PEEL EN MAAS Beeldkwaliteitsplan moet van Landweert 3 een mooie wijk maken 2 Buitenlandse kinderen el minder bij verenigingen t de raadsvergadering van i gemeente Vierlingsbeek Venrays duo naar NK Kunstzwemmen 00I\PI4IMT Geen medewerking van provincie voor woningen binnen stankcirkels Wereldkampioen bij de Gevleugelde Vrienden de beste in verL.de beste in behang Patersiaan 7, Venray. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 6 FEBRUARI 1992 Nr. 6 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING deren van buitenlanders die nray wonen zyn veel minder by verenigingen dan de Ne- ndse kinderen. Dat blykt uit nquête die gehouden is door erkgroep etnische minderhe- bet Brukske. Ongeveer 51% le allochtone kinderen is niet ■n vereniging. Dit in tegenstel- tot hun Nederlandse leeftijds- otjes, waarvan slechts 14% aangesloten bij een club. WERKGROEP werkgroep etnische minder- n heeft zich tot doel gesteld om mogelijk de positie van alloch- kinderen te verbeteren. Als terrein waarop aktie ondemo- wordt heeft men gezond- bygiëne, voorschoolse opvang, ichting onderwijs aan Turkse arokkaanse ouders en vryed- jesteding. Op de eerste drie Inen zijn reeds aktiviteiten ge leerd. Deze enquête richtte dus op het laaste werkterrein. werkgroep acht vrijetyds- ding van allochtone kinderen igrijk vanuit het oogpunt van gezondheidszorg. Belangry- in dit geval de sociale preven- an sport en spel: samenzijn verschillende nationaliteiten dert wederzijds begrip, door )edrijven van sport leert men zen kennen en verleggen en de ening van sport dringt de ver- g terug. ONDERZOEK het onderzoek werd door vyf scholen in Venray (de Fliere- de Foekepot, Landweert, de erd en Petrus Banden) meege- Ilet betrof in totaal 639 kinde- ussen 6 en 12 jaar. Van die 639 eren hadden er 156 de buiten- se nationaliteit, de vraag of de kinderen lid van een club antwoordde dus van de allochtone kinderen dat ze geen lid zyn van een club. de meeste kinderen die wel lid z(jn van een club zijn dat van zwemmen of voetbal. Splitst men dit c\jfer uit naar de diverse nationaliteiten dan blykt dat onder de Turkse kinderen 81% van de meisjes en 73% van de jon gens geen lid is van een club. By de Marokkaanse kinderen ligt dat per centage resp. op 71% en 61%. Als oorzaken van dit hoge percentage geeft de werkgroep aan dat ouders en kinderen te weinig bekend zyn met de mogelijkheden van diverse clubs, financiële hindemissen, ver meende ontoegankelijkheid van clubs en de geringe waardering van ouders voor die clubs. Bovendien speelt b\j meisjes het heersende rollenpatroon een grote rol. De on derzoekers konkluderen dat nader onderzoek hiernaar noodzakeiyk is. Reeds nu kan de werkgroep aan bevelen dat clubs in hun werving meer aandacht dienen te besteden aan allochtonen. De gemeente Ven ray zou dit moeten stimuleren. Dat er een behoefte is onder de al lochtone kinderen om binnen een vereniging aktief te zyn bly kt uit de vraag waar men graag lid van zou willen zyn. Voetbal, tennis, paar drijden, zwemmen en karate blijkt onder alle kinderen favoriet te zyn. Met deze cyfers wordt door de on derzoekers ook een vergelyk ge maakt tussen kinderen uit Brukske en van de rest van de deel nemende scholen. Daaruit biykt dat kinderen uit Brukske (autoch toon en allochtoon) minder by ver enigingen zijn dan kinderen uit de rest van Venray. SPELEN Ook is er gekeken naar wat kinde ren na schooltyd doen. Buiten spe len is de meest favoriete bezigheid onder de kinderen. Er is vooral een groot verschil te konstateren tus sen de bezigheden van autochtone en allochtone meisjes. Allochtone meisjes scoren lager met ontspan nende bezigheden terwijl huishou delijke bezigheden by deze meisjes hoger scoren. Ook hier spelen de bestaande rollenpatronen een grote rol. Op de vraag waar de kinderen spelen dan wordt er op straat of op de speelvelcy'es gespeeld. De onder zoekers konkluderen daaruit dat het belangrijk is dat er goede speel- voorzieningen zyn. AANBEVELINGEN De onderzoekers konkluderen dat het belang van spelen in de Turkse en Marokkaanse cultuur an ders wordt gewaardeerd. Binnen het projekt voorschoolse opvang al lochtonen Venray zou meer voor lichting gegeven kunnen worden aan andere groepen allochtone vrouwen. Bij het aanbieden van ak tiviteiten aan allochtone meisjes dient rekening te worden gehou den met het rollenpatroon. Wer ving zou via de ouders moeten plaatsvinden. Tenslotte zijn de onderzoekers van mening dat onderzocht moet worden waarom veel Turkse en Ma rokkaanse jongeren geen lid zijn van een club. Dat onderzoek dient zich te richten op de ouders en de clubs. Bij oudere zou het onderzoek zich moeten richten op de mogelij ke negatieve ervaringen van oudere/verzorgers met betrekking tot clubs; de kosten; en de waarde ring van clubs en vrijetydsbeste- ding. Bij clubs kan bekeken worden of er allochtonen lid zijn of lid zijn geweest, wat de ervaringen van de clubs met allochtonen zijn en hoe men als club tegenover allochtonen staat. Ook zou bekeken moeten wor den hoe clubs aantrekkelyk ge maakt kunnen worden voor allochtonen. Kwaliteit die niet alleen door de ar- chitektuur en de bouw zal worden bepaald. 'We zullen ook veel zorg besteden aan de infrastruktuur, het 'wegmeubilair' en het openbaar groen. Zo is er b.v. al overleg geweest met MEGA Limburg over de plaat sen waar de elektriciteitskaslen ge plaatst zullen worden'. Momenteel zijn in Landweert 3 zo'n 90 woningen in aanbouw, waarby het Beeldkwaliteitsplan al in de praktyk wordt toegepast. Voor 1992 zyn er in dit gebied nog 60 so ciale koopwoningen gepland en 122 vrye sectorwoningen. Tydens de onlangs gehouden we reldtentoonstelling voor kweekvo- gels te Las Palmas, heeft de heer Ger Thiesen, lid van vogelvereni ging de Gevleugelde Vrienden Wan- ssum e.o., woonachtig te Blittere- wyck, de wereldtiteld behaald met zyn stam (4 vogels) gordelgrasvin- ken. Dit prima resultaat is een belo ning voor zijn vakmanschap en inzet voor de vogelsport Op korte termyn zal het bestuur van de ver eniging laten weten op welke wyze Ger Thiesen voor het behalen van dit prachtige resultaat in het zon netje wordt gezet Jeugdige crimineel aangehouden Vrijdagmiddag werd een 15-jarige inwoner aangehouden inzake diefstal van een bromfiets. Tijdens het onderzoek bekende hy zich ook schuldig te hebben gemaakt aan vier auto-inbraken en een woning inbraak, die hij recentelyk had ge pleegd. Ondanks de jeugdige leef tijd blykt hij toch reeds een goede bekende van de politie te zijn. In afwachting van plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht is hy ingesloten in het Venrayse politie bureau. Inbraken in personenauto's Een inwoner van Westerbeek deed by de politie aangifte van in braak in zyn op de parkeerplaats by het ziekenhuis geparkeerde per sonenauto. De achterruit was er uit gehaald en uit de auto werd het mini-embleem van Feyenoord (voet baller in voetbaltenue) ontvreemd- Een inwoner had het de dader by een diefstal uit zyn auto wel erg ge- makkelyk gemaakt. Hy had zijn auto onafgesloten geparkeerd op de parkeerplaats bij de algemene be graafplaats aan de Spurkterdyk. Uit de auto bleek een tasje met daarin wat persoonlijke bescheide ont vreemd te zyn. Er was geen geld aanwezig. Inbraak Het afgelopen weekend werd door verbreking van een raam, toegang verkregen tot het gebouw van de ar- beidstherapie op het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationsweg. Ontvreemd werden 9 kilo koffie en 4 kilo thee, 3 telefóonstoestellen. 2 rekenmachines, een telex, een printer en nog enkele kantoorarti kelen. Dat alles ter waarde van ƒ7.000,-. de vorige week donderdag ge len raadsvergadering van de een te Vierlingsbeek werden de inde besluiten genomen, t college mag voortaan als ge- ïtigde optreden in het voeren een rechtsgeding omtrent de ïdiging van een pachtovereen- st tussen pachter en gemeente, i pachter de leeftyd van 65 jaar ibereikt en daardoor niet meer anmerking kan komen voor nging van het pachtkontrakt en bezwaar had de raad tegen iststelling van de aanvraag om bijdrage voor de uitvoering Na- aal Milieubeleidsplan. Dit bete dat voor dit jaar een bedrag ƒ1,10 per inwoner is geraamd, 11993 een bedrag van ƒ1,70 per raer en voor het jaar 1994 een ag van ƒ2,25 per inwoner. »r de PK-fraktie werd gevraagd de bevolking goed over dit be- iplan voor te lichten middels de inde voorlichtingsmoge- leden. ien bezwaar had de raad tegen reiding van de geheugenkapaci- ran de centrale computer. Daar- werd een bedrag van ƒ94.755,- hikbaar gesteld. HERINRICHTING it name de fraktie Overloon f mordicus tegen het voorstel ien krediet beschikbaar te stel- an ƒ90.000,- voor de herin rich- van het bestuurlyk gedeelte het gemeentehuis. In 1982 1 de burgemeesterekamer - met omst van burgemeester Van de idijk - van een nieuwe inrich- voorzien. Het toen aangeschaf- neubilair vertoont dusdanige ige dat vervanging noodzake- is geworden. :t toenmalige meubilair van de [emeesterskamer werd overge- ild naar de kamer van de sekre- Bij de keuze van de herin- lingsplannen is aansluiting cht by de in 1990 aangepaste zaal. tordvoerder Jan Koopmans van PK-fraktie had moeite maar (1 de uitgave geen overbodige Hij dacht dat dit meubilair ze- 15 jaar zou moeten meegaan, i woordvoerder van de fraktie loon, de heer Van Mil, was er van overtuigd dat het meubi- dat vervangen moest worden, telijk versleten is. tdanks de pogingen die burge ster Dittner deed om de fraktie loon tot andere gedachten te ïgen slaagde hy daarin niet. De tie Overloon stemde dan ook te- die uitgave. CAI-OVERLOON i heer Peetere, exploitant van de rale Antenne Inrichting Over heeft verzocht medewerking irlenen om zijn CAI over te dra- aan de CAI Limburg. >ordvoerder Van Milvan de tie Overloon had moeite met 'erlenen van die medewerking omdat de overdracht voor de Bslotenen een tariefverhoging udt die kan oplopen van ƒ8,- ot ƒ17,95 per maand. 1 zal dan het aanbod van TV- ers tot 19 en de radiozenders !4 kunnen worden uitgebreid, in ieder geval voor diegenen let lage tarief betalen. Toen, by Panleg, hebben zy grondwerk zaamheden verricht waardoor hun aansluiting goedkoper werd. Of aansluitingsmogelykheden met de Lokale Omroep Boxmeer tot de mo gelijkheden kan behoren zal wor den onderzocht. Ook burgemeester Dittner vond het sneu voor de inwoners van Overloon, die bij de aansluiting een prachtig stuk zelfwerkzaamheid hadden verricht en nu duurder uit komen. Maar een speciaal tarief zit er voor die bewoners niet in. Het is of aansluiten en de volle prys beta len of op een andere wyze (dus het weer plaatsen van een eigen anten ne), de ontvangst te verzorgen. Er is geen aansluitingsplicht VERLATE NIEUWJAARSTOESPRAAK Ondanks dat het al 23 januari was en het Nieuwjaaregevoel al over was, wilde de raadsvoorzitter toch enkele gedachten kwyt Niet om te rug te blikken maar om de blik vooruit te werpen, want het ko mendjaar zullen er toch enkele be langrijke beslissingen moeten worden genomen. De laatste stap in het proces van de gemeentelyke herindeling staat voor de deiir. Tbt de stand van zaken betrekking heb bende op de gemeentelijke herinde ling beklemtoonde hy dat de gemeente Vierlingsbeek voldoet aan de bestuurlyke schaal en er is geen enkele noodzaak om de ge meente te betrekken by andere plannen. Het inwoneraantal blijft boven de 8.000 inwoners. Wat betreft Vörtum-Mullem wilde de voorzitter kort zyn. Wyziging van gemeente grenzen moet mogelyk zijn maar dan alleen als ze bydragen aan de oplossing van een probleem. In dien de gemeente Vierlingsbeek kan bydragen aan de oplossing van de problemen van de gemeente Boxmeer door een gebied af te staan dan zal het college daaraan meewerken maar niet als het gaat om het gehele gebied van het kerk dorp Vörtum-Mullem. Ook zal in 1992 de beslissing vallen over het streekplan. Dat streekplan zal een belangrijk toet singskader gaan vormen voor het gemeentelyk ruimteiyk beleid en dus voor het nieuwe bestem mingsplan buitengebied. FELLE AANVAL VAN TOON VAN DE PAS Tydens de rondvraag nam Toon van de Pas de gelegenheid waar om een felle aanval te doen aan het adres van het college. Het ging over een door een extern bureau ge maakte nota, die naar buiten werd gebracht zonder dat de raad daar van op de hoogte was en dat de raadsleden dat uit de pers hebben moeten vernemen. Buurgemeente Boxmeer was eerder op de hoogte van die nota dan de raad van Vier lingsbeek. Hy had daar geen goed woord voor over. De raadsvoorzitter schrok niet van de woorden van Tbon v.d. Pas. Het college had niet andere gedaan dan uitvoering geven aan de op dracht van dezelfde raad. Het was een goed onderbouwd stuk en er was op het juiste moment voor openbaarheid gekozen, nl. het be zoek van de CDA-Statenfraktie. Dat het wel ongebruikelijk was gaf de raadsvoorzitter achteraf toch toe. A.s. weekeinde, op 8 en 9 februa ri, zullen twee Venrayse meisjes van de zwemvereniging Spio, deel nemen aan het Nederlands Kam pioenschap kunstzwemmen voor jeugd. Het zyn de 15-jarige Josien Gieles en de 12-jarige Ingrid Frans- sen. Eerstgenoemde zal uitkomen in de kategorie 15 jaar en jonger en Ingrid Franssen in de kategorie 13 jaar en jonger. Josien Gieles doet al 7,5 jaar aan kunstzwemmen. Sinds ze in 1990 naar Amerika is geweest heeft ze veel geleerd en maakte ze snel vor deringen. Van de zes diploma's die men by kunstzwemmen kan beha len bezit zij er momenteel vyf. Jo sien Gieles is de clubkampioene van Spio in het afgelopen jaar. Bij de limietwedstrijden voor dit NK wist zyn twee keer bij de eerste twintig te komen (van de 90 deel neemsters). Ingrid Franssen doet sinds 1987 aan kunstzwemmen. Ook zy bezit vyf diploma's en bereikte afgelopen seizoen goede resultaten tydens de Limburgse kompetitie. Op het on derdeel technieken werd ze tweede en met de solo-uitvoeringen le. Dit duo traint, samen met de an dere kunstzwemstere van Spio drie keer in de week in het water en ver der is er ook nog een droogtraining. De trainingen worden verzorgd door Lenie Franssen en Ine Clarke- van den Munckhof. Laatstgenoem de wyst erop dat het by kunst zwemmen niet alleen om de techniek gaat. 'Een goed muzikaal gevoel, fantasie en lef om jezelf te presenteren is by kunstzwemmen noodzakelijk. Dat is vooral belang- ryk by de solo's. Wil je by de beste acht van Nederland komen dan moeten ze vooral deze dingen laten zien'. Ze acht de leans niet uitgeslo ten dat een van haar twee pupillen bij de beste acht zal komen. 'Als dat niet gebeurt dan is dat nog niet zo erg. Het meedoen aan dit kam pioenschap is al een mooie presta- .tie'. Dat kampioenschap vindt overigens plaats in zwembad De Dousberg te Maastricht. De provincie Limburg heeft nega tief gereageerd op een verzoek van de gemeente Venray om nabij Ys- selsteyn 3 woningen te realiseren. De te realiseren woningen waren gepland binnen stankcirkels van agrarische bedrijven, alwaar een wyziging van het bestemmingsplan ten behoeve van woningbouw niet is toegestaan. De gemeente Venray had gehoopt op een soepelere hou ding van de provincie maar die konkludeerde dat binnen de stank cirkels geen goed woonklimaat kan worden gegarandeerd, waardoor de provincie geen medewerking kon verlenen. De gemeente Venray overweegt een procedure aan te gaan om te kijken of het verzoek van de ge meente alsnog gehonoreerd kan worden. Wethouder Kersten moest wel erkennen dat eerdere procedu res door andere gemeenten ingezet tot niets hadden geleid. Ook wil de gemeente met gedeputeerde Hil- horet van gedachten wisselen over de stankcirkelproblematiek op de Venrayse kerkdorpen. Burgemeester en wethouders hebben afgelopen dinsdag het 'Beeldkwaliteitsplan' voor de derde fase van Landweert vastgesteld. Dit beeldkwaliteitsplan is ontstaan uit de onvrede met de architektoni- sche, stedebouwkundige en sociale kwaliteit van de recente stads- en dorpsuitbreidingen. Met dit beeld kwaliteitsplan zal aan deze aspek- ten binnen Landweert 3 bijzondere aandacht worden besteed. 'We moe ten er vanuit gaan dat mensen 40-50 jaar in een wijk wonen. Ze moeten daar ook met plezier kun nen wonen' onderstreept wethou der Kersten de motivatie van dit plan. Volgens de wethouder is dat makkelijker gezegd dan gedaan want de gemeente zal nu in elke fa se van de planvorming voor wonin gen, de zaak in de greep moeten hebben. PRAKTIJK In de praktijk zal deze nota gaan dienen als een bouwvoorschrift voor woningbouwgegadigden. 'We hebben nu als gemeente op papier gezet wat we willen. Nu volgt dat er strenge afspraken worden gemaakt met de bouwers. Vooraf zal er ge praat worden en we zullen de grond pas verkopen als er een goed plan ligt. Dit in tegensteUing tot het ver leden toen we de grond verkochten en weinig invloed meer hadden op wat er op gebouwd werd.' Dit leidt volgens de wethouder op goede bouwplannen in de toekomst Ook op bouwprojekten die langs of tegenover elkaar worden gereali seerd heeft dit Beeldkwaliteitsplan invloed. 'Ook de architekten zuUen van tevoren de plannen op elkaar af moeten stemmen. Men zal met de materiaalkeuze rekening met el kaar moeten houden. De gemeente zal dat ook streng kontroleren'. Dat laatste werd onlangs nog on derstreept toen gesignaleerd werd dat een bouwer een ander kleur steun wilde gebruiken dan was af gesproken. 'Dat paste niet bij de omgeving en we hebben de bouwer daar ook op gewezen'. Ook nieuw is dat architekten by het indienen van de bouwplannen al rekening moeten houden met het eventueel realiseren van een carport of berging by een woning. Op de tekeningen zal aangegeven moeten worden waar die eventueel gesitueerd kunnen worden. Dat is voor de toekomstige bewoner kostenbesparend en versnelt de bouw van een carport of berging'. LOGBOEK De gemeente zal ook van ieder projekt een 'logboek' byhouden waarin alles over een projekt zal worden opgetekend. 'Al onze posi tieve en negatieve ervaringen zul len daarin worden opgenomen. Als blijkt dat we met een bepaalde bou wer veel problemen hebben dan zullen we daar in de toekomst min der zaken mee doen' laat wethou der Kersten weten, waarmee hy ook de ernst van deze zaak aangeeft. 'We doen een poging om deze wyk als wyk aantrekkelyk te maken. Alle projekten zullen daarom kritisch gevolgd worden. Ook de sociale wo ningbouw kan en zal aantrekkely- ke woningen moeten opleveren. Ik ben er dan ook heilig van overtuigd dat straks iedereen, de bouwers, de bewoners en de gemeente, tevreden zal zijn'. OVERLEG Om een en ander.gerealiseerd te krijgen is veelvuldig overleg nodig, zowel intern binnen het gemeente huis als richting bouwers, architek ten en projektontwikkelaare. Vol gens de wethouder zal dit een groeiproces worden. 'We zullen daarom elk halfjaar de zaak evalue ren. Mogelyk dat we in samenwer king met de bouwers ook een bouwmarkt organiseren om de kwaliteit van deze wyk naar de aspirant woners te presenteren.' De betrokkenheid van de Ysselsteynse kerk bij de vernieuwbouw van hun parochiekerk is de afgelopen maanden overduidelijk naar voren gekomen uit de financiële bijdrage (al ruim twee ton) die de Ysselsteyners aan deze vernieuwbouw hebben geleverd. Afge lopen zondag werd die betrokkenheid nog eens onderstreept toen voor het laatst een H. Mis in de oude kerk iverd gehouden. Vele hon derden ivoonden die mis bij en trokken tezamen met het Allerhei ligste' door het centrum van Ysselsteyn naar de voorlopig noodkerk aan de Ysselsteynseiveg. Voor de vernieuwbouw moet het begeleidend, comité nog flOO.OOO.- bijeen zien te krijgen. Binnenkort zidlen daarvoor weer akties op touw worden gezet om die financiën bijeen te Icrijgen. On dertussen wordt met de verbouw gestart en men hoopt dat in okto ber de H. Missen in de vernieuwde kerk gehouden kunnen worden.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11