vapel op transport Werkgroep Mondiale Vorming roept op tot medewerking aan Columbusjaar-Manifestatie Gerenoveerde aula op begraafplaats in gebruik genomen Jonge techneuten blijven bij de tijd Alweer twee titels voor Handboogsportvereniging Diana PEEL EN MAAS EEL EN MAAS derraad KTS [i het zilver Open Dag Kies Techniek '92 nog grootser van opzet Gehandicapten en De Sprank In Peel en Maas van 9 januari 1992 las ik in het artikel over het gehandicaptenzwemtoemooi dat het gebouw geheel is aangepast voor invaliden. Als invalide (zonder schoenen kan ik niet lopen) moet ik daar toch op reageren. Bij mijn bezoek aan De Sprank heb ik moeten konstateren, dat ik zonder hulp geen gebruik kan ma ken van o.a. wirlpool en buitenbad, vanwege de trappen. In andere ba den, zoals bijvoorbeeld in Horst kan ik wel volledig zelfstandig ge bruik maken van alle voorzienin gen. Ik ben van mening, dat als een invalide zelfstandig kan funktione- ren, dit in zo'n duur en nieuw bad toch zeker had moeten kunnen. Bij de voorbereiding van de bouw had men toch iets meer informatie kun nen inwinnen bij andere baden om zoiets te kunnen voorkomen, zodat ook wy, zonder hulp te vragen, kunnen genieten van zo'n nieuw bad. Nog enkele opmerkingen over het rekreatiebad (niet alleen door mij gekonstateerd, maar ook door andere rekreatnen): de tempera tuur van het rekreatiebad en het buitenbad is te laag; bij het zwem men hoort men in het bad een hoge fluittoon, Hetgeen heel storend is; een rotsfontein is miii, maar dat daardoor kleine steentjes op de bo dem komen, die zeer pijnlijk zijn als men er op trapt, is niet zo fraai; ook echte planten zijn mooi. maar een bad vol vallende bladeren niet. Konklusie: om toch van mijn we kelijkse zwemontspanning te kun nen genieten ga is dus (zoals velen met mij) maar weer naar Horst, het geen ook nog goedkoper is. J. Beelen, Venray De Sprank Met een hiet-aflatende belangstel ling werd door de regionale pers het wel-en-wee gevolgd van het nieuwe zwem-, squash- en rekrea- tiecentrum De Sprank. Daarin kwam o.a. de tegenvallende belang stelling naar voren. Wie daarvan de oorzaak zoekt behoeft dit gegeven slechts als on derwerp aan te snijden tijdens bij voorbeeld een feestje of wachtend bij een bushalte. De eerste reaktie is veelal: 'Heel mooi, maar wel erg klein!', en zij die al in het water zijn geweest vinden het 'te koud!' Als dan de prijsstelling aan de or de komt brandt nxen pas echt los. 'Als je met je gezin gaat zwemmen, ben je zó 30 gulden kwijt en dan een ijsje of drankje niet eens mee gerekend! Dat is leuk voor een dagje-uit maar voor een dagelijkse duik toch niet te betalen!', is een veelgehoorde klacht Bovendien kan men mijns in ziens voor een dergelijke akkom- modatie, feestjes, enz. uitstekend in het nabijgelegen Meerdal en Loo- horst terecht. Een gemeentelijk zwembad dient voor iédereen toe gankelijk én betaalbaar te zijn. Pittig-geprijsde faciliteiten als squashbanen en zonnebanken kunnen onder-deel zijn vair een par- tikulier initiatief, maar horen niet thuis in een gemeentelijk sportcen trum waarin jaarlijks alleen al aan gemeentegeld IVt. ton wordt ge pompt zoals dat bij De Sprank het geval is. Van de Rijksoverheid ko men daar nog enkele tonnen bij. Naar ik heb vernomen zou, na een 4 miljoen kostende opknap beurt het voofhralige gemeentebad met slechts 3% ton per jaar draai ende kunnen worden gehouden. De Sprank heeft 12 miljoen gekost! Ook de komende zomer wordt door velen met huivering tegemoet gezien. Zij, die genegen zijn de hoge entreegelden neer te tellen, zullen merken dat zij nauwelijks van de toch al schaarse zonnestralen kun nen genieten, daar de aanwezige ligweide zeer klein is en ook het bad maar voor een klein gedeelte niet is overdekt. Het voormalige buitenbad is daarmee Vergeleken een waar paradijs, maar dit moest zonodig gesloten worden! De overgebleven groep, die het in financieel opzicht niet gegeven is om iedere zonnige dag naaf De Sprank te trekken, rest niets an ders dan, óf thuis op één of andere manier verkoeling te zoeken, óf de in de regio aanwezige 'grindgaten' te gaan bevolken, hetgeen m.b.t de persoonlijke veiligheid ter plaatse en onderweg daar naar toe onge twijfeld zijn tol zal eisen. Op hen is trouwens in De Sprank ook kenne lijk helemaal niet gerekend, want zij zouden er niet eens allemaal in passen! Feit is dat De Sprank niet in de behoefte van de Venréyse bevolking voorziet en dat had tilt een vooraf gaand onderzoek moeten blijken, of konden de Venrayse politici - de fraktie V.d. Vorle uiteraard uitgezon derd - geen néé zeggen tegen een dergelijk prestigieus projekt. Dit ge plaatst in een tijd waarin de ge meente Venray gebukt gaat onder 'de artikel 12-status' en door gebrek aan financiële artnslag Se sloop van het Venrayse St. Jozelfklooster onaf wendbaar lijkt te zijn geworden, moet men zich toch afvragen of de komst van De Spi&nk nog wel te rechtvaardigen is. Als de gemeente Venray straks aan 40.000 inwoners onderdak wil bieden, zal zij toch moeten laten blijken zich in de to'ekomst iets meer van hen aan te zullen trek ken! Jos Goumans Hiermee is, wat ons betreft, de diskus- sie rondom De Sprank afgesloten. =agJL EN MAAS Donderdag 6 februari - Pagina 5 De Venrayse Werkgroep Mondiale Vorming heeft onlangs globale plannen gelanceerd om dit jaar in de gemeente Venray, via een brede publieksmanifestatie, veel aan dacht te schenken aan het Colum- busjaar. Mensen, verenigingen, organisaties en scholen worden op geroepen hieraan mee te werken. Op 12 oktober dit jaar is het vijf honderd jaar geleden, dat ontdek kingsreiziger Columbus Amerika ontdekte. Dit 500-jarig jubileum geeft echter ook reden tot naden ken over de huidige omstandighe den van de mensen in Latijns- Amerika en het Caraïbisch gebied. We zullen moeten stilstaan bij deze schaduwkant van de laatste 500 jaar. Aandacht wordt gevraagd voor de problematiek van de inheemse be volking, de ecologische afbraak in Latyns-Amerika (kijken we naar het Amazone-gebied) en voor de ekonomische achterstelling van de armen in dit gebied. Afgezien van de enorme problemen zij er positie ve ontwikkelingen fie over. mede dankzij internationale belang stelling. De Venrayse Werkgroep Mondiale Vorming is van plan in oktober dit jaar een Columbus-manifestatie te organiseren in het centrum van Hoe doontfer 't waerk bij'n vuur lit, hoe mieër me de kans öp brand hit De samenstellers van het Venrays Woordenboek proeven in het inge zonden stuk van Ruth Roevers iemand met veel kennis over vlas. Daarvan kunnen en zullen de sa menstellers veel leren voor een mo gelijke herdruk, wanneer een tweede informatie de hier beschre ven wetenschap bevestigt. Deze ge detailleerde kennis blijkt in de grote taalgroep en bij de eerste uit gezonden testlijst vager. Helaas heb ben wy geen weet van de nalaten schap van de aan u wel bekende overleden deskundige. Anderzyds is de vraag verant woord, of de hier opgesomde toe passingsmogelijkheden noodzake lijk blijken voor het schryven van een woordenboek, want zy hebben tot heden, na verificatie van de des betreffende literatuur, ook de door u aangehaalde taaluiting, nog niet aangetroffen. "terzijde zy medegedeeld, dat in onze literatuurlijst, blijkens een op pervlakkig nazien, zonder veel moeite het trefwoord 'waerk', uiter aard als 'werk', zeven maal dubbel is opgenomen. Wij hopen in het Veldekeblad 'Ha- zegaerf hierop t.z.t. nog uitvoeriger te kunnen terugkomen. De samenstellers Venray. Deze happening vormt dan tevens de afsluiting al alle aktivitei- ten die de komende maanden wor den georganiseerd. Rond de Columbus-manifestatie wordt onder meer een grote mobie le expositie samengesteld door het IKVOS en de Werkgroep Noord- Limburg van de landelijke Vasten- aktie. Deze expositie gaat o.a. over de Indianen in Latijns-Amerika en het milieu in dit werelddeel. Tijdens de onlangs in het raad huis van Venray gehouden vergade ring van het Platform Mondiale Vraagstukken ontvouwde de Ven rayse Werkgroep de plannen. Het Platform komt overigens twee maal per jaar bijeen op initia tief van de Werkgroep en o.l.v. wethouder J. Driessen. Aan die bij eenkomst wordt deelgenomen door alle groepen die aktief zijn op het terrein van ontwikkelingssamen werking, vrede en veiligheid en rechten van de mens. De Werkgroep bracht een aantal plannen naar voren zoals: het hou- Op zaterdag 25 januari jl. ging de afdeling Indoor van Handboog sportvereniging Diana naar Stein om mee te doen aan de reginale in doorkampioenschappen voor Zuid- Oost Nederland. De organisatie van deze kampi oenschappen heeft geweten dat HBV Diana er is geweest De leden van de HBV roerden zich in hun blauwe clubshirts niet alleen aan de meet, maar ook na afloop, toen de organisatie dacht dat de compu ter klaar was en een ander team uit riep tot kampioen. Dat terwijl HBV Diana volgens eigen tellen de titel op zak had- Dus moest de organisatie van dit treffen het nog eens dunnetjes overdoen met het handje en toen werd de titel alsnog uitgereit aan het 3e team van Diana. Dat derde team Indoor bestaat uit H. v.d. Hoo- genhof, H. Willems en Wendy van Ooi. Met alle hindernissen is dit toch weer een mooie prestatie om deze titel voor HBV Diana in de wacht te slepen. Daags na de korpskampioen schappen ging het leeuwendeel van Diana een gooi doen naar de per soonlijke kampioenstitel Indoor. Ook ditmaal vielen er weer ver schillende prijzen uit te reiken aan Diana en wel een eerste plaats en een tweede plaats voor de jeugd- den van een solidariteitsmars (de zg. Columbusmars); een dramafesti val met Latijns-Amerikaanse toneelstukken; Scouting te benade ren i.v.m. tropisch regenwoud; lite ratuur uit Latijns-Amerika waarbij bibliotheek, boekhandels en Lite rair Café benaderd kunnen worden; muziekgroepen te mobiliseren; vrouwenbewegingen en scholen op te roepen aktiviteiten op te zetten. 'Er zijn dus veel ideeën ter tafel gebracht', zegt Han van Weers. 'Ech ter een ding staat vast, dat alleen het slagen van een aantal aktivitei ten zal afhangen van de inzet van andere organisaties, mensen die sa men met de Werkgroep Mondiale Vorming het Columbusjaar in Ven ray onder de aandacht zullen brengen. Personen, organisaties, vereni gingen, scholen die hiervoor plan nen hebben of willen meedoen kunnen zich vervoegen bij de Werkgroep Mondiale Vorming: Han van Weers, Aan de Dril 11, tel. 84136. schutters van de vereniging. Kam pioene van Zuid-Oost Nederland Indoor was Wendy van Ooi (11 jaar) en een zeer verdiende tweede plaats was weggelegd voor Diana Thijsen (16 jaar). Zoals uit het bovenstaande wel blijkt in Diana nog lang niet uitge rangeerd in het behalen van titels. In ons tijdelijk onderkomen bij de collegavereniging uit Heide staat de deur voor iedereen open, die de ze sport een warm hart toedraagt. Ook voor mensen die willen helpen Handboogsportvereniging Diana zo snel mogelijk weer onder de pan nen te krijgen in een nieuw te bou wen clubgebouw. 'n abonnement waard Muziekoverlast Zaterdagavond kreeg de politie meldingen binnen van muziekover last vanuit een woning aan de Ko ningskaars. De klachten bleken terecht te zijn. Omdat de bewoner zich in het verleden eerder aan mu ziekoverlast had schuldig gemaakt, werd nu proces-verbaal aangezegd. gelopen dinsdag zullen toevalli- ,nten raar opgekeken heb- jtoen ze over de Lollebeekweg kraan wagen zagen rijden met kapelletje aan de haak. Het be llier het Lucia-, Johannes- en (kapelletje dat op het erf stond de boerderij Wienenplats, be id door de kinderen Janssen, tzij de financiële medewerking le Rabobank Oirlo kon dit ka tje, dat helemaal uit het zicht een bosrand stond, tussen de •rbosweg en de Vliegert, meer je openbaarheid worden ge- Jit. Daarvoor moest het wel iveer een kilometer in de nwagen hangen, voordat het op h iruispunt Lollebeekweg-Ooster- reg-Meterikseweg kon worden aatst. Daarvoor was eerst een n geraamte onder de funde- aangebracht waardoor de n het kapelletje omhoog kon i. Scheuren in de fundering kte het spannend toen het ka- tje de lucht in ging maar al- de vloer van het kapelletje achter. De rest kon heelhuids (en verplaatst, huidige kapelletje is na de herbouwd op de resten van nide kapelletje, dat de oorlog D overleefde. Oorspronkelijk be ien zich in deze kapel de beel- van Lucia, Johannes en Josef. is bevindt zich een replica van >sef in de kapel. De originele en bevinden zich in het Freu- huus. verhuizing werd uitgevoerd de Casten rayse dorpsraad en irkgroep Kruisen en Kapellen, werkgroep zal de kapel van nieuw dak en een windvaan tien. Daarmee hoopt het voor aart, de naamdag van St. Josef, te zijn. Rond die tijd zal het lletje opnieuw worden inge- Dd. uw weekblad igjaar was het 25 jaar geleden et oudercomité werd opgericht e toenmalige Ambachtschool KTS). uit het episcopaat was de p. naar voren gekomen om aan atholieke technische scholen ludercomité te hebben die er voor moest zorgen dat de i van leerlingen inspraak i in het onderwys. :1 de toenmalige direkteur e Ambachtschool er niet veel was het bestuur met deken onen een andere mening toe- n. Er werd toch een ouderco- opgericht. Met de benoeming e heer Hijl als direkteur kreeg iidercomité die plaats binnen ïool die het comité verdiende )n het zich ontplooien zoals ni lijk was bedoeld en dat de ka- ke identiteit verzekerd was. het oudercomité werden voorlichtingsavonden gegeven "P>r de ouders van onschatbare bleken te zijn om hun kin- op die school het voortgezet ich onderwijs te laten len is de naam van ouderco- iranderd in ouderraad, maar itelling is dezelfde gebleven, nu zitting hebbende ouder- leeft besloten om op vrijdag lart a.s. een reünie te houden aula van de school. Het orga- ecomité heeft zich vele moeite in getroosten om alle namen terhalen van die personen die verleden zitting hebben ge- ihet oudercomité. Vrywel allé n hebben ze kunnen achter en die hebben een uitnodi- intvangen om aan de reünie e nemen. hten er echter nog mensen ie in het oudercomité zitting 'n gehad en nog niet bena- aijn door de organisatoren, unnen die kontakt opnemen Ie organisatoren middels de listratie van de school. Dat wel vóór 15 februari a.s. ge- Op 8 februari laten een fiks aantal regionale bedrijven in het kader van de landelijke Kies techniek-dag weer hun hele kunnen zien. In ver gelijking tot verleden jaar, toe ruim zeshonderd mensen een kijkje kwamen nemen in het Van Geel Hermus complex, zal deze open dag nog grootser worden opgezet. Niet alleen wordt voor de gelegenheid de hele Venrayse Smakterweg omge doopt in Kies Techniek-straat, ook krygen de (jonge) bezoekers deze keer een unieke kans om zelf een fraai klokje te bouwen! Voor het vervoer naar deze veel omvattende voorlichtingsmanifes tatie kan gebruik gemaakt worden van een gratis pendelbus, die van 10.45 tot 15.30 uur op en neer rijdt vanaf de parkeerplaats van het Ven rayse gemeentehuis naar de Smak te rweg. Voor de open dag zullen een drie tal bedrijven, Manders Machines, Cox Metaal en Speciaalwerk Venray, allen naast elkaar gelegen aan de Smakterweg, hun poorten openen om ouders en hun kinderen te ont vangen die meer willen weten over de technische beroepsbranche. In totaal zullen ongeveer twintig plaat selijke bedrijven en onderwijsin stellingen zich bij de drie 'gast' ondernemingen presenteren. Medewerkers van de bedrijven demonstreren computergestuurde machines, of leggen bepaalde tech nieken uit. Door deze byzondere sa menwerking van alle bedrijven krijgen de bezoekers een optimale indruk over wat het werken in de techniek inhoudt. Niet alleen zijn er voor jonge mensen mogelijkhe den te over in de technische bran che, ook kunnen zij zo met eigen ogen aanschouwen dat er een hele verschuiving aan de gang is naar schoner en milieuvriendelijker werken. Bovendien betekent auto matisering nog lang niet het einde van fantasie en creativiteit in deze levendige branche. De open dag is bedoeld voor ouders en kinderen van het basis onderwijs, maar ook MAVO- en HAVO-scholieren zijn van harte wel kom, aangezien deze laatste groep Goed geschoolde jongeren hebben in de metaal en elektrotechniek snel een passende baan. zich vaak al evenzeer goed thuis- voelt in het technische onderwijs. Aan het einde van de rondleiding, die begint bij Cox Metaal en via Manders Machines 'doorloopt' naar Speciaalwerk Venray, kunnen de bezoekers rekenen op een heerlijke snack. Tussendoor zal het aan en tertainment niet ontbreken. Enke le speciaal ingehuurde artiesten zullen beslist voor een prettige sfeer zorgen en de dag nog meer op fleuren! Een extra verrassing van deae Open Dag Kies techniek is om kin deren eigenhandig een klokje te la ten bouwen. Bij enkele centrale punten ontvangen ze daarvoor steeds een stukje van de klok, en moeten dan zelf enkele technieken aanwenden en machines bedienen, om uiteindelijk aan het einde van de route hun eigen gemonteerde uurwerkje mee naar huis te kun nen nemen. De open dag begint om 11.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Parkeren - indien u geen gebruik maakt van de gratis pendelbus - is mogelijk op de Smakterweg. Mis deze bijzondere gelegenheid om kennis te maken met de vonk van techniek niet! Rijverbod van 10 uur Zondagavond om even na elf uur verloor op de Catharinastraat in Leunen een 24-jarige bestuurder van een personenauto uit Venray de kontrole over zijn auto. Voordat de bestuurder de auto onder kon trole had was deze al via een tuin te gen een lichtmast tot stilstand gekomen. De politie konstateerde alkohol- gebruik van dermate hoog gehalte dat de bestuurder een rijverbod van 10 uur werd opgelegd. Hem werd proces-verbaal inzake het rijden on der invloed aangezegd. Maandagmiddag heeft burge meester Waals de gerenoveerde aula op de algemene begraafplaats Boschhuizen in gebruik genomen. Bij die plechtigheid waren o.a. de ken Buschman en dominee Van Es aanwezig. Met de renovatie werd tevens een begin gemaakt met een aantal ver anderingen op de begraafplaats. Ar- chitekt Lerou werd ingeschakeld en Bouwbedryf Raedts nam de ver bouwingen op zich. Verder zorgden de Venrayse bedryven De Bruijn, Theuws en Tummers-Cremers er mede voor dat de aula die funktie zal gaan krijgen die, bij de komst van die aula (nu 20 jaar geleden) werd toebedacht. In die 2b jaar werd er hoogstens vier maal per jaar gebruik van de aula gemaakt. Voor de renovering of modernise ring werd een bedrag van ƒ60.000,- vrijgemaakt uit de opbrengst van de grafrechten. Met dat geld werd een wit plafond aangebracht, wer den verwarmingen geïnstalleerd, en werd er meubilair en een schuif wand aangebracht. Burgemeester Waals benadrukte nog eens dat met weinig middelen het toch voor elkaar gekregen is om van de oude sombere vochtige ruimte een aula te maken waar op stijlvolle wijze afscheid genomen kan worden van een overledene. Nu de aula is opgeknapt zal ook de omgeving worden aangepakt. Daarvoor zijn er twee ontwerpplan nen gemaakt waar straks een keuze uit zal worden gemaakt. Die keuze zal wofden gemaakt door een in te stellen beheerscommissie die on dermeer zal bestaan uit vertegen woordigers van de kerken. In één plan worden de strakke lij nen van de aula doorgetrokken in de aanleg van hagen en rechte pa den waardoor er een symetrisch ge heel ontstaat. Het andere plan voorziet onder meer in de aanleg van paden en ronde vormen die de toegang tot de aula een open aanzicht geven en een natuurlijk geheel vormen. In beide plannen is voorzien in de inrichting van een strooiveld voor as van gecremeerden. Het is ook de bedoeling dat de in te stellen commissie straks het beheer en exploitatie van de be graafplaats op zich zal nemen. De gemeente zal wel financieel verant woordelijk blyven. De gemeente heeft besloten om het beheer over te dragen, zodat de gemeenteraad zich niet telkens over de dagelijkse gang van zaken op de begraafplaats hoeft te buigen. Burgemeester Waals heeft er alle vertrouwen in dat de raad ook haar fiat zal geven aan de in te stellen commissie. Zo zal deze commissie zich ook gaan buigen over wat mag worden aangebracht op de graven en wat niet Burgemeester Waals onderstreepte dat nog eens toen hij stelde 'het is niet aan de politiek om te beslissen of iemand een dik ke, dunne, grote of kleine steen op zijn of haar graf krygt'. Het is de bedoeling dat de aula in de toekomst daadwerkelijk zal wor den gebruikt om afscheid te nemen van een overledenen en dat men dat niet meer rond het graf zal laten plaatsvinden. Zo werd opgemerkt dat het afscheid aan het graf, op een dikwijls kille en gure plaats, vooral voor de oudere nabestaande een zware opgave is.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5