordt doorgestuurd naar de gemeente raad, werd eerst advies gevraagd van de commissies. In dit geval wa ren het de commissies onderwys, jeugd, sport en recreatie en voor culturele zaken, die hierover don derdagavond gezamenlijk onder voorzitterschap van wethouder Jan Driessen vergaderden. Uitvoerig maakte de wethouder de commis sieleden deelgenoot van zyn 'geestelijke worsteling' om daarna als collegelid te verklaren, dat ook hy na overweging van alle feiten, hoe pynlyk ook, het behoud van het St. Jozefklooster moest afwy- zen, omdat het geen haalbare kaart was nu Venray op sociaal-cultureel Het milieubeleid van de gemeen te Venray wordt door de Regionale Inspectie Milieuhygiëne redelyk positief gewaardeerd. Dat valt te le zen in een inspectierapport van de Inspectie. Het rapport is de uitslag van een onderzoek naar ontwikke lingen bij de uitvoering van het gemeentelijk milieubeleid. Dit on derzoek heeft tussen oktober 1990 en april 1991 in Venray plaatsge vonden. MILIEU-AFDELING Juist in die periode, en nog daar na, heeft de gemeente hard gewerkt om een milieu-afdeling op poten te zetten. Dat bleek geen eenvoudige taak omdat milieu-specialisten niet voor het oprapen liggen en omdat twee milieu-ambtenaren, die al lan ger bij de gemeente Venray zaten, elders werk zochten. Mede door deze personele proble matiek (de afdeling is overigens nu nagenoeg kompleet) wordt in het rapport gekonkludeerd dat het in tegrale milieubeleid van de ge meente nog gestalte moet krygen. De afstemming met andere ge meentelijke beleidsterreinen (ruimtelijke ordening, bouwbeleid, onderwijs, energie en interne mi lieuzorg) moet (nog) beter van de grond komen. De onderzoekers konstateren dan ook (terecht) dat de milieu-afdeling zich in een aan loopfase bevindt HINDERWET Het Hinderwet Uitvoerings Pro gramma (HUP), dat beoogt alle hinderwetplichtige bedrijven en in stellingen een hinderwetvergun ning te verlenen, wordt conform de planning uitgevoerd. De gemeente wordt daarbij wel gesteund door medewerkers van een extern bu reau. Wel is er nog steeds een grote achterstand in behandeling van de aanvragen. De kwaliteit van de afge geven vergunningen wordt in het rapport als redelijk aangegeven. Ook wordt aangegeven dat kontrole op de naleving geïntensiveerd moet worden. Ondanks dat de gemeente haar milieu-afdeling nu grotendeels op poten heeft zal de afdeling de ko mende jaren nog personeel tekort komen om alle milieutaken, die mede door het Ryk worden opge legd, uitgevoerd te krygen. Tenslotte wordt in het rapport nog aangegeven dat de interge meentelijke samenwerking op het gebied van milieu (waar de gemeen te Venray overigens groot voorstan der van is), ter hand genomen moet worden. Belangrijke aandachtspun ten voor de komende periode zul len de uitvoering van de Lozings verordening en aktiviteiten in het kader van de Wet Bodembescher ming zyn. REAKTIES De reakties in de commissie mi lieu op dit rapport, vorige week woensdag, waren lauw. 'Ga je inhou delijk kyken dan is dit oud nieuws. We weten het eigenlijk al', meende dhr. A. Jansen (PvdA). Wel noemde hy het opstellen van zo'n rapport een goede zaak. Hy was echter van mening dat een nieuw rapport over twee, drie jaar, meer over het ge meentelyk milieubeleid zou kun nen vertellen dan nu het geval is. Dhr. Willems (CDA) noemde het een nuttig rapport. Hy vroeg extra aandacht voor zaken zoals voorlich ting en educatie en bedrijfsinterne milieuzorg. Wethouder Hoppenreys schatte de waarde van het rapport echter hoger in dan de commissieleden. 'Het rapport geeft aan dat we de za ken ondertussen redelijk in beeld hebben. We hebben vanaf nul moe ten werken. De onderzoekers er kennen in het rapport dat er het afgelopen anderhalf jaar veel is ge beurd. We hebben de knelpunten op een ry en de oplossingsrichting aangegeven. Dat neemt niet weg dat we nog een gigantische klus voor de boeg hebben.' Op 5 februari jl. is tijdens een wintersportvakantie in Schlad- ming, Oostenrijk de oud-Venrayer mr. Piet Wintels overleden. Dhr. Wintels maakte in de tweede we reldoorlog deel uit van het Verzet in deze regio. Zo was hij, samen met onder andere Cor Aben, kapelaan Kupers, Toon Vermeulen en Pietje Schoester uitgever en verspreider van het verzetsblad De Zwijger. Ook na de bevrijding bleef dhr. Wintels doorgaan met het uitgeven van De Zwyger totdat in september 1945 ons weekblad Peel en Maas weer mocht verschijnen. Met name de laatste editie van De Zwyger, waarin dhr. Wintels de hele Venrayse oor logsgeschiedenis nog eens op een rij zet, ligt nog bij vele oudere Ven- rayers goed in het geheugen. Voor zyn werk in het verzet werd hy onderscheiden met het Verzets- herdenkingskruis. Later werd dhr. Wintels ook nog geridderd in de Or de van Oranje Nassau. Na de oorlog is dhr. Wintels, die meester in de rechten was, uit Ven ray verdwenen en woonde hij lange tyd in Voorburg, waar hy zich o.a. inzette voor het Koninklijk Neder lands Ondememersverbond voor Bakkers (Piet Wintels was zoon van Thej Wintels, oud-wethouder van Venray en van huis uit bakker). Dhr. Wintels is afgelopen dinsdag in Voorburg begraven. Op donderdag 19 maart zal de nieuwe Sint Joriskapel door deken Buschman worden ingezegend. De ze nieuwe kapel, een initiatief van de Werkgroep en Kapellen, wordt met medewerking van de Woning bouwvereniging Noord-Limburg en Bouwbedrijf Verhoeven Venray ge bouwd in de nieuwe woonwijk St. Joriskwartier (het vroegere Wit Desselke). Ongeveer op dezelfde plaats heeft in het begin van de vijf tiger jaren een Sint Joriskapel gestaan, die was geschonken door de fa. Nelissen bij gelegenheid van de oplevering van de toen nieuwe maar inmiddels gesloopte woon wijk Wit Desselke. Intussen is Bouwbedrijf Verhoeven ter plekke bezig met het realiseren van een nieuwe woonwijk, die de naam St. Joriskwartier zal dragen. Het is daarom logisch, dat ook de kapel, waarvan de oude versie ten prooi is gevallen aan vandalisme, wordt herbouwd. DUBBELE IJZEREN POORT Op dit moment is nog weinig te zien van de nieuwe kapel, omdat de voorbereidingen zich nog binnens huis afspelen. De tekeningen zyn klaar en dezer dagen zal de funde ring kunnen worden gestort De mallen voor de stenen blokken, waaruit de kapel wordt opgetrok ken, zijn gereed en Harrie Gerrats is druk bezig met smeden van de dubbele ijzeren pooit, waarmee de kapel kan worden afgesloten. Het ontwerp voor deze poort is gemaakt door Koos Swinkels, voorzitter van de Werkgroep Kruisen en Kapellen. Harrie Gerrats werkt dag en nacht aan de poort opdat men hem niet zal kunnen verwijten niet op tijd klaar te zijn. Evenals de oude kapel zal de nieuwe worden voorzien van een zadeldakje, gedekt met koper, dat rust op betonnen pilaren. SINT JORISBEELD De maker van het oorspronkelij ke beeld. Keramische Industrie b.v. 'Sint Joris' in Beesel, heeft aan de hand van de nog aanwezige mal, het nieuwe beeld gemaakt. Omdat St Joris alles heeft te maken met de verkennerij van vroeger, hebben in 1990 oud- verkennersleid(st)ers de replica bekostigd en bij gelegen heid van zyn tachtigste verjaardag aangeboden aan de heer Joop Col- sen, die in 1937 de r.k. Verkenners- groep in Venray had opgericht De heer Colsen heeft er in toegestemd, dat het in meerdere kleuren ge schilderde beeld met een hoogte van 53 cm en een breedte van 37 cm. weer een plaats in de nieuwe kapel zal krijgen. Fietser verleende geen voorrang Een 65-jarige fietser verleende, toen hy komende vanaf de Veltum- se Kleffen de Westsingel wilde over steken, geen voorrang en werd aangereden door een personen auto. Bij de botsing werd de fietser dusdanig gewond dat hy voor be handeling naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het onge luk vond dinsdagmorgen plaats. Aan de diskussie binnen de Pro testantse Kerkengemeenschap Ven ray e.o., of men tydens de Maaltijd van de Heer wel alkohol mag of moet drinken is een einde geko men. Voor mensen die een alkoho- lisch probleem hebben is het drinken van wijn tydens de Maal tijd van de Heervaak een dillemma. Dit gegeven ontlokte vorig jaar bin nen de Protestantse Kerkenge meenschap de diskussie of men wel wyn moest schenken. De kerke- raad heeft daarop besloten om ty dens de Maaltijd van de Heer wijn èn druivesap aan te bieden. Sinds afgelopen zondag gaan de predi kant en de dienstdoende diaken in tegenstelde richting de kring rond gaan zodat iedereen zelf kan kiezen wat hy of zij drinkt. Dominee H. van Es is tevreden met het resultaat van de diskussie. 'De uitkomst stemt tot vreugde. Im mers, niet alleen mensen voor wie alkohol een probleem is kunnen nu vryelyk in de kring staan, ook onze kinderen kunnen nu volwaar dig aan de Maaltijd van de Heer deelnemen. En dat is alleen maar winst!' aldus de dominee in 'Ge- meentenieuws' het maandblad voor de Protestantse Kerkengemeen schap Venray en omgeving. Dronken bestuurder Rijgedrag van de bestuurder van een personenauto op de rondweg Brukske was aanleiding voor de po litie om een onderzoek in te stellen. De bestuurder, een 34-jarige inwo ner, had te diep in het bekende glaasje gekeken. Met een rijverbod en aanzegging dat proces-verbaal inzake het ryden onder invloed zal worden opgemaakt, werd hy huis waarts gezonden. I

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11